'Geen monopolie NLW' Nieuw logo basisschool St. Oda Ysselsteyn mn "De groeten met focus op mensen" Venray: zeven vergunningen in één klap L I Opknapbeurt voor 't Klöske Verdwenen begraafplaatsen De sportseizoenen gaan weer van start TÜerenSöX ■p)oktel&/U Dierendokters Venray gaat verhuizen! Kurstjens T Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS Samenwerking tegen exclusieve gunning werk door gemeente Samenwerking Venray is er geen voorstander van dat de gemeente het onderhoud van de openbare ruimte exclusief gunt aan NLW Bedrijven. Vol gens advocatenkantoor Loy- ens en Loeff is het juridisch mogelijk de Europese aanbe- stedingsregels zo te omzeilen. Daardoor kan zonder openba re aanbesteding het werk bij NLW worden gehouden. Tineke Lamers (Samenwerking) sprak maandag in de commissie Stedelijk Beheer zelfs van manipu latie. "Dit is niet echt netjes. NLW krijgt zo een monopoliepositie en dat is niet wenselijk. Andere bedrijven, die ook met wsw'ers werken, worden benadeeld." Sinds 1 januari 1997 is het werk in de openbare ruimte uitbesteed bij Buitenbeheer By een onder deel van het werkvoorziening schap NLW Het contract moet weer verlengd worden. Het col lege wil met een exclusieve gun ning opnieuw met NLW Bedrijven in zee gaan. De gemeenten zijn sinds dit jaar ook financieel verantwoor delijk voor de sociale werkvoor ziening. Die is speciaal bedoeld voor mensen met een arbeids handicap die weinig kans maken op de reguliere arbeidsmarkt. Destijds met de overgang van de afdeling Openbare Werken naar NLW was er een sociaal statuut. Zodat de ontslagen ambtenaren hun rechtspositie, pensioenvoor ziening en werkgarantie behiel den. "De gemeente heeft toen aan haar plicht voldaan", aldus Lamers die ervoor pleitte het werk weer terug te halen naar de gemeente of in blokken uit te besteden. Het CDA ziet dat niet zitten. "NLW doet het werk tot volle tevredenheid", vindt Wiske Koster. "Wat ons betreft blijft het zo. We moeten blij zijn dat we op deze manier wsw'ers aan het werk hel pen. Terwijl die mensen anders tussen wal en schip zouden val len." Henk Bisschops (PvdA) bestrijdt dat er sprake van manipulatie zou zijn "Want het is wettelijk mogelijk. Het enige gevaar is dat exclusieve gunning leidt tot prijs opdrijving." Elianne Sweelssen (SP) reageert verbaasd op de uit latingen van Samenwerking. "We vinden het juist een heel goede oplossing. Want het belangrijkste is dat wsw-geïndiceerden aan het werk blijven. Daar gaat het ons om", aldus Sweelssen die zich wel zorgen maakt over de steeds verdere commercialisering van de werkvoorzieningschappen. Tino Zandbergen (inVENtief) vindt dat het gedegen onderzocht is. "Er is wat ons betreft niets mis met deze constructie. Ook wij vin den het belangrijk de mensen bij NLW fatsoenlijk aan het werk te houden." Zandbergen pleitte wel voor criteria om de prijs-kwaliteit- verhouding te beoordelen. Noordtangent terug De commissieleden sloeg dins dag even de schrik om het hart. Want in de gemeentelijke stuk ken dook plotseling de naam noordtangent' op. Dit was ooit de verfoeide weg die langs de Grote Kerk en dwars door het historische centrum van Venray zou komen. Burgers en politiek kwamen in de jaren tachtig in opstand omdat het oude Kerke- pad zou moeten opgeofferd. De gemeente zwichtte onder de druk en de noordtangent werd van tafel gehaald. Wethouder Teunissen kon de commissie Stedelijke Ontwik keling geruststellen. De noord tangent is de benaming voor de nieuwe verbindingsweg door de wijk Brabander. Het verbindt de Beekweg met de Overloonseweg. "En dit is de enige noordtangent die we wel aanleggen", aldus Teu nissen. Kom smullen in De Tol Van 22 tot en met 28 septem ber 2008 viert Nederland de Week van de Smaak. Zo ook in Wijkont- moetingsruimte