Maskerade 2008 0 fv Wakkere Piëlhaas voor Historisch Platform Tien jaar Koningskerkje Jubileum De Spurriemök Musicals on Stage II Sioux in Paradise geopend Drukwerk offerte? PEEL EN MAAS Donderdag 6 november 2008 - Pagina 22 Op zaterdag 8 en zondag 9 november vinden in Blerick de Open Nederlandse Kam pioenschappen Facepainten/ Schminken en Internationale Bodypaintwedstrijd plaats. Dit kleurrijke evenement wordt gehouden in het nieuwe Cultu reel Centrum 't Raodhoes. De Maskerade is een body- en facepaintmanifestatie. Uniek in zijn soort. Voor het vierde ach tereenvolgende jaar komen veel kunstenaars uit dit vakgebied bij elkaar op één locatie. De kunste naars zijn onder andere afkomstig uit Nederland, Duitsland, België, Luxemburg, Engeland, Israel en Amerika. Op zaterdag 8 novem ber zullen facepainters strijd leveren in de Open Nederlandse Kampioenschappen Facepain- ten/Schminken. De bodypainters strijden op zondag 9 november, ieder in hun eigen categorie, om de Maskerade Award. De organisa tie van de Maskerade is in handen van Bodypaintteam Verstappen. Het team is zeer succesvol binnen de bodypaintwereld. Zij hebben diverse prijzen in de wacht gesleept op het WK Body painting, op het Belgisch Open Kampioenschap Bodypainten en op de Bodyart Contest in Milaan. Tijdens laatstgenoemde wedstrijd werden ze zelfs eerste. Bert Ver stappen, die deel uitmaakt van het team Verstappen, is al meer dan vijftien jaar een begrip op het gebied van carnavalsgrime in Venlo en omgeving. De Maskerade wordt volledig ondersteund door de World Body Painting Association WB.PA.) die elk jaar het WK Bodypainting (the World Bodypainting Festival in Seeboden, Oostenrijk) organiseert. Zaterdag 8 november staat van 9-30 tot 17.00 uur in het teken van het facepainten/schminken. Met als hoogtepunt het Open Neder lands Kampioenschap. Iedere kun stenaar neemt deel aan drie deel- wedstrijden. In de middag zal de facepainter met zijn modellen de kunstwerken aan het publiek ver tonen, waarna de winnaar bekend zal worden gemaakt. Nieuw tij dens de Maskerade is het Maske rade College, ook op de zaterdag: een NONSTOP programma gedu rende de hele dag waarin vele demonstraties worden gehouden door internationale bodypainters en visagisten (make-up). Diverse grote face- en body- paintartiesten uit de hele wereld zullen hun vaardigheden tijdens dit college aan het publiek demon streren. Het Maskerade college is het enige college in zijn soort. Nergens ter wereld worden body- art demonstraties op deze manier aangeboden. In een tijd waarin je normaal aan één workshop deel neemt zie je nu zo'n tien ervaren kunstenaars. En dat voor minder dan eenderde van wat normaal een workshop kost. Het programma is zo in elkaar gezet dat zowel de beginnende als de gevorderde deelnemers aan bod komen. Het college heeft een open karakter wat inhoudt dat iedereen kan komen en kan gaan wanneer het hem/haar uit komt. Dus je kunt zelf kiezen of je een demonstratie volgt of dat je naar de wedstrijden gaat kij ken. Na zijn/haar demonstratie is het mogelijk de docent in de wedstrijdarena ook persoonlijk te spreken naar aanleiding van zijn haar demonstratie. Zondag 9 november is van 11.00 tot 19.00 uur de grote body- paint dag waarop het publiek de bodypainters tijdens het bewer ken van de modellen van dichtbij kan bekijken. Een 30-tal bodypain ters, vanuit de hele wereld, zul len strijden om de felbegeerde prijs: De Maskerade Award. Gezien het internationale karakter van de Maskerade staat deze wed strijd hoog aangeschreven bij de kunstenaars en de kenners van deze kunstvorm. De Maskerade is er trots op de top van de laatst gehouden wereldkampioenschap