Fiets Daagse Venray Routes fietsvierdaagse Venray: parel uit de Peel Overnachtingen voor fietsers "ledereen zo soepel mogelijk op weg helpen" De fietsroutes zijn weer prachtig! Venray ELECTROFIETSEN FRANK WELLES Sponsor Fietsvierdaagse yy H go f D h'oV.i Fietsvierdaagse in cijfers: GROOT ASSORTIMENT www.fietsvierdaagse-venray.nl PEEL EN MAAS Donderdag 17 juli 2008 - Pagina 23 Restaurant TgXi/OS/ eerste dag De Rips is een ontginnings dorp in de gemeente Gemert- Bakel.Tot het eind van de negen tiende eeuw was de Peel tussen Bakel en Oploo één groot heide veld dat eigendom was van de gemeente Bakel en Milheeze en door de inwoners gebruikt werd voor het weiden van schapen en het steken van turf en plaggen. Tussen 1880 en 1920 werd een groot deel van de heide door de gemeente verkocht aan kapitaal bezitters uit andere delen van het land. Deze lieten het, meestal door de Heidemij, ontginnen, waarbij vooral veel bos werd aangeplant. Het natuurmonument de Stippel- berg komt hieruit voort. Na 1920 werden op nieuwe ontginningen familiebedrijven door Brabantse boeren gesticht, terwijl ook een aantal bestaande landgoederen werden opgedeeld.Voor deze boe ren en de arbeiders werd in 1920 volgens een plan van de Heidemij het dorp De Rips gesticht met een rooms-katholieke kerk, een school en een aantal arbeiders woningen. Gaandeweg vestigden zich ook meer middenstanders in het dorp. Op 1 januari 2007 telde De Rips 1100 inwoners. De Rips is een fietsgebied bij uitstek waar u in alle rust kunt genieten van het schitterende Brabantse landschap. Op de terugreis naar Venray komt u door een gedeelte van het prachtige centrum van Venray en kunt op de Grote Markt genieten van een hapje of drankje op een van de vele terrasjes. Ook een bezoekje aan de prachtige Sint Petrus Bandenkerk met haar impo sante tachtig meter hoge toren is absoluut de moeite waard., TWEEDE DAG De gemeente Bergen vormt samen met het Nationaal Park de Maasduinen het groene hart van de toeristische regio Maas duinen. In dit groene hart trekt nog dagelijks de herder met zijn schaapskudde rond. U kunt hier naar hartelust wandelen, fietsen en tegelijk genieten van de prach tige omgeving waar u doorheen komt. Pittoreske dorpjes aan de Maas, bossen, heide, vennen en natuurlijk de bekende stuifduinen zijn karakteristiek voor dit gebied. Elk dorp heeft zijn eigen sfeer en geschiedenis. Veel wandel-, fiets en ruiterpaden voeren u dwars door het unieke natuurpark met gevarieerde en schitterende flora en fauna, die het bezoek zeer de moeite waard maken. Bij de gast vrije exclusieve restaurants en kleine eetgelegenheden staat de tafel al voor u gedekt, mocht u trek krijgen. DERDE DAG Melderslo is een kerkdorp van de gemeente Horst aan de Maas. Het dorp telt 1969 inwoners (per 1 januari 2007). De route voert u door een gevarieerd zandland schap en het dal van de Maas. De zandgronden worden getypeerd door de kerkdorpen, omringd door eeuwenoude akkers ("veld") en weilanden. Streekmuseum De Locht in Melderslo staat bekend om zijn fraaie collectie over leven en werken op het platteland in Noord-Limburg tussen 1900 en 1950, U komt tijdens deze tocht ook door het plaatsje Lottum. Deze plaats is vooral bekend om zijn rozenteelt. Ruim 70 procent van de rozenteelt in Nederland is afkomstig uit Lottum, dit komt neer op 20 miljoen rozen. Lot tum heeft ook het tweejaarlijkse Rozenfestival, dat gehouden wordt rond de tweede zondag van augustus. VIERDE DAG Helenaveen, net als Venray mid den in de Peel gelegen, is omge ven door unieke natuurgebieden. Naast de natuur vindt u