4 Mari Wanssum sponsort shirts 8 8 PEEL EN MAAS Donderdag 26 juni 2008 - Pagina 13 Afrika is het centrale thema van het Wereldfestival Meer lo-Wanssum, dat op zondag 29 juni plaatsvindt. Verschil lende muziekstijlen zorgen samen met zang, uitbundige dans en een modeshow voor een afwisselend programma op het hoofdpodium. Als slot act treedt Yama Yama op, een Ghanese band met swingende gitaren en krachtige drums. Zonnig Afrika is komend weekend in het dorp Meerio te vinden. Gertie Mooren, secretaris van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum en in het dagelijks leven muziekdo cent en klarinettist, heeft de acts voor het hoofdpodium zorgvuldig op elkaar afgestemd. "Nu we het Wereldfestival voor de vijfde keer organiseren, merken we dat het evenement een naam voor zich zelf heeft opgebouwd", vertelt Gertie. "Het gevolg is dat bands ons beter weten te vinden en dat wij meer keus hebben. Dat komt de kwaliteit van de optredens natuurlijk ten goede." Het muziekshopproject van dirigent Marco Marien en het Meerlo's Gemengd Koor dat twaalf weken geleden van start ging voor het Wereld festival Meerlo-Wanssum van komende zondag is nu al een succes. Aan de vooravond van het optreden hebben de samenwerkende koren en de mannen en vrouwen van het muziekschoppen het project geëvalueerd. "Conclusie is dat een dergelijk project buiten het stramien van de zangkoren als vernieuwend wordt ervaren en het ook de jeugd aanspreekt", vertelt Lucy Vervoort van het muziekshopproject Meer io. Dirigent Marco Marien vult aan: "De wekelijks repetities van het muziekshoppen ervaren wij als een warme douche. Enthousiaste mensen die graag zingen, maar niet in een koor actief zijn. De vijf tig zangers en zangeressen komen uit de hele regio Noord-Limburg." Zondag 29 juni is de enige uitvoering van dit muziekshop project tijdens het Wereldfestival van SOS Meerlo-Wanssum onder de naam Choir For Kalundu. Ver noemd naar het dorpje in Zambia, Kalundu View, waar SOS Meerlo- Wanssum helpt bij de bouw van een basisschool. In totaal doen aan de uitvoering naast de 50 muziek- shoppers ook ruim 250 zangers en zangeressen mee van diverse koren: vocalgroup Stage Fright uit Lierop, het Kemmerekoor uit Geijsteren, Meerlo's Gemengd Koor, jeugdkoor De Willibrordus- zangers, het jeugdkoor van de brede school te Meerio, kinder- en jeugdkoor De Breetse Krekeltjes uit Maasbree, jongerenkoor Ameri ca, KonZaGro uit Koningslust, Bon Apart uit Beringe en jongerenkoor Tomorrow People uitVenray."Het wordt een wervelende zangshow van 25 minuten waarbij ik hoop en verwacht dat het publiek zal meedoen", aldus de enthousi aste en bevlogen dirigent Marco Marien, die dit project leidt samen met collega dirigent Kenny Jans sen. Vierhonderd geoefende en Kinderen spelen bij de optre dens een grote rol. De jeugd- fanfare tekent samen met zo'n tweehonderd blokfluiters voor een speciale opening van het programma. Centro Cultural Sen- sala de Capoeiera, die een Brazi liaanse vechtdans demonstreren, zet het tropische karakter van het programma kracht bij.Tussen de bedrijven door geeft Dansgroep Dizzy verschillende korte voor stellingen en twee percussiebands zorgen op geheel eigen wijze voor ritme, danslust en Afrikaanse sfeer. Het zangproject van Marco Mari en met jeugd- en volwassen koren belooft heel bijzonder te worden, niet in het minst door de mede werking van soliste Moniek Pee ters. Afrisinia levert muziek, dans en acrobatiek, waarna een wereld modeshow het podium zal opei sen. Een speciaal voor de gelegen heid geschreven rap, uitgevoerd door de Blitterswijckse jongeren Jimmy en Job, leidt de slotact in: