Onderzoek naar bouwkansen Molenhofweg Nieuwe straatnamen in Venray Polen-campus Ysselsteyn van de baan Gratis paspoort voor nieuwe Nederlanders Rosentaler opzoek naar roots Ook autochtone venrayriarer» doen alles voor gratis paspoort Kurstjens Advocaten PEEL EN MAAS Donderdag 25 september 2008 - Pagina 5 PvdA: "Minachting voor dorpsraad en democratisch proces" Straatprijs Postcodeloterij valt in Rumbastraat Laagvliegoefening contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al 35 jaar! Vervolg voorpagina Tijd voor een boek? hofstraat 6 venray Uitreiking tijdens ceremonie naturalisatie Orkest uit Merselo viert veertigjarig bestaan met muziekreis naar Oostenrijk arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht onrechtmatige daad overeenkomsten Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) krijgt een half jaar de tijd om te bezien of woningbouw op drie kavels aan de Molenhofweg in Leu nen toch mogelijk is. De Leu- nenaren Van Ooi, Strijbosch en Swinkels mogen momen teel geen huis bouwen op hun perceel omdat het bestem mingsplan dit verbiedt. De kwestie sleept al jarenlang. De meeste partijen willen dat er toch een opening wordt gezocht. Ondanks dat de gemeenteraad in december 2007 nog de ruimtelijke visie van Leunen heeft vastgesteld. Daarin staat dat de Molenhofweg niet verder bebouwd mag wor den, zodat de groene buffer tussen Leunen en Venray open blijft. De dorpsraad staat achter de ruimte lijke visie. Al viel dinsdagavond in de raadsvergadering te beluisteren dat de meningen in Leunen blijk baar toch verdeeld zijn. Ton Teeuwen (CDA) sprak van De Nationale Postcodeloterij heeft de weg naar Venray weer weten te vinden. Dit keer is de PostcodeStraatprijs gevallen op de 'Venrayse' postcode 5802 JP (Rumbastraat). Elk lot is goed voor 12.500 euro. Ook maakt de Postcode Loterij iemand in de Rumbastraat blij met een nieuwe Volvo. De straatprijs wordt weke lijks uitgereikt door de loterij. BDit jaar viel de straatprijs al een keer in Kroonkruid en in 2006 viel de PostcodeKanjer van 12,1 miljoen euro in de Schutsboom. een morele verplichting om de drie perceeleigenaren tegemoet te komen Wijziging van het bestem mingsplan zal niet zo eenvoudig zijn, omdat dit haaks staat op het gevoerde beleid van de laatste jaren. Ook de ruimtelijke visie spreekt niet in het voordeel van de bouwers. Teeuwen deed aan Teunissen het voorstel samen met de provincie, dorpsraad, omwo nenden en de drie grondeigenaren om tafel te gaan zitten. "Om goed te bekijken of bouwen wel of niet mogelijk is." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) steunde het plan. "Want het is al elf jaar kommer en kwel voor die drie mensen." De PvdA denkt er heel anders over. Het verbaast Marius Emons dat de andere partijen zo weinig waarde hechten aan de ruimte lijke visies. "Blijkbaar weegt het financiële belang van de bouwers zwaarder. Dit is een minachting voor de dorpsraad en het demo cratische proces", vindt de PvdA'er die navraag deed bij de dorpsraad. "Ze zijn en blijven tegen bebou wing van de Molenhofweg", aldus Emons die bevreesd is voor pre cedentwerking. "Als de gemeente het niet zo nauw neemt met de ruimtelijke visies, dan zullen er ook in andere dorpen soortgelijke initiatieven komen." Frans van der Kruijf (WD) vindt dat de drie Leunenaren niet nog langer gefrustreerd mogen wor den. WD, SP en inVENtief steunen eveneens het voorstel van het CDA. Dat geldt niet voor Lokaal Aktief dat op een lijn zit met de PvdA. "We moeten als gemeente raad aan onze eigen beleidskaders vasthouden", vindt Tom van den Hoek. "Er zullen toch goede argu menten en een breed draagvlak moeten zijn om het bestemmings- nlan te kunnen veranderen." Wethouder Teunissen zegt dat de gemeente vanaf 2001 een koers heeft gevolgd waarvan de gemeenteraad nu 180 graden wil afwijken. "Er moet veel worden gedaan om het bestemmingsplan te herzien. Er dient voldoende draagvlak en medewerking van anderen te zijn", aldus Teunissen die erop wijst dat er onherroepe lijk bezwaren van buurtbewoners zullen komen. "Want niet iedereen in Leunen is hier blij mee." Toch beloofde de wethouder de uitdaging van het CDA aan te gaan. "We zullen goed moeten kij ken of het juridisch