f Bijna alles kan mij triggeren! Venrays feest op Aruba Koester uw Monument n TaT Oproep fietsvierdaagse SPORTl I 2000 J 1000 ARTIKELEN OP=OP 17 tlm 22 NOVEMBER Grotestraat 49 ii ff Ti HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Honderdnegenentwintigste jaargang - week 47 - donderdag 20 november 2008 Marly Gommans over haar manier van leven Marly Gommans (25) lijkt het nu al helemaal gemaakt te hebben. Begin dit jaar stu deerde ze af aan de Design Academy in Eindhoven. Haar ontwerpen zijn te koop in Nederland, maar ook Milaan heeft een plekje in de etalage voor haar vrijgehouden. Nu is ze gemotiveerd op weg om de rest van de wereld te verove ren. (Door Sanne Claessens) Achteraf ziet Marly, die oor spronkelijk uit Venray komt maar tegenwoordig in Boxtel woont, bij zichzelf al op vroege leeftijd de eerste tekenen van haar passie voor ontwerpen. "Toen ik een jaar of tien was heb ik een keer mee gedaan met een wedstrijd waar ik een sierraad voor Moederdag moest ontwerpen. Die heb ik toen ook gewonnen", lacht ze. Ook op de middelbare school wordt het al heel snel duidelijk dat ze vooral bezig wil zijn met het creëren van nieuwe dingen en werken met haar handen. "Ik was een echte tekenkont. Ik tekende in al mijn schriften en was het liefst de hele dag bezig met knut selen." Dit is volgens Marly zelf waar schijnlijk ook de reden dat ze al vroeg Venray verlaat om deze pas sie verder te ontwikkelen. "Ik zat destijds op het vbo, maar voor mijn gevoel had ik daar de keuze tussen verzorging of techniek. Ik besloot naar Nijmegen te gaan waar meer te doen was op gra fisch gebied, dat was gewoon veel meer mijn ding." De school in Nijmegen blijkt na een jaartje ook niet helemaal te zijn waar ze naar op zoek is, en uiteindelijk vervolgt ze haar weg in Roermond waar ze haar diplo ma haalt. Ze kiest voor het creatieve St. Lucas in Boxtel. "Hier werd ik flink aan de bak gezet, maar daar hield ik toen al van. Ik heb hier vooral heel veel praktische dingen geleerd en veel tips meegekregen over hoe je bijvoorbeeld je eigen zaak kan opzetten", aldus Marly. Hoewel ze het gevoel heeft in Boxtel een goede en brede basis ontwikkelt te hebben is er zeker honger naar meer en ze schrijft zich in voor de Design Academy in Eindhoven. "Het denkidee was hier heel anders, veel opener en minder uitvoerend gericht. Je moest alles zelf bedenken, echt je eigen denkvermogen aanspreken. Mijn laatste opdracht was 'stu deer maar af'. De rest is dan aan jezelf en toen besefte ik ook dat ik nu pas echt aan het werk moest, maar dat dat wel precies was wat ik wilde", lacht Marly. In januari van dit jaar wordt het afstudeerproject van Marly geëxposeerd op de Graduation Galleries, een onderdeel van de Dutch Design Week in Eindhoven. Na bijna negen jaar hard werken heeft ze dan ook eindelijk het fel begeerde papiertje op zak, maar dat is allesbehalve het eindstation voor Marly. In april dit jaar staat haar werk bijvoorbeeld in Milaan. "De Design Academy van Eind hoven staat goed aangeschreven. Ze bieden veel kansen voor hun studenten. Zo hebben ze ook altijd een plekje op de grootste meubelbeurs in Milaan, Salone del Mobile. Mijn werk staat daar ook, dat is natuurlijk helemaal geweldig!", aldus Marly. Ze heeft een duidelijke visie op waarom Nederlandse ontwerpers zoveel aandacht krijgen in het buiten land. "Hier in Nederland ben je als ontwerper veel meer betrokken bij het proces van het ontwer pen. Er zijn minder grenzen. 