"Ik schrok toen het kruis op internet werd aangeboden" Brandbrief naar minister Meerlose inbreng op expositie platteland "Nabben Verhuur geen zooitje" Goede vangst PEEL EN MAAS Voormalig gevelkruis kapel Tienray krijgt nieuwe plaats bij kerk Het voormalige gevelkruis van de kapel in Tienray krijgt een nieu we plaats bij de kerk. Gemeente ongerust over invoering AWBZ-pakketmaatregel Sinds 1961 hangt tegen de gevel van de kapel in Tienray een kruis. Het kruis kwam er te hangen bij de bouw van de kapel. Na het vertrek van de Zusters Kostbaar Bloed uit het naastgelegen klooster moest de Tienrayse gemeenschap op zoek naar een nieuwe plek voor het kruis. Die plek is inmiddels gevonden. In 1961 werd in Tienray een kapel gebouwd. Zoals vroeger gebruikelijk was, werd bij de kapel een kruis geplaatst. Maker van dit kruis is Theo Theeuwen (66) uit Lomm. "In 1961 kreeg mijn toen malige baas de opdracht een kruis te vervaardigen voor de kapel in Tienray. Hiervoor werd rood kope ren plaat op maat geknipt. Stuk voor stuk werden de platen met een bolhamer getikt. Echt mon nikenwerk was dit. Ik heb het kruis in mijn eentje gemaakt en ben er zeker een week mee bezig geweest." De opdracht aan Theeuwen was om een stevig kruis te vervaardi gen. "Dat is me goed gelukt. Voor de vorm moesten de platen gezet worden. Ik heb ze aan elkaar gelast en er ankers in geplaatst. Deze zijn ingemetseld bij de bouw van de kapel." De degelijke manier van werken heeft ervoor gezorgd dat het kruis bijna vijftig jaar later nog in zeer goede staat is. Theeuwen: "Het is prachtig om te zien dat het kruis er nog steeds hangt. Iedere keer als ik erlangs fiets of wandel, ben ik trots op het geweldige resultaat. Het kruis is nog in exact dezelfde staat. Het rood koper is inmiddels gedeeltelijk groen uitgeslagen, maar dat hoort erbij. Dat het kruis nu verplaatst moet worden, vind ik geen probleem." Na het vertrek van de Zusters Kostbaar Bloed uit het naastge legen klooster, werden kapel en klooster verkocht aan een hoteleigenaar. Omdat het kruis te groot was om eenvoudig te verplaatsen, besloten de zusters het te laten hangen in de hoop er op een later tijdstip een goede bestemming voor te vinden. Wiel Nabben, vrijwilliger en voormalig lid van het kerkbestuur, keek dan ook verbaasd op toen het kruis op internet te koop werd aange boden. "Toen ik een telefoontje van iemand kreeg dat het kruis op internet werd aangeboden, schrok ik wel even. Waarschijnlijk wist de eigenaar niet wat hij ermee aan moest.'Wiel Nabben en de ove rige parochianen in Tienray waren het er snel over eens dat het kruis voor Tienray behouden moest blij ven. De pastoor werd ingescha keld om dit te regelen. Nabben: "Onze pastoor is met de hoteleige naar gaan praten en heeft ervoor gezorgd dat hij het kruis aan de parochie heeft geschonken. Daar zijn we hem erg dankbaar voor." Wie denkt dat vanaf dat moment alles was geregeld, heeft het mis. "Al snel bleek het hotel een nieuwe eigenaar te hebben. Dat was even schrikken. Gelukkig was ook hij bereid het kruis aan de gemeenschap te schenken." Omdat het huidige hotel-estau- rant geen geschikte plaats is voor het kruis, werd besloten op zoek te gaan naar een nieuwe locatie. Deze werd gevonden bij de kerk. Wiel Nabben vertelt dat hier vroeger ook een kruis hing. "Aan de achterkant van de kerk hing vroeger een kruis met corpus. Dat kruis is destijds zoekgeraakt, maar staat inmiddels weer op het kerkhof. Op die plek bij de kerk zal binnenkort het kruis van de kapel worden gehangen. Overi gens is dat een heel ander kruis dan gebruikelijk. Het is een beetje modern en strak, zonder corpus ook." Binnen veertien dagen hoopt een groepje vrijwilligers het kruis te kunnen verplaatsen. Dat dit een hele klus wordt, is wel duidelijk. Niet alleen is het kruis verankerd in de muur, het is ook nog eens enorm groot: 5x2 meter. Nab ben: "Waarschijnlijk hebben we een hoogwerker nodig om het te verplaatsen, maar dat is nog niet precies bekend. Hopelijk gaat het nog lukken voor