Walkro en Biovergisting in top tien Betalen met afvalpas op milieustation Bouwplan garage Van Haren te hoog gegrepen "Een echte Foekepot-man" Aanbesteding afvalverwerking pakt gunstig uit Gunhoek =i ook voor üw tuin Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS FAUNALAND VAN GROOTEL Forse daling aantal milieuklachten Na 35 jaar komt er deze week een einde aan de verbintenis tussen basisschool De Foeke- pot en schooldirecteur Ger Claessens. Ger gaat het rustiger aan doen, weliswaar met wee moed maar ook met een goed gevoel: "Ik heb lang nagedacht over deze beslissing, maar toen het besluit eenmaal geno men was, had ik er ook vrede mee". Een laatste gesprek met de man, die er vanaf het eerste begin bij was, maar de nieuwe fusieschool niet meer actief zal meemaken. De katholieke basisschool De Foekepot werd in 1973 opgericht. Ger Claessens was één van de drie medewerkers, die er vanaf het begin bij waren. "De school was nog in aanbouw, evenals de wijk Brukske overigens.Vervolgens heb ik de groei van de school mogen meemaken, met op het hoogte punt 650 leerlingen in 1983, maar daarna ook de structurele daling naar de 210 leerlingen van dit moment." Ger kan zich de omslag nog wel voor de geest halen. "Dat was rond 1997, 1998, toen het aantal allochtone leerlingen op school de 50% naderde en zelfs oversteeg. Voor veel autochtone ouders was dit een reden om hun kinderen aan te melden op scho len buiten de wijk vanuit een in mijn ogen misplaatst idee dat het onderwijs elders beter zou zijn. Daarnaast kreeg de wijk Brukske als geheel ook een steeds slech tere naam." Ger blijft van mening, dat het beter voor alle leerlingen zou zijn, voor de autochtone én de allochtone kinderen, als er meer balans was in de schoolpopulatie. "Je moet echter de realiteit accep teren en daarmee verder werken." De daling van het aantal leer lingen heeft er hoe dan ook toe geleid, dat in augustus de fusie tus sen De Foekepot en De Flierefluit gestalte gaat krijgen. Aanvankelijk zou Ger de nieuwe fusieschool ook als directeur leiden. "Gaande weg het fusietraject bleek, dat het mij teveel tijd zou gaan kosten. Ik was juist van plan mijn loopbaan af te bouwen, terwijl zo n fusie school gewoon mijn volledige inzet zou vergen. Aan de ene kant vind ik het wel erg jammer, want ik verwacht veel van de plannen voor de brede school, waarin zowel het katholieke karakter van De Foekepot als het openbare karakter van De Flierefluit een plaats krijgt. Anderzijds is het ook wel goed dat de nieuwe school een nieuwe directeur krijgt. Ten slotte ben ik toch echt een Foeke- pot-man." TROTS Waar kijkt Ger het meest op terug? "Het contact met mijn team zal ik erg missen en ook het dagelijks contact met de kinderen en hun ouders. De collega's ken nen elkaar goed en zijn op elkaar ingespeeld. We vormen een hecht team dat goed weet wat onze kin deren nodig hebben. Onderwijs en vorming zijn daar helemaal op afgestemd. Zelfstandig werken, samenwerken en respect voor jezelf en elkaar staan centraal. Die drie kernwaarden hebben we in de loop van de jaren op een heel concrete manier uitgewerkt. We leren kinderen conflicten zélf op te lossen en op een goede manier met elkaar om te gaan. Niet met grote dure woorden maar op een heel praktisch niveau met heel veel praktijkvoorbeelden. We heb ben daar met z'n allen vele jaren lang veel tijd en energie in gesto ken en het is een geweldige erva ring om dan te constateren dat het systeem écht werkt. En om van buitenstaanders terug te horen dat ze in de school rust ervaren en een goede sfeer. Ik ben er best trots op, dat we dat voor elkaar hebben gekregen. Het geeft erg veel voldoening om telkens weer te mogen zien, dat kinderen zich binnen onze school en (ook) door onze begeleiding ontwikkelen, dat ze in allerlei opzichten geweldig groeien in hun schoolperiode." Hoewel Ger dadelijk directeur- af is, zal hij nog wel actief blijven in het basisonderwijs. Hij blijft verbonden aan SPO Venray (de samenwerkende basisschoolbe sturen in Venray) en zal vandaar uit ingezet worden als interim directeur bij andere basisscholen. "Misschien word ik wel weer directeur, maar dan van een klei nere school, zodat