Ingezonden Zilveren speld voor hulp aan straatkinderen 'Blijven we gelukkig als we sluiten of verkopen?' Droom Martin Hulleman komt uit Open dag bedrijven Een eeuw oud. www.stop-nagelbijten.nl Herdenking gedeporteerden Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Winkelcentrum Kiosk De Kiosk verloedert en hoe lang duurt het nog voordat de Aldi gaat afbranden. Regelmatig wordt er door een groepje jonge ren een vuurtje gestookt tegen de muren en in winkelwagentjes van supermarkt Aldi onder de houten overkapping. De vuilcontainer is al in brand gestoken. Fietsen en brommers zijn niet normaal in het voetgangersgebied. Maar er is geen controle, ook niet in het 30 km gebied. Wanneer komt er een masterplan? Waarom niet? Het is veel goedkoper en ook een goed plan van Schuitema om het hele binnenplein bij de winkels te heb ben, zodat ook de supermarkten Aldi en Cl000 veel meer ruimte hebben en het onveilige gebied verdwijnt. Dit plan is door Sant voort Architecten BV begin 2007 al getekend. Waarom nog langer wachten, waardoor er nog meer leegstand komt? De bakker is al weg en binnenkort ook de kap per. P. Minten,Venray Het Nuenense echtpaar Henriëtte en Hans Bonnier is zondagmiddag tijdens de tweejaarlijkse Martinusdag in Venray door het bestuur van de Stichting Sint Martinus in het zonnetje gezet. De stichting, die zich inzet voor de straat kinderen van Rio de Janeiro, kreeg bij gelegenheid van het afscheid van cardioloog Hans Bonnier van het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven een forse gift. Dankzij deze gift en de vermeerderingsbij dragen van NCDO en Wilde Ganzen kwam een bedrag van totaal 60.000 euro bijeen waarmee in Rio de Janeiro de bevriende organisatie AMAR een bouw vallig huis kan aankopen, dat helemaal wordt gerestaureerd tot educatief centrum voor straatkinderen. Op dit moment worden in dit huis dagelijks ruim vijftig straat kinderen opgevangen. De familie Bonnier kwam in contact met de Stichting Sint Martinus en AMAR door een stage van hun adoptie dochter Marieke, die vijf maan den werkte bij de Braziliaanse organisatie. De in Brazilië geboren dochter raakte zo onder de indruk van het werk met straatkinderen, waarna haar vader besloot om de afscheidsgiften te schenken aan deze organisatie. Tijdens de Martinusdag in het restaurant van de schouwburg van het vroegere psychiatrisch centrum Sint Anna in Venray kreeg het echtpaar de zilveren Martinus- speld opgespeld door voorzitter Paul Raedts en bestuurslid Ted Raedts-Thomassen. De speld, ont worpen door edelsmid Hay Reijn- ders uit Broekhuizenvorst, stelt Rechtbank houdt zaak gijzeling aan De rechtbank in Roermond heeft de strafzaak tegen de 47- jarige C.W. voor onbepaalde tijd aangehouden. De man moet eerst voor onderzoek worden opgenomen in het Pieter Baan Centrum, de psy chiatrische observatiekliniek van het Ministerie van Justitie. Het Openbaar Ministerie (OM) beschuldigt de man ervan dat hij dit jaar op meerdere momenten in Venray een vrouw heeft gegijzeld en ook heeft geprobeerd haar opzettelijk van het leven te bero ven. De verdachte zou haar op 28 april hebben gegijzeld, mishan deld en haar keel hebben dichtge knepen. Ook op 21 juli zou hij de vrouw hebben geslagen en tegen haar wil hebben vastgehouden, in een garage van een woning aan de Marimbastraat. Verder ver denkt het OM hem ervan dat hij het slachtoffer maandenlang heeft gestalkt met onder meer telefoon tjes en sms-berichten. Hij zou haar ook hebben gevolgd. Het OM ver volgt hem verder voor diefstal van een auto in Leunen. Het echtpaar Bonnier uit Nue- nen krijgt de zilveren spelden aangeboden: v.l.n.r.Henriëtte Bonnier, voorzitter Paul Raedts, Hans Bonnier en bestuurslid