Werk in openbare ruimte blijft bij NLW - k A Gis OPTIMAAL Meeste ongevallen op Beekweg Schatgraven start centrum op de schop Kurstjens Werkgroep Bouledrome PEEL EN MAAS Julicher Meijer PEEL EN MAAS Gemeente omzeilt Europese aanbestedingsregels Na enkele rumoerige maan den kan de rust weer terugke ren in het anders zo vredige Merselo. De gemoederen lie pen soms hoog op, vooral tij dens de drukbezochte dorps raadvergadering van 12 juni. De dorpspeiling van afgelo pen zaterdag heeft duidelijk heid gebracht. Een meerder heid van 64 procent wil dat de dorpsraad het bezwaar tegen het nieuwe racecircuit intrekt bij de Raad van State. En dat zal binnenkort ook gaan gebeuren. De deelname was zaterdagoch tend met 88 procent hoog. Tussen negen en twaalf uur haalden tien vrijwilligers, van wie het meren deel dorpsraadleden, 711 van de 809 uitgereikte formulieren aan huis op. De uitslag: 454 voor intrekking van het bezwaar, 210 tegen en 47 geen mening. Jong Nederland Utopia bestaat 40 jaar. Jeugdleden, vrijwilligers, bestuursleden en oud-leden vieren dat op zon dag 31 augustus in Meerio. Het bestuur van het Noord-Lim burgse district Utopia heeft voor de jeugdleden en alle jon geren uit Meerio een spette rend dagprogramma in elkaar gezet en nodigt alle oud-leden uit om het feest mee te vieren. Voorzitter Marco Hesp belooft een groots spektakel. "Meerio krijgt bezoek van 500 perso nen." Jong Nederland Utopia, een naam die tot de verbeelding spreekt. Een ideale wereld, waar alles mooi is. En dat is zo, zegt Marco Hesp, voorzitter van de overkoepelende organisatie van de dertien afdelingen Jong Nederland uit Noord-Limburg. "Veertig jaar geleden besloten leiders van Jong Nederland Horst, Venray, Sevenum en Kronenberg een feestavond te organiseren voor de leiders. Jong Nederland was toen namelijk nog van de oude stempel. Van bovenaf werd bepaald dat de verenigingen zich meer moesten bezighouden met creatieve spelletjes. Leiders rondom Horst riepen de regio op om zelf te bepalen wat goed voor hen was en besloten zelf een ide ale wereld te creëren: Utopia! En tot op heden gaat dat prima. We organiseren activiteiten, verdelen taken, werken samen en evalue ren." De verenigingen uit America, Bergen, Evertsoord, Gennep, Hegelsom, Horst, Kronenberg, Meerio, Melderslo, Meterik, Seve num, Siebengewald en Venray heb ben ieder hun eigen organisatie en activiteiten. En ze opereren niet allemaal volgens dezelfde regels en agenda. "Iedereen bepaalt zelf wanneer opkomst is en welke spellen zij organiseren. Dat is de kracht van Jong Nederland. Kin deren ravotten en spelen met Ook voor de dorpsraad komt er nu een einde aan de drukke en bewogen periode. Dorpsraad voorzitter Theo Zegers is tevreden over de response. "We hebben het goed willen doen en het heeft ook veel werk gekost. We hadden ook een ton in het dorp kunnen neer zetten. Maar juist door de formu lieren huis aan huis op te halen, is er zo n hoge deelname bereikt." De vraag is of de dorpsraad deze peiling niet een halfjaar eerder had moeten doen. Dat zou veel onrust en ongenoegen hebben voorkomen. "Achteraf is het altijd makkelijk oordelen", vindt Zegers. "We hebben in februari, maart een bewuste stap gezet door naar de Raad van State te gaan. Dat was ook logisch gezien ons eerdere bezwaar bij de gemeente en provincie. Wij dachten het dorp hiermee te dienen. We heb ben toen geen reacties gehoord, die kwamen pas in de laatste drie leeftijdsgenootjes bij een vereni ging, in een ongedwongen sfeer. Sportieve prestaties staan niet voorop, maar de afwisseling van activiteiten creëert mogelijkheden en uitdagingen. Van bosspelen, knutselen tot zwemmen. Leiders kunnen veel improviseren. Neem een skippybal, daar kun je mee springen, maar met een lijntje en pionnen maak je er skippyvoetbal van. Door de diversiteit