Millenniumdoelen I Mariakapel springlevend religieus erfgoed Danscentrum Janssen 25 jaar 1 Inlooprepetitie Harmony Oostrum leren \okters Dierendokters Venray naar nieuwe kliniek TlierenSvx ■piokters Dierendokters Venray gaat verhuizen! Peuterspeelzalen millennium BEZORGEN? KORTINGEN VAN 30% 40% 50% GEREEDSCHAP - TUIN - ELECTRA LEO HENDRIKS Thuiszorg nodig? thuiszorg noord-limburg PEEL EN MAAS Vanaf 27 augustus zijn wij gevestigd op: Stationsweg 111a v 5803 AA Venray JÊ tel: 0478-581336 I®pl #fT JBk 0478-515545 Wf "4 www.uwdierendokter.nl Feestelijke Open Dag op 5 oktober! info@uwdierendokter.nl PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF FAUNALAND VAN GROOTEL ontwikkelingsdoel^ Bel (0478) 52 62 62 proteion Donderdag 21 augustus 2008 - Pagina 7 In een serie artikelen stelt Bart Veldpaus namens het Mondiaal Platform Venray de millenniumdoelen voor. Tij dens de Werelddag in Venray op zondag 28 september wordt er ruim aandacht besteed aan deze voor de kansarme mede mens zo belangrijke onder werpen. De armoede halveren en minder mensen honger ten opzichte van 1990. In 2000 hebben regeringsleiders van de 189 landen met elkaar afge sproken om vóór 2015 belang rijke vooruitgang te boeken op het gebied van armoede, onderwijs, gezondheid en milieu. Deze week meer over Millenniumdoel 6: in 2015 is de verspreiding van aids, malaria en andere dodelijke ziektes gestopt. Wereldwijd zijn 40 miljoen vol wassenen en twee miljoen kin deren besmet met het hiv-virus. Millenniumdoel 6 houdt in dat voor 2015 de verspreiding van aids, malaria en andere dodelijke ziektes is gestopt en zo mogelijk is teruggedrongen. Sinds 1981, na de ontdekking van het virus dat aids veroorzaakt en de afweer van het lichaam verstoort, zijn er twintig miljoen mensen aan aids gestor ven. Hier in het westen kunnen door medicijnen de lichamelijke gevolgen onderdrukt worden. In derdewereldlanden sterven echter nog steeds veel mensen door aids, omdat zij geen gebruik kunnen maken van medicijnen. Slechts 7% van alle besmette mensen kan voldoende gebruik maken van medicijnen. Elke dag weer wor den er ongeveer 14.000 mensen met het hiv-virus besmet. Vooral jongeren lopen veel risico, mede omdat er onvoldoende informatie en voorlichting gegeven wordt. Wereldwijd zijn 40 miljoen vol wassenen en meer dan twee mil joen kinderen besmet met het hiv/aids virus, waarvan 25 miljoen in het continent Afrika en zes mil joen in India. In Afrika is aids de belangrijkste doodsoorzaak. In arme landen lopen vooral meisjes en vrouwen een verhoogd risico. Dit komt door armoede, seksu eel geweld en de vaak lage soci ale status van vrouwen. In Afrika daalt de levensverwachting, in de toekomst wellicht zelfs tot onder de 35 jaar. Schaamte, het gebrek aan condooms, besmette naalden bij druggebruik en onvoldoende voorlichting maken het moeilijk deze ziekte terug te dringen. Er is momenteel een explosieve toena me in Oost-Europa en Azië. Malaria, veroorzaakt door mug genbeten, komt het meeste voor in Afrika (90%). Met een eenvoudige klamboe zou er veel leed bespaard kunnen worden. Toch slapen nog Dierendokters Venray ver laat het pand aan de Oude Oostrumseweg. Met ingang van 27 augustus kunnen huis dieren en hun baasjes terecht op de Stationsweg lila in Venray. Op deze nieuwe loca tie biedt Dierendokters vanuit een moderne kliniek de best mogelijke zorg aan alle soor ten gezelschapsdieren. De nieuwe kliniek is voorzien van uitstekende onderzoek- en behandelingsvoorzieningen. De