Samenwerking: 'Geen vertrouwen in coalitie' Meer aandacht buurtbemiddeling Aardappelbedrijf Oostrum verhuist Voorlopig groen licht voor nertsenhouderij Kunstmanifestatie Art is the sun in my heart Kurstjens DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Samenwerking Venray haalt oppositiejas weer uit kast Samenwerking Venray heeft in deze raadsperiode geen ste vige oppositie gevoerd. Als het aan fractieleider Ike Busser ligt, dan gaat dat in het laatste jaar voor de verkiezingen ver anderen. "We hebben de kast met winterkleding maar eens opengetrokken. Daar kwa men we in één van de onder ste dozen onze oppositiejas weer tegen. Een jas waarvan wij denken dat die ons goed en warm zal passen in de strenge komende winter", zo schrijft Busser in zijn beschouwing op de begroting van 2009. Samenwerking, de grootste oppositiepartij, is het de laatste jaren opvallend vaak eens met het CDA, de grootste coalitiepar tij. In de begrotingsbeschouwing wordt het CDA zelfs als 'natuur lijke partner' genoemd. De samen spanning leidde al tot de val van PvdA-wethouder Emonts. Waarbij de WD de helpende hand toestak. "Samenwerking heeft zich tot nog toe opgesteld als pseudo-coalitie- partner", zegt Ike Busser, die weet dat het CDA bijna de stekker uit de coalitie had getrokken. "Angst voor stemmenverlies heeft ertoe geleid dat het CDA de coalitie toch overeind heeft gehouden." Dat de PvdA Emonts liet vallen, komt vol gens Busser voort uit de angst dat de partij dan nooit meer op het pluche terecht zou komen. Busser komt tot de conclusie dat er geen vertrouwensbasis meer is in deze gehandicapte coalitie van CDA, PvdA en Lokaal Aktief. Volgens de begroting valt het nogal mee met de risico's die Venray loopt. Het weerstandsvermogen vol doet immers aan de eisen. Samen werking heeft zijn bedenkingen gezien de turbulente macro-eco- nomi-sche ontwikkelingen en de desastreuze ontwikkelingen op de financiële markten. "De effecten van deze crisis kunnen de rijks bijdrage en onze eigen economie raken", waarschuwt Busser. Samenwerking wijst op de onbalans in het woningaanbod in Venray. De risico's van de Gouden Leeuw en de elkaar beconcurre rende en de woningmarkt over spoelende projecten als Braban der, Servaashof, de Gouden Leeuw Afgelopen zaterdag was de Kunst Werk Plaats op het Annaterrein in Venray zo inge deeld, dat er voor iedereen ruimte en tijd was om te luis teren en kijken het werk van de verschillende kunstenaars en musici. De open dag trok ook dit jaar weer vele bezoe kers die genoten van kunst en muziek. (door Sanne Claessens) De Kunst- en Muziekwerk Plaats is normaal gesproken de werkplek van onder andere schilders, beeld houwers, metaalbewerkers en muzikanten met een achtergrond in de GGZ. Ze krijgen nu opnieuw de kans om hun kunstwerken aan geïnteresseerden te laten zien en daar hun verhaal bij te vertellen. Ook dit jaar is de open dag weer een groot succes. "Er zijn vandaag bijna 400 bezoekers geweest en dat is een opkomst waar we erg blij mee zijn", aldus de organisa tie. In het hele gebouw hangen en liggen de werken van de circa 40 deelnemers. De vele schilde rijen en beelden worden afgewis seld door sierraden, gedichten en foto's. Sommige creaties zijn te koop of zijn zelfs al verkocht.Toch is dit niet het doel van de open dag volgens een van de coördi natoren. "Er is vrij veel verkocht vandaag. Dat is natuurlijk mooi meegenomen maar we maken geen reclame voor de verkoop om concurrentie te drukken. De deel nemers doen mee om zichzelf te laten zien en dat is het belangrijk ste." In verschillende ateliers zijn de kunstwerken uitgestald. Het publiek is die dag divers. Mensen die in hun eentje rustig kunstwerk voor kunstwerk bekijken, stellen die samen fluisterend de werken bespreken maar ook gezinnen maken een onderdeel uit van het publiek. Ook is het mogelijk om een praatje te maken met verschil lende kunstenaars. Nick van Akke ren, alias Santoz, heeft verschil lende stukken uitgestald in één van de ateliers. Zijn werk bestaat voornamelijk uit de zogenaamde 'tattoo-art', schilderen met acryl, graffiti, beeldhouwen en combina ties van hout, steen en ijzer. "Mijn inspiratie komt vanuit binnen. Ik kan enorm veel kwijt in de kleu ren en