Uw kerst- of nieuwjaarswens op Peel en Maas TV? Website www. peelenmaastv.nl Venraynaar van het jaar 2008 wordt mede mogelijk gemaakt door: U kunt iemand voordragen Geschiedenis hengstenassociatie wordt vastgelegd Schilderijen van Johan Jeuken Eerste huur woningen in De Brabander Uniek boek voor Waals... Opheffingsuitverkoop MONDZORG AW ARTS KEUKENS 0478-514468 PEEL EN MAAS Donderdag 27 november 2008 - Pagina 11 Venraynaar van het jaar 2008 is een initiatief van drie ondernemers waarmee lokale televisie in Venray wordt geïntroduceerd. Tijdens de feestdagen worden twee uitzendingen gemaakt die in het teken van deze verkiezing staan. De uitzendingen zijn te zien via het kanaal van Kabelkrant Venray. Onder de naam Peel en Maas TV wordt gestart met televisie uitzendingen op hetVenrayse kabelnet. Het eerste programma wordt uitgezonden op 25 en 26 december. Tijdens de kerstdagen worden vijf genomineerden aan u voorgesteld. U kunt dan via de website www.peelenmaastv.nl die binnenkort actief wordt, uw stem uitbrengen. Stemmen per SMS is ook mogelijk. Op oudjaarsavond en nieuwjaarsdag wordt het tweede programma uitgezonden met daarin de bekendmaking van de Venraynaar van het jaar 2008. 4s V Dat kan.Voor zowel particulieren als bedrijven bestaat de mogelijkheid om een kerst- en/of nieuwjaarswens in beeld en geluid over te brengen. Die boodschap wordt dan geïntegreerd in een of beide televisieprogramma's rondom de Venraynaar van het jaar. Tarieven: Particulieren (5 sec.) 35,- Bedrijven (5 sec.) 150,- Opnames hiervoor worden gemaakt in de periode van 8 t.m. 12 december. Voor meer informatie bel 0478-582727 (Arie Snellen of Christ van den Munckhof) of mail naar info@vandenmunckhof.nl Binnenkort wordt de website www. peelenmaastv.nl actief. Daar kunt u dan alles teruglezen over de plannen voor lokale televisie en de verkiezing van de Venraynaar van het jaar. Vanaf 25 december tot en met 28 december kunt u via deze website ook uw stem uitbrengen. Stemmen via SMS kan ook. Binnenkort krijgt u daar meer informatie over. Gemeente Venray Rabobank Ven ray Zwembad Company Van Haren Autobedrijven Hofmans Tapijten Ricor Van den Munckhof bv Ambaum Media en Communicatie AWA productions Elke inwoner van de gemeente Venray kan voorgedragen worden. Kent u iemand van wie u denkt dat hij of zij in 2008 iets bijzonders heeft gedaan of gerealiseerd, dan kunt u die persoon voordragen. Denk daarbij aan mensen die anderen geholpen hebben, een bijzondere (sport)prestatie hebben neergezet of op een of andere manier iets bijzonders voor Venray of deVenrayse gemeenschap hebben gedaan of betekend. Uit alle voordrachten worden vijf kandidaten genomineerd. Vul onderstaand formulier in en beargumenteer uw voordracht met ongeveer vijftig woorden. Naam: Adres: Postcode en Woonplaats: Telefoon: e-mail: draagt Venraynaar van het jaar 2008. Mijn argumentatie is als volgt: .voor als kandidaat voor de titel Gegevens voorgedragen kandidaat: Adres: Postcode en Woonplaats: Telefoon: e-mail: U kunt uw voordracht opsturen naar Peel en Maas, Postbus 15800 AA Venray. Mailen kan ook naar redactie@vandenmunckhof.nl. U KWALITEIT UIT EIGEN WERKPLAATS In 2009 is het 100 jaar geleden dat de zondagsschilder Johan Jeuken (1909 Venray- Amster- daml982) werd geboren. Museum 't Freulekeshuus te Venray wil daarom een overzichtstentoon stelling over deze in Venray gebo ren en getogen schilder organise ren. Hiervoor vraagt het museum particulieren en musea die werk van Johan Jeuken hebben, zich te melden bij Maria van Dorst, con servator van het museum, telefoon 0478-583880. U kunt ook mailen naar email adres info@museum- venray.nl. De tentoonstelling met als titel Johan Jeuken (1909 - 1982), Een Venrayse plezierschilder, is gepland van 20 maart tot en met 30 augustus 2009 en zal een groot overzicht bevatten van de schilde rijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken. Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Ven ray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de ker mis, de komst van de koningin, de wekelijkse veemarkt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Jeuken heeft een zeer eigen, anekdotische stijl die veel mensen aanspreekt. Van een deel van het werk van Jeuken is bij het museum bekend waar het zich bevindt. Om een zo'n compleet mogelijk beeld te krijgen van zijn oeuvre hopen ze op zoveel mogelijk reacties. In de nieuwbouwwijk De Bra bander is Wonen Venray gestart met de bouw van zes eengezins woningen aan De Schans. Later volgen nog tien eengezinswo ningen aan De Schans en twaalf woningen aan de Sperwerstraat. Vijf van de zes woningen vallen in de sociale huursector. Marty van Dam, manager Wonen, is ver heugd dat ook Wonen Venray in dit nieuwe uitbreidingsgebied woonruimte kan bieden aan zijn klanten. De woningen hebben een woonkamer en keuken op de begane grond. De drie slaap kamers en badkamer bevinden zich op de eerste verdieping. Het zijn ideale starterswoningen, maar ook voor gezinnen met kinderen en ouderen zijn de woningen prima geschikt. Voor vijf van de zes woningen is het mogelijk voor drie- of meerpersoonshuishou- dens huurtoeslag aan te vragen. Wonen Venray denkt deze eerste zes woningen in de zomer van 2009 te kunnen opleveren. Zij start volgende week met de wer ving van kandidaten voor deze woningen. Ja, hij is er trots op. Natuur lijk, want Frans Vermeulen (46) uit Venray, die werkt op het gemeentearchief, heeft heel wat uurtjes in het boek 'Venray van bovenaf bekeken 1924-1974' gestoken. Maar het resultaat mag er wezen, zegt Frans. "Het is een uniek boek, dat de lezer van begin tot eind zal boeien. In vogelvlucht zien we het vooroorlogse agra rische Venray in vijftig jaar veranderen in een industrieel dorp met stadse allures." 'Venray van boven bekeken 1924-1974' is een boek met oude dertig luchtfoto's van Venray die afkomstig zijn uit het archief van Frans Vermeulen overhandigt het boek aan burgemeester Jos Waals en wethouder Hans Ten nissen. Aviodrome luchtfotografie (voor heen KLM Aerocarto), foto's die door Frans Vermeulen zijn voor zien van heldere, oriënterende teksten. Het eerste exemplaar van 'Venray van boven bekeken 1924- 1974' werd woensdagmorgen in het gemeentehuis overhandigd aan burgemeester Jos Waals en wet houder Hans Teunissen.'Venray van boven bekeken 1924-1974' is onder meer te koop bij boekhan del Van den Munckhof, Hofstraat 6 in Venray. Prijs: 19-95 euro. ^^nziinleegverkooP .tegels en accessoiresj de COMFORTABEL W0NENaanpa/c Volgend jaar is het 95 jaar gele den dat de Hengstenassociatie Vooruitgang Venray-Horst-Seve- num e.o. werd opgericht. Deze roemruchte organisatie had domi cilie gekozen in de stallen van Hannes Rambags aan de toenma lige Bergstraat in Castenray. In de jaren 1914 tot 1969 stelde de asso ciatie diverse kwaliteitshengsten beschikbaar voor haar leden. Het waren koudbloedpaarden, trek paarden van het Belgische type. Deze werden in de eerste helft van de twintigste eeuw voorname lijk gebruikt in de akkerbouw, de bosbouw en het zware goederen transport. Mannen