wel haalbaar is. Als we een complete omslag maken, dan moet het ook over eind blijven voor de rechter. Het is afwachten hoe groot de kans op succes is." Teunissen zal in de commissie vergadering van maart 2009 ver slag uitbrengen. In verband met de internationa le oefening Basic Windmill vinden van dinsdag 30 september tot en met vrijdag 3 oktober vliegactivi- teiten plaats boven luchtmachtba sis De Peel inVredepeel. De vluchten vinden plaats op dinsdag 30 september tot en met donderdag 2 oktober van 9-00 tot 16.30 uur. Op vrijdag 3 oktober wordt gevlogen van 9-00 tot 13.00 uur. In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor met gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? Door allerlei bouwprojec ten zijn er weer nieuwe straten bijgekomen die ook een naam moeten krijgen. Het college heeft onlangs een rits nieuwe straatnamen vastgesteld. De vrijstaande woningen die in het kader van Ruimte voor Ruimte worden gebouwd in de hoek Beekweg-Buitenweg komen te liggen aan de straten Scholekster, Grutto, Wulp en Watersnip. Dit sluit aan bij de andere vogel namen inAan den Heuvel. Het han teren van een gebiedsthema heeft de voorkeur want dit verhoogt de vindbaarheid en zo vormt de wijk qua naamgeving een represen tatief geheel. De werkgroep, die zich met straatnamen bezighoudt, heeft ondermeer als criterium dat de namen kort en krachtig moe ten zijn. Waardoor ze effectief in het gebruik zijn. De verbindingsweg tussen de rotonde op de Westsingel en de Overloonseweg gaat nu officieel de Nieuwe Overloonseweg heten. Deze naam was in de praktijk al in gebruik. Voor de nieuwbouw in Veulen wordt De Vlies doorgetrokken en behoudt deze naam. De dorpsraad van Veulen was het eens met deze suggestie. Omdat de uitbreiding aansluit aan de bestaande straat en de huisnummers in een logische volgorde kunnen doorlopen De nieuwbouw op de hoek Noordsingel-St. Jozefweg vordert gestaag. Het ligt al aan de straat De Heuvelaar waardoor de woningen doorgenummerd kunnen worden. In de wijk Landweert worden huizen gebouwd in het verlengde van de straten Morgenster, Muur peper en Melisse. Door deze nieuwbouw wordt evenwijdig aan de A73 een nieuwe straat gerea liseerd die Monnikskruid gaat heten. Dit sluit aan bij het thema kruiden. Op bedrijventerrein de Hulst II zijn straten aangelegd die nog geen naam hebben. De toegangs weg vanaf de Deurneseweg gaat De Germaan heten. Vanaf de Henri Dunanstraat heet deze weg De Romein. De archeologische Werkgroep Venray heeft hier spo ren van bewoning aangetroffen uit de late ijzertijd en de Romein se tijd. In 2005 is al de naam De Voorde vastgesteld. De Germaan, De Romein en De Amfoor zijn des tijds alvast gereserveerd voor stra ten op de Hulst Ook op het nieuwe bedrijven terrein De Blakt moeten de stra ten nog een naam krijgen. Er is gekozen voor Bellstraat, Van Leeu wenhoekstraat, Newtonstraat en Edisonstraat. De naamgeving sluit aan bij de eerder vastgestelde thema's 'sci ence' en 'technologie' voor De Blakt..Er is gekozen voor namen van beroemde personen die een uitvinding of ontdekking deden of die bestaande uitvindingen aan merkelijk verbeterden. Alexander Graham Bell, die leefde van 1847 totl922, was een Schotse uitvinder en hij was oprichter van de telefoonmaat schappij Bell. Dit groeide uit tot de American Telephone and Tele graph Company (AT&T). Antonie van Leeuwenhoek (1632-1723) was een Nederlands handelsman en wetenschapper. Van Leeuwenhoek is het meest bekend door zijn verbeteringen aan de microscoop. Hij was een van de grondleggers van wat later de celbiologie en de microbiolo gie zou worden. Thomas Alva Edison (1847- 1931) was eenAmerikaanse zaken man die zijn fortuin vergaarde door uitvindingen op te kopen, en de octrooien op zijn naam vast te leggen. Als deze succesvol bleken, perfectioneerde hij ze en nam ze in productie. Edison is nog steeds recordhouder van het grootste aantal octrooien toegekend aan een persoon (ongeveer 1400). "Daardoor is het mob-complex niet interessant meer. Ook is het beter dat deze werknemers meer onderdeel van de samenleving gaan uitmaken. In plaats van drie, vier jaar achteraf anoniem in een campus te zitten." De komende anderhalf jaar gaat de