Doe mee met het literair café 700 Jaar Vierlingsbeek Het Jaar van de Rat Veel muziek tijdens Dorpsfeest Vierlingsbeek Waar zijn de Troubadours gebleven? Jonge musici in Klassiek op Locatie Gatecrash van Eric Vloeimans Singers Vrouwen Kleinkoor PEEL EN MAAS Donderdag 28 augustus 2008 - Pagina 19 Deze maand weer een wat makkelijker opgave voor de poëzieliefheb bers in de regio. Het is om het gebouw weer in de tuin te zien. Ik ruik de rozen weer, ik ruik de creolien, ik ga de trap weer op, ik loop door lege gangen, ik kom weer voor de deur waar 't bordje is omgehangen. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray. Dit kan tot vrijdag 19 september. Ook op www. literair-cafe-venray.nl. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De stand is nu als volgt: De dames H. Craghs, J. Cruijsberg en de heer A. Ederveen hebben 60 punten. De dames I. Ophey en R Wennekers en de heren P.Weerts, L. Lahaije enA. Leijssen hebben 50 punten. Mevrouw M. Minten scoorde 20 punten. Het gedicht van de vorige maand heette heel toepasselijk Juli en was van de hand vanAnna Enquist. Het geeft het tegengestelde gevoel weer van de ik figuur (eindeloze emotionele kou) en de vele 'hete mensen', die zich over alledaagse dingen druk maken, die met vakantie te maken hebben (fietsprijs en vliegreis). Juli Nu is het zomer, de tuin staat vol hete mensen; honden hijgen en de frambozen zijn groot als kabouterhoofdjes. Er hangt damp om de glazen; het gaat over fietsprijs en vliegreis terwijl een eindeloze ijsvlakte zich uitstrekt in mij. Anna Enquist Binnenkort krijgen de donateurs het programma van het nieuwe sei zoen toegestuurd. Op 21 september om 11.30 uur wordt het geopend met het optreden van Nelleke Noordervliet in het Theehuis van het St. Odaparken. Ook niet donateurs zijn welkom! Op 19 oktober wordt een boek over het werk van Ton van Reen in het Literair Café gepre- senteerd.Adri Gorissen, een van de auteurs, gaat Ton van Reen intervie wen. Van Reek gaat ook uit eigen werk voordragen. Op 9 november is Tim Krabbé te gast in Venray.Tommy Wieringa enWanda Reisel komen respectievelijk op 22 maart en 3 mei 2009- In de Boekenweek er er de musicaluitvoering van Herman Heijermans' Op hoop van zegen! En in samenwerking met de schouwburg is ook de toneelbewerking van Wolkers boek Brandende Liefde op dinsdag 14 april 2009 op het pro gramma gezet. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Ven- ray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van hetVenrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men ver krijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Klassiek op Locatie wordt op zondagmiddag 31 augustus afge sloten met de medewerking van vijf jonge musici afkomstig uit drie landen. De zeventienjarige Venlose pianiste Denise Lutgens, gaat na de pauze het Pianoquartet in g-mineur van Mozart uitvoeren. Ze doet dit samen met het Franse Elixir Trio. Als het trio op vrijdag 29 augus tus naar Venlo komt heeft Lutgens hen nog nooit ontmoet, maar vanaf dat moment gaat ze hen regelmatig tegenkomen in Lon den, waar de zeventienjarige vanaf 1 september een pianostudie gaat volgen aan het Royal College of Music, waar vele 'neusjes van de zalm' uit de gehele wereld de klas sieke puntjes op de i zetten; zo ook het Elixir Trio. Deze drie uit muntende Franse musici kregen elk afzonderlijk de gelegenheid om aan het Royal College of Music te gaan studeren. Nadat ze een paar keer hadden samengespeeld besloten ze in 2006 het Elixir Trio op te richten. Waardevolle prijzen zijn reeds binnengehaald met als beloning een aantal masterclasses van de meest ervaren kamermusi ci: onder andere Greenhouse van het Beaux Arts Trio. Diverse uit nodigingen van toonaangevende festivals uit verscheidene landen volgden met als voorlopig hoogte punt een concert in de beroemde St. Martin in the