De Klimboom nieuwe naam school Swolgen School in Zambia krijgt vorm Verzet tegen verhuurbedrijf Lourdesviering voor ouderen Marktplein Tienray Kindcentra in Wanssum en Hegelsom Tante Jet pakt ouderwets uit Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS De St. Jozefschool in Swolgen heeft vorige week vrijdag een nieuwe naam gekregen. De school heet voortaan Basisschool De Klimboom. Net als bij een klim boom leren kinderen op deze basisschool te klimmen in hun kunnen en kennen, hun eigen mogelijkheden en beperkingen kennen, samen steeds een trapje verder te komen, de moed niet op te geven maar door te zetten en te spelen en plezier te hebben met elkaar. De naam past daarnaast ook prima bij een school die aan de rand van het bos is gelegen. The Unforgiven in Merlin De tributeband van Metallica, The Unforgiven, staat op zaterdag 18 oktober op de planken van OJC Merlin in Meerlo. Sinds 2000 heeft deze band tal van optredens verzorgt op grote festivals in bin nen- en buitenland. In een ander half uur durende show gaat The Unforgiven de grootste hits van Metallica, zoals One en Nothing Else Matters, Master of Puppets en Seek and Destroy ten gehore brengen. De set wordt daarnaast aan gevuld met nummers die Metal lica zelf minder vaak ten gehore brengt zoals And Justice For All en Damage Inc. Het voorprogramma wordt verzorgt door Black Mantis enAssgoblin. Het voorprogramma begint om 21.00 uur en de deu ren van Merlin gaan om 20.00 uur open. Zie ook www.ojcmerlin.nl. Concordia Wanssum naar concours Mede door de donatie van het Prins Bernhard Cultuurfonds heeft Fanfarte Concordia Wanssum drie nieuwe bassen aan kunnen schaf fen. Een investering die niet alleen voor de lange termijn belangrijk is, maar zeker nodig is voor de deelname aan het aan het con cours van de Eimburgse Bond van Muziekgezelschappen aanstaande zondag in de Maaspoort inVenlo. Het is alweer vijf jaar geleden dat Concordia deelnam aan dit evenement. Vanwege het grote aantal jeugdleden werd besloten om niet alleen een jaar uitstel aan te vragen, maar ook om een divi sie lager uit te komen. Concordia, gedirigeerd door John Gubbels, gaat zondag met vijftig muzikanten in de derde divisie laten horen wat ze kunnen. De uit te voeren werken zijn Shat tering Sparks van Tom de Haes en Alpina Saga van Thomas Doss.Als laatste voorbereiding hierop ver zorgt Concordia samen met de Koninklijke Harmonie van Lottum op vrijdag 17 oktober vanaf 20.00 uur een concert in De Zandhoek in Wanssum. De bouw van de SOS-basis- school in Zambia vordert. Kalundu View worden getoond op de SOS Vriendenmeeting op zaterdag 29 november in zaal De Kei te Geijsteren of op de website: www.sos-meerlowanssum.nl Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. Proefperiode schooljaar 2008-2009 De Raad van State zet hoogst waarschijnlijk een streep door het bestemmingsplan voor de vestiging van een verhuurbe drijf in Swolgen. Dit bleek tij dens een zitting bij de Raad. Omwonenden vinden dat het bedrijf aan de Gun in Swolgen daar niet thuishoort. Ze eisten vernietiging van het bestemmingsplan van de gemeente, dat begin dit jaar door de provincie Limburg werd goed gekeurd. De woordvoerster van de provincie fungeerde tijdens de rechtszitting als de Kop van Jut. De advocaat van omwonenden stelde dat de provincie het plan nooit had mogen goedkeuren, omdat het in strijd is met rijksbeleid. Vol gens dit beleid kan in de buiten gebieden vrijkomende agrarische bebouwing worden gebruikt voor andere kleinschalige bedrijvig heid. Zo kan onder voorwaarden bijvoorbeeld een voormalige boer derij huisvesting bieden aan een architectenbureau. Ook vindt de advocaat dat het verhuurbedrijf voor overlast zorgt bij de buren en het buitenterrein zou wor den gebruikt voor de stalling van afgeleefde voertuigen waar nooit iets aan wordt gedaan. Overigens heeft het bedrijf wel de nodige moeite gedaan om dit uit het zicht te houden door het plaatsen van een scherm en groenstruiken. Het aanzien van de boerderij is ook verbeterd.Volgens de provincie is daarmee precies voldaan aan de doelstelling.Andere bedrijven dan agrarische kunnen zich daar ves tigen als het de verloedering van het platteland tegengaat en voor een economische opleving zorgt. Maar volgens de Raad van State heeft de