Conflict Kunstwerkplaats Venray sluimert voort 'God is onvoorwaardelijke liefde' Bakenacties tegen illegale hennepteelt Gi?S OPTIMAAL HET OPTIMALE ONDERHOUDSSYSTEEM Buren tegen plannen De Walnoot Meerjarenbegroting uit rode cijfers Parkeerverbod voor coffeeshops MAATWERK GECOMBINEERD MET SERVICE Kurstjens PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 26 juni 2008 - Pagina 5 Bestuur houdt gesprekken met deelnemers Het conflict tussen bestuur en deelnemers van de Kunst werkplaats sluimert voort. Het ontslag van leidinggevende Jos Faessen was vorige maand de druppel die de emmer deed overlopen. Zonder medeweten en tot groot ongenoegen van de deelnemers werd Faessen, coördinator beeldende kunst, op straat gezet. Liezette Breuers, Katrien van Pelt en Tineke Walravans eisten opheldering en dwongen het bestuur tekst en uitleg te geven. Zover kwam het niet. Voorzit ter Harrie Cunnen vond het niet nodig verantwoording af te leg gen. "Je moet die mensen niet lastig vallen met het hoe en wat. Zij benaderen het te gevoelsmatig. Dit is een bestuurszaak", verklaar de hij. Van Pelt en Walravens besloten daarop de kwestie naar buiten te brengen. Breuers is inmiddels afgehaakt en ze laat zich niet meer zien op in het atelier op het St. Annaterrein. Na de publicatie in deze krant hadden ze gedrieën een gesprek met het voltallige bestuur. "Ze nemen het ons kwalijk dat we de krant hebben benaderd. Ze zien ons als lastig en ze ontlo pen ons", zegt Tineke Walravens. "We voelen ons onder druk gezet. Daarom komt Liezette ook niet meer. Katrien en ik redden het nog redelijk. Het bestuur moet van goeden huize komen om ons eruit te zetten." De Kunstwerkplaats is tien jaar geleden opgericht. Er zijn zo'n vijftig deelnemers, allen met een psychiatrische achtergrond, die meerdere dagdelen per week een vorm van beeldende kunst uitoe fenen. Het stichtingsbestuur zit bovenop de dagelijkse gang van zaken en handelt autonoom. Er is geen rooster van aftreden en het bestuur houdt zich via coöptatie in stand. Van Pelt en Walravens wilden de misstanden aan de grote klok hangen. Dat deed ook ex-bestuurs lid Twan van Els die anderhalf jaar geleden uit ongenoegen opstapte. In de tussentijd is de animo bij veel deelnemers weggezakt. "Star en stug", zo omschrijft Tineke Wal ravens de huidige toestand. "Er is weinig bruisend meer aan." Begin juli heeft het bestuur in kleinere groepen gesprekken gepland met de deelnemers over de verfoeide huisregels, die steeds strakker zijn geworden, en het doel van de Kunstwerkplaats. "Het is afwachten of er dan meer dui delijkheid komt. Het bestuur moet beseffen dat het hier geen kleuter school is maar dat ze met volwas sen mensen van doen hebben. We hebben de afgelopen tijd veel posi tieve reacties gehad. Veel mensen steunen ons en geven ons groot gelijk. We vestigen onze hoop op zorgzaam Venray. Het is toch erg dat zoiets hier kan bestaan. In Ven ray is zoveel ervaring en deskun digheid. Het is zo jammer dat we nergens een vertrouwenspersoon kunnen vinden", zegt Walravens die weet dat Mensana met het bestuur wil praten. Veel deelne mers zijn afkomstig van Mensana, een stichting van begeleid wonen. "Het mooiste zou zijn dat Mensa na zelf een echte Kunstwerkplaats wil opzetten." Dat is bestuurder SjefVermeulen van Mensana vooralsnog niet plan. Hij is op de hoogte van de ontwik kelingen bij de Kunstwerkplaats. "Twee cliënten van ons hebben zich gemeld dat ze ontevreden zijn. Ik vind dat ze dit in eerste instantie met het bestuur