Louis van Gaal schildert voor ProminentenKunst fi Baldakijnen terug in Grote Kerk s m Flavour blaast Millenniumdoelen Tennistoppers bij TC Venray in vakantietijd Gunhoek Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het twee de ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith in Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lij den aan spierdystrofie. In Peel en Maas wekelijks een impres sie van de voorbereidingen, waarbij vele Nederlandse pro minenten de revue zullen pas seren. Deze week Louis van Gaal. (door Frans Linssen) Soms moeten we snel reageren en dat doen we dan ook. Na maan den corresponderen bereikte mij op maandagavond het bericht dat Louis van Gaal dinsdag om 14.00 uur tijd had om te schilderen voor Prominentenkunst. Geen enkel probleem, riep ik enthousiast door de telefoon, wij melden ons mor gen om 14.00 uur in het AZ stadi on bij de heer Van Gaal. "Zorgt u er wel voor dat u op tijd bent", fluis terde mijn contactpersoon nog, "De heer Van Gaal houdt er niet van als u te laat komt". Zou hij mij kennen, dacht ik nog. Om 11.00 uur reed ik de auto voor de deur van onze creatieve steun en toe verlaat Anne Haeyen, de Venrayse kunstenares die elke keer maar weer mee reist naar prominente Nederlanders om te assisteren bij de techniek van het schilderen. Het zou ongeveer twee uurtjes rij den zijn naar Alkmaar, dus waren wij werkelijk keurig op tijd. Wat zo'n waarschuwing al niet waard kan zijn. We hadden bij aankomst in het nieuwe AZ stadion zelfs nog royaal de tijd om iets kleins te eten in het bijzonder sfeervol, groot en druk bezocht AZ stadion restaurant. Nadat we ons bij de receptie hadden aangemeld en de receptio niste aan het idee gewend was dat Louis van Gaal zou gaan schilde ren, werden wij onder begeleiding en hulp van beveiligingspasjes met alle schilderspullen in de lift naar de vijfde verdieping gebracht waar het bestuur, het manage ment en de trainer huist. Voetbal is uitgegroeid tot een entertain mentindustrie waar de romantiek van weleer gekoppeld wordt aan serieuze business en dat is hier duidelijk waarneembaar. We lopen langs de vele ingelijste foto's in de lange gangen waaraan moderne kantoorkamers grenzen. De laat ste kamer van de lange gang blijkt die van Louis van Gaal te zijn. Het is een grote kamer waar Louis ons van achter een groot bureau laat weten dat hij nog heel even iets moet afwerken. De kamer is modern en sober ingericht met nog een grote vergadertafel en aan de wanden hangen veel inge lijste foto's van glorieuze momen ten uit zijn roemruchte carrière en tegenover zijn bureau hangt een groot TV scherm waarop de Tour de France voorbij komt. De meeste indruk maakt echter de grote wand naast zijn bureau. Deze is geheel van glas en geeft een fantastische blik op het speel veld. De ultieme plek om een wed strijd te volgen, ofschoon dat niet snel zal gebeuren, want dan zit de grote meester beneden langs de lijn. Grote meester is geen over dreven kwalificatie want Louis van Gaal is ontegenzeglijk een van de meest succesvolle voet baltrainers die Nederland ooit heeft voortgebracht en succes in de voetballerij betekent grote prijzen winnen: 1991/1992 UEFA Cup (Ajax) 1992/1993 Neder landse Beker (Ajax) 1993/1994 Nederlandse Supercup (Ajax) 1993/1994 Nederlands Kam pioenschap (Ajax) 1994/1995 Nederlandse Supercup (Ajax) 1994/1995 Nederlands Kampioen schap (Ajax) 1994/1995 Cham pions League (Ajax) 1994/1995 Wereldbeker (Ajax) 1995/1996 Nederlandse Supercup (Ajax) 1995/1996 Nederlands Kampi oenschap (Ajax) 1995/1996 Euro pese Supercup (Ajax) 1997/1998 Europese Supercup (FC