D'n Bok viert 5x11-jarig jubileum Laatste begroting Meerlo-Wanssum sluitend De historie van D'n Bok Krachtenbundeling fusiegemeente Aardappelen poten in Meerlo t Oude foto Service rubriek BEZORGEN? Niets! PEEL EN MAAS Groots feest in november De rook van de uitgevaren stoomboot van Sinterklaas zal nog boven Swolgen han gen, als carnavalsvereniging D'n Bok haar 55ste prins uit roept. Het gebeurt allemaal op zondag 16 november. Eerst Sinterklaas in het dorp, ver volgens de jubileumprins die zijn opwachting maakt. Wie de prins wordt, mag secre taris Wendy Groetelaers niet verklappen. Waar ze wel graag uitgebreid over praat, is het groots jubileumfeest op 21, 22 en 23 november in Swolgen. Het aantal Swolgenaren dat op geen enkele wijze is betrok ken bij de plaatselijke carnaval, is klein. Heel klein zelfs, stelt Wendy Groetelaers. Dat blijkt niet alleen uit het grote aantal mensen dat als vrijwilliger of lid is verbonden aan D'n Bok, dat blijkt ook uit de grote opkomst bij carnavalsfestiviteiten. "En bij het stemmen wie er prins of prinses moet worden", De Raad van Elf is er klaar voor. vult ze aan. "De bestuursleden duwen de stemformulieren bij de inwoners persoonlijk in de bus en halen ze ook persoonlijk weer op. Ruim 50% van de formulie ren komt ingevuld terug." Wie de prins wordt tijdens het 5x11 jarig bestaan van D'n Bok is in besloten kring inmiddels bekend. Wendy Groetelaers antwoordt slechts met een glimlach. Nee, ze mag niets zeggen. Nee, ze wil ook niets zeggen. Dat wordt 16 november bekend. Swolgen en carnaval is een ver trouwde twee-eenheid. In de ver schillende commissies en werk groepen van D'n Bok participeren jaarlijks vele Swolgenaren. Als vrij williger, als deelnemer, als bestuur der, als lid van de Raad van Elf, als revueartiest, als dansmarietje, als jeugdraadslid of als sponsor. "Jong en oud voelt zich sterk verbon den met de carnavalsvereniging. We houden daarmee ook reke ning bij het samenstellen van het programma. Ik denk dan ook dat het aantal Swolgenaren dat hele maal niets met carnaval heeft, een kleine minderheid is." Swolgen zal ongetwijfeld ook uitlopen tijdens het 5x11-jarig jubileumfeest van D'n Bok. De 21, 22 en 23 novem ber staan al lang met rood omcir keld in de agenda's van vele Swol genaren. "Het programma is zo opgezet, dat we er een echt dorpsfeest van willen maken. Voor jong en oud, maar ook voor mensen die geen carnaval vieren. We hopen op deze manier iedere inwoner bij het jubileum van D'n Bok te kunnen betrekken. We zijn ook de mensen dankbaar die de vereni ging hebben opgericht." PROGRAMMA Wie de 55ste prins van D'n Bok wordt, zal zondagmiddag 16 november om 15.11 uur in café zaal Wilhelmina in Swolgen bekend worden gemaakt. Ook het nieuwe boerenbruidspaar zal dan uitkomen. Het programma van het jubileumfeest 5x11 jaar D'n Bok ziet er als volgt uit: Vrijdag 21 november 19.00 uur: Jubileummis in de Heilige Lam- bertuskerk 20.30 uur: Live muziek voor jong en oud in café-zaal Wil helmina met Commotion en een special guest De entree is vrij. Zaterdag 22 november 14.00 uur: speciaal programma voor kin deren en jeugd tot 16 jaar 19.00 uur: receptie D'n Bok en aanslui tend een optreden van De Breulta- ler Entree in café-zaal Wilhelmina is vrij. Zondag 23 november 10.30 uur: gezamenlijke brunch en presenta tie 5x11 jubileum-dvdl3.30 uur: revuestukken van vroeger, entree vrij 16.00 uur: muziek met disco theek Tropical, entree vrij. Gunstiger financieel beeld Meerlo-Wanssum heeft in het laatste jaar van zijn bestaan in financiële zin wat meer lucht gekregen. Vooral dankzij een hogere algemene rijksuitke ring uit het gemeentefonds van 418.000 euro, is de gemeente erin geslaagd om de begro ting van 2009 met een positief saldo van 260.000 euro af te sluiten. Andere meevallers ten opzichte van de voorjaarsnota zijn de vermindering van de personeelkosten in verband met de herindeling (75.000 euro) en hogere opbrengsten van de drie procent stijgen de onroerendezaakbelasting (25.000 euro) en het rioolrecht (27.000 euro). Tijdens de behandeling van de voorjaarsnota waren de gevolgen van de meicirculaire nog niet bekend. De gemeenteraad reken de toen al op een meevaller. De rijksuitkering valt nu dus in totaal 418.000 euro hoger uit. De voor jaarsnota werd enkele maanden geleden nog afgesloten met een mager positief saldo van 21.000 euro. Maar dankzij enkele flinke meevallers, voor een totaalbedrag van 593-000 euro, is de gemeente erin geslaagd om in de laatste begroting van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum meer ruimte te creëren, ondanks dat ze in 2009 bijvoorbeeld meer geld kwijt is aan hogere salariskosten als gevolg van CAO-ontwikkelin- gen (188.000 euro), vergoeding WOZ-kosten (48.000 euro), mini mabeleid (15.000 euro) en afval verwijdering en afvalstoffenhef fing (20.000 euro). SLUITEND De begroting is meerjarig slui tend. Voor incidenteel nieuw beleid is een bedrag beschikbaar van 260.000 euro en in de exploi tatie is een post voor onvoorziene uitgaven opgenomen van 25.000 euro. In haar aanbiedingsbrief bij de begroting 2009 doet het college de raad een aantal voor stellen met betrekking tot de bestedingsmogelijkheden van de eerder genoemde 260.000 euro. Deze voorstellen behelzen de stij ging van de ozb beperken tot 2 in plaats van 3 procent, het opho gen van de subsidieplafonds tot het niveau van 2008 en een een malige storting van een bedrag van 110.000 euro voor de nood zakelijke verdieping van de indu striehaven. Daarnaast wordt voor gesteld om 100.000 euro extra uit te trekken voor kwaliteitsverbete ring in de openbare ruimte en dit zoveel mogelijk te koppelen aan de dorpsomgevingsprogramma's (DOP). Ten slotte reserveert de gemeente vooralsnog een bedrag van 34.000 euro voor activiteiten in het kader van enerzijds haar 40- jarig jubileum en anderzijds het einde van haar bestaan als zelf standige gemeente. De gemeente heeft voor het inhuren van extern personeel in de begroting een bedrag van in totaal 600.000 euro opgenomen, waarvan 350.000 euro via 'bespa ring' op de reguliere personeels kosten. Het uitgangspunt is dat de bespaarde salariskosten door het vertrek van personeel worden ingezet voor externe inhuur. Als dit niet voldoende is, dan wordt een bedrag van 250.000 euro uit de algemene reserve basis aange sproken. INVESTERINGEN De gemeente Meerlo-Wanssum richt zich in haar laatste zelfstan dige jaar vooral op het borgen van de door de raad benoemde speerpunten bij de fusiepartners Venray en Horst aan de Maas en het op orde houden van de dienst verlening aan de burgers en het voldoen aan haar wettelijke taken. Daarnaast gaat ze veel tijd en ener gie vrijmaken voor de herindeling, zo blijkt uit de inleiding van de begroting 2009- 'We moeten wel kiezen. Niet alles kan meer en wat we doen is soms niet meer van de kwaliteit die we gewend waren. We doen dus alleen nog wat echt moet! Dat wordt van tevoren met elkaar afgestemd. De focus ligt niet meer op de eerste plaats bij het belang van de eigen gemeen te, maar steeds meer op de toe komstige gemeenten. We moeten niet alleen de winkel openhou den, maar zijn intussen ook aan het verbouwen. Dat levert, hoe dan ook, enig ongemak op'. Het is dus logisch dat komend jaar geen nieuwe grote projecten meer worden opgestart. "Maar 'rijdende treinen', zoals bijvoorbeeld het Leefplein en de discussie over de sport- en gemeenschapsaccommo daties, blijven nadrukkelijk, óók het komende jaar, de agenda mede bepalen en dienen in beweging te blijven", laat verantwoordelijk wethouder Leo Beterams (PK) in een reactie weten. In 2009 is voor een totaalbedrag van circa 3,3 mil joen euro aan investeringen voor vooral bestaand beleid geraamd. Zo is in de begroting onder meer 350.000 euro gereser veerd voor het oplossen van de (milieu)problematiek