"Er moet echt een nieuwe lichting komen" Extraatje voor minima Bewegwijzering monument Meerlo 3+1 GRATIS Dierenvrienden v Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS Donderdag 20 november 2008 - Pagina 13 Ger Rutten neemt na 37 jaar afscheid als voorzitter Gemengd Koor Wanssum Ger Rutten (62) neemt na 37 jaar afscheid als voorzitter van het Gemengd Koor Wans sum. Het gezelschap, ontstaan uit een samensmelting van het kerkkoor en het dameskoor, zal Ger Rutten tijdens de Ceci- liaviering op 23 november in het zonnetje zetten. "Na zo'n lange tijd is het mooi geweest. Ik heb in al die jaren veel ups en downs meegemaakt. Wat overheerst is een heel goed gevoel." De geschiedenis van het Gemengd Koor Wanssum gaat terug tot het jaar 1964. Toen klopte pastoor Slots bij beide koren aan voor een vierstemmige mis. Ger Rutten: "Met één koor apart was dat natuurlijk onmoge lijk. Daarom werden beide koren samengevoegd en sindsdien is dat altijd zo gebleven." Voor het kerkkoor, met een voornamelijk gregoriaans reper toire, was dit een hele overgang. "Het Gemengd Koor zingt geen gregoriaanse missen. Verder doen we bijna alles, Nederlands, Frans, Duits en Engels." Het Gemengd Koor luistert een keer per maand de kerkdienst Het afgelopen zomer ont hulde Lancastermonument, naar aanleiding van een vlieg tuigcrash op het einde van de oorlog, in de buurtschap De Hees in Meerlo, heeft de afge lopen maanden veel bezoe kers getrokken. Ook in Enge land hield het monument de gemoederen in positieve zin bezig. Daaruit blijkt ook dat enkele broers van de omgekomen man nen het verlies van hun broer nog steeds niet hebben kunnen verwerken en blij zijn met dit monument. Familieleden van de omgekomen bemanningsleden toonden na de realisering van het muzikaal op. "Dat doen we meest al samen met een koperensemble van fanfare Concordia uit Wans sum. Een groep van ongeveer tien muzikanten begeleidt ons koor. Daarnaast doen we een keer of drie, vier per jaar mee aan uitwis selingen met andere koren. Soms ergens anders, soms bij ons in Wanssum. En op verzoek zingen we ook tijdens rouw- en trouw- diensten." Het Gemengd Koor Wanssum bestaat uit een veertigtal leden. Vijftien mannen, de rest vrouwen. "Ons oudste lid is 82. De gemid delde leeftijd is ergens in de zes tig, dus jongere aanwas kunnen we goed gebruiken." CONCENTRATIEKAMP Tijdens zijn 37 jaar voorzit terschap heeft Ger Rutten veel meegemaakt. "Het aantal beleve nissen is gigantisch. We hebben in die periode verschillende reizen gemaakt, er zijn wisselingen van dirigenten geweest, we hebben een jongerenkoor gehad en ook binnen het koor is de samenstel ling veranderd. Op onze top had den we zeventig leden." "Diverse hoogtepunten zijn me goed bijge bleven. Allereerst het kerstconcert monument en het zien van het door Reinier Thiesen gemaakte videoverslag van de onthulling grote interesse. Diverse familiele den hebben het Lancastercomité Meerlo laten weten volgend jaar het monument én Meerlo met een bezoek te vereren. Van voorbijgangers kreeg het Lancastercomité te horen dat het monument in de tuin van Frien en Nel van de Winkel prima ligt, maar weinig opvallend vanaf de openba re weg. Dat is de reden dat, op ver zoek van het comité, Meerlonaar Peter Joosten een bewegwijzering heeft gemaakt waardoor passan ten duidelijk wordt gemaakt waar het Lancastermonument ligt. in de Schumannzaal in Düsseldorf, dan de reis naar Parijs. Geweldig. We hadden alles zelf georgani seerd en zelf de contacten gelegd. We hebben daar gezongen in kerken en bejaardenhuizen. Ook