Barcelo na) 1997/1998 Spaans Kampioen schap (FC Barcelona) 1997/1998 Spaanse Beker (FC Barcelona) 1998/1999 Spaans Kampioen schap (FC Barcelona). "Zo, ik ben er klaar voor", zegt Louis terwijl hij opstaat van achter zijn bureau en ons verwelkomt. Hij is veel groter dan hij op TV overkomt, maar er is geen reden om bang te zijn. Wij zijn tenslotte geen pers (zijn moeizame rela tie met die jongens levert vaker spectaculaire persconferenties op waarbij de confrontatie niet wordt geschuwd). Eerder is hij iet wat verlegen met de situatie nu hij een schilderij moet gaan maken. Iets wat de perfectionist Van Gaal niet perfect kan en waarbij de schoolmeester Van Gaal de aan wijzingen nodig heeft van onze Anne. Een situatie dus, waarbij hij zich niet echt gemakkelijk voelt. Anne steekt voortvarend van wal met vragen over mogelijke onder werpen en voorkeur van kleuren, maar daar had Louis nog niet over nagedacht. Het verzinnen van een onderwerp vond hij lastig. Toen Anne hem echter vroeg waar- Louis van Gaal schildert in opperste concentratie een tac tiek, zoals hij die dagelijks voor zijn spelers op het schoolbord zet. Anne Haeyen ziet dat het schilde rij niet persoonlijker Louis van Gaal had kunnen worden. voor hij het grote schoolbord op zijn kamer gebruikte, vertelde hij dat hij daarop elke dag tactische aspecten en speelwijze uitte kende voor zijn selectie. "Zet dat ook op het doek en gebruik daar lekkere kleuren bij, dat wordt een typisch Van Gaal schilderij", opperde Anne en dat was mid den in de roos. Louis begon weer te doceren zoals we hem kennen en de symbolen, lijnen en kleu ren hadden alle een betekenis die deel uitmaken van zijn filo sofie. Hij was weer helemaal in zijn element en Anne kreeg een cursus luisteren van de meester. "Ik heb ooit nog eens een schil derij gemaakt voor een goed doel onder begeleiding van schilderes An Marcus", liet Louis terloops nog weten. "Dit hier wordt echter beter." Deze overtuiging was niet verwonderlijk, want het schilde rij dat ontstond had hij geheel onder controle. Hij wist wat hij schilderde en wat het betekende. Dit schilderij kon alleen van Louis van Gaal zijn en het idee dat het onderwerp zo uniek bij hem paste maakte hem tevreden. Het is een prachtig en uniek schilderij geworden dat wellicht ooit in de bestuurskamer van SV Venray, of PSV of VW zal hangen. Wie weet zitten er kapitaalkrach tige bobo's op het gala van 6 sep tember in The Zenith en willen die in de buidel tasten voor het goede doel: de kinderen die lijden aan de spierziekte Duchenne. Het eerste prototype van een baldakijn werd donderdag in de Grote Kerk opgehangen. Boven het beeld van de Heili ge Thomas prijkt nu een 1,20 meter hoog houten kunstwerk ter verfraaiing van de kerk, maar vooral ter bescherming van de middeleeuwse heili genbeelden. Het plaatsen van de baldakijnen is een initia tief van de stichting Altaar en Kunstverwerving. Een baldakijn is een aan een muur bevestigde overkapping. Tot aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, toen de Grote Kerk werd vernietigd nadat de Duitsers de toren hadden laten springen, hing boven alle heiligenbeelden in het middenschip van de kerk een baldakijn. Na de wederop bouw van de kerk zijn deze balda kijnen nooit meer teruggekomen. Behalve dat de baldakijnen de kerk verfraaiden, hadden ze ook nog een beschermende werking. Stof is namelijk de grootste vijand van de heiligenbeelden in de kerk. De stichting Altaar en Kunst verwerving heeft een aantal jaren geleden het idee opgevat om die baldakijnen weer terug te brengen in het kerkbeeld." We zijn daar wer kelijk