De scholen zijn weer begonnen "Ik wil ervaren hoe die kinderen daar leven Wielrennen voor het World Food Programme Knelpunten mantelzorgers oplossen Nieuw seizoen bij Moedercentrum EVA Een moment voor uzelf met yoga ff Volg een gratis proefles en ervaar de rust in uw lichaam Groene Kruis Pluspakket PEEL EN MAAS Zes Venrayse scholen doen mee aan actie Het schoolseizoen in Lim burg start op maandag 18 augustus. Een spannende, maar ook een levensgevaar lijke periode voor veel scho lieren, zo blijkt uit de cijfers over de afgelopen twintig jaar. Het aantal verkeersdoden en -gewonden onder scholieren (basisschool en voortgezet onderwijs) neemt namelijk in de septembermaand schrikba rend toe. Met de landelijke actie De scho len zijn weer begonnen roept Vei lig Verkeer Nederland automobilis ten op de komende maanden extra alert te zijn, met als doel het aan tal verkeersdoden en -gewonden onder jongeren terug te dringen. In Venray nemen de basisscholen de Hommel, De Toverbal, Petrus Banden, De Keg, De Bongerd en Coninxhof deel aan de actie. In Limburg gaan honderden kinderen op school met de kaar tenactie aan de slag. Op zo'n 140 Limburgse scholen ontvangt men op dinsdag 19 of woensdag 20 augustus ansichtkaarten van De scholen zijn weer begonnen. De kinderen van de betreffende scho len verspreiden in de eigen buurt kaarten met op de achterzijde hun eigen geschreven persoon lijke boodschap voor de buurt bewoners. Op deze ludieke wijze worden enerzijds automobilisten door kinderen uit de eigen buurt geattendeerd op de campagne en opgeroepen tot veilig verkeersge drag. Anderzijds worden de kin deren zelf ook bewust gemaakt van hun deelname aan het drukke verkeer na de vakantieperiode. De kaartenactie wordt mogelijk gemaakt door het ROVL. Zowel basisschoolkinderen als middelba re scholieren zijn een risicogroep. De ongevallencijfers over de jaren 1987 tot 2007 laten bij deze groep een enorm verschil zien tussen de maanden augustus en september. Ongevallen in cijfers voor Lim burg: Het aantal 12- tot 14-jarigen dat in augustus zwaargewond is geraakt als gevolg van een ver keersongeval, is in augustus 41, maar in september is dit aantal opgelopen tot 65. Het aantal 12- tot 14-jarigen dat licht gewond is geraakt ten gevolge van een verkeersongeval (met de fiets) is in augustus 71, terwijl dit in september bijna ver drievoudigd is tot 189; Het aantal 12- tot 17-jarigen dat in augustus zwaargewond is geraakt als gevolg van een ver keersongeval (met de flets) is in augustus 44, tegenover 75 in sep tember; Het aantal 12- tot 17-jarigen dat is verongelukt is in augustus 10, maar in september is dit opge lopen tot 15. Veilig Verkeer Nederland is een maatschappelijke organisatie met burgers als natuurlijke achterban. Voor veel mensen is verkeerson veiligheid een dagelijkse zorg. Veilig Verkeer Nederland doet wat aan die bezorgdheid door vraagge richt en samen met mensen oplos singen te realiseren voor meer veiligheid. Hatice Kocyigit ontmoet gehandicapte jongeren in Ethiopië Hatice Kocyigit vertrekt eind oktober voor een stagereis van twee weken naar Ethiopië. Het wordt een bijzonder reis voor de 22-jarige Venrayse: "We gaan met tien jongeren met een beperking naar Ethiopië. We willen graag meer leren over het leven van gehandi capten in een ontwikkelings land." Een avontuurlijke reis van een jonge meid met een missie. Vorig jaar baarde Hatice Kocy igit opzien met haar boek 'Dag boek van een dapper meisje'. Zij beschreef hierin haar leven vanaf het moment dat sinds haar zes tiende levensjaar getekend is door de spierziekte polymyositis. Van een vrolijke meid die als grote passie voetbal heeft, verandert ze in een jong volwassene met een beperking. Door haar ziekte is ze voor de rest van haar leven fysiek beperkt. Voetballen kan ze al hele maal vergeten, maar een lang stuk wandelen, sporten en springen