SP*voor"Petpunten Drie kandidaten voor vrijwilligersprijs 2008 "Erkenning voor Literair Café Venray" E Dag van de Vrijwilliger Vrees voor concentraties Polen CAPRETT0 ACTIE-DAGEN DONDERDAG - VRIJDAG - ZATERDAG Spaarkaart totale wintercollectie dames- en herenschoenen 1 /Ifxzrte cïc/wmen- fc&tetp Thuiszorg nodig? thuiszorg noord-limburg PEEL EN MAAS Donderdag 16 oktober 2008 - Pagina 7 De avondvierdaagse, het Plat form Lage inkomens Venray en de Venrayse afdeling van het Rode Kruis komen tijdens de dag van de vrijwilliger 25 oktober voor twee prijzen in aanmerking. Zij dingen met Zonnebloem, Kruisen en Kapellen, Jeugdsoos Vredepeel en Wereldwinkel naar de gunsten van het publiek die bepaalt waar de cheque van 250 euro heen gaat. Daarnaast zijn zij drieën nog in de race voor de 500 euro, waarover een onafhankelijke jury beslist. Zaterdag 25 oktober tussen 14.30 uur en 15-30 uur worden de prijs winnaars bekend gemaakt tijdens de Dag van de Vrijwilliger die in het teken staat van 'laat je verwen nen' Stichting Avondvierdaagse Venray Wie in Venray heeft niet meege daan aan de avondvierdaagse als kind of ouder of als medewerker? "De ruim 70 vrijwilligers worden bij de Avond Vierdaagse mede werkers genoemd, en ook de tien bestuursleden zijn tijdens de avondvierdaagse medewerkers", zo zegt Gonnie Frederix, al jaren voorzitter en boegbeeld van deze organisatie. Gonnie geeft aan dat bewust voor deze term medewer ker gekozen is. "Het geeft een heel apart gevoel, een soort familiege voel en dat hoor je ook terug van de medewerkers. Dit familiegevoel dat zo sterk leeft bij de organisatie van de avondvierdaagse blijkt ook uit het feit dat hele families er aan meewerken. Het komt regelmatig voor dat opa met kleinkind samen werken. Dit familiegevoel zorgt er ook voor dat onze medewerkers niet gauw vertrekken". De avondvierdaagse bestaat dit jaar 50 jaar en kent vele mede werkers die al langer dan 25 jaar actief zijn. Jan Wester en Jos Jacobs zijn zelfs al 50 jaar, dus vanaf het begin, als medewerker betrokken bij deze grootse Ven rayse happening. Jaarlijks lopen ongeveer 3200 wandelaars en zo'n 550 begeleiders mee en voelt de organisatie zich verantwoorde lijk voor een plezierige en veilige wandeling. Dit vereist een sterke organisatie. "We houden jaarlijks in januari, tijdens een gezamenlijke brunch, onze eerste grote voorbereidings bijeenkomst met onze medewer kers. Dan maken we onze plannen bekend en inventariseren we de stand van zaken met onze mede werkers. Daarna komen we in de voorbereiding nog twee keer met zijn allen bijeen. Daarnaast kost het voorwerk, dat door een klei nere groep wordt verricht enorm veel tijd", aldus Gonnie. Die ook erg trots is op het grote aantal sponsoren, die ervoor zorgen dat de intekenprijs voor de deelne mers al jaren laag is te noemen. "Nu we zover zijn gaan we ook voor de hoofdprijs", zegt Gonnie Frederix, "vanwege en voor onze medewerkers." Platform Lage Inkomens Venray (PLIV) "Wij verdienen de vrijwilligers prijs omdat wij al elf jaar werken voor mensen met lage inkomens in Venray. Onze mensen moeten daarbij steeds trieste verhalen aan horen. Wij proberen deze mensen te helpen met de bureaucratische rompslomp die veelal door de lan delijke en gemeentelijke overheid over ons wordt uitgestort." Met deze woorden geeft Joke Philip- son aan waarom het PLIV volgens haar de vrijwilligersprijs 2008 zou moeten krijgen. Tijdens het ver volg van haar verhaal onderbouwt de voorzitster van het PLIV boven genoemde stelling met tal van argumenten. In 2007 hebben ruim 1600 cliënten hulp ingeroepen bij de negen vrijwilligers van het PLIV Het PLIV is een vrijwilligers organisatie waarbij het bestuur niet alleen bestuurt maar ook zelf actief is in het adviseren van de cliënten. Volgens Joke Philipson is het daadwerkelijk mensen helpen met het invullen van de formulie renbrij de hoofdtaak. Voorheen is geprobeerd meer invloed uit te oefenen op het gemeentelijk beleid maar dat heeft niet zoveel zin en gebeurt op dit moment met name via de cliëntenraad. De vrij willigers besteden nogal wat tijd aan bijscholing. "Het goed invul len van de steeds veranderende formulieren is het goed lezen