Programma zesde klasse F Paspoort zesde klasse F Sportverslagen in Peel en Maas L EN MAAS voor al uw sportnieuws PEEL EN MAAS Wim van Tilburg (23) routinier in jonge Merselose ploeg wF~ v Zaalvoetballer Frank Brands kijkt uit naar weerzien met eredivisie redactie@vandenmunckhof.nl SPEELTIJD Eredivisie nieuwe hoofdstuk in Venrayse zaalvoetbalhistorie Donderdag 4 september 2008 - Pagina 26 "De concurrentie is toegenomen" Merselo maakt na een tegen vallend jaar een nieuwe start. De geel-zwarten zijn ingedeeld in de Brabantse zesde klasse, de nieu we trainer Bonny Refwutu zorgt voor een frisse wind en aanstor mende talenten uit de eigen jeugd kloppen op de deur van het eer ste elftal. Na het vertrek van een drietal routiniers is de toch pas 23-jarige Wim van Tilburg een van de meest ervaren spelers in de hoofdmacht. Samen met doelman Stefan Wilms en middenvelder Bas Litjens telt hij de meeste dienstjaren in het Mer selose vaandelteam. Op zijn zestiende debuteerde Van Tilburg al in het eer ste elftal. Hij begint inmiddels al aan zijn achtste seizoen. Ondanks of wel licht juist door het magere seizoen verschijnt de 23-jarige allrounder vol enthousiasme aan de seizoenstart. "Met al die jeugdspelers erbij is er veel meer concurrentie gekomen. Ook met de komst van de nieuwe trainer moet iedereen zich weer bewijzen. Je merkt dat we nu veel scherper en meer gedreven zijn. En dat is goed. Ik heb echt zin in het nieuwe seizoen." Even terug naar de afgelopen voet baljaargang. De verwachtingen waren vooraf hooggespannen. Want een jaar eerder draaiden de geel-zwarten een uitstekende tweede competitiehelft. Het leverde zelfs een periodetitel en deelname aan de nacompetitie op. Die lijn moest worden doorgetrokken. Welhaast traditioneel kende Merselo een stroeve start. In tegenstelling tot de voorgaande keren wisten de Mer- selonaren de weg omhoog nooit meer te vinden. Tijdens het seizoen daalde de animo en het eindresultaat was een tegenvallende elfde plek. Wim van Tilburg zoekt naar een verklaring. "Als een van de eerste clubs beginnen we al met trainen. Die slechte competitiestarts begrijp ik ook niet. Het manco van vorig seizoen was vooral dat er niemand de leiding nam op het veld. Ook ik heb geen goed jaar gehad. Het kwam er gewoon niet uit. We stonden vaak maar met acht of hooguit tien man op de training. Dan kun je niet veel doen." De situatie is nu heel anders. Met de komst van veel spelers uit de A- jeugd worden de trainingen veel beter bezocht. Toch is het de vraag of Merselo dit seizoen al aansprekende resultaten kan boeken. Het jonge team zal meer tijd nodig hebben. Bovendien is Merselo overgeplaatst van de Limburgse zesde klasse E naar het Brabantse 6F. In het verleden heb ben de geel-zwarten al vaker met weinig succes in Brabantse poules gespeeld. "Het voetbal in Brabant is vooral fysiek sterker", weet Van Til burg. "Ik had liever hier in de regio gevoetbald. Je kent de clubs beter." De fa: w uit Cuijk afkomstige trainer Refwutu is daarentegen uitstekend bekend met de komende tegenstanders. Hij ziet in SIOL en VIOS, dat getraind wordt door oud-Merselo speler Jeroen Denissen, de grootste titelkandidaten. Dit zijn uitgerekend de tweede clubs die Mer selo als eerste treft. Wim van Tilburg voetbalde de laat ste jaren van de jeugd bij SSS'18 in Overloon, waarmee Merselo toen nog een samenwerkingsverband had. Op zijn zestiende maakte hij vanuit de B-jeugd in een keer de overstap naar het eerste elftal. Hij heeft op bijna i \v- V- t. M alle posities