OPEN DAG KUNST- EN MUZIEKWERKPLAATS VENRAY Handwerkverkoop Het Schuttersveld Cabaret Zaterdag 25 oktober 2008 van 10.00 tot 17.00 uur Kunst Cultuur Slagwerktoppers naar Overloon Elfde editie Hoeve Blues Onze oom "Chinees kalligraferen is ontspannend" Filmconcert De Peelklank Gasten in schouwburg in Gryphus En we blijven ook slapen in Smakt PEEL EN MAAS m PEEL EN MAAS De Kunst Werk Plaats en de Muziek Werk Plaats zijn gevestigd op het St. Annaterrein, Waranda 4, Noordsingel 39 Venray. maakte en die vervolgens expo seerde. Ook werd ze gevraagd voor workshops. Al wilde ze daar in het begin niet echt aan. "Ik vond mezelf nog niet oud genoeg om les te geven. Bovendien vind ik het van belang om het mensen zo goed mogelijk te leren, op de juiste manier. Daarom heb ik eerst mijn eigen lessen geschreven en oefenmateriaal gemaakt." Hong heeft zich niet alleen in de moder ne Chinese tekens verdiept, maar kent ook diverse oude geschriften. Elke Chinese keizer had namelijk zijn eigen tekens. Wat kalligrafe ren daarnaast zo arbeidsintensief maakt, is dat elke tekening in één keer goed moet zijn. Er mag niet achteraf nog wat bij getekend of aan veranderd worden. Elk kunstwerk dat Hong in opdracht maakt is uniek en persoonlijk. Wie bijvoorbeeld zijn naam in Chinese tekens wil laten schrij ven, zal er achter komen dat die in het Chinees heel veel verschil lende betekenissen heeft. Samen met de opdrachtgever bekijkt Hong welke betekenis het beste bij die persoon past. Daarnaast speelt Hong ook met de betekenis van woorden. Zo laat één van de kunstwerken het Chinese teken voor dans zien. Door een bepaal de manier van kalligraferen kun je niet alleen het woord lezen maar ook zien. De lijnen vormen een danseres. En zo heeft elke creatie een eigen verhaal. De cursus Chi nese kalligrafie start binnenkort. Voor een gratis proefles kan men op zaterdagen tussen 10.00 en 12.00 uur terecht bij Inter Chalet in Horst waar Hong dan aanwezig is. Voor meer informatie zie www. chinesekalligrafienl Handwerkvereniging 't Klöske houdt in het weekeinde van 25 en 26 oktober een handwerkverkoop in het restaurant van Het Schut tersveld in Venray. Er is volop keuze op het gebied van haken, breien en borduren. Te koop zijn onder meer truien, sok ken, slofjes, bedsokken, schorten, pannenlappen, dekservetten, ont- bijtlakens, wenskaarten, kettingen, tassen en carnavalsartikelen. Op zaterdag zijn er handgemaakte poppen te koop. De opbrengst gaat naar Braille Without Borders van Venraynaar Paul Kronenberg. Ook de rommelmarkt is weer present evenals de loterij en het enveloppenspel. De opbrengst van de loterij en rommelmarkt is voor materialen die nodig zijn voor de Verenigingen van het Schuttersveld. De trekking van de loterij is op zondag om 16.00 uur en wordt gevolgd door een tombola. Beide dagen duren van 10.00 tot 16.00 uur. De kunstenaars van de Kunst Werk Plaats expose ren hun eigen werk, de muzikanten van de Muziek Werk Plaats laten hun muziek horen. Er komen diverse slagwerktop pers op zondag 26 oktober naar het Gemeenschapshuis in Over loon voor het evenement Drum band in Concert. Vanaf 14.00 uur wordt hier een slagwerkconcert gehouden. De middag begint met drie orkesten uit de top van de drumbandwe reld. Naast het organiserende slag werkorkest fanfare Vriendenkring uit Overloon komen ook drum band De Peelklank uit Ysselsteyn en het slagwerkensemble van de Koninklijke Oude Harmonie uit Eijsden naar Overloon. Alle drie de orkesten spelen in de hoog ste afdeling en hebben al diverse grote prijzen in de wacht gesleept. Hierna is het de beurt aan Martin Verdonk. Verdonk behoort al jaren tot de top in de percussiewereld en heeft als allround percussionist met diverse artiesten en bands in Nederland mogen werken. Als afsluiter deze middag gaan The Embrassibles optreden. Dit in 2007 opgerichte zevental brengt een mix van hiphop, funk, soul en jazz. Voor meer informatie zie www.fanfarevriendenking.nl. Begijn Le Bleu is vrijdag te zien