Succesvol terugdringen voortijdige schoolverlaters Schutters koninklijk onderscheiden Vertrouwen in economie fors gedaald Vakantieparadijs opent deuren Wijkkantoor Brukske open Samenwerking bij rampen Strandbad Oostrum mooiste zwemlocatie Boekenmarkt op Wereldfestival Uw hond fris en vakkundig M getrimd PEEL EN MAAS In de regio Noord- en Mid den-Limburg was de afname van het aantal voortijdig schoolverlaters in het school jaar 2006/2007 niet minder dan 43 procent, waar het lan delijke target op tien procent lag (waar overigens zeven tien procent gehaald is). Voor het komende schooljaar ligt de nadruk op de nazorg van vmbo naar mbo, Zorgadvies- teams in het mbo, en een slui tende registratie als informa tiesysteem. Deze week heeft wethouder RamonTestroote van de gemeente Venlo een convenant ondertekend met het Ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschap (OCW), onderwijsinstellingen, regionale opleidingscentra en de wethou ders onderwijs van de gemeenten Weert,Venray en Roermond. In dit convenant zijn afspraken gemaakt om het aantal voortijdige school verlaters in Noord- en Midden Limburg verder te verminderen. In Noord- en Midden-Limburg zijn de betrokken partners zoals gezegd al zeer succesvol gebleken in het terugdringen van het aantal leerlingen dat de school voortij dig, dus zonder startkwalificatie, verlaat. Het totale aantal voortijdig schoolverlaters in 2004/2005 lag op 1515 leerlingen. In schooljaar 2006/2007 is dat aantal terugge bracht naar 866 leerlingen. Een afname met 43 procent. Wethou der Ramon Testroote (Werk Inkomen) is zeer tevreden met deze cijfers. "Een geweldige pres tatie van zowel de betrokken gemeenten als van de jongeren zelf en onderwijsinstellingen. Ook een prestatie waar niet alleen de jongere, maar uiteindelijk de hele maatschappij baat bij heeft. We hebben fors ingezet op preventie, en dat heeft gewerkt. Gelukkig, want het principe van education first' blijft actueel: een goede oplei ding is dé weg naar een duurzame, kwalitatieve plaats op de arbeids markt en structurele zelfredzaam heid." Het komende schooljaar ligt de nadruk in de regio op de vol gende maatregelen: - Nazorg van vmbo naar mbo ('warme overdracht'): veel leerlin gen blijken in de overgang van het vmbo naar het mbo af te haken. Een goede, persoonlijke bege leiding van de leerlingen kan dit voorkomen. - Zorgadviesteams (ZAT's) in het mbo: de adviesteams spelen een rol bij het vroegtijdig signale ren van problemen bij leerlingen en het bieden van de gepaste hulp om zo voortijdig schoolverlaten tegen te gaan. - Een sluitende registratie: hier mee wordt preventief ingezet op signalen die de voorbode kunnen zijn van voortijdige schooluitval, zoals structureel te laat op school komen en spijbelen. Het kabinet sluit landelijk met alle 39 RMC-regio's convenanten af om voortijdige schooluitval te verminderen. In deze convenanten worden afspraken gemaakt tussen het Ministerie van OCW RMC-con- tactgemeenten en onderwijsinstel lingen. De RMC-regio Noord- en Midden-Limburg is onderverdeel in vier subregio's: Venlo, Venray, Weert en Roermond. De gemeen te Venlo treedt op als contactge meente. In dit convenant worden naast bovengenoemde afspraken ook de prestatie-afspraken van de onderwijsinstellingen vastge legd; het doel van dit convenant is om het aantal nieuwe voortijdig schoolverlaters met 40 procent te reduceren in een periode van vier jaar. In het Lissabon Akkoord is afgesproken dat Nederland tus sen 2002 en 2012 de jaarlijkse voortijdige schooluitval vermin dert met 50%. Dat betekent dat er in 2012 nog maar 35.000 voortij dige schoolverlaters mogen zijn. In het schooljaar 2005-2006 telde Nederland nog 57.000 voortijdige schoolverlaters, er is in de komen de jaren dus nog een reductie van 40 procent nodig. Testroote: "Als je kijkt naar het aantal voortijdig schoolverlaters in 2002, in totaal 1913 leerlingen, en het aantal waar we nu opzitten, te weten 866, is dat een afname van 55,2 procent. Daarmee heeft deze regio de Lis sabon agenda al gehaald. Uiteraard