OM h LINDERS BLOCK \\2deV? !S2S^ Eis: 240 dagen cel voor mishandeling Kletske w •SU*»* Luxe Corduroy strechband en riem normaal 39.95 V h mode centrum HET IS ECHT WAAR!!! PEEL EN MAAS Gemeenschapshuis in Oirlo viert zaterdag met feestavond jubileum Een gevecht met de politiek dat ruim zes jaar duurde, een bankgarantie van 100.000 gul den die pas op het nippertje kon worden afgegeven, twee branden in een jaar tijd. De Linde in Oirlo heeft in haar historie al het nodige meege maakt. Het gemeenschapshuis werd 25 jaar geleden geopend en dat wordt zaterdag 25 okto ber gevierd met een feestavond voor de Oirlose gemeenschap. Oud-voorzitter Hay Achten, medeoprichter Rini Steeghs en bestuurslid en beheerder Wil Wil- lems blikken terug op een kwart eeuw De Linde. Met een zorgzame ondertoon voor de toekomst. "Het dorp loopt langzaam leeg, omdat er geen nieuwe woningen bijko men. Dat heeft invloed op het ver enigingsleven, de kurk waarop De Linde drijft." Rini Steeghs tovert de speech van de toenmalige wethouder Henk Willems bij de opening van De Linde tevoorschijn. De datum staat er niet bij, maar het moet in het najaar van 1983' zijn geweest. In zijn rede maakt de wethouder gewag van het feit dat vierVenray- se wethouders in Oirlo wonen of afkomstig zijn uit het kerkdorpje. Dat deze persoonlijke betrokken heid destijds een vrijbrief was om een gemeenschapshuis te bou wen, is echter een misvatting. Het actiecomité voor de realisatie van het gemeenschapshuis in Oirlo voerde vanaf eind 1976 ruim zes jaar lang een stevige strijd met de politiek om de nieuwbouw te rea liseren. Inzet van de strubbelingen: de locatie en de kosten. "Het was oorspronkelijk de bedoeling dat er in de nieuw te bouwen basisschool in Oirlo een ruimte zou komen waarvan de ver enigingen gebruik konden maken. Toen de school werd uitgetekend, bleek echter dat de ruimte veel te klein was. Bovendien lag die midden in de school, waardoor we overdag zeer beperkt zouden zijn in de activiteiten. En er kwam geen vergunning voor catering. Wat ook meetelde: de ruimte zou later vrijkomen dan we hadden verwacht en gewenst. Veel vereni gingen maakten destijds gebruik van het jeugdhuis en dat voldeed niet meer. Kortom er gingen stem men op om een eigen gemeen schapshuis te bouwen. Zeker toen aannemers hadden berekend dat het verbouwen van andere pan den veel duurder zou zijn dan nieuwbouw KOSTEN De politiek reageerde sceptisch op de plannen voor een nieuw gemeenschapshuis. Met name het prijskaartje was een heikel punt. De kosten werden geraamd op 600.000 gulden. Te veel voor de gemeente. Oirlo kreeg de opdracht om zelf 100.000 gulden in te leggen voor de nieuwbouw. Bovendien moest het dorp ook de kosten voor de inrichting en inboedel, 75.000 gulden groot, zelf ophoesten. Rini Steeghs: "We heb ben vervolgens met alle vereni gingen in Oirlo plannen gemaakt hoe we dat geld bijeen konden brengen. Er werden allerlei acties opgezet, subsidies aangevraagd, sponsors benaderd, obligaties uit gegeven. Ook werd het gemeen schapshuis een leerlingbouw plaats, dat scheelde eveneens in de kosten." Alle goede bedoelingen en acties ten spijt, twee maanden voordat de 100.000 gulden voor de nieuwbouw moest worden overgemaakt, was het bedrag nog niet compleet. "Nog lang niet", herinnert Rini Steeghs zich. "Vol gens mij kwamen we nog zo'n 35.000 gulden tekort. Vanuit de politiek werd de druk opgevoerd. Als wij niet op de afgesproken datum het volledige bedrag zou den overmaken, zou het gebouw niet in gebruik worden geno men. Dankzij een extra financiële inspanning van het verenigings leven en de gemeenschap kregen we het geld net op tijd bijeen en kon de opening doorgaan. Daarna moesten we nog 75.000 gulden werven voor de inboedel en inrichting. Ook dat is gelukt. Een geweldige prestatie van de hele Oirlose gemeenschap." In zijn speech loofde wethou der HenkWillemsen de inspannin gen van Oirlo om het benodigde bedrag van 175.000 gulden op de brengen. De gemeenschat hecht is, bleek ook wel uit het feit hoe er de