Ted Raedts-Thomassen. een naar hulp roepend straatkind voor tegen de achtergrond van de grote stad. Het echtpaar Bonnier was zeer verrast met deze huldi ging en zegde toe om in 2009 zich wederom voor het project in te zetten, zodat AMAR ook nog een huis kan bouwen waar kinderen dag en nacht opgevangen kunnen worden. De oprichter van de Bra ziliaanse organisatie, de Deurnese missionaris Martin Cox, was zeer verrast door de toezegging van het Nuenense echtpaar. "Dankzij sympathisanten als de familie Bon nier en veel anderen gulle gevers kunnen wij in Rio veel hulpeloze kinderen warmte en liefde geven", aldus pater Cox, die zelf ook aan wezig was op de drukbezochte Martinusdag. (www.sintmartinus. newsman.com) Aanhouding vechtersbaas Nadat hij zich vrijwillig op het politiebureau van Boxmeer had gemeld, is maandagmiddag een 20-jarige man uit Smakt aange houden voor zware mishandeling. Op 27 oktober deed een 24-jarige man uit Mill aangifte van zware mishandeling. Het slachtoffer ging in de nacht van 26 op 27 oktober uit in een horecagelegenheid aan de Brink in Sint Anthonis. Na een kleine ruzie ontstond er buiten een vechtpartij tussen het slachtoffer en de verdachte, waarbij de man uit Mill een gebroken kaak opliep. De politie stelde een onderzoek in en kwam via getuigen op de identiteit van de verdachte. Werkstraf en rijontzegging voor dodelijk ongeval Het Openbaar Ministerie (OM) in Roermond heeft een werkstraf van 180 uur geëist tegen een 32- jarige vrouw uit Merselo. Zij ver oorzaakte in mei dit jaar op de Beekweg in Venray een dodelijk ongeluk. Het OM vroeg de recht bank ook om het rijbewijs van de vrouw gedurende achttien maan den - waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar - in te trekken. Volgens Justitie heeft de vrouw onvoorzichtig, onoplettend en te hard gereden, waardoor ze op haar rijbaan in botsing kwam met een stilstaande auto. Die auto kwam door de klap terecht op de rijstrook voor het tegemoetkomende verkeer, waar door een botsing plaatsvond met een tegemoetkomende auto. Het dodelijk slachtoffer zat in de auto die van achteren werd geraakt en op de andere rijbaan belandde. De rechtbank doet op 26 november uitspraak. Café Martens in Leunen viert zaterdag 130-jarig bestaan met receptie en open huis Pietje (66) en Mientje (65) Martens vieren zaterdag het 130-jarig bestaan van hun café Martens. In het enige nog geopende café van Leu nen staat met Pietje de vierde generatie Martens achter de toog. Of de vijfde generatie het overneemt, is de vraag. "Onze dochter werkt in de horeca, maar heeft geen trek in een eigen zaak. En onze zoon helpt regelmatig mee, maar hij is vrachtwagenchauffeur van beroep." Voorlopig blijven Pietje en Mientje de uitbaters. "Misschien halen we het 45- jarig ondernemerschap wel, we hebben het café nu ruim 42 jaar." En eigenlijk willen ze ook nog niet echt naden ken over de dag dat ze stop pen met het café of de zaak verkopen. "Blijven we dan wel gelukkig?" Het is bijna vrijdagavond en in café Martens brandt een enkel lichtje. Het café is geopend, maar dat blijkt vooral te zijn om de verslaggever te ontvangen. "Als jij straks weg bent, gaat de deur dicht.Als we geen feest hebben of als het geen verenigingsavond is, sluiten we. Passanten die toevallig binnenlopen om een glas bier te drinken, zijn er niet meer." Gesloten op vrijdagavond. Dat was in de jaren zestig, zeventig en tachtig onbestaanbaar. "We hadden iedere vrijdagavond een feest. Soms wel drie bruiloften in de week. Het café was de ontmoe tingsplaats voor mensen: je trof elkaar in de kroeg. Dat is tegen woordig heel anders. Mensen blij ven thuis. Er zijn steeds minder bruiloften en als er een trouwerij is, dan