Wm$mm WÉÈÊÈÈmm Groot verschil stad en platteland Opknapbeurt sporthal Servaashof Meer duidelijkheid over accommodaties Geen woningen Molenhofweg i Kurstjens Julicher Meijer PEEL EN MAAS Locatie in Brabander te klein, kosten vallen veel hoger uit De komst van een exper tisecampus in nieuwbouw wijk Brabander is onzeker geworden. Uit een onderzoek blijkt dat de beoogde locatie van 3.600 vierkante meter te klein is. Het is ook niet wen selijk om kinderen van nul tot dertien jaar onder te brengen in een gebouw van meer dan twee verdiepingen. Aanvanke lijk werd gesproken over een investering van 4,5 miljoen euro. Dit bedrag is nu al opge lopen tot 11 miljoen euro. Het college heeft vorige week niet ingestemd met de vervolgaan pak. De expertisecampus werd vorig jaar gelanceerd als 'De Droom van Venray'. Het initiatief is afkomstig van de schoolbesturen Stichting Primair Onderwijs Venray en Regio (SPOV), Stichting Speciaal Onderwijs Noord- en Midden Limburg (SSONML), Dynamiek Scholengroep en onderwijsstich- ting De Wijnberg. De opzet is een campus waarin een basisschool, een school voor speciaal basison derwijs en voor leerlingen met een verstandelijke beperking en gedragsproblemen gaan samen werken. Tevens zou er plek zijn voor meerbegaafde kinderen, peuterspeelzaalwerk en kinderop vang. Afgesproken was dat er een haalbaarheidsonderzoek zou komen dat wordt voorgelegd aan de gemeenteraad. Maar dit blijkt een stap te ver. Het onderzoek door het bureau Nibag heeft nog te veel onbeantwoorde vragen. Zo is er nog veel onduidelijk heid over de leerlingenaantallen. Er is slechts sprake van aannames die in de praktijk heel anders kun nen uitpakken. De deelnemende partijen hebben hun ruimtebe hoeftes aangegeven. Hierbij is ook gekeken naar een gezamen lijk gebruik. De globale omvang van de expertisecampus komt uit op 5.400 vierkante meter bruto vloeroppervlak. Hierbij is geen rekening gehouden met buiten ruimten en parkeren. Het rapport geeft een aantal mogelijkheden voor de vorm en omvang het gebouw. Daarbij is sprake van vier of vijf bouwlagen. De deelnemende partijen hebben in het overleg van 3 juli besloten dat dit onderwijsinhoudelijk niet wenselijk is. De visie is om ruim ten zoveel mogelijk gezamenlijk te gebruiken en verschillende vor men van onderwijs door het hele gebouw te laten plaatsvinden. Een gebouw van vier bouwlagen past niet in deze visie.Voor kinderen in de leeftijd van nul tot dertien jaar is zo n hoog gebouw zelfs onge schikt. De voorkeur gaat uit naar maximaal twee bouwlagen.En dan de financiën. De gemeente moet opdraaien voor de kosten. Onder wijsinstellingen als Mutsaersstich- ting, Kleur, SPV en SSK huren de lokalen en ruimten. De voorlopige kostenraming van 11 miljoen euro valt veel hoger uit dan eerst werd gedacht. Al voor het haalbaarheidson derzoek hebben gemeente en SPOV hun voorkeur uitgesproken voor de wijk Brabander. Eerder lukte het niet om hier een nieuwe brede school op te richten vanwe ge een te lage leerlingenprognose, waardoor de stichtingsnorm niet werd gehaald. De opzet is nu dat basisschool De Toverbal aan de St. Ursulastraat verhuist naar de expertisecampus. Hetzelfde geldt voor van Focus, de enige Venrayse basisschool voor speciaal onder wijs, die nu aan het Groenwolt- sepad is gevestigd. Nibag conclu deert dat het beschikbare stuk grond in Brabander van 3-600 vierkante meter te klein is. Het programma van eisen kan op deze plek niet gerealiseerd worden. Een aanbeveling is om tot vergroting van het perceel te komen op de beoogde locatie. De gemeente zal hiervoor in de slag moeten met de projectontwikke laars die de gronden in bezit heb ben. Een andere mogelijkheid is om een onderzoek te starten naar een andere locatie. Deze vragen moeten eerst beantwoord wor den voordat dat gemeenteraad een besluit kan nemen. De com missie Maatschappelijke Diensten bespreekt in