ervan. De gemeente is daarbij zeer behulpzaam." Op de vraag naar motivatie voor het werk geeft Joke Philipson aan "dat je mensen kan helpen, energie geeft". In het vrij- willigersbestand is weinig verloop, samen vullen ze vier ochtenden het spreekuur in een gebouw, dat dankzij hulp van het Oranjefonds de cliënten nu eindelijk enige pri vacy biedt. Met de eigen beloning van een keer per jaar een etentje en een bos bloemen laten de vrij willigers van het PLIV zien dat ze een terechte kandidaat zijn voor de vrijwilligersprijzen 2008 Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Venray "Altijd staan onze mensen klaar voor de hele bevolking van Ven ray. Je kunt bijna geen evenement noemen waarbij onze hulp niet wordt ingeroepen. Nou ja wij zijn nog niet gevraagd voor een biljart- tournooi", zo geeft GerdaWoIters aan waarom zij vindt dat het Rode Kruis de vrijwilligersprijs dit jaar verdient. Pas na aandringen van derden is zij akkoord gegaan met de aanmelding van het Rode Kruis voor deze prijs. Gerda is bij Rode Kruis afdeling Venray verantwoor delijk voor de opleiding en het vrijwilligersmanagement. Al pra tend over haar vrijwilligerswerk, dat zij al meer dan 35 jaar doet, komen er een aantal verrassende zaken naar voren. De actieve Ven rayse afdeling bestaat uit 33 leden die het werk uitvoeren, twaalf jeugdleden en zes bestuursleden, allen vrijwilligers. "Wekelijks zijn onze leden actief, tegenwoordig ook buiten Venray. We werken namelijk nauw samen in de regio Noord en Midden Limburg ."Opval lend is dat met alle actieve leden jaarlijks een voortgangsgesprek wordt gevoerd om te kijken hoe het werk gaat en wat voor wen sen ten aanzien van bijvoorbeeld bijscholing de persoon heeft. Ook wordt het bijzondere karakter van het Rode Kruis aangegeven door het feit dat soms bijna hele families actief zijn binnen deze organisaties, zoals bijvoorbeeld vader dochter en schoonzoon, of moeder en twee dochters. "We hoeven bijna niet actief te wer ven, alleen een nieuw bestuurslid is onlangs via Match binnengeko men. Wij organiseren een beperkt aantal activiteiten voor onze eigen vrijwilligers zoals de kerstviering (met zelf klaargemaakte hapjes) en de seizoenafsluiting. Allemaal bescheiden want we moeten zuinig zijn met onze inkomsten", aldus Gerda. Een terechte kandi daat dus voor de vrijwilligersprij zen 2008. Paul van Doesum blij met 't Silveren Swaentje ff w r ff Paul van Doesum (66), voor zitter en medeoprichter van literair café Venray, krijgt zaterdag 18 oktober in Hotel de Zwaan 't Silveren Swae ntje. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan iemand of een organisatie die zich inspant voor de Venrayse cultuur. "Als kind kon ik al vroeg lezen en ik heb mijn hele leven dan ook veel gelezen. Literatuur is mijn passie en het was een logische keuze om Nederlands te gaan stu deren. Deze studie heb ik in Nij megen gevolgd.Vervolgens ben ik gaan werken aan het toenmalige Boschveld College in Venray. Eerst zeven jaar als leraar Nederlands en vervolgens heb ik 25 jaar in de schoolleiding gezeten. In de jaren zeventig ontstonden de eerste ideeën voor het literair café, maar de tijd was er nog niet rijp voor. In 1991 kwamen Harrie Teunissen en ik bijeen en toen was er meer draagvlak. We riepen een aantal literaire liefhebbers bij elkaar. Dat waren onder anderenAd Haans en Martin Cuypers, die nog steeds in het bestuur van het literair café zitten. Hetzelfde jaar nog was het literair café een feit. Twee jaar later werd de Stichting literair café Venray opgericht. In al deze jaren hebben we veel bereikt en het is mooi dat we nu erkenning krijgen voor onze verdiensten. Ik wil ook benadrukken dat dit niet mijn prijs is, maar een prijs voor het hele literair café. Ik mag alleen de prijs in ontvangst nemen, omdat ik de voorzitter ben. Het hele bestuur, en zeker de mensen van het eerste uur, heeft dit klei nood verdiend." "In zeventien jaar tijd heeft het literair café vele activiteiten georganiseerd. Bijna alle bekende Nederlandse schrijvers zijn al in Venray geweest. Denk aan Ronald Giphart, Adriaan van Dis, Remco Campert, Yvonne Kronenberg jan Siebelink en Rascha Peper. Ook organiseert het café ieder