Jubileum Oecumenische Basisgroep "Castenray: het mooiste dorp van Venray" Keuringen rijbewijs voor 70-plussers Dag van de Mantelzorg Hoe blijf ik in balans? Martien Dirckx honderd jaar Mariakapel podium jong muzikaal talent Mien Weijs honderd jaar Luxe Corduroy strechband en riem normaal 39.95 Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS De Oecumenische Basisgroep Venray e.o. viert dit jaar het 25- jarige jubileum. De basisgroep werd destijds opgericht door kritische katholieken met onder steuning van enkele franciscanen, om een onderdak te bieden aan progressieve gelovigen in Ven ray en omstreken. De basisgroep streeft ernaar goede relaties te onderhouden met groeperingen en leden van andere geloof- en levensovertuigingen. De mensen van de Oecumenische Basisgroep komen twee keer per maand bij elkaar, telkens om 10.00 uur in de kapel van ziekenhuis VieCuri om in een viering elkaar te inspireren en te bemoedigen. Er wordt steeds gekozen voor een eigentijds thema dat verbonden wordt met de joods-christelijke traditie in per spectief met de eigen verantwoor delijkheden van alledag en de verwachtingen voor de toekomst. Elke tweede zondag van de maand komt de basisgroep bijeen rond zo'n thema en wordt een dienst gehouden met lezingen, zang, een uitwisseling van gedachten over De afgelopen decennia is de intensiteit en complexiteit van het wegverkeer enorm toegenomen. De aanpassingen in het wegennet hebben niet kunnen verhinderen dat tegenwoordig hogere eisen worden gesteld aan de rijvaardig heid dan vroeger. Autorijscholen hebben in de loop der jaren hun lesprogram ma's daarop aangepast die daar door aanzienlijk zijn uitgebreid. Een dergelijke aanpassing heeft er niet plaatsgevonden ten aan zien van medische keuringen die nodig zijn voor de verlenging van het rijbewijs. Onder keuringsart sen bestaat echter toenemend onzekerheid of de huidige vorm van medische keuringen voor het rijbewijs nog wel voldoet voor 70-plussers die voor verlenging van het rijbewijs deze medische keuring verplicht moeten onder gaan. Dat heeft te maken met de achteruitgang in functies die in deze leeftijdgroep kan worden verwacht. Het gaat hier vooral om de achteruitgang van de psy chische functies zoals reactiever mogen, oriëntatie en geheugen waaraan door het toegenomen wegverkeer hogere eisen moeten worden gesteld dan vroeger het geval was. Om vast te stellen of de rijbewijskeuringen in de huidige vorm moeten worden aangepast zal een vergelijkend onderzoek worden gedaan waarbij de resul taten van de rijbewijskeuring wor den vergeleken met die van een De Steunpunten Mantelzorg van Synthese enVorkmeer houden een workshop voor mantelzorgers uit de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Sevenum, Meerlo-Wans- sum,Arcen-Velden, Gennep, Mook Middelaar, Helden, Kessel, Maas- bree en Meijel. Wanneer een mantelzorger niet meer toekomt aan dingen voor zichzelf, of het werk in de knel komt, kan men het gevoel hebben de balans kwijt te zijn, met het risico van overbelasting. Tijdens de workshop Hoe blijf ik in balans? staat de balans tussen zorgen voor de ander, werk en tijd nemen voor zichzelf centraal. Aan de hand van een speciaal voor deze workshop door de Steun punten Mantelzorgondersteuning Synthese en Vorkmeer ontwikkel de mantelzorgbalanstest wordt in beeld gebracht hoe de balans tus sen zorg, werk en privé eruitziet. Martien Dirckx, oud-inwoner van Leunen, is vorige week in Eindhoven honderd jaar gewor den. Dircks groeide op in Leunen en net als zijn vader repareerde hij schoenen. Na verschillende opleidingen was hij orthopedisch schoenma ker. In de Tweede Wereldoorlog werd hij opgepakt door de Duit sers, maar wist met drie andere gevangenen te ontsnappen. Hij kwam terecht in Babberich in de Achterhoek waar een tante van hem woonde. Zijn vrouw moest al snel na zijn vertrek vanwege het oorlogsgeweld evacueren naar Soerendonk, waar zij beviel van het thema, met voorbeden en een collecte. De vierde zondag van de maand wordt 'de oogst' van de woorddienst uitgediept in een viering met brood en wijn. Een overweging en het gezamenlijk breken en delen vormen