Woonevent krijgt 30.000 euro Extra wijkagent in Venray Schouwburg krijgt meer subsidie Extra markt op twee koopzondagen Borden verwijzen naar parkeerplaatsen i Gunhoek Julicher Meijer PEEL EN MAAS Schildersbedrijf Gommans in verzet tegen medisch centrum De Wieënhof De woning van huisschilder Martien Gommans lag ooit in de landelijke open ruimte tus sen Leunen en Venray. Sinds 1907 is het familiebedrijf, opgericht in 1887, op de hui dige plek aan de Leunseweg gevestigd. Vanuit het keuken raam doemt de grauwe achter zijde van Praxis op. Het fiets pad van de rotonde loopt vlak langs het zijraam en vanuit de woonkamer 'bederft' straks medisch centrum De Wieën hof het uitzicht. Dat vindt de Leunenaar nog niet het ergste. Wat hem het meest steekt is dat er steeds grotere bouwwer ken in de buurt komen, terwijl zijn eigen pand en perceel steeds meer in de verdrukking raken. "Ik kan straks geen kant meer op. Voor en achter zit ik opgeslo ten tussen blokken beton. Ik heb het gevoel dat ik gemangeld word door de gemeente en de grote jongens. Als ik wil stoppen met mijn bedrijf, kan ik niets met mijn perceel van tweeduizend vierkan te meter. Het is nu al bijna niet te doen om met mijn auto op de veel te drukke Leunseweg te komen. Er zou een achterontsluiting moe ten zijn, wil er op deze plek zich ooit een ander bedrijf kunnen ves tigen. Daarvoor ben ik nu afhanke lijk van ING Real Estate, de eige naar van Woonmax. Die heeft het zo goed bekeken. Met dank aan de gemeente Venray." Net als zijn buurman Leo Rein- tjes zal Gommans bezwaar maken tegen de komst van het medisch centrum. Hij ziet de bui al hangen. De vele medische diensten zullen enorm veel verkeer aantrekken. "Als ik in Peel en Maas lees wat er allemaal inkomt. Bezoekers komen vaak voor korte consulten van zo n tien minuten. Tel maar eens uit als het volop draait hoe veel auto's dat per uur extra zijn. Wel meer dan honderd", voor spelt Martien Gommans. "Zo'n groot medisch centrum past hier gewoon niet aan de Leunseweg. Ik begrijp niet waarom dat hier moet komen. Het heeft toch een regio nale functie. Dat hoort toch veel meer thuis op een bedrijventer rein als De Blakt. Daar is de bereik baarheid vele malen beter." Hij was jaren geleden in onder handeling met de Rabobank, dat op zijn perceel en dat van Leo Reintjes een nieuw hoofdkantoor wilde bouwen. Gommans kapte de onderhandelingen destijds af. "Het kwam te vroeg. Ik heb een emotionele binding met deze plek.'Later koos de Rabobank voor uitbreiding van het kantoor aan het Schouwburgplein. Volgens de plannen van de gemeente kan op de hoek Leun- seweg-Deurneseweg een hoger kantorencomplex als blikvanger van bedrijventerrein De Brier komen. "De gemeente heeft daar nooit met mij over gesproken. Er wordt wel over mij gepraat, maar nooit met mij." Gommans vindt het nog steeds onbegrijpelijk dat de gemeente bij de verkoop van de voormalige gemeenteloods de bedrijven aan de Leunseweg in de kou heeft laten staan. De pandei- genaren zijn nu helemaal overge leverd aan investeerder ING Real Estate. "De gemeente had die weg in eigen beheer moeten houden. Maar dat waren ze 'vergeten'.Wij zitten gemangeld en geïsoleerd. Dit perceel is nu zo goed als onverkoopbaar. Het enige wat ik straks kan, is het aan de eigenaar van WoonMax verkopen", ver zucht Gommans. Zijn ouders hadden bij het schildersbedrijf nog een winkel aan huis. Daar is hij jaren geleden mee gestopt, 's Avonds was de winkel gewoon open en liepen de klanten naar binnen voor een pot verf. De winkel is nu verhuurd als kantoorruimte. "Mijn groot ouders hadden hier ook nog een café. Want dit was het eerste huis dat de mensen uit Leunen tegen kwamen als ze in Venray naar de markt gingen. Vanaf hier tot aan de Paterskerk was het verder een open gebied." Martien Gommans (53) heeft zijn eigendommen altijd gezien als een oudedagsvoorziening. "Zelfstandigen van mijn generatie hebben nauwelijks een pensioen. Want dat is niet te betalen. Het bedrijfspand en de grond zijn voor een onbezorgde oude dag. Zo is dat generaties lang gegaan. Maar ik heb straks mijn hele leven gewerkt, en dat word ik door de grote jongens uitgeknepen. Ik ben in een heel vervelende situatie terechtgekomen waarom ik niet heb gevraagd. Ik kan niets meer met mijn eigen stuk grond. Dat bepalen straks anderen voor mij. Niet goedschiks dan maar kwaad schiks..." 