'Oldtimer toertocht zet Venray op de kaart' UITVERKOOP Jacques Haumann schrijft over oorlogsjaren Steun voor Woon Event Menwedstrijd Ysselsteyn in Kurstjens Gunhoek GEREEDSCHAP - TUIN - ELECTRA LEO HENDRIKS Boek bestellen? ook voor üw tuin Sterretje in uw autoruit? PEEL EN MAAS 380 oldtimers pronken op pleinen ,4 VANAF 12 AUGUSTUS RAADHUISSTRAAT 36A VENRAY TEL. 0478-581069 (wegens vakantie gesloten van 28 juli t/m 11 augustus) De Venrayse Oldtimer Toer tocht was afgelopen zondag met 380 deelnemers een groot succes. Dit aantal betekende geen nieuw record, drie jaar geleden telde de toer 400 deelnemers, maar de organi serende Venray Oldtimer City was dik en dik tevreden. "Een prachtig aantal. Het bewijst dat de 400 deelnemers toen geen uitschieter was. De toer tocht heeft Venray opnieuw bij deelnemers en het publiek op de kaart gezet", aldus een enthousiaste Ben Roelofs van de organisatie. Tekst en foto: Henk Lammen 'Kijk pap, een Porsche'. Een klein jongetje van een jaar of zeven trekt zijn vader aan het t-shirt. 'Kijk dan, een Porsche', herhaalt hij ongeduldig. Ongewild denk je terug aan de tijd dat je zelf nog posters van voetballers en auto's op je kinderkamer had hangen. Natuurlijk, Willem, de Kromme, nam de meest prominente plaats in, maar de Jaguar E-type, nog steeds mijn onbetaalbare droom, was toen al een goede tweede. Zit tend in de auto van je vader kon je ieder merk, ieder type, of het nou een prestigieuze Rolls Royce was of de Russische Lada die in die jaren voet aan de grond probeer de te krijgen in Nederland. Ik grin nik als het jongetje voor de derde keer de aandacht vestigt op de Porsche. De vader, meer gebiolo geerd door een azuurblauwe MG A, draait zich om en knikt. 'Ja, een Porsche, een mooie hè', reageert hij. Het jongetje knikt bevestigend terug. De Venrayse Oldtimer Toer tocht is dan ook ieder jaar weer een feest van herkenning voor het publiek dat de twee pleinen in Venray bezoekt. Afgelopen zondag was het niet anders. Het zonnetje scheen heerlijk, de ter rassen waren druk bezocht, de auto's stonden in rijen te pron ken op het Schouwburg- en Hen- seniusplein. Henk Willems van Venray Oldtimer City dirigeert de toestroom van klassiekers de pleinen op. Vanaf 11.00 uur 's morgens loopt het storm. Even voor drie schrijven zich de laat ste deelnemers van de dag in. De teller stokt op 380, een prachtige verzameling van oldtimers in alle maten en soorten. Een rijtje Fiats 500 staat naast elkaar geparkeerd, maar wordt opgeslokt door een vette, meterslange Amerikaan. De sportklassiekers van Britse make lij zoals de Jaguar, MG en Triumph zijn ruim vertegenwoordigd, maar ook de klassieke Mercedessen, Kever cabrio, de imposante Cor vette, Fordjes en Opeis uit lang vervlogen tijden ademen nostal gie uit. Naar tijden dat de benzine nog in guldens werd betaald en een volle tank geen fikse aanslag was op het huishoudbudget. Voor het terras van De Artiest staan twee giganten te bulderen, de La France auto's met een literinhoud van meer dan veertien. Een rondje om de kerk kost met deze bulle bakken al gauw hetzelfde als een dinertje voor twee op het terras. Het blijft echter een fenomenaal gezicht als deze twee giganten zich voorzichtig manoeuvrerend een weg banen door de menigte mensen. Een enkeling schrikt zelfs terug als het gaspedaal wat al te nadrukkelijk wordt ingetrapt. Ben Roelofs kijkt vanuit de foyer van de schouwburg tevre den over het Schouwburgplein uit. De organiserende Venray Old timer City mag dan ook ronduit tevreden zijn over de toertocht. "We werken nog steeds met een vrije inschrijving, dat