moeten bespreken. Lukt dat niet, dan wil ik het graag horen. Dan gaan we om de tafel zitten en dan kunnen wij wellicht een rol spelen." Cliënten van Mensana maken voor hun dagbesteding gebruik van de Kunstwerkplaats die for meel niet onder de awbz valt. Instellingen als GGZ en Mensana fungeren als tussenschakel en sluizen de subsidie door. "We heb ben regelmatig contact met het bestuur. Begin juli staat er weer een afspraak gepland. En daarin zal dit conflict ongetwijfeld ter sprake komen", zegt Vermeulen. "Ik weet dat het bestuur sterk betrokken is bij de Kunstwerk plaats. Ik kan de problemen niet goed inschatten. Mensana is ook geen direct betrokkene. Nogmaals de mensen moeten eerst met elkaar praten en er samen zien uit te komen." 40-jarig priesterjubileum Theo Slangen Pater Theo Slangen uit Veu len is net terug uit de broeder gemeenschap Taizé in Frank rijk. Jaarlijks komen daar zo'n vijftigduizend jongeren naar toe om elkaar te ontmoeten en daar zingeving in te vinden. Ieder jaar brengt Slangen daar een week door, geraakt als hij is door de muziek die daar gezongen wordt. "In Taizé wonen 110 broeders, die deze muziek maken, muziek die werkt als een soort mantra: de teksten richten zich op het idee dat God 'onvoorwaarde lijke liefde' is. Deze muziek én mijn zitten voor God's aan schijn werken erg goed op mijn zielerust", aldus Theo Slangen, die op zondag 29 juni in Veulen viert dat hij 40 jaar geleden tot priester werd gewijd. Onvoorwaardelijke liefde, dat is God. Theo Slangen (65) is daar in zijn lange loopbaan langzaam achter gekomen. Aanvankelijk zag hij zichzelf als een leraar. Via het Klein Seminarie, het Noviciaat en het Groot Seminarie doorliep hij de weg naar het priesterschap in gemeenschappen van enkel jongens en paters. Zoals hij het zelf noemt: 'Los van de 'slechte wereld' met al zijn verleidingen'. Het had zijn voordelen, maar het was tevens ook eenzijdig. "Toen ik begon als priester dacht ik echt, dat het mijn taak was om het woord van God te verkondigen en dat via mijn woorden mensen hun weg naar Hem zouden vin den. Mijn zus zei mij in die begin tijd al, dat ik nog heel veel moest leren. Achteraf ben ik er pas ach ter gekomen, wat dat was: ik stond teveel boven de mensen, sprak teveel belerend als priester die alles wel even wist en dat was een eenzame positie." Dit leidde tot een zoektocht naar de ware betekenis van God. Niet alleen in zijn parochiale werk, maar ook in zijn eigen ontwikke ling als mens. "Ik ontdekte dat ik door die belerende manier van priesterschap moeilijk echt con tact kon leggen met de mensen. Destijds was God voor mij degene die mij leerde, hoe ik moest leven volgens allerlei normen en waar den en regeltjes, waaraan ik mij moest houden. Dat weerhield mij ervan om op persoonlijk vlak met mensen in contact te treden." Via een tiental cursussen in de Abdij van Averbode (België) leerde Slan gen naar zijn lichaam te luisteren en kwam hij door meditatie in contact met zichzelf.'Ik bleek zeer slecht te ademen en al mijn cha- kra's waren geblokkeerd. Door de meditatie kwam ik tot mijn gevoel en daardoor ook tot liefde. Daarna kon ik ook pas vriendschap slui ten met mensen. Voorheen wilde ik niemand nodig hebben: ik was er voor anderen, maar er was nie mand (nodig) voor mij." Uiteinde lijk groeide Theo naar een geloof in een God, die onvoorwaardelijke liefde is, die geniet als wij mensen gelukkig zijn. "In dat geloof kun je ook onvoorwaardelijk van ande ren houden, omdat je weet dat Hij achter