Open dag Kunst Werk Plaats Speciaal concert Jerusalem Kunst Cultuur Koffiehuis, Van Kampen, Kransky Sisters en Beatles Heemkundelokaal 't Moëzehool Castenray klaar Slotconcert Ons Genoegen Halloweenparty in Toverland Nieuwe Mariakapel in Venray PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 23 oktober 2008 - Pagina 23 Programma Schouwburg Venray De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray heeft haar onderkomen klaar. Nadat eerder al het buitenschilder werk was afgerond, heeft een aantal vrijwilligers gewerkt aan de tuin rondom het gebouw. Het voormalige Rabo- kantoor ligt er nu prachtig bij en de Castenrayse heemkun- destichting is maar wat trots op dit eigen lokaal. Voorzitter Jan Strijbos vertelt: "Al in 2003 heb ik contact gehad met algemeen directeur en eigenaar van de Numac Groep, de heer Ger Camp.We waren met onze in 2001 opgerichte stichting op zoek naar een archiefruimte en ontdekten dat het voormalige Rabokantoor- tje niet meer in gebruik was. Het gebouwtje was tot kort daarvoor nog bezet door een administratief medewerker van Numac. Deze firma had een vestiging in het voormalige Boerenbondsgebouw aan de Lollebeekweg en had ook het naastgelegen Rabokantoor in eigendom. Directeur Ger Camp van Numac stond zeer sympathiek tegenover het gebruik van het gebouwtje door de heemkunde- groep, maar kon op dat moment nog geen toezegging doen. Men wilde eerst de ontwikkelingen afwachten van de nieuwe vesti ging van Numac op industrieter rein Keizersveld in Venray. Twee jaar later meldde ik me andermaal bij de heer Camp, maar toen was het nog niet helemaal duidelijk of de Numac Groep de vestiging in Castenray zou aanhouden. In november 2007 gingen we voor 'drie keer is scheepsrecht'. In een gesprek met de heer Camp gaf deze tot onze grote opluchting te kennen geen belemmering te zien om het kantoorgebouwtje voor meerdere jaren aan onze heem- kundestichting af te staan. En dat niet alleen. Numac-medewerkers knapten het gebouw helemaal op. Het dak werd vernieuwd en er kwamen nieuwe plafonds in het gebouwtje. Wij hoefden slechts wat schilderwerk te doen. De materialen werden allemaal door Numac geleverd. In Chrit Camp en Chris Kessels hebben we bij Numac twee zeer betrokken lei dinggevenden getroffen en ook de mensen van de buitendienst heb ben ons geweldig geholpen. Ze stonden telkens voor ons klaar." Bij de tuinaanleg heeft Numac nu ook weer gezorgd voor alle mate rialen. De leden van de heemkun- destichting hebben bij de aanleg hulp gehad van een aantal Casten rayse vrijwilligers, maar Numac stelde eveneens een werknemer beschikbaar. Het gebouwtje wordt door Numac aan de heemkun- destichting verhuurd voor het symbolische bedrag van één euro per jaar. Het heemkundelokaal is helemaal ingericht als archief- en werkruimte. Voor de inrichting stelde de firma Teunesen Zand en Grind eerder al een bedrag van duizend euro beschikbaar. Daar voor zijn onder meer twee mode poppen gekocht, waarvan de dame geschonken kleding draagt uit 1900 en de heer een trouwpak van een bruiloft in 1932.Als naam voor het lokaal heeft de Castenray se heemkundestichting gekozen voor 't Moëzehool. Zo heette vroe ger in de volksmond het akkerge- bied, waar het gebouwtje staat. De Kunst- en Muziek Werk Plaats op het Annaterrein in Ven ray houdt op zaterdag 25 okto ber van 10.00 tot 17.00 uur een open dag. Kunstenaars en musici laten dan zien waartoe zij in staat zijn op het gebied van beeldende kunst en muziek. De laatste jaren heeft de Kunst Werk Plaats in toe nemende mate in de belangstel ling gestaan. De Stichting Kunst Werk Plaats is een maatschappe lijk steunsysteem voor mensen met een achtergrond in de GGz. Zij grijpen de kans om vanuit hun bijzondere talenten via de media muziek en beeldende kunst weer structuur en kwaliteit aan het leven van alledag te geven. Aan de tachtig deelnemers wordt een programma aangeboden, waaruit zij keuzes kunnen maken, zich ver der kunnen ontwikkelen en hun creatieve talenten verder kunnen uitdiepen. Schilderwerken, beeld houwwerk, keramiek, excentrieke vormen van metaalbewerking en muzikale performances zijn het resultaat. De Kunst- en Muziek Werk Plaatsen verzorgen externe oriëntaties, exposities, en luisteren vaak symposia en conferenties op. Door hun talenten met de juiste prikkel en structuur