Pendeldienst tussen ziekenhuizen Antirookcampagne in het Turks Kurstjens Pendelbusje tussen ziekenhuizen wordt vast groot succes BEDRIJFSONGEVAL? Ingezonden VAN DER PUTT (IQ) ADVOCATEN PEEL EN MAAS Donderdag 9 oktober 2008 - Pagina 5 Gehandicapten Platform Venray opgelucht over reeds bereikte resultaten Het Gehandicapten Platform Venray (GPV) zet zich van 13 tot 17 oktober in voor de lan delijke Week van Toegankelijk heid. Op maandag 13 oktober en vrijdag 17 oktober zal het Venrayse platform een stand plaatsen om mensen te infor meren over de reeds bereikte resultaten én de toekomstige initiatieven van het GPV. Het Gehandicapten Platform Venray (GPV) is in 1995 opge richt om de collectieve belangen te behartigen van mensen met een beperking in de gemeente Venray. Het GPV wil voor deze groep mensen mogelijkheden en kansen creëren om hen zodoende in staat te stellen volwaardig deel te nemen aan de Venrayse samen leving. Om dit mogelijk te maken, signaleert en inventariseert het GPV knelpunten en maakt het zich sterk om hiervoor oplossin gen te vinden. Dit gebeurt vaak in overleg met de gemeente, onder meer met de afdeling Openbare Werken, Maatschappelijke Dien sten of andere instanties. Sinds de oprichting in 1995 heeft het GPV al diverse resulta- Op zaterdag 11 oktober kun je in dertien cafés in Venray, Castenray en Oirlo 'zwetsen in de kroeg'. Tijdens deze middag worden er verhalen verteld over diverse thema's uit het vroegere leven in Venray. Dit initiatief is genomineerd voor de week van de geschiedenis- prijs, die op 18 oktober tijdens de nacht van de geschiedenis wordt uitgereikt. "Geschiedenis en kroegen is een bijzondere combinatie", weet Peter leeuwen, één van de initi atiefnemers. "Toch heeft iedere kroeg een geschiedenis en de meeste verhalen beginnen vaak in de kroeg onder het genot van een alcoholische versnapering. Het leek ons dan ook een leuk idee om een middag te organise ren, waarbij er in de kroeg verha len worden verteld door bekende en minder bekende Venraynaren. Zij beginnen met het vertellen van één of twee verhalen, waarbij andere kroegbezoekers hun erva ringen mogen delen en hun verha len mogen vertellen." "Het 'zwetsen in de kroeg' is een onderdeel van de landelijke week van de geschiedenis. Deze week heeft als doel het historisch besef in Nederland te doen groei en. De organisatie van de week van de geschiedenis vond ons idee zo origineel, dat we genomi neerd zijn voor de 'week van de geschiedenisprijs'. Dit is een prijs voor een activiteit die op de meest aansprekende manier een breed publiek voor geschiedenis weet te boeien. Landelijk worden er wel zeshonderd activiteiten georgani seerd en we vinden het dan ook een hele eer om bij de beste tien te zitten. Andere genomineerden zijn bijvoorbeeld het kampioen schap sterke verhalen vertellen ten geboekt met betrekking tot toegankelijkheid, bereikbaarheid en bruikbaarheid van voorzienin gen in de gemeente. Het gemeen tehuis en de publiekshal zijn eindelijk goed toegankelijk en er zijn invalidenparkeerplaatsen aan gebracht. Ook de gemeenschaps huizen, wijkgebouwen en dorps huizen hebben geïnvesteerd in een verbeterde toegankelijkheid. Tevens is het functioneren van de regiotaxi en openbaar vervoer verbeterd. Onlangs is er een start gemaakt met het project 'Venray op de schop', waarbij het GPV een adviserende rol heeft gehad. Toch valt er nog veel te winnen. De raadszaal, het ziekenhuis, de bioscoop, winkels, horeca en bus haltes zijn vaak nog té slecht toe gankelijk, bereikbaar of bruikbaar voor mensen met een beperking of voor ouderen. Zo ontbreken vaak