Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Nieuwe naam verenigingslokaal KBO Blitterswijck Schola 54 in Tienray Sjoerd wint ba Non wedstrijd SOS-jongeren kleuren pinbox Toeval of niet? jg Ingezonden PEEL EN MAAS Donderdag 13 november 2008 - Pagina 12 Jeugdcarnaval De Wiendbuul na 44 jaar nog altijd springlevend Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat geldt zeker voor carnavalsvereniging De Wiendbuul, die trots is op haar florerende jeugdafdeling en reikhalzend uitkijkt naar het 4x 11-jarig jubileumweekend van haar jeugdtak, een feest dat bol staat van de activiteiten en wordt gehouden op zater dag 15 en zondag 16 novem ber. Na de elfde van de elfde barst het carnaval in Wans- sum dus meteen los, weet ook vorst Peter van Els. "Dit week end wordt voor De Wiendbuul meteen hét hoogtepunt van het jaar. Want we zijn erg trots op onze erg actieve jeugdafde ling, die er al jaren voor zorgt dat het carnaval in Wanssum ook onder de jeugd erg leeft." En dat is voor de toekomst van de grootste vereniging van het dorp, De Wiendbuul telt ruim driehonderd leden, en het dorp Wanssum erg belangrijk, vindt bestuurslid Patrick Verheijen. "Wil je je dorp leefbaar houden, dan zal je naast het voorzieningenniveau ook het verenigingsleven in stand moeten houden. En daarvoor is het belangrijk dat je ook de jeugd al vroeg bij de club betrekt, dat je de jongens en meisjes carnaval laat vieren in eigen dorp. Als bestuur van De Wiendbuul zijn we in ieder geval supergelukkig met de club die zich al jaren bezighoudt met de organisatie van de carnavalsac tiviteiten voor de jeugd. Die groep neemt ons veel werk uit handen en draait haar eigen programma. Bij ons zorgt het jeugdcarnaval ervoor dat één en één drie is." HECHTE GROEP Maar eigenlijk willen Van Els en Verheijen zelf niet al te veel vertel len over het jeugdcarnaval in het dorp. Want, ere wie ere toekomt, dat moet de jeugdcommissie, die al jaren een klinkend programma in elkaar timmert voor de jongeren in het dorp, maar zelf doen. Van Els geeft het stokje om die reden maar wat graag door aan Evelyn Poels, die, net als Rick Rutten, Sas Kem- melings en Leon Janssen al elf jaar lid is van de jeugdcommissie van De Wiendbuul en eigenlijk vanuit de jeugdclub Tiener+ de 'overstap' maakte. "De toenmalige leiding van Tiener+ ging elf jaar geleden ook het jeugdcarnaval organise ren. Dat we het zo lang vol zou den houden, had ik niet gedacht", grijnst Evelyn Poels. "Of eigenlijk toch wel. Want het is gewoon erg leuk om je steentje bij te kunnen dragen aan het jeugdcarnaval in Wanssum. Ik geniet echt van het contact met de kinderen, je leert als leiding de jeugd uit je eigen dorp wat beter kennen." PROGRAMMA De bonte middagen, het 'kien- derbal' op carnavalszondag, het Wiendbuulebal en de uitreiking van het Miniplekske, een onder scheiding die jaarlijks wordt uit gereikt aan iemand uit het dorp die zich in het afgelopen jaar ver dienstelijk heeft gemaakt voor de jeugd in Wanssum. Het is slechts een kleine greep uit de activitei ten die de jeugdcommissie van De Wiendbuul jaarlijks organi seert. "En dan heb je natuurlijk ook nog de uitverkiezing van het jeugdprinsenpaar", weet Nicole van der Burgt, die zich zes jaar geleden bij de jeugdcommissie aansloot. "Dat is altijd een hele happening. Dit jaar hebben we een erg grote jeugdraad, van 31 kinderen in de leeftijd van 12 tot 15 jaar. De jeugdraad bestaat uit het jeugdprinsenpaar, maar ook de jeugdvorst, narren, een cere moniemeester, politiemensen en dansmarietjes. Ja, vanwege het aantal hebben we dit jaar wat nieuwe steken moeten laten maken." Natuurlijk, de organisatie van het jeugdcarnaval kost tijd, vertelt Evelyn Poels. "Maar dat hebben we er allemaal graag voor over. Want de jeugd geniet altijd met volle teugen van de activiteiten die we organiseren, is altijd enthousiast. Ik ben net als Nicole een echte carnavalsvierder en vind het ook