materialen die ik gebruik. Het is een manier om emotie een plaats te geven. Na het overlijden van mijn oudste zoon kon ik bij voorbeeld veel van mijn verdriet kwijt in mijn kunstwerken." Het valt op dat Santoz gebruikt maakt van veel verschillende technieken en materialen. "Ik kies voor zoveel verscheidenheid omdat ik zelf zo ben. Ik ben half Grieks maar ook zeker half Nederlands en deze ver schillen komen ook weer terug in mijn werk." De verscheidenheid is overigens niet alleen hier te vinden maar in het hele gebouw. Er is voor ieder wat wils en dat maakt de ten toonstelling juist zo indrukwek kend. Het oog heeft geen moment rust, er is zoveel om te zien en te bewonderen. De reacties van ver schillende bezoekers zijn dan ook zeer positief. "Ik ben al vaker naar de open dag geweest maar ik ben iedere keer weer verrast en diep onder de indruk. De creatieve emotie die je ziet is enorm mooi," aldus één van de vele bezoekers. Eén van de andere deelnemers is Antal Czinder. Hij neemt regel matig deel aan kunstmanifestaties en straks het St. Annaterrein. De onzekere rentesituatie, het moei lijkere ondernemersklimaat en daarmee ook de vraag naar indu strieterrein zal zeker zijn weerslag hebben op de financiële positie van Venray. Samenwerking vindt niet dat de begroting daardoor op zijn kop gezet moet worden. De lokale partij stelt wel voor een bezuiniging door te voeren van 2 tot 3 procent van de beïnvloed bare kosten. De partij verzet zich ertegen dat de raad het voortaan met een beknopte begroting moet doen. Om de papierstapel te ver minderen en de leesbaarheid te verhogen, zo motiveert het col lege. "Hierin ligt een verschrikke lijk risico voor de raad als kader stellend en controlerend orgaan", denkt Busser. "Het college zal zich de volledige vrijheid toeëigenen om binnen de programma's naar believen te schuiven. Dit is de zoveelste stap om de raad verder op afstand, zo niet op achterstand te zetten." De begroting van 2009 telt enkele pagina's meer dan die van vorig jaar. Samenwerking steekt de draak met de vier pagina's extra vol met kleurenfoto's die de successen van het college moe ten aantonen. "Egotripperij", vindt Busser. "Dit alles is niet bereikt ondanks onze oppositie, maar dankzij onze oppositie." Samen werking verkondigde bij de start van deze raadsperiode zich gro tendeels te kunnen vinden in het collegeprogramma. Omdat bijna alle thema's uit het verkiezings programma van Samenwerking erin terugkomen. De begroting van 2009 is de laatste in de hui dige vorm. Samenwerking mist in de meerjarenbegroting de effec ten van de uitbreiding met Wans- sum, Geijsteren en Blitterswijck. Vanaf 2010 moeten alle bedragen opnieuw doorgerekend worden. Samenwerking is voor een her vorming van de gemeentelijke heffingen en leges. Want de belas tingen en heffingen verschillen onderling nog al tussen Venray en Meerlo-Wanssum. Het is tevens een goed moment om non-belas tingen, zoals de hondenbelasting, af te schaffen. Samenwerking vindt dat de ozb- tarieven tussen woningem en niet woningen beter in balans moe- en exposities en zijn olie-, acryl-, en waterverf schilderijen spreken enorm door de felle kleuren. Op een van zijn schilderijen schittert de zin Art is the sun in my heart. "Dat is zoals ik het voel. Mijn grote belangstelling voor het surrealisti sche maakt dat ik een wereld kan weergeven waarin ik zou willen leven." Over het algemeen hangt er een indrukwekkende stilte in de ate liers. In het aangrenzende gebouw is dat wel anders. De muziek die er vandaan komt lokt de bezoe kers naar binnen. In verschillende kamers staan muziekinstrumenten ten komen. De tarieven voor niet woningen zijn meer dan twee keer zo hoog. Daardoor hebben bedrij ven, waaronder de vele agrarische bedrijven, zeer hoge ozb-lasten. Samenwerking blijft zich verzet ten tegen het vormen van een reserve voor het nieuwe gemeen tehuis. Busser: "Dit jaar maakt het college het nog bonter. Door een echte bestemmingsreserve in te stellen zodat ook rente wordt toe gevoegd. Nu wordt het pas echt bar en boos." De lokale partij voelt niets voor reservering voor een nog niet toegekend budget. "Wat gaat deze raad doen als het gemeentehuis 35 of 40 mil joen euro gaat kosten?", vraagt