stad en land voor afgereisd", laat woordvoerder Karei Janssen van de stichting weten. "Zelfs tot in Azië, waar vele goede houtbe werkers zitten. Daar konden ze ons echter niet helpen. Met name het houtsoort was een probleem. Vanuit Thailand werden we zelfs naar het Zwarte Woud in Duitsland verwezen. Via via kwamen we uit eindelijk in Vierlingsbeek terecht bij de timmerfabriek van Geurts." Bij die fabriek werkt onder meer Yuk Shan Chi uit Geijsteren. Hij is een begenadigd houtbewerker en werd bereid gevonden om, op basis van foto's en tekeningen, een prototype te vervaardigen van een baldakijn. "Daar zijn veel uren in gaan zitten", vertelt Yuk Shan. Hoeveel weet hij niet, maar het is uiteindelijk een fraai kunstwerk geworden. "Daarnaast hebben we alle gegevens van het prototype in de computer zitten zodat we de overige baldakijnen een stuk sneller kunnen vervaardigen. Maar ook daar komt nog veel handwerk bij kijken." Nu de eerste baldakijn hangt wacht de stichting eerst de reacties af. "Tot nog toe alleen maar positief", aldus Karei Jans sen. "De baldakijnen voegen toch wel iets extra's toe aan de Grote Kerk." De stichting is momenteel bezig om de financiën bijeen te krijgen. "Uitgangspunt is dat personen of bedrijven een baldakijn kunnen adopteren. Zodra de financiering rond is, zullen de overige baldakij nen gemaakt worden." Zelfs bus en trein passen zich geruisloos aan In een serie artikelen stelt Bart Veldpaus namens het Mondiaal Platform Venray de millenniumdoelen voor. Tij dens de Werelddag in Venray op zondag 28 september wordt er ruim aandacht besteed aan deze voor de kansarme mede mens zo belangrijke onder werpen. De armoede halveren en minder mensen honger ten opzichte van 1990. In 2000 hebben regeringsleiders van de 189 landen met elkaar afge sproken om vóór 2015 belang rijke vooruitgang te boeken op het gebied van armoede, onderwijs, gezondheid en milieu. Het derde millenniumdoel gaat over gelijke kansen voor mannen en vrouwen. Alhoewel mannen en vrouwen formeel, volgens het internationale mensenrechten verdrag, dezelfde rechten heb ben, blijkt dit in de praktijk niet voldoende om discriminatie en achterstelling van vrouwen tegen te gaan. Dit millenniumdoel richt zich ook op onderwijs, de sleutel tot emancipatie. Vrouwen die een opleiding hebben gevolgd zijn beter in staat keuzes te maken over het krijgen van kinderen en kunnen zich, zo blijkt, beter tegen hiv/aids beschermen. Geschool de vrouwen kunnen beter een eigen inkomen verdienen en een rol spelen in de samenleving. In veel landen krijgen meisjes niet dezelfde kansen in het onderwijs als jongens. Meisjes worden vaak niet naar school gestuurd en krij gen vaker minder te eten dan hun broertjes. Hun ouders vinden dit niet nuttig, omdat ze later toch gaan trouwen en kinderen krijgen. Vaak kunnen arme gezinnen het schoolgeld, het uniform, de boe ken en andere schoolkosten niet betalen. In Afrika zijn veel jonge meisjes die voor zichzelf en even tuele broertjes en zusjes moeten zorgen, omdat hun ouders ten gevolge van aids overleden zijn. Gelukkig gaan er wereldwijd steeds meer meisjes naar school en zal dit deel van millennium doel 3 hoogstwaarschijnlijk wel gehaald gaan worden in 2015. Om gelijkheid tussen mannen en vrouwen te realiseren moeten ook bedenkelijke praktijken als eerwraak, besnijdenis, vrouwen handel en gedwongen prostitutie uitgebannen worden. Ook zou den vrouwen even veel salaris moeten verdienen als mannen. Als vrouw heb je vaak alle reden om je achtergesteld te voelen en dat terwijl vrouwen worden gezien als de sleutel tot ontwikkeling. Het