invalidentoiletten. Binnen de gemeente zijn er slechts enkele openbare voorzieningen die het speciale vignet voor toeganke lijkheid hebben ontvangen. De ondernemers zijn positief, dat moet gezegd worden volgens het GPV Ook de gemeente erkent de problematiek rondom toegan- in Rotterdam en de organisatie van speciale treinreizen door het Groningse landschap. We zijn nu al heel trots om bij de beste tien te zitten en hopen de prijs te win nen. Maar als anderen beter zijn, dan is dat zo." De prijs wordt tijdens de nacht van de geschiedenis in hotel Grand Krasnapolsky inAmsterdam uitgereikt. De winnaar krijgt 5000 euro en mag gratis deelnemen aan een tweedaagse workshop met als onderwerp verbreding van de doelgroep en het vergroten van het bereik." THEMA "Iedere kroeg heeft een eigen geschiedenis en een eigen ver haal. Er zijn dan ook verschillende thema's aan de kroegen toege kend. Zo wordt in café 't Podium gepraat over het uitgaan in Venray. De kartrekkers van deze middag zijn Sjang Vollenberg en Leo Cree- mers. Deze verhalen zijn bijzon der geschikt voor de jongeren uit Venray. In café de Engel kwamen vroeger regelmatig patiënten uit een psychiatrische instelling. In dit café worden dan ook verhalen over de psychiatrie verteld onder leiding van Cor Linskens. Ook wordt hier het boekje 'Gij zult nooit een gooede patiënt wor den!', geschreven doorTwan van Els, gepresenteerd. In De Artiest vertellen Anne Christien Liebrand, Frans van den Heuvel en Leo Jans sen over artiesten van vroeger. In De Zwaan vertelt Koos Swinkels over gildes van vroeger en Michel Claessens en Jac Janssen vertellen verhalen over het Venrays Man nenkoor door. Jan Houben vertelt over het boerenleven in Plein 14 en in de kroegen De Koster en D'n Terp worden dorpsverhalen uit respectievelijk Castenray en Oirlo verteld. In de Rooyerie wordt kelijkheid. Het GPV zou graag inspraak hebben in de initiatief- en ontwikkelfase van met name openbare voorzieningen. Op deze manier kunnen in een later sta dium kosten worden bespaard, omdat bijvoorbeeld invalidentoi letten en doorgangen al gebruiks vriendelijk zijn. Op dit moment acht het GPV dit echter nog niet haalbaar. Dit komt met name door het feit dat in de bouwvergunning vaak de verplichting ontbreekt om te bouwen volgens de normen die gelden voor mensen met een beperking. WENSEN Het GPV is tevreden over de reeds behaalde resultaten. Opge lucht vooral, over wat er bereikt is. 'Opgelucht' is tevens het lan delijke thema van de Week van Toegankelijkheid in 2008. De instelling en gedachten van het GPV sluiten hier naadloos op aan. Toch gaat men nu niet achterover leunen. Aankomende week richt het GPV zich voornamelijk op het creëren van bekendheid en het kweken van begrip onder de Ven rayse bevolking. Op maandag 13 oktober zal een informatiestand aanwezig zijn op de Grote Markt. gezwetst over zaken doen in Ven ray door de gebroeders Coenen, de gebroeders Thomassen en Mar tin Verschuuren. Over het Rijke Roomse leven vertellen de ex- misdienaars Frits Basten en Theo Jacobs in de Klokkeluider. In Lion d'Or vertelt Trijn Pouwels Min over het huishouden vroeger en in de Piëlhaas vertelt Theo Michiels over cafés van vroeger. Ben je van de sport dan zullen Sjef Keijzers en Pieter Lamers verhalen vertel len over voetbal en volleybal in de Uitmarkt. En in het Upke Vas- telaoves wordt gezwetst door, hoe kan het anders, de Aide Prinsen Kompeneej. Alle verhalenvertel lers beginnen om twee uur, maar iedereen kan de hele middag in- De GGD Noord- en Mid den-Limburg start samen met Turkse organisaties en Stivoro een anti-rookeampagne in het Turks. Het doel