Angels Rule in het Koningskerkje "Het is een boek over mensen" Dorpswinkel D'Light in OJC Jera'70 Henk en Leo jubilarissen Pete Morton in Cambrinus Ton van Reen gast literair café De wonderlijke geschiedenis PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 9 oktober 2008 - Pagina 13 De groep Angels Rule bestaat uit de vier vocalisten Anneke Miggiels, Caroline Ermers, Marlies Driessen en Roel Ver heggen. De groep geeft op zaterdag 11 oktober een con cert in het Koningskerkje aan de Spoorstraat in Vierlings beek. In 2007 namen de vocalisten deel aan de Rabo Music Sensation concerten in Boxmeer. In april van dit jaar waren de vier zangers te zien tijdens de eer ste Dinnershow in hotel Riche. Dit was zo'n succes dat werd besloten om als groep verder te gaan. Inmiddels heeft Angels Rule concerten gegeven tijdens het Rozenfestival in Lottum en het Weijertheater in Boxmeer. Het repertoire omvat zowel musical-, gospel-, pop- als a capella songs. Deze songs worden in ver schillende samenstellingen gezon gen: van solo tot duet en van drie stemmig tot vierstemmig. Deze diversiteit in stijlen en samenstellingen zorgt er voor, dat elk concert van Angels Rule geschikt is voor een breed publiek.Tijdens het concert in het Koningskerkje kan het publiek genieten van titels als Leun op Mij, Operator, Lonesome Road en I know him so Well. Voor de begelei ding tekent Robert Lemmens aan de piano, daarnaast wordt gebruik gemaakt van professionele orkest banden. Tijdens dit concert zijn de mooi ste melodieën aller tijden te horen. Aanvang 20.00 uur. Reserveren kan via koningskerkje@home.nl. Persoonlijke herinneringen van Twan van Els In een recent verleden schreef Twan van Els een aan tal artikelen in Peel en Maas over de psychiatrie. "Of die verhalen niet in boekvorm uitkwamen?", werd hem regel matig gevraagd. Dat boek is er nu onder de titel 'Gij zult nooit ene goeie patiënt worre'. Zaterdag presenteert Twan van Els zijn boek tijdens het Zwetsen in de kroeg'. "De titel is ontleend aan woor den van de keukenpiet, die in de keuken van het gesticht St. Ser- vatius de leiding had. Nieuwe patiënten moesten vaak eerst bij hem aan de slag en daar was hij niet altijd van gediend", vertelt Twan van Els. "Dan roep hij vaak 'Gij zult nooit ene goeie patiënt worden', een uitspraak waarvan elk oud-personeelslid van de Ven- rayse gestichten weet wat die betekent." Twan is zelf meer dan 40 jaar werkzaam geweest bij de Ven- rayse gestichten. Eerst als hoofd verpleging op Servatius, later als In het kader van de komen de tentoonstelling 'Dit dorp, ik weet nog horre het was...' en de Week van de Geschie denis vertoont het Limburgs Museum in Venlo een filmpro gramma over een bijna ver dwenen fenomeen: de kleine middenstand in het dorp. Op de zondagen 12 en 19 oktober is dit programma te zien om 14.00 uur en 15.30 uur. De dorpswinkel van Truus en Piet Thiessen in Meerlo sloot op 1 juli 1979 zijn deuren. Honderd jaar lang had de zaak een belang rijke sociale functie vervuld voor de lokale gemeenschap. Journalist René Poels -familie van Truus en Piet- maakte destijds een pak kende filmreportage van dit voor Meerlo trieste moment. De film is onlangs geschonken aan het Lim burgs Film en Video Archief, samen met een aantal andere reportages van Poels met als onderwerp de leefbaarheid op het Noord- en Midden-Limburgse platteland tus sen 1975 en 1980. De tweede film op het program ma is de reclamefilm Zo werkt De Spar uit 1954, gemaakt door de Amsterdamse firma Mirror Film, onder regie van Joop van Essen. projectmanager bij het PCV (Psy chiatrisch Centrum Venray, de eer ste naam waaronder St. Anna en St. Servatius samen verder gingen, red.) en algemeen directeur van St. Anna. "Als je verknocht bent aan Venray, en al helemaal aan die twee gestichten, dan is het vanzelf sprekend dat je de behoefte krijgt om die cultuur over te dragen aan het nageslacht. Dat kun je op veel manieren doen. In dit boek gaat het over mensen, medewerkers, geestelijken en