vieren ze geen groot feest of zetten ze een tent in de eigen tuin. Het loont zich steeds minder om uitbater van een café te zijn. We hebben vele topjaren gekend, maar de laatste tien jaar is het beduidend minder. Alle cafés heb ben daar mee te maken. Toen wij in 1966 begonnen, telde Leunen vier cafés.Wij zijn al jaren de enige overgeblevene." ONTHEFFING Sinds 1878 staat er 'eentje van Martens' achter de toog. Over grootvader Hendrik Martens was de eerste. "Hij was van beroep landbouwer, maar in een kamer van de boerderij ontving hij gas ten. Pas in 1895 kreeg het café een vergunning." Na Hendrik volgden Godfried en Töntje, respectievelijk de opa en vader van Pietje Martens. Op 1 mei 1966 namen hij en Mientje het café over. "Eigenlijk mocht dat nog niet.Je moest destijds 24 jaar zijn om uitbater van een café te mogen zijn. Ik werd pas op 4 mei 1966 24 jaar. Ik had dus drie dagen ontheffing nodig. Mijn vader heeft die dagen overbrugd. Op 4 mei 1966 was het café officieel echt van ons." Het café overnemen was geen droom voor Pietje Martens."Ik kon kiezen tussen het landbouwbedrijf van mijn oom in Castenray of het café van mijn vader in Leunen. Ik koos uiteindelijk voor het café, tot verrassing van mijn oom. Omdat we behalve het café ook koeien hadden, kon ik zo én kroegbaas én boer zijn. Dat hebben we ove rigens niet lang volgehouden. Het betekende dag en nacht werken, dat was niet te doen." SCHRIK Tegenwoordig is het café alleen nog geopend bij activiteiten van verenigingen of tijdens feesten. "Toen we kinderen kregen, gin gen we op woensdag dicht. Kon den we tenminste ook tijd aan de kinderen besteden. Vader Töntje begreep er eerst niets van. Het café iedere week een dag sluiten? Dat kon toch niet! Later, toen hij eraan gewend was, zei hij dat we groot gelijk hadden. Het gezinsle ven is belangrijker dan het werk." Café Martens is al decennialang het thuishonk van verenigingen: biljarters, bridgers, handboog schutters. Achter de zalen ligt de handboogschietbaan van St. Joris. De handboogschutters oefe nen er al sinds 1901. Maar daar komt een einde aan, de schutters wijken op termijn uit naar een accommodatie in Heide. Pietje en Mientje hebben de grond waarop de handboogbaan, de grote tuin, de parkeerplaats en de zaal lig gen, inmiddels verkocht aan een projectontwikkelaar. "Het is de bedoeling dat er zeven woningen worden gebouwd. Wij gaan er ook wonen. In onze eigen achtertuin, als het ware." Zolang de nieuwbouw er nog niet is, blijven Pietje en Mientje in de boerderij wonen en het café Pietje (66) en Mientje (65) Mar tens vieren zaterdag het 130-jarig bestaan van hun café Martens. uitbaten. "Of we stoppen of de zaak verkopen, komt pas echt aan de orde als onze nieuwe woning er is. Dat kan nog wel een jaar of twee duren. Tot die tijd kunnen we nadenken of we zonder het café kunnen. We hebben best wel schrik voor de dag dat het afgelo pen is. Het café is een belangrijk deel van ons sociaal leven." CLAIM OP LEVEN Of er een volgende genera tie Martens in het café komt, is zeer de vraag. Pietje en Mientje - "samen zijn we een jaar ouder dan het café" - hebben een zoon en dochter, maar beiden hebben weinig trek in de zaak. "Onze dochter werkt al in de horeca, maar voelt er niets voor om zelf een horecabedrijf te runnen. Ze weet wat voor een claim dat op je leven legt. Ze wil geen zeven dagen per week werken. En onze zoon is vrachtwagenchauffeur. Hij werkt regelmatig mee, maar dat is niet altijd goed te combineren. Hij begint 's ochtends om vijf uur als chauffeur, dat is niet te doen met een café bestieren. En ook hij wil geen tachtig uur per week wer ken. Met andere woorden: de kans is groot dat er een einde komt aan de