Tim Krabbé bij Literair Café Glocal Affairs Afscheid Magna Carta Lof voor Toverland Hobbymarkt RVV Geslaagd bluesfestival Nominatie Ons Genoegen Doe mee met het literair café Boekenbeurs Wat te doen als iemand sterft? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 30 oktober 2008 - Pagina 23 Auteur Tim Krabbé komt op zondag 9 november vanaf 11.30 uur naar het Odapark in Venray om te vertellen over zijn werk. Krabbé is een veel zijdig en boeiend schrijver en geen onbekende voor het Lite rair Café. Het boekenweekgeschenk voor 2009 wordt door hem geschreven onder het motto Tjielp Tjielp, ont leend aan het gedicht De Mus uit 1954 van Jan Hanlo. Krabbé is in 1943 geboren in Amsterdam. Daar woont hij nog steeds. Hij deed in I960 eindexamen HBS-B. Sinds 1967 leeft hij van de pen. Hij was getrouwd met Liz Snoijink en hij heeft een zoon. Zijn vader en grootvader waren bekende schil ders; zijn moeder was filmvertaal ster en schrijfster. Zijn romans zijn in zestien talen uitgebracht en vier ervan zijn verfilmd, waaronder De Grot en Spoorloos. Spoorloos, naar Het Gouden Ei, waar hij zelf het scenario voor schreef won het Gouden Kalf 1988 voor de beste Nederlandse film. Deze film wordt nog steeds gedraaid in Amerika. Naast romans, verhalen en journa listieke werk heeft hij vele artike len en een paar boeken over zijn grote passies schaken en wielren nen geschreven. Van De Renner is inmiddels de 21ste druk versche nen. Van 1967-1972 hoorde hij bij de beste twintig schakers van Nederland. Zijn meest recente, ontroerende roman Marte Jacobs kreeg een goede ontvangst bij de pers. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Anita Bijvoet, mezzosopraan en haar begeleid ster Mia Kroft, pianiste. Boekhan del Venray is present met werken van de schrijver. In de pauze is er gelegenheid tot signeren. Meer informatie staat op www.literair- cafe-venray.nl. Cv* Van 2 tot en met 30 novem ber 2008 vindt in de Timmer fabriek in Maastricht en diver se andere locaties in Limburg en de Euregio de beeldende kunstmanifestatie Glocal Affairs plaats. Zo'n honderd professionele beeldend kun stenaars die een link hebben met deze regio, onder wie de Tienrayse kunstenaar Erik van Maarschalkerwaard, presente ren hun werk. Een bonte mix van technieken, materialen en ideeën op vaak verrassende locaties. Glocal Affairs biedt behalve een overzicht van de beeldende kunst in deze regio, ook een reflectie op de relatie tussen het mondiale en het regionale in de huidige kunst praktijk. Hoewel de plek waar ze van daan komen zeker niet bij alle kunstenaars van invloed is op hun werk, lijkt het lokale ook in de kunstwereld aan belang te winnen. Enerzijds zijn beeldend kunstenaars steeds minder aan een regio of grenzen gebonden en kun je niet spreken van bijvoor beeld 'Limburgse kunst'. Zo wer ken jonge kunstenaars vaak bin nen verschillende disciplines en groeperen zich rond zogenaamde 'scenes'. Een netwerk van indivi duen dat zich op mondiaal niveau verzamelt rondom gedeelde inte resses, passies en helden. Ook Lim burgse kunstenaars werken deels in Berlijn, Londen of New York of verblijven bijvoorbeeld een tijd in China. Anderzijds speelt bij som mige kunstenaars de plek waar ze vandaan komen of waar ze werken wel degelijk een rol. Bij sommigen zie je zelfs een herwaardering van het lokale en een verzet tegen de globalisering, bijvoorbeeld uit sociaal engagement of uit angst voor het verlies aan identiteit. Al deze verschillende relaties tussen het globale en het lokale in de beeldende kunst, lopen als een rode draad door Glocal Affairs. Gedeputeerde Odile Wolfs van de provincie Limburg nam het initiatief voor Glocal Affairs als opmaat voor de kandidaatstelling van Maastricht en de omringende regio als Culturele Hoofdstad 2018. De manifestatie wordt geor ganiseerd door het Huis voor de Kunsten Limburg. Curator is Jean Boumans, consulent beeldende kunst bij het Huis voor de Kunsten Limburg en voormalig adviseur beeldende kunst van het Atelier