Koester uw Monument Henriëtte Poels-Peters stopt na 40 jaar Hartstichting Mart en Leen Mooren-Bovee gouden paar in Meerlo Agrarische kinderopvang De Speelhoeve s ClaasSon*Fransol bouten): groep Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! Mart Mooren had al eens "Een zee van groene ruim te. Geitjes, kippen, konijnen, varkens. Blozende wangen, rennende en lachende kinder stemmen. Niets is mooier dan hier kind te mogen zijn." Dat zegt Sjan Claessens.'Tk ben getrouwd met Hay. We wonen samen met onze vier kinderen op een boerderij. Varkenshouderij en akkerbouw. Een paar jaar gele den heb ik de keuze gemaakt om te gaan werken met kinderen en hun een plek te bieden waar ze kunnen genieten van het buiten leven, het ritme van de seizoenen, de rust maar vooral de ruimte. En waar ze contact hebben met geit jes, kippen, konijnen en natuurlijk de varkens." Kinderopvang De Speelhoeve is een professionele kleinscha lige kinderopvang op een echte boerderij. Het is gelegen in het buitengebied tussen Ysselsteyn en Griendsveen. "Wij kunnen nu maximaal zes kinderen opvangen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar. In de toekomst willen we zestien kinde ren opvangen." De Speelhoeve is het hele jaar geopend van maan dag tot en met vrijdag van 7.30 uur tot 18.00 uur, met uitzonde ring van officiële feestdagen. Bent u nieuwsgierig geworden naar deze unieke vorm van kinderop vang, bel of mail gerust voor meer informatieof kom gerust een keer tje langs om een kijkje te nemen. Sjan Claessens:"Niets is mooier dan hier kind te mogen zijn." Contactpersoon: Sjan Claessens, Timmermannsweg 98, 5813AP Ysselsteyn, telefoon: 0493529262. www.kdvdespeelhoeve.nl, email info@kdvdespeelhoeve.nl Henriëtte Poels-Peters (80) is al haar halve leven voorzit ter van de afdeling Venray van de Nederlandse Hartstichting. Veertig jaar geleden stond ze aan de wieg van de Hartstich ting in Venray. Ze heeft zich al die tijd volledig ingezet voor deze organisatie, maar nu is het tijd voor haar afscheid. "Ik ben tachtig jaar, het is mooi geweest." Dinsdagavond werd ze verrast met een prachtige dankavond. De Nederlandse Hartstichting zet zich in om de hoeveelheid hart- en vaatziekten, doodsoor zaak nummer één in ons land, terug te dringen. Dit doet ze door het stimuleren van wetenschap pelijk onderzoek, de kwaliteit van de patiëntenzorg te verbeteren en het promoten van een gezonde levensstijl. Henriëtte Poels-Peters heeft hier een groot aandeel in gehad. Onder haar leiding is onge veer een miljoen euro geworven. Ze heeft vele campagnes bedacht om mensen te laten stoppen met roken of om ze een goed voe dingspatroon bij te brengen. Ook organiseerde ze reanimatiecursus- sen en verzorgde ze conferenties. De Nederlandse Hartstichting bestaat 44 jaar en 40 jaar geleden kwam er een afdeling in Venray. Henriëtte Poels-Peters organiseer de de eerste voorlichtingsavond van de stichting in de foyer van de schouwburg. "Ik herinner me deze dag nog goed. Burgemeester Schols zou de officiële opening doen en internist dokter Termote het medische deel. Er was één probleem, de opkomst was véél te groot. Er waren wel vijfhonderd mensen, dus moesten we verkas sen naar de grote zaal. Mijn eerste collectes kan ik me ook nog goed herinneren. Ik had moeite met het uitspreken van 'de Nederlandse Hartstichting', maar ik ging toch al op zondagmiddag de voetbalvel den af. Zo sprokkelde ik een paar honderd gulden bij elkaar. Ook weet ik nog goed dat Van Gend Loos steeds het collectemateriaal bracht. Het hele huis staat ieder jaar weer vol met bussen, zakjes en promotiematerialen." "Ik heb vooral mooie herinne ringen aan de afgelopen veertig jaar. Ik heb een fantastisch team van mensen om me heen, zonder wie ik al dit werk niet zou hebben kunnen doen. Er zijn alleen al vier honderd collectanten. Dit team is écht hartverwarmend. Ook spreek ik vaak mensen die met hart- en vaatziekten te maken hebben en het is fijn om hen te kunnen steunen. Maar ik heb zelf ook veel steun aan de Hartstichting gehad. Toen mijn kinderen net het huis uit waren en toen mijn man over leed, vond ik het fijn dat ik iets nuttigs had om mijn gedachten te verzetten. Dat heeft me door die moeilijke periode geholpen." Afgelopen dinsdag is er een feest georganiseerd om Henriëtte Poels-Peters in het zonnetje te zet ten. "Eerst dacht ik 'doe dat maar