ik die functie in drie dagen per week kan ver vullen. Ik laat het voorlopig even op me afkomen.'Tijd om te verve len zal Ger niet hebben, want hij heeft hobby's genoeg. "Ik lees erg bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 0478-571800 Directeur Ger Claessens neemt deze week afscheid van basis school De Foekepot. graag, daar kan ik genoeg tijd mee vullen. Daarnaast kan ik meer tijd steken in het kerkbestuur van Ven- ray-Zuid, waarvan ik lid ben. En de verhouding tussen werk en vrije tijd wat meer in balans brengen". Feest- en jaarmarkt in Venray Op maandag 21 juli wordt in Venray weer de traditionele jaar markt gehouden. Ook dit jaar vindt voorafgaand aan de jaar markt weer op twee maandagen een feestmarkt plaats. Op maandag 7 juli staat de markt tevens in het teken van een springkussenfestival. Kinderen kunnen zich op maar liefst vier springkussens, verdeeld over de marktpleinen, uitleven. Een week later, op 14 juli, vindt op de markt een grote modeshow plaats. De hele dag zijn er doorlo pend shows van dames-, heren-, kinder-, onder- en badkleding. Tij dens de jaarmarkt op 21 juli wordt weer het grote standwerkerscon cours gehouden met de beste standwerkers van Nederland. Vorig jaar is het aantal inge diende milieuklachten in de provincie Limburg met circa 27 procent gedaald. Werd in 2006 nog 1507 keer met de Milieu Meld- en Klachtente lefoon (MKT) gebeld, in 2007 gebeurde dat 1097 keer. Dit blijkt uit het jaarverslag van de afdeling Handhaving en Moni toring van de provincie Limburg. Walkro uit Blitterswijck staat op een vierde plaats in de top tien van bedrijven waarover het meest geklaagd wordt. Vorig jaar werden er 64 klachten over Walkro inge diend. Het bedrijf Biovergisting Ysselsteyn NV uit Ysselsteyn staat met 42 ingediende klachten op een zesde plaats. Componenta uit Hoensbroek is met 275 klachten de nummer een op de lijst. De MKT van de provincie vormt het centraal punt waar bedrijven, overheden en burgers melding kunnen maken van klach ten over milieukwaliteit en onge wone voorvallen. De daling van het aantal klachten is onder meer te danken aan een verdere pro fessionalisering van de klachten afhandeling waarmee in 2007 is gestart. Er vindt zo spoedig moge lijk na het indienen van de klacht telefonisch overleg plaats met de klager. Daarnaast ontvangen kla gers een schriftelijke bevestiging van elke ingediende klacht. In deze brief wordt tevens aangege ven welke acties de inspecteur van dienst naar aanleiding van de klacht heeft ondernomen. Verder zijn vorig jaar 70 meldingen van ongewone voorvallen via de MKT binnengekomen. Daarmee wordt de dalende lijn van voorgaande jaren voortgezet. Gedeputeerde Noël Lebens: "Ik ben heel tevre den met de daling van het aantal milieuklachten. Enerzijds is deze toe te schrijven aan de professio nalisering van de MKT, waardoor de afhandeling van klachten klant vriendelijker is dan voorheen. Maar ik zie het ook als een teken van klanttevredenheid: de klagers worden serieus genomen en er wordt goed gehandhaafd." De top tien van bedrijven waar over de meeste klachten zijn bin nengekomen is als volgt: 1Componenta, Hoensbroek 275 klachten; 2. Enci By Maas- Burgers van de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum gaan vanaf 1 juli de afvalpas gebruiken als betaalmiddel op het milieustation. Vanaf 2008 zijn alle huishoudens in het bezit van een afvalpas. Deze afvalpas moeten burgers bij zich hebben als zij afval weg brengen naar het milieusta tion. Sinds 2008 zijn alle huishou dens in het bezit van een afvalpas die verstrekt is samen met de afv- alkalender. Zonder deze afvalpas kunt u vanaf 1 juli geen gebruik meer maken van het milieustation aan de Metaalweg ld in Venray. De afvalpas wordt aan de poort gescand en de gegevens van het aangeboden afval worden in de computer ingevoerd. Op een tv- scherm kunt u zien welke kosten u hiervoor kwijt bent en daarna wordt dit alles vastgelegd in het systeem. Zoals u dat nu al gewend bent met het afrekenen van de grijze en groene containers, wordt ook het aangeboden afval op de milieustraat achteraf twee maal per jaar met de burger verrekend. De gegevens zijn terug te vinden op