Leerlingen Dendron ambassadeurs India Dendrp* Filmkring Venray presenteert nieuw filmseizoen Elfde editie Hoeve Blues in Venray Petatje Metal in OJC Jera'70 Brons voor Limburgergaard Liederencyclus Mariakapel in Searing Quartet in Venrayse Odapark Boekrecensie Verontwaardiging ROTH r ÜL, PEEL EN MAAS Donderdag 25 september 2008 - Pagina 30 Vier leerlingen van het Den- dron College in Horst vertrek ken 7 oktober naar India. Niet voor een cultureel uitstapje, maar voor een bezoek aan het project Udavum Karangal (Helpende Handen), een hulp verleningsorganisatie in de krottenwijken van Chennai. Het Dendron College kent sinds vier jaar een sponsorloop. De leerlingen halen hiermee geld op voor het project Helpende Han den in India. Dit jaar bestaat het project 25 jaar. Voor de school en de stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereldlanden, die het pro ject ondersteunt en gastlessen verzorgt op middelbare scholen, aanleiding om een viertal leerlin gen naar India te sturen. De vier, Guus Vullings, Kelly Wijnhoven, Marieke Janssen en Max Smedts, werden niet zomaar uitgekozen om naar India te gaan. Er kwam Wijnhoeve Limburgergaard uit Leunen heeft tijdens de Nationale Wijnkeuring een bronzen medaille behaald met haar wijn 'Cuvée Sparweg'. Bijzonder, omdat de stokken waarvan geoogst is nog maar drie jaar oud zijn. Normaal gesproken moeten druiven- stokken tot zeven jaar oud zijn om druiven voor een goede wijn te kunnen oogsten. De wijn is een Cuvée van de nieuwe rassen Solaris en Johan- niter, gemengd met authentieke Riesling. Het is een droge witte wijn met 11,5% alcohol. Op zon dag 28 september is er van 13:00 tot 17:00 uur open huis op wijn hoeve Limburgergaard. Deze open dag is georganiseerd in het kader van de landelijke open dag van de Nederlandse wijngaardeniers. Belangstellenden kunnen op de wijnhoeve niet alleen een kijkje nemen in de wijngaard, maar ook in de wijnmakerij waar diverse wijnen volop in gisting zijn in de tanks en natuurlijk kunnen ze ook een glaasje proeven. Wijnstokken moeten toch wel enkele jaren oud zijn om wat een heuse sollicitatiebrief aan te pas waarin de leerlingen moesten uitleggen waarom ze naar India wilden gaan en ook van de ouders werd een motivatie verwacht. In totaal waren er 66 leerlingen die mee wilden gaan naar India. "Als school verwachten we dat deze vier straks als ambassadeurs gaan optreden", geeft leerkracht Ine Schriever aan. "Presentaties gaan houden, pr verzorgen voor het project. We hopen dat de lij nen zo wat korter worden, het nog meer een project van de school wordt." Bart Veldpaus, de Venrayse voorzitter van de stich ting Ontwikkelingshulp Derde Wereldlanden, begeleidt de leerlin gen op hun reis. "We leven hier in Nederland in een rijk land. Het is belangrijk dat jongeren weten dat het merendeel van de wereldbe volking het niet zo goed heeft. Dat ze andere culturen leren kennen, zien hoe kinderen in India leven." De vier zelf geven in elk geval aan betere wijnen op te leveren. Nu de eerste geplante stokken op Limburgergaard 5 jaren oud zijn worden de wijnen langzaam beter. Ook assembleert men wijnen die op eikenhouten vaten gerijpt zijn met wat jongere zodat men ook wat meer complexiteit en con tinuïteit in de wijnen krijgt. Er worden twee witte - twee rode en een rosé gemaakt, en ook een destillaat. Vanaf dit jaar is er ook een des tillaat genaamd Limburgs Aardje' verkrijgbaar. Dit Aardje' is gedestil leerd uit de wijn van de Pinot Noir druif. De werkzaamheden op de wijnhoeve worden verricht door een groep van vrijwilligers. Dit is een groep van ongeveer 20 per sonen die zich interesseren voor de productie van de wijnen. Zij verrichten alle werkzaamheden vanaf het snoeien in de winter tot en met het bottelen en etiketteren