in Gryphus De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kan men zondagmid dag zien hoe vroeger stroop werd gemaakt. Vroeger vond men in veel plaatsen stroopstokerijen. Zo waren er in 1866 liefst veertig stokerijen alleen al in Limburg. Ook op afzonderlijke boerderijen werd stroop gemaakt. Ieder jaar bleef er immers een deel van de appeloogst over dat niet verkocht kon worden. Door er stroop van te maken kon men er toch nog iets nuttigs mee doen. Zoals gebruikelijk zijn er op de laatste zondag van de maand bakkers aan het werk. Omdat de maand oktober in De Locht de Maand van de Paddenstoel is, is er voor de kinderen een speci ale speurtocht uitgezet met leuke opdrachten. Een muzikaal optre den is er door Math Craenmehr van Um en Um met een program ma met Nederlandse en Duitse liedjes. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speci ale activiteiten op zondagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Aflevering elf van Hoeve Blues wordt gehouden op zaterdag 25 oktober. Deze avond zijn er ver schillende optredens. De avond wordt geopend door Dont Loose It uit Venray. Deze band bestaat uit muzikan ten die al dik 40 jaar actief zijn in verschillende bands en diverse soorten muziek maar toch weer terug kwamen bij hun roots, de blues. The Shiner Twins uit Eind hoven is een echte roots rock Americana band met een sound die rechtstreeks uit het diepe zuiden van de USA zou kun nen komen. The Electrophonics behoorde vorig jaar tot dé ontdek- Matt Schofield king op het Moulin Blues festival. Deze formatie die uit zeven perso nen bestaat, brengt aanstekelijke jumpblues. Als laatste is er een optreden door Matt Schofield, een gitarist uit Manchester. Hij is dertig jaar oud en zijn stijl heeft invloe den van blues, jazz, soul, funk en rock. Kaarten voor deze avond kan men reserveren via telefoon (0478)580624,(0478)581626 of via e-mail l-linders@home.nl. Meer informatie over arrangemen ten is verkrijgbaar via telefoon (0478)581626. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij De Witte Hoeve in Venray. Boekrecensie in Peel en Maas Bonte Kermis Carnavalsvereniging De Haze- keutel maakt zich op voor car naval 2009 en het thema van de kinderoptocht van 2009 is Bonte Kermis. Meer informatie is te vin den op www.hazekeutel.nl., die vanaf 11 november actueel is. Alle kinderen (ongeveer 1500) van groep 7 in de gemeenten Horst aan de Maas, Venray, Meerlo-Wanssum en Sevenum gaan op donderdag 30 oktober in Venray en op maandag 3 november in Horst genieten van de voorstelling Gasten. Deze theatervoorstelling is aan alle basisscholen, in genoemde gemeenten, geschonken door de Ronde Tafel Venray-Horst. De Ronde Tafel 160 Venray-Horst bestaat uit jonge ondernemers tot 40 jaar. Jaarlijks organiseren zij een seminar voor ondernemers in de regio, een netwerkavond met interessante sprekers. Van de opbrengst uit het seminar worden goede doelen ondersteunt. Het hoofddoel is dit jaar een verzorgde theatervoorstelling voor leerlingen van groep 7 uit de regio. De Ronde Tafel Venray- Horst wil hiermee de kinderen op een laagdrempelige manier kennis laten maken met theater. De Ronde Tafel organiseert deze activiteit met medewerking van de Horster Stichting Kukeleku die thuis is in het organiseren van the ater en cabaret. Gasten is een inventieve voor stelling van drie studenten van de Hogeschool voor Kunsten in Nederland. Maurits van den Berg, Sasha Muller en Sjors Stassen doen een onbekende kleedka mer uit zijn voegen barsten door hun explosie van dans, zang, pop penspel, mime en slapstick. In de kleedkamer van een sportclub lopen drie jongens heen en weer. De ene keer met een voetbaltas, dan weer met een zwemtas en een volgende keer gaan ze als schoon maker aan de slag. Deze verras sende voorstelling met absurde acts was dé ontdekking van het Nederlandse Jeugdtheaterfestival Tweetakt. Er is geen kaartverkoop voor deze voorstellingen. Alle scholen zijn middels over koepelende stichtingen