gestaan. Totdat trainer Ger Delauw hem een paar jaar gele den tot rechtsachter bombardeerde. "Het maakt me echt niets uit of ik in de voorhoede of achterin sta. Alleen wil ik wel graag een keer een vaste positie hebben. En niet meer zoals vorig seizoen, toen ik door het elftal gezworven ben." Zijn mooiste seizoen was uiteraard het kampioensjaar 2004/05. Al bleef het verblijf in de vijfde klasse tot een jaargang beperkt. "Ja, het was jammer dat we er zo snel weer uitvlogen. Het gevolg was dat veel spelers vertrok- Wim van Tilburg:"De middenmoot is haalbaar:" ken. Toch hebben we na die degrada tie ondanks een moeilijk begin toch een leuk jaar gedraaid." Wim van Til burg hoopt met Merselo nog ooit een kampioenschap te vieren. "We missen nu nog wat routine, maar als wij goed aan het voetballen komen, dan is de middenmoot haalbaar. En wie weet dat we over een paar jaar weer voor de titel kunnen gaan. Want ik heb hoge verwachtingen van deze jonge groep." "Venray is een hechte vriendenploeg" Het eerste zaalvoetbalteam van SV Venray staat voor een primeur. Voor het eerst in het 34-jarige bestaan van het Venrayse zaal voetbal, slaagde een club erin de eredivisie te bereiken. De kam- pioensroes leeft nog voort bij de Venraynaren, die onbevangen de eredivisie binnenstappen. "Het zou mooi zijn als we bij de eerste zes kunnen eindigen", zegt Frank Brands, die kan bogen op drie jaar ervaring op dat niveau. Tussen 2004 en 2007 speelde de nu 27-jarige Brands in de eredivisie, wat toen het allerhoogste niveau was. Een jaar bij LZV in Lichtenvoorde en twee seizoenen bij Konica/Minolta in Goi- rle. Dit jaar is de topdivisie geïntro duceerd, waarin de twaalf beste clubs van Nederland uitkomen. Een jaar geleden deed Frank Brands bewust een stap terug. Het jaartje eerste divisie is hem best goed beval len. Dat kan ook bijna niet anders, want TV/Sportijn haalde eindelijk de felbegeerde titel binnen. Al jaren lang loerde Venrays beste zaalvoet balclub op de sprong omhoog. "Er is inderdaad een niveauverschil met de eredivisie. Maar we hebben een fan tastisch seizoen gedraaid. Het kampi oenschap vergoedt vrijwel alles", zegt Brands. "In de eerste divisie staken drie ploegen erbovenuit. FSG had ook een sterk team maar het kende een zwakke start. Ondanks een geweldige serie hebben ze het niet meer kunnen goedmaken." Toch is Frank Brands blij dat hij weer terug is in de eredivisie. Ook zijn broer Ruud speelde op dat niveau (twee jaar) en Frank van Kempen mocht er in Eindhoven aan ruiken. Voor alle anderen is de eredivisie compleet nieuw. In het zaalvoetbal volgen de veranderingen elkaar snel op. Het is een komen en gaan van clubs en spelers. "De eredivisie van nu is nauwelijks meer te vergelijken met toen ik er nog in speelde. Ik zou ook niet weten wie in onze klasse de titelfavoriet is", zegt Brands. Ook TV/ Sportijn bestaat in naam al niet meer. Het is de zaalvoetbaltak van SV Venray geworden. Maar de spelersgroep en de technische staf bleven intact. Met een paar nieuwelingen, van wie Appie Benrida van Fermonia Boys de belang rijkste aanwinst is, moeten de Venray naren het zien te rooien. "Als we de groep compleet kunnen houden, dan eindigen we in de boven ste helft. Daar heb ik alle vertrouwen in. Appie Benrida is met zijn acties en snelheid een meerwaarde voor ons", 7AXlVEpSTRAATB denkt Frank Brands, die als organisa tor achterin onmisbaar is voor zijn team. In de loop van het seizoen werd hij amper nog gewisseld. En als hij een keer wat offensiever speelde, dan