Allerheiligen. Op een ander tijdstip zal vermoede lijk nog een officiële inzegening plaatsvinden." SOS wil zelfstandig blijven De vrijwilligersorganisatie SOS Meerlo-Wanssum (Stich ting Ontwikkelingssamenwer king) wil ook na de herinde ling van de zes kerkdorpen bij Venray en Horst aan de Maas als een zelfstandige organi satie blijven functioneren. Dat hebben het bestuur en de vrijwilligers van de stichting onlangs besloten tijdens een bijeenkomst in het gemeente huis van Meerlo. SOS werd in 1993 opgericht op particulier initiatief met steun van de gemeente Meerlo-Wanssum. In korte tijd groeide het aantal vrijwilligers uit tot ruim dertig. Momenteel kent de organisatie ook nog een SOS Jongerengroep en een Vriendenclub van bijna honderd leden. SOS doet in Meer lo-Wanssum veel aan bewustwor ding via scholen en organisaties en steunt in de derde wereld elke drie jaar een kleinschalig project. Deze acties worden afgesloten met een groot wereldfestival. Bovendien is SOS initiatiefnemer en aanjager van een wereldpavil joen tijdens de wereldtuinbouw tentoonstelling Floriade 2012. Door de gemeentelijke herinde ling worden de zes kerkdorpen van Meerlo-Wanssum gescheiden. Wanssum, Blitterswijck en Geijste- ren gaan bij de gemeente Venray en Meerlo, Tienray en Swolgen komen bij Horst aan de Maas. De vraag is wat SOS Meerlo-Wanssum in deze nieuwe situatie het beste kan doen? Splitsen, opheffen of zelfstandig doorgaan? De mondi ale platformen in Horst en Venray hebben al een balletje opgewor pen om aansluiting te zoeken. Na rijp beraad is de conclusie van SOS dat ze beter als SOS Meerlo- Wanssum door kan gaan over de gemeentegrenzen heen. "We heb ben in deze zes kerkdorpen een groot draagvlak en daar willen we mee verder werken. Bovendien is onze formule succesvol", aldus SOS Meerlo-Wanssum. De vrijwil ligersorganisatie gaat binnenkort met de gemeentebesturen van Venray en Horst aan de Maas overleggen op welke wijze de samenwerking met die gemeen ten gestalte kan krijgen. Meerlo- Wanssum geeft SOS jaarlijks een subsidie voor bewustwordingsac tiviteiten van 2700 euro en ruime facilitaire ondersteuning voor ver gaderen in het gemeentehuis, het gratis kopiëren van SOS-stukken en gebruik maken van de fran keermachine. SOS Meerlo-Wans sum steunde de afgelopen vijf tien jaren een straatkinderproject in Rio de Janeiro (Brazilië), een gehandicaptenproject en de start van boerencoöperaties op Sulawe si (Indonesië), aanschaf koeien en schoollokaaltje voor een weeshuis in Addis Abeda (Ethiopië), een weeshuis voor kinderen in Chili en momenteel de bouw van een basisschool in het dorpje Kalundu View (Zambia). Horster Popkwis Op zaterdag 29 november vindt de eerste Horster Popkwis plaats in 't Gasthoês in Horst: een ont moeting voor muziekliefhebbers met veel muziekfragmenten, maar ook volop mogelijkheden voor gezelligheid, onder andere tijdens de afterparty. Teams voor de Hors ter Popkwis bestaan uit maximaal vier personen. Vanaf 19-30 uur krijgen zij, verdeeld in diverse the ma's, muziekfragmenten te horen. Wil je meedoen? Geef je vooraf op op www.horsterpopkwis.nl (ook voor meer informatie). Het inschrijfgeld bedraagt 15 euro per team. Hoe het reilt en zeilt op dvd De in 1968 opgenomen zwart- witfilm in Meerlo 'Hoe het reilt en zeilt in Meerlo' komt in decem ber op dvd uit. De film is destijds gemaakt door de Nederlandse Blindenbond en in Meerlo bege leid door slager Jan Cleven. De film toont prachtige oude beel den van Meerlo, middenstanders, dorpsfiguren, huisvrouwen, het oude gemeentehuis, zaal 't Brug- eind, boerderijtaferelen, Hendrix Meelfabriek, het Merlin-bestuur, de vrijwillige brandweer, een optocht van verenigingen en veel inwoners van die tijd en tal van andere his torische beelden. De veertig jaar oude film heeft René Poels, die deze film destijds heeft gekocht, geschonken aan het Limburgs Museum te Venlo.AWA-films Swol gen heeft de film op dvd gezet met commentaarstemmen van de Meerlonaren Renier Thiesen en René Poels erbij. De film is in december