Begrotingsdebat Venray zonder hoogtepunten Gemeente wil Bosweg groen houden vervoer TaC"- Lampjes branden... Eenzijdig imago en zwakke regionale positie Venray Bijdrage voor De Linde Smakt krijgt openbaar Kurstjens PEEL EN MAAS Geen toestemming zeven bedrijven met dienstwoningen Precies vier uur had de gemeenteraad dinsdagavond nodig om de begroting van 2009 vast te stellen. Tussen zeven en tien gingen de frac ties met elkaar in de debat. Er was weinig nieuws onder de zon. De fractievoorzit ters lepelden stukken uit hun beschouwingen op en de dis cussies waren tam. Drie uur kabbelde het zouteloze debat voort. Om tien uur was er een half uur schorsing om de zeven moties achter gesloten deuren te bespreken. Bij de hervatting om half elf zaten er welgeteld nog vijf toehoorders op de publieke tribune. De ambtenarentribune was met elf mensen wat drukker bezet. Klokslag elf uur kon burgemees ter Waals de vergadering afslui ten. In de burgerzaal stonden de hapjes en drankjes al te wachten. Net als vorig jaar keurden de oppositiepartijen inVENtief en SP de begroting af. De moties waren Afgelopen dinsdag was er weer volop aandacht voor het Sint-Maartenfeest bij antro posofisch kinderdagverblijf de Nissehoff. Tientallen kin deren maakten samen met hun ouders, broertjes, zusjes, opa's, oma's en leidsters een wandeling door het bos met hun zelf gemaakte lampion. Door Sanne Claessens De jaarfeesten op de Nissehoff zijn een leidraad voor de activi teiten met de kinderen. Elk jaar worden Sint Jan, Kerst en Pasen uitgebreid gevierd op dit kinder dagverblijf met hun antroposo fische grondslag. Op 11 novem ber is het Sint-Maarten die in de belangstelling staat. De kinderen zijn al weken lang bezig met het verhaal en de liedjes om dit feest Venray kan op economisch gebied nog heel wat sprongen vooruit maken. Dat blijkt uit de onlangs verschenen econo mische visie. Venray heeft een zwakke en onduidelijke regio nale positie tussen Eindhoven en Venlo in. Daarnaast kampt Venray met een eenzijdig imago dat gedomineerd wordt door bedrijven als Xerox en Flextronics, logistiek, zorg en landbouw. Opvallend is dat er veel pendel verkeer is tussen Venray en Oost- Brabant. Veel Venraynaren werken over de provinciegrens en reizen dagelijks naar de regio's Helmond en Eindhoven. Omgekeerd heb ben veel Brabanders een baan in Venray en omgeving. Dit staat in schril contrast tot de samenwer king tussen het bedrijfsleven van Venray en Brabant. Het is slechts mondjesmaat en het komt moei zaam van de grond. Wethouder Heidens (CDA) hamert in de visie dan ook op regionale samenwer- afkomstig van drie partijen: CDA, Samenwerking en WD. Opval lend was dat de SP zich zo afzijdig hield. In het begin opperde frac tieleider Jolanda Dijkema dat de scheefgroei op de woningmarkt de knaller van de avond moest worden. Het klonk veelbelovend, maar de SP voegde daarna niet de daad bij het woord. De SP kreeg ook het verwijt vaker afwezig te zijn bij belangrijke vergaderingen. Dijkema reageerde dat de fractie maar klein is en dat door ziekte of overmacht wel eens bijeenkom sten worden overgeslagen. Drie van de zeven moties haal den een meerderheid. Het CDA wil, in navolging van Meerlo- Wanssum, een platform toerisme en recreatie opzetten. Hierin zit ten de gemeente, ondernemers en andere belanghebbenden uit de bedrijfstak. De motie kreeg steun van zes partijen. Alleen de WD was tegen vanwege de onduide lijkheid over de rol van de regio nale WV CDA-fractieleider Gerda van Stelten meent dat een goed heen.Voor het eerst sinds drie jaar kan de lampionnentocht van de Nissehoff weer doorgaan geluk kig. De afgelopen jaren moest de tocht op het laatste moment wij ken voor regenbuien maar dit jaar heeft iedereen er goede moed in. Dat is ook te zien aan de opkomst. "De opkomst is dit jaar echt groot! Dit is het eerste jaar dat ik er zelf bij ben maar ik ben erg blij met alle ouders en zelfs grootouders die met ons mee wandelen," aldus Hermenke Bexkens, manager van