"Meer vrouwen bij brandweer Venray' Genomineerden Venrayse Ondernemersprijzen bekend Venrays bedrijf betrokken bij beleggingsfraude? Ysselsteyn kan verder bouwen Starters en senioren haken af Kurstjens PEEL EN MAAS Waals: "Zij kunnen ook branden blussen en vrachtwagen rijden" Burgemeester Waals denkt de oplossing te hebben gevon den voor het tekort aan vrij willigers bij de brandweer. "Er moeten veel meer vrouwen bij de brandweer komen. Ook zij kunnen branden blussen en vrachtwagen rijden. Dan zor gen wij ervoor dat er kinder opvang komt. Zodat we een dagploeg kunnen vormen", meldde Waals maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Uit recente rapporten blijkt dat de brandweer van Venray en Meer- lo-Wanssum onvoldoende scoort. Met het rapportcijfer 4,78 is het korps het op een na slechtste van Noord- en Midden-Limburg. Het college trekt dit jaar 289-000 euro en volgend jaar nog eens 220.000 euro uit om het korps op peil te brengen. De nieuwe commandant Van Riel, die per 1 mei aantrad, denkt in de komende anderhalf jaar de 5- om te kunnen buigen in een 6+.Van Riel is afkomstig van de regionale brandweer Flevo land. Venray zit sinds het vertrek van Peter Bandsma, die per 1 janu ari 2007 naar Oss vertrok, zonder commandant. Het blijkt heel lastig de vacature in te vullen. Via een extern bureau is Van Riel drie dagen per week ingehuurd. Het Venrayse korps telt momen teel 42 vrijwilligers en 6 beroeps krachten. Er komen zes vrijwil ligers en een beroepskracht bij. Daarnaast is er nog een tijdelijke uitbreiding van 2,5 formatieplaats. Deze investering is nodig om Ven ray op hetzelfde niveau te bren gen dan de andere korpsen in de regio. De negatieve berichten in de krant hebben hun uitwerking op het brandweerkorps niet gemist, vertelde Van Riel. "De vrijwilligers tonen een grote betrokkenheid en inzet. Daar mag Venray best trots op zijn. Zij voelen zich aangespro ken door de negatieve geluiden. Terwijl ze er weinig of niets aan kunnen doen. Met het bestrijden van branden en hulpverlening bij ongevallen zit het wel goed in Venray. Het schort vooral aan de ondersteunende en voorbereiden de taken." Toch komt de Venrayse brand weer slechts in 7 procent van de gevallen op tijd bij een brand. Het gemiddelde in Noord en Midden Limburg is 35 procent. De minister van Binnenlandse Zaken streeft naar 80 procent. "Onmoge lijk", zegt Waals. "Dan kan in heel Nederland de brandweer wel wor den opgedoekt. De opkomsttijd van acht minuten haal je alleen in een directe straal rondom de kazerne." Venray heeft daarbij een heel uitgestrekt buitengebied. Waals: "We kunnen niet binnen twaalf minuten in Ysselsteyn zijn. Ook lukt het niet om binnen een kwartier achteraf in Klein Oirlo, in Vredepeel of aan de Timmer- mannsweg te arriveren." Een paar jaar geleden heeft de plek van de brandweerkazerne ter dis cussie gestaan. De politiek heeft toen besloten de kazerne aan de Acaciastraat niet te verplaatsen. Er is ook niet gekozen voor een tweede kazerne in Ysselsteyn of op bedrijventerrein Smakterheide. Waals: "De gemeenteraad heeft gekozen voor de huidige kazerne. Dan accepteer je tevens een over schrijding van de normen. Een extra kazerne in Ysselsteyn kost een miljoen euro. Het college zal niet bij de raad met een verzoek om zoveel geld komen." Volgens Van Riel en Waals vor men verkeersobstakels zoals rotondes, wegversmallingen en verkeersdrempels grote hindernis sen voor de brandweer. Daardoor kost het steeds meer tijd om bij een brand te komen. Daarnaast tonen de bedrijven steeds minder de bereidheid om hun personeel, dat als vrijwilliger dient, zomaar te laten vertrekken onder werktijd. "Vroeger was de medewerking vanuit het bedrijfsleven beter", aldus Waals, die daarom pleit voor een dagbezetting, het liefst met vrouwen, op de kazerne