te koop bij TVI-Compu- ters aan de Beatrixstraat te Meerlo, voor 15 euro per stuk. Mensen die de dvd bij voorinschrijving bestel len, betalen slechts 12,50 euro. Voorinschrijven kan via e-mail naar rag.poels@home.nl (graag naam, adres en telefoon doorge ven) of een briefje naar AWA-fllms, Hoofdstraat 36, Meerlo. De gemeente Meerlo-Wans sum heeft een brandbrief naar minister Jet Bussemaker (PvdA) van Volksgezondheid, Welzijn en Sport gestuurd over de uitwerking van de pakket maatregel van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), een volksverzeke ring voor ziektekostenrisico's, zoals langdurige zorg thuis of opname in een verpleeghuis of gehandicapteninstelling. Net als de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) vindt Meerlo-Wanssum dat de maatregel van het kabinet niet per 1 januari 2009 ingevoerd kan worden en niet voorziet in een zorgvuldige overgang van de oude naar de nieuwe situatie. Waarom niet? Die vraag stelde de redactie van Peel en Maas aan verantwoordelijk wethouder Leo Beterams (PK). Dag Leo, waarom die onge rustheid? Het is toch goed dat de AWBZ in de toekomst weer helemaal gericht is op de groep mensen voor wie de AWBZ oorspronkelijk bedoeld is: mensen die door een stoor nis of aandoening langdurig niet in staat zijn zelfstandig te leven, zoals dementerende ouderen, verstandelijk gehan dicapten en ernstig psychiatri sche patiënten? Of niet? "Natuurlijk is het goed om kos ten en ook rijksuitgaven beheers baar te houden. Maar de allereerste vragen die bij mij opkomen zijn: wie heeft die kosten uit de hand laten lopen? Wie heeft de toe gangsdeur tot die AWBZ-voorzie- ningen opengezet? Welke mensen kunnen straks niet meer geholpen Hij ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet en blijft hard werken om een goede boterham te verdienen. Ondanks alle tegenslagen staat Robert Nabben, eigenaar van een verhuurbedrijf van evene mentenwagen aan de Gun in Swolgen, nog altijd positief in het leven. Al is dat niet altijd gemakkelijk, zeker niet als je vol spanning moet wachten op de uitspraak van de Raad van State in Den Haag, die zich momenteel buigt over de zich al meer dan tien jaar vóórsle pende kwestie. "Maar of die uitspraak nu positief of nega tief voor ons uitvalt, ik ga in ieder geval op deze plek door met mijn bedrijf', klinkt het luid en duidelijk uit de mond van Robert Nabben. Onlangs vierde hij zijn tienja rig bestaan op de huidige locatie. Robert Nabben, die het bedrijf tien jaar geleden overnam van zijn vader George en met zijn vriendin Patricia aan de Gun woont, zegt het met enige trots. "Want er zijn veel mensen die denken dat wij het niet redden, dat wij zullen stop pen. Maar dat doen we juist niet, want het gaat eigenlijk heel goed met Nabben Verhuur, ondanks dat we al tienduizenden euro's kwijt zijn aan juridische kosten en extra verzekeringen. Mijn vader en ik werken hard en zijn veel onderweg om onze wagens weg te brengen en weer op te halen. Waarmee wij een goede boterham verdienen. Dat geld had ik als ondernemer natuurlijk veel beter kunnen besteden." Hij kijkt met een scheef oog naar de buren, met wie hij al jaren in onmin leeft. Volgens Nabben wilden de buren het pand aan de Gun in Swolgen zelf graag kopen voor hun zoon, die een eigen bedrijf wilde beginnen. Toen Robert Nabben tien jaar geleden het bedrijf van zijn vader over nam en in samenwerking met de gemeente Meerlo-Wanssum ver huisde naar Swolgen, waar hij een voormalige champignonkwekerij met woning aan de Gun kocht, leken alle problemen die Nabben Verhuur in Meerlo had (verkeers overlast van geparkeerde evene mentenwagens in de Hoofdstraat, red.) in één keer voorbij. Leken, inderdaad. Want twee omwonen den vinden dat het bedrijf, dat toilet-, douche- en frituurwagens verhuurt, niet aan de Gun thuis hoort. Ze eisen vernietiging van Leo Beterams (foto: Frido Smeets Venray) worden? En is dat terecht? Gaan we nog verder met het verdelen van de 'armoe' of komen we tot het maken van echte keuzes en stellen we daarbij