Wat gaan we doen in 2009? Van typische dorpsclub naar moderne vrijetijdsvereniging "Wettelijke plicht om dassenburcht te beschermen" Kasteel Geijsteren Toegankelijkheid centraal 'Groene Voetstappen'... Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Wethouder Carla Brugman haalde maandagmorgen de 284 'Groe ne Voetsstappen1 in de Mariaschool op. Ruim 70.000 basisschool leerlingen in 64 gemeenten gingen vorige week een week lang voornamelijk lopend en fietsend naar school en verzamelen hiermee Groene Voetstappen. Wederom een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Door de auto te laten staan, ver betert het lokale en wereldklimaat en wordt de veiligheid rond de school bevorderd. Het succes van deze actie, die door Het Klimaat- verbond wordt georganiseerd, komt vooral door de positieve insteek en het gemak van deel name.Voor elke heen- en terugreis die de leerlingen die week lopen, fietsen of steppen krijgen ze een Groene Voetstapsticker, die ze in een stickerboekje plakken. In veel gemeenten, waaronder de gemeente Meerlo-Wanssum, bie den de leerlingen hun voetstap pen aan het einde van de week aan de wethouder aan, vergezeld van de tips die zij willen geven om de klimaatveranderingen tegen te gaan. Alle voetstappen worden in november overhandigd aan de Nederlandse delegatie van de Kli maatconferentie van de Verenigde Naties in Polen. Daar worden zij samen met de voetstappen uit andere Europese landen aangebo den aan de beleidsmakers. Ook de Mariaschool in Tienray deed aan de actie mee. Maandagmorgen kwam wethouder Carla Brugman (PK) in elke groep op bezoek om de voetstappen op te halen. Laatste jaar en 40-jarig bestaan gemeente De gemeente Meerlo-Wans sum viert op 1 juli 2009 haar veertigjarig bestaan. Tevens wordt 2009 het laatste zelf standige jaar van de kleine Maasgemeente, die op 1 janu ari 2010 wordt opgesplitst. Twee mijlpalen in de historie van Meerlo-Wanssum die niet ongemerkt voorbij mogen gaan, stelde fractievoorzitter Rob van der Heijden (CDA) maandagavond tijdens de raadsvergadering. "Wij moeten eens goed gaan nadenken over hoe we invul ling gaan geven aan deze twee zaken." Burgemeester Joep Hahn en de andere politieke partijen waren dat volmondig met hem eens. "In het presidium (dat bestaat uit alle fractievoorzitters en de bur gemeester, red.) wordt dit een van de belangrijkste punten", zei Hahn. "We gaan hiervoor een plan opstellen en de bevolking erbij betrekken. Alle ideeën zijn wel kom, we moeten alleen even kij ken hoe we het gaan organiseren en wat er tot ons komt. Misschien dat we op 1 juli, halverwege het jaar, kunnen starten. "Over concrete plannen werd maandagavond nog niet gespro ken. Politiek en dagelijks bestuur willen eerst gaan brainstormen en een plan van aanpak voor het bijzondere jaar 2009 gaan opstel len. Ook aan de dorpsraden wordt gevraagd om met plannen of idee- en te komen. Zoals bekend wordt de zelfstan dige gemeente Meerlo-Wanssum, die op 1 juli 1969 ontstond uit een vrijwillige samenvoeging van de toenmalige gemeenten Meerlo en Wanssum, opgesplitst. Wans- sum, Geijsteren en Blitterswijck worden op 1 januari 2010 bij Ven- ray gevoegd en Tienray, Swolgen en Meerlo bij Horst aan de Maas. niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Willem Claassen schrijft afstudeerscriptie over Wanssumse fanfare Concordia Willem Claassen:"Er ligt een mooie toekomst voor Concordia in het verschiet!' Fanfare Concordia leeft in Wanssum. Het is een bloeien de vereniging waar het goed mee gaat. Het gezelschap heeft een rijke historie en is daar mee van grote invloed geweest op het dorp. Concordia kende geweldige momenten, maar ook tijden van tegenspoed. Willem Claassen (26) heeft onderzoek gedaan naar de geschiedenis van deze vereni ging, in de periode 1949-1989. Willem Claassen studeert geschiedenis aan de Radbout Uni versiteit in