Twijfels over plan Brukske Kinderen onder één dak l Pi Hof houdt vinger aan de pols Bijzondere bomen sieren straten KOOPAVOND Venray krijgt 'muziek in de klas' Venray wint rechtszaak over opslag containers venray Kurstjens ff ff PEEL EN MAAS Gemeenteraad wijst reservering 1,6 miljoen euro af Het enthousiasme over de grootscheepse aanpak van de wijk Brukske is behoorlijk getemperd. De gemeenteraad weigert alvast 1,6 miljoen euro te reserveren voor de renova tie waarmee 50 miljoen euro gemoeid is. De gemeente is met Wonen Ven- ray nog niet tot overeenstemming gekomen over de kostenverdeling van het megaproject. De corpora tie bezit 900 woningen in Brukske en is de grootste vastgoedeigenaar in de wijk. Wethouder Elly van Dijck (PvdA) meldde dinsdag in de raadsvergadering dat de onder handelingen in volle gang zijn. Ze nam de motie van de drie coali tiepartijen CDA, PvdA en Lokaal Aktief over om vooral voortva rendheid te betrachten. Eind vorig jaar stemde de gemeenteraad met een ruime meerderheid in met het master- plan. De WD was de enige uit zondering. Fractieleider Frans van der Kruijf lijkt een half jaar later zijn gelijk te halen. Eind decem ber waarschuwde de WD al dat het masterplan te veel omvattend was terwijl de financiële onder bouwing geheel ontbrak.Van der Kruijf twijfelde toen al open lijk aan de haalbaarheid en de beheersbaarheid. De andere par tijen omarmden het masterplan waarbij alle geledingen in de wijk - verzameld in het Ondernemend Gezelschap Brukske - betrokken waren. Het plan bestaat grofweg uit sloop van het verpauperde winkelcentrum en de twee basis scholen. Aan de rand van de wijk, bij entree aan de Henri Dunant- straat, komt een compleet nieuw centrum met veel voorzieningen zoals een brede school. Naast de grote flat aan de Bachstraat (84 appartementen) worden nog tien tallen woningen gesloopt. Langs de Deurneseweg en de Henri Dunantstraat komt nieuwbouw. De gemeenteraad wilde in december vooral een signaal afgeven aan de 5.100 bewoners, een mengelmoes aan culturen en nationaliteiten, die weinig betrok kenheid tonen. "Het gaat niet om stenen maar om mensen", luidde de slogan. De stagnatie is de raadsleden een doorn in het oog. Daarbij wordt met een beschul digende vinger naar Wonen Ven- ray gewezen. De raad vindt dat de corporatie financieel over de brug moet komen. Bert Linskens (PvdA) had daarom graag gezien dat de gemeente alvast 1,6 mil joen euro opzij had gezet. Vooral om aan alle betrokken partijen een duidelijk signaal af te geven. Maar de andere fracties voelden er niets voor, vooral nu er nog zoveel onduidelijk is. Het CDA diende een motie in om de bestemmings reserve van 1,6 miljoen euro niet in te stellen. Wethouder Van Dijck kon niet anders dan de motie overnemen. "Want het haalt geen meerderheid. Alhoewel er een heel positief signaal van uit zou gaan."Linskens betreurde het."Het zou goed zijn als de raad in volle omvang had bevestigd er vol voor te blijven gaan. Maar als de echte overtuiging er is, dan komen de centen er heus wel", verwacht de PvdA-fractieleider. Eerder tijdens het debat werd er openlijk getwijfeld aan de rol van Wonen Venray.Twijfels die werden bevestigd door de woorden van Van Dijck die als kersverse wet houder voor het eerst in de slag ging met de gemeenteraad. "Het zou van de gekke zijn als Wonen Venray zich eenzijdig terugtrekt. Ik ga ervan uit dat de plannen doorgaan." Echt overtuigend klonk het niet. Gerda van Stelten (CDA) weet dat het vertrouwen van de wijk bewoners toch al broos is. "Ver traging doet er nog meer afbreuk aan.' Jolanda Dijkema (SP) hield