Geen ontmanteling kunstwerk schouwburg Martiene Plats eerste boertel 'Herbestemming kerkgebouw moet waardig en passend zijn' Gedeeltelijke bekentenis Match en Moedercentrum uit de brand r Kurstjens Ook venraynaren gaar» gebuKt onder de economische recessie Gunhoek ook voor üw tuin o mode centrum Advocaten PEEL EN MAAS Politiek eist overleg met kunstenaars over verplaatsing kunstwerk Steeds meer kerken aan eredienst onttrokken contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 De Hoveniers 0478-57IH00 Man uit Leunen verdacht van aanranding jonge vrouw Mooi de Mooiste Mode en accessoires iPifitiii# Profiteer op zondag 26 oktober van de laatste speciale jubileumactie Maakt Venray kans op AID-kantoor? VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al 35 jaar! arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht onrechtmatige daad overeenkomsten Donderdag 23 oktober 2008 - Pagina 5 Het kunstwerk 'Rendez-vous' voor de entree van de schouw burg mag niet gedemonteerd worden. De gemeente wilde de zes plaquettes tegen de bui tenmuur van de schouwburg bevestigen. De rode zuil zou dan verdwijnen. Kunstenaar Hans Reijnders moest via de media vernemen wat de plan nen met zijn kunstwerk zijn. Hij reageerde verbolgen omdat de zuil, waaraan de plaquettes bevestigd zijn, er onlosmakelijk mee verbonden is. 'Rendez-vous' symboliseert de zes kunstuitingen die plaatsvinden in de schouw burg. Reijnders heeft het kunst werk ontworpen samen met leerlingen van Kunstencentrum Jerusalem. Na de herinrichting van het winkelcentrum krijgen bijna alle kunstwerken een nieuwe plek. In de commissie Maatschap pelijke Diensten uitten de fracties kritiek op de handelwijze. Bert Linksens (PvdA) vindt het niet kunnen dat kunstwerken worden verplaatst zonder ruggespraak met de makers. Hij eist voordat de gemeenteraad een beslissing neemt, dat er met alle kunstenaars overeenstemming is bereikt over de nieuwe plek van hun kunst werk. "We moeten hier veel zorg vuldiger mee omgaan. Het is niet correct dat de gemeenteraad zon der overleg een besluit neemt", aldus Linskens.Hans Reijnders trok zelf aan de bel bij de gemeente. Er heeft inmiddels een verzoenend gesprek plaatsgevonden. Afge sproken is dat het kunstwerk niet gedemonteerd wordt. Het krijgt straks een nieuwe plek op het terras van theatercafé De Artiest of onder de bomen in de School straat. 'Rendez-vous' moet in ieder geval dicht bij de schouwburg geplaatst worden. Wethouder Van Dijck (PvdA) zegde toe dat voor de verplaatsing contact wordt opgekomen met de kunstenaar. In de nota 'Ruimte voor kunst' wil de gemeente de openbare ruimte opsieren met hedendaagse, ver nieuwende kunst. Bij voorkeur gemaakt door jonge kunstenaars. De bestaande kunstwerken in het Venrayse winkelcentrum zijn veelal 'sokkelkunst'. De nieuwe kunstuitingen mogen best contro versieel zijn, vindt de gemeente. Het kunstwerk moet stemmen tot nadenken en discussie oproepen. Leonie Cals (WD) vindt dat er een goede balans moet zijn tussen het aanbod. "Het moet niet alleen uit dagende kunst zijn van jonge kun stenaars." Gerard Thijssen (iriVEN- tief) en Leo Everaerts (Lokaal Aktief) vinden het van belang dat de kunstwerken op een brede instemming van de bevolking kun nen rekenen. Thijssen ging zelfs zover om de gemeenteraad over ieder kunstwerk te laten beslissen. Dit ging de andere partijen te ver. Thijssen: "We hebben bij De Waan gezien dat deze kunst niet door iedereen gewaardeerd wordt. We moeten zorgvuldig afwegen of het voldoende draagvlak heeft bij de inwoners vanVenray." Nieuw is het aanbrengen van dichtregels op enkele gevels. De zijgevel van Free Recordshop zou daarmee opgesierd kunnen worden, meldde ambtenaar Twan Jansen. "De centrumwinkeliers denken mee en komen met aller lei creatieve ideeën. We kijken wat bruikbaar is. We moeten wel voor komen dat het een bonte kermis wordt." De drie nogal lelijke onder doorgangen (bij café 't Upke, het Wijnhuis en Albert Heijn) zullen worden opgefleurd. "Door mid del van kleuren, licht en vitrines krijgen ze binnenkort een facelift. Zodat het prettiger wordt om er doorheen te lopen", aldus Jansen. Een ander plan is door een kun stenaar een