pen te kunnen presenteren. Met dank aan de organisatie van het WK in Seeboden - Oostenrijk is het gelukt om de wereldtop naar Blerick te halen. Tijdens de wedstrijd vinden er ook enkele demonstraties plaats en als toetje is er een wervelende fluor show (black light). Verder zullen de gebodypainte modellen voor het aanwezige publiek een korte, maar vaak spectaculaire podiumpre sentatie geven. Een imponerende schoonheid van kleuren, pracht en praal zal de revue passeren. Kinderen kunnen zich gratis laten schminken en er lopen enkele bal lonnenclowns rond. Voor fotografen is de Maske rade een absolute aanrader. De organisatie stelt enkele faciliteiten beschikbaar voor het maken van mooie, professionele foto's. Naast de bodypaint- en facepaintwed- strijden zijn in 't Raodhoes diver se stands opgesteld waar mate riaal gekocht kan worden. Ook hangen er enkele videoschermen waarop beelden van de wedstrijd en demonstraties zullen worden getoond, zodat niemand iets hoeft te missen. Een groot deel van de bezoekers is (amateur)fotograaf. Door de huidige techniek zullen veel bezoekers gebruik maken van hun mobieltjes of digitale fotocamera om foto's te maken van dit zeer kleurrijke evenement. Foto's van de Maskerade zullen de gehele wereld overgaan. Carnavalsvereniging De Piël haas heeft besloten de Wakkere Piëlhaas uit te reiken aan het Historisch Platform Venray. De Wakkere Piëlhaas wordt jaarlijks uitgereikt aan een organisatie die zich gedurende langere tijd, belan geloos heeft ingezet voor het soci ale en culturele aspect binnen de Venrayse samenleving. De heren Raedts, Schoonbeek, De Vilder, Strijbos, Kateman, Smits, Teeuwen en Hustings vormen samen het bestuur van het Histo risch Platform Venray. De heren werken vooral in het Erfgoedhuis op het prachtige St. Annaterrein. In dit door de GGZ beschikbaar gestelde gebouw hebben zij een prachtige werkruimte met een keur aan prachtige boeken en in hun CAI-Digilab een aantal com puters, scanners en ander materi aal om oude foto's en films te digi taliseren. Ook talloze vrijwilligers werken hier menig uurtje om de geschiedenis van Venray klaar te maken voor het digitale tijdperk. Een plek die een heel mooie sfeer uitademt. Het Historisch Platform Venray is een samenwerkingsver band van 30 organisaties die zich bezig houden met het culturele erfgoed en de historie van Venray. Het platform is officieus opgericht op 15 juni 1999- Initiatiefnemers waren Piet Kienhuis en toenma lig wethouder Bert Kersten. De gemeente kreeg zoveel subsidie aanvragen van allerlei instanties die zich bezig hielden met het cul turele erfgoed, dat het hen goed leek hier een overkoepelende organisatie voor op te richten.Van- uit de museumnota werd het His torisch Platform Venray opgericht. Het functioneert nu als samen hang tussen alle aangesloten orga nisaties. Voorwaarde hierbij is wel dat bij iedere organisatie de eigen identiteit gewaarborgd moet blij ven. Er werd in 1999 gestart met zes leden en inmiddels zijn het er al 30. Het einde is nu dan ook nog steeds niet in zicht. Inmiddels functioneert het platform als voorbeeld voor diverse gemeen tes in Nederland en worden er zelfs voorlichtingsbijeenkomsten gegeven in andere dorpen. Het platform heeft in eerste instantie een sturende rol heeft. Verenigin gen komen met ideeën en deze worden al dan niet financieel en anderszins ondersteund. Maar soms worden er ook dingen door het platform zelf opgepakt. Zo is er de serie Venrays Verleden, waar van in 2009 het vierde deel uit komt. Verder is er geparticipeerd in tentoonstelling de Waan en wordt er op het moment gewerkt aan de Leunse Schans, een pro ject om een