de essen tie van deze viering. Sinds een jaar of vijf beschikt de basisgroep niet meer over een gewijde voorgan ger. Daarom worden de vieringen telkens in wisselende samen stelling voorbereid door enkele leden van de basisgroep. Zondag 23 november wordt tijdens een feestelijke viering stilgestaan bij het 25 jarig bestaan. Het motto van deze viering is Spoorzoeken. Er is een jubileumboekje gemaakt waarin opgenomen zijn een aantal overwegingen die in de afgelopen jaren gehouden zijn tijdens de bijeenkomsten in de kapel. Hier uit blijkt de veelkleurige en zoe kende wijze waarop de mensen van de Oecumenische basisgroep hun geloof proberen te beleven. Belangstellenden zijn zowel bij de jubileumviering als bij de overige vieringen van harte welkom. rijtest. Ook een test op een rijsi- mulator zal onderdeel uitmaken van dit onderzoek. De bedoeling daarvan is te onderzoeken of de test op de rijsimulator de rijtest kan vervangen. Het onderzoek zal in de eerste helft van volgend jaar plaatsvinden. De locatie(s) van het onderzoek zijn nog niet bekend. Wetenschappelijk adviseur bij dit onderzoek is professor dr. WH. Brouwer, afd. neuropsychologie van de RUG in Groningen. Zonder de medewerking van Veilig Ver keer Nederland zou het niet haal baar zijn geweest dit onderzoek te gaan doen. Het onderzoek is een initiatief van www.rijbewijskeu- ringen.com dat marktleider is op het gebied van rijbewijskeuringen voor 70-plussers. Deze organisa tie werkt samen met plaatselijke welzijnsinstellingen om voor 70- plussers betaalbare 30 euro) rij bewijskeuringen te organiseren. Bij de voorbereiding op de keu ring wordt aangeraden gebruik te maken van de Oogtest voor de Automobilist, die bij aanmelding gratis verkrijgbaar is. Dit is een zelftest voor de controle van het gezichtsvermogen waarmee de 70-plusser zich uitstekend kan voorbereiden op de keuring zodat controle door de opticien niet nodig is. In Venray worden de rij bewijskeuringen voor 70-plussers georganiseerd in samenwerking met seniorencentrum De Kemp haan aan het Kennedyplein 1tele foon (0478)586706. Tevens worden er mogelijke en praktische handreikingen gegeven waarmee men zelf verder kan. De workshop wordt twee keer aange boden: Maandag 3 november van 19-30 tot 21.30 uur in het Activi teitencentrum aan de Kerkstraat in Panningen en op maandag 17 november van 19-30 tot 21.30 uur Aan de Singel aan de Westsingel in Venray. Voor diegenen die aan deze workshop willen deelnemen maar zelf geen vervangende zorg kunnen regelen wordt geprobeerd samen een oplossing te zoeken. Per workshop kunnen maximaal veertien mensen deelnemen. Aan melden kan bij Steunpunt Mantel zorg Synthese Venray, Ankie Bon- gers, via telefoon (0478)517317, e-mail a.bongers@synthese.nl. of bij Steunpunt Mantelzorg regio Helden bij Vorkmeer, Piet Selen, via telefoon (077)3077350, e-mail p.selen@vorkmeer.nl. hun vierde kind. Acht maanden, tot mei 1945, leefde zij in onze kerheid of haar man nog leefde. Na de oorlog nam Martien Dirckx het café en de schonmakerij van zijn ouders over. Er kwamen nog vijf kinderen. Later kon hij zijn droom waarmaken. Hij begon een hotel in het centrum van Venray, genoemd naar de brouwerij De Keizer. Bij gebrek aan een opvol ger werd het hotel in 1969 ver kocht en verhuisde het gezin naar Eindhoven. Zijn vrouw overleed 26 jaar geleden en na een heup operatie woont Martien Dirckx sinds enkele jaren in zorgcentrum Wilgenhof in Stratum. Op het dorpsplein in Cas- tenray is zondagmiddag onder grote belangstelling het kunstwerk de Schanse maker, een beeld van kunste naar Chris Roose uit Geijste- ren, onthuld. "Het beeld is de kroon op alle projecten die de afgelopen jaren in ons dorp zijn uitgevoerd en het symbool van samenwerking door alle vrijwilligers. En daarmee is Castenray met voorsprong het mooiste dorp van de gemeente Venray", sprak dorpsraad voorzitter Ben van der Sterren voorafgaand aan de onthul ling van het kunstwerk in een bomvol café De Koster. Het was in 2002 dat Louis Vroe- men, de toenmalige voorzitter van de dorpsraad, het idee opperde om het dorpsplein op te knappen. "Het was nog niet zo heel veel