de 'behoeftige' burger centraal? Jet Bussemaker geeft op dit moment aan nog niet precies te kunnen zeggen wie wel, wie niet, welke doelgroepen ja, welke nee?" Waarom hebben jullie beslo ten om zelf een brief te stu ren naar de minister? De VNG heeft dat toch ook al gedaan? "Wij wilden deze keer een statement, óns statement, afge ven. Los van het feit dat ons op dit moment niemand kan zeggen waar straks de grenzen komen te liggen en of, en zo ja, welke taken dan wel welke doelgroe pen bij ons terechtkomen, en in welke mate de gemeente haar maatschappelijke verantwoorde lijkheid moet nemen, zijn wij van mening dat een gemeente in staat het bestemmingsplan, dat begin dit jaar door de provincie Lim burg werd goedgekeurd. "En dat terwijl een zoon van een van de bezwaarmakers zelf een bedrijf aan de Gun is begonnen in handel en techniek", aldus Nabben. Niet alleen vinden de buren dat de provincie dit plan nooit had mogen goedkeuren omdat het in strijd zou zijn met rijksbeleid, dat zegt dat in de buitengebieden vrij komende agrarische bebouwing kan worden gebruikt voor klein schalige bedrijvigheid, maar ze klagen ook over overlast en over, volgens hen, 'afgeleefde' voertui gen die op het terrein staan en waarmee nooit iets zou worden gedaan. "Pertinent onjuist", zegt Nabben. "Ons wagenpark is prima in orde en alle wagens worden gebruikt. De ene wagen natuurlijk meer dan de andere, maar dat is logisch. Ik heb er de laatste tien jaar werkelijk alles aan gedaan om de overlast voor de buren te beperken. We hebben zelfs een extra scherm en groenstruiken geplaatst en ook het gebouw zelf is van buiten en van binnen gerenoveerd. En we hebben zelfs een akoestisch rapport over onze hond, die te hard zou blaffen. Nee, voor de buren is het nooit goed, wat we ook doen. Het zij zo, maar erg vervelend is het wel. Het kost veel tijd en energie, die steek ik liever in mijn bedrijf." Bij Forellenkwekerij Keijzers- berg aan de Boltweg in Blitters wijck werden vorige week de visvijvers met netten leeggevist. De forellen werden teruggezet en de overige vis gaat naar een vijver in Velden. Van de grote hoeveel heid andere soorten vis onder gesteld moet worden haar taken naar behoren uit te kunnen voe ren. Met een dergelijk korte invoe ringstermijn is dat onmogelijk. En dan spreek ik nog niet eens over de belasting van de organisaties in het kader van het lopende fusie proces." Wat is jouw mening over het feit dat de overheid steeds meer taken op het bordje van de gemeenten legt? Komt dat de 'sociale samenleving' ten goede? "In principe is daar niet zoveel op tegen, mits die gemeenten in staat worden gesteld hun 'dinge tje' goed te doen. Dat betekent voldoende middelen voor de uit- voerings- en organisatiekosten en voldoende tijd om die taken goed in de organisatie te laten landen. Communicatie naar de burgers, en in dit geval veelal zorgcliënten, toe is een wezenlijk onderdeel van die taakoverheveling. Ik heb niet het idee dat burgers ten aanzien van de overheveling van deze taken goed geïnformeerd zijn. Daarnaast is het aan ons kennelijk de taak om 'nee' te verkopen, daar heb ik eigenlijk niet zoveel zin in. Ik constateer dat door allerlei maat regelen van de overheid de burger steeds meer in het gedrang komt. Naast iedereen aan het werk wordt van diezelfde burger ver wacht dat hij of zij ook waar nodig zorg verleend, en daarnaast ook nog een forse bijdrage levert aan de verbetering van zijn of haar directe woon- en leefomgeving, de WMO - filosofie. Daar komt flink druk op te staan. Ik betwijfel of dat alles zal leiden tot die sociale samenleving, die we met x n allen toch zo graag willen?" Volgens de provincie en de gemeente voldoet Nabbens bedrijf aan alle eisen en past de bedrijfs voering van Nabben Verhuur in een'vitaal landelijk gebied', zoals de Gun officieel te boek staat. Andere bedrijven dan agrarische kunnen zich daar vestigen als het de verloedering van het platteland tegengaat en voor een economi sche opleving zorgt. Maar de grote vraag is nu of