blijven we met onverminderde ambitie en inzet werken aan een nog verdere afname, om het aan tal zo dicht mogelijk naar de nul te krijgen. En om ook ons steen tje bij te dragen aan de landelijke doelstellingen." Twee leden van schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan zijn zondag door burgemeester Waals koninklijk onderschei den. Dit gebeurde tijdens het Bondsschuttersfeest dat afge lopen weekend in Venray werd gehouden. Guus Stiphout (60, op de foto links) werd benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau, van wege zijn langdurige inzet voor de schutterij. Hij was onder meer bestuurslid (van 1975 tot 1995) en is nog steeds commandant (vanaf 1982, dus nu al ruim 25 jaar) van de schutterij. Ook is hij al vele jaren de Paradecomman dant van schuttersbond Juliana. Piet van Lierop werd eveneens benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Van Lierop (59) is vanaf 1980 lid van Schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan te Venray. De eerste paar jaren van zijn lid maatschap was hij administrateur. Sinds 1984 vervult hij de taken van secretaris van het bestuur. Vanaf 1990 tot 2007 maakte hij boven dien deel uit van het bestuur van de Schutterscombinatie Noord- Limburg. Het vertrouwen van zowel de ondernemers als de con sumenten in de Limburgse economie is fors gedaald. Dit blijkt uit de tweede editie van de Barometer Economie Lim burg (BEL) 2008. De BEL-index van Ondernemersvertrouwen is in het tweede kwartaal van 2008 fors gedaald ten opzichte van de meting in het eerste kwartaal van 2008; van 110 gezakt naar 74. Toch zijn ondernemers in de Limburgse groothandel, bouw en dienstensector behoorlijk opti mistisch voor de komende twaalf maanden. Van een sterke terug gang van de economie is dus nog geen sprake. 37 procent van de Limburgse bedrijven verwacht dat de bedrijvigheid het komende kwartaal zal toenemen, dit is 20 procent minder dan bij de vorige meting. Hoewel er in deze tijd van het jaar altijd sprake is van een sei zoenseffect, is de teruggang toch groter dan in voorgaande jaren. De BEL-index van Consumenten vertrouwen heeft in het tweede kwartaal van 2008 de dalende lijn voortgezet ten opzichte van eind 2007: van 96 naar 81 en nu naar 68. Het aantal pessimistische con sumenten krijgt de overhand; een tendens die ook landelijk zichtbaar is. In de BEL is tevens gevraagd naar de ervaringen met crimi naliteit in het ondernemen. Het bedrijfsleven in Limburg heeft op dit moment vooral te kampen met nota's voor niet geleverde dien sten (zogenaamde spooknota's), inbraak en diefstal door externen. Voor de meeste vormen van cri minaliteit is de overlast de laatste 3 jaar gelijk gebleven. Echter, de nare gevolgen van spooknota's, cyber crime (ICT-gerelateerde cri minaliteit) en oplichting zijn toe genomen. De consumenten geven aan zich overdag en 's avonds vei liger te voelen op straat. Men voelt zich wel nog onveilig op plaatsen waar drugs worden verhandeld, in donkere steegjes/nauwe straten, nabij hangplekken voor jongeren, in onverlichte straten/wegen en in het bos. Ook achterstandwij ken worden als onveilig ervaren. Men vindt in sterke mate dat de veiligheid in woonwijken wordt vergroot door het sluiten van pan den waar drugs worden verhan deld of geproduceerd en door een betere sociale controle. Iets meer dan de helft vindt dat dit ook kan door het ophangen van camera's in woonwijken. Het is opvallend dat de consumenten er in grotere mate voorstander van zijn came ra's in winkels te plaatsen om de criminaliteit van klanten tegen te gaan, dan de ondernemers (res pectievelijk 67 procent en 57 pro cent). De BEL is een initiatief van de Kamer van Koophandel Lim burg en LI Radio Televisie. Raad van Bestuur Zorggroep De Raad van Bestuur van Zorg groep Noord- en Midden-Limburg bestaat vanaf 1 juni uit de heer Jos Spatjens MBA (voorzitter) en de heer Frank Rijnders. Bestuursleden Anne Theunissen en Pieter Pennings hebben op die datum de organisatie verlaten van wege het bereiken van de OBU- serechtisde