is ook niet meer voor haar wegge legd. Ze berust er in, maar kan nog steeds niet tegen het in haar ogen onrecht dat haar is aangedaan. Door wie dan ook. "Ik heb enorm veel positieve reacties gehad na het verschijnen van het boek, maar dat neemt niet weg dat het moeilijk te accepteren is dat je dingen niet kunt. Dat zal ook altijd wel zo blijven." Na Dagboek van een dapper meisje berust ze niet in haar lot. Ze zoekt naar andere wegen om haar lot draaglijker te maken. Via Werkenrode in Groesbeek, een instelling waar ze viereneenhalf jaar heeft gewoond en haar school heeft afgerond, krijgt Hatice de uitdaging van een veertiendaagse studiereis naar Ethiopië aangebo den. "Vijf jongens en vijf meisjes mochten mee. Het was nog wel even spannend of ik bij die groep van tien jongeren zou zitten. Ieder een moest in een selectieprocedu re uitleggen waarom juist hij of zij mee wilde. Uiteindelijk was ik een van de gelukkigen." DCDD, the Dutch Coalition on Disability and Development, is initiatiefnemer van dit bijzondere project. Voor het eerst krijgen en grijpen jongeren met een handi cap de kans zich actief in te zetten voor ontwikkelingssamenwerking. Hatice formuleert nauwkeurig het doel van haar reis naar de hoofd stad Addis Abeba. "We willen meer leren over het leven van gehandi capten in een ontwikkelingsland. Verder willen we er voor zorgen dat mensen in Nederland en vooral jongeren met en zonder handicap, meer gaan nadenken over ontwikkelingssamenwerking voor gehandicapte jongeren in de armste landen van de wereld. We gaan samen met tien Ethiopische gehandicapte jongeren diverse activiteiten ondernemen. Zo doen we weerbaarheidstrainingen en gaan we een circusvoorstelling maken en opvoeren. Ook gaan we projecten van andere gehandicap te jongeren en andere kansarme groepen bezoeken." SCHAMEN Ze heeft de laatste tijd weer meer pijn, is vermoeid en voelt zich zwakker. Hoe stelt ze zich de omstandigheden voor gehandi capte kinderen in Ethiopië voor? "Het is bekend dat ouders zich schamen voor een gehandicapt kind. Dat wordt vaak aan zijn lot overgelaten en moet zichzelf zien te redden. Gehandicapte kinderen worden verstoten en moeten vaak voor zichzelf zorgen. Dat is in Nederland niet voor te stellen. Ik wil ervaren hoe die kinderen daar leven. Misschien wordt het voor mezelf daarna een stuk makkelij ker om te accepteren dat ik niet meer alles kan." Na twee weken Ethiopië is haar missie niet beëindigd. Integendeel, na haar terugkomst begint het eigenlijk pas. "Het is de bedoeling dat iedere deelnemer minimaal 150 mensen in zijn of haar omge ving op de hoogte brengt van zijn ervaringen. Ik ga dan ook scho len, ontwikkelingsorganisaties en grote instellingen bezoeken om te Een groep van acht Oostrumse wielrenners gaat op vrijdag 22 augustus van start met een wie- lertocht van zo'n 600 kilometer voor het goede doel. Een rondje door Nederland waarmee aan dacht wordt gevraagd voor het World Food Programme. De tocht eindigt zondagmiddag op het ter rein van TNT post op de Hulst in Oostrum. Twee jaar geleden werd er door het groepje voor de eerste keer samen gefietst als gevolg van een weddenschap. Men geloofde niet dat binnen negen uur 250 kilometer kon worden gefietst. Het tegendeel werd bewezen en het lukte alle fietsers om binnen de negen uur 250 kilometer af te leggen. Er werd direct besloten het jaar daarop weer te gaan fiet sen voor het goede doel. Er werd gekozen voor de route Oostrum (LB)-Oostrum (FR)-Oostrum (LB). Een tocht die wederom met goed gevolg werd afgelegd en waarmee 3500 euro bij elkaar werd gefietst voor stichting Kika. Dit jaar wordt er gefietst voor het World Food Programme. Wie een bijdrage willen leveren aan dit initiatief kan dat doen door een bedrag te storten op rekeningnummer 36.26.555.933, t.a.v. B.L.H. Holtac kers, inzake fietsen Venray. Meer informatie staat op