de vergadering van donderdag 4 september de ont stane situatie. r vj* Het ommetje in en rondom Heide wordt op zaterdag 23 augustus feestelijk geopend. De Honingraat Wandelroute heeft vijf kleurenroutes, elk te volgen via gekleurde honing raatpijlen. Bovendien kan men via de knooppuntenroute van knooppunt naar knoop punt wandelen. De knooppuntenroute sluit aan op die van de aangrenzende Ven rayse kerkdorpen. De start van alle routes is op het Dorpsplein in Heide, bij de Imker. Hier is een informatiebord geplaatst waarop alle routes zijn aangegeven. De prijsvraag Creëer je eigen Omme tje bood Dorpsraad Heide de mogelijkheid om een aantal wan delroutes aan te leggen. Hiervoor werd via de Stichting Instandhou ding Kleine Landschapselementen (IKL) door de provincie een subsi die toegezegd. Voor de uitvoering kreeg Heide de nominatie Kern met Pit en door de actie Doe een Wens een bijdra ge van Rabobank Venray. Voor de kinderen van basisschool de Hei is in samenwerking met Staats bosbeheer, Jeugdnatuurwacht en gemeente Venray een natuurleer pad aangelegd aan de Nachtegaal- weg. SBNL, de organisatie voor particulier en agrarisch natuurbe heer, zorgde voor de aanplant bij het leerpad. De geplante bomen en struiken groeien gestaag. Er is extra lesmateriaal aangeschaft, zodat de kinderen hier verschil lende proefjes kunnen uitvoe ren. De jongelui van Hobbyclub Heide hebben de vogelnestkastjes, geschonken door de Jeugdnatuur- wacht in elkaar gezet. Deze nest kastjes worden her en der langs de route geplaatst. Een groot aan tal vrijwilligers heeft de handen uit de mouwen gestoken om dit project te realiseren. Inmiddels staan, dankzij de leden van KBO Heide, de paaltjes op hun plaats. De folders zijn klaar, de laatste hand wordt gelegd aan pijltjes, bankjes en bordjes. Het Dorps plein is het centrum van Heide met naast de kerk en de school ook de jeu-de-boulesbaan en de picknickplaats. Dat laatste is wel nodig, want hoewel Heide in de vorige eeuw beroemd was om zijn cafés, is er tegenwoordig geen pleisterplaats meer. Men dient dus een eigen rugzakje mee te nemen om tijdens de wandeling op de grote stille Heide plaats te kunnen nemen op een bankje, genietend van natuur en vredigheid. De rou tes voeren over (land)wegen en langs beken, maar ook langs een groot aantal kapelletjes en veld- kruisen. Op enkele punten zijn borden geplaatst met informatie over het verleden van Heide. Het is mogelijk om met openbaar ver voer naar Heide te komen, want aan het Dorpsplein is ook een bushalte. Het wandelpadentraject wordt in gebruik genomen op zaterdag 23 augustus. Om 14.00 uur wordt op het Dorpsplein het startsein gegeven, gevolgd door een korte wandeling. GGZ onderzoekt bereikbaarheid psychiatrische zorg De GGZ Noord- en Midden- Limburg heeft regionale cen tra (RCG) in Roermond, Venlo en Venray. Opvallend is dat de meeste cliënten ook uit deze drie steden komen. Dit geldt zowel voor de verslavingszorg als voor de algemene psychi atrie. De GGZ gaat onderzoe ken waarom de verwijzing naar hulp in de kleinere plat telandsgemeenten ver achter blijft. De instelling denkt hier de bereikbaarheid en toegan kelijkheid voor zorg te kun nen verbeteren. In Venlo doet 2,2 procent van de inwoners een beroep op de GGZ. In Venray ligt het percentage op 1,9. De gemeenten Horst aan de Maas (1,34 procent), Meerlo- Wanssum (1,24 procent), Seve- num (0,93 procent) en Bergen (0,88 procent) vallen veel lager uit. Van de nieuwe cliënten uit Horst kiest 60 procent voor het RCG (Regionaal Centrum Geeste lijke Gezondheidszorg) in Venray en 40 procent voor het RCG in Venlo. In Meerlo-Wanssum kiest 85 procent voor Venray. Het beeld in Noord- en Mid den-Limburg wijkt niet af van de landelijke tendens. De steden Weert, Roermond, Venlo en Ven ray kennen een bereik van GGZ- cliënten dat boven het landelijke gemiddelde ligt. In tegenstelling tot de