je staat, onvoorwaardelijk van jou houdt en je vergeeft als je fouten maakt." GENIETEN VAN GENIETEN Het werd de basis waarop Theo Slangen zijn werk veel later zou invullen. Eerst begon hij als parochiepriester in de H. Pastoor van Ars-parochie in Geleen, later (1982) als aalmoezenier bij achter eenvolgens de Infanterie, Verbin dingen en de Luchtdoelartillerie. "Een heel bijzondere tijd aange zien ik vooral werkte met dienst plichtige militairen, die doorgaans weinig hadden met het Christelijk geloof. Een hele uitdaging voor mij om ze toch aan te spreken en iets voor ze te betekenen. Later, tijdens de uitzending naar het voormalige Joegoslavië was mijn taak er vooral op gericht een luis terend oor te zijn voor militairen daar. Om zo ervoor te zorgen dat ze hun verhaal kwijt konden en het geestelijk een plaatsje konden geven." In 1997 verliet Theo het leger ('ik ging met Functioneel Leeftijd Ontslag') en wijdde hij zich nog zes jaar aan het pastoraat in Door- werth, Oosterbeek en Heelsum. Thans is hij als vervangend pries ter werkzaam en besteedt hij ook tijd aan Marriage Encounter, een wereldwijde, katholieke organi satie van vrijwilligers, die zich inzetten voor verdieping van huwelijksrelaties. Hoewel hij het daardoor nog druk genoeg heeft, heeft hij echter ook meer tijd om aan zichzelf, aan God en aan vrien den en familie te besteden. "Door de liefde van God zijn ook mijn vriendschappen en de banden met mijn familie sterker gewor den. Ik kan ook echt genieten van anderen, die genieten en groeien. Ik hoef hen ook niets meer te leren, zoals ik vroeger dacht. Ik leer ze juist vaak iets af, waardoor ze leren bij zichzelf te komen en daardoor ook bij God." MGS Rolluiken - Frans Gommers, Ysselsteyn Het samenwerkingsverband Het Groene Goud is woens dag samen met de LLTB weer gestart met de bakenactie op maïsvelden in het politiedis trict Venray. De actie bleek vorig jaar een succesvol mid del om de hennepteelt in de koude grond tegen te gaan. Naast controles van de koude grond, vinden diezelfde dag ook controles van loodsen en schuren plaats. Agrariërs in het politiedis trict Venray kunnen zich voor de actie aanmelden. Zij krijgen opval lende bakens in de vorm van oran je jerrycans die ze op hun veld moeten plaatsen. Vervolgens wor den alle velden tijdens het groeisei zoen enkele keren gecontroleerd vanuit een helikopter. Hennep is in de groeitijd vanuit een heli kopter goed te zien vanwege de verschillen in patroon. Een grond- team ondersteunt de helikopter, zij kunnen bij een mogelijke ont dekking van hennepteelt meteen ingrijpen. Het grondteam bestaat uit medewerkers van de gemeen te, Groene Brigade en politie. Alle velden worden gecontroleerd, of er nu bakens aanwezig zijn of niet. Alle eigenaren van velden zonder bakens moeten zelf kun nen aantonen dat hen geen blaam treft wanneer hennep wordt aan getroffen. Als ze dat niet kunnen, draaien ze op voor de kosten van het opruimen en krijgen ze geen vergoeding. Daarom adviseert de gemeente eigenaren om de maïs velden goed te controleren. In 2007 deden 92 boeren mee aan de bakenactie en zijn er in totaal 722 hennepplanten in maïsvelden aangetroffen tegen 42.000 planten in 2005. Het preventieve effect is dus erg groot. De doelstelling om contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 bedrijfsmatige hennepteelt op de koude grond uit te roeien is in 2007 gerealiseerd. Het Groene Goud is een regionaal samenwer kingsverband, waarin bedrijven en overheidsinstanties samenwer