te verenigen zijn de deelnemers in staat weer het nodige maatschappelijk funda ment te verwerven. Zie ook www. kunstwerkplaatsvenray.nl. Een speciaal samengesteld projectorkest bestaande uit 72 leerlingen van Kunstencentrum Jerusalem Venray gaat samen met de Noord-Limburgse band Row- wen Hèze een concert verzorgen op zondag 9 november. De leer lingen van Jerusalem, afkomstig uit de gemeente Venray, Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum gaan onder leiding van dirigent Frank Steeghs een programma spelen met onder andere muziek van de Blues Brothers en Queen. Verder gaat Alice Mooren op sopraansax als soliste optreden. Naast dit pro jectorkest gaan dertien slagwer kers van het Kunstencentrum hun kunsten vertonen in een Oil-Barrel act.Als hoogtepunt gaat het orkest samen met Rowwen Hèze het concert afsluiten met nummers als Auto, Vliegtuug, Zondag in het Zuiden, De Toot en Kilomaeters. Het concert begint om 14.15 uur en wordt gehouden aan de Gerard Smuldersstraat in America. Op woensdag 29 oktober vanaf 20.00 uur gaat Rowwen Hèze samen met het orkest repeteren in de aula van het Kunstencentrum aan de Heuvel in Venray. Op de hoek Sint Josefweg en Noordsingel in Venray wordt op zondag 26 oktober, aansluitend aan de hoogmis van 9-30 uur in de Grote Kerk, een nieuwe Maria kapel ingezegend door deken Smeets. Het kapelletje stond eer der in Venray als kunstwerk in de manifestatie Rock My Religion. Gerrit Kateman uit Venray trok in het afgelopen voorjaar na een gedegen oefentijd naar Santiago de Compostela in Noord-Spanje, naar het graf van de apostel Jaco bus. De voetreis begon voorspoe dig, maar na vijftien dagen sloeg in de buurt van Dinant het noodlot toe. "Ik moest afhaken vanwege een pijnlijke enkelblessure. Mijn reis naar Lourdes en Santiago zal een andere keer voortgezet moe ten worden." Van tevoren had hij het plan opgevat om eind 2008 het kunst werk van Erik van Maarschalker- waard uit de manifestatie Rock My Religion om te vormen tot een religieus object. Kateman: "Dat naar aanleiding van mijn pelgrims tocht, maar ook als souvenir aan de pelgrimage door Venray, Van Oda naar Anna, die in de zomer van 2007 langs een twintigtal kunstwerken en religieuze monu menten in de openbare ruimte voerde. En in het St. Jorispark ook langs dit kunstwerk. Daarnaast is 2008 een belangrijk Mariajaar, met de herdenking van 150 jaren Lourdes als bedevaartplaats, en 75 jaren bedevaarten naar Banneux. Bovendien loopt het geslaagde Jaar van het Religieus Erfgoed naar zijn einde." Bovenal ziet Kateman de nieu we kapel als een monument van devotie en stilte, om even stil te staan bij Maria, de Moeder Gods. Kunstenaar Erik van Maarschal- kerwaard uit Tienray maakte een bouwwerk dat hij Kapel h.w.a. noemde. Hemelwaterafvoer tilt als het ware het door de mens zo gekoesterde materiële van het aardoppervlak om na te denken over de bereikbaarheid van imma teriële zaken. Met respect voor het kunst werk heeft Gerrit Kateman er een modern vormgegeven gebedshuis je van gemaakt. "Vier hemelwater- afvoerpijpen tillen de bouwmassa als het ware los van het aardop pervlak. Het is opgebouwd uit een open ijzeren donkerkleurige constructie, bekleed met een zin ken dak. Het opgevangen hemel water wordt gerecycled en deels opgevangen in een hemelwater opvangbakje als wijwater van moeder natuur. Alle zegen komt van boven", aldus Kateman. Dit religieus object, voorzien van een modern Mariabeeld, kaarsenbran der en zinken wijwaterbakje, past harmonieus in de nieuwe omge ving. Het legt een verbinding tus sen de hedendaagse kunst in de openbare ruimte en de rijkdom aan religieus erfgoed in Venray. Onder auspiciën van de Stich ting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray, met goedvinden van de kunstenaar, en in samen werking met de gemeente Venray als eigenaar van de grond is een en ander tot stand gekomen. Ook de wijkraad Venray-centrum steunde het initiatief. Oktober is een Mariamaand, en daarom trekken belangstellen den en kerkgangers aansluitend aan de hoogmis van half tien in de Grote Kerk vanuit de kerk op zondag 26 oktober naar de hoek van de Sint Josefweg en de Noord- singel. Muziekkorps MMSK Sint- Petrus'Banden gaat voorop in de stoet. Het dames- en herenkoor van de dekenale Sint-Petrus'Ban- denkerk en het muziekkorps van MMSK