viel er achterin direct een groot gat. "Ik moet de organisatie neerzetten. En ik ben dan inderdaad verbaal nadruk kelijk aanwezig. Dat is ook mijn taak. liever zou ik vaker lekker meevoet- ballen en mee naar voren gaan. Maar vooral als je hele wedstrijden speelt, komt dat er niet van." Met Coen Linskens en EricTroisfon- taine beschikt Venray over twee dege lijke verdedigers. "Maar het zijn twee jongens die liever in een dienende rol spelen. Ze worden liever aangestuurd dan dat ze zelf leidinggeven. En omdat ik zoveel speel, is het voor iemand anders altijd onwennig op mijn posi tie." Frank Brands begint aan zijn tien de seizoen in de zaal. Precies tien jaar geleden leek voor hem nog een mooie carrière op het veld wegge legd. Als zeventienjarige ruilde hij Venray Al in voor VW, waar hij in de Al en soms in het tweede elftal speelde. Na een jaar, in 1999, keerde hij terug bij Venray. Voor het seizoen 2001/02 besloot hij voor het veld te kiezen en het zaalvoetbal op een lager pitje te zetten. De toenmalige trainer Huub Vercoulen wilde absoluut geen zaalvoetballers in zijn selectie. "Als ze het mij verbieden, dan doe ik het juist wel", zegt hij strijdvaardig. Hij ging in het tweede voetballen en ging weer volop meedoen in de zaal. "Per toeval ben ik me meer gaan toeleggen op zaalvoetbal. Achteraf is dat een goede keuze geweest. Het ligt me wel beter, denk ik." Frank Brands schopte het zelfs tot international en kwam zeven keer uit voor Oranje. Hij voetbalde nog wel een paar jaar bij Leunen op het veld, maar alles is nu gericht op de zaal. "De topdivisie is een mooi streven. Het zou uniek zijn om dat met bijna alleen Venrayse jongens te halen. Maar ik denk dat er wel versterking bij moet komen om dat niveau te berei ken. Bovendien moeten we dan op zaterdagavond gaan spelen. Op zich Frank Brands begint aan zijn tiende seizoen in de zaal. is dat wel een mooie avond, maar voor veldspelers als Freek Thoone is het minder." Het voornaamste is nu om van het debuutjaar een succes te maken. Wat is de kracht van de groep? "We zijn een hechte vriendenploeg. Niet dat we allemaal echte vrienden van elkaar zijn. Sommige jongens zie ik ook alleen maar woensdag op de training en vrijdag bij de wedstrijd. Maar het klikt gewoon prima en er heerst een goede sfeer. Dat merk je vaak aan kleine dingen. Zo gaan we wel eens voor een wedstrijd samen eten. Of we geven elkaar cadeautjes met de verjaardag. Daar zit een heel verhaal achter. Het is met iets kleins begonnen, maar het is steeds gekker geworden. Dat de sfeer zo goed is, komt ook omdat we veel gewonnen hebben.Als het dit jaar minder gaat en we verliezen vaker, dan zal blijken of iedereen er goed mee om kan gaan. Dan zullen we onze kracht als team echt moeten laten zien." Indeling Astrantia (Middelaar) Boerdonk (Erp) Elsendorp Fiducia (De Rips) Menos (Landhorst) Merselo Sambeek St. Hubert SIOL (Katwijk) VIOS'38 (Beugen) De Willy's (Wilbertoord) Zondag 7 september SIOL-VIOS Sambeek-Menos Elsendorp-Fiducia St. Hubert-Astrantia Boerdonk-De Willy's Merselo vrij Zondag 14 september De Willy's-Elsendorp Astrantia-Sambeek Merselo-SIOL Fiducia-St. Hubert VIOS-Boerdonk Menos vrij Zondag 21 september SIOL-Menos Sambeek-Fiducia Elsendorp-Boerdonk St. Hubert-De Willy's Merselo-VIOS Astrantia vrij Zondag 28 september Boerdonk-St. Hubert Menos-Merselo De Willy's-Sambeek Astrantia-SIOL VIOS-Elsendorp Fiducia vrij Zondag 5 oktober SIOL-Fiducia Sambeek-Boerdonk Menos-VIOS St. Hubert-Elsendorp Merselo-Astrantia De Willy's vrij Zondag 