de Raad van State van mening is dat de provincie de regels te ver heeft opgerekt. Robert Nabben vindt van niet en zegt bij voorbaat al het bijltje er niet bij neer te zullen gooien. "Nee, wij gaan hier niet weg. We hebben genoeg klanten, vooral in Nederland en de grensstreek in Duitsland, en werken hard voor onze centen.Als de Raad van State een streep zet door het bestem mingsplan, dan zijn de gemeente en de provincie weer aan zet. Dan begint er weer een nieuw juri disch traject, maar daar ga ik nu niet van uit. Ik hoop dat er einde lijk een eind komt aan deze ellen de, want ik word al jaren van het kastje naar de muur gestuurd en heb er ondanks alle tegenwerkin gen en fouten en blunders die er zijn gemaakt alles aan gedaan om alle juiste vergunningen bij elkaar te krijgen. Want laat duidelijk zijn: het is hier geen zooitje!" De Raad van State doet over een paar weken uitspraak. meer paling, baars, voorn en kar per) is niet duidelijk hoe ze in de vijvers komen. Ook werden er een paar grote meervallen opgevist die weer teruggezet zijn.. Op de foto is eigenaar Twan Wijnhoven te zien met het grootste exem plaar van 125 centimeter lang. Dit dorp, ik weet nog hoe het was. Gedeputeerde Ger Dries- sen uit Horst opende woens dagavond de tentoonstelling 'Dit dorp, ik weet nog hoe het was' in het Limburgs Museum te Venlo. Deze expositie gaat over de veranderingen die de afgelopen veertig jaar heb ben plaatsgevonden op het platteland in Noord- en Mid den-Limburg. Bij de tentoon stelling horen ook een dvd en een boek waarin onder andere ook aandacht wordt geschon ken aan het Midsummerpop- festival van Meerlo en de jon gerencultuur in dat dorp. Ruim dertig jaar geleden was Meerlonaar René Poels lid en later voorzitter van de Meerlose dorpsraad en legde hij in dorp en regio veel op film vast. Dat is de reden dat hij woensdagavond bij gelegenheid van de opening een voordracht hield in het Limburgs Museum over die periode. Het begon allemaal in 1968, toen op een regenachtige dag cameraman Adolfs Voort in Meerlo verscheen. In opdracht van de Nederlandse Blindenbond filmde hij in alle dorpen zoveel mogelijk mensen en huizen en maakte van hen een portret van pakweg drie kwartier.'Hoe het reilt en zeilt...' heette de stomme zwart-witfilm. Op de film zag je voordeuren van huizen opengaan waarin de vrouw des huizes verscheen, zich nog snel de witte short wegmoffe lend. Maar ook kantonniers van de gemeente die aan het werk waren in het dorp en middenstanders in hun bedrijven, cafébezoekers, dorpsfiguren, de uitrukkende vrij willige brandweer en het leven op de boerderij. De film werd ver toond in een tot de laatste plaats gevulde zaal van 't Brugeind in Meerlo en de opbrengst was voor de blindenbond. Zo deed de blin denbond dat in erg veel dorpen in ons land.'Hoe het reilt en zeilt...' legde een tijdsbeeld vast dat nu, vijftig jaar later, van grote waarde is. Overigens wordt deze oude Meerlose film binnenkort door AWA-films Swolgen op dvd uitge bracht, voorzien van commentaar. Poels zag destijds wel brood in deze oude film en stelde het toen malige gemeentebestuur voor om deze rolprent en die van de ande re kerkdorpen te kopen. Daar had het college geen oren na. Hij kocht de film zelf voor 200 gulden, een fors bedrag voor een jongen van pakweg 22 jaar. In die tijd was hij lid van de dorpsraad Meerlo en werden er regelmatig openbare vergaderingen gehouden. Daar kwam doorgaans geen kip op af. Maar als de oude films wer den vertoond, was de zaal te klein. Een film met herkenbare beelden, zo bleek toen, is een geweldig mid del om mensen te bereiken. Daar om maakte René Poels vijf jaar na 'Hoe het reilt en zeilt.een eigen film: 'Portret van een dorp'. Het stelde artistiek allemaal niet zoveel voor, maar het werkte. Poels: "We legden actuele onderwerpen vast als woningbouw, milieu, vervui ling van de Molenbeek, maar ook de tradities en activiteiten in het dorp en de wensen van de nieuwe inwoners. Met deze film wilden we de inwoners bewust maken van de