De Tol in Venray. Voorafgaand aan de Week van de Smaak wordt daar op dinsdag 9 september een Proeverij georgani seerd. Tussen 10.00 uur en 17.00 uur is men welkom op de St. Jozefweg nummer 50 om streek- gerechten te proeven. Tijdens de Week van de Smaak staat er in De Tol een speciaal Streekmenu op tafel. De keuken is dan geopend van 11.30 tot 15.00 uur. Verder is De Tol elke eerste en derde zondag van de maand geopend. Wijkontmoetingsruimte De Tol is een onderdeel van wooncomplex Ambachtkwartier. Meer informatie op www.week- vandesmaak.nl Emancipatieboom geveld De emancipatieboom aan de Stationsweg op het gras veld voor Medisch Centrum Antoniusveld is gesneuveld. De boom werd op de 8 maart 2000 geplant door oud-wet houder Marlies de Loo. Leonie Cals (WD) meldde maandag in de commissie Stede lijk Beheer dat de Trompetboom de recente stormen niet heeft overleefd. De Venrayse vrouwen raad wil graag een nieuwe eman cipatieboom planten. "Dan wel graag een wat steviger exemplaar. Dit was wel een erg kwetsbare", zei Cals. "Wellicht dat er straks in het winkelcentrum een boom vrij komt die verplaatst kan worden." Burgemeester Waals beloofde de boodschap over te brengen aan wethouder Van der Broeck. "Ik verwacht dat hij wel voor een boom kan zorgen. Want dan komt ie weer in de krant. Bonnen Bij een verkeerscontrole in Ven ray zijn donderdagavond zeven tien bekeuringen uitgeschreven. De controles werden gehouden op de Landweertweg, het Hense- niusplein, de Maasheseweg en het Zevenblad. Hierbij werden onder andere acht fietsers bekeurd voor het fietsen zonder verlichting, vier automobilisten voor het parkeren in een parkeerverbodzone en een voor het niet kunnen tonen van een bromfietscertificaat. Automobiliste gewond In Venray is dinsdag een 22- jarige automobiliste uit Maashees door nog onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. Ze is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. 1P" j' j - De uitbreiding van basisschool St. Oda is inmiddels helemaal klaar. Bij een prachtig gebouw hoort ook een eigentijds gezicht.Team, medezeg genschapsraad en oudervereniging hebben samen met de ontwerper Frank van Meijel aan een passend nieuw logo voor de school gewerkt. Dinsdag 2 september is het nieuwe logo in aanwezigheid van leerlingen, ouders en enkele genodigden door de jongste en oudste leerling van de school, officieel onthuld. Bijzonder in dit geval is dat het logo ook een naam heeft:'OY'. De O staat voor Oda en de Y staat voor Ysselsteyn. Politiek wil na elf jaar groen licht voor bouwers Molenhofweg Leunen Het CDA en de oppositiepar tijen Samenwerking en WD hekelden dinsdag de manier waarop drie bouwers aan de Molenhofweg al elf jaar aan het lijntje zijn gehouden. De Leunenaren Van Ooi, Strij- bosch en Swinkels willen dol graag een woning neerzetten op hun perceel. Maar dat mag niet van gemeente en pro vincie. De politiek veegde de vloer aan met de argumenten van het college. Enkele raadsleden beginnen het onderhand beu te worden. Na de affaires Cor Nellissen, Dingus, Robben, Reintjes, Willems is er nu de kwestie met de drie Leune naren. Opnieuw een verhaal met een ellenlange juridische treurnis waarbij de communicatie schro melijk tekort is geschoten. "In die elf jaar heeft de gemeente nooit gecommuniceerd", verzuchtte Math Strijbosch. 