m V Subsidie voor Match en Moedercentrum Sloop panden in volle gang Vrouw ernstig gewond PAKKANS Kurstjens Julicher Meijer PEEL EN MAAS Rundvee- en varkenshouders zien kosten mestafzet de pan uitrijzen De vakgroep varkenshou derij van de LLTB heeft het initiatief genomen voor het oprichten van een collec tieve mestverwerking in Ven ray. Het startschot is al gege ven. De vakgroep laat een onderzoek uitvoeren en een businessplan opstellen. "We hopen eind 2009 aan de slag te kunnen met grootschalige mestverwerking in Venray", zegt Toon van Hoof. Vooral de rundvee- en varkenshouders zijn momenteel veel geld kwijt aan de afzet van hun mest bij de akkerbouwers. Een gemid deld bedrijf betaalt al gauw zo'n 100.000 euro per jaar. Terwijl ruim tien jaar geleden de veehouders er zelfs nog geld bij uit kregen. De markt is de laatste jaren helemaal op zijn kop gezet. Met als grote winnaars de akkerbouwers die circa 15 euro per kubieke meter voor de mest 'vangen'."Daarvoor krijgen ze een goed product, dat ze voor hun bedrijf hard nodig hebben", zegt kalkoenhouder Henk Jenniskens uit Ysselsteyn. Hij voorspelt dat er over een aantal jaren weer een heel andere situatie is."Er is nu een groot mestoverschot op de markt. Door allerlei initiatieven voor ver werking en export, zal het aanbod drastisch afnemen. Dan zal de prijs flink vanzelf gaan kelderen", voor spelt Jenniskens. "Toen ik vijftien jaar geleden het bedrijf overnam, kregen we er ook nog geld bij uit. Nu ben ik er een ton per jaar aan kwijt. Het is zonde van het geld. Ik kan dat beter investeren in mijn stallen of het bedrijf verfraaien." De pluimveehouders zitten sinds kort in een iets riantere positie. Zij kunnen terecht in de nieuwe biomassacentrale in Moer dijk, die sinds een halfjaar volop draait. Henk Jenniskens maakt er tot volle tevredenheid gebruik van. "Ik kan nu het hele jaar door mijn mest kwijt voor 18 euro per kuub. Ik hoef het niet meer bij mijn bedrijf op te slaan. Want bij een natte winter hebben de akker bouwers het niet nodig. Het is een duurzame oplossing, want het wordt verbrand tot elektriciteit. Alhoewel sommigen het jammer vinden voor zo'n waardevol pro duct" aldus Jenniskens. Voor koeien- en varkensmest is verbranding in de biomassacentra le geen oplossing. "Pluimveemest is veel droger", vertelt varkens houder Toon van Hoof uit Vrede- peel. "Terwijl varkens- en koeien- mest voor negentig procent uit water bestaat." De veehouders zijn het beu om bakken geld naar de akkerbouwers te 'brengen' die rustig achterover kunnen leunen. Vandaar dat de LLTB de veehou ders oproept zich aan te sluiten bij het initiatief. Om de onder zoekskosten te dekken wordt een entreegeld van 500 euro gevraagd. De minimum schaalgrootte voor een mestverwerkingsinstallatie is 60.000 kubieke meter. In de praktijk betekent dat zo'n tien veehouderijen het al rendabel kunnen maken. In Venray zal het een plek moeten krijgen op een bedrijventerrein. "Het liefst in de buurt van een waterzuivering", zegt Van Hoof, die ervan overtuigd is dat het initiatief levensvatbaar is. "De mestnormen zijn steeds meer aangescherpt. We mogen nu de helft minder op landbouw grond uitrijden dan pakweg tien jaar geleden. En in 2015 moeten fosfaat en stikstof nog verder zijn teruggedrongen. Daarom is het noodzakelijk dat we dit gaan ondernemen. Want de druk op de markt is veel te groot geworden. Op den duur moet er weer een krapte ontstaan." De bouw van een verwerkings installatie vergt ettelijke miljoenen euro's. Van Hoof hoopt te komen tot een samenwerkingsverband van regionale veehouders. De rundveeboeren hadden voorheen nauwelijks een mestprobleem. Ze konden zelfs overtollige varkens- mest aannemen. De laatste jaren komen ook zij door de strenge normen met een overschot aan drijfmest te zitten. Volgens Van Hoof speelt het probleem vooral in deze regio. "In Zuid-Limburg is er bijvoorbeeld een tekort. Over heel Nederland gezien zou het goed verdeeld kunnen worden." Maar de transportkosten zijn hoog. Export van onbewerkte mest is verboden. Terwijl