traditie van een Martens achter de toog van het café." De receptie wordt zaterdag gehouden tussen 18.00 en 19-30 uur. Vanaf 20.00 uur is er open huis. Derek Ogilvie geeft reading in Venray De 65-jarige Martin Hulle man uit Venray heeft de spier ziekte ALS. Zijn droom was om het medium Derek Ogilvie te ontmoeten, bekend van zijn programma bij RTL4. Ambas sadrice Fleur van der Kieft en Maike Ypinga, vrijwilliger van stichting Dream Foundation, hebben zich ingezet om deze droom waar te maken. Voor stichting Dream Foundation was dit haar 500ste droom die in vervulling ging. Dream Foundation is een stichting die dromen waarmaakt voor volwassen mensen met een levensbedreigende ziekte en een levensverwachting van maximaal een jaar. DreamFoundation is een non-profitorganisatie, die bestaat uit een netwerk van betrokken vrijwilligers, bedrijven en instellin gen die dromen realiseert. Vrijwil ligers zetten zich in voor mensen, die zelf niet meer in staat zijn hun droom uit te laten komen. Daar mee wil Dream Foundation men sen inspireren hun dromen nu te leven en ze inspireren iets te doen voor een ander. Daarbij wil zij de Nederlandse samenleving verrij ken met liefde, hoop en compas sie. Dream Foundation bestaat dit jaar vijf jaar en heeft zaterdag haar vijfhonderdste droom vervuld. Onlangs werd de Dream Foun dation benaderd door Ina Peters uit Tienray. Een vriend van Ina, de 65-jarige Martin Hulleman uit Ven ray, is ernstig ziek en zal ook niet meer beter worden. Hij heeft de spierziekte ALS. Ina vertelde ons dat het zijn droom is om een rea ding te krijgen van het medium Derek Ogilvie. Martin gelooft dat er meer is na de dood. Hij heeft vaker spirituele ervaringen gehad en wilde van Derek de bevesti ging dat zijn ervaring ook klopte. Fleur van der Kieft, de ambassa drice van de Dream Foundation, ging samen met Maike Ypinga aan de slag om deze droom te vervul len en zij zochten contact met Derek Ogilvie. De 4l-jarige Derek Ogilvie uit Schotland is een pro fessioneel medium en babyfluiste- raar. Bij RTL4 is hij te zien in zijn show 'Derek Ogilvie: Ghost Whis perer'. Geraakt door het verhaal van Martin werkte Derek geheel belangeloos mee om de droom van Martin Hulleman te vervullen. Op zaterdag 8 november kwam deze droom uit en heeft hij een reading gegeven bij Martin thuis in Venray. Derek wilde de reading alleen in privésfeer doen. Nie mand anders erbij dan de vrouw van de dromer, zijn twee kinderen, schoondochter en schoonzoon. De camaraploeg en het team van Dream Foundation wachtten buiten. Na de reading omhelst Martin de ambassadrice, die dit mede mogelijk heeft gemaakt. Zo dankbaar is hij. Martin Hulleman vertelt: "Dit is een ervaring die niet in woorden uit te drukken is. Ongelofelijk wat Derek ons heeft verteld, met welke details hij komt die niemand kan weten en die soms ver terug in de tijd gaan. Mijn droom is echt voor de volle 100% uitgekomen, fantastisch!" Zijn vrouw was ook erg onder de indruk. "Het was heel bijzon der en mijn twijfel of dit echt is, Het medium Derek Ogilvie gaf zaterdag een reading bij de fami lie Hulleman. is helemaal weg. Derek Ogilvie kon dit niet weten, maar wat ben ik hem dankbaar dat hij dit voor mijn man en onze familie wilde doen." Dankbaarheid en rust straalt de familie Hulleman uit als Derek Ogilvie wordt uitgezwaaid. Ze hebben antwoorden gekre gen die ze niet verwacht hadden en de vijfhonderdste droom van Dream Foundation is in vervulling gegaan. Voor meer informatie over de stichting Dream Foundation en de door haar vervulde dromen kunt u ook kijken op de website van de stichting: www.dreamfoun- dation.nl. John's Meubelkes en Totally Chiq Twee Oostrumse bedrijven, John's Meubelkes