is om zoveel mogelijk rokers van Turkse afkomst te bereiken en te ondersteunen bij hun stoppo gingen. Centraal in deze actie staat een Turkse versie van de zoge noemde StopSMS. Voor de Turkse campagne 'In iedere roker zit een stopper' werkt de GGD Noord en Midden-Limburg samen met acht lokale Turkse organisaties in de gemeenten Venlo, Venray, Weert en Roermond. De Turkse organisaties benaderen de rokers Naast informatie over het GPV zullen ook andere belangengroe peringen zoals het Zorgloket en Synthese onder de aandacht wor den gebracht. Op vrijdag 17 okto ber staat de stand op het Schouw burgplein. Beide dagen kunnen mensen op een wensenbord aan geven welke verbeteringen met betrekking tot toegankelijkheid, bereikbaarheid en bruikbaarheid nog op hun verlanglijstje staan. Het invullen van een enquêtefor mulier is ook een mogelijkheid. SPEERPUNTEN Op de korte termijn blijft en gaat het GPV zich op drie speer punten concentreren. Allereerst het project 'Venray op de schop', gericht op het centrum van Venray, vaak gekscherend de 'zevenheuve- lenweg' genoemd. De wegen zijn slecht, er zijn teveel obstakels, en afvalbakken en lantaarnpalen staan geregeld in de weg voor rol stoelgebruikers. De plannen van dit project zijn helemaal gereed en de keuzes zijn gemaakt, dus het is nu wachten op de uitvoering. Onderdeel van dit project zijn tevens de toegangswegen naar het centrum. Het tweede speerpunt is de WMO. Controle op de uitvoe- en uitlopen." DEELNAME "De deelname aan dit project is met dertien kroegen erg hoog. De cafés die meedoen zullen het muziek niveau aanpassen aan de middag. Doordat er over verschil lende thema's wordt gesproken, zit er voor iedereen uit Venray wel een interessant onderwerp bij. Daarnaast hopen we ook dat het winkelende publiek toch even een kroeg induikt en zo door de geschiedenis wordt gegrepen. Sommige verhalen zullen in het Venrays dialect worden verteld, maar dat is geen voorwaarde. Een ieder mag gewoon in het Neder lands zijn of haar verhaal vertel- persoonlijk en krijgen hiervoor ter ondersteuning flyers en pos ters (in het Turks) om uit te delen. Hierin staat alle informatie over en een aanmeldingsformulier voor StopSMS. Ook worden er voorlich tingsbijeenkomsten over stoppen met roken georganiseerd en Turk se stoppen-met-rokenbrochures uitgedeeld. De Turkse StopSMS bestaat, net als de Nederlandstalige versie, uit een aantal gratis sms'jes van Stivoro.Iemand die wil stop pen, geeft zijn of haar stopdatum op. Daarna krijgt deze persoon, gedurende twee maanden, zeven tien sms'jes. Hierin staan tips voor bij het stoppen met roken. Er wordt gehoorlijk gerookt binnen de Turkse gemeenschap. Vandaar ring van deze wet heeft blijvend de aandacht van het GPV. Tenslotte blijft het GPV veel aandacht beste den aan (gehandicapten)vervoer. Ze streeft ernaar dat met name openbaar vervoer voor iedereen toegankelijk is. Niet alleen de ver voersmiddelen worden onder de loep genomen, ook de kaartjesau tomaten zijn voor verbetering vat baar. Kortom, het GPV blijft zich nu en in de toekomst inzetten voor het zelfstandig functioneren van mensen met een beperking. De week van 13 tot 17 oktober wordt aangegrepen om de Venray se bevolking op de hoogte te stel len van de reeds behaalde resulta ten en toekomstige initiatieven. SECRETARIS Het gehandicaptenplatform is al maanden naarstig op zoek naar een secretaris. Mocht het werk van het GPV u aanspreken, wilt u zich inzetten voor mensen met een beperking en heeft u enige ervaring met secretariaatswerk, dan bent u van harte welkom. De huidige secretaris wil u graag informeren over de inhoud