Fields te Londen. Lutgens heeft al een heel studietra ject achter zich.Als kind volgde ze pianolessen in Amsterdam, waarna ze in 2002 werd toegelaten tot de Rubinstein Akademie in Düs- seldorf. Verder studeren in 2004 aan het Conservatorium te Han nover bij professor Krainev, onder wiens begeleiding Lutgens in Wandelpadenplan Leunen De werkgroep wandelpaden Leunen houdt op zondag 7 sep tember een natuurwandelroute. De natuurwandelroute de Leunse Paes bestaat uit drie routes van 5, 7 en 10 kilometer. Vanuit AC- res taurant kan men vanaf de blauwe en de groene route lopen, deze zijn 6 en 10 kilometer. De wan delroutes gaan over de veegpa- den van het waterschap peel en maasvallei, langs weilanden en akkerland richting herinrichtings plan de Oostrumsche beek. Men loopt hier de uitgezette route en gaat via de Oostrumsche beek het moerasbos in en met gaat langs het veegpad het moerasbos uit richting deA73- Er wordt door de gemeentebossen naar het AC- res taurant gelopen en daarna langs de weilanden en akkerland langs de gemeente bossen weer terug naar Leunen. Om 10.00 uur start de wandeling bij de boom met de bankjes tegenover de ingang St. Catharina kerk. Zorg voor goede kleding, schoenen of laarzen. 2006 de tweede prijs won op de Internationale Competitio Alexan der Scriabin in Parijs. In 2002 had ze reeds het Steinway Concours gewonnen. Voor de pauze speelt ze solo werken van Rachmaninov en Scriabin, waarna het Elixir trio een sprankelende compositie van de Franse componist Jean Cras gaat uitvoeren. Impressionisme met een volks, exotisch tintje. Na de pauze is er een gezamenlijk pianokwartet in g mineur van Mozart. Het concert en daarmee het zomerseizoen wordt afgeslo ten met een kort indrukwekkend optreden van een pianiste van 22 jaar, vorig jaar winnares van verschillende concoursen. Deze jonge Russische zit 's ochtends in het kader van het Beethovenfes- tival in Duitsland op het podium, 's middags is er als verrassing een kort optreden in het Wilhelmi- napark, en dan weer verder op tour in Europa. Zondagmiddag 31 augustus, aanvang 16.00 uur, Wilhelminapark Venlo. Reserveren kan via www.klassiekoplocatie.nl. de VW-winkels en vanaf een uur voor aanvang van het concert. De Locht Terwijl in de bakkerij van streek museum De Locht in Melderslo op zondag 31 augustus brood wordt gebakken en ook de smid aan het werk is, wordt op diverse plaatsen in het museum draaiorgelmuziek ten gehore gebracht door leden van Draaiorgelclub Noord-Lim burg. Dit gebeurt op kleine, zelf gemaakte draaiorgels. Kinderen mogen hun eigen broodje kneden en bakken in de bakoven van het museum. Ook is er een demon stratie vormsnoei van buxus, taxus en ilex. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speci ale activiteiten op zondagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Wandeltocht DVG Belangstellenden kunnen deel nemen aan de Augustinuswandel- tocht op zaterdag 13 en zondag 14 september. Deze speciale jubi- leumtocht wordt voor de 25e keer gehouden door wandelclub DVG Gennep. De verschillende routes gaan door de omgeving van Gen nep en het Maasduinen gebied. In Heijen is een rustplaats met op zondag muziek van joekskapel Neve de Diepvries. De afstanden en starttijden zijn op beide dagen: 25 kilometer: 8.00-11.00 uur, 15 kilometer 8.00-12.00 uur en 6 en 10 kilometer 8.00-14.00 uur. Het inschrijfbureau sluit om 17.00 uur. Startplaats van deze tocht is Buurt huis Van Ons aan het Norbert- plein in Gennep. Meer inlichtin gen zijn verkrijgbaar via telefoon (0485)517723 en (0478)513415 of via h.h.kusters@home.nl. 700 Jaar geleden bestond Vier lingsbeek al als dorp. In een acte uit 1308 wordt Vierlingsbeek het eerst vernoemd. Zondag 31 augus tus is een replica hiervan in het Koningskerkje te bezichtigen. De Oude Schoenendoos toont rondom deze replica een presentatie die eerst in