van gemeenschapshuis De Zandhoek in Wanssum en is 400.000 euro beschikbaar voor onder andere de gemeenschapsvoorziening in Swolgen en 500.000 euro als investeringsbijdrage voor de nieuwbouw van de basisschool - en 75.000 euro voor het gezond heidscentrum - op het Leefplein in Meerlo. Tevens is in totaal 1.200.000 euro voor de realisatie van twee sportaccommodaties, 50.000 euro voor het onderhoud van speelterreinen en 43.000 euro voor het vervangen van openbare verlichting beschikbaar. Voor de dorpsraden staat 60.000 euro gereserveerd: 30.000 als vrij te besteden werkbudget en 30.000 euro om incidentele aanvragen Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray te kunnen betalen. Verantwoor delijk wethouder Leo Beterams: Nu inmiddels de cijfers van de septembercirculaire bekend zijn, geeft ons dat nóg meer lucht dan we aanvankelijk gedacht had den. Dit betekent dat we nog eens goed moeten kijken naar wat mogelijk is in relatie tot onze speerpunten. En wellicht kunnen wij een paar eerder noodzakelijk geachte bezuinigingsmaatregelen terugdraaien. Echter, behoedzaam heid staat voorop.Tevens kunnen we concluderen dat wij, én door de genomen maatregelen en de ontwikkeling van de rijksuitke ring tot en met 2012, dus meerja rig, kunnen werken met een reëel sluitende begroting zonder inzet van (rentes) van onze reserves. Dat we in het laatste jaar van ons bestaan die doelstelling kunnen halen en daarbij de beurs van de belastingbetalende burger zoveel mogelijk kunnen ontzien, stemt tot tevredenheid." Merlin Zaterdag 1 november vindt in OJC Merlin in Meerlo alweer de vierde editie plaats van de 80's party. Deze avond staat in het teken van quiz, entertainment, videoclips maar met name muziek uit de jaren 80.Alle 'krakers' uit dit decennium passeren de revue. Er zijn tevens fantastische prijzen te winnen tijdens de quizrondes. Het festijn staat in het teken van de jaren 80, ook de kleding van de gasten.Te grote zonnebrillen, beenwarmers, buttons, zweet- bandjes, strakke spijkerbroeken, permanentjes en een overkill aan mascara zetten tijdens deze avond ongetwijfeld de toon. OJC Merlin opent op zaterdag 1 november om 20:30 uur de deuren. De entree is 2 euro. Voor meer informatie: www.ojcmerlin.nl Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Carnavalsvereniging D'n Bok uit Swolgen viert op vrij dag 21, zaterdag 22 en zondag 23 november haar 5 x 11-jarig jubileum. Het begin van D'n Bok gaat terug naar een zater dagavond in 1954, toen de vier initiatiefnemers Ger Thijssen, Lowie Thijssen, Jeu Albers en Leo Peeters bijeen kwamen om te kijken of ze in Swolgen een carnavalsvereniging kon den oprichten. Na lang vergaderen werden der tien mannen gevonden die wel wilden helpen. Jeu Albers werd gekozen tot voorzitter. Voordat de carnavalsvereniging een feit was, moest zij eerst verschillende keren naar 'meneer pastoor'. Hij moest namelijk toestemming geven om carnaval te vieren in Swolgen. Dat gebeurde, onder voorwaarde dat er tijdens het veertigurengebed niet werd gefeest. In 1955 kwam de eerste prins van Swolgen uit: prins Leo I (Leo Eibers). Over de keuze van de vereni- gingsnaam D'n Bok zijn twee meningen in Swolgen. Sommigen denken dat de naam gekozen is omdat vroeger de kerkdeur in Swolgen heel laag was en de kos ter tegen iedereen 'Buk öw' (in het dialect 'buk je') zei. Vandaar de Swolgense Bok (in het dialect 'buk'). Anderen denken daaren tegen dat de naam komt uit een heel ver verleden, toen de men sen uit de omliggende dorpen de Swolgenaren stijfkoppen en eigenwijs vonden en hun dus de bijnaam 'bok' gaven. Hoe het pre cies gegaan is, is waarschijnlijk nooit meer te achterhalen. Er werd jaren carnaval gevierd in Swolgen, tot Bert v/d Schrier, Toon Nabben en Piet Verstraten in 1980 het tijd vinden dat er voor de jeugd van Swolgen ook wat op touw gezet moest worden. In dat zelfde jaar werd het eerste