er een 'raar gevoel' aan over. "Er zijn afspraken gemaakt in het master plan en zo gaan we het ook doen. Wonen Venray heeft al heel veel geld verdiend in Brukske. Ze zijn rijk genoeg." Wethouder Van Dijck meldde dat ze volgende week een gesprek heeft met de raad van commissa rissen van de woningcorporatie. "Maar de gemeente kan niet over de centen van een ander beslis sen. Daarna ga ik snel praten met het Ondernemend Gezelschap Brukske en het wijkplatform. Er is ons veel aan gelegen in gesprek te blijven en de verstandhouding goed te houden." Ouders en kinderen tevreden over vernieuwde basisschool De Hommel Sinds basisschool De Hom mel eind april van dit jaar de deuren van het vernieuwde gebouw inofficieel opende, straalt alles en iedereen tevre denheid uit. De ouders met meerdere kinderen op school hebben hun kroost onder één dak, de kinderen genieten van het gezellig samenzijn en architect Marcel Martens is een tevreden man omdat het project bij iedereen in goede aarde valt. Marcel Martens van MC Archi tecten in Venray heeft de ver bouwing van De Hommel vanaf het eerste uur meegemaakt. "In 2002 werden al de eerste ideeën geopperd voor een grootschalige uitbreiding van De Hommel. Er kwamen diverse studies hoe de uitbreiding er uit moest komen te zien, rekening houdend met de ontwikkelingen van Servaashof. Uiteindelijk is voor deze variant gekozen." De school kreeg een heel nieuwe gevel, de entreezijde werd ontwikkeld in relatie tot de herontwikkeling van de Oost singel. Er werden nieuwe werk ruimten en leslokalen voor de leerlingen gecreëerd, evenals een nieuwe directieruimte, aula en een duidelijke hoofdingang. "De moei lijkheid van het plan was dat we met meerdere partijen te maken hadden. Maar in samenspraak met de gemeente Venray, die een betere verkeersafwikkeling van de Oostsingel voor rekening heeft genomen, en Servaashof zijn we toch tot een plan gekomen." In 2006 kreeg het verhaal een definitief karakter. De koers van een nieuw concept, waar in het voortraject vier jaar aan was besteed, kreeg vastomlijnde vor men. Na een bouwtijd van nog geen jaar is het project klaar. Tot volle tevredenheid van de Venray- se architect:"We zijn zeer tevreden over het eindresultaat. Je streeft naar perfectie en ik mag wel zeg gen dat dit project het perfecte eindbeeld benadert. We wilden gebouwen maken die duurzaam zijn en schoonheid uitstralen. Ik durf rustig te stellen dat we daar in zijn geslaagd." Voor de ouders is de vernieuw de school een verademing. Saskia Vreugendenhil heeft twee kinde ren op De Hommel zitten, Bram (8) en Pim (6). Ze is blij dat beide kinderen nu onder een dak les krijgen. "Het is een rommelige tijd geweest. Je vraagt je als ouder ook af waar het in de toekomst heen gaat. Vooral logistiek is het een probleem als je twee kinderen op de school hebt. Zeker als er een naar de dependance moet. De school was ook echt uit zijn jasje gegroeid, overal stond wat. Nu ziet alles er mooi en verzorgd uit. Je merkt nu ook pas hoe groot de school eigenlijk is. Alles zit lekker gezellig bij elkaar." Cedric Hendrix woont in de wijk Landweert maar koos voor zijn kinderen Demi (6) en Mike (5) bewust voor De Hommel. "Vanwe ge de goede naam die de school heeft. Het is een school waar actieve kinderen uitgedaagd wor den. Schoolinhoudelijk spreekt De Hommel ons heel erg aan, maar vooral ook de openheid en de duidelijke communicatie naar de ouders toe zijn prima in orde. De directeur (Johannes Berhitu, red.) is ook ontzettend betrok ken, hij staat tussen de ouders en kinderen in. De school heeft een heel laagdrempelig karakter." Een