patiënten. Hoe we destijds leefden en werken. De gestichten waren je thuis. Je woonde hier, je werkte hier, je volgde je opleiding hier, kortom: als medewerker was je onderdeel van de woongemeenschap, samen met de broeders en de patiën ten. Dat was zeer bijzonder. Als je andere oud-medewerkers datzelf de vraagt, hebben velen dat ook zo ervaren." NOSTALGIE EN HERINNERINGEN Het boek is volgens Twan een mengeling van nostalgie en herin- Truus en Piet Thiesen tijdens een van de laatste openingsda gen van hun dorpswinkel in Meerlo. Ten slotte de bijzondere anima tiefilm Uitverkocht van animatie filmers Marie-José van der Linden en Gerrit van Dijk. Uitverkocht is een ode aan de grotendeels ver dwenen kleine middenstand. Aan de hand van één dag zien we het leven voorbijtrekken van een mid denstandsgezin in het katholieke Brabant. Een dorpswinkel stond voor sociale contacten, lange werktijden, minimale inkomsten en gezamenlijke verantwoording: het hele gezin werkte mee in de winkel. De film brengt in een ori ginele en authentieke vorm het thema voor het voetlicht. Film beelden uit de collectie van het Limburgs Film en Video Archief dienden mede als inspiratie voor enkele van de tekeningen. Sinds de première van Uitverkocht in 2006 reist de film wereldwijd langs festivals en culturele centra en werd hij meermaals bekroond. Het Limburgs Museum ligt aan de Keulsepoort 5,5911 BX Venlo is is elke dag (behalve maandag) open van 11.00 tot 17.00 uur. neringen, waardering voor men sen die daar werkten, maar ook een beeld van hoe het er in die tijd in de Venrayse gestichten aan toe ging. "Het is een stukje histo rie waar Venray best trots op mag zijn." Twan draagt het boek op aan de bewoners. "We kenden ze alle maal en we gingen aan ze hechten en dat is een gezond en natuur lijk verschijnsel. Op een humo ristische, lichtvoetige wijze, maar ook met een serieuze ondertoon heb ik nu mijn herinneringen in het boek vastgelegd.'Zaterdag 11 oktober tijdens het 'Zwetsen in de kroeg' zal Twan van Els zijn boek presenteren en daar ook uit voor dragen. Dat gebeurt in café In den Engel, niet geheel toevallig de plek waar zaterdag de psychiatrie centraal staat. In den Engels was destijds het trefpunt van verple gend personeel en patiënten. Het programma begint om 14.00 uur en eindigt om 17.00 uur. Het boek is vanaf zaterdag verkrijgbaar bij Boekhandel Van den Munckhof, Hofstraat 6 te Venray. Herfstspeurtocht in Zoo Pare Overloon Zoo Pare Overloon houdt vanaf zaterdag 11 oktober dagelijks de nieuwe najaars speurtocht Colours of the Zoo. Tijdens deze speurtocht komen kinderen van alles te weten over de herfstkleuren in het park. Door een antwoordstrookje met het goede antwoord in te leveren, maken de deelnemers bovendien kans op een prijs. De speurtocht bestaat uit een kleurenwaaier waarop vragen staan over dier en natuur. De waaier maakt kinderen attent op kleuren in de omgeving. Daarnaast ontdekken de deel nemers allerlei leuke weetjes. De speurtocht wordt voor twee leeftijdscategorieën aangeboden: kinderen van 4 tot en met 8 jaar en kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Reserveren is niet nodig, de speurtocht is op eigen gelegen heid te maken. Verder valt er in de herfstvakantie veel meer te beleven in Zoo Pare Overloon! Op woensdag 15 oktober en zaterdag 11 en 18 oktober is er KidsPower, waarbij kinderen een middag als dierverzorger aan de slag kunnen. Voor deze activiteit moet vooraf worden gereserveerd. Daarnaast beleven theaterdieren tijdens de Magic Zoo Show elke dag avon turen. Ook zijn er dagelijks Zoo Times bij diverse diersoorten. Tijdens het voeren van de dieren vertelt de dierverzorger allerlei weetjes en kunnen bezoekers vra gen stellen. Ook aan de kleinsten is gedacht. Zij kunnen in de herfst vakantie dagelijks een poppen kastvoorstelling bijwonen of zich laten schminken als hun lieve lingsdier. Zoo Pare Overloon aan de Stevensbeekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.overloon- zoo.nl. spreken. Oorspronkelijk