de aanslag afvalstoffenheffing, naast het aantal aanbiedingen van de grijze en groene afvalcontai ners. De afvalpas is geen persoon lijke pas, deze is gekoppeld aan de woning. Dus als burgers gaan ver huizen dan moet de afvalpas op het adres achterblijven. Wie de afvalpas kwijt is kan tot 1 augustus gratis een nieuwe pas aanvragen bij de afvalinfolijn via telefoon 0800-0233399- tricht 130; 3- Exploitatiemaat schappij Wisosplit BV, Kerkrade 75; Walkro Blitterswijck By Blit terswijck 64; 5. Essent Milieu Zuid By Maastricht 38; Biovergisting Ysselsteyn Ny Ysselsteyn 42; 7. Van Gansewinkel CFS By Weert 78; 8. Rubber Resource By Maas tricht 18; 9- Kirkels Transportbe drijf BV, Weert 31; 10. Rockwool Lapinus By Roermond 15. Verder blijkt uit het jaarverslag dat de mate waarin bedrijven vol doen aan de voorschriften van vergunningen en wet- en regel geving nog steeds hoog is, name lijk 93 procent. Dit is een lichte daling ten opzichte van 2006 toen de het zogenoemde normcon- forme gedrag van bedrijven naar 95 procent steeg. In ogenschouw nemende dat dit in 2003 nog 86 procent was, wordt een lichte terugval niet als zorgwekkend ervaren. Dit ook omdat de daling onder meer te verklaren is uit het feit dat er bredere, integrale con troles worden uitgevoerd waarbij (mogelijk) meer overtredingen aan het licht komen. Uiteraard wordt passend op deze overtre dingen gereageerd. Kleine brand in Venray Bij een kleine brand in een indu striegebouw aan de Maasheseweg in Venray heeft vrijdag omstreeks acht uur heeft een oliereservoir met daarin petroleum vlamge- vat. De sprinklerinstallatie heeft de brand klein gehouden en de bedrijfsbrandweer heeft uitein delijk de brand geblust. Door de brand was er rookontwikkeling in het gebouw, maar na ventilatie konden de werknemers van het bedrijf weer aan het werk. Gemeente wijst zeventig woningen en te grote supermarkt af Het bouwplan voor de loca tie van de voormalige auto garage Van Haren is te hoog gegrepen. Jan Linders Super markten BV heeft samen met projectontwikkelaar Built to Build uit Den Bosch een bouwprogramma opgesteld. Het omvat zeventig woningen (waarvan vijftig appartemen ten), een nieuwe supermarkt van 6.000 vierkante meter, deels ondergronds parkeren en een kantorencomplex van 2.000 vierkante meter. De grootste knelpunten zijn de omvang van de supermarkt en het aantal en type woningen. Uit woningmarktonderzoek blijkt dat er in Venray nauwelijks nog behoefte is aan appartemen ten in het centrum. Ook gezien de al lopende bouwprojecten met hoogbouw (Gouden Leeuw, circusterrein, Brabander), raadt de gemeente de komst van vijftig appartementen af. De komst van twintig grondgebonden woningen levert geen bezwaren op. Want er is een tekort aan grondgebonden nultredenwoningen en eengezins woningen. Ook de komst van kantoren aan de Noordsingel wordt toe gejuicht. Die sluiten goed aan bij de vier bestaande kantoorverza melgebouwen waarin een assu rantiekantoor, een taxatiekantoor, een automatiseringsbedrijf, een accountantskantoor en een ortho- dontistenpraktijk zijn gevestigd. Twee jaar geleden verhuisde garage Van Haren naar bedrijven terrein Keizersveld. In de hoek Raadhuisstraat/Noordsingel ligt nu een groot terrein braak van 13-500 vierkante meter. Naast de leegstaande garage is er het BP- tankstation en een dierenweide. Er zijn al langer plannen van supermarkt Jan Linders om te ver huizen naar een nieuwe plek. Op de huidige locatie aan de Stations weg/Bongerdstraat zit de winkel in de knel. Er is geen ruimte voor uitbreiding, de bereikbaarheid is niet goed en de supermarkt zit ingeklemd tussen woningen. De bewoners ondervinden regelma tig overlast van de bevoorrading van de winkel. De gemeente heeft geen moei te met de verplaatsing naar het terrein van de voormalige Ford garage. Dit kan op korte termijn alleen met een tijdelijke vrijstel ling worden toegestaan. Omdat het naastgelegen tankstation over een lpg-vulpunt beschikt. Vanwe ge milieurisico's is een definitieve vestiging nu niet mogelijk. De verwachting is dat het tank station én het gasvulpunt over twee jaar zijn verplaatst Het huidige contract loopt namelijk af op 1 mei 2010, waarna het gehele