Kunst en cultuur voor Venrayse basisscholen Zomaarpop 2008 Sam O Neall in De Tijd Jazzfestival Gospelkoor zingt in Tienray ELEKTROFIETS SPECIALIST PEEL EN MAAS Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. Happy Sound viert 25-jarig jubileum met zangavond op 25 oktober De Venlose DJ Sam O Neall komt op vrijdag 10 oktober drie uur lang optreden in café De Tijd in Venray. Deze dj staat bekend om zijn aanstekelijk beats en heerlijke ritmes. In het voorprogramma staat Mr. Met. Samen met artiesten als Benny Rodrigues, Benjamin Bates, Rene Amesz en Funkerman heeft hij feesten als FreeFunk, Solar Weekend, GigaDance en Boomingbeatz laten swingen. De avond begint om 22.00 uur en duurt tot 04.00 uur. Ruim 4300 kinderen namen dit jaar deel aan de workshops en projecten Kunst en cultuur uit de Ven rayse leefomgeving nemen een steeds belangrijkere plaats in bij de basisscholen. Dit schooljaar nemen maar liefst ruim 4300 leerlingen deel aan een heel scala van workshops en pro jecten die worden aangeboden door de Venrayse culturele instel lingen. De vijf culturele instellin gen, Museum 't Freulekeshuus, het Odapark, BiblioNu, Kunsten centrum Jerusalem en de Venrayse Schouwburg, zijn verenigd in het Cultuurpunt Venray en stemmen in samenspraak met de basis scholen vraag en aanbod zoveel als wenselijk is op elkaar af. Daar bij zoeken de instellingen ook nadrukkelijk naar 'kruisbestuiving' door verschillende kunstuitingen met elkaar te combineren. Een goed voorbeeld daarvan is de workshop Toveren, waarbij een vertelvoorstelling wordt gecom bineerd met het uitvoeren van een dans. Bij dit alles staat het kind centraal. Door te ervaren, te bewonderen en vooral ook door te doen leert ieder kind wat kunst en cultuur voor hem of haar bete kent. Het succes van het geheel is vooral te danken aan de zeer vruchtbare samenwerking tussen de culturele instellingen. Maar ook de gemeente draagt haar steentje bij in de vorm van subsidiering. De coördinatie van het geheel is in handen van Kunstencentrum Jerusalem. Meer informatie is te vinden op www. cultuurpuntvenray. nl Kinderspeurtocht De Venrayse ondernemers hebben samen met BiblioNu, de Venrayse bibliotheek, tijdens de herfstvakantie (13 t/m 18 okto ber) een wandelspeurtocht door het centrum van Venray georgani seerd. Deelname is geheel gratis. De start is bij het VW kantoor aan het Henseniusplein. Daar zijn tevens de deelnameformulieren verkrijgbaar. De tocht eindigt in de bibliotheek, waar veel aan dacht is voor de Kinderboeken week. Tegen inlevering van het deelnameformulier ontvangt de jeugd een kleine attentie. Boven dien dingen de jongeren mee naar een van de leuke prijzen. De wandelroute is geheel binnen de binnensingel van het centrum. De speurtocht kan gelopen worden tijdens de openingsuren van de VW en BiblioNu. Romeinse legerartsen De Oudheidkundige Kring Ven ray e.o. houdt op maandag 20 oktober vanaf 19-30 uur in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beu kenrode in Venray een lezing. De lezing wordt verzorgd door Maar ten Dolmans en draagt de titel Meekijken over de schouders van de Romeinse legerarts. De presen tatie met reconstructies en beel den gaat in op het dagelijkse leven van de Romeinse soldaat. Wat droegen zij? Wat deden zij? Wat aten zij? Hoe vochten zij? Daarbij wordt bijvoorbeeld gekeken naar skeletmateriaal van Romeinse soldaten, historische bronnen en inscripties op grafstenen of votief- stenen. Deze en andere bronnen geven ook een goed inzicht in de werkwijze van de militaire art sen, hun kunde, kennis, opleiding, organisatie en sociale status. Er wordt inzicht gegeven in de mili taire hospitalen, de aard van even tuele ziekten en verwondingen en de medische, chirurgische instru menten en geneesmiddelen die de artsen gebruikten om