Hospice Zenit na twee jaar Wegkruis Castenray ingezegend m - p:.,: Kleur inspiratie Gemeenteraden praten over toekomst 1 H alms/ een ■WW JWJ kunst binnen bereik van kunstenaars en fotografen www.kunstbinnenbereik.nl Collecte PEEL EN MAAS Hallos/eer) Win een #rüs/ell/k $aafTroy-t>akke* t.w.v. €5<M>0.f Li J i Okrsbe PEEL EN MAAS Donderdag 9 oktober 2008 - Pagina 7 Het Venrayse Hospice Zenit presenteerde onlangs zijn jaar verslagvan het eerste volledige jaar. "Zeer velen zijn met het werk in het hospice verbon den", zegt coördinator Cis van Deurssen, "als beroepskracht, als vrijwilliger, als vriend van, als sponsor of als donateur. Hun inspanningen en betrok kenheid zijn onmisbaar." Een terugblik. Hospice Zenit geeft zorg aan mensen die niet meer beter kun nen worden en die (juist daardoor) veel behoefte hebben aan onder steuning in medisch, verpleegkun dig, psychologisch, sociaal en spi ritueel opzicht. Deze zogeheten palliatieve zorg is dus niet gericht op de genezing, maar probeert te bereiken dat de betrokkene zich zo comfortabel mogelijk voelt. De zorg in de laatste levensfase, met een levensverwachting van maxi maal drie maanden, wordt pallia tieve terminale zorg genoemd. Die wordt binnen het hospice dag en nacht geboden, door deskundige en betrokken zorgverleners; ver pleegkundigen, de huisarts en niet in de laatste plaats de vrijwilligers. Wanneer de patiënten - voor het hospice zijn het gasten - zich daar veilig en thuis voelen is de pallia tieve zorg geslaagd. In het startjaar 2006 verbleven 37 gasten in het hospice, in 2007, het eerste volle dige jaar, waren dat er 70. Zij ver bleven er gemiddeld 25 dagen. De zorg in Hospice Zenit strekt zich overigens ook uit tot fami lie en naasten. En dan niet alleen tijdens het verblijf. Vier tot zes weken na het overlijden van een gast neemt de verpleegkundige van het hospice contact op met de nabestaande om te informeren naar de huidige situatie, samen terug te kijken op de opname en de geboden zorg te evalueren. Waar nodig wordt een afspraak gemaakt met overige betrokke nen van het hospice of wordt verwezen naar professionals op het gebied van rouwverwerking. Verder organiseert de werkgroep nazorg enkele malen per jaar een herdenkingsbijeenkomst. Familieleden kunnen als zij dat willen daar ook een bijdrage aan leveren en dóen dat ook graag, met een gedicht, voordracht of muziek. Er werken twintig profes sionele medewerkers in Hospice Zenit, een vast team van negen verpleegkundigen aangevuld met drie oproepkrachten, zeven ver zorgenden en drie helpenden. Daarnaast werken inmiddels 104 vrijwilligers in het hospice; 51 in de directe zorg en 53 in de prak tische ondersteuning. Denk bij dat laatste aan de kookgroep, de tuin, de sfeer, de was, technische klus sen, nazorg en de nieuwsbrief. Een aantal vrijwilligers is zelfs in meer dere werkgroepen actief. De ver pleegkundigen werken samen met de vele vrijwilligers. "De een kan niet zonder de ander. Al is de plaats, taak en verantwoorde lijkheid nog zo uiteenlopend, er dient een perfecte balans te zijn", zegt coördinator Cis van Deurs sen. "Voor de coördinator en het bestuur is dit een voortdurend punt van aandacht. Het hospice heeft de afgelopen twee jaar veel mensen kunnen helpen en bege leiden in hun laatste levensdagen. De dood is weliswaar onafwend baar, maar daar zó dicht bij staan en morgen of overmorgen weer opnieuw, doet een groot appel op de veerkracht van de medewer kers. Een hecht teamverband is een voorwaarde om er mee om te gaan." In 2007 heeft Hospice Zenit een scholingsplan gemaakt en (grotendeels) geïmplementeerd "Daarbij is ook gebleken dat de praktijk van de palliatieve termi nale zorg een bron van leerzame en boeiende momenten is", zegt de coördinator."Terugkijkend naar het werk is er sprake van een per soonlijke en deskundigheidsgroei van