f Galaconcert in Merselo Creatief schrijven Muziek in De Locht Shit! Wiend len treedt nog één keer op Tiende boekenmarkt Demonstratie vilten Petra Bouman exposeert bij IROK Sub Matris Tutela 90 jaar *1 •AÏÈML Honderdnegenentwintigste jaargang - week 36 - donderdag 4 september 2008 Schouwburg Venray heeft in de voorverkoop ruim tien pro cent meer kaarten verkocht dan vorig jaar. Afgelopen maandag is de vrije verkoop gestart. Bij deze start stonden de mensen in de rij om nog kaarten te bemachtigen voor zowel de publiekstrekkers als voor de minder bekende voor stellingen. Op deze maandag alleen al zijn er nog een paar honderd kaarten de deur uit gegaan. Schouwburg Venray is erg tevre den over de cijfers. Hoewel afgelo pen seizoen bij de kaartverkoop in de vrije verkoop de aankomende recessie duidelijk merkbaar was, ziet de directie vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Ook dit jaar staan er schitterende voorstellin gen in het programma. Natuurlijk kent iedereen Guido Weijers en Tineke Schouten maar het zijn vooral ook de kleinere, relatief onbekendere producties die het geheel tot een uitdagend program ma maken. Zo kan men in Venray dit jaar rekenen op producties als de 3 Bartions, de Heideroosjes en Karin Bruers maar hebben we ook kanjers van landelijke musicals binnengehaald zoals Cabaret - the musical, Brandende Liefde, Foot loose en Disney's Highschool Musi cal. Van cabaret tot 'pittig' toneel, van klassieke muziek tot gitaar virtuozen, van streetdance tot klas siek ballet. Op dinsdag 16 septem ber om 20.00 uur gaat het seizoen dan echt van start met Tineke Schoutens Posi-tien; een reprise van vorig jaar die wederom twee avonden naar Venray komt. En wat te denken van Georgian Myths and Dances. Deze voorstelling van 25 september laat zich het best omschrijven als de Georgische versie van Riverdance. Een groots spektakel dat meer dan 50 arties ten op het podium brengt met (sabel)dans, muziek en acrobatiek. Georgian Myths and Dances gaat over trots en moed van een volk van de Kaukasus, die al eeuwen hun eigen identiteit hebben weten te behouden. De dansers zijn ware atleten, de enige dansers ter wereld die in staat zijn te dansen op de punt van hun teen terwijl men soepele lederen balletslippers Georgian Myths and Dances (foto: Ron Megens Lievekamp). draagt. De hoogte van de sprongen en de variëteit en de snelheid van hun bewegingen zijn een verba zingwekkende demonstratie van hun lichaamsbeheersing en pre cisie. De gracieuze en hoffelijke ballerina's lijken te zweven op het podium, met glimlach en gratie. En ondanks hun leeftijd hebben ook de kinderen een indrukwekkend niveau van het artistiek kunnen en rijpheid bereikt. Alle legendes uit Georgië komen samen in deze voorstelling. Voor vragen kan men contact opnemen via telefoon (0478)530999- Het complete pro gramma staat op www.schouw- burgvenray.nl. In september is het 90 jaar gele den dat fanfare St. Oda in Merselo werd opgericht. Dit wordt gevierd met een driedaags jubileumfeest. Onderdeel van de feesten is een galaconcert dat verzorgd wordt op vrijdag 19 september door het Orkest Koninklijke Luchtmacht. Het orkest is een professioneel harmonieorkest met vijftig musici. Het takenpakket omvat onder meer de muzikale omlijsting van militair ceremonieel en het geven van relatieconcerten voor de bevolkingen in de regio's rondom vliegbases. In dit kader zal het orkest een concert verzorgen in Merselo en gaat daar op de Hol landse toer met Going Dutch 2008. Het orkest presenteert tevens sinds 1995 theatershows uitge