'Alleen bij de rechtbank in Roermond en bij de Raad van State krijg je iets te horen. De gemeente kan ons toch op zijn minst op de hoogte hou den", zei Strijbosch die daarom naar de Nationale Ombudsman is gestapt. De gemeente heeft als slo gan 'Venray,focus op mensen'. Het staat op alle briefpapier en ook op de uitnodiging van de commissie Stedelijke Ontwikkeling. "De groe ten met focus op mensen", zei WD-raadslid Frans van der Kruijf sarcastisch. "Waarom wordt er met deze mensen geen contact opge nomen? Waarom gaat het ook hier zo technocratisch waarbij de aller hoogste rechtsinstantie er weer aan te pas moet komen. Het is treu rig. Ik heb respect voor de veer kracht van de drie aanvragers."Van Ooi, Strijbosch en Swinkels mogen niet bouwen omdat gemeente en provincie de groene buffer tus sen Leunen en Venray open willen houden. Bovendien is bebouwing van het beekdal onwenselijk. "Het is een illusie dat Leunen en Venray nog los van elkaar zijn", zei Ton Teeuwen (CDA). "Door de komst van wijk De Korenmolen is de openheid al helemaal verdwe nen. En aan de Molenhofweg is nog ruimte genoeg. We zien geen enkel probleem die drie kavels te bebouwen." Strijbosch haalde aan dat er al zeven burgerwoningen in de straat zijn gebouwd. Waarvan twee nog later dan het eerste ver zoek van Van Ooi in 1997. Boven dien wordt er binnenkort een loods afgebroken waarvoor in de plaats twee woningen komen. En dat het beekdal onbebouwd moet blijven gaat evenmin op. Want aan de overzijde liggen de huizen van De Korenmolen ook tegen de beek aan. De commissieleden snappen niet waarom de drie Leunenaren zo dwars worden gezeten. "Het is een flutverhaal", zei Gerrit Ver- koeijen (Samenwerking). "Wij vra gen ons af hoe dit kan. Zijn er wel argumenten? Waarom mag de ene wel bouwen en de andere niet?" Van der Kruijf vond de argumen ten vergezocht en niet relevant. De PvdA dacht er anders over. In december 2007 heeft de gemeen teraad nog de ruimtelijke visie van Leunen vastgesteld. Met daarin het behoud van de groene buffer tussen Leunen en Venray. "Hierin passen geen woningen", zei Mari- us Emons. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) sloeg de commis sieleden met de ruimtelijke visie om de oren. "Hier heeft de raad pas een halfjaar geleden mee inge stemd. De openheid is daarmee bevestigd. Ik had al deze gelui den graag in december gehoord", aldus Teunissen die vreest voor precedentwerking als er zo snel weer wordt afgeweken van het vastgestelde beleid. Hij haalde Merselo als voorbeeld aan. Hier zijn plannen voor bebouwing van de hoge essen. "De schrik slaat me al om het hart. Het kan een Pool se landdag worden. Wat zijn de ruimtelijke visies dan nog waard als we er zo snel weer vanaf wij ken", vroeg Teunissen zich af. Hij ging voorbij ging aan de gebrek kige communicatie en de lange voorgeschiedenis waarin er toe zeggingen zijn gedaan aan de Leu nenaren. De wethouder kon even min antwoord geven op de vraag waarom in de afgelopen jaren nog twee woningen zijn gebouwd aan de Molenhofweg. "Dit verbaast me ook. Ik moet het nakijken." De politiek kaatste de bal terug. Ze verweten Teunissen op zijn beurt dat hij de raad in december had moeten informeren over deze langslepende kwestie. Van der Kruijf en Teeuwen haalden aan dat politici niet van alles op de hoogte kunnen zijn. "Het is toch ook geen schande een fout te her stellen", aldus de WD'er. Het CDA wil dat het bestem mingsplan Leunen binnen een halfjaar wordt herzien. Zodat de bouwers weten waar ze aan toe zijn. Nu kunnen ze geen bezwaar maken omdat de gemeente geen besluit neemt. "Het is bestuur lijke obstructie en in strijd met de wet", meent Ton Teeuwen. "De gemeente moet toch opkomen voor haar burgers. We moeten ons hoofd buigen en dienstbaar zijn aan deze mensen die al zolang in de problemen zitten." Gerrit Verkoeijen heeft er geen enkele moeite mee de ruimtelijke visie weer te veranderen. "Want we zijn er toch voor de burgers. Dit telt zwaar. De gemeente is er nooit voor deze mensen geweest. Wat is er al die jaren toch uitge spookt? Het lijkt nergens op", foeterde Verkoeijen. De gemeente raad neemt op 23 september een besluit over de herziening van het bestemmingsplan. Met ingang van