Gemeente Venray College op bezoek in Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum Onderzoek klanttevredenheid ARK Schatgraven start Centrum op de schop Meer nieuwkomers dan vertrekkers Nieuw stookseizoen van start Inspraakavond speelruimteplan PEEL EN MAAS Openingstijden In 2007 werd een nieuwe welstandcommissie benoemd binnen de gemeente Venray: het Adviesbureau Ruimtelijke Kwaliteit (ARK). Het ARK beoordeelt niet alleen schets- en bouwplannen op hun uiterlijke kenmerken, maar adviseert ook initiatiefnemers en architecten over de totstandkoming van goedgekeurde plannen. Deze nieuwe benadering van het ARK vereist naast een ruime ontwerpervaring ook goede communicatieve vaardigheden en een klantgerichte werkwijze van zijn leden. Alle initiatiefnemers die afgelopen periode een schetsplan hebben ingediend, ontvangen deze week een vragenlijst. De resultaten van deze vragenlijst moeten uitwijzen of de vernieuwde werkwijze van het ARK tot een positief resultaat heeft geleid. De gemeente hoopt dat alle initiatiefnemers de vragenlijst invullen en uiterlijk 30 september retourneren. Gemeentehuis Op vrijdag 5 september is het gemeentehuis vanaf 12.00 uur gesloten. De gemeente is die middag vanaf 12.00 uur ook telefonisch niet bereikbaar. -V> Venray, focus op mensen Donderdag 4 september 2008 - Pagina 15 Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 36 Afgelopen zaterdag 30 augustus groeven ongeveer 150 kinderen naar schatten op de Grote Markt. Met volle terrasjes, kleurige palmbomen en een stralend zonnetje was de Grote Markt een waar strand. Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl In de eerste helft van 2008 nam de bevolking van Venray met 65 personen toe. Dat komt omdat er meer zijn kinderen geboren (186) dan dat er mensen zijn overleden (153); een geboorteoverschot van 33 personen. Daarnaast zijn er meer mensen in Venray komen wonen dan dat er vertrokken zijn: een positief migratiesaldo van 32 personen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat de Nederlandse bevolking in 2008 met 30.000 inwoners is toegenomen. Op 1 juli 2008 telde de Nederlandse bevolking 16,4 miljoen inwoners. Oorzaak van de landelijke groei is een positief migratiesaldo. Dit is sinds het tweede halfjaar van 2003 niet meer voorgekomen. Positief migratiesaldo Uit de cijfers van de gemeente Venray blijkt dat er in 2008 ook voor het eerst sinds 2003 een positief migratiesaldo is. In het eerste halfjaar van 2008 zijn er 654 personen vertrokken en hebben zich 686 personen geves tigd in Venray. Van de 686 personen die zich hebben gevestigd in Venray kwam ruim 13 procent uit het buitenland. De tabel laat de verdeling naar herkomst van de immigranten zien. Herkomst immigranten Percentage Andere gemeente in Nederland 87% Polen 5% Turkije 3% Irak 2% Bondsrepubliek Duitsland 1% China 1% Marokko 1% Meer cijfers Op www.venray.nl Wonen Leven Feiten cijfers vindt u onder meer de cijfers met betrekking tot de bevolkingontwikkeling van het eerste half jaar van 2008. Heeft u specifieke informatie nodig? Kijk dan in het statistisch jaarboek Venray in cijfers 2008. Dat kunt u downloaden via de website. Voor het nieuwe stookseizoen (1 oktober 2008 tot 1 mei 2009) kunt u vanaf nu tot 11 maart 2009 een aanvraag indienen. U hoeft slechts één aanvraag in te dienen om meerdere malen tijdens het stookseizoen te mogen stoken. Het aanvraagformulier kunt u afhalen bij de publieksbalie in het gemeente huis of downloaden via www.venray.nl zoekwoord: afvalstoffenverbranding Het duurt ongeveer zeven weken voor uw ontheffing kan worden verleend. Dit omdat rekening moet worden gehouden met een wettelijke bezwaren- termijn van zes weken. Dien uw aanvraag dus tijdig in. Stookbeleid Het college van B en W heeft twee jaar geleden een ontheffingenbeleid vastgesteld voor het verbranden van snoei- en sprokkelhout buiten de bebouwde kom. In het stookbeleid is vastgesteld dat de gemeente een ontheffing kan verlenen voor het verbranden van: - kerstbomen en een St. Maartensvuur - snoei- en sprokkelhout waarvoor de Plantenziektekundige Dienst een verklaring heeft afgegeven - snoei- en sprokkelhout ten behoeve van het gezond houden van de aanplant bij fruitteeltbedrijven en boom- en rozenkwekerijen - snoei- en sprokkelhout afkomstig van erfbeplanting en landschappelijke elementen in het buitengebied - genetisch gemodificeerd plantmateriaal. Openbare orde Overigens vallen het branden van kaarsen, fakkels en sfeervuren in terrashaarden en vuurkorven en vuren voor koken, bakken en braden niet onder de Wet milieubeheer. Hiervoor gelden de regels in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) met betrekking tot bescherming van de openbare orde en veiligheid. Het college van Burgemeester en Wethouders maakte dinsdag 26 augustus een tour langs de dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum. Aanleiding voor het bezoek was het plan voor de herindeling, waarbij het voornemen is om deze dorpen samen te voegen met de gemeente Venray. Vooruitlopend daarop wilde het college graag nader kennismaken met de dorpen. Burgemeester Jos Waals: "De gemeente Venray en de drie dorpen hebben elkaar veel te bieden." Het college bezocht de dorpen samen met Burgemeester en Wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum; over het water, op de fiets en te voet. Onderweg verzamelden de gemeentebestuurders kennis en in formatie over eigenheden en cultuur van de dorpen en de thema's die er actueel zijn. Daarnaast hechtten de burgemeester en de wethouders veel waarde aan een nadere per soonlijke kennismaking met verte genwoordigers van de drie dorps raden. Die gesprekken vonden plaats in een informele sfeer, en er werd vrij van gedachten gewisseld. Herkenbaar "Het zijn drie heel verschillende dor pen", vertelt burgemeester Waals. "Geijsteren is een heel andere gemeenschap dan Blitterswijck, wat weer een heel ander dorp is dan Wanssum. Tijdens het bezoek heb ben wij vooral veel geluisterd. Dan blijkt dat sommige problemen die in de dorpen spelen heel herkenbaar zijn voor Venray. Neem het bouwen in de dorpen. Daar heeft ook Venray Uit handen van Rob Julicher, voor zitter Venray Centraal, ontving wet houder Patrick van der Broeck een oranje T-shirt met de opdruk 'Wij maken Venray Fraay'. Deze en andere T-shirts deelt Venray Centraal maandag 8 september uit aan de stratenmakers van Centrum op de schop. Vervolgens reikte Patrick van den Broeck het eerste schepje uit. Daarna konden alle kinderen aan de slag. In de zand-bak van honderd vierkante meter waren allerlei 'schatten' verstopt die beschikbaar zijn gesteld door diverse winkel bedrijven, horeca-ondernemers en de gemeente. Venray Centraal Ruim dertig jaar geleden vond als startsein voor de vorige renovatie van het centrum ook al schatgraven voor kinderen plaats. Op maandag 8 september starten de werkzaam heden in het kader van het project Centrum op de schop weer. In deze fase wordt het straatwerk, het straatmeubilair en het groen in het Schoutenstraatje, de Passage en de Grotestraat aangepakt. Onder nemersvereniging Venray Centraal heeft hierop ingehaakt door weder om de kinderen te laten graven naar schatten in het zand op de Grote Markt en zo een inofficiële start te geven aan de werkzaamheden. Bereikbaar De uitvoering van het project Centrum op de schop heeft veel gevolgen voor zowel winkeliers als winkelend publiek. Zo worden tijde lijke verkeersmaatregelen getroffen en moeten wegen worden opgebro ken. Zand en ander ongemak zijn onvermijdelijk, maar de gemeente zorgt ervoor dat alle winkelpanden en woningen tijdens de werkzaam heden redelijk tot goed bereikbaar blijven. Infopunt bibliotheek Heeft u gedurende de werkzaam heden vragen over het project? Kijk dan op www.venray.nl banner Centrum op de schop. Of loop even binnen bij het infopunt in de biblio theek. Elke dinsdag houdt de gemeente daar een spreekuur van 11.00 tot 13.00 uur. mee geworsteld. Maar daar hebben wij uiteindelijk juist kansen weten te creëren. Of de sportvoorzieningen in de dorpen. Ook daar