Yama Yama. "Bij de muziek van deze band kan niemand stil blij ven staan", vertelt Gertie. "Afrika komt in Meerio tot leven tijdens het Wereldfestival." ongeoefende zangers en zange ressen brengen tijdens het festi val in Meerio een aantal bekende en minder bekende Afrikaanse liederen ten gehore. En de wel bekende, uit Sevenum afkomstige zangeres Moniek Peeters, treedt op als soliste. Bekende liedjes als Homeless, Hakuna Matata, Nkosi Sikkellille en Circle of Life worden gezongen. MUZIEKSHOPPEN Het project Muziekshoppen is oorspronkelijk een initiatief van het Meerlo's Gemengd Koor, het Kemmerekoor en Muziekmake- rij Meerlo-Wanssum van Marco Marien. Het was aanvankelijk bedoeld voor koorleden die naast hun reguliere repertoire ook aan andere muziekstijlen wilden proe ven. Het werden workshops langs allerlei verschillende muziekstij len, en de naam 'Muziekshop' was geboren. Al gauw bleek dat ook niet-gebonden amateurzangers de weg naar Meerio wisten te vinden. Eén van de bekendste en suc cesvolste West-Afrikaanse highlife- bands die Europa op dit moment kent, treedt op tijdens het Wereld- festival. Yama Yama combineert traditionele percussiemuziek met moderne Afrikaanse pop en high- life. De naam Yama Yama betekent 'eenheid is kracht' en dit geeft precies weer wat de band tij dens haar optreden wil uitdragen. Zeven kleurig geklede muzikan ten en dansers combineren sterke vocale harmonieën enthousiast met gitaren en drums. De meeste bandleden komen uit Ghana, een reden om sommige nummers in de Ghanese taal te zingen, hoewel ook veel Engels wordt gebruikt. Aanstekelijke ritmes zoals kpanlogo, agbedja, adowa, kple en damba komen tot leven op traditionele instru menten met bijzondere namen zoals fon torn from, djembé, tal king drum en conga. Maar ook moderne instrumenten zoals elek trische gitaar, bas en drums ont breken niet. Kortom, Yama Yama garandeert een wervelende show waarin iedereen wordt uitgedaagd om te dansen. Er werd een zestal van dergelijke MuziekShops georganiseerd in de jaren 2005 en 2006, die allen tot verrassende resultaten, maar voor al ook tot erg leuke uitvoeringen hebben geleid. MEERVOUDIG DOEL Naast de bijdrage aan het Wereldfestival is deze muziekshop ook een pilotproject. "We willen buiten het normale repertoire ook wat anders gaan doen, iets ver- nieuwends", vertelt Marco Marien. "Er is sprake van vergrijzing bij veel koren. Veel zangkoren en vocalgroups ondervinden proble men met de aanwas van vooral jonge(re) leden, en het ledenaan tal daalt eerder dan dat het stijgt. Met name in de gemeente Meerlo- Wanssum zijn het vooral ouderen die samen zingen." Met deze project wordt beke ken of er draagvlak is voor het opzetten van een nieuw regionaal koor, met een nieuw(er) reper toire en stijl, met als uitgangspunt De West-Afrikaanse band Yama Yama treedt op in Meerio. Wat het Wereldfestival speciaal maakt, is muziek en dans op het hoofdpodium in combinatie met spektakel op het buitenterrein. In de Valley is dit jaar een Afrikaans dorp gebouwd waar vanaf 14.00 uur de roofvogels over de hoofden van de bezoekers scheren. In de Gallery is een professionele kunst tentoonstelling ingericht met Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse kunstwerken. In een minibios- coop worden films en documen taires gedraaid met internationale thema's. De Bazar heeft behalve tropische koopwaar ook een boe kenmarkt van vijf kramen groot met boeken die zijn geschonken door Boeken Steunen Mensen, de bekende stichting die ieder jaar de Boekenmarkt in Venlo organi seert. Al met al is het Wereldfesti val een gezinsuitje. De happening vindt plaats in