afgelopen 25 jaar is omge- sproken met De Linde. "Als er iets moest worden opgeknapt, dan werd dat vanuit de gemeenschap geregeld", geeft Hay Achten aan. Hij was van 1984 tot 2001 voor zitter van Stichting De Linde. De stichting huurt het gebouw van de gemeente en is verantwoordelijk voor de exploitatie. "Aan vrijwilli gers was nooit een gebrek. Mede daardoor hebben we het gebouw steeds verder kunnen uitbouwen en verfraaien. We hadden alleen materiaalkosten, geen personeels kosten. Dat waren zelfwerkzaam heden." BRAND Ook toen De Linde in 1995 en 1996 werd getroffen door brand, bleek weer hoe hecht de Oirlose gemeenschap is. Met vereende krachten werd het gemeenschaps huis opgeknapt. Bij beide branden speelde de soos een prominente rol. Hay Achten: "Bij de eerste brand zijn de garderobe, toiletten en de ingang afgebrand. Annie, de vrouw van Rini Steeghs, ontdekte deze brand. Zij bracht de kranten rond en zag 's ochtends in alle vroegte dat er brand was in het gebouw. Omdat het tijdig is ont dekt, is niet alles afgebrand. Alle instrumenten van de drumband gingen bij deze brand verloren. De oorzaak van de brand is nooit ontdekt." De tweede keer ontstond er tijdens werkzaamheden in de soos brand. Lasvonken kwamen in de vouwwand. "Toen was het weer mis. De totale inventaris van soos Watjang ging verloren en het gebouw had flinke roetschade. Gelukkig hadden we een goede verzekering afgesloten en kregen we alle hulp van de gemeente. Daardoor konden we alles weer opbouwen." De Linde viert zaterdag 25 oktober haar 25-jarig bestaan. Dat zal met een feestavond worden ingekleurd. Wil Willems: "Tijdens het eerste deel van het feest, van 20.00 tot 21.30 uur, zal buutreed- ner Pierre van Helden optreden. Gasten krijgen dan ook de gele genheid om de aanwezigen toe te spreken. Vanaf 21.30 uur is er alleen nog maar feest en treden de Puppies op. Hoeveel mensen we verwachten? Dat is moeilijk te zeggen. We rekenen op 200 a 300 bezoekers. Alle verenigingen zijn uitgenodigd en de hele Oirlose gemeenschap is welkom." Oirlo telt zo'n 1200 inwoners. Volgens Wil Willems bezoekt ruim 80% van de inwoners De Linde minimaal één keer per jaar. "De Linde is al 25 jaar lang het kloppend hart van het vereni gingsleven in Oirlo. Nagenoeg alle verenigingen hebben in het gemeenschapshuis hun thuishonk. Oirlo heeft een bloeiend vereni gingsleven, er zijn zo'n twintig verenigingen en organisaties. Veel inwoners, jong en oud, zijn van meerdere clubs lid." Het verenigingsleven is de kurk waarop De Linde drijft. Als de volgende 25 jaar van het gemeen schapshuis ter sprake komt, wordt de ondertoon ietwat bezorgd. Hay Achten, Rini Steeghs en Wil Willems zijn bang dat als er niet snel nieuwe woningen worden gebouwd, het verenigingsleven op den duur onder druk komt te staan. "Het dorp loopt lang zaam leeg, omdat er geen nieuwe woningen bijkomen. Mensen trek ken weg uit het dorp. en voor starters en jonge gezinnen zijn de huizen die te koop staan, veel te duur. Oirlo snakt al jaren naar sociale woningbouw, betaalbare nieuwbouw voor starters en appartementen voor senioren. Het komt er maar niet van. Dat zullen de verenigingen gaan merken. En daardoor zal het ook impact heb ben op De Linde, dat is onvermij delijk." Zes van de negen zonen en dochters van de in 2007 over leden Drientje Linders uit Ven- ray waren onlangs in Gambia om de opening van een scho lenproject bij te wonen. Het bijzondere is dat de school is genoemd naar hun moeder: 'het Oma Linders Blok'. Het resultaat van een kleinscha lige, maar doelgerichte samen werking tussen een Venrayse familie en de Stichting Kalip- ha. Het contact tussen Jan en Marjo de Maat van het Kalipha-project in Gambia en de familie Linders aan de Hoebertweg in Venray dateert alweer van enkele jaren geleden. "We waren in de bloemenkas van de familie om gekweekte zomer bloemen te kopen", herinnert Marjo de Maat zich de eerste ken nismaking. "Toen we zagen dat er Afrikaantjes werden verkocht, hebben we meteen gevraagd of we hiervan een partij op de markt