12 oktober Elsendorp-Sambeek DeWilly's-SIOL Astrantia-Menos Fiducia-Merselo VIOS-St. Hubert Boerdonk vrij Zondag 19 oktober beker/inhaal Zondag 26 oktober SIOL-Boerdonk Sambeek-St. Hubert Menos-Fiducia Astrantia-VIOS Merselo-De Willy's Elsendorp vrij Zondag 2 november Boerdonk-Merselo Fiducia-Astrantia Elsendorp-SIOL De Wüly's-Menos VlOS-Sambeek St. Hubert vrij Zondag 9 november SIOL-St. Hubert Fiducia-VIOS Menos-Boerdonk Astrantia-De Willy's Merselo-Elsendorp Sambeek vrij Zondag 16 november St. Hubert-Merselo Boerdonk-Astrantia Sambeek-SIOL Elsendorp-Menos De Willy's-Fiducia VIOS vrij Zondag 23 november beker/inhaal Zondag 30 november Astrantia-Elsendorp Merselo-Sambeek Fiducia-Boerdonk Menos-St. Hubert VIOS-De Willy's SIOL vrij Zondag 7 december VIOS-SIOL Menos-S ambeek Fiducia-Elsendorp Astrantia-St. Hubert De Wüly's-Boerdonk Merselo vrij Zondag 14 december Elsendorp-De Willy's Sambeek-Astrantia SIOL-Merselo St. Hubert-Fiducia Boerdonk-VIOS Menos vrij Zondag 21 december Menos-SIOL Fiducia-Sambeek Boerdonk-Elsendorp De Willy's-St. Hubert VIOS-Merselo Astrantia vrij MERSELO Sportpark DeVloet (Merselo). Opgericht 18 juli 1959. Klassering vorig seizoen Elfde plaats in zesde klasse E. Trainer Bonny Refwutu (Cuijk) le seizoen. Nieuwe spelers Joost Cornelissen, Joris van Els, Kevin van Rooy, Coen van Tilburg en Rob Zwitserlood (eigen jeugd). Vertrokken Thijs Hendriks (Ysselsteyn), Marcel Bos, Pieter-Paul Rieter en Martijn Wilms (lager) en Bo Peeters (DSV). Selectie Maikel Beerkens, Dirk de Brouwer, Joost Cornelissen, Joris van Els, Paul Koppes, Bas Litjens, Johan Loo- nen (keeper), Mark Maassen, Carst Numan, Kevin van Rooy, Roy Swin- kels, Coen van Tilburg, Wim van Til burg, Stefan Wilms (keeper) en Rob Zwitserlood. Verwachting Trainer Bonny Refwutu: "Meedoen voor een prijs." Titelfavorieten SIOL en VIOS. In nieuwsblad Peel en Maas kunt u wekelijks verslagen lezen van tal van sportclubs uit de regio. Jammer genoeg ontvangen we niet van alle eerste teams van verenigingen uit de gemeenten Venray en Meerlo-Wans- sum en de dorpen Holthees, Overloon en Vierlingsbeek een verslag. Bij het begin van het nieuwe sportseizoen willen we ook uw vereniging vra gen om wekelijks een (kort) wedstrijdverslag naar de redactie van Peel en Maas te mailen/ faxen. Ook tips en suggesties voor een item zijn altijd van harte welkom. De redactie van Peel en Maas wil de sportpagina's zo compleet mogelijk aan de lezers presenteren, zodat de sportliefhebbers uit de streek goed op de hoogte blijven van het wel en wee van alle clubs. Graag in het verslag van de wedstrijd de eindstand, ruststand, doel puntenmakers en eventuele gele en rode kaarten vermelden. We hopen dat u iemand kunt vinden binnen uw vereniging die wekelijks een (kort) verslag van de wedstrijd van het eerste team zou willen maken. Bedankt, redactie Peel en Maas, e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl, fax: 0478-510916, tel: 0478-582727 Andere regels in eredivisie zaalvoetbal In de top van het zaalvoetbal gelden andere regels dan in de lagere klassen. Niet alleen voor de Venrayse spelers, maar ook voor de toeschouwers zal het in het begin even wennen zijn aan de internationale Fifa-regels. Een wedstrijd duurt gewoonlijk twee maal 25 minuten. In de eredivisie geldt een zuivere speeltijd van twintig minuten per helft. In de praktijk betekent dit dat een halve wedstrijd wel 40 tot 45 minuten kan duren. Bij iedere onderbreking wordt de klok stilgezet. Al is de bal maar een paar seconden buiten