het kinderdagverblijf. Vanaf half zes komen de ouders en andere geïnteresseerden bij elkaar in de zolderruimte waar normaal gesproken de kinderen van de buitenschoolse opvang hun plek hebben. Er is thee en koffie, er zijn broodjes en voor de liefhebbers zelfgemaakte pompoe nensoep. "Ik vind het echt gezel- king. "Alleen dan kunnen we pro fiteren van de kansen die de eco nomische ontwikkeling ons biedt. Denk alleen maar aan de Floriade. Die was er zonder gezamenlijke inspanning van vijf gemeenten in Noord-Limburg nooit gekomen. Ik vind dat onze samenwerking met de regio Eindhoven en al zijn kennisinstellingen en met onze Duitse buurregio veel intensie ver kan." Daarnaast is de samen werking tussen bedrijfsleven en onderwijsinstellingen voor verbe tering vatbaar. De werkloosheid is nog altijd laag in Venray. Ondanks dat de werkgelegenheid in de van oudsher sterk aanwezige industrie behoorlijk afneemt. Van de wer kelozen is een grote groep niet of nauwelijks bemiddelbaar. Door de toenemende vergrijzing kan er krapte op de arbeidsmarkt ont staan. De komst van buitenlandse werknemers is een oplossing maar de huisvesting is nog steeds onder de maat. Het opleidingsniveau van de beroepsbevolking is relatief vrij inzicht in de problematiek van de Venrayse woningmarkt ontbreekt. Er is een tekort aan goedkope huurwoningen. Die schijnen er toch voldoende te zijn, alleen worden ze bezet door mensen die geen smalle beurs hebben. De doorstroming van hogere inko mens naar duurdere woningen stagneert, concludeert het CDA. Om de problematiek goed in beeld te krijgen, moet er in januari 2009 een rondetafelconferentie gehouden worden waarbij alle betrokken partijen aanschuiven. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) beloofde deze bijeenkomst te zullen organiseren. Alle partijen steunden de motie, behalve de SP. Jolanda Dijkema vindt het niet vreemd dat mensen, in deze onze kere tijden, in hun goedkope huur woning blijven zitten. "Zo n confe rentie is te veel, te groot en kost te veel tijd. We kunnen beter Wonen Venray aan de afspraken houden", meent Dijkema. Ook een motie van de VVD redde het. Het ging over de 2 miljoen euro die gede- lig! Echt een familiegebeuren. Zo te zien vinden niet alleen de kin deren maar ook de volwassenen het wel leuk," vertelt Danielle, een van de leidsters. Ouders krij gen hier de kans om met elkaar te kletsen en even iets te eten voor dat ze met de hele groep de kou in zullen gaan. Tegen 18.00 is het tijd om de jassen aan te trekken, de lichtjes aan te maken en rich ting bos te wandelen. Het com pleet donkere bos wordt verlicht door de lampionnetjes die de kin deren zelfs gemaakt hebben op het dagverblijf. Leidsters Peggy, Karen en Cécile doen hun best om de kinderen mee te laten zin gen met de Sint Maartenliedjes die ze de afgelopen weken dagelijks hebben geoefend. "Het enthousi aste gezang waar we op gehoopt hebben blijft helaas een beetje uit maar we gaan gewoon door," laag. Dit komt mede doordat er geen onderwijsaanbod op hbo- niveau is, waardoor veel jongeren wegtrekken naar studentensteden. Daardoor is het ook moeilijker kennisintensieve bedrijven aan te trekken. Het gemiddeld besteedbaar inkomen per inwoner ligt even eens vrij laag. De matige bereik baarheid van het openbaar ver voer speelt Venray ook parten. Er liggen vooral kansen in de toeris- tisch-recreatieve sector. Maar die worden onvoldoende benut. Een duidelijke promotie van de regio ontbreekt, mede door het uiteen vallen van de regionale WV. De bedrijventerreinen hebben een onduidelijk profiel en het aanbod voldoet niet altijd aan de vraag. Renovatie van oude bedrijventer reinen is nodig om verloedering te voorkomen. Met de aanleg van nieuwe bedrijventerreinen ligt het gevaar van leegstand op bestaande industrieterreinen op de loer. Venray heeft genoeg mogelijk heden om economisch te groeien. puteerde Driessen een jaar gele den heeft toegezegd aan gemeen ten die vrijwillig meewerken aan de herindeling. Burgemeester