mochten verkopen. De opbrengst zou dan ten goede komen aan het scholenbouwproject in Gambia. Mevrouw Linders stemde hier graag mee in. Sterker nog, ze was meteen verkocht. Het werd de basis voor een goede samenwer king tussen de familie Linders en het project Kalipha. Tijdens Sin terklaas, familiefeestjes en allerlei andere gelegenheden wordt er door de familie gecollecteerd voor het lievelingsproject van moeder Linders." "Mijn moeder zei altijd, dit is voor de Afrikaantjes'", aldus Dinie Philipsen-Linders, een van de negen kinderen van Drientje Lin ders. "Toen ze negentig jaar werd, in 2003, werd binnen de familie besloten om in plaats van cadeaus geld in te zamelen voor het scho lenproject in Gambia. Dat was de eerste keer dat we als familie een grotere bijdrage hebben geleverd aan het project." Ook na de dood van moeder Drientje, op 93-jarige leeftijd in 2007, bleven de negen kinderen de Stichting Kalipha een warm hart toedragen. Dinie: "We blijven de stichting zo goed als mogelijk steunen. Zeker ook omdat we met eigen ogen hebben gezien dat het geld goed terecht komt. Zo houdt de familie ieder jaar op de verjaardag van oma een brunch, waarbij iedereen een vrijwillige bijdrage geeft aan het project." Zes leden van de familie Linders woonden enige tijd geleden de opening bij van het Oma Linders Blok in Gambia. Een feestelijke opening waar Dinie Philipsen enorm van genoten heeft: "We hebben met eigen ogen kunnen zien wat voor een geweldig pro ject het is. Maar ook gezien hoe groot de armoede daar is. Ik weet niet hoe vaak we tegen elkaar gezegd hebben, hoe rijk wij eigen lijk zijn. Een reden temeer om het project te blijven steunen." Voor de reis werd aanvaard, werden de koffers volgepropt met spullen die in de school bruikbaar zijn. Pennen, schriften, puzzels, posters, alles wat maar enigszins te gebrui ken zou zijn, werd ingepakt. "Alle hulp is dan ook nodig", zegt Marjo de Maat, voorzitter van de Venray se Stichting Kalipha. "We zijn nu druk bezig om sponsors te zoeken om een tweede verdieping aan te brengen, zodat er meer ruimte is om de kinderen les te kunnen geven. Zonder onderwijs kunnen de kinderen later niks worden en De school in Gambia werd vernoemd naar oma Linders uit Venray. geen geld verdienen. Alles begint dus bij onderwijs. We hopen in april, mei 2009 te kunnen begin nen met de uitbreiding van de school, zodat in het voorjaar van 2010 alles klaar is. Het streven is dat de school selfsupporting kan zijn." De opening van de school werd volgens Afrikaanse tradities gevierd. Marjo: "Allemaal hoog waardigheidsbekleders die hun zegje wilden doen, dat is Afrikaans eigen. Een show van voornaam heid." "Maar we hebben enorm genoten", vult Dinie Philipsen aan, "Wat een ontvangst, wat een warmte en vriendelijkheid de mensen uitstralen. We werden echt als VIP's behandeld. Iedereen was even vriendelijk. Daar kunnen wij nog een hoop van leren. Het is dan ook geweldig om als familie zo'n project te sponsoren." Voor meer informatie over de Stichting Kalipha en de projecten kunt u terecht op www.stichting- kalipha.tk Verkoop aandelen Essent De gemeente Venray bezit 311.850 aandelen van Essent NV. Afgelopen jaar ontving de gemeente een dividend van 2,65 euro per aandeel, wat een winstuitkering betekent van 826.400 euro. Wat gebeurt er als de gemeente de aandelen verkoopt? Dat vroeg René Houben (inVEN- tief) woensdag in de commissie Middelen. Wethouder Heidens (CDA) noemde geen bedrag. Naar verwachting zal Venray tussen de 10 en 20 miljoen euro ontvangen voor de aandelen. Provincies en gemeenten zijn de aandeelhou ders van het energiebedrijf. Door de splitsingswet en liberalisering van de energiemarkt is Essent echter geen echt nutsbedrijf meer. De afdeling energievoorzie ning (gas en elektriciteit) wordt commercieel en zal wellicht worden overgenomen door een grote internationale partner. Dit betekent ook voor de gemeente Venray financiële risico's. Boven doen is het niet wenselijk dat een gemeente aandeelhouder in een niet-nutsbedrijf. In