kunnen de verenigingen van elkaar leren. We staan dicht bij elkaar en zijn er voor elkaar." PROFESSIONALITEIT Tegenwoordig wordt de kracht van jeugdwerk gekopieerd door sportverenigingen. Kampen, het domein van Jong Nederland en scouting, worden nu ook door de plaatselijke voetbalclub georga niseerd. "Dat mogen zij natuurlijk ook. Jong Nederland blijft zich ech ter onderscheiden door de diversi teit in programma, de ongedwon gen sfeer en professionaliteit op het gebied van jeugdwerk.Al onze jeugdleiders krijgen een basiscur sus omgaan met kinderen en dat wordt aangevuld met omgaan met pestgedrag, EHBO, BHV kamplei ding, etc. Het aantal vrijwilligers dat met hart en ziel een program ma draait, krimpt. Maar ik ben ervan overtuigd dat jongerenwerk altijd zal blijven bestaan. Het con cept klopt gewoon. Jij voor mij en ik voor jou." TAMTAM Jong Nederland Utopia orga niseert samen met de vereni gingen jaarlijks een aantal acti viteiten zoals de Miniorendag, Maxiorendag, Juniorenactiviteit, Juniorentoernooi, Seniorentoer- nooi en een Theaterdag, en in haar jubileumjaar een 40 jaar Jong Nederland Utopia Dag, in Meerio ditmaal. "Jong Nederland Meerio, ook bekend als Doema-Actief, zag de afgelopen jaren de ledengroei teruglopen. Door een hoop tam- maanden.We vonden het risico op geluidsoverlast te groot. En ik sta nu nog steeds achter dat stand punt. Maar als de meerderheid van het dorp het anders wil, dan leg gen we ons daar uiteraard bij neer. De uitslag is heel duidelijk. Daar is geen enkele discussie over." Zegers spreekt over een demo cratisch proces dat zijn beloop heeft gekregen. Hij vindt niet dat de uitslag een motie van wantrou wen is tegen de dorpsraad. Wat hem, en ook de andere dorpsraad leden, stoort is de persoonlijke hetze die is gevoerd. Zegers kreeg herhaaldelijk het verwijt dat hij tegen het racecircuit zou zijn."Dat is pertinent onwaar. De dorpsraad heeft geen moeite met het circuit." Ook de link die werd gelegd met de stichting Natuur en Rust is bij de dorpsraad verkeerd gevallen. Natuur en Rust heeft eveneens bezwaar gemaakt bij de Raad van tam te maken in het dorp en de jeugd uit te nodigen een dagje te komen snuffelen, hopen zij meer leden aan zich te binden. Al zo'n 50 jongeren in de leeftijd van 5 tot 18 jaar uit Meerio hebben zich opgegeven. Samen met SOS Meer io-Wanssum verzorgt Jong Neder land Utopia zondag een spannen de ontknoping van de dag." SCHAT Het jubileumspel heet:'Op jacht naar de schat van Aquatopia'. Om 10.00 uur 's ochtends zitten alle deelnemers met hun lunchpak- ketje voor de kabelkrant om de opdracht te beluisteren en bekij- Kinderen kunnen op zater dag 30 augustus vanaf 14.00 uur gaan schatgraven op de Grote Markt in Venray. Alle kinderen zijn welkom om naar schatten te graven in het zand op de Grote Markt, waar op deze middag ruim 100 vier kante strand te vinden is. De terrasjes zijn open en kleurige palmbomen zorgen voor extra sfeer. Wethouder Patrick van der Broeck gaat het eerste schepje uitreiken en vervolgens kun nen de kinderen aan de slag. De schatten zijn beschikbaar gesteld door diverse winkelbedrijven en horecaondernemers. Ruim dertig jaar geleden werd er bij de vorige renovatie van het winkelcentrum van Venray voor de kinderen schatgraven gehouden. Begin sep- State. Leden behoren tot dezelfde vriendenkring en de dorpsraad zou daarom Natuur en Rust steu nen in de strijd. "Er is stemming gekweekt om ons monddood te maken. Ik weet het, je moet daar boven staan, maar die persoonlij ke aanvallen zijn uiterst vervelend. Met zakelijke argumenten hebben we geen enkele moeite. Maar wan neer er allerlei zaken door elkaar worden gehaald en vermengd, dan wordt het heel lastig. Ik zal je zeg gen: dit is voor de dorpsraad geen gemakkelijke periode geweest. Buiten nog het vele werk dat we als