gemeente fors inzetten op de controle van de onderkomens. "De tijd van simpelweg bedden neerzetten in een stal, die is voor goed voorbij", aldus Teunissen. Het onderbrengen van werkne mers in voormalige agrarische gebouwen blijkt nogal lucratief te zijn. Er komen genoeg initiatieven binnen. "We gaan veel meer eisen stellen. De onderkomens moeten voldoen aan het bouwbesluit. Zo dient er voldoende toilet- en dou chegelegenheid te zijn plus een gemeenschappelijke recreatie ruimte. De verhuurder of eigenaar mag niet meer anoniem blijven. We moeten duidelijk weten wie het aanspreekpunt en de beheer der zijn. Er moet ook een nachtre- gister worden bijgehouden." De gemeente denkt tot eind 2009 nodig te hebben om de zaken goed op orde te krijgen. Daarbij kan sinds kort ook gebruik gemaakt worden van gegevens van de belastingdienst. De gemeente krijgt nu steeds meer adressen door waar buitenlandse werkne mers verblijven. Van de meeste was de gemeente niet eens op de hoogte. "We sturen nu handhavers het veld in om deze locaties te controleren. Er dient nog een flin ke inhaalslag te worden gemaakt, om alles op orde te krijgen." De van gemeente wil de Polen stimu leren zich in te schrijven in het bevolkingsregister. Dat gebeurt nu slechts mondjesmaat. Als tegen prestatie hoeft de eigenaar van het gebouw geen toeristenbelas ting te betalen. Het vermoeden is dat er bijna duizend Midden- en Oost-Europese werknemers in Venray verblijven. Om concentraties tegen te gaan mag er in een woonstraat slechts in een op de tien woningen huis vesting plaatsvinden. In het bui tengebied gaat het om maximaal een op de vijf agrarische gebou wen. De gemeente blijft overigens met Defensie in onderhandeling over aankoop van het mob-com plex. Mogelijk dat het terrein kan worden teruggeven aan de natuur. Volgens Teunissen zitten er nog wel wat haken en ogen aan, zoals de hoge kosten van de bodemsa nering. De gemeente Venray geeft nieuwkomers, die met suc ces het integratietraject heb ben afgesloten, een paspoort cadeau. Kinderen vanaf veer tien jaar krijgen een ID-kaart gratis. Jongere kinderen mogen zich zonder kosten laten bijschrijven op het docu ment van een van de ouders. Sinds twee jaar organiseert ook de gemeente Venray een natura lisatie ceremonie als bekroning van een succesvol afgesloten integratietraject. Het is tevens een goed moment om nieuwe Neder landers eraan te herinneren wat ze kunnen verwachten van onze samenleving, en wat er van hen verwacht wordt. In de toespraak komen onderwerpen als de Nederlandse geschiedenis, onze identiteit en omgangsvormen aan bod. Ook wordt gewezen op de grondwet waarin het Nederlan derschap wettelijk is vastgelegd en fundamentele grondrechten zoals het verbod op discriminatie, gelijkheid van man en vrouw en de vrijheden van meningsuiting en godsdienst. Na de toespraak worden de koninklijke besluiten officieel uit gereikt. Volgens goed Nederlands gebruik hoort daar een cadeautje bij. Tot nu toe schonk Venray de volwassenen een pakket streek producten en boeken over de geschiedenis van Venray, ter waar de van circa 45 euro. De jeugdigen kregen een cd-bon en usb-stick (waarde 30 euro) en de jongere kinderen kregen speelgoed, met een waarde van ongeveer 20 euro. Het inkopen van deze cadeaus 'op maat' kost veel tijd. Vandaar dat de keuze is gevallen op een gratis paspoort. Dit past ook beter bij het moment van de naturali satie. De ondertekening van de aanvraagformulieren voor een paspoort/ID kaart heeft tijdens de ceremonie iets bijzonders, vindt de gemeente. Het heeft nog een ander voor deel. Want de kosten van een paspoort of ID-kaart waren hoog voor deze nieuwe Nederlanders. Zeker als er een compleet gezin genaturaliseerd wordt. Met het uitreiken van een gratis paspoort wordt voorkomen dat genaturaliseerden nog langer met hun vreemdelingendocument of verblijfsvergunning blijven rond lopen. Terwijl deze komen te vervallen op het moment dat de Nederlandse nationaliteit is aange nomen. Een paspoort kost 48,30 euro en een ID-kaart 40,70 euro. Deze bedragen zijn nagenoeg gelijk aan de kosten van de cadeaus die tot nu toe werden gegeven. mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen Het Merselose orkest