zelf. Venray heeft de laatste jaren ook te weinig geld aan de brand weer uitgegeven. Via het Rijk krijgt de gemeente per inwoner 51 euro, terwijl er slechts 46 euro aan de brandweer wordt besteed. Dit bedrag wordt nu opgetrok ken naar 51 euro. Maar verder wil Waals ook niet gaan. "Nee, want we hebben ook nog andere zaken te doen. Het zou dan ten koste gaan van bijvoorbeeld sport of accommodaties." Er wordt al tien jaar gesproken over de regionalisering van de brandweer. Dit gaat per 1 januari 2010 daadwerkelijk gebeuren in Noord- en Midden-Limburg. Het voordeel is dat de brandweer dan op dezelfde wijze georganiseerd is als de politie en de ambulan cedienst. Dit moet leiden tot een betere samenwerking en afstem ming. Volgens Van Riel is het jaren lange gepraat er mede de oorzaak van dat het Venrayse korps nu onder de maat is. "Maatregelen worden vooruitgeschoven en sluipenderwijs loopt de kwaliteit terug. Het is pappen en nathouden geweest. Het is ook niet gemakke lijk het om te buigen omdat iede re verbetering veel geld kost.Toch zijn deze investeringen nodig om de winkel open te houden." Burgemeester Waals zei niet eerder te weten dat de brandweer van Venray en Meerlo-Wanssum er zo slecht voorstond. "Ik weet het ook pas sinds de twee rapporten openbaar zijn. Daar word je als portefeuillehouder niet echt vro lijk van. We moeten nu zorgen dat de bedrijfsvoering op orde komt, zodat we eind 2009 die 6+ halen." De genomineerde bedrijven voor de Venrayse Onderne mersprijzen 2009 zijn dins dagavond bekendgemaakt. Het zijn er acht: McDonald's (Ven ray), melkveehouderij Custers- Keursten (Oirlo), Geelen Beton (Wanssum), standbouwbedrijf So Expo (Oostrum), veevoe derbedrijf Nijsen/Granico (Veulen), De la Roy Isolatie en Design (Venray), bouwbedrijf John van Gestel (Oirlo) en tot slot XPS (Venray), remanufac- turer van cartridges. De voorzitters van de onderne mersverenigingen uit Venray en Meerlo-Wanssum maakten zelf bekend welke onderneming zij nomineren voor de Loek Nelissen Prijs en de Rabobank Publieksprijs 2009- Uit de acht genomineerden worden op 8 januari 2009 de win naars gekozen tijdens het Venray se Ondernemers Evenement. Het thema dit jaar is 'Ondernemer schap en Cradle to cradle". Waarom een product niet zo ontwerpen dat de onderdelen aan het eind van de levenscyclus kun nen worden gebruikt voor nieu we producten? Dat is de gedachte achter cradle to cradle (wieg tot wieg).Afval is dus voedsel.Volgens de bedenkers is hier geen sprake van recycling maar van upcycling: uit oude materialen worden geen laagwaardiger, maar hoogwaardi ger producten gemaakt. De regio Noord-Limburg toont zich sinds bijna twee jaar onomwonden aan hanger van het 'Cradle to cradle'- principe. De organisatie van de Venrayse Ondernemers Prijzen daagt met de themakeuze onder nemers uit Venray en omgeving uit om C2C toe te passen. In de jurybeoordeling zal het echter niet alleen gaan om toepassing, maar ook om inspirerende visies en ideeën. NOMINATIES Wie zijn de genomineerden? Het gaat om vijf bedrijven in de omge ving van Venray en drie uit Ven ray zelf. Ondernemersvereniging LLTB Venray e.o. nomineert maat schap Custers-Keursten (Oirlo), omdat deze onderneming een stormachtige ontwikkeling heeft doorgemaakt waarin economie en duurzaamheid hand in hand gaan. Agri Business Groep Venray e.o. nomineert Nijsen/Granico (Veulen) omdat dit bedrijf al jaren het C2C-principe 'afval is voedsel' in de praktijk brengt. Bouwbedrijf John van Gestel (Oirlo) wordt voorgedragen door ondernemers vereniging VZO. De reden is de milieuvriendelijke manier waar op het bedrijf omgaat met ener gie én met de vele grondstoffen die bij het bouwproces worden gebruikt. De Ondernemersver eniging Meerlo-Wanssum meent dat Geelen Beton (Wanssum) 'ondernemerschap' en 'cradle to