school die volgens hem ook is toegerust op de toekomst. "De school heeft nu multifunctionele leslokalen. De leraren en leerlin gen kunnen gebruik maken van active boards. Het is ongetwijfeld een grote investering geweest, maar wel eentje gericht op de toe komst." Natascha Verhaegh is enorm blij dat haar kinderen Kay (9) en Maud (7) nu op een locatie samen naar school gaan. "Kay zat in groep 3 op de dependance. Je had het gevoel dat ze op een andere school zat. Met 25 kinderen in een te kleine ruimte. Omdat de kleinste in het hoofdgebouw zat, was hij als oud ste bijna verplicht om alleen naar huis te gaan. Pendelen tussen de twee locaties was gewoon geen optie. Nu zitten ze eindelijk echt samen op school." Ze heeft een kritische kanttekening over de fietsenstalling die in haar ogen iets te krap is, maar over het overige is ze vol lof. "Je miste eerst de bin ding met de klas, met de school ook. Wie hoort bij wie. Dat idee. Dat is definitief verleden tijd. Het is nu echt één school. Alles ziet er bovendien heel netjes uit." Ook de kinderen zijn hartstik ke trots op hun nieuwe school. Amber Schaeffers (9 jaar) van groep 6a vindt haar 'nieuwe school' veel mooier dan de depen dance aan de Kiosk waar ze in groep 3 en 6 les kreeg. "Daar was het allemaal veel rommeliger. Hier is alles veel mooier, nieuw ook. Daar was alles versleten. Het is ook leuk dat iedereen bij elkaar zit. Ook de kleuters en zo. Eerst waren er twee delen." Maaike Lipma (12 jaar) van groep 8b kan dat alleen maar onderstrepen."Het is fijn dat ieder een nu bij elkaar zit. De school is nu veel groter en er is meer ruim te om te spelen. Eerst waren de muren niet geschilderd, waren het gewoon stenen. Nu heeft alles een mooi kleurtje." Jan van de Velden (12 jaar) van groep 8a vond de school eerst een beetje saai. Nu niet meer. "Het was rommelig en we hadden maar een klein schoolplein. Een klein plein tje met een toestel. Nu hebben we allemaal nieuwe spullen. Ook de stoelen en zo in de klas." Volgens Cynthia Riever (11 jaar) van groep 6c is het een stuk gezel liger geworden op de Hommel. "Bij het overblijven zit iedereen nu samen. Dat is veel gezelliger. Zeker met het grote schoolplein waar je leuk kunt spelen. De klassen zijn ook veel mooier geworden. Mooie grote ramen, het is nu veel lichter in de klas. Eerst hadden we van die grijsbruine muren, nu zijn die geel. Dat is veel frisser. Op de dependance kwam ook nooit een ziekenauto langs. Hier wel, dan De kinderen genieten op de 'nieuwe' basisschool De Hommel, kijkt iedereen naar buiten." Jelle van Acquoij (10 jaar) van groep 6b tenslotte zegt nu ook veel beter te kunnen leren op school "We hebben een beamer en dan kun je veel beter spreek beurten houden. Alles is mooi, fris geschilderd en iedereen bij elkaar is heel gezellig.We hebben nu ook veel meer speeltoestellen. Eerst kon ik met wat vrienden alleen maar tikkertje doen." Jelle breekt nog wel een lans voor de 'oude school'. "Die was rommelig, maar wel knus." Helaas voor Jelle... Dat is voltooid verleden tijd. Nieuwe pro-formazitting moordzaak Engels op 16 juli Het Gerechtshof in Den Bosch houdt de vinger aan de pols in de moordzaak Kathleen Engels-Cremers. Vandaar dat op 16 juli opnieuw een pro- formazitting wordt gehouden. Enkele weken geleden kwam de zaak ook al pro forma voor. Toen bleek dat het Openbaar Ministerie (OM) twijfelde over het nut van het technisch onderzoek en er nog geen opdracht was gegeven aan het onderzoeksbureau. Tot onaangename verrassing van het Hof en advocaat Guus Lina, raadsheer van de verdachte. De rechtbank heeft in de zitting