januari 2009 gaat de gemeente Venray wer ken met een integrale horeca- vergunning; het horecamodel. Venray is daarmee, samen met de gemeenten Gulpen-Wittem en Valkenburg aan de Geul, één van de drie gemeenten in Limburg die gaan werken met het horecamodel. Met het horecamodel kunnen horeca ondernemers in deze gemeen ten met behulp van één online vragenformulier zeven hore- cavergunningen aanvragen. Het college van Venray heeft verbetering van de dienstverle ning richting burgers en bedrijven hoog in het vaandel staan. Daarbij speelt digitalisering een steeds belangrijke rol. Het horecamodel is een nieuwe online procedure waardoor de ondernemer nog maar één keer zijn gegevens hoeft te verstrekken om meerdere ver gunningen tegelijk aan te vragen. "Horecaondernemers hebben te maken met complexe wet- regel geving. Dit levert een enorme administratieve lastendruk op", aldus burgemeester Waals. "Door aanschaf van het horecamodel wordt het voor horecaonderne mers in Venray een stuk eenvoudi ger om alle benodigde vergunnin gen aan te vragen. Dit scheelt de ondernemers veel tijd en inspan ning." Het horecamodel is afgeleid van een model dat onder meer door GovUnited (een organisatie gespecialiseerd in electronische dienstverlening), de gemeente Amsterdam en het ministerie van Economische Zaken is ontwik keld. In september starten de drie gemeenten, GovUnited en Koninklijk Horeca Nederland de voorbereidingen voor de invoe ring en wordt het horecamodel ingebouwd in de computersyste men van de gemeenten. Bij deze implementatie worden ook de lokale horecaondernemers betrok ken zodat rekening gehouden kan worden met hun wensen. Eind dit jaar is alles gereed zodat er vanaf januari 2009 mee gewerkt kan worden. De Limburgse gemeenten kun nen dit horecamodel invoeren omdat de provincie Limburg lid is geworden van GovUnited. Om gemeenten te stimuleren om deel te nemen neemt de provincie ook de helft van de implementatiekos ten van het model voor haar reke ning. In eerste instantie hebben de gemeenten Gulpen-Wittem, Valkenburg aan de Geul en Venray zich aangemeld. Zij zijn de eerste Limburgse gemeenten die met dit model gaan werken. In Nederland werken op dit moment alleen de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Nijmegen met dit model. De verwachting is dat op termijn meer Limburgse gemeenten zul len volgen. Vanaf 27 augustus zijn wij gevestigd op: Begin mei werd verzorgings huis Het Schuttersveld opge schrikt door brand. Aanleiding voor de landelijke omroep Max (televisiezender, gericht op ouderen) om de gedupeer de bewoonster en het verzor gingshuis een helpende hand te bieden. Het resultaat? Een opknapbeurt van de huidige activiteitenruimte. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Samen je verjaardag vieren met kinderen, vrienden en kleinkinde ren. Of deelnemen aan activiteiten in een sfeervolle ruimte.'Gewone' dingen die voor bewoners van verzorgingshuis Het Schuttersveld nog niet zo gewoon zijn. De hui dige activiteitenruimte, 't Klöske, is toe aan een opknapbeurt. Tus sen 5 en 29 september wordt 't Klöske (Limburgs voor garenklos je) in Het Schutterveld opgeknapt door de landelijke omroep Max. Op 29 september wordt de nieu we ruimte, De Tuinkamer, officieel geopend. Mevrouw Verstegen (de bewoonster van Het Schuttersveld die met brand te maken kreeg) viert dan haar 90e verjaardag in de nieuwe ruimte. De Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. houdt op maandag 15 sep tember vanaf 19.30 uur een lezing in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan. De lezing wordt verzorgd door de heren Sjeng Smits en Sjeng Ewalds. Onderwerp is De huidige en verdwenen begraafplaatsen in Venray. In het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed wil de Geschied