zullen de korte plechtig heid opluisteren. Na de plaatsing van het Mariabeeld wordt tegen 11.00 uur de inzegening verricht door deken Smeets. Tot slot zal een bloemenhulde de ceremonie afsluiten. Expositie van quilts Bij patchwork en quilten wordt niet alleen gebruik gemaakt van eeuwenoude patronen maar men ziet ook steeds meer het vrijere werk. Quiltclub De lépkes vrollie bestaat uit een groepje vrouwen die al een aantal jaren bezig zijn met quilten. Ze hebben allemaal les gehad van Greet Bonte-Thielen. Hun werk is heel divers. Van tra ditionele patronen in een nieuw jasje, vrij snijwerk, glas-in-lood, mola techniek tot het vrije werk. De expositie is in november in de bibliotheek van Venray te bekij ken. Op 19, 21 en 22 november zijn er quiltdemonstraties. White Time Bezoekers van moedercentrum EVA in Venray kunnen op maan dag 3 november kennismaken met de healingmethode White Time. Veel van de dingen die door mensen onmogelijk, ongelooflijk of ongewoon gehouden worden, bijvoorbeeld paranormale erva ringen, worden bestuurd door iets dat White Time (Witte tijd) heet. Mensen met bijna dooderva ringen hebben het vaak over een tunnel met licht aan het einde. De beschrijvingen geven aan dat men zich onbeschrijflijk vredig voelde en volkomen geaccepteerd door liefdevolle wezens. Velen kregen een soort, niet oordelende, levensfilm te zien waarop alles wat men gedacht en gedaan had voorbij kwam. Twee keer in ons leven maken we gebruik van deze White Time tunnel. White Time is veelzijdig en nu dus ook tijdens het leven voor healing te gebrui ken. Door de bijzondere energie is White Time een prachtige healing methode met een hoge liefdes- en lichtfrequentie. De methode gaat uit van het gegeven dat alles en iedereen uniek is en dat iedereen een speciale kracht in zich draagt. Belangrijk is daarbij het respect voor ieders vrije wil. Mieke Swin- kels en haar lerares Caroline Derksen laten de bezoekers ken nismaken met White Time. De pre sentatie duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Aanmelden kan bij EVA via telefoonnummer (0478)510035, via e-mail moederce@planet.nl. en persoonlijk bij EVA aan de Pater- slaan. Nacht van de Nacht De Nacht van de Nacht wordt gehouden op zaterdag 25 oktober. In dat kader houdt Puur Natuur deze nacht een nachtwandeling door het donker Boschhuizerbos. Om 20.30 uur vertrekt een groep van 130 mensen onder leiding van deskundige gidsen voor een avontuurlijke wandeling door het Venrayse bos. Elk jaar in de maand oktober vindt in Nederland de Nacht van de Nacht plaats. In deze speciale nacht vragen de Stichting Natuur en Milieu en de twaalf provinciale Milieufederaties aandacht voor het probleem van de lichtvervuiling in Nederland. Aan alle gemeen ten wordt gevraagd om voor één nacht hun lichten te doven. Puur Natuur sluit zich graag aan bij de Nacht van de Nacht. Door de lich ten te doven worden de sterren zichtbaar en krijgen nachtdieren ruim baan. De ideale nacht om een avontuurlijke wandeling door de bossen van Venray te maken. Het Venrayse landschap inspireerde Stichting de Marke Venray tot het ontwikkelen van Puur Natuur; een natuurbeleefprogramma vol activi teiten. Vertrek is vanaf de parkeer plaats van hetAsteria hotel aan de Maasheseweg of vanaf begraaf plaats Boschhuizen aan de Spurk- terdijk in Venray. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in in Venray op vrijdag 24 oktober. Slagerij van Kampen is sinds de oprichting uitgegroeid tot een groot nationaal en internationaal succes. Als echte pioniers begon nen de leden van deze groep, in 1982 met het produceren van popmuziek, louter en alleen op slagwerk gespeeld. Slagerij van Kampen ontwik kelde daarbij een unieke, geheel eigen stijl, die inmiddels leidde tot een Edison, een gouden plaat en vele uitverkochte zalen! Tijdens de show is er aandacht voor het intieme en pure. Beleef niet alleen de kracht van het grote geheel, maar ervaar ook het individu ele karakter van de instrumenten. Aanvang 20.00 uur. De Engelstalige voorstelling Kransky Sisters wordt op zondag 26 oktober gehouden in Schouw burg Venray. Wereldwijs geworden tijdens hun eerste tournee door Europa, gooien Mourne, Eve en Dawn Kransky nu alle schroom van zich af. Hun "windmill, cheese en wooden shoes" -ervaringen in het altijd opwindende Neder land hebben