van de wijnen. De meeste zijn inmiddels na een paar jaar aardige "kenners" althans wat het maakproces betreft. Het actiefste groepje binnen de vrij willigers is bijna iedere vrijdag middag wel in de wijngaard of dat ze het erg interessant vinden om kennis te maken met andere culturen. Ze willen graag mensen helpen. Ze verwachten echter wel veel armoede te zien en grote ver schillen tussen arm en rijk. "Het is in elk geval niet zomaar een cul tureel reisje", benadrukt Veldpaus. Ine Schriever: "Ik denk dat het voor de leerlingen wel een cul tuurshock zal zijn. Op school zien ze alleen de beelden, nu worden ze er mee geconfronteerd. Daar om is niet alleen de voorbereiding van belang, maar ook de nazorg." INDRUK De eerste vijf dagen van de reis verblijven de leerlingen bij het project. Udavum Karangal werd 25 jaar geleden in het leven geroepen door Pappa Vidyaakar. Het project ondersteunt mensen in nood. Het centrum vangt zo'n vijfhonderd kinderen op en zorgt ervoor dat zij onderwijs krijgen. Daarnaast is er ondersteuning voor ouderen. wijnmakerij te vinden. Een aantal van deze vrienden zal op de open dag ook uitleg geven over werk zaamheden die in de wijngaard verricht worden. Op het etiket van de wijnen prijkt ieder jaar een foto van een kunstwerk. Limburgergaard geeft kunstenaars uit de regio de moge lijkheid om een werk te etaleren op het etiket om zodoende wat meer bekendheid te verkrijgen. Op de wijnen van 2006 staat een kunstwerk van Liesbeth Rutten uit leunen. Zij zal ook op de open dag ettelijke werken tentoonstellen in de wijngaard en op de hoeve. Door gezondheidsproblemen is de oprichter en eigenaar Piet Bis- tervelts genoodzaakt te stoppen met het bestieren van het bedrijf. Problemen met het afweersysteem staan hem niet meer toe de werk zaamheden op het bedrijf te ver richten. Het is dan ook de droom dat Piet en Ine de komende jaren een opvolger of koper vinden die de wijngaard en hoeve alleen maar verder uitbouwen en nog meer toeristen naar het Noord- Limburgse weten te lokken.Adres: Wijnhoeve Limburgergaard, Steeg- se Peelweg 55,5809 ED Leunen Tijdens hun verblijf gaan de vier leerlingen activiteiten organise ren voor de jeugd daar, zoals een sportmiddag, en nemen ze een kijkje op enkele scholen. "We gaan kijken of we via sportclubs bal len gesponsord kunnen krijgen en misschien schriftjes van een boekhandel", zegt Marieke Jans sen. De reis zelf wordt gesponsord door een particulier. Het bedrag dat dit jaar met de sponsorloop opgehaald werd gaat, met een premie van Wilde Ganzen, naar de bouw van enkele kleine polikli nieken. Om de kinderen in India een indruk te geven van het leven in Nederland wordt er een fotoal bum samengesteld. De leerlingen van het Dendron zien erg uit naar hun reis en vinden het spannend. Volgens Veldpaus is het van belang dat ze de mogelijkheden die zij in Nederland hebben weten te waar deren. "Maar nog belangrijker is dat ze er met goede zin heen gaan en er veel van leren." Wandelen in Merselo WSV De Natuurvrienden houdt op maandag 29 september een wandeling voor 50+. Het is een groepswandeling van ongeveer tien kilometer. De start is om 13-30 uur vanaf clubhuis D'n Hoek aan het Grootdorp in Merselo. Het startlokaal is open om 13 00 uur. Er wordt gewan deld door de bosrijke omgeving van Merselo. Muziekliefhebbers kunnen op zondag 5 oktober vanaf 16.00 uur in de Mariakapel in Holthees genieten van de lie derencyclus Die Winterreise van Franz Schubert. Die Win terreise is een serie van 24 liederen en vertelt het verhaal van een jonge man, die wordt afgewezen door de vrouw die hij bemint, en vervolgens vanwege die afwijzing op reis gaat. In het 24e lied ontmoet hij de Leiermann, de speelman met de lier, een verpersoonlijking van de dood. Alle 24 liederen