de medewerkers van het hos pice. Naast de scholing heeft onze manier van samenwerken daar zeker toe bijgedragen." Maar er is binnen het hospice ook aandacht van de zorgenden voor elkaar en tijd voor ontmoeting en ontspan ning. De medewerkers werden daarbij ook uit onverwachte hoek gesteund. Zo bood een aantal Ven rayse cursisten voetreflexmassage de medewerkers van het hospice een gratis behandeling aan. Deze avond werd gecombineerd met informatie over het reilen en zei len in het hospice. En de vrien- denkookgroep SAROMA (SAmen ROmmel MAken) wilde bij gele genheid van haar 10-jarig bestaan iets doen voor mensen die zich voor anderen inzetten. Zij trak teerden de vrijwilligers van het hospice met hulp van hun part ners en professionele koks op een fantastisch vijfgangendiner. De ingrediënten voor de gerechten werden geschonken door plaat selijke ondernemers. De culinaire creaties werden afgewisseld met muziek, cabaret en zang. "Het is heel fijn te bemerken dat het hos pice gedragen en gesteund wordt door de gemeenschap", zegt Cis van Deurssen. "De vele vrijwilli gers die overal voor klaar staan en de sympathie die we van perso nen, bedrijven en overheden erva ren geven ons extra energie." -V vüSs r'v- fÉSK&W. Pastoor Huub van Horne heeft afgelopen zaterdag op de hoek Tunnelweg/Roffert in Castenray een nieuw wegkruis ingezegend. Het memorie- kruis, dat blijvend moet herin neren aan het 75-jarig bestaan van de parochie van de H. Mat thias en aan het Jaar van het Religieus Erfgoed, is geplaatst op initiatief van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. In zijn openingswoord vertelde heemkundevoorzitter Jan Strijbos over de lange traditie van veldkrui- sen en kapellen die het katholieke zuiden in Nederland kent. Deze kruisen werden om verschillende redenen geplaatst, bijvoorbeeld ter bescherming van veldgewas sen, uit dankbaarheid voor een verkregen gunst of om te herinne ren aan een bepaalde gebeurtenis. De mensen hechtten veel waarde aan deze kruisen en kapellen. "Als men vroeger zo'n kruis passeerde, nam men netjes de pet of hoed af en men groette Onze Lieve Heer. Soms knielde men neer om een kort gebed te prevelen en stee vast werden er verse bloemen bij het kruis gezet", aldus Strijbos. De Castenrayse heemkundestichting had met de locatie van het nieuwe kruis een bewuste keuze gemaakt. "Vroeger werd de Roffert de Klei ne Lijkweg genoemd, omdat over ledenen uit de buurt via deze weg naar het kerkhof in Oirlo werden vervoerd. Ook stond hier bij sacra mentsprocessies een rustaltaar en de oude eik, waaronder het kruis staat, vormde de grens tussen de vroegere gemeente Oirlo en de gemeente Venray", zo wist de heemkundevoorzitter te melden. Pastoor Van Horne refereerde vóór de inzegening aan het feit dat juist 4 oktober, het feest van St. Franciscus en Werelddierendag, uitgekozen was om het wegkruis in te zegenen. Aan de vele kinde ren vertelde hij dat St. Franciscus in 1224 een visioen had, waarin hij droomde over de kruisiging van Jezus Christus. Hij ontwaakte uit zijn droom met de stigmata, de vijf wonden van Jezus door de kruisiging, op zijn eigen lichaam. Na de inzegening van het kruis werden ook de door de kinderen bij het nieuwe wegkruis neerge legde dierenknuffels gezegend. Vervolgens werd een bloemen hulde aan de gekruisigde Christus gebracht, waarbij alle kinderen een bloemetje bij het kruis legden. Daarna was het de beurt aan Koos Swinkels, voorzitter van de Stich ting Kruisen en Kapellen van de gemeente Venray, om de aanwe zigen toe te spreken. Hij memo reerde onder meer het feit dat er in de provincie Limburg jaarlijks nog verschillende wegkruisen herplaatst en nieuw geplaatst worden. In zijn slotwoord dankte Jan Strijbos allen die bijgedra gen hadden aan de realisering van het wegkruis, waarbij hij een applaus vroeg voor Jan