Griezeltochten Meerlo doorslaand succes Dialoog gestart Provincie: geen extra eisen aan megastallen Nieuw Horst kiest voor 'agreatieve' gemeente Horst aan de Maas werknaam fusiegemeente Mooie optocht Wiendbuul... 2019-2020 PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 20 november 2008 - Pagina 15 Meerlo heeft er sinds enkele weken een zeer bijzondere nachtelijke attractie bij: grie zeltochten. De organisatie daarvan is in handen van het actieve en creatieve kasteleins echtpaar Twan en Gertie Klee- ven van zaal- en sportcomplex 't Brugeind Meerlo in samen werking met de vrijwilligers van volleybalvereniging Set Up Meerlo. De afgelopen weken zijn de eerste griezeltochten gehouden en de deelnemers keerden vol enthousiasme en met spannende verhalen terug van het nachtelijke avontuur. Het begon allemaal toen Twan en Gertie Kleeven het aantal thema-avonden in zaal 't Brugeind wilden uitbreiden en in gesprek raakten met HansVestjens van vol leybalvereniging Set Up. De vol leybalclub had er wel oren naar om het kasteleinsechtpaar te hel pen in ruil voor een bijdrage in de verenigingskas. "Voor zo'n thema avond griezelen heb je natuurlijk veel attributen nodig en vrijwilli gers om de posten te bemannen", legtVestjens uit. Na enkele sessies werd een griezeltocht uitgezet die start bij zaal 't Brugeind en via onder andere de beeldentuin van Floor Hermans en de buurtschap pen Stendert en Veestraat weer eindigt in de zaal. Bij de start wor den de groepen deelnemers (elke groep bestaat uit 4 a 5 personen) toegesproken door opperheks Akela die de spelregels uitlegt. Zo mogen de deelnemers geen zak lampen of andere lichtjes meene men. Onderweg worden de deel nemers verrast met bijzondere, spectaculaire, onverwachtse en griezelige taferelen waarbij heksen, skeletten, een doodskist, kettingen en zelfs een heuse varkenskop een belangrijke rol spelen. "Het gaat vooral om de subtiele onver wachte momenten die we hebben gecreëerd", vertelt HansVestjens. In totaal passeren de deelnemers onverwachts negen griezelposten, waar de achttien vrijwilligers van Set Up uiterts zwijgzaam op het juiste moment hun slag slaan. De reacties van de deelnemers zijn tot nog toe geweldig goed, vertel len het kasteleinsechtpaar en de mensen van Set Up in koor. De griezeltochten beginnen 's avonds om half acht in zaal 't Brugeind met een welkomst drankje, waarna elke zes minuten een nieuwe groep het donker wordt ingestuurd. Na ongeveer een uur zijn de groepen terug in het tot griezelzaal versierde eta blissement van zaal 't Brugeind, waar een uitgebreid warm en koud buffet wordt opgediend. De avond wordt steevast afgesloten door een bijzonder optreden van de zingende kastelein van Meerlo, Twan Kleeven. De griezeltochten zijn bedoeld voor groepen vanaf vijftig personen -meerdere groe pen tegelijk van bedrijven en organisaties is geen probleem- en tot maart kunnen tochten nog worden geboekt. Informatie over de griezelarrangementen zijn ver krijgbaar bij zaal 't Brugeind te Meerlo, tel: 0478691383 of www. brugeindmeerlonl Bevolking praat mee over ontwikkeling gebied Ooijen-Wanssum De plannen over de inrich ting tussen Ooijen en Wans- sum krijgen vorm. De pro jectorganisatie van de zes betrokken overheden onder leiding van gedeputeerde Ger Driessen presenteerde 13 november het zogenaamde richtingendocument en een speciale website aan raadsle den en bestuurders. Het stuk laat zien welke maatregelen genomen kunnen worden om hoogwaterbestrijding en ver betering van de leefomgeving te combineren. Eén van de voorgestelde richtingen is dat de Oude Maasarm weer gaat meestromen bij hoogwater. De komende tijd vinden gesprek ken plaats met bewoners en ondernemers in het gebied. In de gebiedsontwikkeling Ooijen-Wanssum werken zes overheden intensief samen. In het plangebied tussen Ooijen en Wanssum worden maatregelen voor duurzame waterstanddaling bij hoogwaters gecombineerd met verbetering van de leefbaarheid, ontwikkelen van natuur en land schap en het creëren van ruimte voor nieuwe ontwikkelingen. De gebiedsontwikkeling