terrein vrij ontwikkeld kan worden. Het eerste plan dateert uit 2003 als de gebroeders Van Haren en BAM/NBM Bouw schetsplannen bij de gemeente indienen. Het gaat om twee supermarkten, onder- en bovengrondse parkeervoorzienin gen, grondgebonden woningen, commerciële ruimten en een woontoren. Er is toen afgesproken eerst de haalbaarheid te onderzoe ken met het oog op het regionale woningbouwprogramma. In januari 2006 is door Jan Linders Supermarkten BV een verzoek ingediend om, met een tijdelijke vrijstelling van het bestemmingsplan, een supermarkt te vestigen op de plek van de hui dige garage en showroom. Daar naast wilde Jan Linders weten wat de mogelijkheden voor woning bouw zijn. In november 2006 stuurt Built to build Woningontwikkeling BV een brief naar de gemeente dat er overeenstemming is bereikt met Van Haren. Samen met Jan Linders wil de projectontwikkelaar het gehele terrein herontwikkelen. Er zijn drie knelpunten: de spreidingsnota supermarkten, het woningbehoeftenonderzoek en de beëindiging van het huurcon tract met BP. Op 19 juni 2007 dient Built to build het huidige bouwplan in. Waarna Jan Linders op 18 juli een bouwvergunning van een tijde lijke supermarkt aanvraagt. Omdat het een beeldbepalend en belangrijk bouwplan is, heeft de gemeente het bestempeld als 'majeur project' dat niet door de reguliere afdelingen wordt behan deld. Het valt onder de afdeling Projecten. De locatie Van Haren markeert de overgang van het his torische centrum naar de groot schalig opgezette buitenwijken aan de overzijde van de singels. Het is een belangrijke entree voor het centrum dat een stedelijk accent mag krijgen. Op dit moment is 20 procent van het terrein bebouwd, de leeg staande autogarage met showroom en het tankstation. De locatie valt onder het bestemmingsplan 'Burg graaf uit 1986. Hierin mag een groot deel van het terrein wor den bebouwd, tot een maximaal bebouwingsoppervlak van 50 procent. De maximale goothoogte is zes meter en de bouwhoogte negen meter. De gemeente wil drie bouwlagen toestaan met een incidentele uitzondering naar vijf, zoals bij de rotonde op de hoek Raadhuisstraat-Noordsingel. Een strook aan de zuidoostzijde van het gebied, langs de Akker- weg, heeft de bestemming groen voorziening. Het is eigendom van de gemeente en het mag niet bebouwd worden. De waardevol le bomen moeten er blijven staan. De nieuwbouw dient voldoende afstand te bewaren tot de wonin gen aan de Akkerweg en Hoogak- ker. De gemeente vindt de locatie geschikt voor een supermarkt. De plek is goede bereikbaarheid en ligt vlak bij het winkelcentrum. In 2007 is de nota spreidingsbeleid supermarkten vastgesteld. Hierin past ook de verplaatsing van Jan Linders, maar de supermarkt mag niet te groot worden. De nota gaat uit van een omvang van 1.000 tot 1.500 vierkante meter netto vloer oppervlak. De omvang van de tijdelijke supermarkt past hierin. Dat Jan Linders straks wil uitbrei den naar 6.000 vierkante meter, met mogelijk een tweede winkel, is volgens de gemeente niet aan vaardbaar. Het zou een ontwrich ting betekenen van het huidige spreidingsbeleid. Daar is Plus G. van Dijck BV is het mee eens. De directie van de supermarkt in Landweert heeft inmiddels een bezwaarschrift ingediend tegen zowel de sloop van de showroom van het gara gebedrijf als de bouwvergunning voor de tijdelijke supermarkt van Jan Linders. Volgens advocaat Hardy vindt ook Plus G. van Dijck dat de nieuwe supermarkt van Jan Linders niet te groot mag worden. Tevens heeft de directie van de Plusmarkt moeite met de locatie, die te ver van het centrum zou komen te liggen en niet zou pas sen in het spreidingsbeleid super markten van de gemeente. "Super markten moeten in een wijk of in het winkelhart liggen. Als dit plan doorgaat, in deze omvang en op deze goede locatie, dan gaan een aantal supermarkten in Venray het erg moeilijk krijgen." Volgens vastgoedmanager Bart Pluk van Jan Linders heeft de Plusmarkt gewoon moeite met de 'ideale plek voor een supermarkt'. "Die ligt in de schil om het cen trum en is goed bereikbaar. De locatie past wel in het spreidings beleid en is ook door de gemeen te positief beoordeeld. Het gaat in eerste instantie