leeftijd. De familie Schraven opent op zondag 6 juli de deuren van Vakantieparadijs Bosrijk De Kuluut in Overloon. Belang stellenden zijn van harte wel kom op deze open dag van 11.00 tot 16.00 uur om een kijkje te komen nemen. Was de directe omgeving van de voormalige rundveeboerderij een aantal maanden terug nog een woestenij, inmiddels zijn er zeven tien luxe vakantiewoningen ver rezen en staan eigenaren Twan en Karin Schraven in de startblokken om vakantiegangers van heinde en verre te ontvangen. "Het is allemaal begonnen met een melkveebedrijf op deze loca tie. Een familiebedrijf van opa op vader op zoon. Omdat we hier geen uitbreidingsmogelijkheden hadden, gingen we op zoek naar een nieuwe uitdaging. De locatie waar wij wonen is zo mooi, rus tig, en makkelijk bereikbaar. Maar ook dichtbij alle voorzieningen in Overloon. Deze punten waren voor ons goede redenen om ons te gaan verdiepen in de toeristische mogelijkheden. In 1999 besloten we om een vakantiepark- op te gaan zetten en in september 2007 zijn we begonnen met de bouw van Bosrijk De Kuluut", aldus Twan en Karin Schraven. Op een unieke en verstilde locatie kan men op en top beschikken over de aanwe zige luxe en comfort. De vakantie woningen in authentieke Brabant se stijl zijn gelegen in een bosrijke omgeving. Met voorzieningen als relaxfauteuils, sauna, gashaard, flatscreen, internet, vloerverwar ming, massagedouche, keuken met vaatwasser en combioven en overdekt terras, kan men helemaal ontsnappen aan de waan van de dag. Er is tevens een woning voor twaalf personen met maar liefst zes slaapkamers, met elk een eigen badkamer! Twan en Karin Schra ven: "Het park moet rust, ruimte, warmte en gezelligheid uitstralen. We vinden het belangrijk dat de gasten zich thuis voelen bij ons. Service bieden, staat bij ons hoog in het vaandel! Dus laat u verras sen op dit mooie vakantiepark! U bent van harte welkom om een kijkje te komen nemen op 6 juli of na 6 juli voor een langer verblijf op ons park." Bosrijk De Kuluut is te vinden aan de Kuluutweg in Overloon, telefoon (0478)641373- Zie ook www.bosrijkdekuluut.nl. en e-mail http://www.bosrijkde- kuluut.nl. Afgelopen maandag opende burgemeester Jos Waak het gloednieuwe wijkkantoor Brukske, gevestigd op het adres Kiosk 122. De partijen die het Masterplan 'Brukske, mooi anders' gaan uitvoeren, zullen bijna dagelijks in het wijkkantoor aanwezig zijn. Bewoners kunnen er binnen lopen voor de laatste informatie, om vragen te stellen en suggesties te doen. 'De waarde van de wijk Brukske zit 'm in de veelkleurig heid,' zei burgemeester Waals voorafgaand aan de opening. 'De sociale agenda voor de komen de jaren moet dan ook worden bepaald door de bewoners, niet door de gemeente of andere organisaties.' Dat neemt niet weg dat wat Waals betreft de nieuwe brede school en een nieuw win kelcentrum prioriteit hebben. Het wijkkantoor kan er volgens Waals voor helpen zorgen dat Brukske 'niet een andere wijk wordt, maar wel een nog betere wijk. Over een paar jaar is Brukske wellicht de beste wijk van Venray!' Mar cel Meulen, directeur van Wonen Venray, noemde het wijkkantoor een symbool van samenwerking. Juist door samenwerking kan het Masterplan Brukske volgens hem een succes worden. Vóór de ope ning van het wijkkantoor werd een gloednieuwe pannakooi in gebruik genomen (zie foto). Panna (Surinaams voor 'poorten') is een vorm van straatvoetbal waarbij het gaat om het scoren van goals én het door de benen spelen van je tegenstander. Vervolgens open de burgemeester Waals het wijk kantoor Brukske samen met Elly van Dijck, de nieuwe wethouder Leefbaarheid. Brukske-bewoon- ster Lia Juliana, die de opening bijwoonde en zelf enkele uren per week aanwezig zal zijn in het wijkkantoor, zei: 'Ik hoop dat mijn aanwezigheid de drempel verlaagt voor vrouwen uit allerlei culturen om het wijkkantoor te bezoeken.' En een Marokkaanse vrouw die al 27 jaar in Brukske woont, ver telde: 'Het Masterplan Brukske is bij de bewoners inmiddels goed bekend. Als het wijkkantoor net zo bekend wordt, dan