de soldaten weer zo snel mogelijk op de been te brengen. Tijdens de presenta tie wordt gebruik gemaakt van beeldmateriaal en voorwerpen van gereconstrueerde uitrus tingen, gebruiksvoorwerpen en medische en chirurgische instru menten. Deze reconstructies zijn door de spreker gemaakt op basis van originele vondsten in diverse binnen- en buitenlandse musea. De spreker heeft meerdere publi caties op zijn naam staan over het onderwerp van de militaire geneeskunde in de Romeinse tijd en bereidt momenteel een disser tatie voor over dit onderwerp. De lezing is ook voor belangstellende niet-leden toegankelijk. In OJC Watjang?!? wordt in het weekeinde van 11 en 12 oktober de 23ste editie van het Zomaar pop gehouden. Twee dagen muziek met maar liefst vijftien acts en bands en een heerlijke fes tivalsfeer. Met als hoofdact op zon dag De Jeremy's en op zaterdag Nobody Beats The Drum. Op zaterdag wordt het festival geopend door de band Make- Believe, bekend geworden door de TMF Kweekvijfer. Deze band speelt stevige pop en rock. Na deze knallende opener is er een optreden door de folk- en feest band Boys From The County Hell uit Horst. Hierna kan men genie ten van SAT2D, de opener van pinkpop 2008. SAT2D bestaat uit vier muzikanten die een eigen sound hebben ontwikkeld. Daarna is het de beurt aan Nobody Beats The Drum met electromuziek, ver- De Jeremy'shoofdact op zon dag mengd met hiphop. The Smashing Idiots gaan daarna optreden. Deze twee dj's uit de regio gaan de soos op de kop zetten. De opener van de zondag is Don Capo. Don Capo neemt iedereen mee naar het roe rige maffiaverleden van de jaren '30. Deze formatie brengt stijlen als jazz, funk, hiphop en disco. De jonge punkformatie The Schmucks uit Horst opent deze dag de soos- stage. Kensington staat voor een frisse combinatie van opzwepen de ritmes, melodieuze tweestem mige zang en puntige hooks. Hierna speelt op het tweede podium Early Adopters. Deze band, afkomstig uit Horst, bestaat uit vier bandleden en speelt elec- tro-akoestische muziek. De vol gende band, Mr. Love and the Stal lions, is bekend geworden door 3FM. Mr. Love and the Stallions is een Utrechtse pop- en rockband. De band Guinevere Leaves speelt een mix van rock, electro en Ame ricana. Natuurlijk mag de skatradi- tie op Zomaarpop niet ontbreken en daarom is er en optreden van The Skarabeez. Deze band brengt een sound waarbij het onmogelijk is stil te blijven staan. OokAntillec- tual staat dit jaar op Zomaarpop 2008. De punkformatie, afkomstig uit Nijmegen, brengt punkrock. Daarna is het tijd voor de abso lute hoofdact: De Jeremy's. Deze vrolijke punkrockformatie uit Kampen werd snel bekend door TMF Kweekvijver door de single Saturday. Een waardige afsluiter van de 23ste editie van Zomaar pop 2008! Er is geen voorverkoop. Het fes tivalterrein gaat op zaterdag open om 20.00 uur en op zondag om 16.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.zomaarpop.nl. Het gospelkoor Orinoco uit Someren zingt op zaterdag 11 oktober vanaf 18.00 uur tijdens de heilige mis in de kerk van Tienray. Verder verleent de jongerengroep van Venray medewerking aan deze Lourdesviering voor jongeren. De leden van de jongerengroep zullen ook vertellen hoe het is geweest op de jongerendagen in Sydney. Dit jaar is natuurlijk een Het gospelkoor Orinoco. heel bijzonder jaar voor Lourdes. Het is 150 jaar geleden dat Maria daar aan Bernadette verscheen. En dit jubileum wordt ook in Tien ray gevierd. Al sinds 1877 is deze plaats de officiële Lourdesplaats van Nederland. Er is Lourdeswater aanwezig en zelfs een rotsblok uit de grot zelf. Zangkoor Happy Sound bestaat 25 jaar. Reden voor een jubileumfeest. Dat wordt gehouden op zaterdag 25 okto ber en krijgt de vorm van een zangavond. Het hoofdthema, 'Er zit muziek in', licht slechts een tipje van de sluier op van deze show. Voorzitter Harriëtte van Hel den wil veel vertellen over Happy Sound. Maar de invul ling van de zangavond blijft echter nog een verrassing. 