worden gezongen door de Deense bariton Palle Fuhr Jörgensen, die op piano wordt begeleid door Roel Praas, afkomstig uit Enschede. Jörgen sen volgde zijn zangopleiding aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, en vervolgde zijn Het Searing Quartet verzorgt op zaterdag 18 oktober vanaf 20.30 uur een concert in het Theehuis van het Odapark in Venray. Tijdens het concert staat de muziek van de laatste cd Licence to Extend centraal.Searing Quar tet werd in 1995 opgericht op het Conservatorium Maastricht door pianist Egbert Derix en saxofonist Peter Hermesdorf. In 1997 won het Searing Quartet de publieksprijs op het Internatio- De nieuwe serie van Film kring Venray start op donder dag 16 oktober. Niet alleen voor de C-serie, maar ook de A-serie. Vervolgens wordt er elke maand op vaste data een volgende film vertoond in goede samenwerking met de directie van Luxor Theaters in Venray. De afgelopen jaren mocht de filmkring zich verheugen in een toenemende belangstelling, niet in het minst in de hand gewerkt door de ruime mogelijkheid van In De Witte Hoeve in Ven ray vindt zaterdag 25 oktober de elfde aflevering van Hoeve Blues Roots Rock plaats. Optreden gaat onder meer het Matt Schofield Trio met zijn onnavolgbare gitaarstijl. De band brengt blues, jazz, funk, soul en rock. Verder kan het publiek genieten van een optre den van The Shiner Twins en The operaopleiding in Antwerpen bij Marie-Louise Hendrickx, en tij dens masterclasses bij Cathy Ber- berian enTom Krause. Hij trad op tijdens het Holland Festival, en heeft grote operarol- len op zijn naam staan, zoals de rol van Don Carlo in Verdi's opera Ernani. Bij diverse platen- en radio opnamen werkte hij samen met dirigenten als Jean Fournet, Ton Koopman, Reinbert de Leeuw en Edo de Waart. Praas studeerde aan het Stede lijk Conservatorium in Zwolle bij Thom Bollen, waar hij ook zijn solistendiploma haalde. Daarna vervolgde hij zijn studie bij Alwin Bar in Amsterdam en Geoffrey Madge in Den Haag. In het buiten land volgde hij cursussen bij Clau de Hellfer in Frankrijk en in Oos tenrijk bij Ergican Saydam. Praas is een veelgevraagde pianist voor pianorecitals en geniet bekend- nale Jazzconcours in Breda.Vanaf het verschijnen van de eerste cd Aquamagia in 1999 kreeg het quartet lovende recensies. In 2003 verscheen de cd Set Sail! en speel de het Searing Quartet op het North Sea Jazz Festival. Ook in het Odapark is Searing Quartet geen onbekende. Het quartet heeft inmiddels een trouwe aanhang en mag een aantal prominente musici, zoals Supertramp- saxofo nist John Helliwell en pianist Brad Mehldau, tot liefhebbers van hun muziek rekenen. In september vijf voorstellingstijden, waaronder een zondag- en middagvoorstel ling. De belangstelling is het afge lopen jaar zodanig gegroeid dat er een limiet gesteld wordt aan het aantal te verkopen abonnemen ten, te weten 800. De filmkring heeft ook dit jaar weer een goed programma samen gesteld, beginnend met de film Into the Wild. Zoals gebruikelijk bestaat het abonnement weer uit acht films. Bij het eerste bezoek krijgen de bezoekers een boek werkje met de inleidingen op de eerste zes films. De A-serie krijgt Electrophonics, een echte blues band uit het zuiden van Neder land. Deze band was vorig jaar de grote verrassing op internationale Moulin Rouge Blues festival.Verder zijn er nog optredens van Catch That Swingtrain en Lets Party en Dont Loose It, een Venrayse band met een nieuwe set van swamp blues en Americana rock. Kaar heid als begeleider van koren, zangers en instrumentalisten. Als docent is hij verbonden aan de Muziekschool Twente. Door haar prachtige akoestiek is de Maria kapel bij uitstek geschikt voor de liedkunst, waardoor de teksten die gezongen worden, goed gear ticuleerd bij de