Koester uw Monument 'Ik kon de was niet meer zelf ophangen' 'Het gaat om de zin, niet het gewin' Toepen op hoog niveau Ai.* ClaasSon«Fransol m bouten): groep Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! Deze week de voormalige Lijk- weg tussen de Castenrayse berg en de Vliegert. Voor 1929 beschik te Castenray nog niet over een eigen kerkhof. De overledenen werden per boe renwagen naar de Grote Kerk in Venray gebracht en aldaar op het kerkhof begraven. De route naar Venray ging over het kerkpad, dat ondermeer de boerderijen Land schrijvershof, Wijenplats en Vensplats (Op het Schoor) met elkaar verbond. Dit pad was niet meer dan een veldweggetje, waar over de lichamen van de overlede nen naar Leunen en verder naar Venray vervoerd werden, vandaar de naam Lijkweg. De kist met de overledene stond op vier bossen stro om schokken te voorkomen. De voerman liep naast het hoofd van het paard. De boerderijen lagen vroeger met de voorkant naar deze Lijkweg gericht. De latere Castenrayse Straat, de hui dige Lollebeekweg, werd achter deze boerderijen aangelegd, zodat ze nu met de achterkant aan deze weg liggen. In 1922 was Castenray rectoraat geworden en in 1929 kreeg het dorp het recht om in de eigen kerk uitvaarten te verzorgen en op een eigen kerkhof de over ledenen te begraven. In 1933 werd het dorp verheven tot zelfstandige parochie. Bron Stichting Heemkundig Genootschap, de heer J. Strijbos. Namens SVM: G. Peters-ten Have, Jerusalem 7 in Venray, koes- teruwmonument@kpnplanet.nl. Ter gelegenheid van zijn het leger, abseilend naar beneden, van 280 euro zelf aan de stichting 50e verjaardag werd René van Hij zal het opgehaalde bedrag overhandigen. Stokkem afgelopen zaterdag door vriendengroep CV Zwerf- vuul/De Zok verrast met een speciale act. Om half zes stond er bij de jarige een gloednieuwe kraan wagen voor de deur zodat er 'op hoog niveau' getoept kon worden. Tegen een kleine vergoeding kon den mensen, boven in een bakkie op 20 meter hoogte, het tegen hem op nemen. De opbrengst was voor een goed doel, de eveneens 50-jarige Stichting Avondvierdaag se. Anderhalf uur lang konden de mensen om de beurt op grote hoogte genieten van het uitzicht, in een poging hem te verslaan. René zelf bleek uiteindelijk toch de winnaar met 15-14. Nadat de laatste kandidaat naar boven was geweest, kwam de jari ge, van beroep kliminstructeur in Loes Arts schrijft ergotherapierichtlijn voor EDS Venraynaar Rien van den Brand werkt veertien jaar aan boek Loes Arts uit Leunen heeft onlangs samen met Jolanda Havinga en Marichelle Stelt man de ontwikkeling van de Ergotherapierichtlijn Ehlers- Danlos Syndroom (EDS) vol tooid. Zij deed dit in het kader van een afstudeerproject van de bacheloropleiding Ergo therapie aan Hogeschool van Amsterdam. Met een negen als bekroning sloot ze haar studie met succes af. "Belangrijker is dat we vanuit de branche hele positieve reacties hebben gekregen op de richtlijn die we hebben geschreven. Het is een praktisch handvat gewor den waarmee iedere ergo therapeut uit de voeten kan", aldus Arts. pen zijn ondernomen om het hele archief te digitaliseren, in nauwe afstemming met het Landschafts- verband Rheinland te Bonn. In het boekwerk staat dan ook een unie ke code, waarmee het archief via een internetsite ontsloten wordt." Voor Rien ligt nu het grote boek, een enorme lijst met inventaris nummers en korte beschrijvingen en foto's erbij. Wat is nu de waar de van zo'n archief, behalve voor de historici onder ons? "Nu, de waarde is uiteraard dat het com plete archief hiermee toeganke lijk wordt. Je krijgt een beeld van de periode die het beslaat, hoe bepaalde zaken werden afgehan deld in de verschillende eeuwen. Maar het heeft ook een geschied kundige waarde: in het archief bevinden zich brieven van Willem II, Jan van Werth, de Duitse keizers Karei TV en Leopold, koning Lode- wijk XIV van Frankrijk en Voltaire, naast documenten van hoogwaar digheidsbekleders van lagere sta tuur. Het archiefmateriaal betreft inhoudelijk niet alleen Duitsland, maar ook Nederland en België. Deze inventaris én de digitale ont sluiting van een dergelijk omvang rijk en particulier archief is uniek in Europa." Hoewel Rien erg trots is op het resultaat, blijft het vooral lief dewerk voor hem. "Het geeft me