werkt tot een avondvullend show programma. Elk seizoen wordt een cast van (musical)artiesten en dansers samengesteld die samen met het orkest ongeveer 40 shows verzorgen, de laatste jaren ook in de Schouwburg in Venray. Een steeds groter publiek weet deze shows te vinden en waardeert de combinatie van moderne sound, aansprekende artiesten en eigen tijdse presentatie. Tevens verzorgt het orkest de laatste jaren het carnavalsconcert in Schouwburg Venray. Het orkest gaat van sep tember tot november toeren met Going Dutch 2008. Het wordt een aangename mix van diverse med leys, waaronder een filmmuziek- rnedley en soapmedley. Veel aan dacht zal er zijn voor Nederpop. Het orkest speelt dan ook hits van Jan Akkerman, de tachtigers Boe- ijen en Doe Maar tot de huidige Borsato en Blof. De Amsterdam medley zorgt voor de Jordanese feeststemming. Te gast tijdens de tournee zijn Brigitte Nijman en Martin van der Starre. Nijman is al jaren een gewaardeerde soliste bij het orkest en is veelvuldig in het theater te zien. Ze is leadzangeres van Jeans en speelde in de musi cals Evita, The Sound of Music, Grease en Grace. Van der Starre is leadzanger van verschillende bands en speelde de hoofdrol van Judas in de musical Jesus Christ Superstar. Het orkest wordt geleid door gastdirigent Miquel Rodrigo. Matthias van Nispen, getogen in Merselo, en nog steeds lid van fan fare St. Oda, is saxofonist bij het orkest en kan dus nu voor 'eigen publiek' optreden. Het concert vindt plaats op vrijdag 19 septem ber in de feesthal aan De Hees in Merselo en begint om 20.00 uur. Zaal open om 19-30 uur.Toegangs- kaarten bestellen kan via telefoon (0478)546362 of (0478)546595. Tijdens de Week van het Schrij ven verzorgt Kunstencentrum Jerusalem, in samenwerking met VW Venray, twee gratis workshops creatief schrijven verzorgen. Deze workshops sluiten niet alleen aan bij de landelijke Week van het Schrijven, maar zeker ook op de open monumenten dagen. In het kader van de open monumenten dagen worden er onder het thema Sporen in de Grote Kerk diverse activiteiten gehouden, waaronder twee gratis introductie workshops creatief schrijven. Binnen het thema Sporende gedichten, gaat men in anderhalf uur tijd onder begeleiding een gedicht schrijven waarbij de gevonden sporen in de kerk als inspiratie dienen. De workshops worden gegeven in de Grote Kerk op zaterdag 13 en zondag 14 september van 15.30 tot 17.00 uur. Inschrijven kan bij Kunstencentrum Jerusalem via telefoon (0478)585320 en bij de VW in Venray via telefoon (0478)510505). Inschrijven is ook mogelijk op de cursusdag zelf vóór aanvang van de workshop in de kerk bij de stand van Kunsten centrum Jerusalem. De openings tijden van de kerk zijn van 14.00 tot 17.00 uur. De workshops met als thema Sporende gedichten zijn tevens een introductie voor de nieuwe schrijfcursus Proeven van Proza en Poëzie met als docent Jolanda Gerritsen. Op zaterdag 6 september vindt in museum De Locht een optre den plaats van Ton Custers en zijnAope Deure Band. Het is een uniek project waarin Limburgse luistermuziek wordt gecombi neerd met Limburgse proza van zeven bekende Limburgse schrij vers. Het optreden is de vijfde in de reeks van tien die in 2008 zullen plaatsvinden. Elke maand bezoekt de 'Aope Deure-toureen speciale locatie. Eind februari werd de cd 'Aope Deure gepresenteerd in de stu dio van LI in Maastricht. In die week was de cd het 'geluid van zuid' en sinds die tijd is de video clip van het nummer 'sjpele ver van hoes' regelmatig te zien op LI TV. De reacties van het publiek op