erg belangrijk om dat virus over te dragen op de jeugd. Peter zei het al: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Het is belangrijk om de 'Wiendbuulkes' en 'jeugdbuullin- nekes' al vroeg bij het carnavalsge- beuren te betrekken." Maar wie wordt de jubileum jeugdprins- en -prinses van De Wiendbuul? Peter van Els, Patrick Verheijen, Evelyn Poels en Nicole van der Burgt lachen geheimzin nig. Nee, ze zijn niet van plan om in Peel en Maas alvast een tipje van de sluier oplichten. "Iedereen moet zondag maar komen kijken in De Wiendbuuletempel (De Zandhoek, red.)", sluit bestuurslid Patrick Verheijen het gesprek af. De nieuwe naam van het eigen verenigingslokaal van KBO Blit terswijck is bekend: 't Huukske.De naam werd op dinsdag 4 novem ber tijdens een feestelijke bijeen komst onthuld en is gekozen uit de voorgedragen namen door de eigen leden van de seniorenver eniging. De naam 't Huukske is gekozen vanwege de ligging hoek Maasweg-Nieuwstraat. Op de foto wordt de gelukkige winnares Nelly Hofmans beloond met een bloemetje door voorzitter Jeu Theeuwen. Piet Gielen (links) was in 1966 de eerste jeugdprinsNiels Lensen en Karin van Meijel vormden vorig jaar het jeugdprinsenpaar van De Wiendbuul (foto. Angy PhotoDesign). "Piet Gielen was in 1966 de eerste jeugdprins, Niels Lensen en Karin van Meijel waren het jeugdprin senpaar van vorig jaar. Het jubile- umpaar wordt zondag om 16.00 uur bekendgemaakt, na de kinder optocht die we dit jaar vanwege het 4x11-jarig jubileum hebben opgezet. We nodigen iedereen, jong en oud, uit om hierbij aanwe zig te zijn." Het jubileumprogramma: Zaterdag 15 november: 20.00 uur: receptie jeugdleiding 21.00 uur: feestavond met mede werking van feestband Lukano in De Zandhoek. Gratis entree. Zondag 17 november: 14.00 uur: kinderoptocht 16.00 uur: bekendmaking jubi leumprins en -prinses 2009 en aftreden jeugdprins Niels I en Karin II in De Zandhoek. Winkeliersactie De ondernemers van Meerlo en Wanssum houden ook dit jaar weer de jaarlijkse winkeliersactie. De volgende winkeliers nemen deel: Wanssum: M&H Fashion, Dekkers tweewielers, Bakkerij Verdeuzeldonk, De Klein cafe taria, Rich ART Kappers. Meerlo: Ovivo, Hipp haarmode visagie, Bloemsierkunst Anneke, Frans Kusters, Peters Textiel,TVI Com puters, Bakkerij Sijbers,Apotheek maasdorpen, Elektro kusters, Sla gerij v.d.Pasch. Tijdens de najaars actie van 10 november tot en met 24 december 2008 plaatst de winkelier voor elke 5 euro die de klant besteedt een stempel op een stempelkaart. Elke volle stempel kaart geeft de bezoeker kans op verschillende prijzen in de vorm van waardebonnen. Deze waar debonnen zijn weer in te leveren bij de deelnemende winkeliers. De waardebonnen hebben een waarden van 25 euro, 50 euro, 100 euro. Ook dit jaar verdelen de ondernemers weer een hoofd prijs: een reischeque ter waarde van 500 euro van Vice Versa. De trekkingen zijn op 8 en 29 decem ber. De prijzen worden persoon lijk afgeleverd.Tijdens de laatste trekking op 29 december maken alle ingeleverde kaarten kans op de reischeque ter waarde van 500 euro. Deze actie wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank Venray. Korentreffen in Meerlo In muziekzaal De Speulplaats aan de Mgr. Jenneskensstraat 7 in Meerlo vindt op zaterdagavond 15 november een bijzonder koren- treffen plaats. Het Gemengd Koor uit Heijen en Meerlo's Gemengd Koor verrassen het publiek die avond met een volledig Neder landstalig programma. Een keur van bekende nummers uit de lichte muziek en musical, gearran geerd door de dirigenten Steven Gerrits en Marco Marien, worden op ludieke wijze gepresenteerd. De entree is gratis. Aanvang: 20.00 uur. In het kader van het jubile umjaar van 150 jaar Lourdes wordt op zaterdag 15 novem ber om 18.00 uur de eucha ristieviering in Klein Lourdes Tienray opgeluisterd door een bijzonder gregoriaans koor met de naam Schola 54. Dit koor telt ruim 20 zangers, hoofdzakelijk