jaar de schrijverswedstrijd 'de Raad- selige Roos'. Amateur schrijvers uit Zuid-Nederland en Belgisch Limburg mogen poëzie of proza insturen en een vakjury, waarvan ik ook deel uitmaak, bepaalt wie de Raadselige Roos, een bronzen trofee, mee naar huis mag nemen. Ook speelt het literair café in op actuele gebeurtenissen. Zo deden we mee aan 'honderd jaar psychi atrie in Venray' en organiseerden we honderd jaar na de dood van Guido Gezelle een dag in Brussel, waarbij donateurs in de voetspo ren van deze dichter traden. We hebben ook een CD uitgebracht met gedichten van Gezelle. Bij het 12.5-jarig bestaan van de vereni ging is een wandeltocht ontwik keld langs kunstwerken in het centrum van Venray. Bij het vijf tienjarig bestaan zijn twee fiets routes uitgezet langs kunst uit de omgeving.Als je deze drie tochten volgt, heb je de openbare kunst van Venray bezichtigd. Natuurlijk denken we ook aan de jeugd. Zo hebben we onlangs bijvoorbeeld een etalagewedstrijd voor kinde ren georganiseerd." SAMENWERKING Het literair café dankt haar regi onale bekendheid aan de vele samenwerkingsprojecten. "We werken samen met de bibliotheek, met het Raayland college, de foto grafenclub, de schouwburg,Amne sty international en zelfs met de bakkers, slagers en groenteboeren uit Venray. Met de verswinkels hebben we twee keer de actie 'verzen in de verswinkel' gehou den. Klanten kregen in het kader van de landelijke gedichtendag bij iedere aankoop een gedicht mee. Met de schouwburg hebben we een andere samenwerking. We houden af en toe na een voorstel ling het boekenbal. Dit kan op verschillende manieren, bijvoor beeld door het voordragen van gedichten of door een dansavond te organiseren." Het literair café is een stichting en dus afhankelijk van donateurs. "Bij de oprichting van het literair café dachten we dat er een poten tieel van 120 donateurs zou zijn. Op dit moment hebben we veel meer donateurs, namelijk 170. De behoefte aan literatuur is in de regio Venray dus blijkbaar groot. Dat juich ik toe.Al onze donateurs krijgen korting bij de activiteiten die we organiseren. Dit is allemaal na te lezen op www.literair-cafe- venray.nl" 't Silveren Swaentje wordt zaterdag 18 oktober om 20.00 uur in hotel De Zwaan uit gereikt. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Venray Match houdt op zaterdag 25 oktober vanaf 13.00 uur de Dag van de Vrijwilliger Venray 2008 in de foyer van Schouwburg Venray. Thema van deze middag is Laat je Verwennen. Centraal op deze feestelijke middag staan de prijzen voor de vrijwilligersorga nisatie van 2008. Het programma start om 13.00 uur met joekskapel- en trouba- dourmuziek, straattheater en start- verwensessies. Om 14.00 uur is er een optreden door de Limburgse zanger Ben Verdellen. Vanaf 14.30 uur is er de presentatie van de zeven kanshebbers voor de publieksprijs, stemming publieks prijs. De drie door de jury geno mineerden zijn Stichting Avond vierdaagse Venray, Platform Lage Inkomens Venray en Nederlandse Rode Kruis afdeling Venray. Vanaf 15-30 uur is er een optreden door de Venrayse zanger Gert Janssen. Deze dag is bedoeld voor alle vrij willigers in de gemeente Venray. DIERENSPECIAALZAAK FAUNALAND VAN GROOTEL leder bezoek aan onze klinieken levert u Petpunten op. Petpunten geven u recht op COntOntG korting of een gratis kado voor uw huisdier. Politiek vindt nieuw huisvestingsbeleid te ruim Het besluit van de gemeente af te zien van aankoop van het mob-complex in Ysselsteyn, voor grootschalige opvang van buitenlandse werknemers, is goed gevallen bij de politiek. De commissie Stedelijke Ont wikkeling is minder te spre ken over het nieuwe beleid dat te ruim zou zijn. CDA, WD en Samenwerking vrezen dat er ongewenste concentraties van Polen in het buitengebied kunnen ontstaan. Wethouder Teunissen denkt daarentegen dat de regels juist te krap zijn. "De praktijk zal het snel uit wijzen." De regel is dat een op de tien huizen in een woonstraat gebruikt mag worden voor huisvesting van buitenlandse werknemers. In het buitengebied geldt een maximum van een op de vijf vrijgekomen agrarische gebouwen. Daarnaast is verblijf in logiesgebouwen en op campings nog mogelijk. "Alles bij elkaar