de eerste drie optredens liegen er niet om. Tijdens het optreden zullen Ton Custers en de Aope Deure Band (Leo Crombach,Hay Hutjens enjo Hanssen) zestien liedjes ten geho re brengen.Tussen de liedjes door zal door Léon Hoenen een verhaal worden verteld, dat, in estafet tevorm, is geschreven door Jan Sjure, Colla Bemelmans, Wim Kui pers, Hans van Bergen, Har Snie- kers, Jan Huyskens en Frits Criens. Dit verhaal is terug te vinden in een boekje dat net als de cd bij de entreeprijs is inbegrepen. Aanvang: 17.00 uur Limburgse koffietafel, 19 00 uur concert. Het hele arrangement ad 28,50 euro, (inclusief cd) of alleen het con cert 18,50 euro (inclusief cd) is te boeken via internet of via de secretaresse. De bekende feestband Shit! Wiend len uit Veulen gaat 'het' nog één keer doen. Zo'n vijf jaar nadat de muzikanten de instrumenten aan de wilgen hingen, kriebelt het bloed waar het niet gaan kan. Sinds een aantal maanden repeteert de formatie weer met veel enthousiasme. Op maandag 8 september geeft de band om 21.00 uur een gratis open luchtconcert tijdens de kermis in thuisdorp Veulen. Shit! Wiend len werd opgericht in september 1993 en bestaat uit maar liefst veertien leden. Na maandenlang repeteren werd het eerste optreden -voor eigen publiek- een doorslaggevend suc ces. Ondanks de zenuwen werd het optreden met het nodige enthousiasme gepresenteerd. De muzikale foutjes werden daardoor weggepoetst. De bezoekers gingen uit hun dak op door Shit! Wiend len uitgevoerde nummers als 'de vlieger', 'Manuela', 'de clown', maar ook ballads als 'Mijn hoofd weer op jouw schouder' en 'Du'. Door de jaren heen werd veel aandacht geschonken aan het sho welement. Elk optreden bestond uit drie sets, telkens in andere kle ding, afgestemd op de nummers die gebracht werden. Daarnaast gebruikte de band de nodige attri buten, zodat ook het oog verwend werd tijdens een liveoptreden van Shit! Wiend len. Door de jaren heen zouden nog vele succesvolle optredens volgen. Met het hele gezelschap plus aan hang werden tournees gemaakt door de provincies Brabant en Limburg en ook Zeeland werd verrast met een heuse strandtour. Het onbetwiste hoogtepunt was een liveoptreden in de bekende Steen en Been-show van Jack Spij kerman op radio 3- Veel bekende succesnummers, maar ook een aantal eigen num mers van de cd D'n urste stap van Shit! Wiend len zullen nog één keer voorbijkomen in het Venray- se kerkdorpje Veulen. De jaarlijkse boekenmarkt van de Kiwanis wordt dit jaar gehou den op 28 september. Tijdens deze open zondag, ook de winkels in Venray zijn geopend, staan op het Schouwburgplein meer dan 50 kramen opgesteld. Niet alleen de Kiwanis verkopen hun boeken voor het goede doel, maar ook allerlei verenigingen en professi onele boekenverkopers proberen hun waar aan de man proberen te brengen. Deze zondag wordt ook de derdewerelddag gehouden. De kramen van deze organisaties staan opgesteld op het Henseniusplein. De organisatie hiervan berust bij het Mondiaal Platform. De boe kenmarkt krijgt dit jaar een extra accent door een voorleesstand, diverse muziekjes, een proeverij met streekgerechten. Het goede doel voor dit jaar is het koor De Zangers van St. Frans uit Venray. De Kiwanisleden zijn al maanden bezig met het uitsorteren van de boeken. Er zijn duizenden boe ken te koop voor het goede doel. De boeken zijn geselecteerd op Nederlandse boeken, buitenlandse schrijvers, jeugdboeken, kookboe ken, geschiedenisboeken, boeken over de eigen streek, reisboeken, tuinboeken, Engelse boeken, boe ken over de Tweede Wereldoorlog en