van de functie. Meer informatie: B. van Berlo, 0478-586036. "Geschiedenis en kroegen is een bijzondere combinatie", iveet Peter Teeuwen, één van de initiatiefnemers. len. Ik hoop dat er veel aanloop is en dat het een gezellige middag wordt, dan is het voor ons al een geslaagde activiteit." Het initiatief voor 'zwetsen in de kroeg' ligt bij een viertal par tijen: de Venrayse Bibliotheek, het museum 't Freulekeshuus, het Historisch Platform Venray en het Gemeentearchief, die zich samen op www.rooynet.nl profileren. Meer informatie is te vinden op www.rooynet.nl en www.week- vandegeschiedenis.nl. dat deze campagne zich speciaal op die doelgroep richt. Er wordt veel verwacht van de persoonlijke aanpak. Belangrijk hierbij is de mede werking van de plaatselijke Turkse organisaties. Een groot schalige stoppen-met-rokencam- pagne in 2008 moet meer rokers ertoe bewegen te stoppen met roken. De campagne is een geza menlijk initiatief van KWF Kan kerbestrijding, Nederlandse Hart stichting, Astma Fonds en Stivoro. Een en ander wordt ingegeven door het rookverbod dat per 1 juli 2008 geldt voor de sectoren horeca, kunst/cultuur en sport. Daarnaast wordt de accijns op tabaksproducten verhoogd. Vanaf maandag 13 oktober kunnen patiënten en bezoe kers van VieCuri Medisch Cen trum gebruikmaken van een pendelbus voor vervoer tussen de ziekenhuislocaties Venlo en Venray. De bus heeft ook een opstapplaats in Horst. De uit voering van de busdienst is in handen van Munckhof Taxi. De kosten bedragen 2, 50 euro per rit en kunnen bij de bus chauffeur worden voldaan. VieCuri start met deze pen deldienst om de bereikbaarheid van de ziekenhuizen in Venlo en Venray te verbeteren. In de hui dige situatie zijn patiënten en bezoekers voor vervoer tussen de locaties afhankelijk van openbaar vervoer of van het eigen vervoer. Met deze reguliere busdienst van Presentatie plan Centrum-West Het wijkontwikkelings plan Centrum-West is in con cept vrij voor inspraak. Het gebiedspanel Centrum-West, bestaande uit wijkraad Noord- West, Synthese, politie, Wonen Venray, Zorggroep Noord-Lim burg en de gemeente Venray, heeft in de afgelopen maan den gewerkt aan dit plan. Het wijkontwikkelingsplan bestaat uit een analyse van de wijk, een visie op de wijk waarin beschreven is hoe Centrum-West er over circa tien jaar uit zou moe ten zien en een uitvoeringspro gramma om deze visie te realise ren. Het gaat om een conceptplan omdat het gebiedspanel, voordat het plan wordt vastgesteld door de raad, dit eerst nog wil presente ren aan de bewoners van de wijk. Na de presentatie van het wijk ontwikkelingsplan bestaat voor de bewoners volop de gelegen heid om met het gebiedspanel in discussie te gaan. Wellicht komen vanuit de bewoners van Centrum- West nog onderwerpen en goede ideeën ter sprake die opgenomen moeten worden in het wijkont wikkelingsplan, voordat dit defini tief wordt vastgesteld. Wethouder Elly van Dijck is, als verantwoor delijk portefeuillehouder, bij deze presentatie aanwezig. De bewo ners van Centrum-West worden van harte uitgenodigd om op 23 oktober bij de presentatie aanwe zig te zijn. De presentatie wordt gehouden in de aula van Gildeop- leidingen, Westsingel 1De avond begint om 20.00 uur. Het wijk ontwikkelingsplan kunt u vinden op www.gebiedspanel.nl onder Centrum-West of op www.venray. nl/bis. Noodlokalen Vorige week stond er een arti kel in Peel en Maas over de toe stand van de noodlokalen bij basisschool De Landweert in Ven ray en basisschool De Meent in Leunen. Inderdaad, er is veel mis. Wij kunnen het bevestigen, want we werken er elke dag. Maar dat de noodlokalen