er vlak over de grens in Duitsland een nij pend tekort is. Varkensbedrijf Houbensteyn heeft een oplossing bedacht met een vergistingsinstallatie. Door de mest te verwarmen tot 70 graden worden alle ziektekiemen en bac teriën gedood. Daarna mag het geëxporteerd worden. Bijna alle mest van Houbensteyn, ongeveer 35.000 kuub per jaar, wordt op deze manier sinds 2006 verwerkt en naar Duitsland geëxporteerd. Alhoewel er nog altijd geld bij moet. Het gas dat vrijkomt wordt omgezet in warmte en elektri citeit waarmee de mest wordt opgewarmd. Alhoewel Houben steyn niet actief zal deelnemen, ziet directeur Martin Houben het initiatief in Venray wel degelijk zit ten. "Dit is toch de toekomst. Het is een heel goed plan. In Duits land is er geweldig veel vraag naar mest. Onze opdracht is om van mest een positief exportartikel te maken. Afzet naar het buitenland is de enige oplossing", denkt Hou ben. Een varkenshouder betaalt nu 22 euro per kubieke meter voor de afzet. Dit is inclusief de trans portkosten. Op het hoogtepunt is het zelfs even 30 euro geweest. Pluimveehouders zijn alweer een stuk goedkoper uit (circa 15 euro), mede door de opening van de biomassacentrale in Moerdijk. Het is een kwestie van vraag en aanbod. "Wat ook meespeelt is dat kunstmest door de gestegen ener giekosten veel duurder is gewor den. De prijs is de laatste jaren wel drie, vier keer over de kop gegaan", aldus Van Hoof. "Akker bouwers zullen daardoor eerder voor drijfmest kiezen." De veehouders in de regio wil len niet langer overgeleverd zijn aan de grillen van de markt. Ze nemen het initiatief in eigen hand. Het eindproduct van de verwer kingsinstallatie kan divers zijn, het is afhankelijk van het procédé: mestkorrels, plastic of geconcen treerde mineralen zoals vloeibare stikstof dat door bloemisten en tuinders wordt gebruikt. Het water wordt zo gezuiverd dat het op de riolering geloodst mag worden. PvdA vindt snel opvolger voor opgestapte Mathieu Emonts Twan Jansen (60) keert na ruim elf jaar terug in de poli tiek. De voormalige PvdA- fractievoorzitter neemt de wethouderszetel over van Mathieu Emonts die vorige maand onder grote politieke druk opstapte. Jansen geeft zijn baan als ambtenaar bij de gemeente Venray op voor een ongewis politiek avontuur. Hij ziet een ooit vervlogen droom nu toch nog in vervulling gaan. Na het opstappen van Emonts zat de PvdA met de handen in het haar. Wie moest de toch zo lastige portefeuille overnemen? En wie zou bereid zijn voor zo'n korte periode van een jaar zijn baan op te zeggen? De partij kwam bij de 'oude rot'Twan Jansen terecht.Als beleidsmedewerker kent hij het terrein van Maatschappelijke Dien sten op zijn duimpje. Pikant detail is dat Jansen zelf de nota's schreef van Match en het Moedercentrum waarover Emonts uiteindelijk struikelde. Het eerste telefoontje van fractievoorzitter Bert Linskens kwam voor hem als een volslagen verrassing. Jansen: "Bert vertelde me dat de fractie besloten had om mij als eerste kandidaat te benade ren. In eerste instantie reageerde ik 'dat doe ik niet'. Want mijn hui dige baan bij de gemeente bevalt me uitstekend. En die zou ik moe ten opzeggen omdat het wethou derschap fulltime is." Toch besloot Jansen er enkele dagen over na te denken. Hij sprak erover met enkele 'intimi' en wat zeker meespeelde zijn de arbeidsvoorwaarden die hij als ambtenaar heeft. Hij kan name lijk met 'politiek verlof' gaan en daarna terugkeren in zijn functie. "Die mogelijkheid heeft het voor mij wel gemakkelijker gemaakt", bekent Jansen. "Maar goed, ik ben zestig en dan is het niet meer zo kritisch ."Toch leefde hij een paar dagen in twijfel. "Want ik ben al een hele poos uit de politieke running. Ik was slapend lid van de PvdA. Op afdelingsvergaderin gen kwam ik nooit meer. Omdat ik niet meer politiek actief was, was de band met de partij losser geworden." Zo'n vijftien jaar geleden had Jansen ongetwijfeld direct 'ja' gezegd. In 1986 werd hij gekozen in de gemeenteraad. Hij stond als vijfde op de verkiezingslijst. De PvdA groeide