'Het gaat wel een spektakel worden.' De Limburgse muziekwereld is vanaf zondag 16 november vanaf 13.00 uur een klein, intiem jazzfestival rijker. De Spirit of Jazz is het eerste Hor ster jazzfestival en vindt plaats op het podium van De Tiend schuur/De Kasteelboerderij in Horst. De organisatie is in handen van Stichting Cambri- nus Concerten. Op de eerste editie van Spirit of Jazz wordt met name een toegan kelijke weerspiegeling gegeven van wat zich in eigen provincie aan moois op muziekgebied voor doet. Ondanks deze geografische beperking biedt Spirit verschil lende verrassingen. Meest in het oog springend is de samenwer king tussen Egbert Derix en zijn Searing Quartet met de legenda rische Engelse singersongwriter Iain Matthews. Tijdens dit festival wordt Joy Mining, de eerste geza menlijke cd van Iain Matthews Searing Quartet gepresenteerd. Egbert Derix heeft diverse jaz- zonderscheidingen op zijn naam staan en is als enige Europeaan tijdens de Songwriters Network Compitition in New York bekroont voor zijn compositie Exit Ego. Iain Matthews is vooral bekend van de roemruchte formatie Fairport Convention, Plainsong en Matthe ws Southern Comfort waarmee hij met het nummer Woodstock een wereldhit scoorde. Verder deze dag een swingend BBThree, het jonge Horster damesduo Raz- zle Dazzle, de volkse passie door Stella Domazos, Jan de Bruijn en Pieter van Boogaert uit Antwer pen, herinneringen aan zigeuners door La Manouche, het eigenzin nige duo Bart Oostindie Japay- ork en een spetterende finale met de achtkoppige formatie Surfcake van onder andere Mike Roelofs uit Grubbenvorst. Mike Roelofs ontving tijdens de laatste editie van het North Sea Jazz Festival de Award voor de beste jazzcompositie van een aankomend talent. Voorts presen teert SLIM, dé vereniging die de Limburgse jazzscene al jaren lang promoot, haar vernieuwde maga zine JazzNws met een bijbeho rende promo-cd. De presentatie van dit festival is in handen van Ll-presentator John Groovetime Hendrix. Kaarten zijn in Horst te koop bij café Cambrinus en De Kasteelboerderij, in Venlo bij pla tenwinkel Sounds en in Venray bij muziekwinkel Hans van Bree. Meer informatie over de Spirit of Jazz is te vinden op www.cambri- nusconcerten.nl. wat we kunnen. Happy Sound zal een zeer verrassend, avondvul lend programma verzorgen. Het wordt absoluut een show waar de mensen van zullen opkijken. We brengen tijdens deze show ook een stukje klassieke muziek ten gehore, een hele uitdaging voor ons. Ook zal onze dirigente in de spotlights staan. Op een andere manier dan de mensen van haar gewend zijn. Veel meer wil ik nog niet verklappen, het moet een ver rassing blijven." Wie zijn welkom op de jubile umavond? "Iedereen die van muziek houdt. Het is een show met voor ieder wat wils. Medleys, solistische lied jes, pop, klassiek en iets wat niets met zingen maar alles met muziek te maken heeft. Een show vol afwisseling. Een gastspreker zal het geheel aan elkaar praten. Daar naast hebben we nog mensen ingehuurd voor licht en geluid. Het belooft een spektakel te wor den. En de entree is gratis." Wat zijn jullie toekomstplan nen of -dromen? "We zijn altijd op zoek naar nieu we leden. Enthousiaste mensen die van muziek houden, zijn wel kom. We willen plezier uitstralen met onze muziek, en hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Daar naast zou ik het persoonlijk erg leuk vinden om ooit nog eens een cd op te nemen. Met Happy Sound de studio in, dat lijkt me fantastisch!" De jubileumavond van Happy Sound wordt gevierd op zater dag 25 oktober van 20.00 uur tot 22.30 uur in