opgeteld kan er een grote concentratie komen in een straat", zei Theo Mulders (Samenwerking). De WD vreest dat het buitengebied overspoeld zal worden door Oost-Europese werknemers. "Economisch is het noodzakelijk", zei Frans van der Kruijf. "Maar het beleid is te ruim. Er kunnen te grote concentraties ontstaan, wat niet wenselijk is. We zullen de vinger goed aan de pols moeten houden. Wellicht zullen we het te ruime beleid moeten bijstellen." Ook het CDA is er niet gerust op. "Willen we in een straat wel acht gebouwen op een rijtje waarin deze werknemers gehuis vest zijn, zoals aan de Moostdijk", vroeg Gerda van Stelten zich af. "Het buitengebied mag niet over spoeld raken." Tino Zandbergen (inVENtief) vindt dat het nieuwe provinciale beleid, waarvan Venray nu gretig gebruik maakt, als manna uit de hemel kwam. "Als dat er niet was gekomen, dan was het mob-com- plex nog niet van tafel geweest", denkt Zandbergen die waarschuwt dat de gemeente niet te snel moet zwichten voor actiegroepen. Die hebben in Ysselsteyn met succes fel geageerd tegen het plan voor het mob-complex. "Het algemeen belang moet altijd voorop staan", vindt hij. Agrariërs kunnen als nevenactiviteit maximaal twintig personen in een logiesvoorziening huisvesten.Theo Mulders vindt dat deze werknemers allemaal op het bedrijf zelf werkzaam moeten zijn. "Juist om grootschalig verblijf te voorkomen." Wethouder Teunissen vindt dat de commissieleden zich onterecht zorgen maken. Volgens hem zal het in de praktijk zo'n vaart niet lopen. Per werknemer is een ruimte van tien vierkante meter verplicht. Plus twee meter extra als recreatievoorziening met douche en toilet. "Alleen in theorie kunnen er grootschalige locaties ontstaan", meent Teunis sen. "Als er in een straat vijf agra rische gebouwen leeg staan, dan is er toch iets grondig mis met de sector." De wethouder ziet er niets in om de logiesverblijven te beperken tot alleen het eigen bedrijf. "Wat is er mis mee als deze mensen bij de buurman of elders werken", aldus Teunissen die aan geeft dat veel potentiële locaties ongeschikt zijn. Of omdat ze bin nen stankcirkels liggen of omdat ze niet voldoen aan de regels van het bouwbesluit. Het komend jaar wordt gebruikt om alle verblijven streng te con troleren. Op het eind van 2009 zal alles moeten voldoen aan de regels, zegt Teunissen. Tino Zand bergen wijst erop dat de stroom Oost-Europese alleen maar zal toe nemen. "We willen weten wat er gaande is. Ieder jaar willen we een overzicht zien." De wethouder ver wacht dat er meer actiegroepen zullen opstaan. "De discussie over de locaties is nog lang niet achter de rug. We zullen hier nog regel matig verontruste buurtbewoners als insprekers zien." Marius Emons (PvdA) en Mul ders (Samenwerking) willen voor komen dat het mob-complex in handen komt van een derde partij, die er mogelijk toch werknemers gaat onderbrengen. Ook andere partijen wilden weten of de gemeente, dat als eerste het recht op koop heeft, het mob-complex nog gaat verwerven.Teunissen ver telde nog steeds in gesprek te zijn over met militaire opslagcomplex dat eind dit jaar wordt afgestoten door Defensie. "We proberen het te verwerven. Maar niet tegen iedere prijs. Het liefst krijgen we het in eigendom. Er zullen flinke kosten gemaakt moeten worden voor de bodemsanering. Over het aankoopbedrag is nog niet eens gesproken." De opzet is het ter rein straks terug te geven aan de natuur. Dit heeft ook de voorkeur van de politiek. De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl T 077 - 398 21 69 www. voora lied i ere n hetbesfe. n 1 Dierenartsenpraktijk Horst e.o. Americaanseweg 33, 5961 GN Horst Tel. 077-398 21 69 Dierenkliniek de Oude Melkfabriek, Dierenkliniek Blerick Meer informatie: www. vooral led ieren hetbeste. n I Bel (0478) 52 62 62 proteion RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Vjop Support dakwerken V.O.Fy Stationsweg 124B Venray-Oostrum VENRAY-HORST 20% KORTING Dierenkliniek Horst e.o. Dierenkliniek de Oude Melkfabriek Dierenkliniek Bterick huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering 'tijd voor mensen' www.thuiszorgnoordlimburg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7