ken om illegale hennepteelt tegen te gaan. Door de samenwerking kan het project preventief en slag- krachtig te werk gaan. Naast de aanpak van illegale hennepteelt in de akkerbouwvelden, richt het Groene Goud zich ook op lood sen en schuren en illegale hen nepkwekerijen in woningen. Winkelinbraak Bij de inbraak in een winkel aan de Wilhelminastraat in Venray is in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks 04:20 uur kleding ontvreemd ter waarde van enkele duizenden euro's. De inbrekers hebben vermoedelijk toegang tot de winkel gekregen door een deur te forceren. De inbrekers zijn er in een lichtkleu rige BMW vandoor gegaan. Gerard Reijnders Schilderwerken B.V. Plataanstraat 12 Venray 0478-582635 www.grs-optimaal.n Venraynaar aangehouden De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op het Stationsplein in Roermond een 27-jarige inwoner van Venray aan gehouden die ondanks diverse waarschuwingen en vorderingen zich te verwijderen onrust bleef veroorzaken in het uitgaansgebied. Hij gedroeg zich voortdurend ver velend en agressief naar anderen. De man werd meegenomen naar het politiebureau en daar bleek dat hij nog diverse boetes had openstaan. Hij moet nu een cel straf van elf dagen uitzitten. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Enkele omwonenden van camping De Walnoot in Oirlo protesteren tegen het besluit van het college van B en W van de gemeente Venray om goedkeuring te verlenen aan het plan van eigenaar Erik van Heumen voor het tijdelijk plaatsen van 18 chalets en het vergroten van de sanitairver- gunning op de camping aan de Koepas 8 in het dorp. Van Heumen wil de huidige 40 sta caravans aan de Koepas 8 in Oirlo op termijn vervangen door 44 permanente chalets voor het huisvesten van bui tenlandse werknemers, maar wil zo snel mogelijk alvast 18 nieuwe chalets tijdelijk op het terrein neerzetten. "Om het bedrijf draaiende te houden en deze mensen ook snel fat soenlijk onderdak te kunnen bieden", verklaarde hij dins dagmorgen voor de commis sie bezwaarschriften van de gemeente Venray. Wat is er aan de hand? Eigenaar Van Heumen wil camping De Walnoot aan de Koepas in Oirlo opknappen en de 40 oude staca ravans vervangen door 44 nieuwe chalets. De gemeente Venray wil hiervoor het bestemmingsplan aanpassen. Het is echter niet mogelijk om op korte termijn een bouwvergunning te krijgen. Om die reden heeft Van Heumen de gemeente gevraagd of het moge lijk is om, tot de bouwvergunning is geregeld, gebruik te maken van tijdelijke chalets. Het college verleende de cam pingeigenaar onlangs inderdaad toestemming voor het plaatsen van 18 tijdelijke huisjes en het vergroten van de sanitaire ruim ten. Een besluit dat tegen het zere been is van enkele omwonenden, onder wie Ingrid Sprenkels. Haar advocate Fernig vertelde de juris ten van de commissie bezwaar schriften maandagmorgen dat het haar cliënte onder meer een doorn in het oog is dat het momenteel 'een rommeltje' is op de camping en dat er zoveel onduidelijkheid heerst over het plan. Gaat het nou om 18 of 44 chalets die een plek krijgen op het terrein van De Walnoot? Wordt de lucht niet vervuild door de auto's van de buitenlandse werknemers die af en aan rijden naar de camping? En wat voor maatregelen worden er genomen om de (geluids)overlast voor de omgeving tegen te gaan?, zo vroeg advocate Fernig zich onder meer hardop af. Campingeigenaar Van Heumen legde uit dat het gaat om 18 tij delijke chalets, die binnen vijf jaar worden afgebroken en, als alles