7x11 jaar carnavalsvereniging Oirlo Op 11-11-08 vond de ope ning van het jubileum van carnavalsvereniging De Spur- riemökk uit Oirlo plaats. Dit jaar bestaat de carnavalsver eniging maar liefst 77 jaar. De hele maand november zijn er festiviteiten gepland rondom dit jubileum. Oud-vorst Ruud Zanders en oud-prins Hans Loonen, tegenwoordig voor zitter, vertellen over de his torie en de festiviteiten deze maand. (Door Sanne Claessens) De officiële openingsdatum van het carnaval is dit jaar vooral het startsein voor het feest van de Spurriemökken. Op de elfde van de elfde is de nieuwe vorst Emiel bekendgemaakt, is de wandversie ring na zeventien jaar vervangen en is er een cd-presentatie. En dat is dan alleen nog maar het begin. De komende twee weekenden staan bol van de activiteiten voor jong en oud, zodat de stemming er straks voor het 78e seizoen vast goed inzit. Hans Loonen, die zijn achtste seizoen bij de vereniging ingaat, en Ruud Zanders, inmiddels al twaalf jaar lid, hebben er in ieder geval zin in. "Het moet echt iets bijzon ders worden. Als carnavalsvereni ging sparen we er al jaren voor, maar ook hebben meer dan vijftig sponsoren die dit jubileum tot een feest moeten maken waar mensen jaren later nog over praten", aldus Ruud. De Spurriemök is de oud ste carnavalsvereniging van de gemeente Venray en omstreken. Op de vraag hoe dat komt volgt een bijzonder mooi antwoord van de twee heren. "Carnaval is van traditie natuurlijk een katholiek feest.Vroeger had de kerk en voor al de pastoor nogal wat te zeggen over de wijze waarop dit feest gevierd moest worden. In Oelde- re' zijn ze destijds slim geweest en begonnen ze met het organiseren van wielerwedstrijden en voet balwedstrijden in de periode van carnaval. Hieromheen werden dan vaak festiviteiten georganiseerd die geld opbrachten en dit geld ging weer naar de missionarissen. Op deze manier vond de pastoor het al snel goed dat er festiviteiten rondom de carnaval waren en ont stond er dus ook al snel een offici ële carnavalsvereniging." Aankomende zaterdag is de 'Aovend van de Lach'. "Het lijkt een beetje op een bonte avond maar toch is het heel anders. Het is juist bedoeld vóór de 'Oelderse' mensen. Vaak doen deze zelf mee op een bonte avond maar deze keer hebben we buitendorpse top artiesten gevraagd om de avond te verzorgen, zodat iedereen uit 'Oeldere' kan komen kijken," aldus Hans. Op vier verschillende loca ties, die in het verleden allemaal iets met de carnaval te maken hebben gehad, zal er iets te doen zijn, uiteraard onder het genot van een drankje. Verschillende bussen zullen de mensen van locatie naar locatie brengen om uiteindelijk allemaal weer bijeen te komen in de tent. De volgende middag is het tijd voor de 'Middag van de Kien- derlac'. Hier krijgt de jeugd uit Oirlo de kans om op het podium te klimmen. Er is een gevarieerd programma vol dans, muziek en sketches. Op woensdag 26-11 is er de 'Jubileum JVV Aovend'. Deze avond is bedoeld voor alle 50-plus- sers, alias'de jeugd van vroeger'. Het in 2007 opgerichte Inno vatiefonds heeft tot nu aan één project geld gegeven. Het in oktober gehouden Woonevent kan rekenen op een bijdrage van 30.000 euro. Het fonds heeft nu nog ruim 17.000 euro in kas. Er zijn plannen voor een Mode- event en voor de aanschaf van informatiezuilen. Mogelijk dat ook de centrummanager eruit bekostigd kan worden. Het wilde aanvankelijk niet