jeugd- prinsenpaar uitgeroepen: Miryam Nabben en Harold van Gerven. In 1993 werd het eerste boeren bruidspaar Piet en Zus Hendrix in de onecht met elkaar verbonden. De eerste jaren kwam het bruids paar uit een bepaalde vereniging uit Swolgen, maar tegenwoordig is de organisatie van de boerenbrui loft volledig in handen van een comité Boerenbruiloft. Op 16 november verlooft het zeventiende boerenbruidspaar zich, om tijdens carnavalsdinsdag 2009 in het huwelijk te treden. In 2001 richtten de oud-bestuursle den van D'n Bok, Piet Jacobs en Ben Cox, de ABP (Aid Bokke Prin- se) op.Al direct meldden 22 oud prinsen zich aan om bij de club te komen. Tegenwoordig bestaat de club uit 31 leden. In 2003 werd D'n Bok uitgebreid met een echte dansgarde. De oprichting De ABP (Aid Bokke Prinse) bestaat tegenwoordig uit 31 leden. van de dansgarde was in handen van Marga Rongen, Nel Cox, Rita Christians, Gertie van Gerven, Petra Claessens en Lea Brouwers. Het eerste jaar bestond de dans garde uit tien meiden in de leef tijd van 7-8 jaar. Anno 2008 heeft de carnavalsclub drie dansgardes met in totaal zo n kleine veertig meiden in de leeftijd van 7-14 jaar. Op dit moment bestaat D'n Bok uit zeven bestuursleden, twintig raadsleden, vijftien dames van de raad, zeventien jeugdraadsleden, zeven leden commissie dansgar de, elf leden commissie boeren bruiloft en twaalf ereleden. Ter ere van het 5x11- jarig jubi leum van D'n Bok is er een herin- nerings-dvd samengesteld. Hierop staan zo'n kleine 350 foto's, van alle prinsen, boerenbruidsparen, jeugdprinsenparen, vorsten, nar ren, raden van elf, muziekkapellen en verder nog vele mooie foto's van optochten, revues etc., die gemaakt zijn vanaf 1955. Op de achtergrond is muziek van Swol gense bodem te horen, liedjes die in de loop der jaren te horen zijn geweest tijdens de revue. De dvd wordt tijdens het jubileumweek end aan het publiek gepresen teerd, waarna geïnteresseerden deze dvd kunnen bestellen. Door het CDA van de fusie gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum (gedeeltelijk) en Sevenum is een akkoord bereikt over een nieuw inte rim- bestuur dat de partij moet voorbereiden op één sterke gemeente met één sterke CDA- partij. Leon Litjens, wethouder in Horst aan de Maas: "Deze krach tenbundeling is een signaal naar de burgers dat het CDA de belan gen van alle inwoners in de nieu we gemeenten serieus wil behar tigen." Nu de politieke besluitvorming over de herindeling in de genoem de gemeenten een bestuurlijk feit is, heeft het CDA de krachten gebundeld. Er wordt nu reeds gezamenlijk gestart om de de inwoners van alle zestien kerkdor pen te informeren en te betrekken bij het behartigen van hun belan gen in de nieuwe gemeente. Rond de kernbegrippen wonen, wer ken en welzijn dient op de schaal van de toekomstige gemeente een maatschappelijk gedragen visie ontwikkeld te worden. Deze visie dient uiteindelijk een plek te krijgen in het CDA-programma van de nieuwe gemeenteraad. De CDA-afdelingen van de eerder genoemde gemeenten hebben het interim-bestuur geïnstalleerd en gevraagd met de visieontwik keling aan de slag te gaan en het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen in november 2009 voor te bereiden. Het bestuur bestaat uit vier perso nen: Marlies Janssen (CDA Meerlo- Wanssum), Joep de Jong (CDA Sevenum), Willy Valckx Horst aan de Maas) en voorzitter Romé Fasol, die bereid is gevonden om voor de interim-periode (t/m janu ari 2010) de kar te trekken. Weer een prachtige oude foto uit het archief van Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum: voren- trekken en aardappelen poten in Meerlo. Het paard in de vorentrekker, de boer aan het aardappelen poten. De boerin kijkt toe. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. Donderdag 30 oktober 2008 - Pagina 13 Verspreidingsburo Meerlo-Wanssum ■WlBOl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13