navolging van de provincie Limburg hebben de gemeenten afgesproken hun aan delen van de hand te doen. Het is nog niet bekend wanneer dit zal gebeuren. Heidens kan daarover ook geen duidelijkheid geven. "Dit zullen we samen met de andere gemeenten beslissen. Verkoop levert ons een behoorlijk bedrag op." Houben wilde weten wat de gemeente straks met de zak geld gaat doen. "Over het bestedings doel komen we met de gemeen teraad te spreken", aldus Heidens, die erop wijst dat met de verkoop ook het jaarlijkse dividend van ruim acht ton wegvalt. Venray zoekt centrummanager De gemeente is opnieuw op zoek naar een centrummana ger. Die krijgt in de nieuwe opzet een bredere taak. Naast citymarketing en promo tie van het centrum zal de nieuwe functionaris zich ook bezighouden met toerisme en recreatie. Vooral met het oog op de komst van de Lloriade. Dat meldde wethouder Hei dens (CDA) in de commissie Middelen. In 2012 wordt in Venlo de Flo- riade, de wereldtuinbouwtentoon stelling, gehouden. Alle regionale gemeenten nemen deel aan het omvangrijke project dat Noord- Limburg veel economisch gewin kan opleveren. Een streep door de rekening zijn de problemen met de regionale VW, die uit elkaar gevallen is. De gemeente Venray exploiteert momenteel zelf het VW-kantoor aan het Hensenius- plein. Volgens Heidens begint de nieuwe regionale VW voorzichtig gestalte te krijgen. Frans van der Kruijf (WD) is er niet gerust op. Hij wijst erop dat over vier jaar de Floriade alweer voorbij is. "We moeten veel meer werk maken van promotie en propaganda. Er komen straks miljoenen mensen naar deze regio. We moeten voor komen dat ze na een dagje Flori ade naar de grote steden in het westen vertrekken. We moeten juist proberen de bezoekers een paar dagen in deze omgeving te houden." Heidens beaamde dat de regi onale VW hierin een rol dient te gaan spelen. "Er zullen inder daad nog slagen gemaakt moeten worden", aldus de wethouder, die meent dat de gemeenten het niet alleen kunnen. "De gemeen ten hebben financieel hun nek al uitgestoken. Nu moet ook het bedrijfsleven gaan meedoen." Rein Dupont (CDA) wees erop dat de grondverwerving voor het Floriadeterrein moeizaam ver loopt. Met een eigenaar van een cruciaal perceel is nog geen over eenstemming bereikt. Er is inmid dels een onteigeningsprocedure gestart. De verwachting is dat eind 2010 het perceel in bezit kan wor den genomen. Heidens erkende de zorgen. "Het wordt inderdaad krap. Als we de grond niet op tijd in bezit krijgen, dan kunnen we enkele vaste gebouwen niet rea liseren. Maar ik verwacht dat we het op tijd zullen halen." Michiel Hermans (PvdA) was evenmin positief."Er zit geen schot in het aantrekken van bedrijven voor de Floriade en Greenpark. We hebben er een negatief gevoel bij." Ook de WD vindt dat het te traag gaat. fpfütiii# nufc_ygod Het Openbaar Ministerie (OM) heeft voor de rechtbank in Roermond 240 dagen cel straf, waarvan 200 voorwaar delijk, geëist tegen Peter van H. Hij zou op 6 juli dit jaar in Venray opzettelijk zwaar lichamelijk letsel hebben toe gebracht tijdens een ruzie. Na een woordenwisseling tussen Van H. en het slacht offer kwam het in de directe omgeving van het ouderlijk huis van de verdachte tot een vechtpartij. Tijdens de inhoudelijke behan deling van de zaak ging Van H. in op de vechtpartij. Hij vertelde dat hij op de bewuste avond alcohol had genuttigd. Gezien zijn proble men in het verleden gaf hij zelf al aan dat hij dit beter niet had kunnen doen. Wat begon als een gezellige avond eindigde in een flinke ruzie. De verdachte en het slachtoffer hadden elkaar geduren de de avond in het ouderlijk huis van Van H. meerdere malen ver baal uitgedaagd. Op een gegeven moment werd het de verdachte te veel en besloot hij naar boven te gaan. Op dat moment bleef het slachtoffer maar doorgaan over de vriendin van Van H. Dit viel slecht bij de verdachte. Hij ontplofte, ging terug naar beneden en het kwam tot een vechtpartij, aldus het verhaal van Van H. Het Openbaar Ministerie legde Van H. zware