oude verdedigings- wal in ere te herstellen. Maar het meest bekende project is toch wel Rooynet(www.rooynet.nl) Als initiatiefnemer werkt het His torisch Platform hierin samen met het gemeentearchief, het Freulekeshuus en de bibliotheek. Rooynet bevat een keur aan foto's, filmpjes en teksten die antwoord kunnen geven op vragen over het Venrayse culturele erfgoed. En Rooynet groeit nog steeds. Een dertigtal vrijwilligers werkt hard om al het materiaal te digi taliseren. Ook hierin loopt Venray voorop in Nederland. Bestuurslid Raedts: "We zijn er trots op dat we de Wakkere Piëlhaas mogen ont vangen. Het is mooi dat op deze wijze de Piëlhaas de mensen nog maals attent maakt op het werk van het Historisch Platform Ven ray. We willen graag nog een spe ciaal woord van dank richten aan Koos Swinkels en Twan van Els, die toch jarenlang de kar getrok ken hebben. En natuurlijk aan alle vrijwilli gers die er voor zorgen dat al het werk toch maar weer iedere keer gedaan wordt. De prijs is er ook voor hen. En uiteraard ook voor de aangesloten organisaties. De Wakkere Piëlhaas zal aan het Historisch Platform Venray worden uitgereikt op zondag 16 november tijdens de Hazepaeper in de fover van de Schouwburg. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo mogen kinderen op zondagmiddag 9 november met het oog op het feest van Sint Maar ten een lampion maken. De middag wordt muzikaal opgeluisterd door Het Lochtkoor met nostalgische liedjes in de herberg. Verder wordt er stroop gemaakt en ook de smid is aan het werk. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 van 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. Romeo over Julia in schouwburg MTV en Rick Engelkes Produc ties presenteren op woensdag 12 november vanaf 20.00 uur Romeo over Julia in Schouwburg Venray. Romeo over Julia is Romeo Julia gespeeld door vijf mannen. In de bewerking van de Amerikaan Joe Calarco sleuren zij met zijn vijven het stuk de moderne tijd in en opeens verliest het meesterwerk alle zoete romantiek. Dan blijkt het wereldberoemde verhaal een heftige en aangrijpende tragedie over seks, dood, lust, geweld en verraad. Romeo over Julia over twee tieners die hun levenslust zien omslaan in een alles over heersende gulzigheid, twee tie ners die steeds meer willen, die steeds verder gaan in hun mani sche ontdekking van het leven. Zij gaan tot aan de rand. Tot over de rand. Want uitein delijk gaat Romeo over Julia over hun zelfmoord en over de waan zinnige gebeurtenissen die hen daartoe brengen. Niet minder dan dat. Vijf jonge mannen spelen alle rollen, ook de vrouwelijke rollen, en daardoor worden de verhou dingen harder. Rauwer. Het werpt de acteurs terug op zichzelf, hun eigen ervaringen en hun eigen ontwikkeling worden onderdeel van het spel. Dat kan niet anders, want de liefde blijft en de seks blijft en dus leiden de gevoelens van de vier mannen langzaam maar zeker tot een onderdrukte hysterie die maar één kant op kan. Naar buiten. Romeo over Julia wordt gespeeld door Teun Kuilen- boer, Johnny de Mol,Tim Murck, Jorrit Ruijs en Kevin Hassing en wordt geregisseerd door Marcus Azzini. www.vandenmunckhof.nl Vriendenkring vijf jaar Vijf jaar geleden werd tijdens de Week van Beek de Vrienden kring van het Koningskerkje in Vierlingsbeek opgericht. Burge meester Karei van Soest werd toen een van de eerste nieuwe Vrienden. In korte tijd groeide het aantal tot ruim vijftig nieuwe Vrienden. Vrienden steunen het Koningskerkje en laten zo merken dat ze waardering hebben voor wat de Stichting Koningskerkje doet. Ze ondersteunen met een jaar lijkse bijdrage de activiteiten van het Koningskerkje, hulp en morele