en Totally Chiq, houden op zondag 16 november open huis van 11.00 tot 17.00 uur. Beide bedrijven zijn gevestigd aan de Stationsweg, schuin tegenover het NS station. John's Meubelkes is gespeciali seerd in de verkoop van nieuwe en gebruikte meubels. Nieuw in het assortiment zijn de tuin- en serremeubelen van diverse beken de merken, zoals Wicker. U kunt zondag al zien hoe de collectie 2009 eruit gaat zien en bovendien ook nog eens profiteren van spe ciale winterkortingen.Totally Chiq is een geheel eigentijdse kapsalon, nagelsalon en schoonheidsspecia liste. De aankomende feestdagen is vaak het moment om eens iets extra's voor u zelf te doen. Bij Totally Chiq kunt u kennisnemen van de diverse mogelijkheden die dit bedrijf u biedt. Verder kunt u via Totally Slim advies krijgen op het gebied van afslanken. Ook bestaat er de mogelijkheid om cursussen nagelstyliste te volgen. Voor meer informatie over de open dagen: John's Meubelkes Sta tionsweg 130c, tel. 06-10933071 of Totally Chiq, Stationsweg 130a, tel. 0478-513585. Honderd jaar werd ze vorige week donderdag. Mien Weijs-Wil- lemse zag op 6 november 1908 het levenslicht in America. Na enkele jaren verhuisde de fami lie Willemse naar Leunen en van daaruit volgde Mien in 1934 haar man Frans naar Castenray. Noodgedwongen nam zij in 1996 vanwege gezondheidsredenen afscheid van Castenray, en tot 2002 verbleef zij in 't Schutters veld. Sinds 2002 woont Mien Weijs in Beukenrode, waar bur gemeester Waals haar donderdag kwam feliciteren. 0478-514468 De dorpsgenoten uit Oirlo die in november 1944 tijdens razzia's waren opgepakt met de bedoeling in Duitsland aan het werk te wor den gesteld, worden op zondag 16 november herdacht. Doordat Duit se mannen zelf ingezet werden aan het front, hadden de Duitsers een schrikbarend tekort aan werk krachten. Eerdere pogingen om arbeiders te ronselen hadden geen succes, daarom werd overgegaan tot raz zia's. In Oirlo werden ongeveer veertig mannen opgepakt. Som migen konden snel ontsnappen. Twee mannen kwamen tijdens de reis naar Duitsland om. De mees ten hebben een zware tijd gehad in Duitsland. De deportatie wordt herdacht tijdens een heilige mis om 10.00 uur in de Gertrudis- kerk in Oirlo. Na de mis wordt een bezoek gebracht aan de oor logsmonumenten naast de kerk. Daarna kunnen herinneringen worden opgehaald in dorpscafé D'n Terp. Het hele verhaal van de dwangarbeid van de Oirlose mannen wordt beschreven in het boek Oirlo in Oorlog van Harrie Raaymakers. Het boek komt uit in mei 2009- Men kan het bestellen bij de stichting Aid Oeldere. Daar voor kan men contact opnemen met Hanneke van Lierop via tele foon (0478)571172 of via e-mail StgAldOeldere@cs.com. FAUNALAND VAN GROOTEL Bel (0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg - v..'-- Donderdag 13 november 2008 - Pagina 7 Tandenschield nagels restijlen Tandenschield is een doorzichtig plaatje waarmee uw ondertanden beschermd worden, en uw tanden geen grip meer hebben op uw nagels. Het effect is dat u dus niet meer kunt bijten. Onze nagelstijliste geeft uw nagels weer aanzien. DIERENSPECIAALZAAK VENRAY - HORST AMSTEl huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering I II" 1 I U|U VUUI I I ICI I3CI I www.thuiszorgnoordlimburg.nl 1 tijd voor wensen Inde herfst van 1944 werden in de streek tussen Maas en Peel ""urm 3000 jongens, en mannen bij I razzia's door de nazi's opgepakt en voor I dwangarbeid gedeporteerd naar Duitsland. I Deze gebeurtenissen kostten 120 mannén het leven en veroorzaakten een blijvende, wond bij de overlevenden en bij' hen die thiiis achterbleven. Uit Oirlo werden 40'personen opgepakt en weggevoerd.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7