niet, want ik heb het niet alleen gedaan'. Zonder de vierhonderd collectanten, de wijkhoofden en alle andere vrijwilligers was dit nooit zo succesvol geweest. Ook mijn man en kinderen hebben me altijd ondersteund. Mijn kin deren moesten vaak zelf de straat op om de zakjes rond te brengen en te collecteren. Dertig jaar gele den is de Hartenark opgericht. Daar kunnen hartpatiënten een week vakantie vieren. Ik heb daar geholpen, maar later hebben mijn dochter én kleindochter dat ook gedaan. Dat vind ik écht hartver warmend. Toch is het na veertig jaar genoeg geweest. Ik ben net tachtig geworden en heb afge lopen jaar een ongelukje gehad, waarbij ik rugletsel heb opgelo pen. Dat was voor mij toch wel de reden om er een punt achter te zetten." VERZEGELDE BUSSEN "Vroeger brachten de collectan ten eerst zakjes rond, die ze later konden ophalen. Het was altijd veel werk om die zakjes open te scheuren. Daarom is het systeem veranderd. De collectanten krij gen goed verzegelde bussen mee, zodat er geen geld uit kan worden gehaald. De collectanten én de bus hebben een nummer, waar door er niets fout kan gaan.Als de bussen worden geopend en het geld wordt geteld, moeten er altijd minimaal twee personen zijn. Zij zetten ook altijd hun handteke ning onder de getelde bedragen. Op deze manier lopen we niet het risico op fraude." Ondanks al deze voorzorgsmaat regelen is er toch wel eens tram melant geweest. "Ik kan me herin neren dat prins Willem-Alexander, die ook de Hartstichting steunt, zijn Maxima aan het Nederlandse volk voorstelde. Ons thema was dat jaar 'fietsen' en we gaven in samenwerking met Batavus een fiets aan Maxima, die niet goed kon fietsen. Dat leek ons een leuk gebaar, maar sommige mensen wilden dat jaar geen geld geven omdat ze de fiets van Maxima niet wilden financieren. Een tweede probleem was de varkenspest, waardoor vele boerderijen niet bezocht konden worden en er ver moest worden omgelopen om de buren van deze boerderijen te bezoeken. Maar op al die jaren zijn dit slechts kleine smetjes. Het positieve gevoel overheerst." een oogje op Leen Bovee laten vallen. In de koude winter van 1954 op het Schuitwater tijdens het schaatsen in hun woonplaats Meerlo. Echter in de zomer daaropvolgend tij dens de warme Meerlose ker mis, brak het ijs pas goed tus sen de beide jongelingen uit de buurtschap Megulsum. Nadat ze 'zeker' van elkaar waren, vroeg Mart aan zijn schoon moeder Bertha Bovee-Bartels, haar dochters hand. (Door Jan Leijsten) "Het was meteen goed", weet hij zich nog te herinneren. Mart is afkomstig uit een gezin van acht jongens, waarvan hij de jongste was en twee meisjes die beiden nog in leven zijn.Al zijn broers zijn inmiddels overleden. Hoe anders was de situatie bij Leen thuis, zij is de oudste van tien meisjes, die nog allemaal leven. Leen Mooren uit Well kwam als vijftienjarige met haar familie naar Meerlo, om zich daar over de Maas te vestigen. Na vijf jaren verkering kwam Marts ouderlijk huis in Megelsum vrij en kon er op 28 oktober 1958 getrouwd worden, 's Morgens vroeg om tien uur in de Johannes de Doperkerk. Daarna toog het bruiloftsgezelschap naar zaal 't Brugeind voor een bruiloftsfeest met alles erop en eraan. "Gewel dig, toen konden ze nog feesten", zegt Mart. Met een gemengd bedrijf werd door het jonge paar de kost verdiend, varkens, koeien en veel asperges. Ook werden nog kleinschalig bloemen zoals gladio len geteeld. Het was hard werken voor de jongelui, zeker voor Leen, die naast de zorg voor haar gestaag groeiende kroost Emmie, Geert, Marleen, Leonie en Marjo, ook op het bedrijf stevig mee aanpakte. "Och, ook mijn ouders boerden, hard werken zit ons in het bloed, zoals mijn man die dagenlang achter de paarden en ploeg aan liep om de akkers te bewerken", vertelt Leen. Naast zijn werk thuis ging Mooren nog achttien jaar in Grubbenvorst bij de veiling aan de slag. Het paar verhuisde naar de Christinastraat om later hun huidi ge ruime woning aan de Patrijs 34 te betrekken. "Geweldig zo'n huis, gelijkvloers en alle ruimte om te leven. Terwijl boven genoeg slaap gelegenheid is voor de kleinkinde ren, die nog al eens graag bij opa en oma op vakantie zijn." Zingen is hun gezamenlijke grote hobby, zowel bij het ouderenkoor St. Goar als ook bij het Gregoriaans Koor is het echtpaar actief. Om de andere zondag in de Parochiekerk. De repetities zijn