cradle' het beste combineert. Gee len gebruikt het mineraal Olivijn, dat zorgt voor reductie van CÓ2 (koolstofdioxide) en dat prima te recyclen is. Ondernemersver eniging OOZO Oostrum draagt So Expo voor, een jong bedrijf in Oostrum dat beursstands en inte rieurs bouwt en C2C-principes toepast bij onder andere stroom voorziening en (her-) gebruik van plaatmateriaal. McDonald's (Venray) is de kan didaat van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) afdeling Venray, wegens zijn unieke manier van recyclen en initiatieven om het milieu steeds minder te belasten. Business Vision Venray nomineert De la Roy Isolatie en Design (Venray), omdat het kansen zag in tempex als designmateriaal en dat materiaal telkens weet te hergebruiken. De derde Venrayse genomineerde is XPS, dat wordt voorgedragen door de Industriële Club Venray. XPS, remanufacturer van cartridges, maakt al jaren nieu we producten van restmateriaal. Met deze acht innovatieve kandi- Van links naar rechts: Henny de la Roy (De la Roy Isolatie en Design), Stefan Martens (So Expo), Martin Derks (Nijsen/Granico), Frank Faassen (McDonald's), Eric van den Munckhof (So Expo), Myriam Wismans (XPS), Harold en Jacqueline Custers (maatschap Custers-Keursten), John van Gestel (bouwbedrijf John van Gestel), Wim en Thijs Pingen (Geelen Beton). daten staat vast dat de twee win naars van afgelopen jaar (Nelipak won de Loek Nelissen Prijs 2008; Maatschap Peeters-Bonten de Rabobank Publieksprijs) waardige opvolgers krijgen. Het in het St. Jozefklooster in Venray gevestigde bedrijf Liocorno Financieel Advies is mogelijk betrokken bij een grote beleggingsfraude. De Fiod-ECD deed dinsdag een inval bij het kantoor van Easy Life Investments in Hel mond. Beleggers die met dit Helmondse bedrijf in zee zijn gegaan, zijn mogelijk 33 mil joen euro kwijt. Ook zijn invallen gedaan bij de woningen van directeur-eigenaar John W en enkele (oud-)directeu- ren. De Autoriteit Financiële Mark ten, de instantie die toezicht houdt op beleggingsinstellingen, was al enige tijd bezig met een onder zoek naar Easy Life. Easy Life heeft geen vergunning en benaderde actief particulieren om te beleg gen in Amerikaanse levensver zekeringen. Daarbij ging het om inleggen van 50.000 euro met een, volgens Easy Life, gegarandeerd rendement van negen of tien procent. Met het ingelegde geld, ergens tussen de 25 en 33 miljoen euro, werden levensverzekeringen van veelal zieke Amerikanen over genomen. De opbrengsten zouden niet naar de beleggers zijn gegaan, maar voor privédoeleinden zijn gebruikt. RIJK John W behoort volgens het blad Quote tot de veertien rijkste Nederlanders onder de veertig jaar met een geschat vermogen van 24 miljoen euro. W is ook eigenaar van Liocorno Financieel Advies, dat hypotheken verstrekt. Dat bedrijf zou particulieren hebben overgehaald om met de overwaar de van hun woning een tweede hypotheek te nemen en dat geld te investeren in de levensverzeke ringen. In totaal zijn drie personen aan gehouden. John W zelf is momen teel in het buitenland. Lokaal Aktief niet in commissies Lokaal Aktief is deze week niet aanwezig bij de vier commis sievergaderingen. De partij laat verstek gaan vanwege het overlij den van politieke voorman Gerrit Lemmens. Voor iedere commissieverga dering wordt een minuut stilte gehouden voor Lemmens en de in juli overleden Hennie Olde Daal huis, eveneens van Lokaal Aktief, die commissielid was. Uitgifte 31 kavels in hoek Timmermannsweg-Ringweg In Ysselsteyn kan mogelijk al in 2009 weer gebouwd wor den. Onlangs tijdens de dorps raadvergadering presenteerde de gemeente het plan voor de uitgifte van 31 kavels. Ze vari eren in grootte van 360 tot liefst 900 vierkante meter. Bij de oude stankwet lagen er nog stankcirkels over het terrein in de hoek Timmermannsweg- Ringweg. Volgens