vlotten met het Innovatiefonds. De opzet is jaar lijks 60.000 euro beschikbaar te stellen om het recreatief winkelen (funshoppen) in Venrays centrum te bevorderen. Ook kunnen uit het fonds innovatieve activiteiten betaald worden die meer bezoe kers naar het centrum trekken. Het Innovatiefonds wordt gevoed door de centrumondernemers en de gemeente. Er was 47.550 euro in kas, waarvan tweederde was gestort door de gemeente. Er is een stichting opgericht waarin drie partijen zitting hebben: de centrumondernemers (Venray Centraal), de gemeente (wethou der Heidens) en de centrumbewo ners (gebiedspanel centrum). Het project Woonevent deed met suc ces een beroep op een bijdrage van 30.000 euro. Dit woonfestijn werd opgezet door samenwerken de ondernemers uit de woonbran- che en werd op vier zaterdagen in oktober gehouden. Het doel is er jaarlijks een terugkerend eve nement van te maken. Het Inno vatiefonds heeft een looptijd tot en met 2010. Eind volgend jaar komt er een evaluatie en dan zal blijken of het fonds in de huidige vorm blijft bestaan. Mogelijk dat de onlangs ingestelde reclamehef- fing een geschikt alternatief is. Verschillende muzikanten zullen de avond verzorgen en er wordt natuurlijk gezorgd voor een natje en een droogje. De jubileumactiviteiten eindi gen op zaterdag 29-11 met het 'Verbroederingsfees'.. Alle belang stellenden kunnen hiervoor een kaartje kopen maar het is vooral bedoelt voor alle (oud)leden van de zusterverenigingen van de vorstenraad, maar ook alle carna valsverenigingen van de gemeente Venray. "Er zijn maar liefst 650 zit plaatsen in de tent en de 'toppers van vroeger', de beste vorsten uit het verleden, zullen hier nog één keer het podium betreden. Ik zal zelf de avond aan elkaar praten en daarna is het uiteraard tijd voor een flink feest!", aldus Ruud. Na deze avond is het 7xll-sei- zoen officieel voorbij maar snel genoeg zal de carnaval weer voor de deur staan waarin heel Oirlo Oud-vorst Ruud Zanders en oud-prins Hans Loonendie tegenwoordig voorzitter is van de jubilerende Spurriemök. samen verder kan feesten. "Oirlo is een klein dorp misschien, maar er zijn ontzettend veel mensen bij het carnaval betrokken. Buiten de raad heb je ook nog de 'Kamme- reuj van de Raod' die altijd ingezet kunnen worden als er hulp nodig is. Ook joekskapel 'de Mök is Los' is een belangrijk deel van de car naval hier in Oirlo. Jong en oud zijn tijdens het carnaval te vinden in De Linde of in D'nTerp en dat is bijzonder mooi", volgens Hans en Ruud. Voor meer informatie over de festiviteiten rondom het jubileum van De Spurriemök kun je terecht op www.spurriemok.nl, maar nog interessanter is het om een kaartje te kopen en het zelf te gaan kijken! Venray krijgt volgend jaar de beschikking over een extra wijk agent. Dat meldde burgemeester Waals onlangs in de raadsverga dering. Volgens Waals dongen ook Horst en Gennep naar uitbreiding van het politiekorps, maar kreeg Venray de voorkeur. Om de veiligheid te vergroten komt Waals in 2009 met twee voorstellen. Over de inzet van cameratoezicht en het uitbreiden van het aantal boa's (buitenge wone opsporingsambtenaren). Dit zijn de parkeerwachters die direct worden aangestuurd door de gemeente. Naast het toezicht op het parkeren kunnen de boa's ook kleine ergernissen, zoals fietsen in de winkelstraten, beboeten. Vanaf volgend jaar mogen de gemeenten zelfs de boetes hiervoor innen. Met dit geld wil Waals het aantal boa's uitbreiden. De WD vindt dat er in Venray te weinig politiemensen zijn in verhouding tot de mate van cri minaliteit. Fractieleider Frans van der Kruijf wil dat het bureauwerk door anderen wordt overgeno men zodat de agenten meer de straat op kunnen. Het CDA consta teert dat het tijdens de uitgaans avonden onrustiger is geworden op straat. Dit komt mede door het rookverbod en het ontbreken van voldoende taxi's. Fractieleidster Gerda van