Rijksbouwmeester. Hij selecteer de de deelnemende kunstenaars samen met een adviescommissie, bestaande uit Jan Boelen (Z33), Marijke Cieraad (Odapark en Cul turele Biografie Limburg), Floor van Dijk, Lene ter Haar (Schunck- Glaspaleis),Ad Himmelreich (Pro vincie Limburg), Annette Lagler (Ludwig Forum) enTheoTegelaers (SKOR). Een groot aantal kunste naars maakt speciaal voor Glocal Affairs nieuw werk op locatie. De hoofdlocatie van Glocal Affairs is de Timmerfabriek in Maastricht, een voormalig onderdeel van aardewerkfabrikant Sphinx, dat de komende jaren wordt gereno veerd en moet uitgroeien tot het kloppende culturele hart van de wijk Belvédère.Daarnaast doen ook B32 (Maastricht), 't Brand weer (Maastricht), het Gouverne ment (Maastricht), Hedah (Maas tricht), Ludwig Forum (Aachen), kuS (Heerlen), Stedelijk Museum Roermond, Designer Outlet (Roer mond), Het Raam (Venlo), De Nis (Venlo) en Odapark (Venray) mee aan de manifestatie met presenta ties en tentoonstellingen rondom het thema van Glocal Affairs. Bovendien worden op plekken in de openbare ruimte en in enkele etalages en woonhuizen kunst werken getoond. In de weekenden vindt een randprogramma plaats met onder andere optredens en discussies. Alle deelnemende kunstenaars en exposities in het kader van Glocal Affairs worden vastgelegd in een catalogus, die medio november verschijnt. De formatie Magna Carta komt zondag 2 november voor de vijfde keer naar Cam- brinus in Horst. Dit is tevens definitief de laatste keer, want na zo'n veertig jaar houdt de band het voor gezien. Hun afscheidstournee eindigt in het Amsterdamse Carré, waar ze lange tijd geleden furore maak ten. Magna Carta, vooral bekend door Airport Song, staat jaarlijks vrij hoog in Radio 2'sTop 2000 en is vrijwel dagelijks op een van de Nederlandse radiozenders te horen. De groep werd in 1969 opgericht door Chris Simpson, die nog altijd de spil van het gezel schap is en vrijwel het gehele repertoire heeft geschreven. Sinds 1970 verschenen ruim dertig albums, waarvan er in totaal ruim acht miljoen wereldwijd verkocht werden. De bekendste langspelers zijn Lord of the Ages, Songs of Washes Orchard en het conceptalbum Seasons. Chris en Linda Simp son worden begeleid door Matt Barnhoorn op viool en banjo. Dit concert begint om 16.00 uur en reserveren is aanbevolen. Meer informatie staat op www.cambri- nusconcerten.nl. De zak van Sinterklaas In het gemeenschapshuis in Maashees wordt op zondag 16 november door leden van Jeugd toneel Maashees het toneelstuk De zak van Sinterklaas opgevoerd. De voorstellingen worden twee keer opgevoerd, om 14.00 en om 15.00 uur. Aansluitend is er een loterij. Verhalen schrijven Seniorservice houdt op woensdag (om de twee weken) van 9.30 tot 11.30 uur een morgen voor mensen van boven de 50 jaar die verhalen willen gaan schrijven. Vooral mensen van boven de 50 jaar willen graag vertelen over de dingen die ze hebben meege maakt. Maar als de (klein)kinderen van de verteller aan de beurt zijn geweest, of als ze wat verder weg wonen, volgt vaak vanzelf en voor goed het 'einde van het verhaal'. En dat is jammer, want die verha len worden dikwijls steeds kleur rijker en het waarheidsgehalte ervan kleiner. Dan is het dus tijd geworden om eens te overwegen die verhalen op te schrijven. Maar veel mensen denken dat ze dat niet kunnen. Daar heeft Seniorservice een oplossing voor gevonden; met leeftijdgenoten oefenen in het schrijven. Op deze woensdagmor gen kan men eens binnenlopen bij Senior-service aan de Prins Bernhardstraat om men kennis te maken met deelnemers die al een poos bezig zijn. Meer informatie is verkrijgbaar bij Seniorservice via telefoon (0478)512139 of bij Wil Geurts via telefoon (0478)584267. