ZomerOrkest Nederland te gast in Venray Klassiek op Locatie tussen kapellen Tienray Verkeers maatregelen voor concert Workshops Nel van Duimen 3 J'S komen naar Venray Live on stage tour 2008 Achtste editie Knorpop Koninginnenrit PEEL EN MAAS Donderdag 24 juli 2008 - Pagina 8 flijtwlv! Het ZomerOrkest Neder land 2008 start op 1 augustus zijn tournee in het Brabantse Gemert. Tussen 1 en 10 augus tus verzorgt het orkest zo'n twaalf concerten door het hele land. Op zaterdag 9 augustus is er een concert op de Grote Markt in Venray. Vanaf 14.00 uur worden de eer ste noten ten gehore gebracht. Verder worden er concerten gegeven in onder andere Gemert, Sint Anthonis, Arnhem, Breukelen en Lochem. Doelstelling van het ZomerOrkest Nederland (kort weg ZON) is de promotie van de blaasmuziek in Nederland. Op een informele manier laat het ZomerOrkest Nederland zien hoe veelzijdig de blaasmuziek kan zijn. In korte broek,T-shirt en pet worden de concerten gegeven op terrassen, in parken, op campings, braderieën of midden in een win kelcentrum. Het ZomerOrkest is qua muziekstijl van alle mark ten thuis, van barok tot rock. Het ZomerOrkest is in 1987 voor het eerst op tournee gegaan. Door de jaren heen is het ZomerOrkest Nederland uitgegroeid tot een begrip binnen de muziekwereld. Het orkest bestaat ieder jaar uit een andere bezetting. Het orkest wordt samengesteld uit vijftig jonge talentvolle muzikanten uit heel Nederland die in een korte tijd een uitdagend programma in moeten studeren. Dit gebeurt onder leiding van twee jonge diri genten. Ook de dirigenten wisse len jaarlijks; dat wil zeggen, elke dirigent wordt in principe voor twee jaar aangesteld, met elk jaar één nieuwkomer. Het ZON staat dit jaar onder de leiding van dirigenten Jos Schroe- vers en Dirk van de Weijer. Jos Schroevers stond vorig jaar ook al voor het bijzondere orkest, Dirk van de Weijer gaat dit jaar voor het eerst mee op tournee. Zoals ieder jaar gebruikelijk is bij het ZON, is er ook dit jaar een solist aangetrokken om tijdens de tour nee een solowerk ten gehore te brengen. Dit jaar is dat de 19-jarige hoboïst Luuk Denissen uit Goirle. Hij is eerstejaars student hobo aan het conservatorium van Tilburg en speelt onder andere bij harmo nie Orpheus in Tilburg en bij het Euregio Jeugd Orkest (EJO). Meer informatie over de dirigenten en solist staat op www.zomerorkest. nl. Ook dit jaar heeft het Zomer Orkest een compositieopdracht uitgezet welke in première zal worden gebracht door het orkest gedurende de tournee. Het werk is afkomstig van Alex Poelman. Poelman is een jonge componist, onder andere bekend van de werken Seven wonders of the ancient World en D-day. Speciaal voor de tournee van het ZomerOrkest Nederland 2008 heeft Poelman het stuk Draco gecomponeerd; aan het ZON de eer om het stuk ten gehore te brengen! Daarnaast is het Zomer Orkest Nederland benoemd tot ambassadeur van het project Hol landse Hits van Kunstfactor. Dit project is opgezet om jongeren te enthousiasmeren voor de blaasmu ziek. Het ZomerOrkest Nederland speelt in het kader van dit project een medley van Hollandse hits, Het ZomerOrkest Nederland treedt op zaterdag 9 augustus op in het centrum van Venray. die de afgelopen drie jaar hoog in de hitlijsten hebben gestaan. Kijk voor meer informatie op www. zomerorkest.nl. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 27 juli brood gebakken in de authen tieke bakoven. Het opwarmen van de oven dient geleidelijk te gebeu ren, anders bestaat het risico dat de oven scheurt. Kinderen mogen hun eigen broodje kneden en bak ken. Voor het stevige werk kun nen bezoekers een kijkje nemen in de smederij waar de smid aan het werk is. Naast de vaste expo sitie is de wisselexpositie Juweel tjes in Textiel te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Het Franz Liszt Pianocon cours in Utrecht behoort inmiddels tot de vooraanstaan de krachtmetingen voor jonge klaviertijgers uit de gehele wereld. Diverse winnaars groeiden uit tot grote solisten, zoals