bestaat uit een aantal met elkaar samenhan gende deelprojecten, zoals de aanleg van de rondweg Wanssum, de uitbreiding van de haven, het reactiveren van de Oude Maasarm en woningbouw. In 2009 zullen deze ontwikkelingen worden vast gelegd in een gebiedsplan. Veel bewoners en ondernemers uit het gebied krijgen te maken met de deelprojecten uit de gebieds ontwikkeling. De belangrijkste voorstellen worden eerst aan hen voorgelegd voordat een definitief gebiedsplan wordt opgesteld. In het zogenaamde 'Richtingendo cument Ooijen-Wanssum' zijn de belangrijkste keuzes toegelicht. Gisterenavond werd dit richtin gendocument aan raadsleden en andere betrokken bestuurders gepresenteerd. Samen met de officiële opening van de website www.ooijen-wanssum.nl is hier mee de dialoog met de streek van start gegaan. In een aantal bijeenkomsten met dorpsraden, ondernemers en andere belangen organisaties wordt de komende maanden gesproken over de gebiedsontwikkeling. In het rich tingendocument wordt in grote lijnen beschreven hoe de gebieds ontwikkeling verder vorm krijgt. De belangrijkste 'richtingen' zijn: De Oude Maasarm gaat weer meestromen bij hoogwater. Er wordt geen nieuwe rivier gegra ven. Lokaal worden knelpunten verwijderd en graafwerk verricht om het water meer ruimte te geven. Er wordt een instroomope- ning gemaakt in de kade tussen Ooijen en Broekhuizenvorst. Om bewoners zoveel mogelijk tegen het Maaswater te beschermen worden plaatselijk nieuwe kades aangelegd. Uitgangspunt is dat de situatie voor bewoners niet mag verslechteren. Kernen zoals Blit- terswijck, Ooijen en Wanssum krijgen een aparte ringdijk. Voor individuele woningen in het bui tengebied wordt, in samenspraak met de betrokkenen, naar maat werkoplossingen gezocht. De hoogwatergeulen bij Ooijen en Wanssum worden aangelegd en ingericht als natuurgebied. Wanssum krijgt een noordelijke rondweg met een vaste brug; door gaand verkeer wordt uit Wanssum geweerd. Er komen nieuwe woningen op de Broekberg, rond de jachthaven en in het buitengebied langs de Oude Maasarm. Die laatste wonin gen komen verspreid te liggen en dienen bij te dragen aan de ruim telijke kwaliteit. De haven van Wanssum wordt uitgebreid, evenals het industrie terrein. Het industrieterrein is bedoeld voor watergebonden industrie. De laaggelegen Oude Maasarm wordt één aaneengesloten en vrij toegankelijk natuurgebied en maakt deel uit van de Ecologische Hoofdstructuur van Nederland. Wandel- en fietsroutes door dit gebied worden verbeterd en uit gebreid. Voor de gebiedsontwikkeling Ooijen-Wanssum is een speci aal projectbureau opgericht, gevestigd in het gemeentehuis te Meerlo. Besluiten worden geno men door een stuurgroep onder voorzitterschap van gedeputeerde Ger Driessen. Op basis van het richtingendocument en de reac ties daarop zal het projectbureau in 2009 een gebiedsplan opstel len. Dit gebiedsplan wordt vast gesteld door de stuurgroep. Het gebiedsplan zal uiteindelijk leiden tot aanpassingen van het bestem mingsplan. Meer achtergrondinformatie is te vinden op de website www. ooijen-wanssum.nl. Hier is ook het richtingendocument te downloa den. Voor vragen kunt u contact op nemen met het projectbureau Ooijen-Wanssum op telefoonnum mer 0478- 699286. Belanghebben den worden uitgenodigd om te reageren op het richtingendocu ment, schriftelijk of via de website. Ook kunt u een afspraak maken met één van de medewerkers van het projectbureau. In de gebieds ontwikkeling Ooijen Wanssum werken samen: provincie Lim burg, waterschap Peel en Maasval lei, gemeente Meerlo-Wanssum, gemeente Venray, gemeente Horst aan de Maas, Rijkswaterstaat. Burgerinitiatief Grubbenvorst op 19 december in Provinciale Staten Door Stichting Behoud de Parel is op 19 september 2008 aan gouverneur Frissen het burgerinitiatiefvoorstel 'JA tegen boerenlandbouw, NEE tegen megastallen' aangebo den. In het burgerinitiatief wordt verzocht het Recon structieplan aan te passen met scherpere eisen aan de nieuwvestiging van intensieve veehouderijbedrijven in Land- bouwontwikkelingsgebieden (LOG's). De