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 2 november van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van Nostalgie. Nostalgie is een hobbyband en bestaat uit drie personen. Het repertoire bestaat uit rus tige muziek, uit de jaren '60 en '70 en van deze tijd. Belangstellenden zijn welkom in restaurant Le Tam- bourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organi satie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Met een gemiddelde beoorde ling van een 8,4 staat Attractie park Toverland in Sevenum op een vierde plek in de top 10 van de leukste uitjes van Nederland. In de vrouwelijke variant van de leukste uitjes top 10 is het attractiepark zelfs op een tweede plaats geëin digd. Uit het juryrapport is tevens gebleken dat Toverland zich het op een na spannendste uitje van het land mag noemen. Hierbij laat het attractiepark parken als Walibi en de Efteling achter zich. Ook heeft Toverland een top 1 notatie weten te behalen in de categorie 'lekker ste patat' en een top 3 notatie in de categorie 'schoonste toiletten'. Volgens het onderzoek is het per soneel van Toverland altijd 'piek fijn in orde'. Het personeel weet in alle categorieën, waaronder de categorie van het vriendelijkste personeel, een top 5 notatie te behalen. Directeur Caroline Maes- sen is erg trots op deze prestatie; 'Het behalen van zulke hoge resul taten is een groot compliment voor ons Toverteam! De mede werkers hebben deze hoge note ringen zelf verdiend door er elke dag weer een magische dag van te maken.' De Nationale Uitjestest 2008 is onderdeel van de website www.eropuit.nl., een initiatief van de NS. Ruim 44.000 mensen heb ben voor deze eerste editie van de Nationale Uitjestest bijna 1.000 uitstapjes getest. Eropuit.nl. heeft middels dit onderzoek de bezoe ker zelf aan het woord gelaten over de leukste, meest leerzame of meest inspirerende en spannende plekken van Nederland. ReumapatiëntenVereniging Ven ray e.o. (RW) houdt op zondag 9 november haar jaarlijkse hobby- markt in hotel Asteria in Venray. Hobbyisten uit de wijde regio pre senteren zich met zelfgemaakte producten. Er staat zo'n 120 meter kraam pjes opgesteld waar men de meest uiteenlopende hobbycrea ties kan kopen of ideeën op kan doen voor een eigen hobby. Als extra activiteit draait het Rad van Fortuin in diverse rondes, met een mysterieuze hoofdprijs. Ook draait het Rad van Fortuin speciaal voor kinderen met mooie prijzen. De aanwezigen kunnen de waarde van een boodschappenpakket van Plus Verbeeten te Overloon raden; dat door de winnaar meegenomen mag worden. Iedere bezoeker krijgt bovendien een consumptie aangeboden en een lotnummer voor de loterij die ongeveer om het uur gehouden wordt. Vijfen twintig jaar geleden werd RW opgericht. Inmiddels telt de ver eniging ruim 400 leden. Veertien jaar geleden ontstond het idee om een hobbymarkt te houden. Zo konden de deelnemers aan de diverse activiteiten hun produc ten tonen en kon het budget van de vereniging verhoogd worden. De hobbymarkt begon kleinscha lig, maar heeft zich de afgelopen jaren ontwikkelt tot een groots regionaal evenement waar veel mensen hun gading vinden. De standhouders begroeten de markt. Er is namelijk zoveel belangstel ling voor een plek dat er inmid dels een wachtlijst is ontstaan. In alle zalen van de benedenverdie ping van het hotel bevinden zich de tientallen kraampjes en stands. Het aanbod van de hobbyisten is gevarieerd en uitgebreid. Men vindt hotel Asteria aan de Maashe- seweg in Venray. De markt duurt van 11.00 tot 17.00 uur. In De Witte Hoeve in Venray is op 25 oktober het elfde Hoeve Blues Rock Night festival gehou den. Het festival kan dit jaar de boeken in als gezellig en geslaagd. De vaste bezoekers van dit festival zijn al gewend dat de lokale 'huis band' Don't Lose It de aftrap ver zorgt. De band opende met een set die bestond uit diverse covers uit verschillende muziekstijlen. In hun vijf kwartier durende optre den passeerden onder meer blues en rock de revue. Daarna was de beurt aan bluesharpspeler Harrie Janssen enThe Shiner Twins. Deze vierkoppige band uit het midden van het land gaat binnenkort een nieuwe release met de titel Sou thern Bells aan het publiek pre senteren. Het publiek kreeg alvast een voorproefje. Dit werd aange