dierenartsen beschikken er over een digitaal röntgenapparaat, maken regelmatig echo's en zijn in staat om snel bloedonderzoek uit te voeren. Ook is er hier de moge lijkheid om uw huisdier te laten maar 5% van alle kinderen in Afri ka onder een klamboe, omdat de ouders geen geld hebben er een tje te kopen. Wereldwijd hebben een miljoen mensen malaria. Er is meer dan $3 miljard nodig om malaria adequaat te bestrijden, er is slechts 600 miljoen. Tuberculose (TBC) tast de lon gen en andere delen lichaams functies aan. Als tbc niet behan deld wordt met penicilline kan het slachtoffer er aan sterven. Elk jaren worden er nog bijna negen miljoen mensen besmet en ster ven er 1,3 miljoen mensen aan de gevolgen van tbc. Zoals al eens eerder vermeld hebben alle men- trimmen. Dierendokters Venray is van maandag tot vrijdag dagelijks geopend van 8.30 tot 18.30 uur. Men kan telefonisch een afspraak maken voor een behandeling. Voor klanten uit Venray en omge ving blijft de dierenkliniek bereik baar via de telefoonnummers (0478)581336 en (0478)515545. Dierendokters is daarnaast voor spoedgevallen 24 uur per dag bereikbaar en beschikt hiervoor vanaf 1 september over het nieu we spoednummer 0900-5551777. Op zondag 5 oktober houdt Die rendokters Venray een feestelijke open dag. Tussen 12.00 en 16.00 uur kunnen belangstellenden dan een kijkje nemen achter de schermen van de nieuwe kliniek. Tevens is er een informatiemarkt sen recht op een nabije, goede en betaalbare gezondheidszorg. Wereldwijd zou er veel meer aan dacht moeten zijn voor preventie en voorlichting over deze ziektes. Aids, malaria en tbc zijn echter meer dan gezondheidsproblemen. De negatieve gevolgen voor de maatschappij en de economische ontwikkeling van de getroffen landen is enorm. Door met name aids valt in veel Afrikaanse dorpen de leeftijdsgroep 20-40 jarigen bijna helemaal weg. In Afrika zijn vijftien miljoen kinderen een of beide ouders door aids verloren. Bart Veldpaus (Helpende Handen) bartveldpaus@hotmail.com en worden er diverse activiteiten gehouden. Ten slotte is er een fotowedstrijd uitgeschreven. Stuur een leuke foto van uw huisdier naar Dierendokters op en win een mooie prijs. Kijk op www.uwdierendokter. nl. voor meer informatie. De die renartsen van Dierendokters in Venray zijn bevoegd om alle dier soorten te behandelen. Onder het motto Uw dier, Onze zorg helpen ze dagelijks niet alleen honden en katten, maar ook fretten, konijnen, cavia's, kleine knaagdieren, vogels, schildpadden en andere reptielen. Binnen de bedrijfsvoering van Dierendokters wordt de inrich ting en organisatie van de praktijk voortdurend getoetst aan de over- heidsbepalingen op het gebied van arbeidsomstandigheden, apo theekregelgeving en milieuwet geving. Hiermee voldoet Dieren dokters aan de hoogst mogelijke kwaliteitseisen. De medewerkers houden hun vakkennis continue bij door nascholing, literatuurstu die en samenwerking met diverse specialisten. Ze zijn daardoor op de hoogte van de nieuwste tech nieken en therapieën voor alle gezelschapsdieren. Naast de die renklinieken beschikt Dierendok ters ook over een eigen apotheek en een trimsalon. Men kan daar terecht voor de vachtverzorging van diverse diersoorten door rijks- gediplomeerde trimmers. Meer informatie staat op www.uwdie- rendokter.nl. RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Vjop Support dakwerken V.O.Fy Stationsweg 124B Venray-Oostrum nieuw spoednummer ff 0900-5551777 (per 1 sept.) Het