is uniek", zegt Roelofs, "Maar meteen ook de kracht van dit evenement. Lief hebbers kijken 's morgens naar het weer en kunnen dan beslis sen of ze al dan niet meerijden." Hoewel de voorbije twee jaren het weer beduidend minder was en de kans op minder deelnemers, peinst de organisatie er niet over om van de vrije inschrijving af te stappen.' Nee, we zijn er altijd van uitgegaan dat het een laagdrempe lig evenement is en moet blijven. Voor vijf euro inschrijfgeld krijgen de deelnemers een kopje koffie en een plakje cake bij aankomst en een tas met rally schild, auto boekjes en een routeboekje." Om niet aan populariteit in te boeten, is kwaliteit bieden het credo van de organisatie. Roelofs: "We constateren dat de deelne mers de kwaliteit van de toertocht steeds meer waarderen en beter vinden worden. De aankleding van het terrein met vlaggen en de flnishboog, dit jaar de live muziek, de gezelligheid op en rond de pleinen, zijn de dingen die wor den gewaardeerd." De organisatie staat daarbij open voor de op- en aanmerkingen van de deelne mers. "Voor ons het belangrijkste criterium. Bij de evaluatie over enkele weken zijn de reacties van de deelnemers het voornaamste bespreekpunt. Uit alle opmerkin gen kun je lering trekken om het een jaar later weer beter te doen. Zo kun je de kwaliteit voor deel nemers en publiek blijven verho- gen."Volgens Roelofs wordt Venray met de oldtimer toertocht nadruk kelijk op de kaart gezet. Steun van de gemeente Venray in de vorm van een subsidie wordt echter resoluut afgewimpeld. "Dat willen we niet. Integendeel, we krijgen van de gemeente alle steun om het evenement op beide pleinen te houden, een prachtige locatie. Door ieder jaar een goed doel te steunen, dit jaar de blindenstich- ting van Venraynaar Paul Kronen berg, willen we iets terug doen voor de Venrayse gemeenschap." Op de beide pleinen zijn de meeste liefhebbers inmiddels teruggekeerd. Hans Kloos uit Arn hem, van KloosClassicCarConsul- tancy, loopt driftig met een map onder de arm op en neer. Met een deskundig oog inspecteert en beoordeelt hij alle klassiekers. Met de andere juryleden haalt hij de krenten uit de pap. "Het niveau is enorm hoog. Er staan hier wer kelijk fantastisch mooie auto's. Waar we ze op beoordelen? Ori ginaliteit, de staat, de berijders, het is eigenlijk een totaalplaatje. De duurste en mooiste auto hoeft niet per se te winnen." Dat blijkt inderdaad wanneer aan het einde van de middag de drie winnaars bekend worden gemaakt. De jury roept eenVignale Camine uit 1968 van het echtpaar Beliën uit Ben- nebroek uit tot winnaar van de toertocht. De auto, op basis van de Fiat 500, oogst veel bewondering bij Hans Kloos van de jury. "Een prachtige, originele auto waar er in totaal maar 1000 van zijn gebouwd. Een auto met een heel hoge aaibaarheidsfactor waarvan er in Nederland hooguit nog drie of vier rijden", aldus Kloos. De tweede prijs gaat naar een blauwe Swallo Sidecar (S/S), de voorloper van de Jaguar, uit 1934, gereden door de heer Janssen uit Beegden. Derde wordt een grijs-zwarte Alvis TA14 uit 1949 van mevrouw Ter Haar. Kloos: "Een hele originele auto. Opvallend dat vier dames de auto bereden. Dat bewijst eens te meer dat de klassieker ook door vrouwen wordt gewaardeerd." Om me heen kijkend kan ik hem slechts gedeeltelijk gelijk geven. De meeste rijders zijn toch wel degelijk van het mannelijke geslacht. En bij de kijkers? Och, ik zie menig dame toch enigszins verveeld achter de mannelijke wederhelft aansjokken. Daarom ben ik alleen, maar ik ben dan ook aan het werk.Auto's blijven vooral