vrijwilligers hebben moeten doen. Daar hebben anderen vaak geen idee van." Toch heeft de dorpsraad niet overwogen het bijltje erbij neer te gooien. Theo Zegers is nu zes jaar dorpsraadlid."Ik denk dat we in al die jaren toch ook goede dingen voor het dorp hebben gedaan. Bij deze kwestie is het misgegaan. De ken. "Wat we precies gaan doen, is nog geheim, maar de titel van de activiteit helpt al een beetje op weg. Wie zal de snelste route naar de schat vinden en overmeestert zand, flessen, water, vuur, actie en spanning? De opdrachten waar mee de deelnemers aanwijzingen verdienen, zijn aangepast aan de leeftijdscategorieën. Ieder groepje maakt evenveel kans op het vin den van de schat. Zal de schat gevonden worden? We hopen het om 16.30 uur te weten." Bij de Bergsebosbaan is een tentje opgezet, waar oud-leden vanaf 14.00 uur welkom zijn om gezellig bij te kletsen onder tember worden de eerste echte stenen van het nieuwe centrum van Venray gelegd in het Schouten straatje. De ondernemers hebben hier op ingehaakt door wederom de kinderen te laten graven naar schatten in het zand op de Grote Markt en zo een inofficiële start te geven aan de werkzaamheden. Na het Schoutenstraatje komen dit jaar nog de Passage en de Gro testraat aan de beurt voor een totale restyling. De organisatie van het schatgraven ligt in handen van ondernemersvereniging Venray Centraal met medewerking van de gemeente Venray. mening van het dorp hebben we aanvankelijk niet goed vertaald. Maar dat wordt nu hersteld. We zouden het juist slecht doen als we na één misstap zouden opstap pen." Vandaag (donderdag) evalueren de acht dorpsraadleden de ach terliggende periode. Komend jaar vinden er verkiezingen plaats. De dorpsraad zit er dan vier jaar en zal aftreden. De vraag is wie zich herkiesbaar stelt. De verkiezingen worden waarschijnlijk op dezelf de dag in november gehouden als wanneer de vervroegde gemeen teraadsverkiezingen zijn. "Als men sen stoppen komt dat vooral door die persoonlijke aanvallen. Op een gegeven moment zijn er krachten gaan spelen waarop je geen vat hebt. De integriteit is in twijfel getrokken en de dorpsraad is in een verkeerd daglicht gesteld. Dat heeft bij iedereen nog het meeste pijn gedaan." Het bestuur van bet Noord- Limburgse district Utopia heeft voor de jeugdleden en alle jon geren uit Meerio een spetterend dagprogramma in elkaar gezet en nodigt alle oud-leden uit om het feest mee te vieren. het genot van een hapje en een drankje. "Voor de jaren negentig is weinig fotomateriaal beschikbaar. Graag vullen wij de memoriedoos aan met informatie en foto's van alle mensen die ooit betrokken zijn geweest bij Jong Nederland Utopia." Meer informatie: Marleen Voes- ten, telefoon: 0478-692583- Oefening militairen Ruim 1500 militairen uit bin nen- en buitenland starten op maandag 1 september met de oefening Joint Project Optic Wind mill (JPOW) op luchtmachtbasis De Peel. Dit omvangrijke project is een van de toonaangevende luchtverdedigingsoefeningen in de wereld. JPOW kent haar oor sprong op luchtmachtbasis De Peel, waar de eerste editie in 1996 werd gehouden. Het doel van JPOW is om diverse luchtverde digingssystemen binnen de NAVO optimaal te laten integreren om zo de dreiging van vijandelijke ballis tische raketten en kruisvluchtwa- pens te neutraliseren. Ook nemen systemen van landmacht, marine en andere landen deel aan de oefe ning. Deze worden tijdens JPOW in een gesimuleerde omgeving uit voerig getest en geïntegreerd. De buitenlandse deelnemers verblij ven in hotels in de omgeving van luchtmachtbasis De Peel. JPOW wordt voor het eerst niet op één locatie gehouden.Vanuit het Missi le Defence Integration and Opera tions Center (MDIOC) in Colorado Springs en het NAVO Integrated Test Bed (ITB) in Wassenaar wordt via een bestaand NAVO-netwerk aan