luisteraar binnen komen. Vele zangers hebben zich in het verleden al lovend uitgela ten over deze akoestiek, over het gemak waarmee ze kunnen zingen in de kapel. Kaarten zijn te bestellen en te reserveren in Holthees bij de familie Ermers via telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via telefoon (0478)636390. Kaarten zijn ook te bestellen via www.mariakapel. nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert aan de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschikbaar zijn. 2006 werd de compositie Starling Hill, in een uitvoering van het Sea ring Quartet, tot één van de beste tien jazzcomposities gekozen tijdens de jaarlijkse Thelonious Monk Competition in Washing ton D.C. In 2007 verscheen het album Licence to Extend. Inmid dels werkt het Searing Quartet met singer/songwriter Iain Mat thews aan een nieuw album en een concertreeks. Kijk voor meer informatie op www. searing quar tet.com. Kaarten reserveren kan via telefoon (0478)513690. een andere opzet dan vooraf gaande jaren. Ook hier worden de films voortaan op vaste datums en tijden vertoond. De abonnemen ten zijn op de scholen en bij de bioscoop te verkrijgen. De eerste film die vertoond gaat worden, is Radeloos, gebaseerd op een boek van Carry Slee. Ook bezoekers van de A-serie films krijgen een beschrijving. De verkoop van beide abonne mentsoorten begint deze week. Voor meer informatie dan kan men terecht op www. luxorvenray. nl. ten reserveren kan via telefoon (0478)580624 of(0478)581626 of via e-mail l-linders@home.nl. Er zijn deze avond ook de arrange menten kaarten-overnachting-ont- bijt. Meer informatie is verkrijg baar via telefoon (0478)581626 of e-mail Info@dewittehoeve.com. Op www.timeswitch.web-log. nl. staat meer informatie over deze avond. Concert Chris Cook De Amerikaanse singer-songwri- ter Chris Cook geeft op zaterdag 27 september een eenmalig optre den aan de Veldstraat 34 in Mer selo. Cook wordt bijgestaan door pedal-steelguitarist Had Verheijen (ex-Ruud Hermans Band enTulsa), gitarist en zanger Jos Geris (ex- Canyon Drive Band), toetsenist Pierre Verberne, drummer Harrie Gielen en bassist Marino Hans- sen, die ook furore maakte bij de Canyon Drive Band. Het optreden begint om 20.30 uur. Amerika, 1951, het tweede jaar van de Koreaanse Oorlog. Marcus Messner, een ijverige, gezagsgetrouwe en gevoelige jongen uit Newark, New Yer- sey, begint aan zijn tweede jaar aan de provinciaalse, con servatieve campus van Wines- burg, Ohio. Waarom studeert hij daar en niet aan de plaatselijke universiteit van Newark, waar hij zich oorspronke lijk had ingeschreven? De reden is dat zijn overbezorgde vader, een robuuste, hardwerkende buurtsla- ger, gek geworden lijkt te zijn van angst voor de alomtegenwoordige gevaren die zijn geliefde zoon bedreigen. Volgens zijn getergde en afgematte moeder komen zijn angsten voort uit liefde en trots. Dat mag zo zijn, maar zijn vaders gedrag leidt tot zo veel woede bij Marcus dat hij niet langer bij zijn ouders kan blijven wonen. Hij vertrekt en probeert ver van Newark, op een universiteit in het Midden-Westen, zijn eigen weg te vinden en zich te verstaan met de gewoontes en beperkingen van een andere Amerikaanse wereld. Verontwaardiging, het negenen twintigste boek van Philip Roth, vertelt het coming-of-age-verhaal van deze jongeman en gaat daar naast in op de beangstigende Klassiek en blues in Cambrinus Op zondag 28 september staat Claude Bourbon staat voor een derde maal op het podium van Cambrinus met virtuoos gitaar spel. Zanger-gitarist Claude Bour bon werd begin jaren '60 geboren in Frankrijk, groeide op in Zwit serland en begon op vijftienjarige leeftijd met gitaarspelen. Hij stu deerde klassieke gitaar maar reali seerde zich na een tijd dat hij zich beter