toen van drie naar vijf zetels. Na de promotie van Bert Kersten tot wethouder in december 1989, werd hij fractie voorzitter. De volgende logische stap zou het wethouderschap zijn. "Ja, ik heb geprobeerd om wethou der te worden. Maar Bert Kersten begon toen (in 1994, red.) aan zijn tweede termijn. Daarom ben ik iets anders gaan zoeken. En ik heb bij de gemeente gesolliciteerd." Twan Jansen gaf zijn baan als leerkracht aan een basisschool in Deurne op om per 1 augustus 1997 in dienst te treden als hoofd financiën en bedrijfsvoering. "Ik ben 48 jaar.Als ik iets nieuws wil, moet ik het nu doen", zei hij des tijds. Zijn opvolger in de gemeen teraad was Bert Linskens. Jansen was beslist geen kleur loos raadslid. In 1993 baarde hij opzien door de nieuwe burge meester Jos Waals, toen anderhalf jaar in Venray, openlijk te kapitte len. Hij vond dat Waals maar een grote mond had. En als een olifant Twan Jansen: "Op het menselij ke vlak is het treurig voor Mathieu wat er is gebeurd. Ik waardeer het dan ook zeer dat hij als eerste belde." door de porseleinkast denderde. "Help me to keep my big mouth shut", hield hij Waals voor. Terug naar 2008. Vorige week dinsdag hakte Jansen de knoop door. Vrijdag bracht de PvdA het nieuws naar buiten. Er volgden vooral verraste reacties. "Het is inderdaad een ongebruikelijke stap. Maar dit komt zo op je pad. Ik heb er enorm veel zin in", zegt hij vol enthousiasme. Mathieu Emons was de eerste die hem proficiat wenste. Als ambtenaar maakte Jan sen de val van zijn voorganger van nabij mee. "Ja, die herinneringen van de laatste weken komen nu weer boven. Op het menselijke vlak is het treurig voor Mathieu wat er is gebeurd. Ik waardeer het dan ook zeer dat hij als eerste belde." Jansen had als ambtenaar kunst en cultuur in zijn taken pakket. Waardoor hij het meeste te maken had met wethouder Van der Broeck ('Patrick was de tweede die me feliciteerde'). Als extra klussen deed hij Match en het Moedercentrum erbij. "Het is inderdaad vreemd en dubbel dat ik straks mijn eigen nota's moet verdedigen. Toch is het meer toe val. Omdat ik ze zelf geschreven heb, kun je ervan uitgaan dat ik er volledig achter sta. En ze zijn goed gekeurd door het college. Dus ze worden bestuurlijk gedragen." De PvdA reageert verheugd op het jawoord van Jansen. "Twan stond bovenaan op ons lijstje. De combinatie van inhoudelijke ken nis en politiek-bestuurlijke erva ring maken hem een zeer geschik te kandidaat", laat fractieleider Bert Linskens weten. Zijn laatste klus als ambtenaar is deze maand het afronden van het nieuwe convenant met de schouwburg. Als hij op 4 novem ber door de gemeenteraad wordt benoemd, dan kan hij verhuizen naar de bestuursvleugel. "Het is een brede portefeuille. Er speelt nogal het nodige op het terrein van Maatschappelijke Diensten. Ik heb affiniteit met deze sector. En ik besef dat het politiek gevoelige onderwerpen zijn", aldus Jansen, die alvast een boodschap heeft voor de fracties. "Ik hoop dat het nu weer over de inhoud kan gaan. Dat raakte steeds meer op de ach tergrond door allerlei sentimen ten." De aanstaande wethouder weet niet of hij ook na 2009 beschik baar is. Deze raadsperiode eindigt vervroegd op 1 januari 2010 van wege de herindeling."Nee, dat ligt helemaal open. Mijn horizon gaat nu niet verder dan deze periode tot 2010. Wat er daarna gebeurt, moeten we afwachten. Het hangt er ook van af of de PvdA een goede verkiezingsuitslag maakt." Een 42-jarige vrouw uit Venray is in de nacht van zaterdag ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Stationsweg in Venray. Omstreeks half drie kwam er bij de ambulancemeldkamer een melding binnen dat er op de kruising van de Stationsweg met de Oude Oostrum seweg een vrouw met hoofdletsel op straat lag. De vrouw was niet meer aanspreekbaar en had vermoedelijk met haar bromfiets een onge luk gehad, zo luidde de melding. Voorbijgangers schoten de vrouw te hulp en hadden de bromfiets van de benen van het slachtoffer getild. De Venrayse is met ernstig neurologisch