voorgoed hun ogen geopend. Gewapend met zingen de zaag, keyboard, tuba, keukenge rei en toiletartikelen verpakken ze de nieuw verworven wereldwijs heden in nieuwe muzikale arran gementen. Three Bags Full is het resultaat van een buitengewone ontdekkingsreis van drie uitzon derlijke schepsels. Aanvang 20.00 uur. Op dinsdag 28 oktober kan men vanaf 20.00 uur in Schouw burg Venray genieten van Joep Onderdelinden met Worst. In Worst wisselen de hilarische anek dotes, de fysieke uitspattingen en poëtische momenten elkaar in energiek tempo af. Onderdelinden is een acteur en een verhalenver teller van de beste soort; niemand heeft zoveel verbeeldingskracht als hij. De voorstelling is bruisend, Dit jaar viert muziekvereniging Ons Genoegen uit Oirlo haar 100- jarig bestaan. In dat kader werd medio maart al een galaconcert gegeven en eind mei, begin juni was er een feestweekend in Oirlo. Een week end om nooit te vergeten. De ver eniging kreeg nieuwe uniformen en uit handen van de loco-burge meester van Venray mocht zij de Koninklijke Erepenning in ont vangst nemen. Nu staat de laatste speciale jubileumactiviteit nog op het programma. Op 19 december is er een groot slotconcert. Dit slotconcert bevat behalve een kersttintje wederom spectacu laire momenten met zang, dans en diverse solisten en gaat plaats vinden in de feestloods bij H. van der Sande aan de Meerloseweg 7 in Oirlo. Begin november start de voorverkoop. Zodra de verkoop echt begint wordt dat op www.onsgenoege- noirlo.nl. aangekondigd. Gedurende de maand oktober staat Attractiepark Toverland in Sevenum in het teken van Hal loween, met als hoogtepunt een gruwelijk griezelige Halloween party op zaterdag 25 oktober. Maak kennis met meer dan tach tig angstaanjagende karakters en acts in de betoverende ambiance van Toverland bij nacht. Speciaal voor deze feestelijke maand is het park omgetoverd tot paradijs voor angstaanjagende karakters. Durfals kunnen een bezoek brengen aan de martelkamer en de waaghalzen kunnen een schokkende ervaring opdoen door plaats te nemen in de elektrische stoel. Ook kan men een kijkje nemen op het kerkhof. Alvorens een unieke dar- kride in Troy te maken, dient de bezoeker eerst diverse monsters en gedrochten te trotseren. Niet alleen dwaalt daar de houthak ker met de kettingzaag die als voornaamste doel heeft om de achtbaan te saboteren, er bestaat ook een kans besprongen te wor den door een minotaurus. Ook de Trojaanse zombiekrijger zal geen rust vinden voordat de harmonie in Toverland hersteld is. De avond start om 19.00 uur en eindigt om 23.00 uur. Kaarten zijn te bestel len via www.toverland.nl. of zijn verkrijgbaar bij de avondkassa. Een vol programma komen de week in Schouwburg Ven ray met de voorstellingen Kof fiehuis de Ooievaar, Slagerij van Kampen, Kransky Sisters (foto), Joep Onderdelinden en de Bootleg Beatles. De voorstelling Koffiehuis de Ooievaar wordt gehouden op donderdag 23 oktober vanaf 20.00 uur in de schouwburg. Eén broer laat je denken, de andere broer laat je lachen. Beiden zeg gen ze hun bestaan op de kermis vaarwel om de erfenis van vader op te halen. Deze ligt verborgen in zijn koffiehuis. Het koffiehuis blijkt de doos van Pandora te zijn. Verleden, heden en toekomst raken verstrikt. De erfenis is niet wat ze dachten maar wel wat het zou moeten zijn. Fred Delfgaauw wordt geroemd om zijn prachtige ontroerende theaterstukken. Slagerij van Kampen verzorgt een optreden in de schouwburg Voor reserveringen of vragen kan men contact opnemen via telefoon (0478)530999- Zie ook www.schouwburgvenray.nl absurd, origineel, muzikaal en zeer herkenbaar voor een heel breed publiek. Onderdelinden speelde in zijn veelzijdige loopbaan al vele rollen voor theater, film en tele visie. Zo was hij onder andere te zien in de televisieserie ZAAI, als postbode Siemen. De Bootleg Beatles verzorgen op woensdag 29 oktober in de schouwburg een optreden. In hun 26-jarig bestaan hebben de Boot leg Beatles de standaard gezet voor al die honderden 'tribute bands', die door blijven gaan met het levend houden van de magie van de grootste popgroep aller tijden. Herbeleef de jaren '6o met de officiële Bootleg Beatles. In een spectaculaire multimedia show komen alle Beatles hits voorbij. Aanvang 20.00 uur.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 23