met een vooruitziende blik en een uitstekend ontwikkeld zakelijk instinct stonden aan de wieg van de hengstenassociatie, die op het gebied van de trekpaard fokkerij een schitterende reputatie opbouwde en zelfs internationale faam verwierf. De Horster Paar- denfokdagen, waarvan de eerste in 1921 plaatsvond, konden door de aanwezigheid van de uitmuntende hengsten met hun nakomelingen bogen op ruime belangstelling uit binnen- en buitenland. Ruim vijf tig jaar was Noord-Lintburg een begrip binnen de Nederlandse trekpaardenwereld. Gedurende de hele geschiedenis van de Neder landse trekpaardenfokkerij wer den hengsten en merries vanuit België in Nederland ingevoerd. De hengstenvereniging Vooruit gang importeerde en exploiteerde vele hengsten uit de topklasse van het stamland. Doordat de vereni ging zorgde voor de aankoop van hengsten die over uitmuntende fokkwaliteiten beschikten, droeg ze bij aan de verbetering van het ras en aan een verhoogde welvaart in het Noord-Limburgse land.Want de boeren die veulens hadden, waarvan de hengsten van Voor uitgang als vader te boek stonden, konden deze duur verkopen en met het verdiende geld investerin gen doen die anders niet mogelijk zouden zijn geweest. Namen als Cavalier de Grubben, Costaud de Marche en Nico van Melo werden een begrip in de trekpaardfokke rij. Vooral de naam Nico van Melo spreekt ook nu nog tot de verbeel ding van de trekpaardenliefheb bers en wordt met zeer veel res pect uitgesproken. Deze nationaal kampioen van 1939 kende en kent zijn weerga niet en het predikaat 'Kampioen der Kampioenen' is voor dit vaderpaard dan ook meer dan terecht. De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray is in de persoon van haar voorzitter bezig de geschiedenis van de Hengstenassociatie Vooruitgang Venray-Horst-Sevenum e.o. te ach terhalen en op schrift te stellen. Dat zou een stuk eenvoudiger zijn, wanneer men zou kunnen beschikken over de administra tie van de voormalige vereniging. Navraag bij gemeentearchieven en bij de familie van de laatste secre taris, de heer Jan Beelen uit Horst, bleven tot op heden zonder resul taat. Ook een oproep in dagblad De Limburger leverde geen enkele positieve reactie op.Toch gaat het Castenrayse heemkundig genoot schap er van uit, dat ergens de notulenboeken, jaarverslagen en andere bescheiden opgeborgen zijn. Het genootschap vraagt dan ook eenieder die hierover meer kan vertellen of die nog over rele vante informatie van de voorma lige hengstenassociatie beschikt, contact op te nemen met Jan Strij- bos, Castelostraat 32 5811 AP Cas tenray. Tel.: 0478-571677; e-mail: jan.strijbos@hetnet.nl In de nazomer van 2009 zal door de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray in het dorp een beeld ter herinnering aan de hengstenassociatie en aan Nico van Melo onthuld worden. Tevens zal dan een boek worden uitgegeven en vindt er in gemeen schapshuis De Wis een expositie plaats. De mogelijkheid van een trekpaardenevenement wordt nog onderzocht. Wat dat laatste betreft kan men nog wel wat ideeën en adviezen gebruiken en ook daar voor kan men contact opnemen met Jan Strijbos. Nico van Melo tijdens de Nati onale Tentoonstelling in 1939 in Den Boschwaar de beroemde hengst glansrijk kampioen werd. VENRAY Paters straat 16, 5801AV Venray www.centrum-mondzorg.nl Doe mee aan de verkiezing van Venraynaar van het jaar 2008! Heidseweg 33, Venray-Heide T0478 533000 maandag gesloten di - vr 10.00 - 18.00 uur za 9.00 - 16.00 uur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11