provincie de regels ver opgerekt en waarschijnlijk te ver. Zo kreeg de provincie het ver wijt dat in feite elke bedrijvigheid kan worden toegestaan in het buitengebied als het de omgeving opsmukt en verval van de bebou wing tegengaat. "Waar liggen de grenzen dan nog?", stelde rechter W Simons."Eigenlijk is er dan geen sprake meer van beleid, maar van toetsen per geval." De Raad van State doet over zes weken uit spraak. Het is dit jaar 150 jaar geleden dat Maria aan Bernadette ver scheen in Lourdes. Dit jubileum wordt in Tienray groots gevierd. Tienray heeft namelijk in 1877 de eretitel Klein-Lourdes van paus Pius IX gekregen. Gedurende dit jubileumjaar zijn er verschillende bijzondere vieringen voor groe pen. Een van die vieringen is een Lourdesviering voor ouderen op zaterdag 18 oktober vanaf 18.00 uur in de kerk van Tienray. Het ouderenkoor Tienray zingt de vaste gezangen, maar daarnaast is het de bedoeling dat er Marialie- deren gezongen worden die bij iedereen bekend zijn zodat ieder een mee kan zingen. De verschil lende ouderenverenigingen uit de gemeente Meerlo-Wanssum nemen de lezing, gedicht, gebed, de bloemenhulde of de voorbe den voor hun rekening. Een oude foto van het centrum in Tienray van voor de oorlog met de oude kerk en Hotel Wijnhoven (thans de Groene Lantaarn). Foto: Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum. In de kindcentra in Wans sum en Hegelsom werken lokale organisaties voor kinderopvang en peuterspeelzaalwerk samen om peuters van 2-4 jaar op één locatie peuterspeelzaalwerk en opvang te kunnen bieden De bouw van de school in het Zambiaanse dorpje Kalun du View vordert. Het gaat wel iswaar allemaal langzamer dan de Meerlo-Wanssumse vrijwil ligersorganisatie SOS Meerlo- Wanssum had gehoopt, maar er is vooruitgang te registe ren. De SOS-contactpersoon ter plaatse, de Engelse onderwijzeres Sonia Doras, verwacht dat binnen twee maanden de school klaar is en dat daarna gestart kan worden met de bouw van de drie lera- renhuisjes. Vorige week is ook de waterput en pomp geplaatst op het toekomstige schoolplein. De SOS-bevriende Nederlandse manager van de dierentuin van Lusaka, Fred Hengelveld, heeft begin oktober foto's gemaakt van de school en de werkzaamheden. De school is nu al zover klaar dat de docenten en de kinderen al een lokaal in gebruik hebben genomen. De niet afgebouwde school is altijd beter dan de twee hutjes, waar tot voor kort onder wijs werd gegeven. Eind oktober krijgt Kalundu View bezoek van Danielle de Winter van de landelij ke organisatie Wilde Ganzen. Zoals bekend geeft Wilde Ganzen ook geld voor dit scholenproject. Als de school helemaal is opgeleverd, draagt het lokale schoolbestuur en SOS Meerlo-Wanssum het gebouw over aan de inspectie onderwijs van het ministerie. Dat betekent dat de continuïteit van de school is gewaarborgd. Vanaf dat moment is het een staatsschool en zorgt de inspectie voor gediplomeerde onderwijzers en lesmateriaal. Meer foto's van de activiteiten in De peuterspeelzalen in Hegelsom en Wanssum heb ben hun activiteiten sinds de zomervakantie uitgebreid. Naast het vertrouwde peu terspeelzaalwerk, bieden de peuterspeelzalen van respec tievelijk Synthese en Stichting PeuterspeelzalenMeerlo-Wans sum op een aantal dagen in de week ook opvang. Dit doen zij in samenwerking met Spring, voorheen SSK, een professio nele kinderopvangorganisatie die al jaren in de omgeving opvang verzorgt voor kinde ren van 0-13 jaar. Een nieuw gezamenlijk concept, op de huidige locaties van de peu terspeelzalen in Hegelsom en Wanssum, met dezelfde vriendjes en vriendinnetjes en de eigen leidsters. Nieuw, maar dus ook heel vertrouwd. Dit initiatief is onderdeel van het project Dagarrangementen, dat is opgestart door de gemeen tes Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas in samenwerking met nog andere partners, zoals de Dynamiek Scholengroep. In dit project werken peuterspeelzalen, basisscholen, kinderopvangorga nisaties en de gemeentes samen bij het aanbieden van spelen, ontwikkelen, leren, ontmoeten en opvang voor kinderen van 0- 13 jaar. Sinds half augustus kun nen peuters op beide locaties 52 weken per jaar op maandag, dinsdag en donderdag van 7.30 tot 18.00 uur terecht voor spe len, ontwikkelen en opvang. Op woensdag en vrijdag