mishandeling ten laste. Het OM is van mening dat er bewijs is voor zowel het slaan, als het trappen en/of schoppen. Dit bewijs is volgens de Officier van Justitie terug te vinden in de verwondingen van het slachtoffer: gekneusde ribben, schaafwonden op de rug en een hoofdwond. Hoewel de verdachte het eerste feit, het meermalen slaan van het slachtoffer, volmondig heeft toe gegeven, ontkent hij te hebben getrapt of geschopt. Daarnaast geeft hij aan spijt te hebben van de ruzie. Hij heeft een schuldbrief geschreven en geprobeerd con tact op te nemen met het slachtof fer. Daarnaast is Van H. bereid alle hulp van buitenaf te aanvaarden om zijn problemen op te lossen. In zijn eis hield de Officier van Justitie rekening met diverse omstandigheden. Naast de spijtbe tuiging en de bereidheid om hulp te aanvaarden, passeerden ook enkele persoonlijke omstandig heden de revue. Uit het psycholo gisch onderzoek blijkt dat Van H. verminderd toerekeningsvatbaar is. Hierdoor kan hem de vechtpar tij niet volledig worden aangere kend. De officier gaf echter aan dat het nog steeds een ernstig mis drijf betreft. De eis bestaat daarom naast een gevangenisstraf van 240 dagen, waarvan 200 dagen voor waardelijk, uit toezicht door de reclassering en de GGZ NML. De rechtbank doet 4 november uitspraak. Interesse in nieuwe ontwikkelingen? Flyers Internet Communicatie De vraag was blijkbaar al vaker aan de redactie gesteld en zelf heb ik ze ook wel eens gehoord: of de zondagspreek niet in Peel en Maas kon wor den afgedrukt. Aan de ene kant was ik blij met de vraag: luisteraars in de kerk en aan de radio willen de boodschap van de zondag blijkbaar vast houden. Aan de andere kant was ik er wat huiverig voor want preken hebben doorgaans maar een heel beperkte houdbaarheidsda tum. Daarnaast is schrijftaal iets anders dan spreektaal en is een preek weer iets anders dan een column in de krant. Een beetje dominee lacht zich nu al dood over de lengte van mijn preken, laat staan dat je daar nog eens in gaat knippen en er columns van gaat maken. Maar goed: zoals u ziet, mijn blijdschap over de gestelde vraag won het van de bedenkingen. En zo leest u dan vandaag het eerste kletske'. Een kletske??? Volgens het Ven- rays woordenboek is dat: 'een restantje, restje, overblijfsel'. Een kliekje dus. U krijgt dus voortaan met enige regelmaat op donderdag een kletske van het zondagsmenu voorgeschoteld. Uiteraard wordt geprobeerd dat opgewarmde kletske voedzaam en goed ver teerbaar te laten zijn en het zo appetijtelijk mogelijk op te die nen. "De mens leeft niet van brood alleen, maar van ieder woord dat uit de mond van God voortkomt", leert ons de Bijbel. Elke zondag levert de Bijbel ingrediënten aan voor een geestelijke maaltijd.. Bij de preekvoorbereiding probeer ik van die ingrediënten die de Bij bel levert een smakelijk gerecht te maken. Een gerecht dat voed sel biedt om de levensdag aan te kunnen. Dat lukt de ene keer beter dan de andere en een top kok ben ik bepaald niet. Maar blijkbaar hebben mensen wel zin in een kletske ervan. Afspraak met de redactie is dat u maandelijks en bij bijzondere gelegenheden zo'n kletske opge diend zult krijgen. Uiteraard kan dat nooit de hele maaltijd ver vangen, al was het maar omdat de smaak van een maaltijd mede bepaald wordt door de men sen met wie je aan tafel zit. En een opgewarmde hap overtreft zelden de smaak van het origi nele maal. Maar zelfs fastfood is beter dan honger lijden. Al met al wordt de lezer een smakelijk eten gewenst. Deken Smeets, Venray Donderdag 23 oktober 2008 - Pagina 7 De Linde: 25 jaar kloppend hart verenigingsleven Familie Linders steunt scholenproject in Gambia a Mooi de Mooiste Schoenen www.mooidemooistemode.nl mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kinderen Roggel - Boxtel - Panningen - Horst algemene info 0475-491384 PANTALON 69?5 I |W|nr|0 vj I I I vJ vj I I V I Ly U t? Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 Wij praten u graag bij. Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7