respectievelijk op donderdag en dinsdag. Deze slaan Mart en Leen niet gauw over. Daarnaast zet mevrouw Mooren nog bij de countryline dancers en het volksdansen haar beste beentje voor. Ook heeft ze een creatieve kant, schilderen, kaarten maken, haken of iets leuks breien voor de kleinkinderen. En als hun kroost het druk heeft willen ze nog wel eens bijspringen. Ze prij zen zich gelukkig zelfredzaam te zijn. Met de auto worden de weke lijkse boodschappen in Venray gedaan. Mart: "Na zes rijlessen bij rijschool Peters in Oirlo ben ik als achttienjarige geslaagd voor mijn rijbewijs. Dat heb ik nu zestig jaar heeft. Inclusief examen kostte dat toen 65 gulden. Zo kon ik met de auto eieren voor de handel ver voeren. Eieren zijn nooit met de prijsstijgingen meegegaan. In 1958 koste een kilo eieren, zo'n 17 a 18 stuks, vier gulden, is omgerekend elf eurocent per ei. Toen was een ei meer luxe als consumptievoed- Muziek is Marts lust en leven. Hij is als 58 jaar lid en daarvan ruim een halve eeuw actief muzikant bij de Meerlose Fanfare Eendracht, als erelid. Hoewel niet meer 'blazend' heeft hij iedere vrijdagavond voor de wekelijkse repetitie de stoelen klaarstaan. Het doet Mart en Leen dan ook veel dat zoon Geert als beroepsmusicus verscheidene muziekkorpsen als dirigent onder zijn hoede heeft. Op vele concert reizen gingen vader en moeder met zijn muziekgezelschappen mee. Zo bezochten ze met harmo nie Somerens Lust, Wenen, Praag, Valencia en Barcelona. Daarnaast genieten ze van vakanties, afgelopen winter nog met Emmie, Henk en de kinderen naar het Sauerland. Leen: "Ja, dan doen we ook nog aan langlaufen. Dat zijn we nog niet verleerd." Rond acht uur 's morgens is het gouden bruidspaar uit de veren. Alle huishoudelijke werkzaamhe den doet Leen nog zelf, bijgestaan door Mart. "Daar zijn we intens dankbaar voor." Gezondheid heb ben beiden te koop. De griep- spuit? Ze weten niet wat het is. De kinderen hebben een uitstapje van een paar dagen geregeld. Hoe en wat is voor het gouden paar nog een verrassing. Samen met de kinderen en zeventien klein kinderen, waarbij kleinzoon Teun, die in 2004 op achtjarige leeftijd overleden is, zeker bij de familie aanwezig is, wordt er zondag 26 oktober gefeest. Dit wordt gedaan bij dochter Marleen die tegenover haar ouders op Patrijs 15 woont. Deze week een gemeentelijk monument aan de Leeuwstraat 4 in Venray, namelijk Brouwerij De Gouden Leeuw. Het is een indu strieel erfgoed. De foto is gemaakt door Fr. De Roos. Deze voorma lige bierbrouwerij is gebouwd in 1880. Architect onbekend. Tot 1950 heeft het gebouw als brou werij mogen fungeren. Het is de traditionele fabrieksarchitectuur met verwantschap aan de Gel derse bouwstijl. Het pand heeft twee bouwlagen met zadeldak met Oudhollandse pannen en een zolderluik met hijsbalk aan de achterzijde. Verder zijn er de segmentboogvormige venster- lijsten met segmentboogvormige nissen en grotendeels dichtge bouwde vensters. Het heeft half ronde stalen hoekvensters met kleine roedeverdeling. Het geheel is zeer bijzonder en rijk versierd door metselwerk. Deze brouwerij is verbonden met het woonhuis ernaast, een ontwerp van archi tect C. Colsen. Deze brouwerij met woonhuis zijn samen getrans formeerd tot kantoorgebouw. De twee volumes zijn samen gevoegd door een tussenlid, een abstracte grotendeels glazen doos, die op geen enkele manier visuele con currentie aangaat met de laat negentiende-eeuwse architectuur waartussen deze ingeklemd is ligt. In Venray hebben zeven brouwe rijen gestaan in een tijd dat het brouwerswezen een ongekende bloei doormaakte. Het brouwen van Bier, huisvlijt, ambacht en Gemeentelijke Monumentenlijst industrie. Het geschied en oud- kwam te staan, heidkundig genootschap in Ven- Bron gemeentearchief, ray heeft ervoor gezorgd dat deze Namens Stichting Venray Monu- brouwerij met woonhuis op de mentaal G. Peters ten Have. iAdt de I HOLTERMANS^^t^ makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl Honderdnegenentwintigste jaargang - week 42 - donderdag 16 oktober 2008 EL EN MAAS sel." Vouwgordijnen ZONWERINGEN St. Catharinastraat 12 0478 515010 Leunen-Venray 0653 158441 Sereens Rolluiken Markiezen M Roldeuren o Garagedeuren Knikarmschermen O www.claasson.ril Rolgordijnen M Horsystemen Z Jaloezieën Lamellen Z Shutters Ci

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17