onze eerst reis naar Trier was heel succesvol. En in 2004 hebben we tijdens de dodenherdenking het muziekwerk 'Mauthausen' over het gelijknamige concentratie kamp uitgevoerd. Dat was een unieke ervaring. Naast de aangrij pende achtergrond van het werk hadden wij als koor ook een dub bele bezetting. In tien repetities hebben we met honderd zangers en zangeressen uit de omgeving het stuk ingestudeerd." In de bestuursvergadering zal deze week een beslissing wor den genomen over de opvolging van Ger Rutten. Zelf blijft hij ook na 23 november als lid actief bin nen het Gemengd Koor Wanssum. "Ik denk dat ik het wel prettig ga vinden, zo zonder de verplichting van voorzitter zijn. Eigenlijk wilde ik al wat jaartjes eerder stoppen. Toen stapten echter ook al andere mensen uit het bestuur. Om de continuïteit te waarborgen, ben ik nog een periode doorgegaan. Nu is het echter mooi geweest. Ik Het monument is opgericht ter nagedachtenis aan de Britse bemanning van een Lancaster bommenwerper die in de nacht van 12 op 13 juni 1944 neerstort te in Meerlo, na aangevallen te zijn door een Duitse nachtjager. Zes van de zeven bemannings leden kwamen hierbij om het leven, te weten: de Amerikaanse piloot Carl Thompson (27 jaar), de Canadese navigator Roderick McMillan (25 jaar), de Canadese bommenrichter Ronald Lemky (23 jaar), de Engelse koepelschut- terTom Stubbs (20 jaar), de Engel se bordwerktuigkundige Duke Pelham (20 jaar) en staartschutter Dick Mobbs (20 jaar). De 21-jarige Ger Rutten: "Om de club in stand te houdenmoeten we de mentaliteit in de samenleving veranderen. hoop dat mijn opvolger deze taak met net zoveel plezier mag vervul len als ik. Ik heb altijd de volledige steun van het bestuur en de ove rige leden gehad. Dan is het heel prettig besturen." MENTALITEIT Ger Rutten zou graag wat din gen zien veranderen. "Om de club in stand te houden, moeten we de mentaliteit in de samenle ving veranderen. Hiermee bedoel ik dat steeds minder mensen de verplichting van een vereniging willen aangaan. Dat is voor ons als koor geen gunstige ontwikkeling. Met onze veertig leden zijn we nog steeds een van de grootste en betere koren uit de regio. Ik hoop dat dit nog lange tijd zo mag blij ven. Sterker, ik hoop dat we gaan groeien en ook verjongen. Er moet echt een nieuwe lichting komen." Het Gemengd Koor Wans sum repeteert iedere maandag avond van 20.15 tot 22.15 uur in gemeenschapshuis De Zandhoek in Wanssum. De bewegwijzering atten deert passanten op het bijzon dere Lancastermonument. Britse radiotelegrafist Jack Trend overleefde de crash en onthulde het monument op 7 juni 2008. De gemeenschap Meerlo bewijst vol gens de initiatiefnemers met de oprichting van dit monument niet alleen Jack Trend en de familiele den van de omgekomen soldaten een grote dienst, maar ook alle andere in de gemeente gesneu velde bevrijders. 'Zij waagden hun leven voor onze vrijheid. Het ont hullen van dit monument is een gebaar van onze generatie aan hen die de oorlog niet overleefden', aldus het comité. Sinterklaas Sinterklaas brengt op zondag 23 november een bezoek aan Meerlo, waar hij welkom wordt geheten door burgemeester Hahn, de fanfare en een van de VIP- kin deren die de laatste jaren bij het sinterklaasfeest in Meerlo steevast aanwezig zijn. Via een opgave in het Meerlo's dorpsblad kunnen kinderen zich aanmelden als VIP en worden de taken verdeeld. De sinterklaasmiddag vindt plaats in zalencentrum 't Brugeind. Het Sinterklaascomitè in Meerlo is een aantal ondersteunende bedrijven erg dankbaar