hier ook het peeldorp Griendtsveen met ophaalbruggetjes, peelkanalen en historische panden. U fietst dan ook dwars door de Peel, een fietsgebied bij uitstek. Vlakke fietspaden en aantrekkelijke rust plaatsen. Veel beekjes ontspringen in de Peel en vinden door het Deurnese en Venrayse natuurge bied hun weg richting de Maas. Helenaveen biedt u, met z'n uit zonderlijke Brabantse gastvrijheid, een keur aan mooie monumenten. Vergeet vooral niet het Romeinse monument te bezoeken. Een replica van de gouden helm die in 1910 werd gevonden en nu in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden ligt, is gratis te bezichtigen in het Dorpsservicecentrum. Tus sen Helenaveen en Griendtsveen ligt de Maria Peel met zijn fraaie grote vennen en meren, ideale broedplaatsen voor meeuwen. Venray, de 'parel uit de Peel', gelegen tussen Peel en Maas, in een gebied dat rijk is aan bos en heide. De gemeente behoort met haar oppervlakte van bijna 15.000 hectare tot de 30 grootste gemeen ten van Nederland. De geschiede nis van Venray gaat terug tot lang voor het begin van onze jaartel ling. Dit blijkt uit opgravingen waarbij onder meer de restanten van een Romeins landhuis en een Romeins graf zijn gevonden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Venray nu een prominente plaats inneemt op de archeologische kaart van Nederland. Sporen van dit verre Venrayse verleden kunt u bewonderen in het streekmu seum 't Freulekeshuus in het cen trum van Venray. Tot 1940 ontwik kelde Venray zich tot een typisch agrarische gemeente. De Tweede Wereldoorlog vormde een belang rijk keerpunt in deze ontwikke ling. Na de oorlog heeft Venray geleidelijk de omslag gemaakt van een agrarische gemeenschap naar de gemeente die het nu is: een bloeiende samenleving met een gevarieerde werkgelegenheid in landbouw, industrie, transport, handel, zorginstellingen en dienst verlening. In de gemeente Venray krijgen fietsers en wandelaars alle ruimte.Talloze routes geven u een goed inzicht in het karakter van de 'parel van de Peel', maar dat wist u natuurlijk al lang. En wist u dat nog niet, dan is het hoog tijd om Venray snel te ontdekken, bijvoor beeld tijdens de fietsvierdaagse Venray, die in 2008 plaatsvindt van 22 t/m 25 juli. Aantal deelnemers: 2004 2005 2006 2007 2647 3456 2298 3360 Waar komen de deelnemers vandaan? Top 10 2007: Venray: 1307 Horst: 91 Venlo: 78 Overloon: 77 Deurne: 64 Sevenum 42 De Rips 38 Meterik 38 Tegelen 37 Kessel 35 Afstanden gereden in 2007: 30 km 771 (23%) 45 km 1422 (42%) 60 km 603 (18%) Overig 564 (15%) Bron: Fietsvierdaagse Venray. Bed en Boterham Via de VW-Venray, Henseniusplein 13, 5801 BB Venray, telefoon 0478 - 510505. Kampeerarrangement Er is een kampeerplaats ingericht (max. 42 st.) direct bij de startlo catie in Venray. De kosten hiervoor bedragen 75 euro per tent of caravan per week, (max. 2 pers, incl. elektra). Meer dere personen 20 euro p.p. extra, (geen huisdieren toegestaan) De kampeerplaats is geopend van zaterdag 19 juli 12.00 uur tot zaterdag 26 juli 12.00 uur. Indien het kampeerarrangement is volgeboekt, zijn verschillende alternatieven in de omgeving mogelijk. Voor inlichtingen hierover: Fiets vierdaagse Venray, telefoon 077- 3260777 of 0478-588355. Speciaal "fietsers welkom" arrangement a 55 euro per persoon per nacht, met een minimaal verblijf van twee nachten, bestaande uit: Een overnachting in een twee persoonskamer Een heerlijk driegangendiner in restaurant Felice Een gezond ontbijt in buffet- vorm Dit arrangement kunt u reserve ren bij Hotel Eurotel in Venray. Telefoon: 0478-585777, fax: 