voorwaarden rich ten zich op de schaalgrootte en nadelige gevolgen voor op milieu en volksgezondheid. De Stichting Behoud de Parel verzet zich tegen de komst van een megabedrijf in Grubbenvorst met 1,2 miljoen kippen en 35.000 varkens. Gedeputeerde Staten zien in het Burgerinitiatief geen reden om het Reconstructieplan, zoals Provinciale Staten in 2004 hebben vastgesteld, te wijzigen. De komst van moderne megastallen in de daarvoor aangewezen LOG's is juist een gewenste ontwikkeling, vindt de provincie. Het betekent tevens een sane ring van verouderde bedrijven op locaties nabij natuurgebieden en woonkernen. Dit is ook wat door het Reconstructieplan wordt beoogd. De gemeenten hoeven van de provincie ook geen extra voorwaarden te stellen. Want zij volgen al een zorgvuldig besluit vormingsproces waarbij alle belangen worden afgewogen. De bouwplannen worden getoetst aan de wet- en regelgeving op het gebied van dierenwelzijn, milieu en volksgezondheid. Gedeputeerde Staten vinden het ook niet wenselijk grenzen te stel len aan de economische omvang van een bedrijf. Tevens is het niet gewenst alleen bedrijven toe te staan die voedsel produceren voor de eigen regio. Het gaat vol gens de provincie om de effecten die een bedrijf heeft op zijn omge ving. Een grootschalig bedrijf, dat over de modernste technieken beschikt, zal juist minder overlast veroorzaken dan een klein verou derd bedrijf. In de praktijk blijkt dat schaalvergroting ook leidt tot meer gesloten bedrijfsprocessen en dat beperkt het transport met dieren. Gedeputeerde Staten sluiten zich aan bij de adviezen over megastallen die afgelopen jaar op verzoek van de Tweede Kamer zijn uitgekomen. De conclusie uit deze onderzoeken is dat ten opzichte van de bestaande intensieve vee houderijbedrijven, de ontwikke ling van megastallen juist kansen biedt op het gebied van milieu, landschap en dierenwelzijn. Het Burgerinitiatief uit Grub benvorst zal op 19 december wor den behandeld in de vergadering van Provinciale Staten. Verdeeldheid over megastallen en grote pretparken als Toverland Volgens raadslid Jan Wijnen (Nieuw Perspectief) is de term 'agreatief uitgevonden in Seve- num. De nieuwe gemeente, die voorlopig Horst aan de Maas blijft heten, zal zich profileren als een agrarisch-recreatieve gemeente. Daarover waren de raadsleden van Meerlo-Wans sum, Horst aan de Maas en Sevenum het dinsdagavond in het gemeentehuis van Horst roerend eens. Zij bespraken onder leiding van gesprekslei der Fons Dijkstra aan de hand van thema's en stellingen de missie en visie van de iusiege- meente die op 1 januari 2010 ontstaat. Over de manier waarop de gemeente zich moet ontwikkelen op agrarisch en recreatief gebied, bestaat grote verdeeldheid. De ene helft (CDA en WD) juicht de komst van de omstreden megastal len zoals in Grubbenvorst toe. Het kamp van de tegenstanders wordt aangevoerd door de SP. "Wij zijn voor kleinschalige ontwikkelin gen", zei Michael van Rengs (SP). Jan Soberjé (CDA) denkt er heel anders over. "De landbouw heeft die grootschaligheid hard nodig. Daar moeten we ruimte voor scheppen.'Hij kreeg steun van WD'erTwan Hoeijmakers. "We moeten bedrijven geen dictaten opleggen. Als wij deze ontwikke lingen belemmeren, betekent dat de doodsteek." Jan Wijnen (Nieuw Perspectief) zat er tussenin. "Het gaat om een goede balans tussen landbouw en recreatie. We moe ten wel opletten dat we een plat telandsgemeente blijven." Ook over grootschalige toeristi sche attracties als Toverland liepen de meningen ver uiteen."Het dorp Sevenum heeft niets aan Tover land", zei Frank Wintels (Sevenum 2000). "Ook de Schatberg schiet er weinig mee op. Het probleem is dat Toverland zijn eigen winkels en horeca heeft." SP'er Thijs Cop- pus vindt dat Toverland een doos in het landschap is die overal in Nederland neergezet kan worden. Kortom, het heeft niets met de omgeving van doen. Roy Bouten (PvdA) ziet liever toeristen die op de Schatberg verblijven en de rozen- en de blauwebessenroute fietsen. "Zo'n grote parken gaan ten koste van het open gebied of de