'Niet kunnen' bestaat niet. Wij zitten minder achter de computer maar zitten meer bovenop het proces." Het respect vanuit het buitenland komt overigens niet alleen uit Italië. Tegenwoordig zijn Marly's ontwerpen ook al (via internet) in Japan en Amerika te koop en zelfs Israël heeft interesse getoond. "Ik vind het een bijzonder idee dat mensen bewust kiezen voor een product dat ik gemaakt heb. De meubels die ik maak moeten iets toevoegen, een bijzonder element in je huis." Op de vraag waar ze haar inspira tie vandaan haalt heeft ze een kort en duidelijk antwoord. "Overal! Ik ben er altijd mee bezig. Meestal zie ik een kleur, beeld, materiaal of Ontwerpster Marly Gommans: "Ik was een echte tekenkont. Ik tekende in al mijn schriften en was het liefst de hele dag bezig met knutselen!' object dat me triggert. Dan kan ik me echt opsluiten in mijn atelier en soms nachten doortrekken, op zoek naar iets nieuws. Ik vind het heerlijk om me hierop te storten en gelukkig begrijpt mijn vriend mijn enthousiasme want ik kan nogal in opgaan. Hij stimuleert me ook echt." Marly heeft op dit moment haar eigen bedrijf van waaruit ze werkt op freelance basis. Daarnaast werkt ze ook nog bij studio Kiki van Eijk in Waalre. Haar droom is echt haar eigen lijn op te zetten maar dat is slechts een van de vele dromen. "Het is haalbaar en ik wil er graag hard voor werken. Het is trouwens niet alleen werken, voor mij is het ook leven!" Benieuwd naar haar ontwerpen en verkoopadressen? Neem dan een kijkje op www.marlygom- mans.nl. Op 21 oktober vertrokken vijf (oud-)Venrayse stellen naar het mooie Aruba om de 60e verjaardag van oud straat genoot, Sophie Huijs, te vie ren. Een zeer bijzonder feestje dus. Wil Janssen was een van deze tien Venraynaren en zij vertelt hoe ze tot deze reis kwamen. (Door Sanne Claessens) Het is 1967 wanneer tien jonge Antilliaanse meisjes naar Venray worden gehaald om hier opgeleid te worden tot ziekenverzorgster. Er was op dat moment een tekort aan verzorgsters in heel Neder land en de vier Arubaanse en zes Curacaose meiden kregen hier de mogelijkheid om een interne opleiding te volgen in de Kruuze (tegenwoordig Beukenrode). Wil Janssen volgde destijds ook deze opleiding. "Hier leerde ik Sop hie kennen. We volgde beiden de opleiding. Ik maakte hem af en ging daarna in het ziekenhuis werken. Sophie werd verliefd op Nederlandse Piet en raakte zwan ger, ze besloot te stoppen met de opleiding", aldus Wil. Het toeval wil dat na een tijd Wil en Sophie buren worden in de Andantestraat, gelegen in het Ven- rayse Brukske."Dat is al wel weer een tijd geleden. We zijn vijftien jaar eikaars buren geweest, maar tegenwoordig woont Sophie ik geloof alweer zo'n achttien jaar in Veenendaal. De Andantestraat was in die tijd een hele hechte straat. Veel mensen van dezelfde leeftijd en we kwamen allemaal op eikaars verjaardag. Ook na de verhuizing van Sophie heb ik nog steeds goed contact met haar gehouden." Wil woont inmiddels ook niet meer in de Andantestraat, maar het con tact met haar oude buren is er nog steeds. "Toen Sophie vertelde dat ze haar zestigste verjaardag bij familie op Aruba wilde vieren, zei ik; We reizen je gewoon achterna hoor, dan komen we het daar wel vieren!", lacht Wil.Toen ze na een tijdje hoorde dat het plan echt van de grond kwam, twijfelde ze niet en besloot samen met haar man mee te gaan. Uiteindelijk stapten er dus vijf stellen in het vliegtuig richting Aruba om daar de verjaardag van Sophie te vie ren. "Het was een heel mooi feest. Veel familie die allemaal lekkere gerechten hadden gemaakt, lekke re Latijn-Amerikaanse muziek, een mooie taart en de mensen waren allemaal heel gastvrij en vriende lijk", aldus Wil. Dat het een bij zondere gebeurtenis is dat zoveel mensen uit Nederland de verjaar dag van Sophie in haar moeder land kwamen vieren, vond ook de plaatselijke krant daar, die er ook een heel stuk aan wijdde."Aruba is natuurlijk maar klein, net zo groot als Texel ongeveer. Iedereen kent elkaar en was hiervan een beetje op de hoogte. De 'Arubaanse Peel en Maas' heeft dus ook veel foto's geknipt en geplaatst van het feest" vertelt Wil, terwijl ze de krant die ze heeft meegenomen uit Aruba laat zien. Buiten de