0478- 511817 e-mail: info@hoteleurotel.nl of neem eens een kijkje op de web site: www.hoteleurotel.nl Jan Bosje, coördinator van het inschrijfteam van Fietsvierdaagse Venray Hij is een van die bijna 130 vrijwilligers die er samen voor zorgen dat de organisatie van Fietsvierdaagse Venray tot in de puntjes is verzorgd. Jan Bosje (68) uit Venray coördi neert het inschrijfteam en doet dat al jaren met veel plezier en precisie. Maar dat laatste is ook niet zo vreemd, want Jan Bosje heeft een achtergrond als statisticus en is iemand die ook graag achter de scher men werkt, zegt voorzitter Jan Kreutz. "Jan is een bescheiden man die het liefst op de ach tergrond blijft. Maar hij ver dient het om een keer in het zonnetje gezet te worden." De redactie van Peel en Maas gaf gehoor aan het verzoek van Kreutz en nodigde Jan Bosje aan de vooravond van de start van Fietsvierdaagse Venray uit voor een gesprek. Jan Bosje heeft er zin in, dat is al snel duidelijk. De in Friesland geboren en getogen Bosje kijkt uit naar het begin van Fietsvierdaagse Venray en vertelt enthousiast over de organisatie van hét Venrayse fietsevenement van het jaar en zijn rol daarin. Bosje, die in januari 1966 samen met zijn gezin in Ven ray neerstreek, werd in 1995 door voorzitter Jan Kreutz gevraagd om vrijwilliger te worden. "Ik kende Jan van het werk en heb toen 'ja' gezegd. Het eerste jaar stond ik bij een controlepost voor de vliegba sis in Vredepeel, samen met Sjef Francken. Ik kan me nog goed herinneren dat een aantal fietsers geen vlaggetje had en wij van de commandant opdracht kregen om deze mensen alsnog in te schrij ven. Vanwege de veiligheid, ja." Jan Bosje is een precies man, iemand die ervan houdt om van tevoren alles goed door te spre ken en te organiseren. Een aantal jaren terug kreeg hij een nieuwe taak binnen de organisatie van de fietsvierdaagse. Een 'functie' die bij hem past ook. "Ik zorg er als coördinator van het inschrijfteam samen met de andere vrijwilligers onder meer voor dat er genoeg inschrijfformulieren en route kaarten zijn en dat ze klaarliggen, zodat de deelnemers aan de fiets vierdaagse niet al te lang hoeven te wachten bij de start. Er zijn twee balies, een voor de dagin schrijvers en een voor mensen die vier dagen willen fietsen. De kunst is om iedereen zo soepel mogelijk fatsoenlijk op weg te helpen." Vooral rond 9 00 uur is het altijd een drukte van belang voor de inschrijfbalies, weet Bosje inmid dels uit ervaring. "Maar we heb ben ons daarop goed voorbereid. Ons team bestaat uit een vaste kern van zo n dertien vrijwilli gers, mensen die precies wat ze moeten doen en eigenlijk al jaren goed en gezellig samenwerken." Lachend: "Een nieuwkomer is dan ook zo ingewerkt, want er zit erva ring genoeg achter de tafels." Maar ervaring is ook wel vereist, zeker als 's morgens de fietsers ongeduldig staan te trappelen om aan hun tochten te beginnen. "Het eerste uur is het echt hard werken geblazen, maar wel erg leuk. Want iedereen heeft goede zin, anders doe je niet aan de fiets vierdaagse in Venray mee. En als ze terugkomen van hun tocht om hun kaart af te stempelen voor de eindcontrole, krijgen we eigen lijk alleen maar complimenten. Over de organisatie, de tochten die zijn uitgezet, de veiligheid en de activiteiten. Ja, de kracht van Fietsvierdaagse Venray is dat alles perfect geregeld is. Het team, en dan bedoel ik het bestuur en alle Vrijwilliger Jan Bosje uit Ven ray kijkt uit naar de start van Fietsvierdaagse Venray op dins dag 22 juli, andere vrijwilligers, doet zijn werk gewoon goed." Hoopt ook Jan