de nieuwe wet Geur- hinder en Veehouderij (WGV) - bij de toegestane geurhinder van 8 odourunits - vallen de geurcon- touren niet meer over de beoogde bouwlocatie. Als alles meezit, dan kunnen wellicht al begin 2009 de kavels worden uitgegeven. Bij bezwaarprocedures kan het moge lijk twee jaar langer duren. Dorps raadvoorzitter Sieb Nijssen gaat er niet van uit dat omwonenden of aanliggende bedrijven bezwaar zullen maken. Bij de eerste fase is dit wel gebeurd. "Maar ook toen hebben we het in goed overleg kunnen oplossen." De twintig hui zen van de eerste fase zijn al bijna allemaal gebouwd en bewoond. In eerste instantie ging het uitbreidingsplan om 43 kavels. Vanwege een ruimere stankcirkel moest het plan in 2006 worden gehalveerd. De twintig kavels die wel bebouwd konden worden, waren in een mum van tijd aan de man gebracht. De overgebleven 23 bouwkavels werden als fase twee op de lange baan geschoven. Na berekeningen volgens de nieuwe geurwet, blijken de con touren van bedrijven kleiner uit te vallen. Waardoor de locatie voor fase twee groter wordt zodat er nu 31 huizen gebouwd kun nen worden. Een voordeel is ook dat het speelterrein kan blijven bestaan De dorpsraad is er blij mee. "Het ziet er positief uit. In het eerste plan waren de kavels kleiner en stonden de huizen dichter bij elkaar. Nu is er een veel ruimere opzet met ook een zestal grote kavels van 900 vierkante meter. Hieraan blijkt in het dorp ook behoefte te zijn", weet Nijs sen. Bij fase een waren er zo'n der tig gegadigden. De verwachting is dat de 31 kavels nu niet in een keer zullen worden uitgegeven. "Dat hoeft ook niet. We mogen hier best een paar jaar over doen. Het belangrijkste is dat er binnen kort weer gebouwd kan worden. We krijgen er regelmatig vragen over. De behoefte is er zeker. En degenen die bij de eerste fase buiten de boot vielen, krijgen nu opnieuw een kans." In het weekeinde van 13 en 14 september is de manifestatie Ysselsteyn Leeft. De dorpsraad zal in een stand het bouwplan met kaarten presenteren. "We willen tevens een kleine enquête hou den onder de bezoekers. Om te kijken wat de mensen ervan vin den", aldus Nijssen. Op het terrein achter jonge- rensoos Jera kan binnenkort ook gebouwd worden. Aannemer Teu- nissen wil in de hoek Kerkweg- Peter Janssenweg een bouwplan ontwikkelen. Het gaat om project matige bouw voor diverse doel groepen. "We hebben dan twee heel verschillende bouwprojecten. Niet iedereen wil op een individu ele kavel zelf een huis bouwen. Daarom kunnen beide projecten goed naast elkaar lopen", denkt de dorpsraadvoorzitter. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer 'Bouwen in eigen beheer' in Oirlo krijgt andere doelgroep Twee jaar geleden lanceerde de dorpsraad van Oirlo het plan om zo'n dertig woningen in eigen beheer te laten bou wen. Dat kon de kopers wel 30 procent besparen op de markt prijs. De doelgroepen waren starters, senioren en minder kapitaalkrachtigen. Maar van deze groepen is inmiddels vrij wel iedereen afgehaakt. De nieuwbouwlocatie is het terrein achter de voormalige Rabobank in de hoek Deputé Petersstraat-Hoofdstraat. Hier heeft de gemeente anderhalve hectare grond in eigendom. Het plan ging voortvarend van start want al gauw waren er 31 belang stellenden. Maar het enthousi asme temperde weer bijna net zo snel. Er zijn nu nog zo'n tien potentiële bouwers over die zich verenigd hebben in het CPO (Col lectief Particulier Opdrachtgever schap). Zij zetten hun bouwplan nen door. Wellicht dat over een jaar de eerste schop de grond in kan. Maar van de oorspronkelijke doelgroep is niemand meer over. Die tien bouwers die zijn overge bleven, gaan op een ruime kavel een vrijstaand huis neerzetten. Dit was nooit de bedoeling. De dorpsraad van Oirlo baalt ervan dat juist de starters en de ouderen