Enrico Pace, Igor Roma en Yingdi Sun. Deze laatste lau reaat speelde in 2005 op uitno diging van Klassiek op Locatie in de tbs-kliniek in Oostrum. Dit jaar is er op zondag 27 juli in Tienray weer een optreden door een prijswinnaar van het Liszt Concours uitgenodigd, de uit Georgië afkomstige Nino Gvetadze. Gvetadze won de Prijs van de Muziekkritiek en de Van Lanschot Publieksprijs. Nu al dwingt haar staat van dienst bewondering af, met optredens in Ecuador, Duits land, Itali' en diverse oostelijke landen. Het eerste deel van het programma bestaat uit een solo recital met werk van onder meer Liszt. Na de pauze kan men luis teren naar het pianokwintet van Brahms dat Gvetadze uit gaat voe ren samen met het Nederlandse Rubens Strijkkwartet. Het Rubens Kwartet (foto) werd in 2000 opgericht en studeerde, nadat ieder zijn conservatoriumdiploma op zak had, drie jaar als ensemble aan de Nederlandse Strijkkwartet Academie. Het ensemble haalde diverse prijzen, zowel nationaal als internationaal, en was reeds in vele Europese landen op tournee. Dit jaar wordt in de gehele wereld Lourdes herdacht. In 1877 kreeg Tienray vanuit Rome een zelfde status toegewezen als Lour des, vandaar dat het ook wel Klein Lourdes wordt genoemd. In 1910 werd het initiatief genomen om de kruiswegstatie te bouwen door middel van kapelletjes, zoals dat reeds bestond in Lourdes en Keve- laer. Tussen zes kapelletjes in een parkje net achter de kerk houdt Klassiek op Locatie het vierde concert in de reeks.Terwijl miljoe nen mensen dit jaar stilstaan bij 150 jaar Lourdes, brengt Klassiek op Locatie Brahms en Liszt tussen de kapelletjes in Klein Lourdes. Klassiek op Locatie in Tienray wordt gehouden achter de Beek 12.Aanvang 16.00 uur. Reserveren kan via www.klassiekoplocatie.nl. of bij de VW-winkels. De kaartver koop begint een uur voor aanvang van het concert. De gemeente Meerlo-Wans- sum en de organisatie van Klassiek op Locatie hebben voor zondagmiddag 27 juli enkele verkeersmaatregelen moeten nemen om het con cert in alle stilte te kunnen laten uitvoeren. Dat concert vindt plaats in het zogeheten kruiswegstatieparkje achter de Mariakerk in Tienray, Over de Beek. De Burgemeester van de Berghlaan wordt zondagmid dag, net als de weg Over de Beek richting de Heesweg in Meerlo, enkele uren een een- richtingsweg. Bezoekers van het concert (per auto en fiets) kunnen bij de kerk deze weg in rijden. Ze worden doorverwezen naar de parkeer plaatsen. De Heesweg in Meerlo is in de richting van Tienray de hele middag afgesloten voor alle verkeer. Tijdens het concert, van 15.45 uur tot 18.30 uur, is de Bur gemeester van de Berghlaan hele maal afgesloten. Gezien de zomerse weersvoor spellingen gaat de organisatie ervan uit dat het concert in de openlucht kan plaatsvinden in de sfeervolle omgeving in het park. Mocht het onverhoopt slecht weer zijn dan gaat het concert door in de kerk van Tienray, die daarvoor spontaan ter beschik king is gesteld door de pastoor en het kerkbestuur. De concerten van Klassiek op Locatie worden altijd georganiseerd in samenwer king en met financiële steun van de gemeenten, waaronder Meerlo- Wanssum en Venray. De organisa tie hoopt dat veel inwoners van Meerlo-Wanssum kennis komen maken met klassieke muziek. De entree bedraagt 13 euro. Gedurende juli en augustus wor den er op dinsdag- en donderdag middagen tussen 14.00 en 17.00 uur zomerworkshops gehouden in Keramiek Atelier Nel van Dui men in Melderslo. De deelnemers beginnen met een kijkje te nemen in de expositieruimte. Vervolgens geeft Nel van Duimen een uitge breide uitleg over de diverse tech nieken van creatief zijn met klei. Er kan gewerkt worden aan de hand van mallen, maar men kan ook geheel op basis van eigen creativiteit een werkstuk maken. Nadat de kunstwerken gebakken zijn, kunnen ze afgehaald worden. Ook is het mogelijk om een zoge naamde bisquit gebakken schaal te beschilderen. Deze kan dan gelijk mee naar huis genomen worden. De locatie van de zomerwork shops is bij