Op zoek naar de historie van Truando Marjopies De week van de wijk van start in Swolgen t 'Pinautomaat versieren als bushokjes' Voorstel naam fusiegemeente: Horst aan de Maas Zaaimachine i ELEKTR0FIETS SPECIALIST Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Majorettenkorps uit Tienray viert op 8 november 40-jarig jubileum Majorettenkorps Truando Marjopies uit Tienray bestaat in november veertig jaar. Dit jubileum zal worden gevierd met een feestavond op zater dag 8 november. Daarnaast is het korps bezig met het samenstellen van een jubile- um-dvd. Corry Cox, penning meester en tevens het langst lid van de vereniging, doet een oproep om foto's en beeldma teriaal uit te lenen. "We zijn op zoek naar iedereen die foto's, filmpjes of ander beeldmate riaal heeft van het majoret tenkorps en/of de drumband om een mooie dvd te kunnen samenstellen." De Truando Marjopies werd op 18 november 1968 opgericht. Er waren toen al enkele dames die een dansgroepje vormden. Drie dames en drie heren besloten dit groepje aan te vullen met een drumband. Corry Cox: "De Tru ando Marjopies was geboren. Een opmerkelijke naam, ja. Daar zit ook een verhaal achter. De drum band werd opgericht door zes personen: Truus Knoops, Annie van Gerven, Door Janssen, Mart Simons, Jo Gijsbers en Piet Mar tens. Voeg de eerste letters van deze namen samen en Truando Marjopies ontstaat." Het dansgroepje bestond slechts korte tijd. De drumband is toen alleen verder gegaan."Na ver loop van tijd kwam hier weer een groep majorettes bij. De dames van het majorettenkorps traden veel op, voornamelijk buiten, en vielen regelmatig in de prijzen. Ieder jaar was er wel een receptie om een bepaalde prijs te vieren." Enkele jaren later waren de rollen omgedraaid: de drumband stopte ermee en alleen het majo rettenkorps bleef over. "De optre dens van het majorettenkorps vonden toen voornamelijk bin nen plaats. Dit vereiste toch wel enige aanpassing. De sporthallen waarin de optreden plaatsvon den moesten hoog genoeg zijn, omdat er met batons in de lucht wordt gegooid. Onze vereniging bleef echter ook na het einde van de drumband heel levendig en de prijzen stroomden nog steeds binnen. In 1977 werden we lands kampioen, en in 1982, 1987 en 1989 Limburgs kampioen." Na de vele successen ging het een tijdje iets minder met de vereniging. "Veel majorettenkorp- sen hadden het destijds moeilijk. Een aantal dames stopte ermee en nieuwe aanwas bleef uit. Toch bleef de vereniging bestaan. Er werd getraind, deelgenomen aan wedstrijden, alleen de prijzen ble ven uit." In 2000 begon de vereniging aan haar tweede jeugd. Onder lei ding van instructrice Dion Dings is een groep jonge meiden weer heel enthousiast aan het trainen. "De groep meiden is enorm hecht. Ze zijn in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. Samen met Dion kiezen ze de thema's en muziek uit. Ze zijn enthousiast en iedereen draagt haar steentje bij aan de show. In 2006 werden ze Nederlands kam pioen." Ook aan de jeugd wordt gedacht bij Truando Marjopies. Ver schillende jaren was het moeilijk jonge aanwas te werven. "Vooral omdat het lang duurt voordat de kinderen de kneepjes van het vak kennen. Daar gaat minimaal een jaar overheen. Hierdoor verdween de motivatie vrij snel bij de jonge kinderen. De animo was weg, vooral omdat het zo lang duurde voordat de groep aan wedstrijden kon meedoen." Om deze reden werd het roer volledig omgegooid bij de jongste groep. "We hebben nu een jeugd- groepje voor kinderen vanaf groep 3 van de basisschool. Zij trainen niet meer met baton. Het is een dansgroepje. Dat is een goede keuze geweest. Op dit moment dansen ongeveer tien meisjes bij ons en iedere week meldt zich wel een nieuw meisje aan." Corry Cox hoopt dat deze meis jes in de toekomst zullen door stromen naar het majorettenkorps. "De kinderen hebben zoveel hob by's tegenwoordig. Ik hoop echt dat ze allemaal lid blijven van de Truando Marjopies, zodat onze vereniging nog jaren kan bestaan." JUBILEUM Op zaterdag 8 november zal het 40-jarig jubileum worden gevierd. Daar is het bestuur al druk mee bezig, zegt de penningmeester. "We hebben een heel enthousiast bestuur, met Fabea Goldschmidt Enkele leden van Truando Marjopies op de foto. als secretaris en Henny van Veen als voorzitster. Tijdens de jubile umavond zal van 20.00 tot 21.00 uur een receptie plaatsvinden in het parochiehuis in Tienray. Daar na is er een feestavond, opgeluis terd door Tropical uit Swolgen. Iedereen is van harte welkom. Het zou leuk zijn als mensen die vroe ger betrokken waren bij de drum band of het