verjaardag vond er voor Wil nog een andere ontmoe ting plaats met mensen uit het verleden. Twee andere vrouwen, die destijds ook naar Venray waren gekomen voor de opleiding tot zie- kenverzorgsters maar inmiddels ook weer waren terug verhuisd, behoorden tot de gasten op het feest van Sophie en na al die jaren zag Wil hen dus ook weer. "Erna en Philomena wisten niet dat ik er ook zou zijn. Ze herkenden mij in eerste instantie ook niet.Toch wel Wil Janssen (rechts) en Sophie Huijs (rechts) ontmoetten Erna en Philomena op Aruba. leuk om ze daar nog eens te tref fen." Dat de wereld klein is, bleek ook nog eens in het resort waar Wil en de anderen verbleven op Aruba. "Bleek dat de general-mana ger van het resort ook een oud- Venraynaar is, dat is toch wel erg toevallig," lacht Wil. Het was hoe dan ook een bijzondere verjaar dag voor Sophie, die niet snel zal vergeten dat oude straatgenoten voor haar naar Aruba kwamen om een feestje te vieren. In het centrum van Venray in de Grotestraat, zijn deze gevels te zien. Hoewel geen monumen ten, zijn ze toch de moeite waard om hier een keer aandacht aan te besteden. Links een bovengevel waarvan het dak bedekt met blauwe pan nen. De dakkapel is opgenomen in de voorgevel die is opgetrokken in een punt. In de voorgevel zijn drie drievlaksramen zowel aan beide zijden van balkon als boven in de punt. Het vooruitstekend gedeelte van het balkon ziet u terug in de punt van de gevel. De bovengevel rechts ook in de Grotestraat, heeft een trapgevel, waarvan er meer dere zijn in Venray. Het heeft een risaliet in het midden. In de gevel zijn de opgevulde rondboogramen met bovenlichten waarin glas in lood in ruitvormig glas zit. Het pand is versierd met speklagen in die tijd heel gebruikelijk. Bovenin de gevel zijn mooie smeedijzeren sierankers gebruikt. De twee mid denramen hebben rondom randen van geglazuurde stenen. Met de renovatie van het cen trum zullen deze gevels weer meer tot hun recht komen en misschien wel worden aangelicht. Opvallend is wel dat er in het centrumwin kelgebied veel panden zijn zonder huisnummer. G. Peters- koesteruw- monument@kpnplanet.nl. IJ I jpn lyyi A M C Patersstraat 35 - 5801 AT Venray lwL I CniVIMIMO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. De voorbereidingen van de Fietsvierdaagse van 2009 zijn in volle gang. Jaarlijks wordt een stichting of vereniging de moge lijkheid geboden om tijdens het vier dagen durende fietsevene- ment geld in te zamelen voor de eigen kas. De afgelopen jaren hebben al diverse stichtingen en verenigin gen, zoals Judo For All, Folkloris tische Dansgroep De Hakkespits en Stichting Kruisen en Kapel len, de kans gekregen om tijdens de fietsvierdaagse het Rad van Avontuur te laten draaien. De opbrengst van onder andere dit spel kwam altijd ten goede aan de kas van de stichting of ver eniging die voor dit goede doel werd uitgeloot. De fietsvierdaagse 2009 gaat in het teken staan van het 25-jarige bestaan en daarom worden dit jaar de rollen omge draaid door de eigen stichting uit te roepen als goed doel voor 2009- De opbrengst gaat naar de aanschaf van nieuwe kleding voor de vrijwilligers, materialen voor nieuwe bewegwijzeringborden en een gedeelte van de opbrengst is beschikbaar voor een nog nader te bepalen goed doel. De Stichting Fietsvierdaagse doet bij dezen een oproep aan de bestuursleden van de goede doelen uit het verleden om contact op te nemen met Jan Kreutz via telefoon (0478)588355 of 06-40543574 om de moge lijkheden tot samenwerking te bespreken. Geslaagd Suzanne Schraven is geslaagd voor haar artsexamen aan de Rad boud universiteit in Nijmegen. MAAN&AGT DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG EL EN MAAS AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED 20% 30% 40% Venray

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21