oud-leerlingen van de bisschoppelijke kweekschool in Roermond. Daar in Roermond werd het gregoriaans bestudeerd en uitgevoerd onder leiding van hun zangleraar, de bijna legenda rische promotor van het grego riaans, Jos Lennards, ook bekend van het Wardinstituut in Roer mond, en moderator Hans Jans sen, die in de 70'er jaren nog pastoor in Swolgen is geweest. Onder de bezielende leiding van deze beide heren verwierf de schola wel enige faam: er werden diverse radio-opnames gemaakt en ook missen verzorgd voor de KRO. Veel van de oud-leerlingen bleven het gregoriaans trouw en zijn nog steeds actief als lid/leider van een of ander koor. Een reünie in 1994 was de aanleiding om de draad weer op te pakken. Het koor zingt, na het overlijden van Hans Janssen en Jan van Haren, onder wisselende leiding, maar meestal onder leiding van Jo Valkx uit Arcen. Verschillende leden zijn intussen overleden, maar er is ook aanvulling gekomen van andere oud-leerlingen. Er wordt zo'n 7 a 8 keer per jaar ergens in Limburg en zelfs in Oost- Brabant een heilige mis verzorgd, nu dus, voor de 88ste uitvoering, in Tienray. Deze uitvoering in Tien ray is gekozen vanwege de grote verbondenheid van Tienray met Lourdes zelf. Sinds 1877 mag Tien ray zich ook de officiële Lourdes- plaats van Nederland noemen. Op 31 augustus 2008 deden ruim 400 deelnemers mee aan Op jacht naar de schat vanAquatopia. Een activiteit voor leden van Jong Nederland uit heel Noord-Lim burg. De missie was om de schat van Aquatopia te vinden middels een speurtocht door Meerlo met leuke, spannende en soms wat moeilijke opdrachten. En deze missie wisten de speurders van Jong Nederland uiteraard goed te volbrengen. Een van de opdrachten was om zo veel mogelijk lege statiegeld- flessen in te zamelen. Dit bleek later die dag voor een goed doel te zijn, namelijk SOS Meerlo-Wans- sen. In totaal werd er voor maar liefst 1.223,25 euro aan statie- geldflessen opgehaald. De Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum gaat met dit geld waterpompen plaatsen in Zambia. Veel meer over deze activiteit vind je op www.jnutopia.nl. De ballon van Sjoerd Laurensse van 'De Etterbakjes' uit Venray vloog het verste. Sjoerd is negen jaar en ontving deze week zijn prijs van de Marco Hesp en Marian van Rengs-Bakker van de organisa tie tijdens zijn groepsbijeenkomst in de blokhut van Venray. De jongeren van de SOS-jonge- rengroep gaan de veelbesproken pinautomaat van de Rabobank voor het gemeentehuis in Meerlo opleuken. Dat is het resultaat van overleg tussen wethouder Carla Brugman (PK) en een van de directieleden van Rabobank Venray. De nieuwe automaat, een soort container, vervangt de oude muurautomaat die vanwege een eerdere ontploffing wordt opge heven. De nieuwe pinbox staat pal voor het gemeentehuis in Meerlo en dat is veel inwoners een doorn in het oog. Tijdens een van de jongste raadsvergaderingen opperde Ben Minken van de PvdA-fractie al het idee om de jongeren van SOS Meerlo-Wanssum in te schakelen de pinautomaat te beschilderen met bijzondere taferelen. Los daarvan kwam de jeugdgroep zelf op het idee om de blauwwitte automaat een ander kleurtje te geven. Dat idee werd ingegeven na het succes met de abri's in de gemeente Meerlo-Wanssum, die door jongeren zijn gepimpt. De jongeren namen contact op met wethouder Brugman, die op haar beurt het plan besprak met de Rabobank. Afgesproken is nu dat de SOS-jongerengroep twee ontwerpen maakt en vervolgens met de Rabobank en de gemeente Prinsenbal Zondag 16 november vindt in Swolgen het prinsenbal plaats. Tijdens deze middag wordt eerst afscheid genomen van prins Frank III en zijn adjudanten Dennis en Carlo, waarna het nieuwe boe renbruidspaar en de 55ste prins worden gepresenteerd. Het prin senbal vindt plaats in café-zaal Wil- helmina vanaf 15.11. Vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 novem ber wordt het jubileumweekend