Waals heeft ook al op de trom geslagen omdat de provincie maar niet over de brug wil komen. WD- fractieleider Frans van der Kruijf wil voorkomen dat het geld straks naar allerlei provinciale projecten gaat. De gemeente moet zelf over het geld kunnen beschikken, eist de WD. Venray wil de bonus van 2 miljoen inzetten voor het project het Nieuwe Wanssum'. Waals ver telde dat de betrokken gemeenten op 2 december een gesprek heb ben met het college van GS. "Er is discussie over of de toezegging ook een afspraak is", aldus Waals. Zes partijen steunden de motie., InVENtief stemde tegen. "Het gaat om een zakelijk verschil van mening", zei fractieleider Gerard Thijssen. "Maar ik ken, anders dan uit de krant, de gemaakte afspra ken of toezeggingen niet." Een motie van Samenwerking om de hondenbelasting per 1 lachen de leidsters. Halverwege de wandeltocht is er een schouw spel van het Sint-Maartenverhaal te zien op een open veld. Er zit een bedelaar bij een vuur in de hoop warm te worden. Dan komt St.- Maarten eraan. Hij snijdt met zijn zwaard de helft van zijn warme mantel af en geeft hem aan de arme man bij het vuur. Nu hebben beide mannen het warm. 'Delen' is de boodschap die de Nissehoff hiermee hoopt over te brengen op de kinderen. Daarnaast willen ze 'verwondering' en 'dankbaarheid' tot uiting laten komen in dit jaar feesten. Het is fris en donker en na het schouwspel is het dan ook tijd om terug te gaan."Leuk en interes sant," zegt de moeder van Ryan, "ikzelf was bijvoorbeeld helemaal niet bekend met Sint Maarten." De meningen onder de ouders is vrij gelijk verdeeld. Ze vinden het Door de komst van de A73 heeft Venray al heel veel bedrijvigheid kunnen aantrekken. Tussen 1996 en 2006 is de werkgelegenheid toegenomen van 18.500 naar 21.000 banen. Een toename van 13,5 procent. De stijging van het aantal bedrijven nam in die zelfde periode met liefst 23 procent toe, met name in de sectoren logistiek, handel, horeca en (financiële) dienstverlening. Er is een sterke agribusiness. In de landbouwsec tor zijn tuinbouwbedrijven met vollegrondsgroenten en intensie ve veehouderijen goed vertegen woordigd. De ligging van Venray is gunstig. Zowel internationaal (tus sen Randstad en Ruhrgebied) als regionaal (tussen de regio's Eind hoven, Arnhem-Nijmegen, Venlo en Ruhrgebied). Er zijn hier geen files en met het doortrekken van de A73 richting het zuiden ver betert de bereikbaarheid alleen maar. Kansen liggen er in de groei van de (zakelijke) dienstverlening en in een verhoging van de kwa- januari 2010 af te schaffen, haalde het niet. Samenwerking vindt de herindeling een uitgelezen kans voor een goede hervorming van de gemeentelijke belastingen. De gemeente Meerlo-Wanssum kent geen hondenbelasting. Wethouder Van der Broeck (CDA) vond de motie overbodig. Hij komt in het voorjaar van 2009 met een com pleet voorstel voor de nieuwe belastingen in de fusiegemeente. Ook de motie van Samenwerking om een raadsenquête te houden naar het falende jeugd- en jon gerenbeleid kreeg onvoldoende steun."We hebben er geen grip op, het overzicht ontbreekt", meent fractieleider Ike Busser. Andere partijen deelden wel de zorgen. Vooral over de geringe activitei ten in het jongerencentrum in 't Podium. Wethouder Jansen (PvdA) zegde toe er in de commissie op terug te komen. "Deze motie loopt op de feiten vooruit." De meeste partijen namen er genoegen mee, met uitzondering van Samenwer king en WD. Sint-Maarten bij de Nissehoff leuk om er bij te zijn samen met hun kinderen of kleinkinderen. Het is ouders ook opgevallen dat St. Maarten dit jaar te voet was en niet te paard. "Erg jammer dat het paard dit jaar moest ontbreken inderdaad, dat hadden we zelf ook leuk gevonden maar volgend jaar beter", aldus Hermenke Bexkens. Eenmaal terug op de Nissehoff wordt iedereen uitgenodigd om binnen nog even te genieten van warme chocolademelk en iets lekkers erbij. Volgens de manager was het al met al een geslaagde avond.Als er dan ten slotte aan