Vierlingsbeek te zien is en later op meer plaatsen in de regio. Op zondag 31 augustus is het ook de dag van Houd D'n Bekse Toren overeind. Om hier een bijdrage aan te geven heeft de Oude Schoenen doos in het archief rondgekeken en een aantal historische prenten en foto's bij elkaar gezocht die een goed overzicht geven van de kerktoren in het verleden en het heden. Het Koningskerkje is open op 31 augustus van 13.00 tot 17.00 uur. Ook is er iemand van De Oude Schoenendoos aanwezig om meer Sinds augustus 2006 woont Bettine Vriesekoop samen met haar zoontje Tymo in Peking. In Het Jaar van de Rat schrijft ze in heldere en sprankelende zinnen over haar dagelijks leven in China en over hoe het land zich voorbereidt op de Olympische Spelen. Over het reizen per fiets of per trein, over bijzondere ont moetingen en curieuze huwe lijksmarkten, over eten en over de stormachtige Chinese vooruit gang. Omdat Vriesekoop zelf deel uitmaakt van de bevolking weet ze diep door te dringen in de Chi nese psyche en kan ze als geen ander haar licht werpen op gevoe lige kwesties rond mensenrechten en milieupolitiek. Het Jaar van de Rat is een persoonlijk boek vol scherpe observaties en alledaagse zorgen van een moeder die het zelf moet zien te rooien in haar nieuwe vaderland. Bettine Vriesekoop (1961) is correspondente voor NRC Han delsblad. In 1982 en 1992 werd ze Europees kampioen tafeltennis. uitleg te geven. Voor meer foto's uit de geschiedenis van Vierlings beek kan men kijken op www. stichtingdeoudeschoenendoos.nl. Dag van de Wijk Wijkplatform Brukske houdt op zaterdag 13 september van 11.00 tot 17.00 uur op het Kioskterrein de Dag van de Wijk. Het wordt een middag waarop de wijk zich aan de bewoners van het Brukske en belangstellenden wil presenteren met informatie en entertainment. Deelnemende organisaties zijn de politie, Gemeente Venray, Wonen Venray, wijkkantoor Brukske, peu terspeelzalen, de Turkse gemeen schap, Synthese en natuurlijk het Wijkplatform Brukske. De muzika le omlijsting wordt verzorgd door de Dikke Nillusband. Vriesekoop schreef eerder twee boeken over China: het uiterst succesvolle Bij de Chinees, over Chinese gewoonten en gebruiken, en Heimwee naar Peking, over haar leven als topsporter. Het Jaar van de Rat is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. Prijs: 16,90 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Tijdens het dorpsfeest in Vierlingsbeek op zondag 31 augustus maken veel lokale artiesten hun opwachting. Zo gaan Margreet, Dinie en Petra op het podium aantreden als The Three Niegries met prach tige meezingers uit de jaren '60 en doen Willy en Rian het in Nederland bekende duo Ryder na. Ook verzorgt Hans Coolen, die verleden jaar zijn eerste cd uit bracht en inmiddels tot in Ahoy is doorgedrongen, een optreden. Een combi van zangers en zange ressen van de zangverenigingen Groeningen en Vondel treedt aan en Fourleft Creek zorgt voor wat jazzy funk. Deze groep bestaat uit Vierlingsbekenaren Stephanie Roos en Joris Weerts en verder uit nog enkele jeugdige artiesten uit Boxmeer en uit Gemert. Een groep brugklassers treedt op als de Bék Stone Boys en zij bren gen zelf herschreven nummers over Vierlingsbeek ten gehore. Al deze optredens worden afgewis seld met het uitreiken van prijzen van de grote torenloterij, van de sponsorloop en van de verkleed- wedstrijd van de PLUS Wandel- 4Daagse. De prijsuitreiking vindt plaats onder het toeziend oog van de heer en mevrouw Rief van Notariskantoor Vierlingsbeek. Aan sluitend vermaakt de Dikke Nillus Band de aanwezigen. Bovenstaand programma wordt afgedraaid in de grote zaal van Zalencentrum Con cordia. In het café wordt een pro gramma dat geheel aan de jeugd is gewijd gepresenteerd. Ze hebben een eigen discotheek en een eigen podium, waarop gedanst, gezon gen en gemusiceerd wordt. Buiten is voor de