landbouw." Het CDA ziet ook de voordelen. Toverland is goed voor de werkgelegenheid en het kan de regio naamsbekendheid geven. "Daar zouden we meer gebruik van moeten maken", denkt Marcel Beelen (CDA). Zijn partijgenoot Leo van de Laak mist de toeristische rol van de karakteristieke dorpskernen. "Daar moet meer oog voor zijn." De WD meent dat 'agreatief' geen goede combinatie is. "Het kan juist een belemmering zijn. Het kost al moeite genoeg mensen naar deze regio te lokken", aldus Eric Beurs- kens. Birgit op de Laak (PvdA) vindt dat de nieuwe gemeenteraad straks duidelijk stelling moet nemen. "Nu willen we klein én groot. Maar we kunnen niet alles. We zullen moeten kiezen." Horst aan de Maas krijgt er over ruim een jaar zes dorpen bij, drie uit Sevenum en drie uit Meerlo- Wanssum. De gemeente telt dan liefst zestien kernen. De saamho righeid zal minder groot zijn dan in de oude vertrouwde kleine gemeenten met ieder slechts een paar dorpen. "Het allerbelangrijk ste is dat ieder dorp zijn eigen identiteit kan behouden"zei Leo van de Laak (CDA). "Het is een groot verschil of je uit Lottum of uit Griendtsveen komt." Ton Hendriks (PvdA) vindt het juist de charme van de dorpen dat ze onderling zo verschillend zijn. De dorpsraden krijgen een steeds belangrijkere rol. In het dop (dorpsontwikkelingsplan) kunnen ze zelf richting geven aan hun toe komst. De dorpsraden worden ook nauw betrokken bij de uitvoering ervan. Maar niet alle dorpen zijn al even ver. "Sommige dorpen krij gen het niet voor elkaar een dop op te stellen", aldus Eric Beurs- kens (WD). De PvdA wil een stap verder gaan door de dorpen zelf een budget te geven waarover ze vrij kunnen beschikken. Andere fracties reageerden terughoudend. "Het probleem is dat de dorpsra den niet democratisch gekozen zijn", zei Frank Wintels (Sevenum 2000). "Het gevaar bestaat dat met het geld vriendjespolitiek wordt bedreven." Ger Verstraelen (CDA) wees op de keerzijde van een grote gemeente. "De afstand met de burgers wordt steeds groter. De dorpsraden worden daarom alsmaar belangrijker." De nieuwe gemeente gaat een ferme rol in de regio spelen met Venlo als middelpunt. Over de positie van Venlo liepen de menin gen nogal uiteen. "Ik woon hier 33 jaar en ik heb nog helemaal niets met Venlo", zei het Meer- lose raadslid Jan van Dijk (PK). "Ik geloof niet in een link met Venlo. We kunnen ons beter op Venray richten." Hij kreeg steun van Frank Wintels (Sevenum 2000). "De agrarische gemeenten eromheen tellen niet bij een stad als Venlo. Wij worden toch maar als boeren gezien", meent hij. Ook de PvdA heeft het niet zo begrepen op Venlo. "Het is een hele klus voor Venlo ons vertrouwen te winnen", aldus Roy Bouten. Het CDA dacht er heel anders over. "Venlo is als grote stad en als trekker juist van groot belang voor de regio", vindt Jan Soberjé."Kijk alleen maar naar de komst van de Floriade." Als laatste thema kwam de dienstverlening aan bod. Die moet laagdrempelig zijn en dicht bij de burger worden aangeboden. Het CDA ziet evenwel niets in dependances in enkele veraf gele gen dorpen. "Griendtsveen ligt nog altijd het verste weg van het gemeentehuis", zei Ger Mennen (CDA)."Maar ik heb daarover nog nooit iemand in het dorp horen klagen." Mimi Clabbers (CDA) uit Broekhuizenvorst herinnerde aan de samenvoeging met haar voor malige gemeente met Horst. "We hebben toen tweedrie weken bus sen laten rijden naar het gemeen tehuis in Horst. Omdat bijna nie mand er gebruik van maakte, is er snel mee gestopt. Ook ik heb nooit klachten gehoord dat Horst te ver weg zou zijn." De meningen van de raadsle den worden meegenomen als ankerpunten. De inbreng leidt niet direct tot de missie en visie. "Want dit is exclusief voorbehou den aan de nieuwe raad van de fusiegemeente", zei burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum vooraf. Drie gemeenten bouwen aan gezamenlijke toekomst De nieuwe gemeente rond Horst aan de Maas, Sevenum en de dorpen Meerlo, Swol- gen en Tienray begint steeds duidelijker vorm te krijgen. Al met ingang van 1 januari 2009 vormen de