Busser zich af. Samenwerking wil eerst het definitieve ontwerp en bestek zien. Dan moet uit calcula ties blijken dat het maximum van 30 miljoen euro niet wordt over schreden. "Pas dan zij wij bereid om instelling van een bestemmings reserve in overweging te nemen. Eerder zal Samenwerking Venray niet meewerken aan een afschei ding uit de algemene reserve", ver klaart de fractieleider. opgesteld en verschillende muzi kanten laten horen wat ze in hun mars hebben. Sommigen zijn het wel gewend dat ze publiek heb ben aangezien er ook wel al eens publieke live-optredens verzorgd zijn door deze musici. Het aantal deelnemers van de Muziekwerk Plaats is de afgelopen jaren goed gestegen. Het motto van de werkplaats is Ruimte voor muzikale beleving. Rock en metal hebben bij veel van de muzikan ten de voorkeur maar in de ver schillende kamers en oefenruim tes zijn veel verschillende genres te beluisteren. Van dwarsfluiten tot drumstellen en van gitaren tot didgeridoos. Bezoekers kunnen- hier genieten van de muziek, net als de deelnemers zichtbaar genie ten van het spel. Niet alleen de organisatie van de open dag maar vooral de deel nemers zijn tevreden met het ver loop van de dag. "Het is een mooie manier voor de kunstenaars om hun werk te laten zien en tegelij kertijd is het een mooie gelegen heid voor mensen om een kijkje te nemen in de werkplaats. Het brengt de mensen toch weer een kleine beetje dichter bij elkaar", aldus de organisatie. Ruim 1,5 miljoen euro subsidie voor Synthese Welzijnsinstelling Synthese krijgt komend jaar een sub sidie van 1.514.542 euro van de gemeente Venray. Er gaat iets meer geld naar het maat schappelijk werk zodat er geen wachtlijsten zullen ont staan. Het budget voor buurt bemiddeling is verdrievou digd. Steeds vaker wordt hulp ingeroepen bij het oplossen van burenruzies of conflicten in de straat. Synthese gaat hiervoor in 2009 voor het eerst vrijwilligers inzet ten. Het project Seba, de hulpver lening aan agrarische gezinnen, blijkt nog steeds noodzakelijk. Het budget voor leerlingen en scholen is licht verhoogd. Het gaat om ondersteuning van zorgad- viesteams, schoolmaatschappelijk werk en het project rots en water. Wonen op proef is een regio naal project dat in 2009 van start gaat. Het budget voor jeugd- en jongerenwerk blijft op hetzelfde niveau. Voor het eerst is er geld vrijgemaakt voor meer complexe hulpverlening. Het gaat vooral om een pro-actieve inzet bij licht dementerende ouderen, ex-psychi- atrische patiënten en mensen die zorgbehoevend zijn maar bewust zorg negeren, de zorgwekkende zorgmijders.Voor huiselijk geweld, toch een speerpunt van de politie, is nog geen budget beschikbaar. Synthese is wel betrokken bij het opzetten van een plan samen met het Veiligheidshuis. Een bedrag van 57.197 euro is beschikbaar voor onverwachte gebeurtenis sen die zich tijdens het jaar kun nen voordoen. Zo kan flexibel worden ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen. De gemeente is al jaren bezig om met Synthese tot concrete prestatie-afspraken te komen. Het blijkt op het terrein van sociaal-maatschappelijk werk lastig om de geleverde prestaties te meten. De gemeente wil toch weten of het geld op de juiste manier wordt ingezet. Volgens de gemeente zal Synthe se in 2009 'tastbare vooruitgang' boeken in het meer vraaggestuurd en marktconform werken. Het komend jaar wordt gebruikt om in samenwerking met de gemeen ten Venray en Horst aan de Maas, met deskundige externe onder steuning, te komen tot een nieuw systeem van budgetfinanciering. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de ervaringen die in enkele gemeenten, zoals in Tilburg, hier mee al zijn opgedaan. Het jaarbudget is als volgt ver deeld. Hulpverlening 665.743 euro, informatie en advies 209-936 euro, opvang 338.440 euro, onder steuning activiteiten 39-780 euro, gebiedsgericht werken 203-446 euro en een flexibel budget van 57.197 euro. Het aardappelbedrijf van maatschap Janssen in Oostrum gaat verhuizen. Het bedrijf zorgde aan de Van Broekhui- zenstraat voor veel overlast voor omwonenden. Met de verplaatsing naar De Zomp in Oostrum hoopt de gemeente de problemen te hebben opge lost. Het akkerbouwbedrijf past aan De Zomp in het