de oefening deelgenomen. De gemeente wil het onder houd van de openbare ruimte niet weghalen bij NLW Bedrij ven. Volgens de Europese aanbestedingsregels zou de gemeente het werk openbaar moeten aanbesteden. Er is een advocatenkantoor in de arm genomen om te bekijken of de Europese wet- en regelgeving kan worden omzeild. Dit blijkt het geval. De gemeente mag het werk exclusief gunnen aan het werkvoorzieningschap. In de gemeente Venray is het werk in de openbare ruimte sinds 1 januari 1997 ondergebracht bij Buitenbeheer By een onderdeel van het werkvoorzieningschap NLW Het tweede vijfjarige con tract is inmiddels al ruimschoots afgelopen. Met een tussenoplos sing is de overeenkomst sindsdien al twee keer kortstondig verlengd. In de afgelopen tijd is door advocatenkantoor Loyens en Loeff een juridische uitweg gezocht en gevonden om de Europese wet- en regelgeving te omzeilen. De gemeente kan nu door mid del van een 'uitsluitend recht' het werk exclusief aanbieden bij NLW Bedrijven. Hiervoor is een veror dening opgesteld waartegen geen bezwaar en beroep mogelijk is. De gemeente is er alles aan gelegen om het onderhoud van de openbare ruimte bij NLW Bedrij ven te houden. Sinds 1 januari 2008 is de Wet sociale werkvoor ziening (Wsw) gemoderniseerd. De gemeenten zijn vanaf dit jaar - ook financieel - verantwoordelijk voor de sociale werkvoorziening. Die is speciaal bedoeld voor men sen die weinig kans maken op de reguliere arbeidsmarkt. Een Wsw- instelling, zoals NLW Bedrijven, maakt het mogelijk dat mensen met een arbeidshandicap onder aangepaste omstandigheden toch kunnen werken. Het gaat om werknemers met een lichame lijke, verstandelijke of psychische beperking. STATUUT Tot 1997 was Openbare Werken een afdeling van de gemeente. Per 1 januari 1997 is deze afdeling in zijn geheel overgegaan naar NLW Hiervoor is Buitenbeheer BV in het leven geroepen. In de overeenkomst was een sociaal statuut opgenomen. Dit voorzag erin dat de ontslagen ambtenaren hun rechtspositie, pensioenvoor ziening en werkgarantie zouden behouden. Op 1 januari 2007 liep De verbetering van de verkeers veiligheid staat voorop, maar het is volgens de gemeente ook van belang dat de maatregelen kunnen rekenen op voldoende draagvlak bij bewoners en weggebruikers. Alle tien dorpen zijn twee keer bezocht. In de eerste bijeenkomst is de zogeheten 'subjectieve ver keersonveiligheid' gepeild: hoe ervaren de bewoners de veilig heid van de wegen in hun dorp? Tijdens de tweede bijeenkomst zijn de knelpunten gepresenteerd met mogelijk te nemen maatrege len. Dit is gedaan tijdens een regu liere openbare dorpsraadvergade ring, waar reacties en suggesties konden worden gegeven. Daarnaast is er overleg geweest met bedrijven die veel gebruik maken van wegen in het Venrayse buitengebied. Zoals de LLTB, Boe renbond Ysselsteyn, Nijsen Grani- co, Saweco en loonwerkersbedrij- ven, Vooral door de aanwezigheid van agrarische bedrijven, vindt er veel aan- en afvoer van goede ren plaats. Ook de gemeentelijke werkgroep verkeersmaatregelen - met Veilig Verkeer Nederland, het tweede vijfjarige contract af. Een verlenging voor dezelfde ter mijn werd uitgesteld. Er was nog onduidelijkheid over het aanbe stedingsbeleid en de moderni sering van de Wsw was in volle gang. Voor 2007 werd de overeen komst met een jaar verlengd. In december 2007 heeft het college besloten tot een tijdelijke verlen ging tot 1 september 2008. ONDERZOEK In de tussentijd is advocaten kantoor Loyens en Loeff aan het werk gezet om te onderzoeken of het rechtmatig is een opdracht te verstrekken aan een sociaal werkvoorzieningschap zonder openbare aanbesteding. Dit lag evenwel niet voor de hand. Over heidsopdrachten moeten immers rechtmatig worden verstrekt en voor werk met een 'sociale dimen sie' geldt geen uitzonderling. Alle