www.aostrum. nl. of op www.wfp.org. vertellen waarom het geld terecht zou moeten komen bij mensen met een handicap." Het project wordt voor een belangrijk deel betaald door Xplo- re, het subsidieprogramma van het Ministerie van Buitenlandse Zaken voor stages en uitwisselingspro gramma's in ontwikkelingslanden. De handicaps van de jongeren maken de reis duurder. Er is meer begeleiding nodig en de noodzaak van rust en hygiëne maakt verblijf in een hotel noodzakelijk. DCDD heeft daarom naast Xplore ook een beroep op andere fondsen gedaan onder andere Cordaid, DeTra Exclusieve Reizen en de EmCart Groep. Jongeren en bege leiders bekostigen zelf een deel van hun ticket. Daarvoor onderne men ze allerlei acties in hun eigen omgeving. Per persoon willen ze minstens 500 euro bijdragen. "Ik ben nog op zoek naar sponsoren om dit bedrag bij elkaar te krijgen. Ik heb er alle vertrouwen in dat dit wel lukt." Mensen die Hatice willen steu nen, kunnen meer informatie krij gen via haar website www.hatice- k.nl Op www.dcdd.nl is meer informatie te vinden over deze stagereis van tien Nederlandse, gehandicapte jongeren naar Ethi opië. Het Dementieprogramma Noord-Limburg, een regio naal verbeterplan voor zorg en dienstverlening aan men sen met dementie en hun mantelzorgers, komt met een scala aan maatregelen die de belangrijkste knelpunten voor mantelzorgers oplossen. Het plan is een gezamenlijk ini tiatief van nagenoeg alle organisa ties en professionals die betrok ken zijn bij dementie. Een groot deel van de maatregelen, waarvan hieronder de belangrijkste uit het plan zijn opgesomd, wordt dit jaar nog ingevoerd. De meest urgente ondersteuningsvraag van mantel zorgers is de behoefte aan een vast aanspreekpunt. Daarin voorziet het plan door de inzet van een tra jectbegeleider. Een trajectbegelei der is een verpleegkundige die de cliënt en zijn mantelzorgers met raad en daad bijstaat. Samen met de huisarts zorgt de trajectbegelei der ervoor dat zorg georganiseerd en afgestemd wordt. Ook heeft de trajectbegeleider een signaleren de rol. Hij kan voorlichting geven over het verloop van de ziekte en tijdig adviseren welke maat regelen mogelijk zijn. Naast de trajectbegeleider ligt er ook een ondersteunende rol bij de Demen- tievrijwilligers. Een groep vrij willigers wordt geschoold in het omgaan met dementie. Naast de Geheugenpoli in het ziekenhuis komen er Kennis en Behandelcen tra Dementie. Daarin gaan profes sionals van de GGZ (geestelijke gezondheidszorg), de verpleeg huizen en de thuiszorg samenwer ken. Huisartsen kunnen ook naar deze centra verwijzen. Na een verwijzing duurt het maximaal zes weken voordat een diagnose en een behandelplan afgerond zijn. ROC Gilde opleidingen, waar veel verzorgers worden opgeleid, past de basisopleiding aan. Zorg voor mensen met dementie krijgt een vaste plek binnen de oplei ding. Ook zal er meer uitwisseling met de praktijk plaats vinden. De werkers die nu met demente rende cliënten werken, krijgen allemaal een bijscholing aangebo den. De belangenbehartigers van Alzheimer Nederland die namens de zorgvragers betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van het Dementieprogramma stellen dat met de uitvoering van een aantal concrete maatregelen de belangrijkste knelpunten voor mantelzorgers tot het verleden behoren. Moedercentrum EVA in Ven ray viert op zondag 17 augus tus de opening van een nieuw seizoen. Tijdens deze middag wordt het nieuwe activiteiten programma voor het seizoen 2008-2009 gepresenteerd en het tweejarig bestaan van het moedercentrum wordt gevierd. Aanvang van de mid dag is 14.00 uur. Het nieuwe programmaboekje staat boordevol informatie over wat het moedercentrum doet en welke activiteiten er in het nieu we seizoen te verwachten zijn. Het gevarieerde programma bestaat onder meer uit de workshops Kom op voor jezelf, autotech niek, voetreflexologie, 