de lijnen, dan drukt de tijdwaarnemer al op de knop. Was een zaalvoetbalwedstrijd altijd binnen een uurtje afgelopen, nu wordt het een zit van zeker ander half uur. In de eredivisie zijn er twee scheidsrechters. Eentje is de hoofdar biter die, bij een meningsverschil of twijfelgeval, de doorslaggevende stem heeft. De clublijnrechters zijn overbo dig geworden. Nieuw is ook de time-out. Iedere coach mag per speelhelft één time out aanvragen die een minuut duurt. Het kan alleen als het betreffende team in balbezit is. Time-outs kunnen niet worden opgespaard. Wanneer er in de eerste helft geen gebruik van wordt gemaakt, dan mag de coach in de tweede helft toch slechts één time out aanvragen. Frank Brands, die drie jaar in de eredivisie voetbalde, heeft al ervaring met de regels. "Je ziet vaak dat een time-out in de slotfase wordt gebruikt. Vooral als het hectisch is of je flink onder druk staat. Dan komt het goed uit om even een minuut rust te pakken." Bij een gele kaart moet een speler een minuut zuivere speeltijd aan de kant blijven. Bij een rode kaart zijn dit twee minuten. In de lagere klas sen gelden respectievelijk twee en vijf minuten. Een nieuw fenomeen is de tienme- tertrap. Als een team voor de zesde keer in één speelhelft een directe vrije schop tegen krijgt, dan mag de tegenstander een 'strafschop' nemen op tien meter van het doel. De tegen stander mag geen muur opstellen. Een normale penalty wordt op zes meter genomen. De tijdwaarnemer houdt met bordjes de overtredingen bij. Als de bewuste overtreding binnen het tienmetergebied plaatsvindt, dan mag de trap ook op die plek worden genomen. "Meestal legt de speler de bal op de tienmeterstip. Of de plek van de overtreding moet veel gunsti ger zijn. Maar als de overtreding aan de zijkant wordt gemaakt, dan heb je er geen voordeel van", aldus Frank Brands. De keeper mag tot vijf meter voor zijn doel staan. "In de meeste gevallen staat een keeper zo'n meter voor de doellijn. De tienmetertrap wordt vaker gemist dan benut. Ik denk dat een op de drie raak is." In zijn tijd bij Konica was Ruud Brands een echte specialist. Met zijn zuivere traptechniek kan hij heel wat 'tienmeters' binnenschieten. Na de zesde vrije schop betekent iedere vol gende overtreding opnieuw een tien- metertrap.Tot aan de rust, want bij het begin van de tweede helft wordt de teller voor beide teams weer op nul gezet. Frank Brands: "Het is van belang om vooral aanvallend geen onnodige overtredingen te maken. Maar ik denk dat onze ploeg daar slim genoeg voor is." De tijdwaarnemer heeft in de ere divisie dus veel meer taken. Hij moet constant de tijd stilzetten, de overtre dingen bijhouden, de tijdstraffen in de gaten houden, de time-outs regelen en ook nog eens de coaches en wissels langs de kant in het gareel houden. "Ja, die derde man heeft het echt waan zinnig druk. Vooral als het onrustig is, heeft ie een zware taak", weet Brands. Alweer een nieuwe naam in zaalvoetbal Fusies en naamswijzingen zijn in het zaalvoetbal aan de orde van de dag. Wie er een standen- lijst van pakweg tien jaar geleden op naslaat, ziet merendeel ver dwenen namen. Vooral door het komen en gaan van sponsors is de continuïteit - in tegenstelling tot het veel traditionelere veld- voetbal - ver te zoeken. Ook Venray ontkomt niet aan de grillen van de tijd. De naam TV/Spor tijn is na drie jaar alweer van het toneel verdwenen. De zaalvoetbalver eniging is nu ondergebracht onder de vleugels van SV Venray. Alweer de vijfde naamsverandering in het