in de hoek van de punkrock ontdekte Morton spoedig de folkwereld en inmiddels heeft hij een grote diversiteit aan muziekstijlen in zijn repertoire. Hij schrijft zijn eigen muziek. Met zijn krachtige stem weet hij zijn publiek in klei nere zalen net zo te boeien als wanneer hij op grotere podia zijn opwachting maakt. Zo stond hij op het Dranouter Folk Festival in België en op het Edmonton Folk Festival in Canada. Zijn discografie beslaat inmid dels zo'n acht cd's.Tussen de twee sets in beklimt Ron Dings voor een kort programma het podium en deelt deze talentvolle zeventienja rige singersongwriter uit Tegelen in enkele songs zijn wereld met het publiek. Het optreden begint om 16.00 uur. Tijd voor een boek? r hofstraat 6 venray Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Nederland Leest Nederland Leest gaat op vrijdag 17 oktober voor de derde keer van start. Ook dit jaar is Philip Freriks de ambassadeur van deze landelijke campagne. Dit jaar staat het boekt Twee Vrouwen Onder grote belangstelling is in het Pelgrimshuis in Smakt door fanfare OL Vrouwe Gilde Holthees- Smakt het 90-jarig jubileumcon cert gevierd. Bij deze gelegenheid werden ook de jubilarissen Henk van Os en Leo van Dijck gehuldigd vanwege hun 25-jarig jubileum. Zij werden in het zonnetje gezet door voorzitter Jan Koopmans. van Harry Mulisch centraal in de periode van 17 oktober tot 14 november. Twee Vrouwen is een liefdesverhaal, maar spannend als een thriller. Lezers worden in deze periode uitgedaagd om met elkaar in discussie te gaan over dit boek. Op 12 en 13 november kan men samen auteurs Karin Giphart en Susan Smit van gedachten wis selen in de bibliotheken Venray en Horst. In verband met de actie Nederland Leest wil BiblioNu graag in contact komen met deel nemers en begeleiders van lees kringen. Geïnteresseerden kun nen contact opnemen met Juul de Bont via telefoon (0478)581970 of via e-mail jdebont@biblionu. nl. De feestelijke opening van Nederland Leest vindt in de bibli otheken Venray en Horst plaats op 17 oktober vanaf 17.00 uur. Een gratis exemplaar van Twee Vrou wen ligt vanaf 17 oktober klaar in de bibliotheken voor volwassen leden van BiblioNu. Expositie Hobby- en Creativiteitencen- trum Venray biedt naast allerlei andere activiteiten ook de gele genheid om te schilderen. De zogenoemde schildersgroepen De kwasten en Terpentijn wer ken veelal met aquarel en acryl, maar ook met pastel. Beginners en (ver)gevorderden helpen elkaar iets moois op papier of doek te zetten. De groepen tonen hun kunnen aan het Venrays publiek door middel van een expositie bij Synthese aan de Leunseweg in Venray. De expositie duurt tot en met eind december en is op afspraak te bezichtigen. Voor een afspraak kan men contact opne men met Synthese via telefoon (0478)517317. Boekenmarkt basisschool Geijsteren In het kader van de Kinderboe kenweek 2008 houdt basisschool St.Willibrordus in Geijsteren een tweedehands boekenmarkt. De afgelopen weken is iedereen druk bezig geweest met het verzame len van tweedehands boeken die tijdens deze markt verkocht wor den. De opbrengst van de boeken markt komt ten goede aan de kin deren van Noord Oeganda en het aanvullen van de boekencollectie op school. De boekenmarkt wordt gehouden op vrijdag 10 oktober 2008 van 13-30-15.00 uur in basis school St.Willibrordus, Gildestraat 7a in Geijsteren. Iedereen is van harte welkom. Verhalenverteller in De Tiendschuur Donderdag 16 oktober staat Janneke Tanja op het podium van verteltheater De Tiendschuur in Horst. Zij brengt dan de voorstel ling De mannen die ik liefhad. Deze vertelvoorstelling start om 20.15 uur in de Kasteelboerderij in Horst. Griezelen met een glimlach, geraakt worden met een grimlach. Gevat in een wonderlijke fami liegeschiedenis vertelt Janneke Tanja verhalen van haarzelf en van anderen met scherpe randjes en onverwachte wendingen. Soms ontroerend, soms griezelig, soms grimmig, soms bizar. Over liefde, leven en dood.en alles waar een mens nog meer