kundige Kring Venray de aandacht vestigen op de huidige maar ook op de verdwenen begraafplaatsen in de gemeente Venray en omge ving. Zolang er in Venray mensen wonen hebben er waarschijnlijk rituelen plaatsgevonden bij het overlijden. De oudst bekende begravingen in Venray dateren uit de late Bronstijd en vroege Ijzer tijd. Men cremeerde de doden en de botresten werden in urnen gedaan en begraven in kleine graf heuvels. In Venray zijn veel urnen met crematieresten gevonden met concentraties rond Merselo en Oirlo/Castenray. Uit de daarop volgende periode, de vroege mid deleeuwen zijn graven bekend in het Antoniusveld en het Brukske. Rond de 9e en 10e eeuw ont staan er zaalkerkjes in Venray en Oirlo. Waarschijnlijk worden dan de doden rond de kerken berg- raven. De oudste begraafplaatsen in Venray zoals die wij nu nog kennen zijn dus de "Kerkhoven" rond de Petrus Banden kerk en rond de kerk in Oirlo. Alleen het kerkhof in Oirlo is nog steeds in gebruik. In de 20e eeuw komen er een heel aantal religieuze begraaf plaatsen bij. Na de Tweede Wereld oorlog komen er nog twee mili taire begraafplaatsen bij. Aan de Merseloseweg komt er een kerk hof voor de gesneuvelde Engelse militairen in deze regio. In Yssel steyn kwam een kerkhof voor alle Duitse militairen die in Nederland het leven lieten. In 1972 wordt de algemene begraafplaats Boshuizen geopend aan de rand van Venray. Protestanten konden op Sint Anna en Servaas worden begraven en anders op de protestantse begraaf plaatsen in Blitterswijck of Vier- lingsbeek. Vanaf 1972 is er ook voor hun plaats in Venray op de Algemene begraafplaats Boshui zen. Mochten er Joden in Venray hebben gewoond dan zullen zij in Vierlingsbeek begraven zijn op het Joodse kerkhof aldaar. Voor de Islamieten is er een apart vak op de algemene begraafplaats Boshui zen gereserveerd. De heren Smits en Ewalds hebben de archieven bekeken en de kerkhoven bezocht. De resultaten van hun bevindin gen gaan zij deze avond presente ren. Veel beelden worden via een beamer gepresenteerd. De inhoud van deze lezing en de bevindingen worden op de site van het LGOG op het Rooynet geplaatst. Rooynet is het digitale geheugen van de Gemeente Venray en is een initi atief van het Historisch Platform Venray. Tot ziens op maandag 15 september vanaf 19-30 uur in zaal Het Trefpunt. Zoals gebruikelijk is de vergadering en de lezing ook voor belangstellende niet-leden toegankelijk. Omroep Max wil samen met medewerkers en vrijwilligers van Het Schuttersveld een sfeervolle ruimte creëren in het verzorgings huis. 't Klöske wordt een tuinka mer waarin de sfeer van buiten naar binnen wordt gehaald. Veel bewoners van Het Schutterveld hebben altijd op het platteland gewoond of genoten van een eigen tuintje. Het buitenleven is voor hen zeer belangrijk. Het ontbreekt echter aan de moge lijkheden om veel buiten te zijn. De nieuwe ruimte biedt straks voldoende ruimte voor bewoners om te kunnen deelnemen aan ver schillende activiteiten. De opknapbeurt van 't Klöske wordt ook mede mogelijk gemaakt door een rommelmarkt. 20 sep tember vindt er 's middags een rommelmarkt plaats in Het Schut tersveld, waarbij de opbrengsten ten goede komen aan De Tuinka mer. FAUNALAND VAN GROOTEL Bel(0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg Donderdag 4 september 2008 - Pagina 5 - I - IJ :n 1- - 1" -1 ■w tHuJLrf 1 v -1 T 1-.J' -(- -74" Stationsweg 11 la v 5803 AA Venray tjM tel: 0478-581336 "t* i 0478-515545 W7 - nieuw spoednummer m 0900-5551777 (per 1 sept.) 3k ÊÊt www.uwdierendokter.nl Feestelijke Open Dag op 5 oktober! info@uwdierendokter.nl DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering uiu vuui 11 ici mei i www.thuiszorgnoordlimburg.nl J tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5