boeken over religie. In museum 't Freulekeshuus in Venray vindt op zondag 7 september een demonstra tie vilten plaats van 14.30 tot 16.30 uur. Anja Straatman gaat deze middag de fijne kneepjes tonen van deze oeroude tech niek. Vilt is niet uitgevonden maar als vanzelf ontstaan. Dierenhuiden, vocht en transpiratie en warmte en beweging zorgden ervoor dat de kledingstukken gingen vervil ten. En schapen geven jaarlijks wol dus dit was een onuitputte lijke bron voor het basismateri aal. Ook geweven lappen konden vervilt worden tot dichte, warme stukken textiel. Voor het weven is wol of vlas nodig. Deze moet dan eerst worden gesponnen. De kunst van het spinnen is al erg oud. Door een spintol al hangend te laten ronddraaien wordt de draad op een gelijkmatige manier uit elkaar getrokken. Het stokje (de spil) wordt daarbij verzwaard met een vliegwiel: het spinklosje. Op een verticaal weefgetouw wor den de gesponnen draden tot lap pen geweven. Hiervan wordt met benen naalden kleding genaaid. Helaas vergaat textiel snel in de bodem. Archeologen vinden wel spinklosjes en weefgewichten van aardewerk terug. Af en toe bij gunstige (vochtige) bodemom standigheden blijven fragmenten van kleding bewaard. De mensen dragen kleding van zowel leer, wol als linnen. Het hebben van mooie kleding kost veel tijd, want verven, spinnen, weven, vilten en naaien moeten immers zelf wor den verzorgd. Kleding was dus een kostbaar bezit. Voor kinderen is het mogelijk deel te nemen aan een workshop viltbolletjes maken. Deze workshop wordt meerdere malen gegeven tussen 14.30 en 16.30 uur. Er is voldoende materi aal in het museum aanwezig. Deze demonstratie is de zevende in een serie van acht, die het museum houdt bij de tentoonstelling Oer- survival, die te zien is tot en met 21 september. Het museum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepsbezoek of klassenbezoek is mogelijk op afspraak. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het muse um via telefoon (0478)583880. Galerie Lijstenmakerij Kunst uitleen IROK houdt van zaterdag 6 tot en met 30 september een tentoonstelling met werken van twee kunstenaars afkomstig uit regio Noord-Limburg. Het gaat om Twan Nellen (1962) uit Horst en Petra Bouman-Verkoeijen (1959) uit Venray. Nellen toont zijn laat ste kunstfoto's. Hoofdthema is Verleiding met analoge foto's van modellen in bijzondere setting. Nellen's fotokunst balanceert op de rand van scherpte en onscherp te; controle wordt losgelaten om zo het toeval en de magie van het moment toe te laten. Hij voert je mee in een sensuele en tijdloze wereld ver weg van de(ver)harde realiteit. Zijn hart ligt bij de ana loge fotografie; de keuze voor grofkorrelige films verraadt een hang naar de verworvenheden uit de geschiedenis van de schil derkunst. Bouman is woonachtig in de provincie Zeeland. Ze had nooit eerder een expositie in haar geboortestreek. Ze toont haar por seleinen objecten. Bouman volgde de opleiding voor edelsmeden in Schoonhoven. Door verschillende cursussen en workshops kwam ze in aanraking met de bewerking van porselein. Dit moeilijk temba re maar kwetsbare materiaal heeft haar hart gestolen. Vaak giet ze porselein in eenvoudige vormen, uit zelfgemaakte mallen. Daarna bewerkt/perforeert ze deze objec ten. Een arbeidsintensief werk, niet zonder risico's. Ze streeft uit eindelijk naar transparantie. Onderzoek in Beekdalen FVN Geijsteren-Venray houdt in samenwerking met Natuur Histo risch Genootschap op donderdag 11 september een lezing met als onderwerp: archeologisch onder zoek in