gehouden. Het programma van het jubileumfeest 5x11 jaar: Vrijdag 21 november: 19.00 uurjubileummis in de Lam- bertuskerk 20.30 uur: Live muziek voor jong en oud in café-zaal Wilhelmina met Commotion en een 'special guest'De entree is vrij. Zaterdag 22 november: 14.00 uur: speciaal programma voor kinderen en jeugd tot 16 jaar 19 00 uur: receptie D n Bok en aansluitend een optreden van De Breultaler Entree in café-zaal Wilhelmina is vrij Zondag 23 november: 10.30 uur: gezamenlijke brunch en presentatie 5x11 jubileum-dvd 13.30 uur: revuestukken van vroe ger, entree vrij 16.00 uur: muziek met discotheek Tropical, entree vrij. overlegt welk ontwerp uitein delijk op de pinbox komt. Voor zover bekend is het voor het eerst in ons land dat een pinautomaat van de Rabobank op deze wijze onder handen wordt genomen. "Wij hebben als SOS een bijzon dere relatie met de Rabobank. Die bank steunt ons driejaarlijkse fes tival en heeft ons in het verleden ook geholpen bij de oprichting van boerencoöperaties op het Indonesische eiland Sulawesi", aldus een woordvoerder van SOS Meerlo-Wanssum. SOS is een mon diale vrijwilligersorganisatie, die veel doet aan bewustwording in Meerlo-Wanssum en tegelijk in de derde wereld elke drie jaar een kleinschalig project steunt. Knokke om te Rokkuh Zaterdag 28 februari vindt alweer de negende editie van het festival Knokke om te Rokkuh plaats in OJC Merlin.Jonge,enthou siaste bands uit de 'regio' krijgen tijdens dit Meerlose muziekfestijn de kans om hun capaciteiten te tonen op het podium van Merlin. De winnaar van Knokke om te Rokkuh mag als openingsact op Merlinpop 2009 spelen. Band kun nen zich tot 10 januari aanmelden door een brief met demo en bio grafie op te sturen naar OJC Mer lin, o.v.v. Knokke om te Rokkuh 09, Peschweg 1, 5864 CZ Meerlo. Of kijk op www.ojcmerlin.nl voor meer informatie. Dvd popfestival Meerlo te koop De expositie 'Dit dorp, ik weet nog hoe het was...' heeft al veel mensen uit de regio Venray en meerlo-Wanssum naar het Lim burgs Museum in Venlo gelokt. Begrijpelijk, omdat met name opnames uit Meerlo daar een belangrijke rol spelen. Deels zijn opnames verwerkt uit de histo rische film van de Nederlandse Blindenbond 'Hoe het reilt en zeilt in Meerlo in 1968', het portret van de dorpswinkel die sloot in 1980 en de historische beelden van het legendarische Midsummerpopfes- tival. Het Limburgs Museum heeft samen met de mediagroep Limg- burg een boekje uitgegeven met daarin verhalen over de dorpen en een dvd waarop meer dan een half uur opnames staan van het Midsummerpopfestival in Meerlo. Er staan meerdere films op uit ver vlogen tijden met ook weer veel beeldmateriaal uit Meerlo. Boek en dvd zijn voor 12,95 euro verkrijg baar bij het Limburgs Museum, bij de verkooppunten van de Media Groep Limburg en in diverse Lim burgse boekhandels. Het Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum hield onlangs, op vrijdag 17 oktober, tijdens de landelijke toegankelijkheidsweek een scootmobieltocht. Aan het begin van de tocht werden twin tig ballonnen opgelaten met wen sen van deelnemers, zoals 'Een goede zaak dat er wordt gewerkt aan bewustwording en nu zorgen dat dit in het beleid wordt ver taald','Verbetering fietspad rich ting Horst' en 'Blij dat we mobiel zijn'. Er werd ook een woord van herinnering en waardering uit gesproken en én minuut stilte in acht genomen voor Bert Jacobs, die zich 17 jaar lang als secretaris had ingezet voor mensen met een beperking. Bert was diezelfde dag in Maashees begraven. Speciaal voor hem kozen drie zilverkleu rige en met elkaar verbonden bal lonnen het luchtruim. Afgelopen week werd bij de huidige secre taris een brief bezorgd met daarin De ballonnen met de wensen zijn gevonden in het Hardthdu- serwald in Duitsland. de kaartjes die aan de ballonnen bevestigd waren. Mevrouw Ver- berkt uit Horst, een deelneem ster aan de scootmobieltocht, had deze brief vanuit het