kleinere gemeenten die hier onder blijven. Landelijk zijn er concentraties van cliënten in de grootstedelijke gebieden. Voor zowel psychiatrie als verslavings zorg. Het verzorgingsgebied van de GGZ NML kent geen grootste delijke problematiek maar toch zijn de cijfers vergelijkbaar. De GGZ gaat onderzoeken waarom er in de dorpen minder vraag is naar specialistische zorg. De instelling heeft al enkele ver moedens. Op het platteland is er een andere sociale structuur. Pro blemen worden vaker in de eigen kring opgevangen waardoor er minder vaak een beroep wordt gedaan op externe hulp. In de ste den zijn er betere netwerken van verwijzingen naar zorg. Ook de fysieke nabijheid van de instellin gen draagt ertoe bij. De GGZ wil inzicht krijgen in het 'hulpzoekende gedrag' in klei nere gemeenten. En de rol die de sociale samenhang of een ander verwijspatroon hierin speelt. Wel licht liggen er kansen voor de GGZ om de bereikbaarheid en toegankelijk op het platteland te verbeteren. De verbouwing van de sporthal op Servaashof nadert zijn voltooi ing. In mei 2008 zijn de werk zaamheden gestart die de komen de maand zijn afgerond. De GGZ wil de sporthal straks vaker gaan verhuren aan derden. Dit past ook goed in streven van vermaat schappelijking van de zorg. Bij de renovatie is hiermee al rekening gehouden. Er is een extra ingang gemaakt die een aparte toegang geeft tot de grote zaal en twee kleedlokalen. De sporthal, die dateert uit 1967, heeft in de ingrij pende bouwplannen lang ter dis cussie gestaan. Uiteindelijk is afge lopen voorjaar toch besloten de sporthal aan de Oostsingel gron dig op te knappen. In de laatste veertig jaar is er weinig aan de hal gebeurd. Voordat de werkzaamhe den konden beginnen moest er eerst asbest worden verwijderd. De grote en kleine zaal zijn hele maal ontruimd. Alle oude appara ten en wandrekken zijn verwij derd en worden vervangen. Het plafond, de verlichting en de ver warming zijn vernieuwd. De vloe ren hebben een nieuwe toplaag gekregen en de wanden krijgen een frisse opknapbeurt. Drie behandelruimten van de afdeling fysiotherapie zijn bij de sporthal ingepast. De kleine zaal krijgt een nieuwe klimwand. Er komt ook een ontspanningsruimte met spie gels die bijvoorbeeld geschikt is voor dans. De fitnessruimte wordt uitgebreid met meer apparaten. De kleedkamers, douches en toi letten zijn opnieuw betegeld en voorzien van nieuw sanitair. Na de oplevering in september heeft de sporthal een veel betere uitstra ling gekregen. Het verhuur van de hal loopt via het facilitair bedrijf. Nog dit jaar uitsluitsel over turnhal en jeu-de-boulesbaan Verenigingen en instellin gen op het gebied van sport, onderwijs, cultuur en welzijn krijgen meer duidelijkheid over hun accommodaties. Ini tiatieven voor renovatie, uit breiding of nieuwbouw kun nen voortaan getoetst worden aan het nieuwe accommoda- tiebeleid. Wethouder Emonts (PvdA) presenteerde dinsdag de nota 'Eenheid in verschei denheid'. "Voorheen namen we de beslissingen vooral ad hoe", aldus Emonts. "Nu heb ben we een meetlat waarlangs we alle initiatieven objectief kunnen beoordelen." De politiek heeft hier al jaren lang op aangedrongen. Bouwiniti- atieven werden door de gemeente lang in de ijskast gezet. Eerst was het wachten op het multifunctio neel centrum (mfc) dat later weer werd afgeblazen. Daarna moesten de verenigingen wachten op het nieuwe beleid. Daardoor zijn enke le knelpunten ontstaan. Harmonie Euterpe en MMSK St. Petrus Ban den zijn inmiddels uit de brand. Zij krijgen een nieuw onderko men op sportpark De Wieën, op de plek van de skatebaan aan de Zuidsingel. Nog dit najaar krijgen gym nastiekvereniging St. Christoffel en JBC Venray'80 uitsluitsel. St. Christoffel wil de gymzaal aan de Langeweg verbouwen tot een vol waardige turnhal. JBC Venray'80 heeft het plan een overdekte jeu- de-boulesbaan te realiseren aan de