krijgt het een heel nuttige functie.' Het Wijkkantoor Brukske is geopend op maandag van 10.00-12.00 uur, woensdag van 13.00-16.00 uur, donderdag van 9-30-12.30 en van 13-00-16.00 uur en op vrijdag van 9.00-10.00 uur. GGD en Geneeskundige Hulpverlening bij Ongeval len en Rampen (GHOR) in Noord- en Midden-Limburg hebben door de onderteke ning van een convenant hun samenwerking verder gepro fessionaliseerd. Hiermee is voor iedereen duidelijk hoe de taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden tussen beide organisaties zijn verdeeld. Kern van de afspraak is dat de GGD zorgt voor de inhoudelijke invulling van medische GGD- pro cessen en de GHOR zorgt voor de leiding, coördinatie en informa tiemanagement. Met de onderte kening van het convenant geven GGD en GHOR aan elkaar als belangrijke partners te zien bin nen het terrein van preventieve Openbare Gezondheid. Dit niet alleen in crisissituaties, maar ook in de preventieve en nazorgfase. Daarmee worden reguliere GGD- processen, zoals infectieziektenbe- strijding, medisch milieukundige zorg en technische hygiënezorg, een belangrijk onderdeel van crisisbeheersing en rampenbe strijding. In het convenant is afge sproken dat de GGD Noord- en Midden-Limburg een aantal pro ducten aan het GHOR-proces gaat leveren. Daarbij moet gedacht worden aan signalering, advisering en permanente bereikbaarheid bij grootschalige infectieziekten zoals griep en legionella. Ook bij incidenten met gevaar lijke stoffen zorgt de GGD voor een permanente beschikbaarheid van een medisch milieukundige die kan adviseren over de gevaren voor de volksgezondheid. Voor de controle en advisering op het terrein van de technische hygi- enezorg bij evenementen zorgt de GGD voor inhoudsdeskundi- gen die op dit onderdeel van een evenementenvergunning kunnen adviseren. Bij de advisering aan gemeen ten over geneeskundige aspecten bij ruimtelijke ordeningsprojecten gaan de GGD en GHOR nauwer samenwerken met elkaar en met de regionale brandweer. Doel is om te komen tot een integraal advies op terrein van veiligheid en gezondheid. Strandbad Pare de Witte Vennen in Oostrum is door de Kampioen, het blad van de ANWB, uitgeroepen tot de beste Nederlandse zwemloca tie (buiten). In het onderzoek werd vooral gekeken naar het totale plaatje zoals parkeervoorzieningen, de horeca, het sanitair, de speelvoor- zieningen en informatieborden. De belangrijkste graadmeter was echter de waterkwaliteit. Er wer den enkele monsters genomen die later in een laboratorium onderzocht zijn. De waterkwali teit van het strandbad in Oostrum bleek uitstekend. Eigenaren Henk en Lidy Verberk zijn dan ook trots dat zij deze hoge waardering in de wacht gesleept hebben. Ver berk: "Eindelijk loon naar wer ken. Wij hebben vooral de laatste jaren flink geïnvesteerd om het strandbad nog beter en mooier te maken. Het is een jaar of zes gele den begonnen met de bouw van een 33 meter lange waterglijbaan als aanvulling op de waterspeel tjes die er al waren. Daarna is er een nieuw sanitairgebouw bijge komen met gescheiden dames en herenafdeling en voldoende toiletten. Het oude toiletgebouw is omgebouwd tot omkleedcabi- nes. Frituur, terras en speeltuin zijn helemaal vernieuwd. Waren er eerst nog houten standaard speeltoestellen, nu staan er vooral veel metalen toestellen. Hierbij is specifiek gezocht naar uitdagende toestellen voor een brede leeftijds groep zoals de familie schommel, in Venray ook wel de Engelse wip genoemd, en veel draai- en klau- tertoestellen. De ligweide werd flink uitgebreid en zijn er enkele tientallen bankjes geplaatst." De uitverkiezing tot beste bui ten zwemlocatie kwam als een verrassing. Henk Verberk: "Vorig jaar zomer stonden er ineens twee personen op het strand die zich voorstelden als ANWB inspecteurs. Zij waren bezig met een ronde door Nederland om de kwaliteit van de Nederlandse openlucht zwemlocaties nader te onderzoeken." De Witte Ven nen was een van de laatste adres sen op hun lijst. Het viel Verberk direct op dat ze meteen al erg enthousiast