jeugd een springkus sen opgesteld. In een speciale eethoek zijn snacks verkrijgbaar, waardoor het verblijf tijdens het Vierlingsbeekse en Groeningse dorpsfeest nog aangenamer is. Leden van zanggroep Evergreen en een aantal vrijwilligers, assiste ren bij het verzorgen van de hap jes en de drankjes, waardoor weer extra opbrengsten voor de toren beschikbaar kunnen komen. In het Koningskerkje maakt de Oude Schoenendoos een combitentoon stelling met 700 jaar Vierlingsbeek en de Toren van oud naar nieuw. Het Koningskerkje is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De dag in Zalencentrum Concordia duurt van 16.00 tot 21.00 uur. De eerste aflevering van het radioprogramma Waar zijn de Troubadours gebleven? ging op 2 september 1993 in Deurne de lucht in. De enige keren dat het programma niet uitgezonden werd, was als er uitzenduren afge staan moesten worden in verband met bijvoorbeeld eindexamen programma's. Voor de rest gingen de uitzendingen altijd door. Ook de overstap van Omroep Deurne naar Omroep Venray verliep naad loos. De ene donderdag werd er afscheid genomen van de luiste raars in Deurne, de week erop kregen de luisteraars in Venray een welkom. Het programma is altijd een mengeling geweest van Limburg en Brabant. Op 4 septem ber 2008 wordt het vijftienjarig bestaan gevierd in café De Muzi kant in Neerkant. Op deze specia le avond zijn er optredens zijn van Jacky Pourchez (Susteren), Marie Christien (Volkel), Ruud van der Heijden (Best), Jules Willems (Ule- straten), Duo C'est la Vie (Mun- stergeleen), Chris Williejan (Hel mond), D'r Wielly (Hoensbroek), Sjef Diederen (Hoensbroek) en Waizennutmar (Beek en Donk). Het repertoire van deze artiesten is niet alleen maar dialect, maar een mooie weerspiegeling van het repertoire dat al vijftien jaar iede re week te beluisteren is. De tech niek wordt verzorgd door Erik van Otterdijk, die meer dan tien jaar vaste technicus van het program ma was. Iedereen die samen met programmamaker Oscar Hovens dit feest wil vieren is vanaf 20.00 uur welkom in café De Muzikant. Proefles t'ai chi ch'uan In samenwerking met de Volks universiteit Venray houdt BiblioNu in haar locatie Venray proeflessen over de bewegingsvorm t'ai chi ch'uan. De eerste proeflesles is al vol, daarom wordt er een tweede les gehouden op dinsdag 9 septem ber van 20.30 tot 21.45 uur aan de Merseloseweg 59-T'ai chi ch'uan is een Chinese bewegingskunst die berust op een eeuwenoude traditie. De oefenvorm combi neert beweging, aandacht, medita tie en vechtsport. Door de zachte en rustige manier van bewegen is de vorm uitstekend geschikt voor mensen van alle leeftijden. De opeenvolgende bewegingen vloeien dusdanig samen, dat rust en beweging van lichaam en geest in gelijke mate geoefend worden. Deze bewegingskunst heeft niet alleen een positieve uitwerking op de spieren, de pezen, het bind weefsel en de gewrichten, maar heeft ook een regulerende invloed op de organen. Het is een fantastische oefen vorm om lichaam en geest met elkaar in overeenstemming te brengen en beide harmonisch te ontplooien. Plaatsen voor deze informatiebijeenkomst zijn te reserveren via e-mail ejacobs@ biblionu.nl. of in alle bibliotheek vestigingen van BiblioNu. Mocht men na deze bijeenkomst interes se hebben in een cursus over dit onderwerp, dan kan men terecht bij de Volksuniversiteit. Vrijwilligersdag 't Freulekeshuus De jaarlijkse vrijwilligersdag van Museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat in Venray wordt dit jaar gehouden op zaterdag 30 augus tus.Tijdens deze dag worden alle vrijwilligers, die zich het hele jaar ingespannen hebben op verschil lende gebieden in het museum, in het zonnetje gezet. Het museum is daarom deze dag gesloten voor het publiek. Op zondag 31 augus tus is het museum weer gewoon geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Bezoekers