kon uitdrukken in de blues. Vanaf 1984 toert hij door Europa en heeft sindsdien een zestal cd's op de wereld gezet. Claude Bourbon verstaat de kunst van de loepzuivere slide- en het fingerpicking gitaarspelen en beschikt daarbij over een warme, donkere stem. Vertrekkend vanuit de blues neemt hij zijn publiek mee op sleeptouw met songs die nu eens geïnspireerd zijn door Spaanse bolero's, dan weer doen denken aan de protestliederen van Bob Dylan of je doen verzei len in de wereld van de klassieke muziek.om altijd opnieuw terug te keren naar de blues. Zo krijgt Gershwin's Summertime in iets meer dan twaalf minuten een aan tal nieuwe dimensies aangemeten: van pakkend ingetogen naar lief devol om vervolgens haast melo dramatisch je strot dicht te knij pen. De traditional How to Stretch is een zestien minuten durend meesterwerk, waarbij alleen de vraag overblijft: hoe is dit moge lijk? Ook het verbijsterende Tra velling Man en Ravel's Bolero zijn meesterstukjes in hun soort". Laat je bij Claude Bourbon dus vooral niet misleiden door het woordje 'blues'. Dit concert begint om 16.00 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 28 september de bakoven van het museum warm gestookt om daar in het De Lochtbrood te bakken. Omdat de bakkers het zo druk hebben, kunnen ze wel wat hulp van kinderen gebruiken. Ze mogen hun eigen broodje kneden en vor men. Op de ouderwetse scharen sliep worden messen geslepen voor de prijs van 3 cent. Ook is er een optreden van Mart Craen- meer van Um en Um, met een spe ciaal programma met Nederlandse en Duitse liedjes. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Vrijwilligers Zuiderpoort Voor de activiteitenmiddag voor ouderen in de Zuiderpoort aan de Berkenstraat in Venray is Synthese Ouderenwerk Venray op zoek naar vrijwilligers. Iedere dinsdag middag is daar een groep ouderen van 13-30 tot 16.30 uur actief met allerlei creatieve activiteiten onder begeleiding van vrijwilligers. De activiteiten die men onderneemt zijn onder meer bloemschikken, kaarten maken en spelactiviteiten. Wie creatief is en affiniteit heeft met het werken met ouderen kan contact opnemen met Synthese Venray via telefoon (0478)517317, contactpersoon isAnkie Bongers. PHILIP mogelijkheden en bizarre hinder nissen die het leven biedt. Het is een verhaal over onervarenheid, dwaasheid, intellectuele weer stand, seksuele ontdekkingen, moed en verkeerde beslissingen, verteld met de inventieve ener gie en scherpzinnigheid die Roth eigen zijn. Het is zowel een verras sende afwijking van de beschrij vingen van het ouder worden in zijn recente romans als een indrukwekkende bijdrage aan zijn verkenningen van de impact van de Amerikaanse geschiedenis op het leven van het kwetsbare indi vidu. Verontwaardiging is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18.90 euro. Het is belangrijk dat jongeren weten dat het merendeel van de wereldbevolking het niet zo goed heeft. In OJC Jera'70 in Venray geeft de band Patatje Metal zaterdag 27 september een optreden. Patatje Metal overgiet bekende nederpopklassiekers met een sausje van metaal en brengt deze met de nodige bombarie ten geho re. De muzikanten van de band grijpen elke kans om hun publiek hitsig en hysterisch te krijgen. Voorman Marco Borsatan zingt, buldert, giert, knauwt, krijst, zwaait met de heupen en maant zijn publiek zich onder te dompelen in het geweld dat Patatje Metal hen presenteert. De band brengt nummers als Heb je even voor Mij, Even aan m'n moeder Vragen en Dromen zijn Bedrog. Patatje Metal stond al op toonaangevende festivals als Paaspop, Lowland en de Zwarte Cross, en deed ook al Paradiso aan. Het optreden begint om 20.00 uur. Tijdens Nationale Wijnkeuring Kunst Cultuur .y. 'V i, fci+c

Peel en Maas | 2008 | | pagina 30