de driejarige Noa gevraagd wordt of ze het leuk vond begint ze verle gen te lachen en knikt vervolgens heftig ja. Een leuke avond voor de kinderen dus en dat is het belang rijkste. liteit van de werkgelegenheid. De gemeente zet meer in op starten de ondernemers en het midden- en kleinbedrijf. Er zijn belangrijke regionale ontwikkelingen waar Venray zijn voordeel mee kan doen: Greenport, Klavertje 4, Flo riade, de haven in Wanssum (con taineroverslag) en de groei van vliegveld Weeze. Grote lokale projecten zijn de verdere ontwikkeling van de woonmarkt op De Brier, heront wikkeling van de wijkwinkelcen tra in Veltum en Brukske en het project'Centrum op de schop'. Dit draagt bij tot een beter woon- en leefklimaat. In en rond Venray is veel ruimte, rust en er zijn betaalbare woningen. Wethou der Heldens:"Een goed leefklimaat vormt een steeds belangrijker onderdeel van de aantrekkings kracht van een stad of regio. Van daar ook dat wij momenteel inves teren in de opwaardering van het centrum van Venray en permanent werken aan de realisering van aan trekkelijke woonmilieus." De komst van zeven kleinere bedrijven met dienstwoningen aan het onverharde gedeel te van de Bosweg is hoogst onzeker geworden. Bij nader inzien wil de gemeente de Bos weg niet verharden en meer bebouwing niet toestaan. De omgeving van de Bosweg zou open en groen moeten blij ven. Vooral met het oog op de komst woningbouw - in het duur dere segment - op het St.Annater- rein. De Bosweg moet straks een groen buffer vormen tussen de nieuwe woonwijk op St. Anna en bedrijventerrein Smakterheide. VERHARDING Eind vorig jaar heeft stichting De Drie Baarsjes het verzoek inge diend om de Bosweg te verharden en om langs de oostzijde zeven bedrijfjes met dienstwoningen te bouwen. Op 15 april 2008 heeft de gemeente in een brief afwij zend gereageerd. Het beoogde ter- Het Oranje Fonds stimuleert ontmoetingen tussen men sen en startte de campagne Toplocaties. Het fonds vroeg bestuurders van dorpshuizen, buurthuizen en wijkcentra uit het hele land om met hun gebruikers tot een topidee voor hun locatie te komen. Gemeenschapshuis De Linde uit Oirlo deed mee en ontvangt 9-640 euro van het Oranje Fonds om nieuwe stoelen aan te schaf fen. Het Oranje Fonds motiveerde bestuurders om met hun gebrui kers na te denken over de verbe tering van hun accommodatie. Alleen ideeën die door de ruime meerderheid van de gebruikers gewenst zijn, kwamen in aanmer king als topidee. Uit het hele land kwamen ruim 250 ideeën naar voren. Ook Gemeenschapshuis de Linde uit Oirlo deed met deze uit daging mee. Zij stelde het Oranje Fonds voor om een bijdrage te leveren in de bestaande wens de stoelen in de Linde te vervangen. In de najaarsvergadering op 2 oktober jl. besloten vertegenwoor digers van gebruikers in de Linde na een uitvoerige evaluatie van alle ingediende ideeën dat het ver vangen van de huidige stoelen het Topidee voor de Linde zou zijn. De huidige stoelen hebben hun beste Het Venrayse kerkdorp Smakt wordt vanaf begin mei volgend jaar aangesloten op het openbaar vervoer. De gemeente Venray had bij de provincie Brabant een ver zoek ingediend om de buurt bus Boxmeer-Venray voortaan over Smakt te laten rijden. De provincie Brabant heeft samen met vervoerder Arriva de mogelijkheden bekeken. Arriva kan de routewijziging doorvoeren, maar dan moet de gemeente Ven ray wel eerst een aantal verkeers drempels en plateaus verlagen in Smakt. De gemeente heeft toege zegd dit te zullen doen. Waarna de routewijziging begin mei 2009 zou kunnen ingaan. Het is al langer een wens van Smakt om aangesloten te worden op het openbaar vervoer. Ook de gemeente Venray ervaart het als rein valt binnen het bestemmings plan Smakterheide (1979) en is bestemd voor kleine bedrijven. Zoals er de laatste jaren meerdere zijn verschenen aan de Bosweg. CLAIM Het bewuste perceel is sinds 1995 eigendom van de stichting die nu de plannen wil doorzet ten. De grondeigenaar neemt dan ook geen genoegen met de