majorettenkorps naar deze avond komen. Het wordt dan tevens een soort reünie." Corry Cox roept oud-leden en andere mensen die in het bezit zijn van oude foto's, filmpjes of beeldmateriaal op om contact op te nemen. Wellicht dat dit materi aal heel interessant is voor de dvd die de jubilerende vereniging wil samenstellen. Alle dingen uit de oude doos' zijn welkom. Meer informatie: Corry Cox, 0478-692633. Gouverneur Frissen op bezoek Gouverneur Frissen startte maandag 'De week van de wijk' in Swolgen. De gouver neur bezocht deze week een aantal dorpen en steden in Limburg om ze beter te leren kennen. De ochtend begon al om 09.00 uur met de DOP- presentatie van de dorpsraad. Ook burgemeester Hahn was hierbij aanwezig. Na het bespreken van het DOP en een aantal knelpunten van Swolgen, zoals het gebrek aan starterswoningen, begaf het gezel schap zich met de fiets richting sportpark Kerkebos. Gouverneur Frissen had daar een gesprek met voorzitter Hans v/d Klij van SV Swolgense Boys over de stand van zaken met betrekking tot de nieuwbouw van het sportpark. Daarna ging de dorpsraad met gouverneur Frissen en burgemees ter Hahn op weg naar Kerkveld II. De dorpsraad heeft deze locatie, die eigendom is van de gemeente, bovenaan staan op de lijst met mogelijke nieuwbouwlocaties. Onder meer de problemen met betrekking tot de ontsluiting van de weg werden met de gou verneur besproken. De tocht werd vervolgens voortgezet naar gemeenschapshuis het Pasto- ersweike, waar gouverneur Fris sen sprak met Joos de Swart van Stichting Het Gemeenschapshuis. Deze stichting is bezig met het oprichten van een multifuncti onele accommodatie omdat het Pastoërsweike sterk verouderd is en niet meer voldoet aan de hui dige eisen. Daarna gingen ze naar het bedrijf van voorzitter Hans de Swart van de dorpsraad, Boom kwekerij Van Dijk. Hans de Swart gaf de gouverneur vervolgens een korte rondleiding op zijn bedrijf en vertelde hem alles over de con- tainervelden. En ten slotte nam de dorpsraad gouverneur Frissen Gouverneur Frissen (tweede van links) bracht maandag een bezoek aan Swolgen. mee naar het dit jaar gebouwde varkensbedrijf van Gert Custers. Dit bedrijf maakt deel uit van de Varketing Group. Bij Custers kreeg de gouverneur een rond leiding door de stallen en kon hij een kijkje nemen bij de moderne luchtwasinstallatie, die de lucht helemaal zuivert. Na een gezamen lijke lunch, waar de ochtend nog eens werd doorgesproken, vertrok de gouverneur weer, op naar het volgende bezoek in het kader van 'De week van de wijk'. Overleg met Rabobank De pinautomaat voor het gemeentehuis in Meerlo blijft staan. Wél gaat wethouder Carla Brugman (PK, Ruimte) met de Rabobank overleggen of het mogelijk is om rondom de pinbox wat aanpassingen te doen om 'het er wat mooier uit te laten zien'. Dat beloofde ze de politiek maandagavond na een discussie die werd aangezwengeld voor fractie voorzitter Frans Kerstjens van GP'94. 'Het is groot en blauw, het staat voor het gemeentehuis en de meeste mensen vinden het niet mooi'. Met deze kernachtige samenvatting begon wethouder Brugman in de commissie Ruimte haar betoog ter verdediging van het besluit van het college van B en W om in te stemmen met de locatie van de pinautomaat in Meerlo, pal voor de deur van het gemeentehuis. De pinautomaat voor het raad huis is geen gezicht en bepaald geen visitekaartje voor de gemeen te Meerlo-Wanssum, stelde GP-frac- tievoorzitter Frans Kerstjens, die zich afvroeg of de procedure wel zorgvuldig is verlopen en meende dat er in Meerlo toch wel betere plekken voor de pinautomaat te vinden moeten zijn. "Ons visite kaartje wordt naar de mallemoer geholpen. Of verhuist de pinbox straks naar het Leefplein?" Nee, dat is zeker niet het geval, antwoordde wethouder Brugman, die graag van de gelegenheid gebruik maakte om de politiek nogmaals uit te leggen dat uit alle opties 'de minst slechte' is geko zen. "We zijn zeker niet over een nacht ijs gegaan en hebben in een cirkel rond het gemeentehuis ver schillende locaties onder de loep genomen. We hebben goed geke ken en in het college verschil lende keren gewikt en gewogen. Er is dus niet zomaar een locatie gekozen." SCHRIK De aanleiding voor de vragen van GP'94 is bekend. In het oude gebouw van de Rabobank, aan de Beatrixstraat, tegenover het gemeentehuis, is nog een pin automaat gevestigd. Die is een tijdje terug echter opgeblazen en dat heeft nogal wat schrik ver oorzaakt bij de mensen die in de bovenwoningen wonen. Vandaar dat de bank op zoek ging naar een alternatief en dat werd een losse pinautomaat