leveringen, werken en diensten moeten voldoen aan het Besluit Aanbestedingsregels Overheids opdrachten. Loyens en Loeff kwamen tot twee mogelijkheden om tot ont duiking van aanbesteding te komen. De eerste is een zogehe ten 'in-house opdrachtverlening'. Dit betekent dat binnen één rechtspersoon opdrachten zonder aanbesteding kunnen worden ver leend. Aangezien de gemeente en NLW Bedrijven twee verschillen de publiekrechtelijke rechtsperso- politie en brandweer - heeft naar de inrichting gekeken. Er is een definitief plan uitgerold met een overzicht van alle te nemen maat regelen in de tien dorpen. Met de uitvoering is 1,7 miljoen euro gemoeid. Het meeste geld (1 mil joen) gaat op aan de aanleg van rood gemarkeerde fietsstroken. De aanleg van 29 kruispuntplateaus kost 422.000 euro. GEVAARLIJK Buiten de top vijf kent ieder dorp gevaarlijke wegen en kruisin gen waarop regelmatig ongevallen plaatsvinden. Zoals de kruispun ten Beekweg-Kleindorp-Loonse- dijk in Merselo en Boddenbroek- Dwarsweg-Meerloseweg in Oirlo, de Beemdweg (Leunen), Timmer- mannsweg (Ysselsteyn), de Spurt- kerdijk, Maasheseweg-Metaalweg, de Oirloseweg en de kruising Oirloseweg-Witte Vennenweg. Het dorp Veulen telt drie knelpunten: Lorbaan, Veulenseweg en de krui sing Lorbaan-Veulensewaterweg. Ook Heide telt er drie: Heidseweg, Janslust en het kruispunt Heidse- weg-Lemmenweg. De Deurnese- weg is niet meegeteld omdat dit een provinciale weg is. nen zijn, viel deze variant af. De andere mogelijkheid is de vestiging van een uitsluitend recht. Waarbij de gemeente het werkvoorzieningschap exclusief aanwijst specifieke diensten gedu rende een bepaalde periode te verrichten. Volgens de advocaten is deze exclusieve gunning niet in strijd met het EG-verdrag. Omdat er geen sprake zou zijn van een grote en bewuste beperking van het vrije verkeer van diensten. In de nota 'De klant centraal' heeft de gemeente de inspan ningsverplichting om zoveel mogelijk passende opdrachten te verstrekken aan het werkvoor zieningschap. Maar dit dient wel marktconform te gebeuren zodat doeltreffend en doelmatig met overheidsgeld wordt omgegaan. De gemeente denkt hieraan te voldoen en overweegt nog meer werkzaamheden uit te besteden aan NLW Bedrijven. Onlangs werd al besloten de externe postbezor ging van TNT over te brengen naar NLW Andere mogelijke opdrach ten zijn de catering en de interne postverwerking. Het vestigen van een uitsluitend recht is niet nieuw. Er wordt landelijk al regelmatig gebruik van gemaakt. De commissie Stedelijk Beheer bespreekt op maandag 1 septem ber het voorstel. De gemeenteraad neemt op dinsdag 23 september een besluit. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Jong Nederland Utopia viert 31 augustus 40-jarig jubileum in Meerio 15 JAAR SCHILDER ONDERHOUD VOOR EEN VASTE PRIJS PER MAAND WWW.GRS-OPTIMAAL.NL Vorige week is in deze krant melding gemaakt van het nieuwe accommodatiebeleid van de gemeente Venray Een van de initiatieven is de bouw van een overdekte jeu-de-boulesbaan (Bouledrome) aan de Kempweg. De gemeente neemt hierover voor eind dit jaar een beslis sing. De Bouledrome is niet alleen het initiatief van JBC Venray 80. De vereniging maakt onderdeel uit van de werkgroep 'een Boule drome voor Venray en omgeving'. In de werkgroep zitten meerdere verenigingen uit de regio (kerkdorpen en de gemeenten Boxmeer en Meerlo-Wanssum). Het gaat in totaal om vijfhonderd beoefenaren van deze sport. Vervolg voorpagina Donderdag 28 augustus 2008 - Pagina 3 Dorpsraad Merselo trekt bezwaar tegen racecircuit in niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Noorderhof 20 Venray 0478-550630 SltNtHS Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl 'Jongerenwerk blijft bestaan' SCHILDER ONDERHOUDSSYSTEEM

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3