van 2 april immers bevolen om de onderzoeken te laten uitvoe ren, het OM heeft daar in een later stadium echter kanttekenin gen bij geplaatst. Het OM heeft nu opnieuw opdracht gekregen om de onderzoeken te laten uit voeren. Om te controleren of dat inderdaad gebeurt en wat de vor deringen zijn, wordt op 16 juli weer een pro-formazitting gehou den. De inhoudelijke behandeling vindt begin oktober plaats. Er zal onder meer onderzoek worden gedaan naar het genetisch materiaal dat onder de nagels van Kathleen Engels-Cremers is aangetroffen. De vrouw werd in maart 2006 op gruwelijke wijze vermoord in haar woning aan de Wasbloem in Venray. Haar echtge noot Erik E. is vorig jaar door de rechtbank in Roermond voor de doodslag op Kathleen veroordeeld tot vijftien jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De maximale cel straf voor doodslag. Het Gerechts hof in Den Bosch bepaalde dat het onderzoek moet worden her opend. Erik E. heeft altijd ontkend zijn vrouw te hebben gedood. Als uit het partiële DNA een bruikbaar profiel komt en de data bank geen match oplevert, dan zal het Gerechtshof zich buigen over de vervolgstappen. Eén van de mogelijkheden is dat er een spe cifiek DNA-onderzoek in de regio Venray wordt gehouden. "Daar zal dan wel een gegronde reden voor moeten zijn", liet deVenlose raads heer Lina eerder in deze krant weten. "Mogelijk dat die reden er komt als het profiel van het DNA bekend is. In dat geval kun je gericht zoeken." STRIJDBAAR Officier van justitie Ad Clarijs eiste vorig jaar voor de recht bank in Roermond een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twintig jaar tegen E., die op 15 maart 2006 zijn vrouw Kathleen doelbewust en op beestachtige wijze zou hebben vermoord. Met zeventig messteken werd zij, vol gens Clarijs, door E. 'afgeslacht' in hun woning aan de Wasbloem in Venray. De rechtbank deelde die mening, met dien verstande dat er geen sprake was van voorbedach ten rade en kalm beraad. Dus geen moord, maar wél doodslag. Daar om ging de rechtbank niet mee in de eis van twintig jaar van het Openbaar Ministerie, maar legde ze wel de maximale sanctie op voor doodslag. Advocaat Lina liet destijds meteen weten dat hij in hoger beroep zou gaan tegen de uitspraak van de rechtbank Roer mond. Het Hof in Den Bosch heeft de redenering van de advocaat gevolgd en bepaald dat het onder zoek moet worden heropend. Naast het onderzoeken van het DNA-materiaal zal ook het bloed sporenbeeld worden onderzocht. Het Hof wil ook dat opnieuw wordt geprobeerd om het exacte tijdstip van het overlijden van Kathleen vast te stellen. Ook zul len getuigen worden gehoord. Volgens advocaat Lina is zijn cli ënt nog altijd zeer strijdbaar. "Hij ontkent dat hij zijn vrouw heeft gedood en wil dat de echte dader wordt gevonden." Vervolg voorpagina De top van het blad is ingedeukt waardoor het lijkt op het silhouet van een tulp. In de zomer verschij nen zeer bijzondere tulpachtige bloemen met geelgroene schut bladen met oranjegele vlekken. In de herfst verkleurt het blad spec taculair oranjegeel. Aan de randen van het Schouwburgplein komen 21 exemplaren te staan. "Dit is de echte tulpenboom", weet Van der Broeck. "Iedereen denkt dat de magnolia die in het voorjaar roze rood bloeit 'tulpenboom' heet, maar dat is niet de echte. Het wor den grote bomen. Daarvoor is ook genoeg plek op het Schouwburg plein dat zo, samen met de water partijen, meer intimiteit krijgt. Iets wat het plein hartstikke nodig heeft." Het Henseniusplein krijgt deels de platanen die nu op het Schouw burgplein staan. "De uitstraling van een Frans