zoveel plezier ermee bezig te zijn, dat ik mezelf wijs maak, dat ik met iets zinvols bezig ben. Het gaat om de zin, niet het gewin, dat geeft me de voldoening. Ik heb wel mijn vrouw moeten beloven niet meer aan een boek te beginnen", lacht Rien hartelijk. "Ze heeft me wel vaak moeten missen als ik in de avonduren weer met de verta ling van de inventaris bezig was. Ik houd het voorlopig bij artikel tjes." "Aanleiding tot het schrijven van de richtlijn was de onbekendheid en 'zeldzaamheid' van de ziekte EDS én het geringe onderzoek dat is uitgevoerd naar de ergothera- peutische behandeling bij patiën ten met EDS. Hierdoor was het voor zowel ergotherapeuten als EDS-patiënten onduidelijk wat zij voor elkaar konden betekenen", legt Arts uit waarom zij met haar twee medestudentes de richtlijn heeft geschreven. 'Op een gegeven moment kreeg ik het gevoel dat ik thuis tegen allerlei dingen aan liep. Ik kon mijn bed niet meer opmaken, ik kon de was niet ophangen en al dat soort dingen. Iedere keer ging mijn schouder weer uit de kom, had ik pijn en wéér meer blauwe plekken.' Woorden van iemand die aan EDS lijdt. Loes Arts legt uit wat EDS is en wat de gevolgen zijn: "EDS is een chronische bind weefselaandoening. Patiënten ver gelijken het bindweefsel ook wel met het 'cement van het lichaam'. Dit betekent dat een defect van het bindweefsel zorgt voor een verminderde stevigheid in het lichaam. Doordat bindweefsel in het hele lichaam voorkomt, zijn de uitingskenmerken bij EDS-patiën ten zeer verschillend en complex. Patiënten hebben hierdoor onder andere te maken met gewrichten die gemakkelijk uit de kom raken. Tevens is de huid heel erg rekbaar." De 22-jarige Arts heeft zojuist de 4- jarige opleiding ergotherapie aan de Hogeschool van Amsterdam met succes afgesloten. Ze weet hoe ingewikkeld het uitvoeren van een simpele handeling als een bord pakken, een lucifer aanste ken of een boodschappentas sjou wen, kan zijn. "Dit wordt vaak pas gerealiseerd als het functioneren tijdelijk of blijvend verstoord is. De meest vanzelfsprekende han delingen kunnen dan problemen opleveren. De ergotherapeut is iemand die veel kennis heeft over het dagelijks handelen en hoe pro blemen in het dagelijks handelen verminderd of zelfs opgelost kun nen worden. Dit kan door middel van het geven van advies en trai ning of door het leren omgaan met eventuele hulpmiddelen en aanpassingen. We helpen mensen te leren hoe ze met hun lichaam om kunnen gaan. We doen dit cli ëntgericht, waarbij we de wensen en behoeften van de mensen als uitgangspunt nemen. Daarmee gaan we aan de slag." Bij EDS-patiënten zal de ergothe rapeut alles in het werk stellen om de energiebalans te (her)vinden. Hierbij streeft de ergotherapeut naar de meest handige manier om activiteiten aan te pakken, zodat het de patiënt zo min mogelijk energie kost en zo zelfstandig mogelijk kan functioneren. Loes Arts: "Mensen geven vaak graag aan wat ze willen. Koken bijvoor beeld. Dan kijken we hoe we door het geven van adviezen en het gebruiken van hulpmiddelen iemand kunnen helpen. Dat kan door gewichtsbeperkende maat regelen, de pan schuiven in plaats van tillen, maar ook door aange past bestek. De therapie wordt dus toegespitst op wat de cliënt wil en wat de aandoening is." De jonge ergotherapeute uit Leunen weet nog niet welke rich ting ze op wil. "Met kinderen, vol wassenen of ouderen werken, het maakt me eigenlijk niet zoveel uit. Ik kan heel veel kanten op. Met cliënten bezig zijn is het aller leuk ste. Ik heb eigenlijk geen voorkeur, solliciteer op alles en zie wel waar ik terechtkom." Maar eerst is het even nog genieten. Na vier jaar hard studeren, gaat ze binnenkort naar Mexico om zes weken te hel pen in een revalidatiecentrum in Projimo. "Met enkele vrijwilligers gaan we helpen als ergotherapeut. Ik ben echt benieuwd hoe ze din gen daar aanpakken. Aansluitend ga ik drie weken reizen om het land beter te leren kennen. Daar verheug ik me echt op." Loes Arts (links) schreef samen met haar studiegenoten Jolanda en Marichelle de Ergotherapie richtlijn Ehlers-Danlos Syndroom (EDS) Tijdens het afstudeerproject is naast de Ergotherapiericht lijn Ehlers-Danlos Syndroom de brochure Ergotherapie bij EDS ontwikkeld. De Ergotherapie richtlijn Ehlers-Danlos Syndroom