vuld met werk van de ook goed ontvangen eerste cd All In Store. Shiner Twins heeft inmiddels al een goede naam opgebouwd als de representanten van de roots en Americana muziek. Daarna volgde een dosis blues van het Matt Scho- fieldTrio. Matt Schofield kan men tot de jonge generatie bluesgitaris ten rekenen. Aan The Electropho- nics viel de eer te beurt het festi val af te sluiten. Met veel swing en jump spetterde hun optreden van begin tot einde. De jeugd van Muziekvereni ging Ons Genoegen uit Oirlo heeft een promotiefilm en een videoclip gemaakt met de titel Zit er ook muziek in Jou. Hierin laat de jeugd zien, hoe leuk muziek maken is. Dit project is op initiatief van de jeugdcom missie van Ons Genoegen opgezet en de jeugd is hierbij zelf actief bezig geweest. Dit project is ook uitgezonden door LI in het pro gramma Kinjerkraom. Toen is het project ook meteen genomineerd voor de Kinjerkul- tuurpries 2008 van de provincie Limburg. In totaal zijn er twintig inzendingen genomineerd in dit jaar voor deze prijs. Onlangs kreeg Ons Genoegen te horen dat haar project tot de beste drie nomina ties behoort. Op zondagmiddag 16 november is in schouwburg De Maaspoort in Venlo de prijsuitreiking van de Kinjerkultuurpries. Odile Wolfs, gedeputeerde van de Provincie Limburg maakt dan bekend wie de le, 2e en 3e prijs ontvangt. Bij de presentatie van het project gaat de jeugdfanfare van Ons Genoe gen ook optreden. Meer informa tie over deze middag is te vinden op www.onsgenoegenoirlo.nl. Cadeautjes inpakken Er wordt een workshop creatief cadeautjes inpakken gehouden op maandag 17 november in hetToon Hermans Huis in Venlo. Tijdens deze workshop komen verschil lende inpaktechnieken aan bod en worden de cadeaus voorzien van linten en strikken. De workshop vindt plaats in het Toon Hermans Huis in Venlo en duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Aanmelden kan via telefoonnummer (077)3211433, of via e-mail info@toonhermans- huisvenlo.nl. Het Toon Hermans Huis Venlo is te vinden aan de Nieuwstraat in Venlo. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Dansfestival Opanka Opanka houdt ter gelegenheid van haar 30-jarige jubileum op zondag 9 november een dansfes tival vanaf 14.30 uur in gemeen schapshuis De Smelehof in Yssel- steyn. De demonstratiegroep laat een nieuwe Roemeense dansse- rie zien en ook de jeugdgroepen geven een demonstratie. Verder zijn er optredens van de gastgroe- pen Maroesjka uit Heeze en Marije uit Deurne. De voorverkoop is op de maandagen van 19-15 tot 19-45 uur in Wijkcentrum Veltum in Ven ray. Men kan kaartjes bestellen via info@opanka.nl. De kassaverkoop is op 9 november vanaf 13-30 uur aan de kassa van gemeenschaps huis Ysselsteyn. Voor meer infor matie over het festival kan men contact opnemen met Jolanda Jaspers via telefoon (0478)510995 of e-mail info@opanka.nl. Zie ook www.opanka.nl. «aeuri- Het Literair Café Venray-regio roept alle poëzieliefhebbers op om onderstaand fragment thuis te brengen. Dit is de opgave voor de maand oktober. "Je zit aan tafel. Opeens zie je hoe iemand ijs overstak, hoe hem de kou beving of een ander einde en je zegt: kijk, hier heb je zijn schoenen, leren mantel, wanten." Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR Venray, tot vrijdag 21 november. Ook op www.literair-cafe-venray. nl. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand ver schijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De koplopers wilden niet voor elkaar onderdoen en vonden allen de oplossing van deze toch niet makkelijke opgave! De stand is nu: De dames H. Craghs en J. Cruijsberg en de heer A. Ederveen blijven aan de leiding met 80 punten. De heren R Weerts enA. Leijssen blijven in hun spoor met 70 punten. Mevrouw R Wennekers scoorde tot op heden 60 punten. Mevrouw I. Ophey en de heer L. Lahaije hebben 50 punten. Mevrouw M. Minten bleef op 20 punten staan. Het fragment van het gedicht van de vorige maand was van Willem Brandt en was afkomstig uit Dialoog. De