voor hun medewer king aan deze middag. De steun komt dit jaar van de gemeente Meerlo-Wanssum, Rabobank, Cus- ters Oirlo, Bakkerij Sijbers, Lunch time Meerlo en Studio Piccolo Meerlo. Gaellus Open Air OJC Gaellus houdt op zater dag 23 mei 2009 voor de tweede keer het gratis festival Gaellus Open Air in Tienray. De organisa tie wil dit jaar beginnende bands een kans geven zich in de kijker te spelen voor een groot publiek. Om die reden zet OJC Gaellus op 27 maart de bandwedstrijd Road to Gaellus Open Air op touw. Vier bands staan tijdens dit 'festival' op het podium. Bands kunnen zich aanmelden door een mail te stu ren, voorzien van een biografie en geluidsopnames, naar: bands@ gaellus.nl Tevens is er de mogelijk heid om een demo met biografie te sturen naar: OJC Gaellus o.v.v. Road to Gaellus Open Air, Berna- dettelaan 10a, 5865 BJ Tienray Meerlo-Wanssumse minima krijgen voor de dure decem bermaand een extraatje van vijftig euro op hun bankre kening gestort. Dat heeft het college van B en W toegezegd. Het geld komt uit een pot van vijftig miljoen, die de Tweede Kamer ter beschikking heeft gesteld. Landelijk wordt 50 miljoen euro vrijgemaakt voor incidenteel armoedebeleid. De gratificatie wordt door de overheid gefinancierd uit de 50 miljoen euro die het kabinet bij de behandeling van de Voorjaarsnota eerder dit jaar op voorstel van de PvdA apart heeft gezet voor armoedebestrijding. Het extraatje wordt begin december uitgekeerd aan alle huishoudens met een inkomen tot 120 procent van het sociaal minimum. Dat betekent dat ook mensen met iets meer dan het bijstandsniveau (bijna 900 euro voor een alleenstaande) in aanmerking komen voor de gra tificatie. In de gemeente Meerlo- Wanssum gaat het om een totaal bedrag van 15.683 euro. Studenten zijn uitgesloten van de regeling. Daarbovenop heeft het college besloten om de minima (tot 115 procent van het sociaal minimum) in het kader van de actie SlimLicht een pakket spaarlampen ter waar de van nog eens 50 euro aan te bieden. "Naast aspecten als duur zaamheid en energiebesparing worden onze minima nu tevens in de gelegenheid gesteld om struc tureel voordeel te halen op hun energierekening en worden daar mee deels gecompenseerd voor de alsmaar stijgende energiekos ten. Daarnaast speelt bewustwor ding natuurlijk ook een belang rijke rol", laat verantwoordelijk wethouder Beterams weten. De stichting SlimLicht! Stuurt de pak ketten per post naar de huishou dens. Bij ieder pakket zit een fol der met energiebesparende tips. SLIMLICHT Stichting SlimLicht! is een stich ting zonder winstoogmerk. Zij heeft de actie SlimLicht! opgezet met als doel om zoveel mogelijk gloeilampen te vervangen door spaarlampen. Zij wil hiermee aan tonen dat ook eenvoudige acties een grote bijdrage kunnen leveren aan een beter milieu. Moderne spaarlampen verbruiken vijf keer minder energie dan gloeilampen voor dezelfde hoeveelheid licht en gaan daarbij ook nog veel lan ger mee. Over de levensduur van een spaarlamp kan gemiddeld 50 euro worden bespaard. Ook heb ben ze een normale pasvorm en geven ze uitstekend licht. Toch heeft een gemiddeld Nederlands huishouden slechts vier a vijf spaarlampen in huis tegenover een veelvoud aan gloeilampen. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met teknr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. ...it s a special moment Hoofdstraat 62 - Meerlo tel. (0478) 691278 Ook de meisjes zijn echte dierenvrienden: Nelly Janssen van de Pluis- berg. Foto:Archief Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13