drie betrok ken gemeenten één organisa tie. Dit is een van de voorstel len die opgenomen zijn in het plan van aanpak voor de fusie met de naam Samen bouwen aan de toekomst. Dinsdag avond kregen de drie betrok ken gemeenteraden het plan van aanpak aangeboden. Het plan van aanpak beschrijft de voorbereidingen die getrof fen worden om tot een nieuwe gemeente te komen. Bij deze her indeling is ook de gemeente Ven ray indirect betrokken vanwege de splitsing van de gemeente Meerlo - Wanssum. Onder eenduidige leiding krijgt de nieuwe gemeente in 2009 vorm. Het spreekt voor zich dat daarbij een goede samenwerking tussen gemeenteraden, colleges en de organisatie van groot belang is. De gezamenlijke raden en col leges zijn inmiddels bezig met de ontwikkeling van visie en missie rond de nieuwe gemeente. Verder wordt gewerkt aan voorstellen ter harmonisatie en afstemming van regelingen, verordeningen en werkwijzen van de drie gemeen ten, de opzet van een nieuwe orga nisatie en een gezamenlijk dienst verleningsconcept. Uitgangspunt in het herindelingsproces is de betrokkenheid van alle gemeen telijke organisaties bij de totstand koming van de nieuwe gemeente. Een gemeente waarin inwoners en maatschappelijke organisaties zichzelf herkennen. Samen bou wen aan de toekomst dus. Het plan van aanpak Samen bouwen aan de toekomst is te raadplegen op de internetsites van de drie betrokken gemeenten. Vogelmarkt in Meerlo Vogelvereniging de Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 23 november weer haar maandelijkse vogelmarkt in zalen centrum 't Brugeind in Meerlo. De markt duurt van 9-30 uur tot en met 12.00 uur. Duiven en kwartels worden met toegelaten. e-mail: De fractievoorzitters van de gemeenteraden van Horst aan de Maas, Meerlo - Wanssum en Sevenum hebben maan dag 17 november afgesproken te kiezen voor Horst aan de Maas als werknaam voor de fusiegemeente. De keuze voor een definitieve naam wordt overgelaten aan de raad van de nieuwe gemeente, die per 2010 aantreedt. Dit besluit is met meerderheid van stem men genomen. De gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en de dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray fuse ren op 1 januari 2010 tot een nieuwe gemeente. Op verzoek van de drie betrokken colleges is de commissie Naamgeving Fusie gemeente ingesteld. De presidia van de drie gemeenten zijn hier over door hun burgemeesters geïnformeerd. De commissie van historici is unaniem van mening dat de naam Horst aan de Maas het meest toepasselijk is als naam voor de fusiegemeente. Het advies van de commissie Naamgeving Fusiegemeente is in eerste instan tie in een vergadering van de Bestuurlijke Adviescommissie op 16 oktober gepresenteerd aan de fractievoorzitters van de betrok ken drie gemeenteraden. Alvo rens een besluit te nemen over de naamgeving wilden de fractie voorzitters allereerst de inwoners van de toekomstige gemeente in de gelegenheid stellen om te rea geren op het advies. In de perio de tot 31 oktober konden mensen reageren op een digitale enquête over het naamsadvies op de inter netsites van de gemeenten. Daar naast werd een aantal reacties schriftelijk ontvangen. Maandag 17 november hebben de fractievoorzitters wederom gesproken over de naamgeving van de nieuwe gemeente. Uitein delijk is met meerderheid van stemmen geconcludeerd dat de naam Horst aan de Maas als werk naam gehanteerd wordt. De keuze voor de definitieve naam wordt overgelaten aan de raad van de nieuwe gemeente. Het 4 x 11-jarig jubileumweek end van het jeugdcarnaval van car navalsvereniging De Wiendbuul in Wanssum is afgelopen weekend uitstekend verlopen. Zondags werden onder meer de jeugdprins en de jeugdprinses uit geroepen en ook de jeugdoptocht trok door het dorp. De uitslag van de kinderoptocht: 1) De Wiend- buulekes, jeugdcarnaval 4x11 jaar, 2) 4x11,'Weej hebbe tiet zat', 3) Maik Rutten en Mirte Verhe- ijen, prinsenpaar 5x11, wonnen de derde prijs. Maik Rutten en Mirte Verheijen, Prinsenpaar 5x11 jaar. Meerlo-Wanssum redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15