waren over de loca tie. "De inspecteurs keken vooral naar het totale plaatje. Hoe zijn de parkeervoorzieningen? Hoe is de horeca en het sanitair? Zijn de toi letten niet op slot? Kan men zich omkleden? Is het strand schoon? Zijn er speelvoorzieningen? Is er EHBO? Staan er informatiebor den?" De belangrijkste graadme ter was echter de waterkwaliteit die uitstekend bleek te zijn. "De reden hiervoor is het ingenieuze systeem dat bedacht is voor Pare de Witte Vennen dat is ontstaan uit een ontgrondingslocatie. Achter het strandbad ligt een waterplas van 25 hectare met een diepte van maar liefst 22 meter met kraakhel der water. Vanaf het begin van het zwemseizoen wordt het water uit deze grote plas in het één meter hoger gelegen strandbad gepompt. Aan de andere kant van deze plas is een overloop en stroomt het water weer terug in de grote plas. Zo is in drie dagen tijd de hele zwemplas ververst. Als bij een warme zomer andere natuurba den al lang erwtensoep zijn, is het water bij ons nog steeds kraakhel der." Henk en Lidy Verberk hopen dat de zomer nu snel gaat begin nen, zodat iedereen weer kan genieten: "We treffen nog steeds mensen uit Venray die ons park niet kennen. We hopen dat door de publicatie in de veelgelezen ANWB Kampioen iedereen nu op de hoogte is van deze prachtplek. Voor ons mag het twee maanden lang 35 graden zijn", lacht hij. Zondag 29 juni is tijdens het Wereldfestival Meerlo- Wanssum een boekenmarkt ingericht van vijf grote kra men met veel jeugdboeken, romans, landen- en kunstboe ken. De tweedehands boeken zijn geschonken door de Stich ting Boeken Steunen Mensen, de organisator van de jaarlijk se Venlose Boekenbeurs. De opbrengst van de markt gaat in zijn geheel naar het project van SOS Meerlo-Wanssum: het bouwen van een basisschool in Zambia. De Stichting Boeken Steunen Mensen is twintig jaar geleden opgericht door de Vincentius Ver eniging Venlo en de Rotary Venlo Maas en Peel om door middel van de verkoop van tweedehands boe ken projecten voor kinderen in de derde wereld te steunen. Tiental len vrijwilligers sorteren wekelijks vele pallets boeken die door parti culieren en bibliotheken worden geschonken. De driedaagse Venlo se Boekenbeurs, die elke tweede weekend van het jaar plaatsvindt, is inmiddels uitgegroeid tot een van de grootste en beste in haar soort. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking (SOS) Meerlo-Wans sum is verheugd met de gift. "Wij hebben de boekenmarkt ingericht als onderdeel van de Bazar", ver telt Han Slooter, vrijwilliger bij de boekenmarkt van SOS."In zo'n 50 kramen wordt een grote variatie aan goederen verkocht. Van hout snijwerk tot sieraden en kleding, voor iedereen is er wel iets leuks te vinden. En nu hebben we de mogelijkheid om ook enthousi aste lezers te laten snuffelen. De belangrijkste categorie boeken die we aanbieden is leesboeken voor de jeugd.Voor alle leeftijdsca tegorieën kinderen en jongeren is er wat leuks te vinden. Daarnaast bieden we romans aan van allerlei kaliber: literatuur en detectives staan vrolijk naast elkaar. Landen- boeken en kunstboeken maken de markt compleet. Alle boeken, ook de mooie en dikke boeken, kosten slechts één euro en dunne pockets zelfs nog minder. Doordat ook het transport van de boeken gratis wordt gedaan door trans portbedrijf Poels-Janssen uit Mel- derslo, kan de opbrengst van de boekenmarkt helemaal naar het project gaan dat dit jaar het thema vormt voor het Wereldfestival.De afgelopen drie jaar heeft SOS in Meerlo-Wanssum veel aandacht besteed aan Zambia en de kinde ren in het dorpje Kalundu View die schreeuwen om goed basis onderwijs in een echt schoolge bouw. Het Wereldfestival is het grote sluitstuk van dat project." Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl Meldersloseweg 6 A73 afsl. 11 - HORST GALERIE LIJSTENMAKERIJ KUNSTUITLEEN zondag 29 juni open 13.00-17.00 uur www.irok.nl Donderdag 26 juni 2008 - Pagina 9 ■ümali Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 I E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9