afwij zing. De gemeente spreekt van 'gewijzigde planologische inzich ten' waardoor de komst van de bedrijfjes niet meer gewenst is. Indien de plannen aan de Bosweg niet kunnen doorgaan, dan eist stichting De Drie Baarsjes een compensatie. Indien het bestem mingsplan wordt gewijzigd, dan kan de gemeente een fikse plan schadeclaim verwachten. Formeel staat de gemeente niet sterk. Want het voornemen van een groen overgangsgebied tussen St. Anna en Smakterheide is nergens in een bestemmingsplan vastgelegd. De tijd gehad. Aanschaf van nieuwe stoelen met een beter zitcomfort zal zeker ten goede komen aan het plezier wat de bezoekers van de Linde aan de vele activiteiten beleven. Het Oranje Fonds ver sterkt de samenhang in de buurt en investeert daarom in het totaal maar liefst vier miljoen euro in nieuwe ideeën en wensen voor accommodaties in het hele land. Sociale cohesie in de buurt is een van de belangrijkste pijlers onder het bestedingsbeleid van het Oranje Fonds. Drie jaar cel voor poging tot doodslag De rechtbank in Roermond heeft een 22-jarige man uit Irak veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie jaar. De rechtbank acht bewezen dat hij heeft geprobeerd om op 13 juli dit jaar in Venray drie mensen te doden. De Irakees stak met een mes in op het drietal. Hij verwond de ze, maar de drie overleefden de steekpartij. Hij moet twee slacht offers ook smartengeld betalen. Het Openbaar Ministerie (OM) in Roermond had vier jaar onvoor waardelijke celstraf geëist. een gemis. In de openbaar ver- voervisie van de provincie Lim burg staat dat iedere kern in Lim burg met meer dan 400 inwoners bediend moet worden door het openbaar vervoer. Smakt valt hier met zijn 220 inwoners niet onder. Maar het dorp wordt jaarlijks vanwege de viering van St. Jozef door duizenden pelgrims bezocht. Smakt ligt bovendien aan het bekende Pieterpad. Het voorstel is om de route van buurtbus 255 Boxmeer-Venray, die door het Brabantse buurdorp Hol- thees rijdt, te wijzigen. De buurt bus rijdt momenteel van Boxmeer, Vierlingsbeek, Holthees, Maashees naar Venray als eindpunt. De nieu we route gaat van Vierlingsbeek eerst naar Maashees, dan naar Holthees en via Smakt naar Venray. Deze route is slechts 600 meter langer en vergt ongeveer twee minuten extra rijtijd. gemeente houdt daarom nog even een slag om de arm. Want een tota le herziening van bedrijventerrein Smakterheide staat op stapel ter wijl er ook een herziening moet komen van het bestemmingsplan voor het St. Annaterrein. Hierin zal het perceel aan de Bosweg opnieuw, in een ruimer verband, bekeken worden. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer 0478-511094 Racecircuit heeft bouwvergunning Het college heeft vorige week een bouwvergunning verleend voor het nieuwe racecircuit in Vredepeel. De sloop van het oude circuit De Peel is in volle gang. Eigenaar Harrie Maessen was, vooruitlopend op de vergunning, op eigen risico alvast begon nen met de nieuwbouw aan de overzijde van de Bakelsedijk. De milieueffectrapportage en het bestemmingsplan 'Circuit de Peel' zijn afgerond en van kracht gewor den. Het bestemmingsplan zet het licht op groen voor de bouwtitel waardoor het college de bouwver gunning kon afgeven. De provin cie heeft inmiddels ook de milieu vergunning verleend. Dit wil niet zeggen dat het nieuwe circuit nu zonder obstakels gebouwd kan worden. Tegen het bestemmings plan en de milieuvergunning is beroep aangetekend bij de Raad van State. Dit staat echter het ver lenen van de bouwvergunning niet in de weg. Dit was anders wanneer het bestemmingsplan en de milieuvergunning door een voorlopige voorziening geschorst waren geweest. contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 13 november 2008 - Pagina 3 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray DAKWERKEN I RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN \jop Support dakwerken V.O.Ft Stationsweg 124B ^^Venray-Oostrum Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3