een mannenwereld Deze zomer is er opvallend veel aandacht voor Venrayse schrijvers. In april van dit jaar werd in Well het boek Well in de Tweede Wereldoorlog gepre senteerd, een boek geschre ven door de in Venray woon achtige Jacques Haumann. Liefst vier jaar werkte Jacques aan dit boek over de oorlogs jaren in het kleine Limburgse dorpje, voor de bewoners een belanghebbende geschiedenis. "Mensen die de oorlogsjaren hebben meegemaakt, werden erg emotioneel toen ze hun verhaal vertelden. Het kwam allemaal weer boven." Jacques Haumann is geboren (in 1938) en getogen in Well en verhuisde in 1963 met zijn vrouw naar Velden. Sinds 1993 wonen beiden in Venray. Desondanks bleef Well een plaatsje in zijn hart houden en wijdde hij sinds zijn pensionering negen jaar geleden menig bladzijde aan zijn geboor tedorp. Zo schreef hij eerder De Grote Muys, een boek over de woongeschiedenis van zijn ouder lijk huis. "De boerderij was lang eigendom van het Kasteel van Well, dus ik kon in de archieven van het kasteel teruggaan tot aan de bewoners in 1472." Eveneens dichtbij huis bleef zijn tweede boek Houma - Haumann, een stamboom van zijn familie die teruggaat tot 1490. "Beide namen spreek je hetzelfde uit. De oor spronkelijke naam Houma werd rond 1700 veranderd in Haumann onder invloed van Zuid-Duitsers die hun naam al als Haumann schreven. Mijn familie woont sinds 1904 in Nederland, toen mijn Het Woon Event Fraay Ven ray krijgt een eenmalige bij drage van 30.000 euro uit het Innovatiefonds. Diverse Ven rayse ondernemers organise ren in de traditionele woon- maand oktober dit evenement dat volledig in het teken staat van wonen. Het Innovatiefonds, in 2007 opgericht en bestaande uit Venray Centraal, gebiedspanel centrum en de gemeente Venray, juicht het initiatief toe en heeft een bij drage toegezegd. Venray Centraal en gebiedspanel centrum dragen 10.000 euro bij, de gemeente Venray verdubbelt dit bedrag en draagt 20.000 euro bij.Het innova tiefonds heeft tot doel activiteiten te stimuleren die meer mensen uit de regio naar het centrum van Venray weten te krijgen. Op die manier kan een toename van het funshoppen worden gerealiseerd. Het Woon Event kan daar prima vader naar Maashees kwam." Zijn voorlaatste boek ging over zijn schoonfamilie, De familie Knoops in levenden lijve. Waarom een boek over Well in de Tweede Wereldoorlog? "Ik heb altijd al interesse gehad in de Tweede Wereldoorlog en lees er graag boeken over. Daarnaast heb ik een deel van die tijd mee gemaakt en kan me er nog dingen van herinneren. Heel veel kan ik me niet herinneren, maar wel bij voorbeeld dat er Duitsers in onze boerderij waren ingekwartierd, toen de Duitsers door de gealli eerden langzaam teruggedrongen werden. Zelf sliepen wij noodge dwongen in de koeienstallen." Het boekje Sint Rochus Kamp Well uit 1965, van Jan Daemen, bevatte als eerste een hoofdstukje over Well in de oorlogsjaren, maar dat was maar heel beperkt. Jacques: "Het leek me erg fijn om een boekwerk te maken, waarin mensen die de oorlog meegemaakt hebben zelf hun verhaal nog kunnen vertel len." HERINNERINGEN Zodoende ging Jacques vier jaar geleden aan de slag. Met de hulp van Mia Ummenthum is Jacques op zoek gegaan naar mensen, die de oorlogsjaren in Well hadden meegemaakt. "We hebben uitein delijk 45 interviews gehouden met Wellenaren, allen tussen 70 en 95 jaar oud. Daar zijn behoorlijk wat uren in gaan zitten. Je denkt even een uurtje met iemand te praten en voor je het weet zit je twee, zelfs drie uur bij iemand aan tafel/Waren de mensen bereidwil lig erover te praten dan? "Dat