kippenvel van kan krijgen. Voor meer informatie en reserveren: www.detiendschuur. nl. Met kinderen de natuur in IVN Geijsteren Venray verzorgt de komende periode een drietal activiteiten voor kinderen en hun ouders. Op zondag 12 oktober gaat het IVN, samen met IKL, de natuur in om een paar poelen aan de Spurkt op te schonen. Lekker in de vrije natuur werken, hout zagen, lisdodde uit de poeltrek- ken en struiken verwijderen. Op woensdag 15 oktober nodigt IVN kinderen van de basisscholen uit, voor een spannende tocht in de natuur van Landgoed Geijsteren. De tocht voert langs de kronkelde beek, over zandpaden, bruggetjes en trappetjes en de watermo len en de boerderij. Daarbij is er onderweg van alles te beleven. Op zondag 16 november is er een gezinswandeling in de Heidse Peel. In het voorjaar van 2009 gaat het jeugd-IVN Geijsteren-Venray van start. Dit is een nieuwe natuurclub voor kinderen vanaf 6 en 7 jaar. Meer informatie staat op www. ivn-geysteren-venray.nl. De Locht De stoelenmatter is op zondag 12 oktober aan het werk in streek museum De Locht in Melderslo. Hij gebruikt daarbij natuurlijke materialen zoals riet, pitriet of bamboe. In de smederij van het museum is de smid aan het werk. Tevens is er een optreden van het duo Mart en Marian Vervoort met vrolijke liedjes. Omdat de maand oktober in De Locht de Maand van de Paddenstoel is, is er voor de kinderen een speciale speurtocht met opdrachten. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activitei ten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Musicals on Stage II MMSK St. Petrus Banden heeft bij festival Uit de Kunst in Schouw burg Venray een voorproefje gege ven van het programma Musicals on Stage II dat op 8 en 9 novem ber in de Schouwburg Venray wordt opgevoerd. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Van den Munckhof boekhandel, café De Uitmarkt, Schouwburg Venray en bij de leden van St. Petrus Banden. Tijdens de repeti tie op woensdagavond van 19-30 tot 21.30 en zondagmorgen van 10.30 tot 12.00 is er gelegenheid tot en kopen van kaarten. De oefenruimte is te vinden bij hand boogvereniging Diana. Auteur Ton van Reen pre senteert zondag 19 oktober het Literair Café Venray-regio in samenwerking met uitge verij De Geus in het Theehuis van het St. Odapark in Venray. Aanleiding is het 40-jarig schrij verschap van Van Reen. Zijn uit gever heeft een boek laten schrij ven over Van Reens werk, getiteld Ton van Reen. Schrijver, verteller en Wereldburger. De biografie is geschreven door Adri Gorissen, journalist van het Dagblad voor Noord Limburg. Gorissen gaat Van Reen interviewen en de schrijver gaat uit eigen werk voorlezen. Van Reen is de auteur van een uitge breid oeuvre. Hij was in 1992 een van de eerste gasten van het toen pas opgerichte Literair Café Ven- ray-regio. Bovendien presenteerde hij in Venray het boek Een heidin die het licht Zag. Bedevaartsplaats De Smakt was daarvoor in 1994 de aangewezen locatie. Van Reen werd in 1941 in Waalwijk geboren als zoon van een wachtmeester der rijkspolitie. Hij is het derde van vijf kinde ren uit een rooms-katholiek gezin dat drie maanden na zijn geboorte verhuist naar het Limburgse Hel- den-Panningen. In 1965 debuteer de Van Reen met de gedichten bundel Vogels. Zijn eerste roman, Geen Oorlog, verscheen in 1966. Aanvankelijk was hij freelance schrijver en radiomedewerker Hij schreef 32 luisterspelen. In 1968 trouwde hij met Corrie Zelen en zette hij een uitgeverij op met vooral Afrikaanse literatuur. In 1984 stopte hij met zijn werk als uitgever om zich volledig aan het schrijven te wijden. Gorissen pre senteerde in 2003 een voorproefje van het Limburgs Literatuur Lexi con in het Literair Café. De auteur verrichtte in die tus sentijd monnikenwerk en zo kon vorig jaar dit omvangrijke Lexicon verschijnen. De muziek wordt ver zorgd door Peter Smits, die onder begeleiding van de accordeonist Jac Spruyt, liedjes van Ton van Reen zingt. Boekhandel Venray is aanwezig met werken van Van Reen. In