negen jarig bestaan van de fusieclub. Ook de voetbalbond doet een duit in het zakje. Tot drie jaar geleden was er één eredivisie. Dat werden er twee, en nu is er weer de topdivisie bijgekomen. De sport heette eerst zaalvoetbal, nu is futsal de officiële benaming, maar die wordt binnenkort weer afgeschaft. Dan heet het weer gewoon zaalvoetbal.Aan de promotie- en degradatieregeling valt onderhand geen touw meer vast te knopen. Wel of geen play-offs of degradatie, het ver andert van jaar tot jaar. Het zaalvoetbal lijkt daardoor nooit tot een volwassen sport te kunnen uitgroeien. In 1974 krijgt Venray met de bouw van De Wetteling zijn eerste sport hal. Al spoedig doet het zaalvoetbal zijn intrede. Er wordt een onderlinge competitie opgezet. In het seizoen 1975/76 doen de eerste Venrayse clubs mee aan de KNVB-competitie. Het verplegersteam van SVCB staat jarenlang op eenzame hoogte, en wordt in de jaren tachtig zelfs een paar kampioen in de hoofdklasse noord. Eind jaren tachtig begint de opmars van de aartsrivalen 't Huukske en Veronica. Beide clubs staan bol van de ambities en ze speuren naar de beste Venrayse zaalvoetballers. Ze hengelen daarbij in dezelfde vijver en dat leidt tot nogal wat botsingen. Ieder jaar in mei is het wel raak. In 1989 slaagt 't Huukske er als eerste in de hoofdklasse te bereiken. Veronica volgt drie jaar later. De onderlinge en zeer beladen derby's staan garant voor een bomvolle sporthal. Het Venrayse zaalvoetbal zit in de lift. In het seizoen 1994/95 stevent Veronica, dat als tweede eindigt in de hoofdklasse, 't Huukske voorbij, 't Huukske moet genoegen nemen met een bescheiden zeven plek. Toch speelt 't Huukske het jaar daarop als eerste Venrayse vereniging op lande lijk niveau, 't Huukske weet de licen tie van het ter ziele gegane Hakkie Weert te bemachtigen en het maakt zijn opwachting in de tweede divisie. En met succes. Onder coach Hans Pauwels wordt beslag gelegd op de tweede plaats en 't Huukske promo veert zowaar in één ruk door naar de eerste divisie. Na twee seizoenen moet 't Huuks ke in 1998 weer een stapje terugdoen. De tweede divisie is inmiddels weer afgeschaft en in de hoofdklasse staat de ontmoeting met Veronica weer op het programma, 't Huukske eindigt als vijfde, maar Veronica grijpt het kampi oenschap en maakt nu de stap naar de eerste divisie. In de loop van dat sei zoen besluiten beide de clubs te fuse ren. De oude rivaliteit is verdwenen en de strijdbijl wordt voorgoed begra ven. Onder de naam HVC/Computer- Work (Huukske Veronica Combinatie) wordt een nieuwe start gemaakt in de eerste divisie. De hoofdsponsor gaat failliet en een jaar later heet de club HVC/Alustema. Met de komst van coach Paul Janssen in 2000 wordt de weg omhoog ingeslagen. In het seizoen 2002/03 is een fraaie derde plek het eindresultaat. Voor het eerst wordt de grauwe middenmoot ontstegen. Een jaar later is HVC/Taxi Verstraat en de naam. In het span nende seizoen 2004/05 verliezen de Venraynaren de titelstrijd met Mala- bata. Na twee jaar wordt HVC/Taxi Verstraaten alweer ingeruild voor TVSportijn. Deze naamswijziging valt samen met de fusie met TVF OTTO, het voormalige Trepke Venray. Na het vertrek van enkele belangrijke spe lers moet de club even een stap terug doen. Met de terugkeer van de broers Frank en Ruud Brands slaagt TV/Spor tijn er in 2008 in de titel te pakken en de eredivisie binnen te stappen. Zo begint een nieuw hoofdstuk in de Venrayse zaalvoetbalhistorie.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 26