Stelten denkt dat van de inzet van camera's een preven tieve werking uitgaat. Na impasse van vier jaar weer een convenant met gemeente De schouwburg en de gemeente hebben na een jarenlange impasse weer een convenant voor vier jaar afge sloten. Dit was dringend nodig. Het vorige convenant werd in 2000 door het nieuwe schouw burgbestuur opgesteld. Sinds 2004 is het niet meer gelukt een nieuwe overeenkomst af te sluiten. De gemeente wilde 80.000 euro bezuinigen op de subsidie, terwijl de schouw burg juist met veel hogere kosten geconfronteerd werd. Vooral vanwege de ARBO- eisen en de verscherping van de regels van brandveiligheid. De schouwburg krijgt een sub sidie van 887.000 euro per jaar. In het nieuwe convenant is een ver hoging van 78.000 euro afgespro ken. Dat is minder dan de 132.000 euro waarom het schouwburg bestuur had gevraagd. Van de oude bezuinigingsmaatregel hing nog een restant van 35.000 euro boven de markt. Dit heeft de gemeente nu laten vallen. Tevens neemt de gemeente voortaan een kostenpost van 28.000 euro voor haar rekening. Dit is de jaarlijkse aflossing van de mechanische trekkenwand die de schouwburg tien jaar verplicht moest aanschaf fen vanwege deARBO-wetgeving. Dat het nieuwe convenant zo lang op zich liet wachten, komt ook doordat de gemeente geen cultuurbeleidsplan had. Eind vorig jaar is die met de nota De Kunst van Cultuurbeleid verschenen. Het beleidsplan van de schouw burg 'Kiek ze kieke' uit 2005 is nooit vertaald in een overeen komst. Het nieuwe beleidsplan 2009-2012 'In ogenschouw geno men' geldt als basis voor het nieu we convenant. Na de problemen met het oude schouwburgbestuur, dat vlak voor de eeuwwisseling collectief opstapte na onenigheid met de gemeente, heeft het bestuur onder leiding van voorzitter Leo Janssen werk gemaakt van de financiële gezondmaking en een bedrijfsma tiger karakter. In het afgelopen seizoen waren er 121 professionele voorstellin gen, terwijl er honderd verwacht waren. Het aantal bezoekers, voorzien op 50.000, kwam uit op 53.805. Vanuit het Landelijk Theater Analyse Systeem is een vergelij king gemaakt tussen de Venrayse schouwburg en de theaters in de regio. Hieruit blijkt dat het aantal voorstellingen in Venray iets lager ligt dan gemid deld. Het bezoek aan de voorstel lingen is in Venray juist hoger. De bezettingsgraad van de zaal ligt op 65 procent. Landelijk is dit cijfer 55 procent. De gemiddelde prijs van het schouwburgkaartje bedraagt in Venray 21,28 euro. Dit komt aar dig overeen met de prijzen in de regio. De schouwburg wil zich blij ven richten op een brede mix aan genres. Dit betekent dat verliesge vende voorstellingen toch in het programma blijven. Dit geldt voor de onderdelen toneel, klassieke muziek en dans. Het bestuur wil de gemeen schapsfunctie verder uitbou wen. Renovatie van de foyer en de artiestenruimtes is dringend nodig. De wens om uit te groeien tot een multifunctioneel centrum, heeft het bestuur na overleg met de gemeente laten varen. De gemeente helpt mee met het zoe ken naar fondsen en subsidies om de verbouwing te bekostigen. De extra subsidie van 78.000 euro is bestemd om te voldoen aan de ARBO-eisen en de brand veiligheid. De gemeente vindt dat deze investeringen onvermijdelijk zijn vanwege de verscherpte wet geving. Eerder heeft het college de vraag om extra geld beschikbaar te stellen afgewezen. Desondanks heeft het schouwburgbestuur de noodzakelijke uitgaven toch gedaan. Dit leidt tot structureel hogere lasten, waardoor de meer jarenbegroting een tekort ver toont. Vandaar dat het college nu toch overstag is gegaan. De schouwburg had nog meer subsidie gevraagd. Dit gaat om vijf posten. Een programmering voor de Floriade (10.000 euro), geza menlijke producties van amateurs en professionals (15.000 euro), geluidsverbetering (17.000 euro), airco in de theaterzaal (10.000 euro) en een warmtegordijn van 2.000 