plein", aldus Van der Broeck. Er komen twintig Platanus hispanica's, een boom van formaat die bijzonder geschikt is voor het stedelijk milieu. De soort is zeer sterk, kan goed in de verharding staan en verdraagt uitstekend snoei. Kenmerkend voor de pla taan is het handvormig blad en de afschilferende bast. Platanen zijn ook op latere leeftijd nog goed verplantbaar. SCHOUTENSTRAATJE Het Schoutenstraatje is te smal voor bomen. Er is daarom geko zen voor veertien klimplanten: de Wisteria sinensis, beter bekend als de blauwe regen. Deze klimplant is prima geschikt voor lei- of per- golacontructies tot wel acht tot tien meter hoog. De blauwe regen bloeit zeer rijk in hangende tuilen in de maanden april en mei. Het blad is lichtgroen. De Schoolstraat, Wilhelmina- straat en de Markstraat krijgen een primeur met de Betula utilis doorenbos (de witte Himalaya- berk) als leiboom. "Dit is heel bij zonder. Wij gaan berkenbomen als leiboom toepassen. Zover mij bekend is dat echt nieuw in Nederland", zegt Van der Broeck. "Ook dit is weer een heel bijzon dere soort. Een spierwitte stam met donkergroene blaadjes." De Wilhelminastraat krijgt der tien witte berken, de Schoolstraat vijf en de Marktstraat vier. Ze worden in het najaar van 2009 geplant. Het diep donkergroene blad vormt een fraai contrast met de witte afschilderende stam. De herfstkleur is goudgeel. Door de buigzame twijgen is deze berk goed te gebruiken als leiboom. De allereerste bomen worden dit najaar geplant in de Grotestraat. Het zijn twee solitaire Magnolia kobus (beverboom). Het is een prachtige boom met een klas sieke uitstraling die in het voor jaar opvallend bloeit met witte stervormige bloemen. Het blad is donkergroen dat in de herfst geel verkleurt. Daarnaast krijgt de Grotestraat komend voorjaar zes Quercus palustris, moeraseiken in een leivorm. De Nederlandse naam moeraseik doet de boom geen eer aan omdat deze eik juist uitstekend op drogere grond gedijt. De boom heeft een pira midale half open kroonvorm met een horizontale takstand. Deze eik krijgt ook geen last van de eiken- processierups.en heeft een prach tige bonte herfstverkleuring. PASSAGE In de Passage verschijnen dit najaar vijf sierkersen, de Prunus sargentil rancho. Deze uit Japan afkomstige sierkers heeft een smalle opgaande groeiwijze die vroeg in het voorjaar prachtig roze bloeit. Het blad loopt brons kleurig uit, verkleurt naar groen en krijgt in de herfst een prach tige bonte verkleuring. In de Post- straat komen vier haagbeuken die afkomstig zijn van de Grote Markt. Via een tussendepot keren ze in het najaar van 2010 terug in het centrum. De plataan aan de kop van de Grotestraat, voor café In d n Engel, blijft staan. Dit geldt ook voor dezelfde drie platanen in de Bleek, op het pleintje aan de Schoolstraat. De twee moerasei ken voor de schouwburg worden eveneens gehandhaafd net als de klimlinde op het Schouwburg plein voor Albert Heijn. DE BLEEK De Bleek krijgt in het najaar van 2010 twee solitaire Magno lia kobus, de beverboom die ook in de Grotestraat (twee) en de Schoolstraat (vier) komt.. Het pleintje tussen EmTé en Bartho's wordt gesierd met drie Paulownia tomentosa. De Anna Paulowna- boom heeft een grillige kroon die eirond van vorm wordt. Het blad loopt laat uit, voorafgegaan door de prachtige violetkleurige klok- achtige bloemen die op oudere leeftijd massaal aanwezig zijn. De bloemen geuren bijzonder aan genaam. Het blad heeft door de enorme grootte van circa dertig centimeter een sierwaarde. Na het vallen van het blad in de herfst zijn de nieuwe bloemknoppen in kandelaarvorm al