dialoog is eigenlijk een vraag, waar uiteindelijk geen definitief uitsluitsel over gegeven wordt: Wat zoek je toch? Is 't van de aarde of is 't van de hemel, of van beide wat, of bestaat het misschien helemaal niet? Dialoog Wat zoek je toch de ganse aardbol rond in 't oosten en het westen, altijd zwervend? Ik zou het weten als ik 't eenmaal vond. Is het de zon, het licht, is het geluk; wat stilt de eeuwige onrust in je wezen? Als ik het vond was 't onherstelbaar stuk. Zijn het de tropen, is het zelfverweer, de eenzaamheid of juist misschien de ander? Als het bestond bestond het al niet meer. Wat zoek je dat je altijd weer ontgaat, is 't van de aarde, is het van de hemel? Misschien van beide en wat niet bestaat. Willem Brandt Na de presentatie van de verzamelde romans van Ton van Reen in het Literair Café is het op 9 november de beurt aan Tim Krabbé in het Theehuis in het St. Odapark,Aanvang 11.30 uur. Op 4 december is het Literair Café aanwezig op Schuttersveld voor een besloten bijeenkomst voor de senioren aldaar. Op 21 december is Mallemoer voor de 10e keer in het Literair Café aanwezig voor een sfeervolle kerstmorgen in De Witte Hoeve. Aanvang 11.30 uur. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretari aat. Daarmee steunt men de activiteiten van hetVenrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1 in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. De stichting Boeken Steunen Mensen, bekend van de jaarlijkse grote boeken- en platenbeurs in het Blariacum College in Venlo gedurende het tweede weekend van januari, heeft twee nieuwe inleveradressen geopend in de regio Venray. De behoefte aan deze adressen is ontstaan, omdat steeds meer mensen uit deze regio graag hun boeken, grammofoonplaten, cd's en audioapparatuur willen afstaan aan deze stichting, die op hun beurt met de opbrengst daarvan projecten financiert voor kinderen in de derde wereld. Waarschijnlijk hangt deze toename samen met de ondersteuning afgelopen jaar van het project Wij bouwen een school in Zambia van de Stich ting Ontwikkeling Samenwerking (SOS) Meerlo-Wanssum. Dit succesvolle project, ove rigens een van de tien die afge lopen jaar in totaal 65.000,- ontvingen, heeft niet alleen heel wat mensen voor zijn eigen zaak gewonnen, maar kennelijk ook in hun regio de bekendheid van de boekenbeurs vergroot. De nieuwe inleveradressen zijn Van Encke- vort Groothandel, Keizersveld 103 in Venray en familie Koppes, Hoofdstraat 27 in Meerlo, telefoon (0478)692203. Boekrecensie in Peel en Maas Ellies leven neemt een dra matische wending als haar grote liefde Greg omkomt bij een auto-ongeluk. Een vrouw die bij hem in de auto zat, heeft het ongeluk evenmin overleefd. Zij wordt geïdenti ficeerd als Milena Livingstone, maar voor Ellie en haar omge ving is ze een onbekende. Alles wijst erop dat Greg en Milena een verhouding hadden. Hoe moet je verder als je erachter komt dat je de liefde van je leven niet echt blijkt te kennen? Als zelfs je intuïtie niet klopt? Ellie wil de waarheid weten - wie was Milena en wat is er op die noodlottige dag precies gebeurd? Haar zoek tocht wordt een obsessie en hoe dichter Ellie bij de schokkende feiten komt, hoe minder mensen haar geloven, en hoe indringender de vraag wordt wat het waard is de waarheid te kennen. Wat te doen als iemand sterft gaat over loyaliteit, vriendschap en vertrouwen, over moed en over de noodzaak van het ach terhalen van de waarheid - hoe pijnlijk die ook is - om te kunnen loslaten.Achter de naam Nicci Fre nch gaat het Britse schrijversecht paar Nicci Gerrard en Sean Fre nch schuil. Dit wereldberoemde duo schreef in totaal elf thrillers en twee korte verhalen. Met hun boeken beheersen zij al jaren de bestsellerlijsten. In totaal werden in ons land meer dan 5 miljoenen exemplaren verkocht. Wat te doen als iemand sterft is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19-95 euro. NICCI FRENCH Wat te doen als iemand «erft Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 23