benaderd en de leerlingen zijn reeds op de hoogte van wanneer ze welke the atervoorstelling kunnen bezoeken. De Ronde Tafel is een serviceclub voor jongeren die inzicht willen verschaffen in de wijze waarop anderen zich, zowel in persoon lijk als in beroep, ontplooien en die elkaar willen stimuleren bij de ontwikkeling van de eigen per soonlijkheid. Ook het bevorderen van onderlinge en van internatio nale vriendschap en wederzijds begrip behoort tot de doelstel ling van de Ronde Tafel. Daarnaast stelt de Ronde Tafel ten doel het Gasten: Een zorgeloze theater voorstelling met bizarre situaties en fijne humor! besef bij haar leden te versterken dat eenieder op zijn eigen wijze de gemeenschap behoort te die nen. Vanuit deze gedachte zet de Ronde Tafel serviceprojecten op voor verschillende doelgroepen in de maatschappij. De fanfare van Muziekvereni ging De Peelklank in Ysselsteyn houdt op vrijdag 31 oktober en zaterdag 1 november een filmcon cert met als motto Lets go to the Movies. Beide avonden beginnen om 19-30 uur en worden gehou den in gemeenschapshuis Sme- lehof aan de Puttenweg in Yssel steyn. De muziek die normaal als achtergrond klinkt bij de diverse films wordt nu uitgevoerd door de muzikanten van De Peelklank. Behalve dat er herkenbare melo dieën worden gespeeld kan men op het witte doek ook de bijbeho rende filmscènes volgen. Hierdoor ontstaat voor een breed publiek Knutselmiddag Activiteitenvereniging Brukske Aktief houdt op zaterdag 25 okto ber een herfstknutselmiddag in wijkgebouw De Kiosk in Venray. De knutselmiddag duurt van 14.00 tot 16.00 uur, staat in het teken van de herfst en is bedoeld voor kinderen uit de wijk 't Brukske in de leeftijd van vier tot en met acht jaar. van jong tot oud letterlijk een beeld van datgene van wat met de muziek uitgebeeld kan wor den. Liefhebbers van muziek en en film mogen deze avond beslist niet missen. Muziekvereniging De Peelklank staat bij dit filmconcert onder leiding van Mare Thijssen. Behalve door het fanfarecorps wordt ook nog muzikale mede werking verleend door Miriam Michels en Hay Rubie. Werken uit de volgende films zijn te horen en te zien: Robin Hood, Highlights from a Gladiator, Lilo Stitch,Two Worlds, Lion King, Harry Potter en the Philosopher's Stone, Lawrence of Arabia en For your Eyes only. Toneelvereniging Kom Op uit Holthees-Smakt speelt dit jaar de komedie En we blijven ook slapen op de planken. Het stuk is geschre ven door Carl Slotboom en gere gisseerd door Karen Buwalda. Het gaat over een jongen die in een kraakpand woont. Op een dag wil hij bij een meisje haar tasje rollen. Dit mislukt en ze raken met elkaar aan de praat. Haar rijke moeder komt in het kraakpand verhaal halen en eigenlijk vindt ze het daar wel gezellig. Wat er daarna allemaal gaat gebeurenDe uitvoeringen zijn op zondag 26 oktober vanaf 14.30 uur in Plein 27 in Maashees (bij deze voorstel ling mogen basisschoolleerlingen onder begeleiding gratis naar bin nen) en op woensdag 29, donder dag 30 en vrijdag 31 oktober in 't Pelgrimshuis in Smakt. Aanvang telkens 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via telefoonnummer 06- 51231298. De meeste mensen heb ben overtuigingen, zolang die maar niets kosten. Majoor Anthony is bereid een prijs te betalen voor zijn idealen. Als hij op een dag, tijdens een uit de hand gelopen operatie, het meisje Lina in de woon kamer van twee 'verdachte individuen' aantreft, besluit hij haar zonder aarzeling mee naar huis te nemen als teder geschenk voor zijn vrouw. Onze oom is het verhaal van een meisje dat als een dode onder de levenden verkeert, van een majoor die zijn schaamte alleen kan overwinnen door helden dom na te streven en van een opstandelingenleider voor wie de revolutie een door hem te regisse ren opera is. Welke prijs moet er worden betaald voor het gebod om lief te hebben, wat kost de wens tot voortplanting, en wat de plicht om vrij te zijn? Met Onze oom schreef Arnon Grunberg een indringende roman over de