Weijs die vele uren besteed had aan de con- Pastoor Huub van zegent het wegkruis. Horne structie van het nieuwe wegkruis. En daarmee kwam er een einde aan de inzegeningceremonie, die muzikaal werd opgeluisterd door Kinderkoor Cajeko en een groep muzikanten van Fanfare Dorps klank. Kunstbinnenbereik.nl verkoopt schilderijen, tekeningen en foto's geprint op luxe canvasdoek. origineel, betaalbaar en persoonlijk Vier gemeenteraden zaten maandagavond 6 oktober bij elkaar in de confertain- mentroom 'Mystique' van Toverland in Sevenum. De uitnodiging daarvoor - een mooi ingebonden boekje met vooral lege pagina's- werd door avondvoorzitter Carel Neervoort meteen symbolisch neergezet als rode draad voor de avond: 'De toekomst van de vier gemeenten moet nog worden geschreven'. Hoe, dat was onder andere aan de aan wezigen, aldus Neervoort, die vrij snel het inleidende woord gaf aan de voorzitter van de Stuurgroep Herindeling, bur gemeester Jos Waals van de gemeente Venray. Burgemeester Waals zette met een de toon. Zijn inleiding voor de vier gemeenteraden begon met het stevig benadrukken van alle pijnpunten, waarbij hij de gemeente Venray nog het meest leek te ontzien. Wellicht om de discussie van de werkgroepen meteen op scherp te zetten. En dat werkte. Menig raadslid pakte de handschoen op en reageerde kritisch op de door Waals gefor muleerde stellingen. Het leverde een interessante avond op, in een toverachtige entourage. Terwijl de gemeenteraden in werkgroe- pen uiteengingen, gaf archivaris Paul van Meegeren een boeiende presentatie voor de bestuurders van de vier gemeenten. Eens te meer bleek in de geschiedenis al de sleutel te liggen voor de toe komst. SAMEN De plenaire afsluiting door de vier gemeenteraden leverde nog een aantal interessante gezichts punten op. Alle inzichten en opmerkingen worden verwerkt in een verslag van de bijeen komst, dat via de griffies van de Discussie in een van de werk groepen. gemeenteraden aan de aanwe zigen zal worden verstrekt. Na afloop werden de raadsleden nog uitgenodigd om in een informeel samenzijn met elkaar verder van gedachten te wisselen. Daarmee werden ook een aantal belangrij ke bladzijden uit het uitnodigings boekje gevuld. Want uiteindelijk lijkt iedereen het er wel over eens dat hoe dan ook het verhaal van de toekomst toch samen vertelt moet gaan worden. Dankavond Henriëtte Poels Al 40 jaar is mevrouw Poels- Peters, bij een ieder bekend als Henriëtte Poels, actief voor de Nederlandse Hartstichting. Al 40 jaar zet zij zich met volle overgave in voor het goede doel; het terug dringen van hart- en vaatziekten. Eenieder die Henriëtte kent zal ongetwijfeld haar doorzettings vermogen en enthousiasme opge merkt hebben. Zoals Henriëtte zelf aangeeft heeft haar leven en dat van haar gezin voor een groot gedeelte in het teken gestaan van de Nederlandse Hartstichting en dus is het nu de hoogste tijd om een avond te organiseren die in het teken staat van het bedan ken van Henriëtte. Een avond waarop Henriëtte op waardige wijze in het zonnetje gezet wordt door betrokken Vrienden van de Hartstichting en de Nederlandse Hartstichting. Naast dat Henriëtte volop dankzeggingen zal ontvan gen wordt op deze avond ook aandacht besteed aan de doelstel lingen van de Nederlandse Hart stichting door middel van een pre sentatie van het lokale initiatief van de Juniorkamer Venray Hard voor Hart. Cardioloog en lid van de Juniorkamer Braim Rahel zal deze presentatie verzorgen. Wilt u ook aanwezig zijn op deze avond, kondig uw komst aan bij Bert Sui len via E suilen2@cs.com of via T 0478 - 586431. U bent van harte welkom vanaf 19-30 uur. Dorpsraad Dorpsraad Ysselsteyn verga dert op maandag 13 oktober om 20.00 uur in zaal Roelanzia. Op de agenda staan onder andere de her beplanting speelterrein Veenmos, een kennismaking met wethouder Elly van