groter speelobject te laten maken. Het vervangt enkele kleinere speeltoestellen in het centrum en het gaat tevens als een kunstwerk door. De Martiene Plats in Mer- selo is het eerste boertel in Noord-Limburg. Een boertel biedt complete goed verzorg de hotelfaciliteiten op een boerderij. "Niet iedere agrari sche ondernemer met over nachtingsmogelijkheden mag zich boertel noemen. Daar voor moet worden voldaan aan regels die garant staan voor een hoge kwaliteit van diensten op het gebied van overnachten en ontbijt", aldus gastvrouw Leonoor van Osch. Boertel De Martiene Plats behoort tot de top van dit seg ment. De Martiene Plats in Mer- selo is een monumentale boer derij gebouwd rond 1640, met een rieten dak en staat midden in een natuurgebied; bewegwijzerde fiets- en wandelpaden lopen vlak langs deze historische locatie. Heidegebieden, peelgebieden, bossen en plattelandsgronden in de directe omgeving vloeien naad loos over tot een indrukwekkend schouwspel. De boerderij is actief met aspergeteelt en akkerbouw, waardoor gasten ook ervaring kunnen opdoen met het boerenle ven en plattelandsgebeuren. Gast vrouw Leonoor van Osch kent de streek als geen ander en wil haar gasten daarover graag vol enthou siasme informeren. "Vervolgens komen ideeën en inspiratie van zelf opborrelen. Speciaal daarvoor liggen verschillende informatieve brochures en folders klaar met informatie over de streek en ver daar buiten." Boertel De Martiene Plats biedt comfortabele overnachtingen aan in sfeervol ingerichte kamers van de boerderij. Er zijn zes luxe boer derijkamers voor bed en 'bottram' met een eigen badkamer waarvan er een is ingericht voor minderva- liden. "Uniek is de intieme bruids uite met een grote bedstee", zegt Leonoor, "In de Potstalkamer van de boerderij wordt 's morgens het ontbijt genuttigd, met onder ande re huisgemaakte jam. 's Avonds kunnen gasten hier rustig napra ten over de dag of in de zithoek lekker relaxen op de bank, met een boek uit de boekenkast, de krant lezen of tv kijken, en genie ten van een kopje koffie, thee, of iets anders. Deze speciale ontmoe tingsruimte is natuurlijk ook zeer geschikt om zich bij slecht weer eventueel met andere gasten te vermaken." Naast de luxe boer derijkamers zijn er twee appar tementen, compleet en gezellig ingericht; ideaal voor een vakan tie, weekend of midweek met het hele gezin. Verder is er nog een recreatieruimte om allerlei activi teiten te ondernemen, bijzonder Gastvrouw Leonoor van Osch van De Martiene Plats. geschikt voor kinderen maar ook voor zakelijke doeleinden, bij voorbeeld voor vergaderingen of brainstormsessies, die dan weer kunnen worden gecombineerd met ontspannende of sportieve activiteiten op of in de omge ving van de boerderij. Tijdens elk seizoen is het op het boertel De Martiene Plats aangenaam vertoe ven, Behalve sportief bezig zijn kunnen gasten er ook niets doen en alleen kijken en luisteren naar de koeien, paarden en vogels.Voor een eerste indruk kan men kijken op www.martieneplats.nl. In het Jaar van het Religi eus Erfgoed vindt in brede kring discussie plaats over het behoud en onderhoud van kerken en andere religieuze gebouwen. De bisschoppen van Nederland hebben een bijzondere verantwoordelijk heid over de toekomst van de katholieke kerkgebouwen. Daarom stellen zij de hoofdlij nen van hun landelijk beleid opnieuw vast. Daarnaast wil len zij in gesprek met de over heid over de financiering van de instandhouding van kerk gebouwen. De bisschoppen onderstrepen dat het religieus erfgoed materi eel én immaterieel is. Nooit gaat het alleen maar om het gebouw: het gaat ook om de geestelijke en gelovige waarde. De kerk is niet zomaar een gebouw, maar een huis van God waar mensen samenkomen voor viering en gebed. Anders dan protestantse kerken zijn de katholieke kerken permanent 'gewijde en heilige plaatsen' waar Christus sacramen teel aanwezig is. In vrijwel alle landen van Euro pa komt de overheid op voor de lasten van kerkgebouwen, in Nederland komen ze echter volle dig ten laste van de parochies. De parochies zijn voor hun inkom sten afhankelijk van de vrijwillige bijdragen van de gelovigen. Zij besteden op dit moment gemid