goed weer de royale omsloten tuin van het atelier. Bij slecht weer worden de work shops gegeven in het ruime ate lier. Sinds ongeveer tien jaar is het vormgeven met klei de grote pas sie van keramiste Van Duimen. Na de Vrije Academie en de Academie der Schone Kunsten in België, is de keramiste na veel experimen teren klei gaan combineren met glas. Haar werk kenmerkt zich door de organische vormen, al dan niet Raku gestookt. Men kan zich een dag van tevoren aanmel den tussen 17.00 en 19.00 uur via telefoon (077)3986535. Zie ook www.nelvandulmen.nl. Tijdens de laatste kermisavond op woensdag 6 augustus is er een optreden door de mannen van de 3 J'S in De Koets. Dit om de Ven- rayse Kermis in stijl af te sluiten. Feestcafé De Koets heeft een klein jubileum te vieren, want dit jaar is het alweer de vijftiende keer dat het café het Schoutenstraatje aan kleedt voor een feestelijke kermis. De 3 J'S uit Volendam zijn samen met Jan Smit en Nick en Simon de grote namen uit deze plaats. Ze scoren op dit moment de ene na de andere hit in de Neder landse hitlijsten. Bekend zijn de nummers Kom, Wiegelied en Tin teling. Het optreden in De Koets begint om 21.00 uur. Op zaterdag 23 augustus wordt het Wilhelminaplein in Horst voor de tweede keer dit jaar omgeto verd tot een festivalterrein waar drie topcoverbands zullen zorgen voor een waar muziekspektakel. Het buitenfestival begint om 20.00 uur en de entree is gratis. Live on stage tour 2008 wordt aangebo den door Muziekcafé Blok 10 in samenwerking met Café 't Cen trum. Met een geweldige line-up in willekeurige volgorde: Present Danger, Catch! en Pigtail belooft het een dynamische en onverge telijke avond te worden. Present Danger is een viermans Metallica tribute band uit Kaatsheuvel. Pre sent Danger is een echte live-band; met volle overtuiging zetten deze vier podiumbeesten een show neer met nummers van de eerste vijf albums van Metallica. Afgelo pen jaar wonnen zij de publieks prijs in Nederlands grootste lande lijke bandcompetitie:The Clash of the Cover Bands. Eind 2008 wordt de single gereleased die Present Danger als winnaar van The only road to Paradiso heeft gewonnen. Catch! is de coverbandsensatie van 2008.Vijf mannen zorgen voor muzikale hoogtepunten waarop de zangeres ultiem kan schitte ren. Catch! is een rock coverband met uitstapjes naar r&r, funk en dance classics met een scherp randje. Het constant zoeken naar de grenzen van het muzikale en het hoge entertainmentgehalte maken van de formatie een zeer eigentijdse coverband waar de passie voor muziek, de uitgekien de repertoirekeus en de interactie met het publiek zorgen voor een onvergetelijke avond. De zesmans classic rock coverband Pigtail ver tegenwoordigt Limburg dit jaar in The Clash of the Cover Bands en is hard op weg zich een plaats naar de landelijke finale te spelen. Dat de band succesvol is met ver tolkingen van Thin Lizzy, Queen, Deep Purple en The Beatles blijkt wel uit de geslaagde optredens in eigen land en in onder andere de Cavern Club in Liverpool en diver se optredens in Duitsland. Op vrijdag 25 en zaterdag 26 juli staat alweer de achtste edi tie van het festival Knorpop in Horst op het programma. Dit jaar met onder andere de top acts Leaf, Gem en Janez Detd. Het thema dit jaar is The Trip. Mensen die de poster van Knor pop 2008 voor het eerst zien, zul len zich afvragen of Knorpop dit jaar verdeeld is over drie dagen. Niets is echter minder waar. Zoals al enkele jaren het geval is, vindt Knorpop ook dit jaar op twee dagen plaats. De vrijdag zal dit jaar echter anders ingevuld zijn dan anders. Gekozen is er dit jaar voor een knallend 80's/90's party. Toegankelijke muziek voor iedereen en een entree die geheel gratis is. De vele namen die op de poster terug te vinden zijn, zullen dan ook allemaal op zater dag te bewonderen zijn. Verdeeld over maar liefst vier podia dit jaar. Naast de traditionele dancetent en het hoofdpodium zijn er dit jaar in de traditionele cultuurhoek niet één, maar zelfs twee