blijkt namelijk dat daar waar vrouwen mee mogen beslissen in ontwikkelingsprocessen dat vaker meer oplevert dan projecten die zich op mannen richten. Mannen denken vaker aan zichzelf. Vrou wen denken meer aan hun gezin, hun familie. Zij laten mannen en kinderen mee profiteren van hun successen. Dat geldt natuurlijk niet voor alle mannen en voor alle vrouwen, maar deskundigen zijn het wel eens over: Steun vrouwen dan steun je de gemeenschap! Steun mannen dan steun je mannen! Ook deze keer weer enkele te overdenken getallen: verdeling wereldbezit: 99% is van mannen en maar 1% van vrouwen; totale wereldinkomen: 90% voor mannen en maar 10% voor vrou wen; aantal wereldleiders: 95% is man en maar 5% vrouw; aantal vluchtelingen: 25% is maar man en 75% vrouw; werkenden: 34% is man en 66% vrouw; analfabeten: 34% is man en 66% vrouw Namens het MPV Bart Veldpaus (Helpende Handen) bartveld- paus@hotmail.com Het door Tennisschool Maas- court georganiseerde K4 en Juni or Open is ondanks enkele regen buien zeer succesvol verlopen. Met dit K4-jeugdranglijsttoernooi kunnen de deelnemers in de leef tijdscategorieën tot en met 12,14 en 16 jaar punten verdienen voor de zogeheten Reaal- jeugdranglijst. Op basis van de jeugdranglijst worden kinderen geaccepteerd voor jeugdranglijsttoernooien. Dit toernooi heette ook enkele buitenlandse deelnemers welkom. In de categorieën dames t/m 12 jaar en t/m 14 keerden deze deel nemers zelfs met de eerste prijs terug naar Duitsland. Iedere dag begon met een training tot onge veer 12.00 uur, waarna de wed strijden konden beginnen voor de beide toernooien. De prijswinnaars van het Maas- court K4 en van het Maascourt Junior Open Winnaars K4: t/m 12 jaar heren (enkel): 1) Stan Kramer, 2) Meivin de Wit, 3) Nando Olivier, 4) Max van Asten. Winnaars t/m 12 jaar dames (enkel): 1) Anna Jodlowski (Dui), 2) Nikola Holkova, 3) Kim Martijn, 4) Annabel Boers. Winnaars t/m 14 jaar heren (enkel): 1) Dennis van Well, 2) Martijn de Wildt, 3) Mitch van Hugten, 4) Stijn Mertens. Winnaars t/m 14 jaar dames (enkel): 1) Sandra Jodlowski (Dui), 2) Laura van der Heijden, 3) Juella van Eldijk, 4) Michelle Ritman. Winnaars Junior Open Winnaars t/m 10 heren (enkel): 1) Sander van Eek, 2) Pim Janssens, 3) Wouter Mulder, 4) Nick Faessen. Winnaars t/m 10 heren (dubbel): 1) Jules van Baal en Sander van Eek, 2) Nick Faessen enTimo Gie- len. Winnaars t/m 10 dames (enkel): 1) Maaike Wennekers, 2) Paulien van Beekhoven. Winnaars t/m 16 heren (enkel): 1) Stan Venhuizen, 2) Denny Bongers, 3-4) Stefan J. Bekker, 3-4) Edward H. Bekker. Winnaars t/m 16 dames (enkel): 1) Rosa de Weert, 2) Annabel Boers, 3) Romy Peeters, 4) Michelle Rit man. ook voor üw tuin bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 047$s7mo FAUNALAND VAN GROOTEL Bel (0478) 52 62 62 Door de ongeveer honderd belangstellenden heeft het optre den iets Arena-achtigs'. In ieder geval het 27 koppen tellende gezelschap, inclusief vocalisten heeft er zin in met binnenkomers als Late in the Evening van Paul Simon en Mercy, Mercy, Mercy van Josef Zawinul. De ritmische sectie is met bas- en slaggitaar, percus sie, keyboard, piano en drums op volle sterkte. Met twee zangers en even zo vele zangeressen is ook het vocale gedeelte kwantitatief en kwalitatief dik in orde. Dit gaat voor de blazerssectie echter niet geheel op. Dat wordt door pr-man Piet Cortenbach erkend: "Inder daad, slechts twee trompetten in het 23-koppige geheel is mager. Jammer dat we juist vanavond twee trompettisten moeten mis sen." Het gemis van de trompetten wordt ruimschoots gecompen seerd door de trombones