deld bijna 40 procent van hun uit gaven aan gebouwen en dat is een te groot deel van de kosten, stel len de bisschoppen. Bovendien is meer dan de helft van de kerk gebouwen een monument. Door afnemende subsidies blijven de beschikbare financiële middelen echter beperkt. Over dit dilemma willen de bisschoppen met de overheid in gesprek gaan. De bisschoppen staan in het algemeen afwijzend tegenover herbestemming van kerken. Toch vraagt de praktijk soms hun mede werking en die willen de bisschop pen dan ook niet weigeren. Zij zijn ervan overtuigd dat kerken - ook in hun herbestemming - moeten blijven getuigen van de christe lijke traditie. De herbestemming van een kerk mag nooit, noch van binnen noch van buiten, ten koste gaan van de originele uitstraling van het gebouw. Herbestemming dient passend en waardig te zijn en heeft zijn grenzen. Goede voorbeelden zijn een sociale her bestemming (bibliotheek, brede schoolvoorziening, gezondheids centrum, hospice, opvanghuis) en in beperkte mate een culturele herbestemming (museum, exposi tie, concerten, koorrepetities). Toch kan niet voor elk kerkge bouw een herbestemming gevon den worden. In plaats van een kerkgebouw af te stoten kan het heringericht worden. Zo kunnen aparte ruimten ontstaan met ker kelijke of niet-kerkelijke functies (bibliotheek, school,ouderensoos), een gedeelte van de kerk blijft dan kerk of kapel. Oplossingen die in de toekomst omkeerbaar zijn, heb ben hierbij de voorkeur. Soms kan een kerk behouden blijven door verhuur of verkoop aan andere christelijke denominaties. Een rooms-katholieke kerk kan niet worden herbestemd voor niet- christelijke godsdiensten of levens beschouwingen. Herbestemming is slechts voor architectonisch neutralere kerken een optie, zo vinden de bisschoppen. Het kern probleem wordt gevormd door de 'overtollige' monumentale kerken die niet herbestemd kunnen wor den en waarvan de financiële last niet door de parochies gedragen kan worden. Afbraak of verval kan alleen voorkomen worden door een veel grotere financiële bijdra ge van overheid en samenleving. Bij gebrek aan een passende herbestemming gaat voor de Nederlandse bisschoppen de voorkeur uit naar afbraak van de kerk. Bij de sloop van het gebouw moet zorgvuldig bezien worden welke voorwerpen behouden en herplaatst kunnen worden, als teken van kunst, artisticiteit en gelovige herinnering. Afbraak van een kerk is echter definitief en daarom menen de bisschoppen dat zorgvuldig bezien moet wor den of het mogelijk is om een kerk die aan de eredienst onttrokken is, 'in eigendom te houden' met een (tijdelijke) waardige bestemming van het gebouw. In Nederland zijn er eind 2007 ongeveer 1.700 rooms-katholieke kerkgebouwen voor 4,3 miljoen geregistreerde katholieken. Onge veer 325.000 mensen bezoeken in het weekend een rk kerk: dat zijn 191 personen gemiddeld per kerk gebouw. In de periode 1973-2007 zijn in Nederland 325 kerkgebou wen aan de eredienst onttrokken en zijn er 157 nieuwe kerkgele genheden gerealiseerd. Limburg telde eind 2007 onge veer 340 parochiekerken voor circa 850.000 geregistreerde katholieken. Zo'n 71.000 mensen bezoeken in het weekend een viering. Dat zijn gemiddeld 209 personen per kerkgebouw. In de periode 1973 tot heden zijn in Limburg 33 kerkgebouwen aan de eredienst onttrokken en zijn er 10 nieuwe kerken gebouwd. bezoek onze site: www.gunlioek.nl Venray J. de K. uit Leunen heeft voor de rechtbank in Roer mond een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. De 6l-jarige man wordt ervan verdacht ontucht te hebben gepleegd met een inwoonster van Mel- derslo. Voor de rechtbank las het slachtoffer emotioneel een verklaring voor over het voor val. Het Openbaar Ministerie (OM) vroeg om een voorwaar delijke gevangenisstraf van acht weken voor de Leune- naar. Het Openbaar Ministerie heeft de verdachte aanranding ten laste gelegd. De ontuchtige handelin gen zouden hebben plaatsgevon den in de periode van 16 tot 20 oktober vorig jaar in Melderslo. De verdachte verrichtte er blus werkzaamheden in het huis van de vrouw. Aan het einde van de laatste klusdag wilde De K. de vrouw bedanken voor de prettige samenwerking. Hij deed dit met