volgens plan verloopt, wor den vervangen door 44 nieuwe chalets. "Met die 18 tijdelijke chalets kan de bedrijfsvoering de komende tijd gewoon doorlopen en komt er toch nog wat geld in het laatje. Natuurlijk, het zijn extra kosten die je maakt, maar je houdt ook je klandizie. Zo heb ik vijf jaar de tijd om aan alle regels te vol doen." Volgens Van Heumen ver blijven op de camping momenteel 170 Polen, en dat zouden er in de nieuwe situatie 176 worden. SCHADE Een andere bezwaarmaker, akkerbouwer Geurts, vertelde te vrezen dat door de uitbreiding van het aantal huisjes zijn bedrijfs voering in de knel komt. Ook is hij bang voor (meer) schade. In de afgelopen jaren zouden gasten van De Walnoot zijn bedrijf aan de Koepas 2 regelmatig schade heb ben berokkend door plastic op zijn akker te vernielen en aardap pels van zijn perceel te stelen. "Ze klimmen over de afrastering. Ik heb schade, het zijn mijn euro's. Dat moet een keer afgelopen zijn." Geurts beseft ook wel dat het moeilijk te bewijzen valt dat de gastarbeiders de daders zijn. "Dat is het probleem. Ik heb aangifte gedaan bij de politie, maar ik heb geen keihard bewijs. Maar het gaat wél om mijn centen." Van Heumen erkende het pro bleem, maar verklaarde er alles aan te doen om de overlast voor de omgeving binnen de perken te houden. Hij wees onder meer op het 1.80 meter hoge hek dat hij tussen het perceel van Geurts en De Walnoot heeft laten zetten en verklaarde tevens bereid te zijn om extra camera's te plaatsen. Ook probeert hij naar eigen zeg gen 'gelukszoekers' zoveel moge lijk van zijn camping te weren en, als dat nodig is, mensen aan te spreken op hun gedrag. "Ik heb flink geïnvesteerd om de overlast voor de buren te beperken, maar ik zal niet ontkennen dat er nooit iets gebeurt." Volgens een woordvoerder van de gemeente Venray is het belangrijk dat er snel voldoende fatsoenlijke opvang komt voor buitenlandse werknemers en is De Walnoot daarvoor een geschik te locatie. Met het plan van Van Heumen is volgens hem weinig mis, al zal de gemeente wel een aantal aanvullende voorwaarden in de vergunning opnemen, zoals bijvoorbeeld het na vijf jaar ver plicht afbreken van de 18 tijdelij ke chalets. Van Heumen vindt het vreemd dan zijn buren bezwaar hebben aangetekend tegen zijn plannen. Juist zij. Want akkerbou wer Geurts maakt volgens hem graag gebruik van de Polen die op De Walnoot verblijven en Petra Sprenkels biedt zelf onderdak aan gastarbeiders, onder meer in het voormalige sociaal pensioen Oel- dershof in het centrum van Oirlo. De commissie bezwaarschrif ten buigt zich nu over de kwestie en zal binnen enkele weken haar advies aan het college van B en W geven. Van der Broeck: "Meevallers investeren in mooie projecten" De meerjarenbegroting van de gemeente Venray is flink naar boven bijgesteld. De laat ste cijfers over de uitkering uit het gemeentefonds (de mei circulaire) zorgden ervoor dat alle jaren tot en met 2012 een flink overschot laten zien. Dit jaar en 2009 tonen een posi tief resultaat van acht ton. In 2010 en 2011 overstijgt het exploita tiesaldo zelfs de 1 miljoen euro. Het jaar 2012 was lange tijd het zorgenkindje van de meerjaren begroting. Ook 2012 is royaal uit de rode cijfers gekomen met een saldo van zeven ton. Wethouder Van der Broeck (CDA) is uiteraard in zijn nopjes. "Deze meevallers van het Rijk zijn heel prettig. We kunnen ze ook heel goed gebruiken." Van der Broeck kiest er niet voor de meevallers in te zetten voor belas tingverlaging. "Ik krijg