niet aan bod zijn gekomen. Want in Oirlo is de laatste jaren al bit ter weinig gebouwd. "Steeds meer jeugd vertrekt uit het dorp", zegt dorpsraadvoorzitter Erik Vullings. Dat het project zolang duurt is volgens hem een reden dat veel belangstellenden zijn afgehaakt. "De mensen willen geen drie, vier jaar wachten. Maar de hoofd oorzaak is de hoge grondprijs. In andere gemeenten werd vaak de goedkopere prijs voor sociale woningbouw gehanteerd. Venray wilde dat niet, zodat de bouwers Kermis duurder vanwege extra veiligheid Door enkele nieuwe ontwik kelingen op het gebied van openbare orde en veiligheid heeft de kermis van Venray dit jaar te maken gekregen met meer onkosten dan voor zien. In totaal bedroegen de extra kosten 19.000 euro. Daar staat tegenover dat de kermis 13.000 euro meer heeft opge bracht aan pachtopbrengsten. Om de veiligheid van bezoe kers aan de Venrayse kermis en de openbare orde zo veel mogelijk te waarborgen worden ieder jaar vele maatregelen getroffen. Zo werd er dit jaar voor de eerste keer een EHBO-post ingericht nabij het kermisterrein, zijn er extra open bare toiletvoorzieningen geplaatst en zijn meer fysieke maatregelen getroffen. Bij wijze van proef en ter stimulatie van het gebruik van plastic bekers door de horeca, heeft de gemeente gezorgd voor het afvoeren van het extra afval dat dit met zich meebrengt. Daar naast zijn uit een oogpunt van vei ligheid de werkzaamheden van de kermisbeheerder uitgebreid. Met name op het gebied van toezicht en controle. Promotie De Graaf Woutering Alexander de Graaf Woute ring, hij is verbonden aan het dekenaat Venray, heeft aan de Katholieke Universiteit van Leuven de academische graad gehaald. Hij behaalde de mas- tertitel in gespecialiseerde stu dies in de godsgeleerdheid en godsdienstwetenschappen. De Graaf Woutering heeft met succes zijn scriptie over Paus Benedictus XVI gepresenteerd en verdedigd. De titel van de scriptie is Achtergronden van het sociale denken van J. Ratzinger/Benedic- tus XVI'. Zijn promotor was prof. dr.Verstraeten, die hem ook bege leidde tijdens zijn vorige licenti aatstudie. De Graaf Woutering is inmiddels benoemd tot docent aan het grootseminarie in Rolduc. Hij doceert de vakken 'Sociale leer van de kerk' en 'Sociale Ethiek'. Daarnaast is hij onlangs door bisschop Wiertz benoemd in de priesterraad. Dit is een adviescol lege van het bisdom. Hij blijft zijn taken in het Venrayse dekenaat, onder meer als aalmoezenier van sociale werken, combineren met zijn werkzaamheden in Rolduc en voor het bisdom. de volle mep moeten betalen. Dat was voor velen een tegenvaller", aldus Vullings. Naast de tien woningen die in eigen beheer worden gebouwd, komen er nog twintig andere woningen. Mogelijk dat Wonen Venray enkele goedkopere huur woningen gaat bouwen. STARTERSWONINGEN Een tweede bouwlocatie is het centrumplan op de hoek Hoofdstraat-Pastoor Gerardsstraat, schuin tegenover de kerk. Hier staat de boerderij van Hesen die gaat verdwijnen. Er zijn plannen voor twaalf starterswoningen, vijf of zes seniorenwoningen en nog een aantal twee-onder-een kapwo- ningen.Tevens zal hier het nieuwe dorpsplein komen, waar ook de kermis wordt gehouden. Het ter rein is grotendeels in bezit van projectontwikkelaar Haegens.Vul- lings:"Het is hard nodig dat er voor jongere starters wordt gebouwd. Daarnaast zijn er ouderen die ach teraf wonen en die liever midden in het dorp willen wonen. Dus ook die groep komt in dit bouw plan aan bod. We verwachten dan ook dat er veel belangstelling voor is en we hopen dat de bouw in 2009 kan beginnen." contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 4 september 2008 - Pagina 3 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl Noorderhof 20 Venray 0478-550630

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3