jaar 2008, landelijk uitge roepen tot jaar van het Religi eus Erfgoed, is voor de provin cie Noord-Brabant aanleiding geweest om in de provincie een diversiteit aan activiteiten te ontplooien en te ondersteu nen onder de titel: Geloven in Brabant. In het kader hiervan heeft de Mariakapel in Hol- thees, deels in samenwerking met andere kapellen in de gemeente Boxmeer, deels zelf standig een programma van activiteiten ontplooid, die dui delijk moeten maken dat de Mariakapel een springlevend religieus erfgoed is. In de maanden september en oktober zullen diverse activiteiten duidelijk maken dat aan religieus erfgoed nieuwe betekenissen, nieuwe functies kunnen worden toegekend. Daarmee wordt bevor derd dat de bewoners in de regio kennis blijven nemen van de veel heid aan religieus erfgoed, van de schoonheid ervan, daarmee wordt bevorderd dat het religieus erf goed in stand gehouden wordt, goed onderhouden wordt, omdat het ook vandaag nog goed dienst kan doen, en daarmee wordt bevorderd dat het culturele, reli gieuze en spirituele leven in onze regio nieuwe mogelijkheden krijgt. Het gehele project in de kapel is mede mogelijk gemaakt door een projectsubsidie van de provincie Noord-Brabant en een bijdrage van de gemeente Boxmeer. Allereerst wordt op zaterdag 6 en zondag 7 september een expo sitie gehouden door vijf kapellen in de gemeente Boxmeer. De expo sitie heeft als titel meegekregen Datare. De deelnemende kapellen zijn de Weijerkapel in Boxmeer, de kapel in het kloosterhuis van Sambeek, de Anthoniuskapel in Groeningen, het Koningskerkje in Vierlingsbeek en de Mariaka pel. In dit weekend wordt er een unieke gelegenheid geboden om kennis te maken met het werk van beeldend kunstenares Yvonne Struys uit het Groningse Nieuw- olda. Bekend geworden is Yvonne Struys als vervaardiger van monu mentale en poëtische hemden, kleden, gewaden als kimono's, kazuifels en strijdhemden, maar ook van fragiele, subtiele synthe ses van ruimtelijke objecten met tekstrollen of tekstfragmenten. Schilderijen met daarop beves tigd een gewei, vleugels, kleine plastieken en tekstfragmenten zijn eveneens kenmerkend voor haar werk. Haar composities, vaak getoonzet in aardse kleuren, zitten vol symboliek en ritmiek. In feite draait alles in haar werk om ver gankelijkheid, het verdwijnen van leven in de oceaan van tijd, maar ook het weer bij elkaar brengen van resten, fragmenten en groei ende inzichten om zo tot een ver dere verdieping te komen. De vijf kapellen verzorgen een overzichts tentoonstelling van haar werk. Op iedere locatie wordt werk van haar tentoongesteld, en deze deel- tentoonstellingen vullen elkaar aan en nodigen het publiek uit om deze tentoonstelling als een kuns troute op te vatten. Een bezoek aan één of enkele deelexposities is echter ook mogelijk. Tevens vinden er in dat weekend in de diverse kapellen nevenactiviteiten plats, zoals een orgelconcert in de Weijerkapel op zaterdagmiddag, een concert in het Koningskerkje eveneens op zaterdag in de vorm van een muzikale improvisatie op het werk van Yvonne Struys, en een lezing op zondagmiddag om 14.00 uur in de Mariakapel door Daan van Speybroeck, filosoof, over het werk van Hildegard van Bingen, non, dichteres en com poniste, door wie Yvonne Struys zich onder andere in haar werk heeft laten inspireren. De expo sitie is op alle locaties op beide dagen te bezoeken tussen 11.00 en 17.00 uur. De Mariakapel ver volgt haar activiteiten in septem ber een week later op