steun die het Koningskerkje goed kan gebruiken. Natuurlijk mogen er nog veel meer mensen Vriend worden. Vrienden (en hun gezin) ontvangen de uitnodigingen, krij gen korting op de activiteiten en zijn welkom op de jaarlijkse avond voor Vrienden en Vrijwilligers. Alles wat het Koningskerkje doet, wordt geheel georganiseerd door Vrijwilligers! Zonder hen kan het Koningskerkje niets doen en zou de deur dicht blijven. Wie belangstelling heeft om vrijwilliger bij het Koningskerkje te worden, is van harte welkom om een keer te praten over de mogelijkheden. Informatie is verkrijgbaar bij voorzitster Kris- tianne Tummers via telefoon (0478)631401. Vondel zingt In het kader van de Week van Beek wordt op maandag 10 november vanaf 20.00 uur door Gemengde Zang- vereniging Von del in het Koningskerkje in Vier lingsbeek een concert gegeven. Met Theo Hes aan de piano, begint het koor onder leiding van diri gent Mia Schoonbrood aan een bloemlezing van een volkomen nieuw repertoire. Na de pauze roepen klanken uit de musical Les Misérables, alsmede een medley van Boudewijn de Groot, binnen de oude kerkmuren een meer eigentijdse sfeer op. Reserveren kan via koningskerkje@home.nl. of via telefoon (0478)632172. Het Vierlingsbeekse Koningskerkje is tien jaar actief als klein cultureel cen trum en heeft in die tijd al heel wat georganiseerd. Op zondag 9 november wordt het jubileum tijdens de Week van Beek gevierd met een feeste lijk programma! Tussen 13.00 en 17.30 uur men van harte welkom! Het Koningskerkje besteedde dit jaar al eerder aandacht aan het jubileum met enkele extra acti viteiten zoals de open dag en de tuinenwandeling: kunst beleven. Het Koningskerkje is een sfeer volle ruimte met een bijzonder fraaie lichtval en heeft een voor muziek geweldige akoestiek. Die kwaliteiten maakt het karakteris tieke gebouwtje aan de Spoor straat in Vierlingsbeek bijzonder geschikt voor klassieke concerten en kunstexposities. Verder zijn er exposities en lezingen op cultuur historisch gebied, kindertheater, film, gedichten, workshops en educatie. Daarnaast zijn er ook heel wat huwelijken gesloten op deze trouwlocatie. Tijdens de Week van Beek van 9 tot en met 16 november wordt het tienjarige bestaan gevierd met een feestje. Zondag 9 november is er vanaf 13.00 uur een feestelijk programma met gelegenheid om iedereen van het Koningskerkje te feliciteren met alles wat er in die tien jaar tot stand is gebracht en geluk te wensen voor de toekomst. Om 13-30 uur opent burgemeester Karei van Soest officieel de tiende Week van Beek. Van Soest was vijf jaar geleden een van de eerste Vrienden van het Koningskerkje. De Vriendenkring steunt de acti viteiten van het Koningskerkje en natuurlijk zijn meer Vrienden altijd welkom. Greetje Opheij ont- Carnavalsvereniging De Spurriemök uit Oirlo bestaat dit jaar 7x11 jaar. Daarmee is De Spuriemök de oudste carnavalsvereniging binnen de gemeente Venray. Dit feit wordt op grootse wijze gevierd en daarom is de maand november betiteld als jubile- ummaand. Het programma is breed van opzet. Zoveel moge- lijk mensen en verenigin gen worden bij het jubileum betrokken: kerk, dorpskroeg, jeugd, JW (Jeugd Van Vroeger), oud leden, enzovoort. Tevens is er veel hulp bij de organisatie, zoals bij voorbeeld van de Kammeraoj van de Spurriemök en van muziekver eniging Ons Genoegen. Het jubile um wordt niet alleen gevierd met Oirlo, maar met de hele gemeente Venray. Hiervoor is een verbroede ringsfeest in het leven geroepen. Alle (oud)prinsen,(oud)vorsten en (oud)raadsleden van de gemeente Venray zijn die avond uitgenodigd. De avond krijgt een invulling zoals bij het Vorstenraadsbal, maar dan met