letsel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De toedracht van het ongeval is niet duidelijk en de politie is dan ook dringend op zoek naar mensen die deze vrouw op haar bromfiets (vlak) voor of tijdens het ongeval hebben gezien. Gemeente draagt 5.400 euro bij De stichting Platform Lage Inkomens Venray (PLIV) kan het kantoorpand aan de Mozartstraat in Brukske ver bouwen. Door de bijdrage van de gemeente van 5.400 euro is het financiële plaatje helemaal rond. Het PLIV huurt vanaf de oprich ting een benedenruimte van de galerijflat van Wonen Venray. Het kantoorpand is aan een grondige renovatie toe. Er is te weinig pri vacy voor de cliënten en het is slecht toegankelijk voor gehandi capten. Het gebrek aan privacy is vaak een struikelblok voor zowel de vrijwilligers als voor de cliën ten. Door een betere indeling van de kantoorruimte, met meer apar te spreekkamers, wordt de drem pel voor de bezoekers verlaagd. De verbouwingskosten bedra gen ruim 19-000 euro. Het Oran je Fonds heeft al een bijdrage gedaan van 10.000 euro. Het PLIV heeft onlangs waterschade gele den en heeft van de verzekering 2.392 euro ontvangen. Wonen Venray heeft als eigenaar 1.400 euro toegezegd. Het college heeft nu besloten het resterende tekort van 5.400 euro voor zijn rekening te nemen. De vrijwilligers van het PLIV verrichten indirect veel werk voor de gemeente Venray. In 2007 heeft de stichting 1591 cliënten gehol pen. Ruim veertig procent van de werkzaamheden heeft betrekking op uitkeringen die de gemeente verstrekt. Het PLIV heeft niet alleen een poortwachtersrol maar helpt ook bij het invullen Vrijwilligerscentrale Match en het Moedercentrum zijn voorlopig uit de brand. De col lege heeft besloten beide instel lingen voor vier maanden (juli tot en met oktober) subsidie te verlenen. In november beslist de gemeenteraad over de tota le subsidie voor 2008. Match en het Moedercentrum staan het hele jaar al ter discus sie. Wethouder Emonts (PvdA) kwam in de commissie Maat schappelijke Diensten herhaalde lijk in botsing met een meerder heid van de fracties. De politiek vindt de subsidies te hoog, zwak onderbouwd,terwijl een afbouw ontbreekt. Uiteindelijk kostte het Emonts de kop. Daags voor de raadsvergadering van 23 septem ber legde de PvdA'er zijn functie neer. In de raadsvergadering zijn toen beide onderwerpen van de agenda gehaald. Voor de vakantie had de gemeenteraad aan zowel Match als het Moedercentrum een halfjaar subsidie verstrekt. Omdat de volgende vergadering pas op 4 november is, heeft de raad het col lege de volmacht gegeven om tus sentijds een passende oplossing te zoeken. Het resultaat is dat beide instellingen nu voor vier maan den subsidie ontvangen. Over de resterende twee maanden zal de politiek wellicht niet vallen, waar door het voorstel van Emonts uit eindelijk toch wordt uitgevoerd. Maar het is ook weer niet zo dat Emonts alleen gestruikeld is over Match en Moedercentrum. De miskleunen en botsingen stapel den zich in de loop der jaren op. Match en Moedercentrum waren de druppel die de emmer deed overlopen. Dat de gemeenteraad voor de vakantie zo kritisch was, en slechts de helft van de subsidie wilde verlenen, heeft wel resultaat opgeleverd. Zo wilde het college Match dit jaar 47.000 euro extra subsidie geven. De raad heeft alleen 23-500 euro voor het eerste halfjaar goedgekeurd. In septem ber bleek voor het tweede halfjaar nog slechts 17.824 euro nodig te zijn. Toch een besparing van 5.676 euro. Match krijgt nu alvast vierzesde deel van 17.824 euro (11.883 euro) overgemaakt. Hetzelfde verhaal geldt voor het Moedercentrum. Voor het eerste halfjaar kende de gemeenteraad de helft van de subsidie (32.700 euro) toe. In september kwam Emonts terug met een veel lager bedrag (21.544 euro) voor het tweede halfjaar. Waardoor de raad toch 11.156 euro heeft weten te besparen. Als de politiek voor de zomervakantie met beide sub sidies voor het gehele jaar had ingestemd, dan was de gemeente 16.832 euro duurder uit geweest. Het Moedercentrum krijgt bin nenkort 14.363 euro (vierzesde