café D'nTommes in Merselo. De entree is gratis. Wanneer en hoe is Happy Sound ontstaan? "Pastoor Jans kwam in 1982 terug van een missie in Afrika. Hij was erg gecharmeerd van de cultuur, de mensen en de muzikaliteit van daar. Heel graag wilde hij een jongerenkoor oprichten binnen de parochie. Dus werd er rond gebeld. Alle jongeren waarvan werd ver wacht dat ze zingen leuk zouden vinden, werden benaderd. Ik was een van hen. Ik kan me het tele foontje nog goed herinneren. Samen met twee andere leden van het koor, Marij Michels, mijn zus, en José Rongen, ben ik vanaf de oprichting lid van het koor." Happy Sound is gestart als jon gerenkoor. Dat is het nu niet meer? "Nee. Op een bepaald moment, ergens midden jaren tachtig,kende het koor een dieptepunt. Er waren slechts acht leden en de aanwas was minimaal. We hebben toen getwijfeld of we verder zouden gaan, of dat we de stekker eruit zouden trekken. Gelukkig is des tijds besloten om door te gaan. Er werd echter wel een nieuwe weg ingeslagen. Zo werd onder meer de leeftijdsgrens geschrapt. Voor heen, toen Happy Sound nog een jongerenkoor was, verlieten leden het koor als ze de leeftijd van vijf entwintig jaar hadden bereikt, of gingen trouwen. Toen we deze 'regel'geschrapt hadden, kreeg het koor meteen een nieuwe impuls. Een tweede verandering die werd doorgevoerd, was de woonplaats. Zangkoor Happy Sound bestaat 25 jaar Waar voorheen alleen inwoners van Merselo lid mochten zijn van het koor, komen onze leden nu ook uit Venray, Venlo, Blerick en Oostrum. Een mooi voorbeeld van integratie." Welk repertoire heeft Happy Sound? "In het begin werd er veel popmu ziek gezongen. Inmiddels is ons repertoire veel uitgebreider. Toen onze huidige dirigente,Angelique Pijnenburg, het stokje overnam, kwam er ook gospel- en Afrikaan se muziek bij. Hier voelen onze leden zich heel goed bij. Daar naast besteden we sinds ongeveer vijf jaar ook veel aandacht aan de choreografie. Dit doen we hele maal zelf. We zijn met een groep van zeventien leden en iedereen is op haar eigen manier actief bin nen het koor." Waar kunnen we jullie voorna melijk horen zingen? "Vroeger was het koor natuurlijk vooral op de kerk gericht. Dat is nu niet meer zo. Ongeveer vier tot vijf keer per jaar zingen we daar nu nog, bijvoorbeeld in de carnavalsmis. We treden eigenlijk vooral op bij gebeurtenissen in de directe omgeving van Merselo. Bij kerstvieringen, in winkels, bij ope ningen, bij de kermis, in de jonge- renkerk in Venlo, bij Venray uit de Kunst, bij Muzikaal Totaal, op de cultuurmiddag van Servaashof, en ga zo maar door." Hoe zou je zangkoor Happy Sound beschrijven? "Happy Sound bestaat uit een enthousiaste, gezellige groep dames. Iedereen houdt van muziek en vindt er ook een stukje ontspanning in. De gemiddelde leeftijd is tussen de veertig en vijfenveertig, maar binnenkort komt er ook een twaalfjarige meid bij. Hopelijk is dat het begin van een groep nieu we jeugdigen binnen ons koor. Mannen zijn uiteraard ook van harte welkom. Jarenlang hebben we geprobeerd de mannen te enthousiasmeren voor Happy Sound. Tot onze spijt is dat nooit gelukt. Sinds enkele jaren hebben we besloten dat het zonder mannen eigenlijk ook wel prima gaat! Verder wordt ons koor begeleid door Angelique Pij nenburg. Zij verzorgt de muzikale begeleiding op piano. Wat bij ons koor opvalt, is dat nieuwe leden heel warm en hartelijk worden ontvangen." Kun je wat meer vertellen over jullie jubileum? "Tijdens ons jubileum willen we de mensen uit Merselo en omge ving laten zien wie we zijn en Donderdag 9 oktober 2008 - Pagina 21 ook voor onderhoud en reparatie WTfIE TW RELd"^ Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 Kunst Cultuur Het gaat een spektakel worden'

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21