Beekdalen. Nederland staat onder druk.Talloze belangen verdringen zich om de schaarse ruimte en willen hun deel. Ook natuurontwikkelaars en waterbe heerders hebben hun part opge ëist. Vooral in beekdalen worden momenteel grootschalige projec ten gerealiseerd waarin natuuront wikkeling en waterbeheer rich tinggevend zijn. Het realiseren van deze doelen kunnen gepaard gaan met grootschalige graafwerkzaam heden. Dit biedt mogelijkheden voor archeologisch onderzoek. Tot voor kort was er nauwelijks archeologische interesse voor de beekdalen. Recentelijk uitgevoerd archeologisch onderzoek in beek dalen bewijst dat de beekdalen weldegelijk archeologisch inte ressant zijn. Tijdens de lezing, die verzorgd wordt door Jan Roymans van de stichting RAAP, wordt dit geïllustreerd met vele bijzondere archeologische vondsten die de laatste jaren in Limburgse en Bra bantse beekdalen zijn aangetrof fen. De avond begint om 20.00 uur en vindt plaats in het gemeen schapshuis in Oostrum. Folk Electronica in Cambrinus Zondag 7 september staat de Friese formatie Jean Parlette op het podium van Cambrinus in Horst. Jean Parlette is een kwartet dat de op samples gebaseerde folk- tronica van Jos Blomsma live ten gehore brengt. Blomsma heeft een band bij elkaar gezocht om zijn niet alledaagse mix van huis-tuin- en-keuken-elektronica met klas sieke instrumenten op poppodia te kunnen laten gelden. Jean Par lette laat zich vergelijken met acts als Tunng en the Notwist, maar de unieke bezetting en de soms onor thodoxe manier waarop de instru menten gebruikt worden, zorgen ervoor dat Jean Parlette een bij zondere liveband is. De elektroni sche muziek van Blomsma wordt vergezeldt door orgelwerk uit de Rhodes van Laurens van der Meulen en spannende tokkelpas- sages van flamencogitarist David van Egmond en dit alles wordt op gedoseerde wijze aangevuld door celliste Suze Steemers. Jean Par lette zingt op luchtige wijze over grote thema's en laat de diepgang aan de luisteraar over. Jean Parlette is vriendelijk en maakt nieuwsgie rig. Volgens 3voorl2Fryslan is Jean Parlette een betoverende live-act en misschien wel het best bewaar de geheim van de provincie. Dit optreden begint om 16.00 uur. De Oostrumse muziekver eniging Sub Matris Tutela werd in januari 1918 op initiatief van Edmond Van de Venne als fanfare opgericht en in 1927 omgezet in een harmonie. De naam Sub Matris Tutela bete kent Onder Moeders Bescher ming en refereert daarmee aan het feit dat Oostrum al meer dan 650 jaar een Maria bedevaartsoord is. Bij de oprichting telde de ver eniging 24 leden. Nu, 90 jaar later, bestaat de vereniging uit zo'n 140 leden. De muziekvereniging bestaat uit een harmonieorkest (65 muzikanten), een tamboer korps (10 leden), een leerlingen orkest, een samenspelgroep voor de jongste leerlingen en enkele leerling-tamboers. Daarnaast heeft de vereniging nog diverse buiten gewone leden. Het orkest en leer lingenorkest staan onder leiding van dirigent Betty Bartels uit Over- asselt. Daarnaast heeft de muziek vereniging ook een actieve drum band. De drumband speelt op het hoogste niveau, de le divisie. Deze groep staat sinds april 2008 onder leiding van instructeur Hans Simons. Het orkest heeft in 2003 in de derde divisie deelgenomen aan het bondsconcours van de KNFM in de Maaspoort inVenlo. De con coursdeelname werd beloond met een score van 91,92 punten en dat betekende een eerste prijs met promotie naar de tweede divisie en lof der jury. Vier jaar daarna, op 4 november 2007, werd opnieuw deelgenomen aan een concours en beoordeelde de