duidelijk zicht baar. De straten in de Bleek worden voorzien van twintig Acer campe- stre elsrijk (veldesdoorn). Het blad is frisgroen en handvor mig dat in de herfst geel verkleurt. De kroon is fijn van structuur en daardoor uitstekend geschikt als leivorm. In de Hofstraat komen twee platanen die verplant wor den vanaf de Grote Markt. vrijdag 27 juni tot 23.00 uur Muziek tot oi.oo uur In de Venrayse basisscholen gaat het project 'muziek in de klas' van start. In navolging van het suc ces van de pilot in de gemeente Meerlo-Wanssum. De opzet is dat docenten van het Kunstencen trum Jerusalem muzieklessen gaan geven in de groepen 4 en 5 van de basisscholen. Het doel is kinderen in aanraking te brengen met muziek en muziek maken om zo het enthousiasme en de belangstelling te wekken. Het doel is niet om een diploma te beha len. De kosten, 2.250 euro per groep, worden gedeeld door de gemeente en schoolbestuur SPOV. In Merselo en recent ook in De Keg loopt het project al. De St. Jan de Doperschool in Merselo werkt samen met de plaatselijke fanfare St. Oda. In twee jaar tijd heeft 75 procent van de deelnemende leer lingen de overstap naar de fanfare gemaakt, voorheen lag dit percen tage op 40 procent. Het plan is dat volgend jaar vijf scholen de extra muzieklessen krijgen. In 2010 nemen tien scholen deel en een jaar later is het aantal uitgebreid naar vijftien. 'Muziek in de klas' komt voort uit het beleidsplan De kunst van cultuurbeleid. Wethou der Van der Broeck (CDA) spreekt van aanschouwelijk muziekonder wijs. "Het is veel meer dan alleen liedjes zingen. De leerlingen krij gen muziektheorie zoals noten lezen, ze maken kennis met de plaatselijke verenigingen en er zijn optredens. Het is een kwali teitsverbetering door de inzet van docenten van het kunstencen trum", aldus de cultuurwethouder, die vele voordelen ziet. "Als kinde ren het leuk vinden dan zullen ze daarna voor de muziekschool kie zen. Omdat we samenwerken met de fanfares en harmonieën kun nen deze verenigingen zo wellicht ook nieuwe muzikanten werven. Zo kan iedereen er voordeel van hebben. Ik ben dan ook blij met dit initiatief." De gemeente Venray heeft trans porteur Tijssen in Merselo terecht aangepakt vanwege de verboden opslag van containers. De Raad van State heeft dat woensdag beslist. Tijssen heeft volgens de gemeente sluipenderwijs zijn opslagterrein aan De Haag ver groot. En dat is in strijd met het daar geldende bestemmingsplan. Het transportbedrijf verhuurt onder meer grote containers. Die worden sinds jaar en dag gestald op een weiland. Hoewel dit ook in strijd is met het bestemmingsplan, heeft de gemeente dat toegelaten, omdat het al lange tijd gebeurt. Bij een controle bleek echter dat dit illegale gebruik van het weiland was uitgebreid. En dat pikte de gemeente niet. Tijssen kreeg een dwangsom opgelegd om te zorgen dat de uitbreiding van de opslag ongedaan werd gemaakt. Tijssen nam daarmee geen genoegen. Volgens het bedrijf was er geen sprake van een uitbreiding van de opslag. Het hele terrein was altijd al gebruikt voor de containers. Ook de vermeende uitbreiding zou dus gewoon gedoogd moeten worden. De Raad van State vindt echter dat Tijssen daarvoor geen harde bewijzen heeft geleverd. De gemeente mocht Tijssen daarom een dwangsom opleggen. Tijssen zal de containers alsnog moeten verwijderen en het weiland laten zoals het is. contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 26 juni 2008 - Pagina 3 Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl Noorderhof 20 Venray 0478-550630

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3