Bosje dat de Ven rayse fietsvierdaagse er dit jaar in slaagt om de tweede ster van de Nederlandse Toer Fiets Unie (NFTU) in de wacht te slepen? "Natuurlijk, dat zou leuk zijn, een goede reclame ook. Want jij kunt wel zeggen dat alles goed geregeld is, misschien kijkt iemand anders daar heel anders tegenaan. Een objectieve evaluatie achteraf is altijd goed. Al moet ik eerlijk zeg gen dat ik niet zo sterachtig ben. Het belangrijkste is dat de deelne mers tevreden zijn." Evalueren doet de Venraynaar ook voor de fietsvierdaagse. Hij houdt dagelijks onder meer het aantal inschrijvingen bij."Dat vind ik leuk werk om te doen. En het is toch ook beter om exact te weten hoeveel mensen er aan de fiets vierdaagse hebben meegedaan en uit welke plaatsen ze komen? Ik zet alle cijfers op een rij en sla ze meteen op, dat maakt de evaluatie achteraf een stuk gemakkelijker." Ook dit jaar is de routecom missie er weer in geslaagd om voor de vier Venrayse fietsda gen prachtige routes op papier te krijgen. "Het is ieder jaar een hele klus om routes uit te zetten waar steeds nieuwe wegen in voorkomen en waar andere jaren nog niet gefietst is", weten Harrie Holtackers en Piet Keijsers uit eigen erva ring. "Alle routes worden dagelijks volledig uitgepijld." De routes bestaan uit de 30 kilometer (speciaal voor gezin nen met kinderen en wat oudere fietsers), de 45 kilometer voor de ervaren fietsers en de 60 kilome ter is bedoeld voor mensen die wat meer kilometers willen fiet sen. De routes lopen zoveel moge lijk apart van elkaar om grote drukte te voorkomen. Tijdens de routes komen de fietsers twee a drie controleplaatsen tegen voor het afstempelen van de startkaart. Onderweg zijn tevens tal van bezienswaardigheden te bezich tigen. De routes gaan dit jaar op de eerste dag in de richting van Milheze-De Rips-St.Anthonis, op de tweede dag in de richting van De Maasduinen, de derde dag in de richting van rozendorp Lottum (met als controlepost Streekmuse um De Locht in Melderslo) en op de vierde dag in de richting van De Peel (Helenaveen en Griendts veen). Onderweg kunnen de deel nemers aan de 45 en 60 kilometer, gedurende de eerste drie dagen, nog een routequiz invullen waar mee prachtige prijzen te winnen zijn. Op de 30 kilometerroute zijn iedere dag op de controle plaats kinderspelen opgesteld. De starttijden zijn dagelijks tussen 9.00-12.00 uur voor de 45 en 60 kilometer en de deelnemers aan de 30 kilometer kunnen starten Harrie Holtackers en Piet Keijsers. tussen 10.00 en 13.00 uur. Ook dit jaar zorgen de verkeersregelaars er weer voor dat fietsers zo veilig mogelijk kunnen oversteken. De 24ste fietsvierdaagse in Venray gaat van start bij de Wetteling aan de Zuidsingel 2 in Venray. De rou tecommissie zal na de fietsvier daagse gaan bekijken waar de rou tes voor de jubileumeditie van 25 jaar Fietsvierdaagse Venray naar toe zullen gaan. De fietsvierdaagse in Venray vindt dit jaar plaats op 22,23,24 en 25 juli. Uw voordeel 300,- Voor advies en informatie over electrofietsen kunt u tijdens de vierdaagse terecht in onze stand in Sportcomplex de Wetteling Dealer van: Avancer Grandeur Gazelle Batavus Sparta www.fietswereldvenray.nl info@fietswereldvenray.nl Eindstraat 12 - 5801 CR Venray Tel 0478-581553 Fax 0478-512886 Tijdens de vierdaagse zorgen twee bezemwagens en vier monteurs voor een zorgeloze fietsvierdaagse. l^\NTFU Internetverkoop overbodig! Prijsdoorbraak electrofietsen Sparta Ion Vanaf 1.599, Avancer Support van 1.399,- Nu voor 1.099,- Grandeur Souplesse van 1.799,- Nu voor 1.499,-

Peel en Maas | 2008 | | pagina 23