nriis van de moraal. Arnold Grun- Streken maken die dansen op het papier. Zo omschrijft de Chinese Hong, woonach tig in Meterik, de kunst van het Chinees kalligraferen. Elk stuk dat zij maakt is uniek en persoonlijk. Binnenkort start zij met een cursus Chinese kal ligrafie. Belangstellenden kun nen eerst een proefles volgen. "Chinees kalligraferen is ont spannend. Je concentreren en even helemaal tot je zelf komen. Voordat je begint zorg je eerst voor een goede houding, rug recht, schouders los. Tijdens het kalli graferen moet je ervoor zorgen dat het penseel loodrecht op het papier staat. Het begint met het zelf maken van originele inkt, want tevens een rustgevende werking geeft. Je druppelt een paar water druppels in de uitholling van de steen en wrijft net zo lang met de inktstaaf tot de kostbare vloeistof ontstaat. Dat kost een beetje tijd, want om te schrijven moet de inkt gitzwart zijn", zegt Hong. Het is duidelijk, kalligraferen doe je niet zomaar vanuit de losse pols. Het is dan ook niet voor niets een van de vier voorname activiteiten in China, naast muziek, schilderkunst en het damspel. Zelf was Hong vijf jaar toen zij haar eerste pen seelstreken op papier zette. "Mijn grootvader was een hele bekende kalligrafiekunstenaar in China. Als klein meisje was ik erg onder de indruk van hetgeen hij maakte. Als ik ouder ben wil ik ook zoiets moois maken, zei ik dan", lacht Hong. "Toen ik vijf jaar was ben ik begonnen met de lessen, elke dag twee uur." 35 jaar later heeft Hong al heel wat prijzen gewonnen met haar kalligrafeerkunst en wordt ze regelmatig gevraagd voor een expositie of workshop. Ongeveer vijftien jaar geleden kwam Hong met haar toenmalige echtgenoot naar Nederland. Na de scheiding verhuisde ze naar Meterik. De eerste tijd in Nederland was haar wereldje erg klein. "Ik kende niemand, had geen baan. Het enige wat ik kon was kalligraferen, dus daar heb ik me steeds mee bezig gehouden." Tegenwoordig werkt Hong bij de gemeente Horst aan de Maas. Daar verraste ze een collega wel eens met een persoonlijk ver jaardagscadeau of kerstkaart. De vele positieve reacties zorgden ervoor dat ze meer kunstwerken In Gryphus in Vierlingsbeek vindt op vrijdag 24 oktober een cabaretvoorstelling plaats van Begijn Le Bleu. In Gryp hus speelt hij een try-out van zijn tweede avondvullende voorstelling Flamingo's In De Polder. In Flamingo's In De Polder ver telt en speelt Begijn Le Bleu het verhaal van een aantal mensen dat aan de rand van de samenle ving leeft. Ondergedompeld in een uitzichtloos bestaan komen ze elkaar tegen in hun stamcafé, hun enige thuis.Achter een dik vel van tegenslagen vertellen ze hun pijnlijke en grappige verhalen. Hier likken ze wonden of strooien er zout in, hier wordt gejankt en gefeest. In bedrieglijke eenvoud en met zin voor absurditeit speelt Begijn Le Bleu deze vaak vreemde vogels, zonderlingen die het zout der aarde blijken. Flamingo's In De Polder is een evenwichtsoefening tussen humor en tragiek. Eigen zinnig en niet vrijblijvend. Begijn Le Bleu won de jury- en publieks prijs tijdens Cameretten 2005. In mei 2007 ging Gryphus plat voor Begijn Le Bleu als Timo Schiete- kat met zijn sneeuwdoosjes in de veelgeprezen voorstelling De Prins Op Het Witte Paard. Gryp hus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Dick van den Toorn &Ton Kas begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaarten te reserveren via telefoon (0478)631802 of (0478)630508. Reserveren kan ook via www. gryphus.nl. EkTW* ïfé berg (1971) woont en werkt in New York. Hij is de auteur van de romans Blauwe maandagen, Figuranten, Fantoompijn, de asiel zoeker, de joodse messias enTirza. Zijn oeuvre is in meer dan twintig landen verschenen. Onze oom is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Priis: 19.90 euro. iROMAN! Donderdag 23 oktober 2008 - Pagina 15 niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur ARNON GRUNBERG

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15