Duitse Hardthauserwald, een afstand van 418 kilometer van Meerlo-Wans sum, ontvangen. De inhoud van de begeleidende brief was als volgt: 'Hallo, ich habe ihre Luftbal- lons beim Joggen im Hardthau serwald gefunden. Die 18 Luftbal- lons waren zusammengeknotet. Sie sind 418 km von Horst zu mir nach Hardthauzen geflogen. Ich arbeite als Lehrer an einer Schule für geistig- und körperbehinderte Schüler Astrid-Lindgren-Schule in Neckarsulm) Viele Grüsze,Thilo Vogt'. Dat kan toch geen toeval zijn?... In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Evenementen om het wij-gevoel te bevorderen Als er iets is wat de toekomstige fusiegemeente Sevenum, Horst aan de Maas en Meerlo, Swolgen en Tienray bindt, dan zijn het wel de vele evenementen die hier georganiseerd worden. Het is een goed idee om die evenementen te gebruiken om de dorpen van die nieuwe fusiegemeente dichter bij elkaar te brengen. Dit idee werd onlangs besproken in de gemeen teraad van Horst aan de Maas en als organisatoren van evenemen ten in die nieuwe gemeente wil len we laten weten dat we dit idee onderschrijven en ons graag in willen zetten voor een goede integratie van alle dorpen in die nieuwe gemeente. Natuurlijk gaan we ervan uit dat de identi teit van de zestien verschillende dorpen in die nieuwe gemeente niet verandert. Swolgen blijft bijvoorbeeld gewoon Swolgen, ook als het gemeentehuis straks misschien in een ander dorp ligt. Maar je krijgt natuurlijk wel meer met elkaar te maken als dorpen in die nieuwe fusiegemeente. Daar zien wij vooral de voorde len van.Als je iets samen op kunt pakken kun je meer voor elkaar krijgen. Dat geldt ook voor het organiseren van evenementen. Maar die nieuwe gemeente kan ook goed gebruik maken van al die evenementen. Wat is er nog beter voor het wij-gevoel in een fusiegemeente dan een gemeen telijk sporttoernooi met teams uit alle dorpen, of een gemeentelijk muziektreffen. Of wat te denken van een oproep om van elk dorp een team af te vaardigen naar het Bokkenollen of het touwtrekken. De Stichting Horst Promotie heeft een werkgroep bij elkaar gebracht die bestaat uit inwoners van de 16 dorpen die vanaf 1 januari 2010 deel gaan uitmaken van de nieu we gemeente. Inmiddels is vanuit deze werkgroep de bereidheid uitgesproken om dergelijke initi atieven te organiseren of te coör dineren. Hierbij kan het gaan om bestaande of nieuwe evenemen ten voor en door inwoners van de nieuwe gemeente. Bij de totstandkoming van de gemeente Horst aan de Maas werd dit ook op deze manier opgepakt en deze aanpak staat model voor de evenementen in de aanloop naar de nieuwe gemeente. Inmid dels zijn er al heel wat ideeën geboren. Het spreekt voor zich dat we hier graag mee aan de slag willen. Wat ook voor de hand ligt, is dat we dit alleen echt van de grond kunnen krijgen als dit ook vanuit de gemeenten ondersteund wordt. En dat betekent ook dat de extra kosten die de organisatie van deze evenementen met zich meebrengt, door de gemeenten gecompenseerd zouden moeten worden. We zijn dan ook blij dat er in de gemeenteraden binnen kort besproken wordt, hoe de extra evenementen ondersteund kunnen worden. Werkgroep Evenementen Nieuwe Gemeente: Marco Hesp (America), Gerold van den Vrande en Ellie Martens (Griendtsveen), Ben Roelofs (Evertsoord), Roy Knelissen (Grubbenvorst), Jan Hesen (Hegelsom), Hay Sijbers (Kronenberg), Rien van Dijk (Lot- tum), Trudy Steeghs (Meerlo), Maria Christiaens (Melderslo),Piet Jacobs (Swolgen), Ralf Verstrae- len Erik van Maarschalkerwaard (Tienray), Jan Nabben,Jan Cox, Jan Lemmen en Dion Wijnands (Horst), Ceciel Aerts, Jos Vousten (Broekhuizen), Marleen van Leen- dert (Broekhuizenvorst), Gerda Pex (Evertsoord), Marieke Claes- sens (Hegelsom), Mare Derks (Lot- tum),Theo Hagens (Melderslo), Sander Tacken (Meterik), Ben Raedts, Maurice van Baal (Seve num) en Huub Heijer (Horst). Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 12