podia. Naast het kleine buitenpodium zal er dit jaar een kleine circustent komen. Afwisselend van elkaar zal er con tinu een optreden zijn van zeer gevarieerde artiesten: van elec- tro/rock band Roccoman tot aan stand-up comedy en de vage beats van Mulder and Friends. Knorpop mag ondertussen trots zijn op de namen die het in het verleden op het podium heeft gehad. Vaak namen die nog onbekend waren, maar inmiddels wel al naam hebben gemaakt. Voorbeelden zijn Silkstone (2003), The Sheer (2004), Opgezwolle (2005) The Opposites (2006), Moke,Voicst en C-Mon en Kypski (2007), maar ook dj's als Benny Rodrigues en Don Diablo hebben Knorpop al laten knallen. Dit jaar zijn er de acts Leaf, Gem en Janez Detd waar in de toekomst veel van verwacht mag worden. Leaf staat momen teel al met hen derde hit dit jaar in de hitparades, Gem beleeft met de hit Look ook weer een revival en Janez Detd is ongekend popu lair in België en wil nu Nederland veroveren. Janez Detd is voor het grote Nederlandse publiek nog totaal onbekend. In België heeft deze band echter een behoorlijke bekendheid. Met meerdere singles hebben ze al weten te scoren in de hitlijsten van Studio Brussel, de Belgische variant van 3FM en Radio538. Dit heeft hen inmiddels al een optreden bezorgd op het grote Rock Werchter. Daarnaast gingen ze er op de TMF Awards België van tussen met maar liefst drie awards: beste Belgische band, beste rock album en beste single. Oftewel het is een kwestie van tijd voordat ook Nederland bekend is met deze band. De muziek van Janez Detd valt in de stroom van the Offspring, Limp Bizkit en The Distillers.Allemaal acts ook waar Janez Detd al het podium mee heeft gedeeld! Grote optredens hebben ze al op hun naam en vele grote optredens staan nog in de planning. Maar voor het zover is, zal Janez Detd eerst op 26 juli te horen zijn op Knorpop 2008. Knorpop vindt wederom plaats op het Evenemententerrein Kas- teelse Bossen in Horst. Meer infor matie over de kaartverkoop, het programma en al het andere, is te vinden op www.knorpop.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Een van de schrijfsters van het duo Liza van Sambeek komt solo naar buiten met Koninginnenrit, het langverwachte en dicht op de huid geschreven vervolg op de succesvolle romans Zadelpijn en Het Verwende Nest. We volgen de beurtelings hilarische en dan weer ontroerende avonturen van de Tites, de strijdvaardigste vrien- dinnengroep van deze tijd. Achter de fraai gerestaureerde gevel van hun grachtenpand besluiten onze heldinnen dat het leven te kort is om er achteloos doorheen te fietsen. Ze zijn inmid dels wat ouder, maar voelen zich nog lang niet afgeschreven en willen nog één keer vlammen. Ze halen alles uit de kast, zo nodig ook Viagra en testosteronpleisters, om van het leven te blijven genie ten. Liever heftig dan deftig is hun motto. Alles liever dan nordic wal king. Op eigen kracht zullen ze hun koninginnenrit - de rit van het leven - maken, nu het nog kan. De tijd om te voldoen aan verwach tingspatronen van de buitenwe reld is voorbij. Wat nu telt is de binnenwereld. Koninginnenrit is een machtig boek. Het laat boven dien de stem van de volgende generatie horen. De Tites worden veelvuldig geconfronteerd met de problemen en meningen van hun exen, lovers, kinderen en klein kinderen, en krijgen steeds meer commentaar op hun levenswijze te verwerken. Gesterkt en gelouterd wor stelen de vriendinnen met hun dilemma's en combineren ze vette lol met diepgang, verbondenheid met vrijheid, en zelfbeschikking met onvoorwaardelijke vriend schap. Ze blijven optimistisch en levenslustig. Never a dull moment. Koninginnenrit werd dankzij de waardevolle medewerking van Loes Noy een boek der herken ning voor veel babyboomers. Ook voor mannen, omdat het inzicht geeft in het denken en doen van eigenzinnige midlife-vrouwen. Koninginnenrit is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18,95 euro. IGQBSBbiBM ?tovETIit!S Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 8