hebben wij ervaring mee. Wij kunnen het gesprek goed aangaan; hebben de kennis, kunnen meedenken, kunnen daarin ook creatief zijn. Kijk maar naar de voorzieningen in Castenray, Oirlo, Leunen, Veulen en Heide." Specifieke thema's Maar de drie dorpen hebben ook elk hun eigen specifieke thema's die om aandacht vragen. "Wensen, die met de financiële middelen van Meerlo- Wanssum erg moeilijk te realiseren zijn", weet burgemeester Waals. "Zo is in Blitterswijck de relatie met de Maas een belangrijk item. Daar kan Venray zeker iets betekenen. Wat in Wanssum speelt, met de nieuwe Maas en de randweg, dat is een gro te uitdaging om daar kwaliteit neer te zetten. Maar ook daar zien wij mogelijkheden. De leefbaarheid van het dorp moet echter te allen tijde centraal staan. In Geijsteren daar entegen, een hechte gemeenschap waar nauwelijks interne discussie is, zijn de problemen die van alledag, ze zijn het er zelfs al over eens waar gebouwd moet worden, hoe daar gebouwd moet worden en hoe die locatie ontsloten moet worden. Kijk, dat is echt voortvarend. Maar ook daar ligt een uitdaging." Eenheid Venray ziet dus volop mogelijkheden voor en met de drie dorpen. "Maar onze eerste opdracht is er een een heid van te maken", zegt burgemees ter Waals. "De kerkdorpen van Venray hebben een sterke samen hang en onderlinge relatie. Wij doen er alles aan om ervoor te zorgen dat het straks niet Venray plus tien plus drie, maar Venray plus dertien kerkdorpen wordt. Daar investeren wij graag in. Tijdens de bezoeken bleek overigens dat ook bij de dorpen de bereidheid aanwezig is om deel uit te maken van gemeente Venray." De burgemeester besluit: "Natuurlijk biedt de samenvoeging voor Venray ook kansen. De Maas biedt namelijk prachtige mogelijk heden op het gebied van industrie en toerisme. Maar Venray is niet alleen maar blij met de dorpen, Venray heeft deze dorpen ook veel te bieden. Venray heeft een centrumfunctie en maakt die waar. Wij zijn trots op Venray. En die trots, die willen we graag delen." Alle inwoners van de gemeente Venray zijn van harte uitgeno digd om maandag 8 september tijdens een inspraakavond te reageren op de kaders van het speelruimteplan Ruimte voor de jeugd in Venray. De inspraak avond vindt plaats van 19.00 tot 22.00 uur in De Witte Hoeve. Tijdens deze avond licht de gemeen te de kaders en de vervolgstappen toe. Onder kaders verstaan we met name de criteria waaraan speel ruimte moet voldoen. U kunt vragen stellen en uw zienswijze bekend maken. Ter voorbereiding kun u het beleidsrapport en het onder zoeksrapport lezen. Deze staan op www.venray.nl Bestuurlijke info Collegebesluiten 24 juni (punt 13). Landelijke trend Het buiten spelen en bewegen staat onder druk, dit is een landelijke trend. Het aantal jeugdigen per woning daalt. Ook de moderne media bieden een snellere manier om contacten te leggen. Hierdoor is er minder jeugd op de speelplekken te vinden. Venray Ook in grote delen van Venray woont te weinig jeugd in relatie tot het aantal speelplekken. Hoe ziet dat er over tien jaar uit? Elkaar zomaar buiten spelend ontmoeten wordt steeds lastiger. De gemeente staat voor de taak het buiten spelen en het elkaar ontmoeten in de openbare ruimte ook in de toekomst zeker te stellen. Het oude speel ruimteplan uit 1998 zette al op deze ontwikkeling in. Veel kleine speel plekken zijn inmiddels opgeheven en er zijn in Landweert en Brukske grote sport- en speelplaatsen bij gekomen. Maar het ontbreekt nog aan voldoende grote buurtspeel- plaatsen met toestellen en verharde plekken waar je bijvoorbeeld kunt basketballen of voetballen. Plan In het nieuwe speelruimteplan staan de kaders die het buitenspelen veiligstellen. Het plan bevat de resultaten van een onderzoek naar de huidige en gewenste speelruimte. Ook is een aanzet gedaan tot een uitvoeringsprogramma. De verder uitwerking van het uitvoerings programma komt tot stand in samen werking met de betrokken scholen, bewoners, ouders en kinderen.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15