Nijmegen. "Ik speel bij de plaatselijke fanfare in Beunin- gen. Het leek me dan ook leuk om een wetenschappelijk onderzoek naar een fanfare te doen. De meest fanatieke muziekverenigingen zitten in Limburg, dus ben ik op zoek gegaan naar een Limburgse fanfare. Via internet kwam ik uit bij Concordia. Van deze vereni ging is veel van de geschiedenis bewaard gebleven. Vooral vanaf 1949 is er veel gearchiveerd. In dat jaar werd Harrie Timmermans de nieuwe secretaris. Hij hield in deze periode een soort dagboek bij, waarin hij op een proza-ach- tige manier de gang van zaken beschrijft. Door deze schat aan informatie heb ik gekozen voor de periode 1949-1989- Harrie Timmermans is helaas in 1987 overleden, zodat ik hem niet persoonlijk heb kunnen ontmoe ten. Wel heb ik andere leden en oud-leden geïnterviewd en heb ik informatie uit boeken en kranten artikelen gehaald." BLOEIENDE PERIODE "In de jaren zestig verandert er veel: men gaat bijvoorbeeld min der vaak naar de kerk en op het gebied van de overheid worden er steeds meer zaken nationaal geregeld", vertelt Willem Claassen. "Den Haag krijgt hierdoor steeds meer macht. Burgemeester Dit- trich, beschermheer van Concor dia, en pastoor Slots, geestelijk adviseur van de vereniging, reage ren hierop door meer activiteiten te ontplooien dan voorheen. In deze periode bloeit de vereniging op. Dit is onder meer te merken aan de repetities, die zéér goed worden bezocht. Aan het einde van de jaren zestig wordt dit min der. Doordat de leden sterk betrok ken zijn bij de vereniging en het dorpsleven, ontstaan er irritaties. Ook breken er flinke discussies los als Wanssum in 1969 samen gaat met Meerlo. De burgemeester is hier voorstander van, maar de pastoor is hierop tegen. De meeste leden steunen de pastoor, maar de voorzitter is wethouder en steunt de burgemeester. Dit zorgt ervoor dat de helft van het bestuur in één keer opstapt. Dit betekent min of meer het einde van de bloeiende periode." NIEUWE IDENTITEIT "De ontkerkelijking gaat verder en ook de betrokkenheid in het dorp vermindert. De gemeente voert steeds meer taken uit voor de landelijke overheid en de kerk beperkt zich tot de echte kerkelijke zaken. De vereniging verliest grotendeels haar sociale functie en wordt meer een vrije tijdsvereniging, zoekende naar een nieuwe identiteit. De muzi kale prestaties en de presentatie van de vereniging naar buiten toe door middel van uniformen wor den zeer belangrijk. Er komt een presentielijst om mensen op hun verantwoordelijkheid te wijzen. De eens zo bloeiende vereniging wordt een vereniging in mineur. Er komen minder mensen op de repetities, de jeugd stopt veelal en er komen nauwelijks nieuwe leden bij." Inmiddels is de vereniging uit dit dal gekomen. "Mijn onderzoek ging over de periode 1949-1989, maar ik heb natuurlijk wel goed contact met de vereniging. Con cordia telt zeer veel jeugdleden en het orkest gaat binnenkort op concours. Het bestuur is een stuk professioneler geworden en de zaken worden goed geregeld. Er ligt een mooie toekomst voor Concordia in het verschiet." Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Gemeente boos over vernieling boomstronken De gemeente Meerlo-Wans sum sloot onlangs een wan delpad in het bosgebied ten zuiden van sportpark De Broekberg af om een dassen- burcht te beschermen. Enke le bomen werden gekapt en met de stronken werd een blokkade voor voetgangers, mountainbikers en crossers opgeworpen. Maar wat blijkt nu? De stronken zijn door gezaagd en het wandelpad is weer open. Tot woede van de gemeente Meerlo-Wanssum, die inmiddels aangifte van vernieling heeft gedaan bij de politie. Wethouder Carla Brugman (Ruimte, PK) werd onlangs op de hoogte gesteld van het feit dat het wandelpad weer open is en dat de stronken zijn doorgezaagd. "We keuren dit niet goed", verklaarde ze dinsdagavond tijdens de raads