Kempweg. In het eerste kwartaal van 2009 valt er een besluit over de sportparken. Er zijn wensen ingediend voor uitbreiding van kleedlokalen en voor de aanleg van kunstgrasvelden. SVOC'01 wil op sportpark De Heesakker een kunstgrasveld voor de korfbalclub. SV Venray zou graag twee bestaan de grasvelden vervangen door kunstgras. Het voordeel is dat deze velden voor trainingen het gehele jaar door veel intensiever gebruikt kunnen worden. Het accommodatiebeleid is al jarenlang een heet hangijzer. De gemeente leek het overzicht kwijt te zijn over de verenigingsgebou wen, gemeenschapshuizen en kapellen. Uit een onderzoek uit 2003 bleken er zelfs accommoda ties helemaal uit de administratie verdwenen te zijn. Er was ook geen inzicht in het onderhoud en de kwaliteit van de gebouwen. Daarnaast ontbrak een onder- houdsplanning. De accommo daties zijn bij diverse afdelingen ondergebracht. In de afgelopen maanden heeft er een inventarisa tie plaats gevonden. Emonts spreekt van een lappen deken aan afspraken en regimes (huur, pacht, opstal of geprivati seerd) bij de 109 gemeentelijke accommodaties. Hiervan liggen er 65 in Venray en 44 verspreid over de tien kerkdorpen. Negen tig ervan zijn in eigendom van de gemeente. Sommige worden gra tis ter beschikking gesteld terwijl andere gebruikers huur betalen. Weer andere ontvangen een ver goeding voor het onderhoud en in enkele gevallen zijn de huur kosten verrekend in de subsidie. Er zijn negentien accommoda ties waarvan de afspraken nooit zijn vastgelegd in een contract. De duur van de afgesloten over eenkomsten varieert van een tot veertig jaar. Zeventien gebruikers hebben een overeenkomst voor onbepaalde tijd en bij zestien overeenkomsten is er niet eens een looptijd vastgesteld. Vanaf september 2008 tot 2010 neemt de gemeente de tijd om alle overeenkomsten te actualiseren. Tussen oktober 2008 en april 2009 komt er een uitgebreid onderzoek naar het aanbod, de bezetting en de behoefte aan accommodaties. Dit leidt tot een nieuw huisves tingsplan dat in 2010 klaar is. Wethouder Emonts is blij dat De gemeente Venray blijft bij haar standpunt dat de komst van nieuwe woningen aan de Molen- hofweg in Leunen ongewenst is. Al jarenlang proberen de grond eigenaren Van Ooi, Strijbosch en de erven Swinkels tevergeefs toestemming te krijgen om een woning te mogen bouwen op hun perceel. De zaak is tot bij de Raad van State aan de orde geweest. De gemeente en de provincie weige ren medewerking te verlenen. Het bestemmingsplan voor Leunen wordt niet herzien. In de ruimte lijke visie is de Molenhofweg en omgeving een groene buffer aan de noordzijde van Leunen. De gemeente wil het groene gebied tussen Leunen en het stedelijke Venray openhouden en voorko men dat beide kernen aan elkaar vastgroeien. De beek, die vanaf de Enge Steeg via de achterzijde van de Vicarieweg langs nieuw bouwwijk De Korenmolen loopt, is daarbij de natuurlijke grens. De Molenhofweg ligt precies aan de overzijde van de beek en valt net buiten het woningbouwgebied. Vervolg voorpagina Tweede ster voor Fietsvierdaagse Venray Uit het eindrapport van de NFTU blijkt dat de organisatie van het Venrayse fietsevenement goed in elkaar zit. Er zijn slechts een paar kleine punten die de aandacht verdienen. Zo consta teerde de adviseur bijvoorbeeld dat de verwijzingsborden naar de start- en finishlocatie bij De Wet- teling op niet alle parkeerplaatsen stonden. "Door de grote opkomst stonden de auto's dit jaar bijvoor beeld links en rechts geparkeerd achter de molen op het sportpark. En daar stonden inderdaad geen verwijzingsborden. Dat is een aan dachtspuntje dat we zeker meene men" zegt Thomassen. Betekent het behalen van de tweede kwaliteitsster nu dat de organisatie van Fietsvierdaagse Venray nu tevreden achterover gaat leunen? "Nee, zeker niet", grijnst Thomassen. "De diverse adviezen van de adviseur van