in het dorp.Tot ver bazing van veel dorpsbewoners gaf de gemeente Meerlo-Wans sum toestemming aan de bank om deze blauwe automaat pal voor de deur van het gemeentehuis te plaatsen. De enig haalbare keuze, volgens wethouder Brugman, die erop wees dat het besluit in overleg met de Rabobank en de mensen die zich onveilig voelen is genomen. "Dat mag niet vergeten worden. Bovendien zijn er dor pen die geen pinautomaat meer hebben. Leefbaarheid betekent ook dat je probeert zoveel moge lijk voorzieningen in een dorp te houden en daar is een pinauto maat er één van." Bovendien is de automaat 'prachtig aangepakt voor mensen met een beperking', schoot PK-raadslid Truus Knoops de wethouder te hulp. En ook PK- fractievoorzitter Theo Francken vond dat GP'94 dan maar 'met een goede alternatieve locatie moest komen die veel goedkoper is'. "De wethouder zegt het toch zelf ook: dit is de minst slechte locatie." De pinautomaat blijft dus op de huidige locatie staan, maar wethouder Brugman beloofde wel met de Rabobank in gesprek te gaan om samen te bekijken of er rondom het apparaat nog iets aangepast kan worden. Raadslid Ben Minken (PvdA) opperde het idee om de SOS-jongerengroep te vragen om de pinautomaat van een nieuwe look te voorzien. "Die jongeren hebben eerder toch ook de bushokjes in onze gemeente mooi versierd." De gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en de dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray fuseren op 1 januari 2010 tot een nieuwe gemeente. Op verzoek van de drie betrok ken colleges is de commissie 'Naamgeving Fusiegemeenten' ingesteld. Die commissie van historici, onder voorzitter schap van Jos Schatorjé, heeft zich gebogen over de naam van de nieuwe gemeente. Op don derdag 16 oktober werd aan de fractievoorzitters van de drie gemeenteraden het advies gepresenteerd. De commissie 'Naamgeving Fusiegemeenten' is unaniem van mening dat de naam Horst aan de Maas het meest toepasselijk is als naam voor de fusiegemeente. De herindelingsprocedure voor de nieuwe fusiegemeente is kort. De naam voor de nieuwe gemeen te moet op korte termijn bekend zijn bij het ministerie van BZK, met het oog op het wetsvoorstel dat opgesteld wordt. De colleges van de drie betrokken gemeen ten hebben, in samenspraak met de raadsfractievoorzitters van de betrokken gemeenten, in eerste instantie laten onderzoeken in hoeverre er een gemeentenaam te bepalen is op basis van de histo rische identiteit van de betrokken dorpen. Naar aanleiding daarvan is de commissie 'Naamgeving Fusie gemeenten' ingesteld, bestaande uit vier historici: P. van Enckevort uit Sevenum, R. van der Heijden uit Meerlo, J. Schatorjé uit Meterik en Th. Van Rensch, rijksarchivaris in Limburg. ADVIES De commissie 'Naamgeving Fusiegemeenten' heeft een uitge breide analyse gemaakt van de his torische overeenkomsten van de betrokken dorpen, met name op bestuurlijk gebied. De commissie concludeert unaniem dat op basis van deze analyse de naam Horst aan de Maas het meest toepasse lijk is als naam voor de fusiege meente. Aanvullend op dit advies maakt de commissie 'Naamgeving Fusiegemeenten' in haar rapporta ge ook nog een aantal opmerkin gen over de nieuwe gemeentevlag en gemeentewapen. Het advies van de commissie 'Naamgeving Fusiegemeenten' is in eerste instantie op donderdag 16 oktober gepresenteerd aan de fractievoorzitters van de betrok ken drie gemeenteraden.Afgespro- ken is dat in de komende periode de inwoners van de toekomstige gemeente in de gelegenheid gesteld worden om te reageren op het advies. De gemeenteraden zullen waarschijnlijk in november afzonderlijk een besluit nemen over dit advies. Het advies is zeer binnenkort integraal na te lezen op de websites van de drie gemeenten. Daaraan gekoppeld is een korte digitale vragenlijst waar de inwoners van de gemeenten hun mening kunnen geven over het advies. Overigens is de gemeenteraad van Sevenum het niet eens met de naam Horst aan de Maas voor de fusiegemeente. De raad zal de nieuwe naam niet goedkeuren en gaat in overleg met de collega's in Horst aan de Maas en Meerlo- Wanssum om een nieuwe naam te zoeken. De partijen in Sevenum vinden dat een nieuwe gemeente een nieuwe naam moet krijgen. C>iet: w re ld tb Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. Joep Coenders en Lei Vissers uit Meerlo hebben de zaaimachine in gereed heid gebracht. Foto: archief Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. Donderdag 23 oktober 2008 - Pagina 11 Meerlo-Wanssum ook voor onderhoud en reparatie Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11