vergadering. "Het kan niet zo zijn dat burgers het recht in eigen hand nemen. In het college heb ben we ons ook afgevraagd wat we nu moeten doen. Wie wint? De das of de boom? We gaan kijken of we dwarsliggers of iets anders kunnen plaatsen om de dassen- burcht te beschermen. En bij de politie is aangifte gedaan." Volgens de Flora- en Faunawet mag het leefgebied van de das niet worden verstoord. Overtreding van deze wet kan de gemeente Meerlo-Wanssum op een sanctie van de provincie Limburg komen te staan. Om dat te voorkomen en de das te beschermen, zocht Meerlo-Wanssum in de afgelopen maanden naar een aantal rela tief eenvoudige, goedkope, maar vooral doeltreffende maatregelen, overeenkomstig de adviezen van de Stichting Das Boom, om de knelpunten op te lossen. KRAAM BURCHT Een van de maatregelen is het blokkeren van een wandelpad in het bos ten zuiden van sportpark De Broekberg, een gebied waarin onder meer een grote kraam- burcht is gevestigd. Volgens de gemeente en Das Boom wordt het struinpad gebruikt door wan delaars (met hond), maar ook door mountainbikers en crossers. Omdat het geen officieel wandel pad is en er in het gebied meerde re wandelpaden lopen, is er door de gemeente voor gekozen om dit pad op een natuurlijke wijze af te sluiten met stronken van bomen. Ook een aantal andere knelpunten in de gemeente wor den aangepakt.Tijdens een inven tarisatieronde in opdracht van de gemeente telde Das Boom 29 dassenburchten in Meerlo- Wanssum, waarvan er negentien bewoond waren. "Voor ons staat het beschermen van het leefge bied van de das voorop.Wij begrij pen heel goed dat er mensen zijn die het jammer vinden dat ze niet meer over het pad kunnen wande len, maar het feit blijft dat we, als we niks doen, in overtreding zijn van de Flora- en Faunawet", aldus Carla Brugman. Deze week een oude foto van het kasteel in Geijsteren, dat in de Tweede Wereldoorlogen 1944, door een Engels bombardement werd verwoest. Het was overigens niet de eerste keer dat het kasteel werd verwoest. In 1585 werd het al een keer verwoest en in 1918 brandde het af, waarbij ook het hele huisarchief verloren ging. Er zijn enkele tekeningen en foto's uit de 20e eeuw bewaard gebleven, waardoor bekend is hoe het kasteel eruitzag. Kasteel Geijs teren is een kasteelruïne daterend uit begin 1200. Familie de Weichs de Wenne is al vanaf 1806 eige naar van het kasteel. De foto is gemaakt in 1944 en is afkomstig uit het archief van Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum. Gehandicapten Platform Meerlo-Wanssum houdt op vrijdag 17 oktober, tijdens de Landelijke week van Toegan kelijkheid, een scootmobiel- tocht om samen met mensen met een beperking en politiek aandacht te vragen voor toe gankelijkheid. In Meerlo-Wanssum heeft de gemeente getekend voor een drie jarig contract voor het project Toerisme voor iedereen, waarin horecaondernemers mee kunnen doen om onder begeleiding van een speciaal bureau voor toegan kelijkheid (Next Generation 4 All te komen tot een gastvrije en toegankelijke gelegenheid. Gebruikers van een scootmobiel in de gemeente Meerlo-Wans sum die deel willen nemen aan de tocht, zijn van harte welkom. Ook wethouders uit de gemeente In de gemeente Meerlo-Wanssum wordt in de Landelijke week van Toegankelijkheid een scootmobieltocht gehouden. Meerlo-Wanssum en de gemeen ten Horst aan de Maas en Venray doen aan deze tocht mee. Ze wil len zelf ervaren wat het betekent om beperkt te zijn en wat toegan kelijkheid daadwerkelijk inhoudt. Aanmelden kan bij Ben Coenders, Hoofdstraat 5, 5864 BC in Meer- lom, telefoon: 0478-692531E-mail: platform-gehandicapten.meerlo@ hetnet.nl. Dit initiatief wordt ondersteund door het Toeristisch Platform in de gemeente Meerlo- Wanssum. Donderdag 25 september 2008 - Pagina 13 Meerlo-Wanssum CiMmiftnnMDGn

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13