zondag 14 september met haar deelname aan de landelijke Monumenten dag. De landelijke Monumenten dag heeft als thema meegekregen Sporen. Naast een bezoek aan het monument Mariakapel, op zich zelf al een belangrijk spoor van uit het verleden, zal op deze dag in de kapel aandacht geschonken worden aan het thema: "Sporen in het landschap". Om 11.00 uur en nog eens om 15.00 uur verzorgt Gerard Lucassen een lezing over sporen die te vinden zijn in het landschap in de directe omgeving van Holthees en Smakt. De lezing wordt ondersteund met fotomate riaal in een powerpoint presenta tie van plaatsen in dit gebied. Waar ligt de St. Jozefberg, en hoe komt die aan haar naam, waar hebben vroeger steenovens gestaan, en hoe zie je dat nu nog terug in het landschap, hoe komt de Bredeweg aan haar naam, waar bevond zich de watermolen uit 1347 in het Beekdal? Een ieder die geïnteres seerd is in de geschiedenis van dit gebied, die oog wil krijgen voor de sporen, die het verleden in dit landschap heeft achtergelaten, zal deze lezing niet willen missen. Naast deze lezing zal in de kapel het boekwerk De Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden van uitgeverij Isaak Tirion, uitge geven in 1740, ter inzage liggen met een geopende pagina over de regio Noord-Oost-Brabant. De expositie Datare op 6 en 7 sep tember en de activiteiten op 14 september tijdens Open Monu mentendag zijn gratis toegankelijk in de Mariakapel. Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo 'PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Men kan peuters komen aanmelden voor de peuterspeelzaal op don derdag 28 augustus op het kantoor van de Stichting, Bergweg 4 (het gebouw Clockert) op de eerste verdieping, trap op en meteen links naast de trap. Men is welkom tussen 8.30 en 16.30 uur. De inschrijving is voor de peuterspeelzalen: Blokkendoos (Kruidenlaan 161). 't Ukke- nest (Kapelweg 4, Leunen). Hummeltjeshoek (Bachstraat 14a). Sam Sam (bij basisschool Estafette. Mierenhoop (Hubenhof 67). Kleurdoos (bij basisschool de Toverbal). Paddestoel (Wilgenlaan 10). Informatie of inschrijfformulieren zijn ook aan te vragen via telefoon (0478)586498, via peuterspeelzalenvenray@hetnet.nl. of te downloaden via www.peu- terspeelzalenvenray.nl. Peuters kunnen worden ingeschreven vanaf de leeftijd van 18 maanden. Vanaf twee jaar worden de peuters, mits er plaats is, geplaatst op de peuterspeelzaal en de gekozen groep. Voor sommige groepen bestaat een wachtlijst. De volgende inschrijfdata zijn op 25 september, 30 oktober, 27 november en 18 december. Dans- en partycentrum Jans sen in Venray viert dit jaar het 25-jarig jubileum. Zondag 24 augustus houdt het danscen trum aan de Raadhuisstraat open huis van 14.00 tot 17.00 uur met voorafgaand kinder matinee vanaf 13.00 uur. Daar naast heeft iedereen de moge lijkheid om het danscentrum op zondag 31 augustus vanaf 19.00 uur te bezoeken. Raadhuisstraat 6 stond in Ven ray bekend als Hotel-restaurant De Burggraaf. Op 23 maart 1983 ging de sleutel van het pand naar de nieuwe eigenaren van danscen trum Janssen. Na zes weken kei hard werken werd het pand omge toverd in een grote dansvloer van 200 vierkante meter met gezellige zitjes en een bar. In mei werd het danscentrum in gebruik genomen voor de laatste lessen van dat sei zoen en werden meteen de eerste feesten en bruiloften gedraaid. Het ledenaantal groeide snel en een tweede en derde verbouwing in 1986 en 1989 waren noodzakelijk. Die aanpassingen resulteerden