van 21.544 euro) bijgeschreven. Door deze tijdelijke maatrege len kunnen beide instellingen hun werkzaamheden voortzetten en komen ze niet in liquiditeitspro blemen. De huur van het gebouw en de professionele kracht van Synthese zijn voor zowel Match als het Moedercentrum de groot ste kostenposten. Eind vorige week is gestart met de sloop van de panden Grotestraat 68 en Schouw burgplein 2 en 3, Venrayse gebouwen met een lange his torie. Zeker waar het gaat om Grotestraat 68. In dit pand werd sinds 1890 wekelijks Peel en Maas vervaardigd, 117 jaar lang. Willem van den Munckhof kocht destijds het pand in de Gro testraat, dat toen nog dienst deed als herberg met beugelbaan. Eind vorig jaar verhuisde de productie van Peel en Maas, evenals redac tie, drukkerij, kantoorvakhandel en Kabelkrant Venray, naar een bedrijfspand op industrieterrein Keizersveld. Vervolgens verhuisde begin augustus de boekhandel naar de Hofstraat. Na de sloop wordt gestart met de bouw van een nieuw winkelpand met win kelruimte over twee verdiepin gen. Het grootste gedeelte wordt gehuurd door H&M. Aan het Schouwburgplein is nog ongeveer 240 m2 winkelruimte te huur. De sloop van de pandenwaar in tot voor kort kantoorvakhan del boekhandel drukkerij en uit geverij Van den Munckhof waren gevestigdis in volle gang. Alzheimer Café Het Alzheimer Café Venray wordt op maandag 13 oktober weer gehouden. Het café is een maandelijkse informele bijeen komst waar mensen met demen tie, familieleden, hulpverleners en andere belangstellenden elkaar in een ongedwongen sfeer kunnen ontmoeten om ervaringen uit te wisselen en te leren over demen tie en aanverwante thema's. Het thema voor deze avond is: Demen tie op jonge leeftijd. Het Alzhei mer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan aan de Kennedy- plein in Venray. De inloop is vanaf 19 00 uur en de aanvang van het programma is om 19-30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. Meer informatie is ver krijgbaar bij het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via telefoon (0478)527066. van rechtmatigheidsformulieren, heronderzoeken en allerlei aan vraagformulieren. Ook wordt aan mensen informatie verstrekt en wordt doorverwezen naar de juis te instantie voor hulp. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Geen planschade Horsterweg Leunen Het college heeft de plan schadeclaim van De Bruijn aan de Horsterweg in Leunen afgewezen. De Bruijn heeft de claim ingediend vanwege de nieuwbouw van Verkoeijen en Voermans op de percelen Hor sterweg 3 en 5. De Leunenaar vreest dat zijn pluimveebedrijf aan de Horster weg 7 daardoor wordt belem merd in de groeimogelijkheden. Zowel Verkoeijen als Voermans heeft een bedrijfsgebouw met een woonhuis gebouwd op het ter rein van een voormalige slachterij. Er waren hier al jarenlang geen bedrijfsactiviteiten meer. De oude bebouwing is gesloopt voor de nieuwbouw. Planschadebureau Van Mont- foort uit Amersfoort heeft het ver zoek van De Bruijn beoordeeld. Volgens het bestemmingsplan Buitengebied uit 1981 waren op die locatie al bedrijfsbebouwing met bedrijfswoningen mogelijk. De verleende bouwvergunnin gen voor Voermans en Verkoeijen betekenen, volgens Van Montfoort, in juridische en planologische zin geen verslechtering voor het bedrijf van De Bruijn. De plan schadeclaim is daarom afgewezen. Het college heeft het advies van Van Montfoort overgenomen. TIJDELIJK VAN €600.- NÜ VOOR €229.- ÉN HET 2E PAK VOOR €159.-! MAN WOMAN contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 9 oktober 2008 - Pagina 3 Plan voor grootschalige mestverwerking in Venray Ambtenaar Twan Jansen terug in politiek als wethouder Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl l PLIV kan kantoor verbouwen INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN JE KUNT MAAR EEN KEER EEN EERSTE INDRUK MAKEN GEHELE VOORRAAD KOSTUUMS PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2 VENRAY TEL 0478-51 09 43 Noorderhof 20 Venray 0478-550630

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3