om een tijdelijke supermarkt met een omvang van 1500 vierkante meter bruto vloer oppervlak. Hoe groot de defini tieve supermarkt wordt, is nu nog niet bekend. Maar ik verwacht niet dat de winkel veel groter wordt dan de huidige te realiseren tijdelijke supermarkt. De plannen moeten eerst nog verder worden uitgewerkt." Afscheid van directeur Ger Claessens Ongeval in Venray Bij een verkeersongeval op het kruispunt Spurkter- weg/ Macroweg in Venray, vorige week woensdagavond omstreeks 19:45 uur, is een man gewond geraakt. Het ongeval gebeurde toen een 40-jarige vrouw uit Venray, die over de Spurkterweg in de richting van de Noordsingel reed, geen voorrang verleende aan een van rechts komende personenau to. De man is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Gemeente Venray bespaart jaarlijks 145.000 euro De Limburgse gemeenten hebben een gunstig nieuw contract afgesloten met Essent voor afvalverwerking. De hui dige overeenkomst loopt eind dit jaar af. De nieuwe vijfjarige verbintenis gaat in per 1 janu ari 2009 en levert de gemeente Venray jaarlijks een voordeel op van 145.000 euro. Omdat de afvalstoffenheffing kosten dekkend is, zullen de burgers het voordeel ook merken in hun portemonnee. Wethouder Van der Broeck (CDA) kan nog niet precies zeg gen met hoeveel de tarieven per 1 januari dalen. In de afgelopen drie jaar is het vastrecht al afgenomen van 117,43 euro in 2005 tot 93,12 euro dit jaar. Het variabele tarief is licht gedaald of gelijk gebleven. De Limburgse gemeenten wer ken samen in de ASL (Afvalsamen- werking Limburg). De Europese aanbesteding is in opdracht van ASL uitgevoerd door adviesbureau KplusV De gemeente Vneray is dik tevre den met het bereikte resultaat. "Ik ben er trots op dat we voor het vierde jaar op rij het tarief weer kunnen verlagen", zegt Van der Broeck. "Vooral als je ziet dat de kosten voor brandstof, energie en het gebruik van de riolering steeds hoger worden. De afvalstoffenhef fing daalt jaarlijks weliswaar met een paar euro, maar als je het bij elkaar optelt is toch al een aardig bedrag." De gemeente moet nog bereke nen met hoeveel de afvalstoffen heffing volgend jaar omlaag kan. Duidelijk is wel dat het tarief voor het aanbieden van een container met gft (groente, fruit en tuinafval) aanzienlijk zal dalen. Bij het rest afval ligt het iets anders. Door de komst van de afvalperrons komen veel verpakkingen niet meer bij het restafval terecht. Het gevolg is dat het gemiddelde gewicht van een restafvalcontainer geste gen is wat de verwerking duurder maakt. Het effect van de nieuwe aanbesteding op de tarieven voor het restafval zal daardoor minder groot zijn dan bij het gft. Het opgehaalde gft- en restaf val in de gemeente Venray wordt afgevoerd naar het overslagstation in Venlo. Buiten het verwerkings contract om hebben de gemeen ten onderling afspraken gemaakt over een solidariteitsregeling. De kosten voor het transport vanaf de gemeente naar het overslagstation wordt onderling verrekend. Waar door gemeenten die ver van een overslag afliggen, en dus hogere transportkosten hebben, financi eel gecompenseerd worden door gemeenten die dichterbij een overslag gelegen zijn. Venray ont vangt jaarlijks 25.000 euro van deze transportregeling. In het nieuwe contract wordt niet meer gerekend met voor schotnota's en een eindafreke ning. Iedere maand krijgt de gemeen te een factuur op basis van de wer kelijk aangeboden hoeveelheden afval. Het voordeel is dat de actu ele gegevens direct beschikbaar zijn en dat niet tot na afloop van een jaar gewacht moet worden op de afrekening met de juiste hoe veelheden. Het verwerken van huishoude lijk restafval kost met ingang van volgend jaar 119,39 euro per ton. Dit jaar is het tarief 139,62 euro. Het verwerken van gft-afval daalt van 81,88 euro per ton naar 45,97 euro. De gemeente Venray heeft jaarlijks een aanbod van 6.000 ton restafval en 1.800 ton gft-afval. Bel(0478) 52 62 62 prote on thuiszorg noord-limburg Donderdag 26 juni 2008 - Pagina 7 DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering I II" 1 I ll|u VUUI I I ICI IOCI I www.thuiszorgnoordlimburg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7