ontwikkelingen en veran deringen die de afgelopen jaren hadden plaatsgevonden en dat ze door inspraak invloed kunnen uit oefenen op komende veranderin gen. De première was een groot succes: 400 bezoekers, ongeveer de helft van de inwoners, kwam kijken en meepraten." Ondertussen werd hij benoemd tot verslaggever bij Dagblad voor Noord-Limburg in de regio Venray en belast met de verslaggeving van onder andere de gemeente Horst en de Maasdorpen. Daar werd hij geconfronteerd met het Streeknlan voor Noord- en Mid den-Limburg. Tijdens informatie bijeenkomsten bleek al snel dat de ambtelijke taal in dit plan niet te pruimen was en geen hond begreep wat er aan de hand was. Terwijl die nota's juist bedoeld waren voor inspraak: maar die inspraak was een wassen neus. Aan de hand van een redelijk duidelijke samenvatting, gemaakt door de Stichting Samenlevings Opbouw Noordelijk Limburg, trok de Meerlonaar de stoute schoenen aan en maakte een film over de ideeën achter het streekplan. Overal werden opnames gemaakt om de Noord-Limburgers te laten zien welke verschrikke lijke gevolgen het streekplan wel niet zou hebben voor de kleine kernen, maar ook wat de goede kanten van dit plan zijn. De titel liet aan duidelijkheid niets over: 'Noord-Limburg wordt wakker. En Noord-Limburg werd wak ker! Samen met dorpsgenoot en geluidstechnicus Ger van Lipzig (hij verzorgde ook het geluid op Midsummer-pop, red.) trok René Poels midden jaren zeventig van het ene naar het andere dorp om de films te vertonen. "Ik vergeet het nooit meer. We beschikten over een eenvoudige Eumig- pro jector met twee snelheden en een grote Revox- bandrecorder. Nu was het de kunst om film en geluid gelijktijdig te laten starten én ervoor te zorgen dat dit zo ook bleef. We stonden beiden klaar: drie, twee, éénGeregeld moest Ger de bandrecorder een tandje hoger zetten om het geluid weer sporend te krijgen met de beelden. Hoe amateuristisch wij ook waren: het werkte. Deze nieuwe inspraakmethode werd een ongekend succes. Er is geen gemeenschaps- of dorpshuis in Noord-Limburg waar we niet zijn geweest. We werden uitgenodigd om de film te vertonen tijdens raadsvergaderingen in de hele reuio en bii vrouwen- en oude renverenigingen. Na vertoning volgde meestal felle discussies tussen dorpsbewoners en raadsle den, wethouder en planologen. Er kwam leven in de brouwerij dank zij ons initiatief." Korte tijd later verscheen de landelijke Vierde Nota Ruimtelijke Ordening over de invulling van het stedelijke en platteland en maakten. Geïnspi reerd door de eerdere successen, maakte Poels een derde film, nu met de titel:'Bedreigd Gebied'. En weer toerden ze door de regio, trokken volle zalen en kregen de inwoners via het medium film te zien wat er allemaal op het gebied van ruimtelijke ordening gaat gebeuren en hoe snel het platte land veranderde. Provinciaal en landelijk kreeg het duo reacties van de Planologi sche Diensten en minister Gruij- ters van Volkshuisvesting, van de landelijke vereniging van Kleine Kernen en van welzijnsorganisa ties uit Drenthe, Noord-Brabant en andere provincies. "Ze wilden wel eens weten hoe wij het in Noord-Limburg voor elkaar kre gen om zoveel mensen te interes seren voor ruimtelijke ordening, waarvoor in andere delen van het hand geen interesse was. We gaven voorstellingen bij de pro vincie Limburg, bij de planologi sche dienst, op het departement bij minister Gruyters en elders in het land waar de problematiek van de kleine kernen speelde. Alles bij elkaar hebben we in de periode 1973 tot en met 1980 een paar honderd voorstellingen ver zorgd. En je zag aan de filmbeel den, dat het platteland van Noord- Limburg veranderde." Fragmenten van deze films worden in het Lim burgs Museum geregeld vertoond. Overigens heeft René Poels al zijn oude films onlangs geschonken aan het Limburgs museum en het Limburgs Film- en Video Archief (LiFVA). Directeur Robert Nabben positief over toekomst Donderdag 30 oktober 2008 - Pagina 14 Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 14