bestemmingsplan buitengebied. De beoogde locatie heeft als bestemming 'Agrarisch gebied met landschappelijke open heid'. De lengte, de goothoogte en de onderlinge afstand van de gebouwen voldoen niet aan de bestemmingsplanvoorschriften. Omdat het oprichten van het akkerbouwbedrijf in strijd is met het bestemmingsplan, moest er eerst vrijstelling worden verleend. De gemeente is bereid mee te werken omdat de verplaatsing van de Van Broekhuizenstraat naar De Zomp een gewenste ontwikkeling is. Van een plek aan de rand van het Oostrum verhuist het bedrijf naar een agrarisch gebied waar het beter op zijn plek is. De wij ziging van het bestemmingsplan heeft in het gemeentehuis zes weken ter inzage gelegen. Er zijn geen bezwaarschriften ingediend. Op 8 oktober heeft de provincie een verklaring van geen bezwaar afgegeven zodat de gemeente nu het licht op groen kan zetten. De zeer omstreden kippen en nertsenhouder Huub van Deurzen mag voorlopig van start met een nieuw bedrijf aan de Twistweg in Vredepeel. De Raad van State heeft dat beslist. Omwonenden verzetten zich al jaren tegen de komst van het bedrijf. De Raad vernietigde ook drie eerder verleende milieuver gunningen, omdat de omgeving teveel overlast zou krijgen. Maar met een juridische truc heeft Van Deurzen nu vooralsnog zijn zin gekregen. Omwonenden maak ten zich ook zeer kwaad over de houding van de gemeente Venray in deze kwestie. Die heeft volgens hen niets gedaan om de komst van het bedrijf te beletten, terwijl de overlast voor de omgeving waar schijnlijk zelfs slechter wordt. Bij de drie vernietigde milieuver gunningen was nog sprake van minder dieren. Van Deurzens truc bestaat uit het splitsen van zijn oorspronkelijk geplande bedrijf dat er van de Raad van State niet mocht komen. Het ene deel is van hem, het andere deel van zijn broer. Voor die broer ligt ook al een milieuvergunning klaar. De milieugevolgen van beide bedrij ven worden vanwege een wijzi ging van de milieuregels niet meer bij elkaar opgeteld. Per bedrijf wordt nu beoordeeld of de acti viteiten binnen de milieunormen blijven.Volgens de gemeente heeft Van Deurzen niets onrechtmatigs gedaan en daarom kon de vergun ning ook niet worden geweigerd. Maar volgens de omwonenden heeft de gemeente boter op het hoofd, omdat die heel goed beseft dat de overlast van beide bedrij ven samengenomen tot een situ atie leidt die de Raad van State eerder afkeurde. Bovendien wees de raadsman van omwonenden de gemeente al eerder op Euro pese regelgeving die de komst van beide bedrijven wel kan beletten. De Raad van State gaat nu onderzoeken of met die Europese regels inderdaad Van Deurzen de voet kan worden dwarsgezet. Maar voorlopig kan Huub van Deurzen aan de gang. Wielrenner gewond Een 60-jarige wielrenner uit Holthees is maandagavond op de Beekweg in Merselo gewond geraakt toen hij ten val kwam en met zijn hoofd op het weg dek viel. De man fietste over het fietspad richting Venray toen een groepje fietsers hem in tegen gestelde richting naderde. Ter hoogte van de afslag Zwartwater haakte de man met zijn stuur in de schoudertas van een tegemoet komende fietsster. De man viel en kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht. De hulpdiensten werden gewaarschuwd en ook de traumahelikopter werd ingezet. Deze werd kort daarop gecanceld. De gewonde man is vervolgens met de ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Het letsel is nog onbekend, maar hij had in ieder geval een flinke hoofdwond. Venray steunt jonge ondernemers Het college van B en W stelt een bijdrage van 3-000 euro beschik baar voor het project 'Jonge Ondernemers Op Pad' (JOOP). JOOP brengt groepen vooruit strevende jonge ondernemers bij elkaar met als doel kennis op te doen van zaken als bedrijfsstrate- gie, bedrijfsvoering en innovatie. Wethouder Lei Heidens: "Met deze financiële bijdrage onderstreept het college het belang dat het hecht aan de verdere ontwik keling en kennis van de lokale ondernemer." Tijdens acht bijeen komsten wisselen dertien Ven- rayse ondernemers ervaringen uit, ontwikkelen ze persoonlijke vaar digheden en leggen zakelijke con tacten. Dit is de tweede maal dat het project in Venray plaatsvindt. Ook de eerste keer in 2006 heeft de gemeente dit initiatief financi eel ondersteund. JOOP vindt ook plaats in Horst aan de Maas en in Helden. Inmiddels hebben circa zestig ondernemers in de regio deze leergang gevolgd. Gemeentehuis In het artikel van vorige week over de renovatie van het gemeen tehuis is een foutje geslopen. Er staat vermeld dat CDA, PvdA en inVENtief niet meer wilden tor nen aan het schetsontwerp. In plaats van inVENtief had er Lokaal Aktief moeten staan. InVENtief en de andere oppositiepartijen keur den het renovatieplan juist af. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover leg Venray houdt op maandag 3 november vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. Op de agenda staat onder meer informatie en uitwisseling met vrijwilligersorganisatie Match over de ondersteuning van vrijwil ligerswerk in de kerkdorpen. Drie bonnen voor bromfietser Een 16-jarige bromfietser uit Holthees heeft vrijdagmiddag tij dens een bromfietscontrole op de Leunseweg in Venray drie bekeu ringen gekregen. Op de rollentest- band bleek dat zijn bromfiets 74 km/h reed. Dit is, na correctie, een overschrijding van 16 km per uur. Ook bleek dat de kentekenplaat niet juist bevestigd was. Ook was de reflector afgeschermd. Tevens zaten er diverse technische gebre ken aan de brommer. Het kente kenbewijs is ingevorderd en opge stuurd naar de RDW Julicher Meijer Vervolg voorpagina De Burggraaf volop in de belangstelling Er zijn geen oude tekeningen van Venray bekend, waarop dit gedeelte van het dorp is afgebeeld. Het is dan ook onzeker, of het hier een of ander poortgebouw betrof of dat de resten een andere uitleg vragen. Dat is dan ook de reden, dat de Archeologische Werkgroep Venray haar best heeft gedaan om de funderingen nog eens aan het daglicht te brengen. Onder zoek maakte overduidelijk, dat de bodem van de straat vaak op de schop is geweest. Niets nieuws dus. Er liggen nogal wat buizen en leidingen onder het wegdek, en het graafwerk daarvoor heeft veel archeologische sporen uitgewist. Ondanks de inzet van graafma chines van de wegwerkers is het niet gelukt de fundamenten snel terug te vinden. Ofwel men zocht net niet op de goede plek, of men is niet diep genoeg kunnen gaan, gehinderd door de leidingen. Een kapot getrokken gasleiding is wel ongeveer het laatste, waarop men in een drukke winkelstraat staat te wachten. Bovendien is er een grote tijdsdruk op het werk; het winke lende publiek wil zo min mogelijk hinder hebben van de opengebro ken straat, en het werk moet bin nen het tijdschema opgeleverd zijn. De muren liggen diep genoeg om weinig bedreigd te worden.Als in de verre toekomst de riolering nog eens vervangen wordt, is het aan de archeologen van die tijd om dan op te letten. De gemeente Venray wil de Burggraaf blijvend onder de aandacht van het publiek brengen. Op het minipleintje bij Jamin gaat dat gebeuren met een bijzonder kunstproject: een onder grondse 'schatkist'. De bedoeling is, dat men over enige tijd met een periscoop in een aan te leggen kleine ruimte onder de straat kan kijken. Daar zal het een en ander te zien zijn, dat herinnert aan dit overblijfsel uit het middeleeuwse Venray. Er wordt nog bekeken, of en hoe op andere plekken de loop van de gracht in het wegdek zichtbaar gemaakt kan worden. De Burggraaf blijft dus volop in de belangstelling. Polen aangehouden Een Poolse man en vrouw van 22 en 23 jaar zijn vrijdagavond omstreeks 20.00 uur op de Henri Dunantstraat in Oostrum aange houden op verdenking van heling. Tijdens een verlichtingscontrole zagen agenten het tweetal op één fiets rijden zonder verlichting. Bei den bleken bij controle geen legi timatiebewijs bij zich te dragen. Verder bleek dat de fiets gestolen was. Omdat ze aangaven dat ze de fiets voor 20 euro gekocht had den, werden ze aangehouden op verdenking van heling. contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) 2008 van 13.00 uur tpt 17.00 uur Schouwburg St Annxerrein Donderdag 30 oktober 2008 - Pagina 3 PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Top Support dakwerken V.O.F. Stationsweg 124B Venray-Oostrum Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Noorderhof 20 Venray 0478-550630

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3