toppers van vroeger. Buiten de activiteiten in november, zijn er nog een aantal bijzonderheden: Na zeventien jaar krijgt de Mökke- stal (gemeenschapshuis De Linde) een geheel nieuwe aankleding tijdens alle carnavalsactiviteiten. Voor de eerste keer wordt er een cd opgenomen met Oirlose muzi kanten, zangers en zangeressen. Op deze cd komen elf carnavals liedjes te staan, geschreven door (oud) Oirlonaren.Tot slot zijn ter ere van het jubileum voor de hele raad van elf, vorst en prins nieuwe mutsen aangeschaft. Het programma ziet er in grote lijnen als volgt uit. Op 11 novem ber is de opening van het jubi leum met een dienst uit dank baarheid. Daarna vinden er in De Linde verschillende activiteiten plaats, zoals het uitkomen nieu we vorst, de presentatie van de jubileum cd, de presentatie van de nieuwe wandversiering in De Linde en is er de mogelijkheid tot feliciteren. Op zaterdag 22 novem ber is er de Avond van de Lach. Op vier locaties in Oirlo worden deze avond optredens verzorgd wor den door buitendorpse artiesten. De meesten zijn de afgelopen elf jaar op de bonte avond geweest. Men wordt met bussen rondgere den en op het eind komt men alle maal bij elkaar in de tent waar een feest wordt gehouden. De Middag van de Kienderlach wordt gehou den op zondag 23 november. In de tent wordt door de jeugd en voor de jeugd optredens verzorgd. Dorpspolitiek, muziek, hangjonge ren, dans en nog veel meer gaan de revue passeren. Woensdag 26 november is de JW avond. In de tent is iedereen van vijftig jaar of ouder in Oirlo of gedeelte lijk daar buiten, aanwezig. Er wordt een optreden verzorgd door een bekende (Limburgse) artiest, er is een orkestje, en er zijn optredens. Het Verbroederingsfi?st vindt plaats op zaterdag 29 november. Dit feest is bedoeld voor alle raads leden, vorsten, prinsen, oud-raads leden, oud-prinsen en oud-vorsten van de hele gemeente Venray en de dorpen Meerlo en Wanssum. De avond is een nabootsing van het Vorstenraadsbal, maar dan in een oud jasje. Vijf oud-vorsten krijgen elf minuten de tijd om op humoristische wijze een cadeau aan te bieden. Deze oud-vorsten zijn: Lei Pot ten van de Piëlreus uit Ysselsteyn, Hay Philipsen van de Schanse knuppels uit Castenray, Joop Gie- lens van de Hedsbuule uit Heide, Hub Clephas van de Piëlhaas uit Venray en Wout Zanders van de Spurriemök uit Oirlo.Aansluitend is er feest met muziek van de band Aacht vur Elluf. MMSK St. Petrus Banden gaat op zaterdag 8 november vanaf 20.00 uur en op zondag 9 novem ber vanaf 14.00 uur het theater programma Musicals on Stage II in de schouwburg in Venray presen teren. De avond staat in het teken van musicalmuziek. Om de avond compleet te maken heeft MMSK enkele regi onale artiesten gevraagd om op te treden. Zo verzorgt Close Har mony Group Confetti de backing vocals en vervullen enkele leden van dit gezelschap een solorol. Verder zijn er optreden van Ria Linders, Ramon Barents, Geert Pelzer, dansgroep Waxx en Dans school Janssen. Er zijn nog enkele kaarten beschikbaar. De kaarten zijn te verkrijgen bij Boekhandel Van den Munckhof, café de Uitmarkt, Schouwburg Venray. wierp een verrassende bruidsjurk. De eerste presentatie van deze jurk vindt om 14.00 uur plaats in het Koningskerkje. Aansluitend speelt Mejoeches bruiloftsmuziek van de Sefardische Joden. Om 15.30 uur begint het twee de deel van dit concert waarin Mejoeches meer aspecten van klezmer ten gehore brengt. Mejoe ches is een Klezmerband en bestaat uit Jesse de Haas op piano, Anna Janssen op viool en Martha Mulder zorgt voor de zang. Klez mer is de meeslepende muziek van de asjkenazim ofwel Duitse Joden die zich vanaf de Middel eeuwen over