Dijck, voorbereiding ver gadering met verenigingsbesturen en/of inwoners Ysselsteyn en het verslag van het dorpsradenover- leg. Luikse markt afgelast De Luikse markt van tafelten nisvereniging Summa/Red Stars op 19 oktober gaat niet door. Dit omdat er in dat weekend nog een markt plaatsvindt in de wijk Brukske. De Luikse markt wordt nu gehouden in het voorjaar. Is uw site aan een facelift toe? Wij zorgen dat uw site weer bij de tijd is. Flyers Internet Communicatie Diefstal gereedschap Een 23-jarige man uit Afferden is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden op ver denking van diefstal van gereed schap uit een garage aan de Kolk- weg in Venray. Agenten wisten hem omstreeks een uur te arreste ren dankzij een melding van een alerte getuige die hem met een zaklamp had gezien. Ze troffen de man aan in een tuin van een ande re woning. In de week van 5 tot en met 11 oktober gaan ruim 50.000 vrijwil ligers van de Brandwonden Stich ting op pad om te collecteren. Dit jaar combineert de Brandwonden Stichting de jaarlijkse collecte met een preventiecampagne. Collec tanten geven bij ieder huishouden dat ze bezoeken een informatie- kaart over blusdekens af. Al meer dan 35 jaar voert de Nederlandse Brandwonden Stichting strijd tegen deze littekens. Dit doet zij op drie fronten: Het voorkomen van brandwonden, het verbeteren van de behandeling en het bevor deren van de psychosociale nazorg en begeleiding. De collecte is voor de Brandwonden Stichting de belangrijkste inkomstenbron voor deze 'strijd tegen de littekens'.Wie de collecte heeft gemist, kan ook geld storten op giro 202122 ten name van Nederlandse Brandwon den Stichting in Beverwijk. Kandidaten publieksprijs Tijdens De Dag van de Vrijwil liger wordt dit jaar voor het eerst naast een door een jury toege kende prijs van 500 euro een publieksprijs uitgereikt. Voor deze publieksprijs, beschikbaar gesteld door Ronde Tafel 160 Venray- Horst, komen zeven Venrayse vrij willigersorganisaties in aanmer king. Alle bezoekers mogen een stem uitbrengen op hun favoriete organisatie. Voor de publieksprijs komen onder meer in aanmerking Jeugdsoos Vredepeel, Stichting Kruisen en Kapellen, Wereldwin kel Venray en Zonnebloem regio Venray. Auto gestolen Bij de inbraak in een woning aan de Hoenderstraat in Venray is in de nacht van maandag op dins dag tussen omstreeks 00:30 uur en 06:30 uur een personenauto ont vreemd. Het gaat om een blauwe Xsara Picasso. Naast de personen auto werden uit de woning com puter- en spelapparatuur, telefoons en persoonsdocumenten ont vreemd. De inbrekers hebben ver moedelijk toegang tot de woning gekregen door een raam te force ren. De politie onderzoekt de zaak. een abonnement waard griezelindicator Geniet de hele herfstvakantie van de Halloweensfeer terwijl je rondzwiert in één van de spetterende attracties. Bezoek ook de griezelige avondparty op zaterdag 25 oktober 2008 (19.00 - 23.00 uur), als je durft... Entreeprijs Halloweenavond: €14,50 per persoon. Bestel uw entreebewijs online op www.toverland.nl onder de button 'Tickets'. Stuur ons een superspannend Halloweenverhaal dat zich afspeelt in Attractiepark Toverland. Wie weet... maak jij kans op deze stoere prijs! Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling Angstaanjagend Griezelig Spannend Het verhaal kan t/m 22 oktober 2008 gestuurd worden naar: Attractiepark Toverland /Tbv Peel en Maas Toverlaan 2 5975 MR SEVENUM Of naar rnfo@toverland.nl onder vermelding van Peel en Maas, Vergeet niet de eigen naw-gegevens te noteren bij het verhaal! Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. De algemene actievoorwaarden van Toverland zijn op deze actie van toepassing. Uiterlijk 24 oktober 2008 wordt de prijswinnaar bekend gemaakt en ontvangt hetTroypakket per post.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7