de NFTU zullen wij gaan analyseren en bekijken in hoeverre wij ze in ons draaiboek kunnen opnemen. Tenslotte willen wij ook in de toe komst een fietsevenement op de fietskalender blijven zetten dat de twee sterren waardig is." De balans opmaken als 55-plusser 'De verhalen die we leven' is een cursus voor 55-plussers die hun leven nieuwe kleur willen geven. In groepjes van zes bespre ken zij hun levensverhalen. De Universiteit Twente onderzoekt het effect van de cursus op de gezondheid. GGZ Noord- en Mid den-Limburg zoekt mensen die willen deelnemen aan de cursus en het onderzoek. De cursus is geschikt voor men sen die worstelen met gevoelens van somberheid of gespannen heid. Bijvoorbeeld veroorzaakt door zingevingvragen, overgangen in het leven, verlieservaringen of gebeurtenissen uit het verleden. De cursus werd ontwikkeld door het Trimbos-instituut. Samen met het Trimbos-instituut en 15 GGZ-instellingen onderzoekt de Universiteit Twente het effect van de cursus op de gezondheid.Wan neer u meedoet aan de cursus, vra gen wij u ook om mee te werken aan dit onderzoek. Daarvoor moet u drie keer een vragenlijst invul len. Dat duurt elke keer ongeveer een uur. Voor vragen en/of aan melding kunt u contact opnemen met het Informatiecentrum Gees telijke Gezondheid, telefoon 0478 - 527 066 of mailen naar igg@ ggznml.nl. Zie verder www.dever- halendieweleven.nl er eindelijk een nota ligt. Recen telijk worstelde de gemeente nog met de aanvragen van de gemeen schapshuizen in Veulen en Casten- ray en de uitbreiding van kleedac commodaties op de sportparken van Oirlo en Ysselsteyn. "Iedere aanvraag moesten we afzonder lijk bekijken. Er ligt nu een helder instrument waardoor alle aanvra gen transparant, eenduidig, inte graal en rechtvaardig beoordeeld kunnen worden. Wij kunnen het nu toetsen aan de doelgroep, het draagvlak, de behoefte en het maatschappelijk belang. Op alle vragen en initiatieven kunnen we nu een antwoord geven. Maar het blijft toch altijd een afweging. De situatie in Vredepeel is bijvoor beeld heel anders dan in Land- weert." De gemeente heeft het jaarlijk se budget voor nieuwbouw, uit breiding en renovatie van accom modaties verhoogd naar 250.000 euro. Daarnaast wordt in gesprek ken met beheerders en gebrui kers bekeken of de gemeente het eigendom van de accommodatie overdraagt. Het gaat dan alleen om de opstallen, de grond blijft in gemeentelijk eigendom. Volgens Emonts is het geen doel op zich. "We zijn hier voorstander van als het voor beide partijen een meer waarde heeft. Zie het als een ver volg op de privatisering." Echtscheiding? Alimentatie? Omgangs? Tel.: 0478-52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Venray: eigen kampeerbeleid Het college van B en W heeft ingestemd met de nota kam peerbeleid. Als gevolg van het intrekken van de Wet op de open luchtrecreatie (WOR) moeten gemeenten voortaan zelf keuzes maken ten aanzien van het kam peren op hun grondgebied. De intrekking van de WOR past bin nen het streven van de overheid om de bureaucratie en regelzucht te verminderen. Venray heeft besloten om geen nieuw vergun ningenstelsel te ontwikkelen om het kamperen te reguleren. Ven ray maakt gebruik van bestaande instrumenten. Voor het kamperen op reguliere kampeerterreinen wordt dat het bestemmingsplan. Het kamperen buiten kampeer terreinen (zoals bij evenementen) wordt geregeld via de APV. In de nota wordt het kampeerbeleid verder uitgewerkt. De nota wordt voorgelegd aan de commissie Mid delen en zal naar verwachting op 23 september 2008 in de raad behandeld worden. contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 21 augustus 2008 - Pagina 3 Scholencampus Venray op losse schroeven Opening wandelroute Honingraat in Heide iM Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Noorderhof 20 Venray 0478-550630

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3