jaren daarvoor ook al opgeknapt, maar het plein had geen uitstra ling en geen functie. Het moest de centrale ontmoetingsplek van het dorp worden. En we kennen Louis: wat hij eenmaal in zijn hoofd heeft, dat is er nog niet zo snel uit", aldus Ben van der Sterren in zijn speech. De dorpsraad besloot om het dorpsplein op te knappen. Dankzij een bijdrage van Kern met Pit, de gemeente Venray, de gelden van het leefbaarheidbudget en de inzet een heleboel vrijwilligers kwam er de afgelopen jaren een prachtig plein tot stand in Casten ray. In september 2003 werd het officieel in gebruik genomen. "We wisten vanaf het begin dat er nog iets aan ontbrak. Namelijk een mooi kunstwerk, dat midden in de bloembak geplaatst zou worden en het plein daarmee tot het cen trale aandachtspunt van het dorp zou maken. De dorpsraad had echter een probleem: er was geen geld voor een kunstwerk en dus Honderd jaar. Dat wordt over precies een week, op donderdag 6 november, Mien Weijs-Willemse uit Venray. Op 6 november 1908 werd Mien Willemse geboren in Horst-America. Na enkele jaren verhuisde de familie Willemse naar het Overbroek in Leunen en van daaruit volgde Mien in 1934 haar werd er besloten om te sparen. Dan hadden we ook wat tijd om te bedenken over wat voor kunst werk het moest worden." In de tussentijd ging volgens Van der Sterren het ene na het andere project van start: de kerk werd opgeknapt, het gemeen schapshuis De Wis onderging een metamorfose, de basisschool werd uitgebreid en vernieuwd, de open bare ruimte en de wegen werden geheel vernieuwd en aangekleed. En, als feestelijke afronding van al die projecten, werd zondag het beeld van de 'schansemaker' onthuld. Het idee voor de 'schan semaker' kwam van de heemkun- devereniging, een idee waarin de dorpsraad zich eigenlijk meteen kon vinden. "De schansemaker is van oudsher het symbool van Castenray. Castenray stond vroe ger bekend als dé leverancier van 'schanse', die uit 't Casels Broek werden gehaald. De 'schanse', de gebundelde bossen van hakhout, die gebruikt werden om de hui zen te verwarmen, het eten te koken, het brood te bakken of om aardappelen te koken voor varkensvoer. Maar ze werden ook gebruikt bij het maken van hooi mijten en onder de sopketel." Maar een 'schans' heeft nog aan andere betekenis. "De 'schans, de gebundelde takkenbos, kun je ook zien als symbool van de samenwerking, de bundeling van krachten van alle vrijwilligers in dit dorp. Vrijwilligers die het dorpsplein hebben opgeknapt, die het gemeenschapshuis geheel hebben verbouwd en uitgebreid, die ervoor gezorgd hebben dat de kerk opgeknapt kon worden door de nodige fondsen te ver werven, die hebben meegewerkt aan de verbouw en nieuwbouw van de school en die samen met man Frans Weijs naar Castenray, waar zij tot 1996 woonde. Noodge dwongen nam zij in 1996 vanwege gezondheidsredenen afscheid van Castenray en tot 2002 verbleef zij in 't Schuttersveld in Venray. Sinds 2002 verblijft Mien Weijs in Beukenrode. Wilt u de honderdja rige een kaartje sturen? Dat kan, de gemeente de herinrichting van de straten en de openbare ruimte hebben voorbereid, die week in week uit zorgen dat alles wordt onderhouden en kan functioneren en natuurlijk al die vrijwilligers die op een of andere wijze een bij drage leveren aan de leefbaarheid van ons dorp." Tijdens zijn toespraak bedankte de voorzitter naast alle vrijwilligers ook alle bedrijven die de realisatie van het beeld mogelijk hebben gemaakt. Tevens werd kunstenaar Chris Roose in het zonnetje gezet vanwege 'het geweldige beeld dat hij gemaakt heeft'."Het heeft onze verwachtingen meer dan overtrof fen." Chris Roose op zijn beurt is 'bij zonder trots' op zijn kunstwerk en leeft een dag later nog steeds op een, naar eigen zeggen, 'roze wolk'. "Het was een fantastische dag. Niet alleen voor mij, maar voor heel Castenray. Want wat zo'n klein dorp samen gepresteerd heeft, daar neem ik mijn petje heel diep voor af. Het hele dorp heeft de afgelopen jaren zo'n beetje een opknapbeurt gekregen." De dorpsraad van Casten ray kwam midden vorig jaar bij zijn partner Mieke van Uden op bezoek met de vraag of zij een 