3-D kaar ten maken, stijl en kleurenadvies, mandala tekenen, homeopathie Depressie Stichting Synthese en de GGZ Noord- en Midden-Limburg starten 20 oktober in Venray met een cursus voor mensen, die last hebben van depressieve klachten. Iedereen voelt zich wel eens somber. Echter, soms blijft die somberheid langer bestaan, alles lijkt kleurloos, men heeft ner gens zin meer in en voelt zich gespannen. Men kan dan allerlei andere klachten krijgen zoals slaapproblemen, eetproblemen, vermoeidheid, hoofdpijn, rugklachten en schuldgevoelens. De cursus In de put, uit de put is een landelijk ontwikkelde cursus, die bewezen effectief is in het verminderen van depressieve klachten.Tijdens de cursus wordt uitgegaan van de situatie zoals die nu is. Men leert praktische dingen, die kunnen helpen de depressieve gevoelens te overwinnen. De cursus omvat twaalf wekelijkse bijeenkomsten van elk twee uur. Voor meer informatie telefoon (0478)527066 of via e-mail igg@ ggznml.nl. en nog veel meer. Alle workshops worden verzorgd door vrouwen. EVA is voor alle vrouwen, autoch toon en allochtoon uit de gemeen te Venray en omgeving. In het centrum kunnen vrou wen activiteiten organiseren of er aan deelnemen. Hierdoor leert men van elkaar omdat ieder een eigen achtergrond en cultuur heeft. Door samen te werken geven vrouwen de multiculturele samenleving van vandaag en de toekomst vorm. Het moedercen trum kent geen lidmaatschap. Elke vrouw kan vrijblijvend bin nenlopen. Sinds de oprichting in 2006 hebben al veel vrouwen de weg naar het moedercentrum gevonden. Om taal- of computer lessen te volgen, voor deelname aan activiteiten, voor ontmoeting en gesprekken tijdens de open inloop of om zelf actief te zijn als vrijwilliger. Hieruit vloeien mooie, onderlinge contacten voort. De laagdrempeligheid van moeder centrum EVA speelt hierbij een grote, positieve rol. De fietsers: bovenste rij Rick GielensMarcel HoltackersRien Janssen Hans Holtackers en onderste rij Rob Teucken. Bart Holtackers. Ouinn Poels Barn' Cornelissen. Gun uzelf even een bewust moment van rust met onze yoga- cursus. In het nieuwe, dynamische gezondheidscentrum 'Le Perle' aan de Zuivelweg in Venray orga niseert Groene Kruis Pluspakket deze cursus. De oefeningen leren u te luisteren naar signalen die uw lichaam geeft. SZORG ff GROEP SaaiaB Donderdag 14 augustus 2008 - Pagina 9 U krijgt uw gedachten steeds beter onder controle en kunt die na verloop van tijd naar de achtergrond duwen. Professionele yogadocenten leren u te voelen waar het lichaam spanning vasthoudt en hoe u die spanning kunt loslaten. De oefenin gen zijn elke les verschillend en zijn de ene keer rustig en de andere keer wat meer inspannend. U volgt lekker uw eigen tempo en stelt uw grenzen, want yoga doet u voor uzelf en niet om te presteren. Door met plezier te bewegen, zult u op den duur ervaren dat het bewegen soepeler gaat. Yoga kunt u doen om beter te slapen, meer rust in uw leven te vinden, uzelf beter te leren kennen of om ruimer te ademen. Op 22 en 23 augustus organiseren we gratis proeflessen. Een uitstekende gelegenheid om eens kennis te maken met de veelzijdigheid van yoga. En merkt u hoe heerlijk het is? Dan kunt u één van de complete cursussen volgen die in de week van 25 augustus weer starten. Leden van Groene Kruis Pluspakket ontvangen korting op het curus. De gratis proef lessen worden gegeven in Gezondheidscentrum 'Le Perle', Zuivelweg in Venray op: Vrijdag 22 augustus 2008 van 20.00 - 22.00 uur. Aanmelding via Olga Overmeer 06 177 527 54. Zaterdag 23 augustus 2008 van 20.00 - 22.00 uur. Aanmelding via Rosa Ross 06 307 302 38. Nog geen lid van Groene Kruis Pluspakket? Voor 13,75 per jaar bent u al lid. Meld u aan via onze Klantenservice 077 320 95 95. Groene Kruis Pluspakket maakt deel uit van oord- en Midden-Limbur.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9