jury tijdens het concours in Noordwijkerhout het optreden van de harmonie met 85,67 punten, een eerste prijs met promotie naar de hoogste divisie in de Nederlandse blaas muziek, de eerste divisie. Harmo nie Sub Matris Tutela uit Oostrum bestaat dit jaar dus 90 jaar. Dé gelegenheid voor een bijzonder concert. Op 3 en 4 oktober ver zorgt Sub Matris Tutela, in samen werking met de band van Guido's Orchestra, twee theaterconcerten onder de naam SMT Guido in Concert. Orkestleider Guido Die teren van Guido's Orchestra, telg uit een bijzonder muzikaal gezin The Pine Box Boys in Cambrinus Woensdag 10 september staat voor een tweede keer het illustere Amerikaanserockabilly-gezelschap The Pine Box Boys uit Arkansas, USA op de planken van het Cam brinus Muziekpodium in Horst. The Pine Box Boys omschrijven zichzelf als 'singers of songs of murder and misery'. En daarmee is meteen de toon gezet. De kwel ling van eenzame vrouwen, ver moord in The American Murder Ballad, wordt door The Pine Box Boys, die een kruising lijkt tussen een stel dodengravers en The Red Hot Chili Peppers, vol overgave bezongen. Dit concert begint om 20.30 uur. Meer informatie op de website www.cambrinusconcer- ten.nl en 077-3983009 Treinen kijken Na de succesvolle jubileum tentoonstelling van het vorig jaar krijgt Multispoor dit jaar een ver volg. Op zaterdag 13 september van 9:00 uur tot 17:00 uur en op zondag 14 september van 10:00 uur tot 17:00 uur is er weer een internationale modelspoorweg- tentoonstelling in de oude wagen werkplaats aan de Marconistraat te Blerick. De entree bedraagt voor volwassenen slechts 3 euro. Kin deren tot 14 jaar betalen 1 euro. Op een oppervlakte van bijna 2000 m2 zijn diverse modelspoor banen uit de hele regio te zien. Guido en Wendy (foto: Patricia Steur). en vierde generatie orkestleider, vestigde op jonge leeftijd zijn naam als concertmeester van het Jeugdorkest Nederland en andere orkesten. Vervolgens zette hij zijn loopbaan voort als dirigent, violist en solist bij verscheidene orkesten op tournee door Europa en Noord-Amerika. Dieteren was tot 1998 eerste violist van het Straussorkest van André Rieu en maakte tournees door Nederland, België, Duitsland, Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Canada. Vanaf 1998 verovert hij als zelf standig orkestleider de wereld. Zijn orkest Guido's Orchestra is bekend van hun optredens tijdens de 2006-editie en 2007-editie van de Symphonica in Rosso concert reeks in het Arnhemse Gelredome met onder meer Marco Borsato en Paul de Leeuw. Daarnaast gaat hij in september in de Symphonica in Rosso-reeks optreden met zanger Lionel Richie. De samenwerking met Dieteren, enkele leden van zijn orkest en een aantal zangers, waaronder sopraan Wendy Kok kelkoren, Roy Verbeek, Marjolein Kuenen en Ben Ruhl is er een die past in een beeld van enthousias me, dynamiek en jeugdig elan dat nog steeds past bij de harmonie. De kwaliteit van zowel Sub Matris Tutela als het ensemble van Gui do's Orchestra enerzijds en een zeer afwisselend muzikaal pro gramma anderzijds staan garant voor een spetterende muzikale avond. Verdere informatie staat op www.smtinfo.nl. en kaarten zijn te bestellen via www.schouwburg- venray.nl., aan de kassa van de schouwburg of bij de Plusmarkt (Landweert) in Venray. www.irok.nl GALERIE LIJSTENMAKERIJ KUNSTUITLEEN zaterdag 6 september van 13.00-16.00 uur opening expositie kunstfotografie Twan Nellen porseleinen unica Petra Bouman EL EN MAAS Schouwburg start nieuw theaterseizoen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 33