een kus op de mond en streelde de vrouw over haar borsten. En daarmee hield het op, verklaarde de verdachte. Het slachtoffer had echter een andere lezing. Zij gaf aan dat De K. haar tweemaal een kus op de mond heeft gegeven. Tijdens de laatste klusdag zou hij ook andere lichaamsdelen van het slachtof fer onzedelijk hebben betast. De vrouw zou meerdere malen hebben aangegeven hiervan niet gediend te zijn en de verdachte hebben gevraagd om te stop pen. De man ontkende dit echter voor de rechtbank. De verdachte, de vader van een vriend van het slachtoffer, schrok enigszins toen de jonge vrouw haar verklaring voorlas. Het slachtoffer vertelde eerst geen aangifte te willen doen. Het voorval bleef haar echter zo achtervolgen, dat ze besloot toch actie te ondernemen. Ze heeft angstaanvallen, eet en slaapt slecht, voelt zich vies en vertrouwt geen mannen meer. Ze voelt zich niet meer veilig in haar eigen huis en heeft door de hele situatie haar baan moeten opgeven. De hevig geëmotioneerde vrouw liet ook de verdachte niet koud. Hij bood ter zitting zijn excuses aan. Het OM eiste een gevangenis straf van acht weken, volledig voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast vroeg het OM om een verplicht reclas- seringstraject en een immateriële schadevergoeding. Het college heeft besloten vrijwilligerscentrale Match en het Moedercentrum ook subsi die te verlenen voor de maan den november en december. Daardoor hebben beide instel lingen de volledige subsidie voor dit jaar binnen. Match en het Moedercentrum kregen na alle politieke tumult aanvankelijk slechts een halfjaar subsidie toegekend. Uiteindelijk struikelde wethouder Emonts (PvdA) in september over deze kwestie. Daardoor werd het poli tieke debat over het tweede half jaar uitgesteld. Het college kreeg van de gemeenteraad de opdracht een passende oplossing te zoeken. B en W besloten daarop zowel Match als het Moedercentrum vier maanden subsidie te verle nen, van juli tot en met oktober. In de raadsvergadering van 4 novem ber zou het besluit vallen over de definitieve subsidie van 2008. Wethouder Van Dijck (PvdA) zei donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten dat 4 november niet haalbaar is. Vanwe ge alle onduidelijkheid over beide instellingen, zal er eerst een infor matie-avond komen voor de poli tiek. Deze bijeenkomst was niet eerder te plannen dan half novem ber. Omdat de volgende raadsver gadering pas op 16 december is, heeft het college besloten Match en het Moedercentrum nu ook voor de resterende twee maanden subsidie te verlenen. Wel onder de voorwaarde dat de gemeenteraad nog moet instemmen. www.mooidemooistemode.nl mode en schoenen voor dames, heren, tieners en klnde ren Roggel - Boxtel - Panningen - Horst algemene info 0475-491384 Kinderen hebben met deze bon vrij toegang tot het park om te kleuren, spelen, speuren en het GRATIS plukken van aardbeien in een bakje. Het ministerie van Landbouw is op zoek naar een locatie voor een nieuw regiokantoor in Zuidoost- Nederland. Venray wordt als moge lijke vestigingsplaats genoemd. Het wordt een grote nieuwe inspectie dienst die ontstaat na een fusie van de AID (Algemene Inspectiedienst) en twee andere controlediensten. De komst van het nieuwe regio kantoor levert driehonderd banen op. In de commissie Middelen vroeg Richard de la Roy (Lokaal Aktief) hoe de kansen voor Venray liggen. Het kantoor- en opleidings centrum van de AID in Kerkrade (85 werknemers) wordt gesloten. Minister Verburg van LNV is op zoek een meer centrale plek in Zuid-Nederland. "Het zou perfect passen in Venray", reageert wet houder Heidens (CDA). "We zou den het regiokantoor graag bin nenhalen." Volgens Heidens wordt er momenteel door diverse regio's een 'stevige lobby' gevoerd. Ook door de regio Venlo."Aan die lobby doen wij ook mee. Maar het is niet zo dat Venray expliciet als kandi daat geldt. Het is nog ongewis. Het zou goed zijn als het regiokantoor in de regio Venlo komt." In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor niet gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? Wii staan u graag bii in zaken over: telefoon 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5