zijn de twee nieuwe kindcentra alleen 's och tends geopend van 7.30-12.45 uur. Het schooljaar 2008-2009 wordt gebruikt als proefperiode om te kijken of het nieuwe aanbod van spelen, ontwikkelen en opvang voldoet aan de wensen en behoef ten van ouders en kinderen. De nieuwe kindcentra in Hegelsom en Wanssum richten zich in eer ste instantie op kinderen van 2-4 jaar. In de toekomst is het de bedoeling om ook aan kinderen van 0-2 en 4-13 jaar opvang te gaan bieden. Kinderen van 4 tot 13 jaar kunnen in Hegelsom nu al in de ruimte van de peuterspeel zaal terecht voor voorschoolse opvang van 7.30-8.30 uur. Uitein delijk kunnen straks dus alle kin deren van 0-13 jaar onder één dak - en in beide gevallen dicht bij de lokale basisschool - terecht. De kindcentra worden daarmee een belangrijke ontmoetingsplek voor kinderen van 0-13 jaar. Natuurlijk zullen de basisscholen Onder de Linde in Hegelsom en De Pedde- poel in Wanssum hier ook nauw bij betrokken worden. De beide kindcentra voldoen helemaal aan de eisen van de Wet Kinderop vang. Dat betekent dat werkende ouders dan in aanmerking komen voor zogenaamde Kinderopvang- toeslag (via de Belastingdienst). Tante Jet aan de Maas. Wie kent het niet? Prachtig gelegen aan de Maas en grenzend aan het nationaal park Maasdui nen. Iedereen kan in dit unie ke horecabedrijf in Blitters wijck al meer dan een eeuw genieten van de beroemde Limburgse gastvrijheid. Over tante Jet en het Veerhuys hebben door de tijd heel veel verhalen de ronde gedaan. Het draaide vrijwel altijd om gastvrij heid, goed eten en drinken en de gezelligheid bij tante Jet. Vele prachtige plekjes, en kleurrijke figuren waren een onlosmakelijk onderdeel van alle anekdotes en gebeurtenissen. Zo waren daar Anna van de Maas en Nöllekes Frans (de ouders van Jet),Wullem ome,Tontje den Dwerg, Koëbus de laatste veerman, De kasteel heren en niet te vergeten Jetje zelf. Alle verhalen speelden zich af op de prachtige plekjes rond het veerhuys van tante Jet, in het stroomgebied van de Maas. Deze oude verhalen inspireerden Jan en Kittie Bartels, en zijn nu verwerkt in een compleet nieuw culinair en actief programma voor de najaar- en winterperiode. Hierin spelen de oude waarden en de historie rondom tante Jet een voorname rol.Vanaf zondag 26 oktober vindt om de veertien dagen een fami- liebrunch aan de Maas plaats, een buffet waar de typische Limburgse streekgerechten niet ontbreken. Tante Jet zou tante Jet niet zijn als ze niet speciale aandacht had voor de kinderen. Zo kunnen pap en mam, oma en opa rustig genie ten, terwijl de kinderen zich ver maken in de huiskamer van tante Jet. Op 2 november start de smok kelaarswandeling met ontbijt op zondagmorgen. Onder leiding van een ervaren gids worden aan de hand van oude verhalen de smok kelaarsroutes gevolgd en wordt er stilgestaan bij de schitterende flora en fauna aan de Maas. Voor het vertrek ontvangt tante Jet de gasten met een kopje kof fie en na de wandeling worden ze verrast met een Limburgs ontbijt. Enkele decennia geleden serveer de tante Jet geen vast menu. Soms kon ze mensen verwennen met allerlei lekkere hapjes. Vanaf 22 oktober staan er elke woensdag lekkere hapkes en tapax op het menu, een buffet waar streekge rechten en mediterrane hapjes samengaan. Tante Jet houdt ervan iedereen lekker te verwennen. Vroeger schoof men op koude middagen graag bij tante Jet dicht bij de kachel met een 'köpke thieë mit en kuukske' of vlaai, of wat bloedworst 'mit appelkes'. Soms deed tante Jet stiekem een scheut je likeur in de thee. Tegenwoor dig noemt men dit afternoon tea, of high tea. Tante Jet noemde het 'Thieë mit wat d'erbeej'. Chef Luc heeft de oude boeken erop nage slagen en verschillende heerlijke high tea-menu's samengesteld, (dagelijks op reservering) Verder zijn er thema-avonden op 1 november Halloween 2008 (acteur Ron Roumen vertelt ver halen van Jack Lance tijdens een akelig lekker diner) en vrijdag 14 november (proeverijtjes met wild en wijn- een achtgangen wild- menu met speciaal geselecteerde wijnen). Veerhuys Tante Jet veerweg 7 5863 AR Blitterswijck tel 0478- 532942, www.tantejet.nl, e-mail: info@tantejet.nl GROETEN UIT TIEN HAAT eiu Tienraai Donderdag 16 oktober 2008 - Pagina 13 Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13