'schansebinder' wilde maken. "Zij zag dat niet zo zitten, ik wel", grijnst Roose. "Handrie Wismans en Sjeng Cox lieten zien hoe een 'schans' werd gemaakt. De dorps raad was blij met het model dat ik daarna maakte. Maar hoe groot moest het worden? Er was geld voor een redelijk beeld, maar levensgroot zou toch het mooist zijn. Een aantal maanden later was de pot groot genoeg en kon ik aan de slag. Eerst in hout. Wekenlang was ik lekker bezig, er groeide een mooi object. Maar het werd me steeds duidelijker dat zo'n hoekig het zal haar ongetwijfeld enkele prettige leesuurtjes bezorgen. U kunt de felicitatiekaarten sturen naar: mevrouw M. Weijs-Willemse, afdeling De Weiburg, Beukenrode, Beukenlaan 1, 5802 CJ Venray. Mocht u haar persoonlijk willen feliciteren dan is daarvoor gele genheid op 6 november van 17.00 1.7. n. r. Sjeng Cox, Anne Wilson en Chris Roose. beeld niet in Castenray zou pas sen. Ik moest opnieuw beginnen." Met de Rotterdamse kunstenaar Chris Ripken laste Roose vervol gens een metalen skelet in elkaar. "Het model bleef hetzelfde, het is uiteindelijk een levensgroot bron zen beeld met een dynamische uitstraling geworden, een uitstra ling die past bij de historie van het dorp, maar ook bij het huidige Cas tenray. De 'schansemaker' zou zo iemand uit het dorp kunnen zijn. Ik ben er trots op dat dit beeld, waarin ik mijn hele ziel en zalig heid heb gestoken, op zo'n mooie, prominente plek is geplaatst. Een plek waar ik erg blij mee ben." Blij werd Chris Roose niet alleen van alle loftuitingen die hem zon dag ten deel vielen. Hij vond het ook mooi dat wethouder Patrick van der Broeck bij de onthulling aanwezig was. "Patrick stond zo'n acht jaar geleden, als voorzitter van de dorpsraad in Oirlo, aan de weg van Miekes beeldengroep 'Zo verscheiden toch één' en nu was hij als wethouder bij de onthulling van mijn boreling. Verder vond ik het fijn dat er zo veel jonge men sen aanwezig waren. Het leerlin genorkest speelde het 'Casels' volkslied en er was ook nog een bijzonder verrassingoptreden, dat was geregeld door mijn vrouw Mieke, van de veertienjarige zan geres Anne Wilson. Anne deed vorig jaar mee aan het programma Holland's Got Talent en zij is de dochter van de bekende entertai ner Frank Wilson, een vriend van ons. Nou, het dak ging eraf toen zij voor mij 'La Vie en Rose' zong. Zij kreeg een staande ovatie. Dat was een prachtige afsluiting van een enorm mooie dag voor mij, maar zeker voor het dorp Castenray." uur tot 18.00 uur in Beukenrode. Als u zich meldt in het restaurant zullen ze u verder doorverwijzen. U kunt het beste van te voren tus sen 14.00 uur en 15.00 uur even informeren bij Ger Weijs of haar gezondheid het toelaat bezoek te ontvangen. Het telefoonnummer van Ger is 06-15233590. Maandag 10 november is de lan delijke Dag van de Mantelzorg. Dit jaar wordt er weer extra aandacht gevraagd voor de positie van de mantelzorger. Het thema voor dit jaar is: Mantelzorg is Topsport. Mantelzorgers spelen een centrale rol in de zorg voor hun naasten die hulp nodig hebben. Maar man telzorg is niet vanzelfsprekend. Daarom verdienen zij erkenning. Het Steunpunt Mantelzorg van Synthese Venray zet daarom op deze dag haar deuren open van 9-00 tot 17.00 uur. In de toekomst zal de inzet van mantelzorg steeds meer een noodzaak worden. Dit komt onder andere door de vergrijzing, de hoge leeftijdsver wachting (er komen steeds meer 90-plussers de wens van men sen met een beperking om langer thuis te blijven wonen en een overheid die dat stimuleert. Deze ontwikkelingen maken dat in de nabije toekomst meer professione- De Mariakapel in Holthees biedt jonge musici op zondag 9 november de gelegenheid zich aan het publiek te pre senteren tijdens het jaarlijkse concert voor jong talent. Het vak van musicus moet geleerd worden, en dat doe je niet alleen thuis door te repeteren of tijdens lessen op een muziek school, het vak wordt met name geleerd door op te treden, en die bijzondere spanning van zo'n optreden op positieve manier aan te wenden voor de muzikale pres tatie. Graag biedt de Mariakapel met haar fraaie locatie en goede akoestiek een podium aan