Oost-Europa tot in de Oekraïne verspreidden. Tien jaar Koningskerkje vormt de aan leiding tot het onderwerp van de 10de Week van Beek 'geloven in Vierlingsbeek' de geschiedenis van het kerkje in vogelvlucht. Bij de tentoonstelling komt ook dit keer weer een interessante Vier lingsbeekse wandeling uit. Op maandagavond 10 november zingt Vondel in het Koningskerkje, aan vang 20.00 uur. Woensdagmiddag 12 november is er weer een voor stelling voor de kinderen. Marijke van Bergen van De Pimpernel Pop en Spel speelt het stuk Op zoek naar de koning! Een vrolijk, span nend spel vol verrassingen en lied jes, waarbij kinderen uitgedaagd worden om mee te doen. Het begint om 15.00 uur. Reserveren kan via telefoon (0478)632172. Woensdagavond 12 november vertelt Herman Jan van Cuijk over de geschiedenis van Vierlingsbeek met betrekking tot de bouw van het Koningskerkje.Aanvang 20.00 uur. Aanmelden kan via telefoon (0478)631401. Zondag 16 novem ber is het Koningskerkje open en kan men van 13.00 tot 17.00 uur de tentoonstelling bekijken en de wandelroute lopen. In het Venrayse Odapark heeft afgelopen zondag de officiële ope ning plaatsgevonden van de ten toonstelling van kunstenaar Johan Muyle (Charleroi, 1956) met de titel Sioux in Paradise. De opening was als de expositie zelf: interac tief, tegendraads en een beetje bizar. De Belgische kunstenaar was zelf aanwezig om uitleg te geven en vragen te beantwoorden over zijn nieuwste installaties. De entree van het theehuis van het Odapark werd zondagochtend tij dens de opening van de expositie van Johan Muyle geflankeerd door twee dames met indianentooien zittend op hoge scheidsrechters- stoelen. Iedereen ontving bij de entree een persoonlijke groet en een kartonnen indianenhoedje. Er was dus geen ontkomen aan: bij binnenkomst werd elke bezoeker automatisch onderdeel van de wereld van de Belgische kunste naar. Deze directe betrokkenheid is kenmerkend voor de exposi tie zelf, waarin Muyle door mid del van bewegende skeletten en robotachtige installaties commen taar geeft op de complexiteit van onze maatschappij.Als bezoeker kun je plaatsnemen op één van de rondrijdende stoelen en zo een onderdeel van de tentoonstelling worden. De indianenhoedjes, een knipoog naar de petjes die tijdens wielerrondes in de jaren '70 wer den uitgedeeld gaven de opening een bizar humoristisch tintje. Erachter schuilt echter een serieu ze boodschap. Het indianenthema verwijst niet alleen naar de titel van de expositie Sioux in Paradise, ofwel See you in Paradise, maar geeft indirect ook het tegendraad se, non-conformistische karakter van Muyle weer:'Het idee onstond onder meer door een dichtregel van de surrealistAchile Chavée:"Je suis un vieux peau-rouge qui me marchera jamais en file indienne", wat zoveel betekent als "Ik ben een oude indiaan die nooit mee in de rij zal lopen." Muyle toonde zich tijdens de opening in Venray verheugd met de expositieruimte in het Odapark. 'De ruimte in de kelder is zeer geschikt. Het roze schijnsel van de verlichte robots komt er heel goed tot zijn recht. Bovendien kon ik de installaties van onderuit verlichten waardoor een mooie slagschaduw van de skeletten ontstaat. De schaduwen doen me denken aan Plato die zei dat de mens de wereld alleen kan ervaren zoals die zich aan hem voordoet. De schaduw is als zo'n weerslag van de werkelijkheid.' De rebelse robots van Johan Muyle zijn nog te zien in het Odapark tot en met 15 februari 2009- De expositie is tevens onderdeel van Glocal Affairs en is geopend van woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zie ook www. odapark.nl. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 22