de pauze gaat de schrij ver boeken signeren. Aanvangstijd 11.30 uur. Zie ook www.literair- cafe-venray. In café Cambrinus in Horst presenteert zanger Pete Morton tijdens zijn derde concert op zondag 12 oktober zijn nieuwe cd CasaAbierta - 10 songs in dif ferent tongues. Hij bezingt in tien talen de wereld op deze cd, die is ontstaan vanuit een talenproject, waarbij Morton betrokken was. Voor elk nummer bezocht hij een andere leraar om hem te helpen. Hij speelt tijdens de eerste set integraal zijn nieuwe cd en neemt de bezoekers mee de wereld rond van Nicaragua tot Korea. Neder land is vertegenwoordigd met Avond van Boudewijn de Groot. Van de opbrengst van elke ver kochte cd gaat drie euro naar de Gambian Schools Trust (www. gambianschools.org.) voor de bouw en het behoud van scholen in de armste regio's van het land. Morton is een van Engeland's beste singer-songwriters en ver tolkers van het traditionele lied. Hij laat zien en horen dat ook rake protest- en lovesongs ook nu nog steeds de basis kunnen zijn van een boeiende performance, waar in hij zich evengoed laat inspire ren door rock als door traditie. De uit Nottinghill afkomstige Morton geeft op openhartige en dynami sche wijze blijk van zijn betrok kenheid bij het wereldgebeuren met een breed scala aan onderwer pen waar de moderne mensheid mee te maken heeft: de situatie in het Midden-Oosten, materialisme, de stroom migranten uit Afrika naar het westen en nog veel meer. Morton is een rasentertainer die ontroert, een enorm gevoel voor humor heeft en op een hele origi nele wijze serieuze onderwerpen weet te benaderen. Hij overziet het slagveld en telt de kansen, zoals in The Shores of Italy, een lied vol zeggingskracht waarin hij het trieste lot bezingt van bootvluchtelingen zonder er een eigen oordeel over uit te DJ D'Light gaat op zaterdag 11 oktober OJC Jera'70 vereren met een draaisessie. DJ D'Light brengt populaire dancetracks op zijn eigen manier. Hij begon jaren terug met een lokale drive-in disco show waar hij de ene hit na de andere draai de. Binnen de kortste keren werd hij gevraagd door de grotere en meer bekende uitgaanscentra. Samen met een vriend begon hij een project onder de naam DJ Exclusive Team. Omdat D'Light na enige tijd toch graag weer als eenling verder wilde, besloot hij de stoute schoenen aan te trekken en sloot hij zich aan bij een groot boekingsbureau. Dankzij dit bureau kwamen er boekingen door geheel Europa. Enkele jaren geleden werd het ook tijd voor D'Light om zich te richten op werkzaamheden als producer. Zijn eerste cd single was een bewerkte cover van Leaving on a Jetplane een nummer van John Denver. De deuren van OJC Jera'70 in Ysselsteyn gaan deze avond om 20.00 uur open. Boekrecensie in Peel en Maas De wonderlijke geschiedenis van Tom Page en zijn olifant is een ontroerend mooi verhaal over de bijzondere band tus sen mens en dier. Een intel ligente, originele roman, met een bijna magische sfeer. Engeland, eind achttiende eeuw. De staljongen Tom Page is er getui ge van hoe twee zeezieke jonge olifanten na een lange zeereis op de kade van Bristol worden gehe sen. Zijn eigen baas koopt deze twee grijze bulten voor een habbekrats, om vervolgens hem,Tom Page, te benoemen tot olifantenoppasser. Veel kennis van deze exotische dieren was er niet in deze tijd waarin de eerste 'natural histories' geschreven werden, waarbij enige fantasie niet werd geschuwd. Maar Tom leert snel, hij kan niet anders. En met zijn kennis groeit ook zijn liefde voor deze intelligente kolos sen. Een liefde die hem isoleert en die niet gedeeld wordt door zijn dierbaren, die hem in conflict brengen met degenen die hij geacht wordt te gehoorzamen, een liefde die hem dwingt om hartver scheurende keuzes te maken. De wonderlijke geschiedenis van Tom Page en zijn olifant is te koop bij boekhandel Van den Munckhof, Hofstraat 6 in Venray. Prijs; 17,95 euro. van dec obv Kunst Cultuur Christopher Nicholson

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13