euro. Vooralsnog zijn deze bedragen niet gehonoreerd maar de gemeente wil, op basis van concrete aanvragen, mogelijk toch een incidentele subsidie toeken nen. De gemeente oordeelt dat het bestuur van de schouwburg een solide financiële koers vaart. De onderhoudsreserve is op een voldoende peil gebracht. De extra onttrekkingen uit de exploitatie zijn nu niet meer nodig waardoor er financiële ruimte ontstaat om de gewenste investeringen in het gebouw uit te voeren. De gemeentelijke subsidie per bezoeker komt in Venray, na de verhoging met 78.000 euro, uit op 11,02 euro. De regiogemeenten betalen gemiddeld 12,86 euro per bezoeker en het landelijk gemid delde ligt zelfs op 15,39 euro. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Op de komende koopzon dagen van 30 november en 21 december vindt tevens een extra weekmarkt in het Ven rays centrum plaats. Op ver zoek van marktkoopman D. Moss heeft de gemeente hier voor toestemming gegeven. De twee extra dagen gelden als compensatie voor de feestda gen 24 maart 2008 (paasmaan dag) en 12 mei 2008 (pinkster maandag). Op feestdagen vervalt de week markt op grond van de Winkel tijdenwet. De gemeente kan de weekmarkten die hierdoor verval len verplaatsen naar een andere dag. De markten op 30 novem ber en 21 december zijn alleen toegankelijk voor de vaste stand plaatshouders van de Venrayse weekmarkt op het Henseniusplein en Schouwburgplein. Het initiatief wordt ondersteund door 85 pro cent van de marktkooplieden. Op 30 november zal er echter geen volledige markt zijn. Ongeveer 60 procent van de kramen zal dan bezet zijn. De verkopers van verse producten (groente, fruit en zui vel) hebben gezegd geen gebruik te maken van deze koopzondag. Het is voor hen commercieel niet aantrekkelijk genoeg. Op 21 december zijn de meeste verko pers wel van de partij. Er staat dan een nagenoeg volledige markt. De gemeente denkt door deze twee zondagen de weekmarkt aantrekkelijker te maken voor de marktkooplieden. Het kan ook een promotie zijn voor de vaste weekmarkt op maandag. Tevens verhogen de marktkramen de levendigheid in het centrum tij dens de koopzondagen. Gelijktijdig met de opening van de parkeerkelder in de Gouden Leeuw krijgt Venray medio 2009 een parkeerver- wijssysteem. Het vergt een investering van 256.000 euro. Vanaf de invalswegen naar het centrum worden automobilis ten naar de vrije parkeerplaat sen verwezen. Dit voorkomt zoekverkeer in het centrum en het zorgt voor een betere benutting van de parkeergele genheid. Een deel van het parkeerver- wijssysteem wordt dynamisch. Op deze borden staat aangeven hoe veel plekken er nog vrij zijn op een parkeerplaats. Dit geldt voor de nieuwe parkeergarage in de Gouden Leeuw plus de grote par keerterreinen in Blekersveld en aan de Raadhuisstraat. Deze drie parkeergelegenheden beschikken over een slagboom zodat de bezet ting ook kan worden bijgehouden. Over alle andere parkeergelegen heden kan alleen maar statische informatie worden versterkt. De automobilisten worden verwezen naar de dichtstbijzijnde parkeer plaatsen. De dynamische verwijzing geeft zowel informatie over de route als over het aantal beschikbare par keerplaatsen. Het Parkeer Route Informatie Systeem (PRIS) wordt aangestuurd vanuit het parkeer- bureau, dat straks verhuist van het Mgr. Goumansplein naar de par keerkelder in de Gouden Leeuw. De huidige lichtmasten zijn niet berekend op het aanbrengen van parkeerverwijsborden. Er worden daarom aparte borden geplaatst. In de toekomst wordt bekeken of een combinatie met ANWB-bor- den en lichtmasten mogelijk is. ook voor üw tuin bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 047S-571S00 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 20 november 2008 - Pagina 3 "Gemangeld door gemeente en grote jongens" Jubileumfeesten voor de Spurriemökken INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3