vaker de vraag wat de burgers merken van al die overschotten. We kunnen de ozb verlagen maar als het straks minder gaat, dan moeten we de belasting weer versneld verhogen. Daarom kies ik liever voor projec ten als Centrum op de schop of de nieuwe sporthal. Dit zijn mooie investeringen voor de komende dertig jaar waar de burgers veel plezier aan gaan beleven." Bij de presentatie van de Voor jaarsnota was het financiële beeld heel wat minder rooskleurig. In de komende drie jaar zou bijna quitte gespeeld worden, terwijl 2012 zes ton in het rood stond. Op drie fronten kon de gemeente in de afgelopen weken meevallers noteren. De jaarlijkse dividend uitkering van Essent, vorig jaar 624.000 euro, valt de komende jaren nog ruim twee ton hoger uit. Dit extraatje heeft de gemeente nu voor het eerst in de ramingen opgenomen. De uitkering uit het gemeente fonds laat vaak een grillig verloop zien. De recente meicirculaire pakt voor Venray gunstig uit met extra rijksinkomsten van 561.000 euro (in 2009), 520.000 euro (2010), 312.000 euro (2011) en 420.000 euro (2012). De loon- en prijsindex kan ook behoorlijk fluctueren wat grote gevolgen heeft voor de financiële planning omdat de budgetten gro ter of kleiner worden. De gemeen te volgt de bijgestelde prognoses van het Centraal Planbureau. Voor 2009 valt het nog nadelig uit. De loonindex stijgt van 3,5 naar 4,75 procent terwijl de prijsindex toe neemt van 2,5 naar 3,0 procent. Voor Venray betekent dit voor 2009 een nadeel van 100.000 euro. Voor de jaren daarna zijn de indexen flink naar beneden bijge steld. Zowel de loon- als de prijs index bedraagt 1,5 procent. In de meerjarenbegroting was rekening gehouden met een loonindex van 2,75 tot 3 procent en een prijsin dex van 2,5 procent. Dit betekent een voordeel van 200.000 euro in 2010, 400.000 euro in 2011 en 600.000 euro in 2012. Er komt een parkeerverbod voor de deur van de coffeeshops in de Henseniusstraat. Nog dit najaar dient het college hierover een voorstel in. Dat meldde burgemeester Waals dinsdag in de raadsvergadering. Met ingang van 1 juli geldt ook voor de coffeeshops een rookverbod.Als de bezoekers hun waar niet meer binnen mogen oproken, verwacht Waals nog meer parkeeroverlast. "Terwijl ze binnen een stickie kopen, blijft de auto met draaiende motor voor de deur staan. We willen geen McDrive-achtige toestanden. Daarom gaan we maatregelen nemen zodat er daar niet meer geparkeerd kan worden", zei Waals die een oplossing ziet in de nieuwe parkeerkelder in de Gouden Leeuw. Lokaal Aktief pleit al langer voor verplaatsing van de twee coffeeshops naar een plek buiten het centrum. Fractieleider Gerrit Lemmens ziet een toename van het aantal verslaafden terwijl drugstoeristen voor onvei ligheid en overlast zorgen in het winkelcentrum. Lokaal Aktief diende dinsdag in de gemeenteraad een motie in om ook het drugs- en coffeeshopbeleid te herzien. De fractie ondervond geen steun van de andere partijen. Burgemeester Waals ziet er niets in de cof feeshops te verplaatsen of het beleid te veranderen. Wel komt het college nog voor de begrotingsbehande ling met aangescherpte maatregelen om parkeeroverlast tegen te gaan. - Hamstra horramen en -deuren - Garagedeuren - Binnenzonwering - Aluminium overkappingen Sereens Reparaties alle merken American shutters VENRAY /YSSELSTEYN: Te|. (0478) 569092 STEEGSE PEELWEG 100 E-MAIL: INFO@MGSROLLUIKEN.NL WEBSITE: WWW.MGSROLLUIKEN.NL SCHILDER ONDERHOUDSSYSTEEM

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5