Rosentaler vertrekt vrijdag 26 september voor een lang weekend naar het Oostenrijkse Fügen. Rosentaler uit Merselo bestaat veertig jaar. In 1968 werd uit een vriendengroep het orkest die Fidelen Rosenta ler opgericht, later omgedoopt tot Rosentaler. Het muzikale gezelschap vertrekt vrijdag 26 september naar Fügen in Oos tenrijk. In Tirol, het walhalla van de Duits-Oostenrijkse 'happypowermuziek', gaat het orkest op zoek naar zijn muzi kale roots. In 1968 richtte een groep vrien den die Fidelen Rosentaler op. Een muzikaal gezelschap met als repertoire voornamelijk Duits- en Oostenrijkse Egerlander en stim- mungsmuziek. Het gezelschap speelde ongeveer twintig jaar in dezelfde bezetting en was zeer succesvol in binnen- en buiten land. Diverse radio- en televisieop tredens, internationale tournees en vele (lands)titels onderstrepen de kwaliteit van het orkest. In de jaren negentig liep het aantal optredens terug. Een meta morfose bleek noodzakelijk. Willi am Arts, inzetbaar als trombonist/ baritonist, zanger en presentator, vertelt over deze verjonging. "In 2003 besloten we een andere weg in te slaan. Het doel was een jon ger publiek aan te spreken, om hiermee ook onze eigen toekomst veilig te stellen. We zijn veranderd van genre. De Duits-Oostenrijkse invloeden zijn nog steeds volop aanwezig, maar op een populair dere manier. We wisselen 'hap pypowermuziek' of 'alpenrock' af met Limburgse- en Nederlands/ Duitse schlager- en feestmuziek. In een vier uur durend programma willen we gezelligheid brengen. Dat staat voorop. De Klostertaler en Schürzenjager zijn onze voor beeldorkesten. Dit is ongeveer een derde van ons repertoire. We zijn een pure coverband en heb ben geen eigen nummers. Wel arrangeren we alles zelf voor ons orkest. Met de nieuwe muzikale weg waren we eigenlijk binnen een jaar alweer succesvol. Op dit moment geven we zo'n vijftien optredens per jaar. Vaak in feest tenten bij schuttersfeesten, bij voorbeeld op zondag tijdens het OLS. Maar ook Stoppelhaene in Raalte en de diverse oktoberfees ten staan jaarlijks op ons program ma." GROOT FEEST Rosentaler telt louter amateur musici. De groep bestaat uit vijf tien muzikanten: koperblazers, houtblazers, een gitaar en basgi taar, een keyboard, een accordeon en drums. Aangevuld met een zangeres en één of twee zangers. Arts: "Het is een erg hechte club. We zijn in de huidige bezetting al vijf jaar samen. Iedereen is afkom stig uit Merselo of omgeving en we zijn allemaal ongeveer van dezelfde leeftijd. Het is een hele enthousiaste groep. Nieuwe idee- en worden meteen opgepikt. Het klikt gewoon." De blazers van het orkest zijn veelal opgeleid bij Fanfare St. Oda in Merselo. De rest van het orkest is in de loop der jaren aangevuld. "Iedereen binnen het orkest ziet muziek als hobby. Wel een grote hobby. We repeteren minimaal één keer per week, plus in het week end zeer geregeld een optreden." De optredens zijn vooral een groot feest, zo vertelt Arts."Tijdens een optreden zijn we continu met het publiek bezig. Het is niet meer puur muziek maken, het gaat om entertainment." Ondanks het hoge feestgehalte, staat de muziek nog steeds voorop. "We houden van een feestje. Maar onze muzikale prestaties mogen hier niet onder lijden. We streven ieder optreden opnieuw naar perfectie. Een goed muzikaal niveau is voor ons zeer belangrijk. We hebben ook altijd goede licht- en geluidsmannen bij ons." Het orkest vertrekt vrijdag 26 september voor een lang week end naar het Oostenrijkse Fügen. Samen met partners en fans gaan ze er een groot feest van maken. Arts: "Het Zillertalgebied is het walhalla van de alpenrock. De Tiroler Spatzen, de Schürzenjager, de Klostertaler en de Zillertaler kennen hun oorsprong in deze streek." Dat Rosentaler daar mag optre den, vindt Arts fantastisch. "Ik ben heel benieuwd hoe het publiek reageert. Wij maken immers hün muziek. In het weekend dat wij daar zijn, is het sowieso al een groot feest. Het is het weekend van de Almabtrieb, als alle koeien vanuit de alpenweiden naar de stallen worden geleid." Meer informatie: www.rosenta- ler.nl Wii staan u graag bii in zaken over: telefoon 0478-556677 www.putt.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5