is verkrijgbaar in PDF-formaat bij de Vereniging van Ehlers-Danlos patiënten (www.ehlers-danlos. nl). Daarnaast is bij deze vereni ging een papieren versie van de brochure 'Ergotherapie bij EDS' verkrijgbaar, tegen een kleine ver goeding. Wilt u reageren op dit artikel of heeft u vragen? Mail dan naar ergotherapie.bij.eds@gmail.com In het Duitse Geldern werd onlangs een bijzonder boek werk gepresenteerd: de inven tarislijst van het archief van kasteel Haag in Geldern. Liefst 877 pagina's met 5357 archief- nummers én beschrijvingen uit het particuliere, niet-openbare archief van de adellijke fami lie Von und zu Hoensbroech, die het kasteel nog bewoont. De Reichsgrafin Katja von und zu Hoensbroech mocht het eerste exemplaar ontvangen. Bijzonder ook voor de co auteur van het boek, Rien van den Brand. Deze Venraynaar werkte liefst veertien jaar aan de totstandkoming van het boek. "Het gaat om de zin en niet het gewin, al heb ik mijn vrouw moeten beloven geen boek meer te schrijven." De zin begon bij Rien van den Brand (bijna 71) al in een vroeg stadium, toen hij zich ging verdie pen in oud-Nederlandse geschrif ten in de jaren 60. "Door veel te lezen en te oefenen heb ik me dat schrift eigen gemaakt. Het is een soort niet-besmettelijk virus", zegt Rien met een glimlach. "Eén van de eerste confrontaties met oud-schrift had te maken met een boer uit Venray, Gerlach van Ass. Hij kwam bij me met een vodje perkament en vroeg ik daar een kopie van wilde maken. Ik werkte toen voor Rank Xerox en kreeg van de directie toestemming om kopieën te maken van de geschrif ten die ik tegenkwam. Dus heb ik voor Van Ass een aantal kopieën gemaakt en er eentje voor mezelf gehouden: een strookje met aller lei kriebeltjes erop, ik kon het niet lezen. De goede man zelf echter las het zo voor, daar was ik zo verbaasd over, dat ik me ben gaan verdiepen in dat schrift." De interesse die Rien had voor het oud-schrift, maar ook voor de regionale geschiedenis in zijn algemeen, leidde in 1978 tot de oprichting van de grensoverschrij dende Stichting Historie Peel- Maas-Niersgebied. De oprichting geschiedde samen met Gregor Hövelmann, de toenmalige 'Kreis- archivaris' van de stad Geldern. Gregor gaf toen al als wens aan ooit de handgeschreven inventa rislijst van de familie Von und zu Hoensbroech te willen vertalen. Deze inventaris stamt uit de 19e eeuw en is geschreven in oud schrift. In 1994 ben ik in mijn vrije tijd begonnen met de vertaling ervan: oud-Middeleeuws-Neder lands, oud-Duits, Latijn, Frans en af en toe een stukje Spaans, ik kwam het allemaal tegen in de oude archiefstukken van deze ruim 700 pagina's tellende inventaris." In nauwe samenwerking met de stadsarchivaris van Geldern, dr. Stefan Frankewitz, is Rien's Duits talige manuscript door Frankewitz uitgebreid met circa 700 zegelop namen in kleur en een onontbeer lijk toegangsregister; dat is nu in één band verschenen. OMVANGRIJK ARCHIEF De inventaris geeft toegang tot het omvangrijke archief van de markiezen en graven Von und zu Hoensbroech, een adellijke fami lie die thans nog kasteel Haag in Geldern bewoont. Voorheen bezat deze familie meerdere kastelen, ook in Nederland: kasteel Gribbe (Grubbenvorst), kasteel Hillenraad (S walmen), kasteel Bleienbeek (Afferden) en kasteel Hoensbroek in Heerlen, dat nog de familienaam draagt. Het archief bestaat uit dui zenden oorkonden en andere documenten uit de periode 1220 tot 1800, vaak met de originele zegels erbij. Toen het manuscript van de vertaalde inventaris klaar was, bleken Anneroos Orbons, de directrice van kasteel Hoensbroek, en Roelof Braad (stadshistoricus Heerlen) zó enthousiast dat stap- Lddt (U ZS^ SolujDZd' www.claasson.nl i I HOLTERMANS^^t^ makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl Honderdnegenentwintigste jaargang - week 28 - donderdag 10 juli 2008 MAAS EL EN TOEGESTAAN Ebruiksaawviiims HTS BEPERK ■schriften in 9 GEBRUIK e Specifieke GEN ZONWERINGEN Voor alle soorten binnen- en buitenzonwering Voor meer informatie: 0478 515010 of 06 53768080 of mail ons: info@elaasson.nl Vouwgordijnen Rolgordijnen rsj Shutters Z Horsystemen Jaloezieën z Lamellen Ci Sereens Rolluiken Markiezen M Roldeuren/ o Garagedeuren Knikarmsehermen Qi

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13