uit eindelijk in een zalencentrum met een groot aantal mogelijkheden. Veel Venraynaren van toen 13, 14 jaar vonden er hun eerste grote liefde, romances bloeiden op en eindigden vaker in een huwelijk. Van deze leerlingen zitten nu alweer de volgende generaties op dansles. Niet alleen de jeugd maar ook gehuwden en senioren vonden de weg naar het danscen trum. Er werden thema-avonden georganiseerd zoals een Tiroler of een Indonesische avond. Ook wer den er veel bruiloften en andere feesten gevierd in de afgelopen 25 jaar. Er is inmiddels veel veranderd en kinderen zijn nu de grootste doelgroep. Zij maken op speelse wijze kennis met muziek en dans. Nieuw in het programma is bij voorbeeld een cursus Just Latin. Hiermee mikt Danscentrum Jans sen speciaal op scholieren. Tij dens deze cursus worden alleen Latijns-Amerikaanse dansen (cha cha, samba, salsa) aangeleerd op hedendaagse muziek. Verder is er een cursus Latin Solo waarin de Latijns-Amerikaanse dansen alleen kunnen worden gedanst. Ook nieuw is de cursus Stiletto Work out waarin het accent ligt op vrouwelijke bewegingen en hoge hakken. Een cursus die uitermate geschikt is voor hen die zich onze ker voelen, maar zichzelf meer willen presenteren. Daarnaast zijn er ook voor gehuwden, alleen- gaanden en senioren voldoende nieuwe cursussen. Kijk voor het volledige lesaanbod en rooster op website www.dansenenfeesten. nl Jorianne volgt op dit moment diverse opleidingen die haar nog meer ontwikkelen richting street- dance, hiphop en kinderlessen. Het dans- en partycentrum heeft een nieuw concept ontwikkeld waarbij u kennis kunt maken met de voortreffelijke keuken onder leiding van Erik. Om het jubileum extra glans te geven is er een reünie op vrij dag 5 september. Op deze avond zijn alle leden en oud-leden van harte welkom vanaf 21.00 uur om onder het genot van een drankje en een hapje herinneringen op te halen van de laatste 25 jaar. De avond wordt ingevuld met diverse demo's van wereldniveau en sprankelende klanken van een orkest. UITVERKOOP RAADHUISSTRAAT 36A VENRAY TEL. 0478-581069 Uit NIPO-onderzoek blijkt dat zingen de meest beoefende vrije tijdsbesteding is in Nederland. Ongeveer 600.000 Nederlanders besteden meer dan een uur per week aan hun zanghobby, meestal in koorverband. Koor Harmony uit Oostrum is opgericht in oktober 1975. Vanaf augustus 2007 is John Wauben uit Beesel de nieuwe diri gent. Met zijn grote passie voor muziek en een wijziging van het repertoire heeft koor Harmony een andere uitstraling gekregen. Harmony is een gezellig koor en bestaat uit 23 vrouwelijke leden, afkomstig uit Oostrum, Leunen, Venray, Holthees en Wanssum. Zij repeteren op donderdagavond van 19.45 tot 21.30 uur in basis school De Meulebeek in Oostrum. Het repertoire is heel divers en bestaat uit populaire muziek, soft- pop en musicalnummers. Meestal wordt de eerste zondag van de maand in de kerk gezongen en jaarlijks zijn er enkele andere Foto: Van Essen Fotografie concerten. Belangstellenden tus sen de 18 en 55 jaar kunnen op donderdagavond 28 augustus de inlooprepetitie bezoeken. Meer informatie is verkrijgbaar bij bestuurslid Petra Vermeulen via telefoon (0478)531963- DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST HUM.UIWÜ is de verspreiding van ziektes als aids en malaria gestopt huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering ,i 1 iiiu vvvi 11 icilaci 1 www.thuiszorgnoordlimburg.nl J tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7