zijn dan van harte welkom om de vaste collectie of de tentoonstelling Oersurvival te bezoeken. Deze tentoonstelling loopt nog tot en met 21 septem ber. Het museum is geopend op woensdag, zaterdag, zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Nachtvlindernacht De Nationale Nachtvlindernacht wordt gehouden op vrijdag 29 augustus en deze dag zijn er over al in het land excursies om het nachtvlinderleven waar te nemen en te beleven. IVN-Geysteren-Ven- ray is vrijdag 5 september van de partij met een nachttocht op zoek naar vlinders. Vertrek is om 22.00 uur op de parkeerplaats bij de voetbalvelden van Geijsteren. In het kader van de Muziek Biennale Niederrhein gaat Erie Vloeimans met zijn project Gatecrash op donderdag 4 sep tember optreden in het Oda- park in Venray. Het nieuwe collectief van deze trompettist zoekt de grenzen op met haar elektronische jazzsounds vol sensuele energie. Het concert begint om 20.00 uur en kaar ten zijn verkrijgbaar via de lokale VW en het Odapark via telefoon (0478)513690). Vloeimans, componist en trom pettist, is al meer dan twintig jaar succesvol op alle jazzpodia. Zijn nieuwe avontuur heet Gatecrash. In zijn zoektocht naar muzikale vrijheid creëert hij samen met zijn band een 'groovy' elektronisch geluid en transparante klankland schappen. Deze bijzondere sound klinkt experimenteel, maar niet te 'intellectueel', want door de enorme drive en de zinderende energie heeft hij het publiek onmiddellijk in zijn greep. Gate crash bestaat naast Vloeimans uit Jeroen van Vliet (toetsen), Jasper van Hultem (drums) en Gulli Gud- mundsson (bass). Verwondering, verontrusting, provocatie, het Odapark staat regionaal en daar buiten bekend als een eigenzinnig centrum voor hedendaagse beel dende kunst. In de bosrijke setting zijn in de open lucht sculpturen van internationale kunstenaars te zien. Centraal in het park ligt het ruim honderd jaar oude Theehuis waarin spraakmakende tentoon stellingen en kunstprojecten wor den gehouden. Deze inspirerende ruimte doet zo nu en dan ook dienst als concertlocatie. Van 29 augustus tot 23 november vindt voor de eerste keer de Muziek Biennale Niederrhein plaats. Tij dens dit unieke, grensoverschrij dende festival worden in de hele Niederrhein, het grensoverstij- gende gebied dat zich uitstrekt van Arnhem tot Keulen, zo'n zestig concerten gepresenteerd. Het thema van deze eerste editie is Passanten. De Niederrhein is door de tijd heen altijd een 'door gangsgebied' geweest. Romeinen, Franken, Merovingen, Spanjaar den, Fransen en Pruisen kwamen, kruisten hun degens en verover den het gebied.Allemaal lieten ze, zogezegd en passant, hun sporen achter in de stille Rijn-Maasvlak te. De taal, de gebruiken en de denkwijzen smolten samen en vormden de basis voor een uniek wereldburgerschap, waardoor een dynamische culturele uitwisseling ontstond. De concerten vinden plaats in kastelen en burchten, kloosters en kerken, landhuizen en boerderijen, parken, tuinen en musea. Naast klassieke muziek en orgelconcerten, is er hedendaagse muziek en jazz en worden er ver rassende combinaties gezocht met dans, film en toneel. Uitgebreide informatie over Muziek Biennale Niederrhein is te vinden op www. muziekbiennaleeu Het Singers Vrouwen Klein koor uit Laren reist op zaterdag 30 augustus voor de derde keer af naar Het Koningskerkje in Vier lingsbeek voor een concert. Op zaterdagavond 30 augustus brengt het koor onder leiding van dirigent Ebo Roek een afwisselend pro gramma met hele oude en nieuwe muziek. De dames zingen over de liefde, het leven en de seizoenen. Aanvang 20.00 uur. Reserveren kan via koningskerkje@home. nl. of telefoon (0478)632172. Voor meer informatie zie www. koningskerkje.nl. Kunst Cultuur Bettine Vriesekoop Het Jaar van dag km* v*bs tmutespop

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19