en de vocalisten die er een extra schep je bovenop lijken te doen. Het aanvankelijk 'stijve publiek' draait langzaam warm als Marlie Dries- sen, Ilja Croque en Mees Nunume- te openen met Perplex van Walter Tuschla en Copacabana van Barry Manilow. Driessen imponeert daarna met het gevoelige Hope less Devoted To You, een nummer dat op geen enkel modern gala meer ontbreekt, met vier autobus sen en twee stilstaande treinen als stille getuigen op de achtergrond. Tijdschema of niet, het openbaar vervoer lijkt niet eerder op gang te komen, voordat de laatste tonen van de klassieker van Olivia New ton-John zachtjes verstommen. De vocalen blijven met het pit- Ze wilden wel eens wat anders. Voor het dans- en amusementsorkest Flavour reden om de afsluitingsavond van het seizoen niet in hun vaste repetitielokaal, Tinner- fabriek Van Dijk op Keizers- veld, te houden. Vorige week woensdag werd gekozen voor een buitenlocatie als muziek tempel. De keuze viel op het ruime gazon van bestuurslid Francois Custers. Pal tegen over het NS station in Oostrum fungeerde dit als concertvloer. (door Jan Leijsten) tige Blame it on the Boogey, het rustige My Boy en het duet It Takes Two nadrukkelijk aanwezig. De band geeft volop ruimte aan de solisten om hun kwaliteiten te tonen in onder andere Elvis Presley's Suspicious Minds. Tussen de vijf vrouwen is Lidian de Weert een opvallende verschij ning. De ranke Ysselsteynse, pas negentien lentes jong, heeft erva ring opgedaan bij de Overloonse Fanfare. Op basgitaar ondersteunt zij de band. De tweedejaars stu dente rechten in Nijmegen: "Ik speel met ontzettend veel plezier bij Flavour. Dit is nu mijn tweede seizoen en ondanks de studie heb ik geen problemen om de repeti ties bij te wonen." Saxofonist Francoise Custers, tevens secretaris van het gezel schap: "Het is een fijne avond en prachtig om juist in Oostrum op te treden. Mooi centraal voor ons, omdat de meeste muzikanten uit de Venrayse kerkdorpen afkom stig zijn. Normaal ebt de energie op het laatst van het seizoen bij de repetities weg. Door dit jaar de keuze voor een andere locatie te maken, is de avond echt geslaagd." Dirigent en muzikaal leider Rob van Reijmersdal voegt aan de meeste nummers zijn eigen bewer king toe en houdt het gezelschap tot aan de slotakkoorden van deze openbare repetitie scherp. River Deep, Mountain High met Marlie en Ilja in de rol van Tina en Ike Turner is het gedreven einde. Met en hapje en drankje wordt rond de klok van negenen de laatste avond van het seizoen informeel uitgeluid. Rob van Reijmersdal is na afloop van deze avond op een bijzondere locatie uitermate tevre den. De uit het Brabantse Geffen klassiek geschoold klarinettist heeft naast Flavour nog drie ande re orkesten onder zijn hoede: "Ik ben hier nu zes jaar en vanaf het begin klikt het met dit orkest. Het is nog steeds een uitdaging om met de band aan de slag te zijn." De avond spreekt boekdelen. Flavour is veel te vinden in de regio, bij braderieën, feesten, markten en evenementen, maar schuwt ook buitenlandse optre dens niet. De band is daarmee een ware ambassadeur van de Venray se muziekwereld. proteion thuiszorg noord-limburg millennium Donderdag 24 juli 2008 - Pagina 7 RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK- KOPERWERKEN 0478-511 094 Top Support dakwerken V.O.F. Stationsweg 124B Venray-Oostrum DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering 1 1 IIIU VUUI IIICIISCII www.thuiszorgnoordlimburg.nl J tijd voor wensen hebben mannen en vrouwen dezelfde rechten ontwikkelingsdoel^

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7