nieuw muzikaal talent uit de regio. Dit jaar treden vijf musici op in een gevarieerd concert, dat om 15-30 uur begint. Iedere deelnemer aan het concert heeft ongeveer 15 minuten de gelegenheid zich te presenteren aan het publiek. De deelnemers zijn dit jaar: Cécil van den Dungen uit Rosmalen, zij speelt accordeon, en studeert aan het conservatorium in Tilburg. Naast het geven van solo-optre dens vormt zij met zangeres Olga de Rooij het duo Acza, en geeft Geen nieuwbouw Merseloseweg Bouwbedrijf Fleuren krijgt van de gemeente geen toestemming voor woningbouw in de hoek Merseloseweg-Deken Thielen- straat. Fleuren heeft een plan inge diend om hier zes grondgebonden woningen en tien appartemen ten plus commerciële ruimten te bouwen. De gemeente heeft afwijzend gereageerd vanwege de concurrentie voor het nabijge legen de Gouden Leeuw. Pas als dit nieuwbouwproject helemaal is afgerond, dan komen andere plannen aan bod. De voorkeur gaat dan nog niet uit naar de open plek aan de Merseloseweg-Deken Thielenstraat. Binnen de ontwik keling van de noordwest hoek van het centrum hebben twee gebieden voorrang gekregen. Het Mgr. Goumansplein en het histo risch kwartier, dit is de driekoek Eindstraat-Bontekoestraat-Hoen- derstraat. Hierin vallen ook de ver vallen 'witte' huizen aan de Hoen derstraat, de oudste woningen van Venray. Ie zorg nodig zal zijn. Echter, zoals het zich nu laat aanzien zullen er minder professionele hulpverle ners beschikbaar zijn om deze zorg te verlenen. Hierdoor wordt het beroep dat op mantelzorgers (en vrijwilligers) wordt gedaan steeds groter. Met de openstelling van het Steunpunt Mantelzorg Venray op maandag 10 november wil Synthese aan mantelzorgers de gelegenheid bieden om gebruik te kunnen maken van de diensten van het Steunpunt Mantelzorg in Venray. U bent, als mantelzorger, van harte welkom voor een infor matief gesprek of gewoon om een kopje koffie te komen drinken. Op de website www.synthese.nl vindt u meer informatie over Man telzorg ondersteuning. Steunpunt Mantelzorg Venray, Leunseweg 51, 5802 CG Venray, email unitvenray@synthese.nl, telefoon 0478-517317. zij les aan de muziekschool in Aalst-Waalre. Zij zal tijdens haar optreden in de Mariakapel com posities spelen van de Russische componist Semjonov, van Astor Piazzolla en van Albeniz in een arrangement van Friedrich Lips. Aart Strootman uit Tilburg speelt gitaar, en studeert eveneens aan het conservatorium in Tilburg. Hij speelt onder meer een compo sitie van Frank Martin, van Isaac Albeniz en van Joaquin Rodrigo, prachtige composities voor de meeslepende Spaanse gitaar. Uit Vught komt pianist Raoul Liew, ook hij studeert aan het conserva torium in Tilburg. Zijn programma is nog een verrassing, is nog niet definitief vastgesteld. Tot slot is er een optreden door het duo Raz- zle Dazzle uit Horst aan de Maas. Het duo bestaat uit Lizzy Dinghs en Maartje Smedts. Ze vormen al enige jaren een duo,zijn begonnen met het spelen van pop- en jazz- covers, maar tegenwoordig spelen ze ook eigen werk. In 2006 won nen ze de Prix Dominic, een klas siek concours voor jonge musici inVenlo,in de categorie ensemble. Daarna wonnen ze nog de aan moedigingsprijs op het Prinses Christina Jazz Concours te Amster dam. Het duo heeft inmiddels in de regio al een aardige naam en faam opgebouwd. Kaarten zijn te reserveren bij de familie Ermers aan de Kapelstraat 3 in Holthees, telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg, Gildestraat 6 in Holthees, telefoon (0478)636390. Verder zijn de kaarten te bestellen via www.mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert aan de ingang van de Mariakapel. FAUNALAND VAN GROOTEL Feestelijke onthulling Schansemaker na flinke opknapbeurt dorp HET IS ECHT WAAR!!! voor] v"I|W|nr|0 vvlg£OVVk.cwcxkfc&v Bel (0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg Donderdag 30 oktober 2008 - Pagina 7 DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST PANTALON 69." OU I I IUUI IVIUUt7 Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering 'tijd voor mensen' www.thuiszorgnoordlimburg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7