was verschillend. Vaak was men vooraf aan bijdragen. Initiatiefnemers van Woon Event Fraay Venray zijn de ondernemersvereniging Venray Centraal in nauwe samenwerking met de Venrayse makelaars, Horeca Venray, Fraay Venray en een aantal ondernemers uit de woonbranche. Het event vindt op vier achtereen volgende zaterdagen in oktober plaats. Op deze zaterdagen staan tal van (woon)activiteiten op het programma. De initiatiefne mers streven ernaar Woon Event Fraay Venray voortaan jaarlijks te organiseren. Het Woon Event start zaterdag 4 oktober met de open huisactie van de Venrayse makelaars en Wonen Venray. Tege lijkertijd organiseren de bouw markten, doe-het-zelfzaken en keuken- en badkamerleveranciers allerlei acties. Op 11 oktober komt televisietuinman Rob Verlinden naar het Schouwburgplein, waar bij ook tal van andere bedrijven aanschuiven. Op 18 oktober volgt in de Schouwburg een nieuw- bouwmarkt. Zaterdag 25 oktober wordt de woonmaand op spette rende wijze afgesloten. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Auto in brand Op een parkeerplaats aan de Pasodoblestraat in Venray heeft vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag, omstreeks kwart voor twee, een autobrand gewoed. De brandweer heeft de brand geblust. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting en onderzoekt de zaak. De auto raak te ernstig beschadigd. een beetje huiverig, verontschuldi gend bijna van: 'ja, maar daar weet ik bijna niets meer van'.Toen men dan uiteindelijk begon te praten, kwamen ook steeds meer herin neringen naar boven. Het werd ook vaak emotioneel, want de mensen hebben destijds behoor lijk wat meegemaakt." Behalve de interviews heeft Jacques ook informatie gehaald uit elf dagboeken uit die peri ode en uit archieven. Is hem iets opgevallen tijdens zijn onder zoek? "Nou, wat me opviel was de persoonlijke herinnering van gebeurtenissen. Meerdere men sen vertelden bijvoorbeeld over dezelfde gebeurtenis, maar gaven daar net een andere, persoonlijke draai. Soms was het zelfs helemaal tegenovergesteld van wat iemand anders verteld had." Die tegenstrij digheid kwam niet naar boven in de reacties op het boek, want unaniem was iedereen vol lof over het boek. "Ik heb echt heel mooie reacties gekregen op het boek. Zo zei één lezer dat ze '15 bladzijden gelezen had en toen heb ik eerst een potje zitten 'beu-ken'. Of: 'We hebben drie boeken gekocht en zitten er met drie man in te lezen en er zitten er nog twee te koeke loeren/wachten wanneer zij het mogen gaan lezen'." Het volgende boek wordt mis schien een vervolg: Jacques heeft plannen om de gebruikte Wellse dagboeken in hun geheel te publi ceren. Tot dan moeten geïnteres seerden het doen met Well in de Tweede Wereldoorlog, voor 29,50 euro te verkrijgen bij Jacques Hau mann, Nassauplein 4 (telefoon 0478-514037). Inbrekers betrapt Twee mannen uit Venray van 28 en 32 jaar zijn zaterdagavond aan gehouden na een woninginbraak op de Eligiusweg. Zij hadden daar bij een ruit van een deur vernield. Een getuige had de twee mannen zien weglopen en was achter hen aan gegaan. Het tweetal wist ech ter te ontkomen. De gewaarschuw de politie trof de twee op grond van het signalement aan op het Molenpad. Ze werden meegeno men naar het politiebureau. Daar bleek dat de 28-jarige een valse naam had opgegeven. Tijdens de aanhouding werd de politie door de 32-jarige verdachte beledigd. Het tweetal is voor nader onder zoek in verzekering gesteld. www.vandenmunckhof.nl Rijverbod Een 20-jarige automobilist uit Horst en zijn 18-jarige bijrijder zijn zaterdag aangehouden op de Westsingel in Horst met 3,5 gram speed in hun auto. Zij werden naar het politiebureau overgebracht voor nader verhoor. De bestuur der verkeerde vermoedelijk onder invloed van verdovende middelen. Van hem werd een bloedproef afgenomen en zijn rijbewijs werd ingevorderd. Hij kreeg een rijver bod opgelegd voor 24 uur. Ook is er voor hem een rijvaardigheids- proef aangevraagd bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. De twee mannen zijn na verhoor in vrijheid gesteld. Tegen hen is nroces verbaal oncemaakt. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 0478-571800 Finish Zaterdag 2 augustus in Venray Sportcentrum-zwembad De Sprank van 9.30-16.30 uur Schapenshow Recreatie Menners Ysselsteyn e.o. houdt op zondag 10 augus tus een rassenshow van twintig verschillende schapenrassen. Zo zijn er het hobbyschaap, natuur beheer, vleesrassen, persrassen en melkschaap. Bij deze schapen ligt de oorsprong in Nederland, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Spanje en Zweden. Ze zijn deze dag te bekijken en te aaien en ook kan men informatie krijgen. Er is een keuringswedstrijd van Bleu du Maine in diverse cate gorieën en is er een wedstrijd beste vleesschaap. Hiervoor komt Gert Winter scannen om te kij ken welk schaap het beste vlees heeft. Uit alle rassen wordt ook het mooiste schaap uitgekozen. Verder is er schapenkaas te proe ven en te kopen en zijn er knuf fels, vachten en wol te verkrijgen. Meer informatie staat op www. brienenplats.nl. vaardigheid. Ook is er een specta culaire waterhindernis in het pro gramma opgenomen. Het secreta riaat, de start, de finish, veterinair, parkeer- en inspanterrein liggen allemaal op de hoek Rouwkuilen- weg en Pottevenweg. De wegwij- zerborden op de Middenpeelweg verwijzen naar het hoofdterrein. Op zaterdag is er een dressuur- en vaardigheidwedstrijd van 9 00 tot 16.00 uur op het terrein hoek Rouwkuilenweg en Pottevenweg. Op zondag wordt de marathon gehouden. De eerste start is om 8.30 uur. Verder is er deze dag op het hoofdterrein een show van diverse schapenrassen en een keuring van schapenras Bleu du Maine. Voor het wegparcours van ongeveer tien kilometer maken de menners gebruik van de openbare weg als verkeersdeelnemer. Bezoe kers kunnen de hele dag genieten van verschillende aanspanningen enkel, tweespan, vierspannen paarden en pony's. Midden tussen de hindernissen op het terrein hoek Rouwkuilenweg en Pot tevenweg is de consumptietent met zicht op alle hindernissen geplaatst. Tussen 11.00 en 16.00 uur is een ideale tijd om een wan deling te maken en te genieten van een veelzijdig en afwisselend onderdeel van de aangespannen paardensport, zowel aan de Rouw kuilenweg als in de bossen aan de Paardekopweg. Voor de 20e keer worden door Recreatie Menners Ysselsteyn e.o. op zaterdag 9 en zondag 10 augus tus menwedstrijden gehouden. In samenwerking met de Noord- Limburgse aanspanning zijn er wedstrijden voor enkel, tweespan en vierspannen paarden, pony's en voor de klassen 1-2-3. In totaal zijn er 95 startende deelnemers, zowel recreanten als wedstrijdrij ders. Er doen vijftien vierspannen mee en de deelnemers komen uit heel Zuid-Nederland. De wedstrij den worden verreden in de bos rijke omgeving van Ysselsteyn; alle hindernissen liggen op het hoofd terrein, alsmede de dressuur en Donderdag 31 juli 2008 - Pagina 5 Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voor-komen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzeke raars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reclamestand.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5