hier niet goed gepoetst zouden worden willen wij ten stelligste bestrijden. Het is hier brandschoon. Marloes Philipsen en Jan Nieu- wenstein, leerkrachten groep 7 basisschool De Meent, Leunen. VieCuri wordt een mogelijk reis- probleem aangepakt. De bus rijdt ieder half uur van maandag tot en met vrijdag tussen 6.15 uur 's mor gens en 20.15 uur 's avonds. Er is een folder met daarop de exacte dienstregeling, ook staan de tijden vermeld op de VieCuri-website www.viecuri.nl. De opstaphaltes zijn in Venlo voor het ziekenhuis aan de kant van de Tegelseweg. In Horst kunnen passagiers instap pen bij het oude gemeente bus hokje bij de Veolia-bushalte aan de Venloseweg bij de afrit Horst van de A -73- In Venray is de opstap plaats op het parkeerterrein naast het ziekenhuis. Op de bushokjes is herkenbaar de markering 'Pen deldienst VieCuri' aangebracht. Behalve voor de patiënten en bezoekers, worden de busjes ook ingezet voor het vervoer van de Open dag VieCuri Het nieuwe Centrum voor Diagnostiek van VieCuri Medisch Centrum is helemaal ingepakt. Vrijdag 10 oktober wordt in Venlo het Centrum voor Diagnostiek namelijk officieel geopend. Deze opening viert VieCuri samen medisch specialisten, medewerkers, huisartsen, dokters assistenten en praktijkondersteu ners. Op zaterdag 11 oktober van 11.00 uur tot 15.00 uur is er een open dag. Op deze dag is iedereen van harte welkom om het nieuwe Centrum voor Diagnostiek te komen bezichtigen. Behalve uit leg over de werkwijze in het Cen trum voor Diagnostiek, worden de bezoekers rondgeleid langs de afdelingen die aan dit centrum verbonden zijn. Zo is het mogelijk om de laboratoria te bezoeken om met eigen ogen te zien hoe het bloed wordt onderzocht. Ook zijn de afdelingen nucleaire genees kunde, radiologie en de apotheek in de route opgenomen. De mede werkers van de afdelingen geven uitleg over hun werkzaamheden. medewerkers tussen de locaties. Het is vooralsnog niet mogelijk om een plaatsbewijs te reserveren, maar bij een tekort aan plaatsen zal tweede bus worden ingezet. De busjes kunnen niet worden ingezet voor personen in een rol stoel, omdat voor hen een speci ale vervoersregeling geldt. Na drie maanden zal VieCuri onderzoeken hoe de pendeldienst functioneert en of er aanpassin gen nodig zijn. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Brunch voor mantelzorgers Voor de vierde keer nodigt Rotary Venray mantelzorgers uit om aan te schuiven bij een brunch op zaterdag 15 november tussen 11.00 en 13.00 uur. Tijdens deze brunch kunnen mantelzorgers genieten van een gezellig samen zijn met lotgenoten. In Nederland vervullen ongeveer anderhalf miljoen mensen mantelzorg. Ook in Venray en omgeving zijn vele mantelzorgers actief. Ze doen hun werk vaak gedurende langere tijd en in stilte. Daarom is het goed dat er aandacht wordt geschon ken aan deze onmisbare groep vrijwilligers. Enerzijds om de vaak anonieme mantelzorgers in het zonnetje te zetten, anderzijds om stil te staan bij de positie van mantelzorgers en de problemen waarmee zij te maken krijgen. De brunch voor mantelzorgers uit Venray en omgeving wordt gehou den in Dans en Partycentrum Janssen aan de Raadhuisstraat in Venray. Aanmelden kan voor 1 november bij het Steunpunt Man telzorg bij Synthese via telefoon (0478)517317. Venrays initiatief genomineerd voor de week van de geschiedenisprijs ujujuj. tedscomicart.nl De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Puft Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl GPV vraagt aandacht voor Week van Toegankelijkheid Zwetsen in de kroeg

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5