Meerio op het ter rein van Megelsprong Evenemen ten Centrum van 11.00 tot 18.00 uur. De entree voor volwassenen bedraagt 5 euro, kinderen t/m 16 jaar kunnen gratis naar binnen. Marco Marien repeteert met de groep 'muziekshoppers'. de deelnemers van het shoppro ject. Zo geven de initiatiefnemers aan de buitenwereld het signaal af dat koorzang nog steeds een fijne hobby is, die vanwege haar laag drempeligheid voor een breed publiek toegankelijk is. "We geven met dit project nieuwe impulsen voor de toekomst en gezien de positieve reacties van de deelne mers komt dat wel goed", aldus Lucy Vervoort medeorganisator van het muziekproject in Meerio. Peel en Maas staat ook op het Wereldfestival! Amnesty op Wereldfestival Meerio Tijdens het Wereldfestival 2008, op 29 juni in Meerio, vraagt Amne sty International aandacht voor de mensenrechtensituatie in China. Toen China de organisatie van de Olympische Spelen van dit jaar toegewezen kreeg, heeft het land zelf toezeggingen gedaan om de situatie van mensenrechten te verbeteren. Amnesty International richt zich in deze periode vóór de Olympische Spelen in het bij zonder op een drietal thema's. 1) Volledige persvrijheid voor bui tenlandse en Chinese journalisten, dus geen arrestaties en geen ver volging voor het legitiem gebruik van internet, maar wel de vrijla ting van alle internetgevangenen. 2) Respect voor mensenrechten- verdedigers; toestaan dat zij hun werk in vrijheid kunnen doen en de mensenrechtenverdedigers, die momenteel vastzitten of huisar rest hebben, vrijlaten. 3) Drastische verlaging van het aantal misdrijven waarop de doodstraf staat, openbare statistie ken over doodvonnissen en exe cuties en toestaan dat familie en advocaten toegang krijgen tot de ter dood veroordeelden en tot de informatie over hun zaken. Tijdens het festival worden op een groot lcd-scherm in een opblaasbare kubus korte animatie filmpjes met informatie over China getoond.Tevens kunnen de bezoe kers een petitie tekenen waarmee zij de vrijlating vragen van Hu Jia. Hu Jia voerde actie tegen men senrechtenschendingen in China. De Chinese regering was daar niet blij mee en wilde hem het zwijgen opleggen. Keer op keer kreeg Hu Jia huisarrest en werd hij door politieagenten bedreigd en geslagen. Maar hij zweeg niet. Ook niet over de schoonmaakope- raties voor de Olympische Spelen. Nu zit hij in de gevangenis. Begin april van dit jaar kreeg hij 3,5 jaar gevangenisstraf, vanwege 'aan stichting tot staatsondermijning' een beschuldiging die regelmatig wordt gebruikt om vreedzame activisten het zwijgen op te leg gen. Zijn vrouw en baby mogen het huis niet uit. Onterecht want Hu Jia deed niets fout. De petitie tekenen kan op het Wereldfestival in Meerio of op www.amnesty.nl. So Expo Venray bouwt drie speciale SOS stands Het nog jonge Venrayse bedrijf So Expo, ontwerpen en maken van stands voor beursen, heeft deze week een bijzondere klus. Het bedrijf heeft drie stands ont worpen voor het Wereldfestival Meerlo-Wanssum en wil daarmee zijn bijdrage leveren aan het wel slagen van dit multiculturele feest van komende zondag. De twee directeuren van het bedrijf, Hans van de Heijden (42) uit Wanssum en Stefan Martens (40) uit Meerio, waren meteen enthousiast toen ze hoorden van het festival. "Wij vin den het als jong bedrijf een goede zaak om ook onze bijdrage te leve ren aan een betere wereld. En daar komt SOS Meerlo-Wanssum voor op", zegt Stefan Martens."We zijn weliswaar een jong bedrijf, maar barsten van de ervaring." De ontwerpers en bouwers van So Expo hebben drie stands gemaakt: een kleurrijke voor de SOS Jongerengroep, een grote met daarin ook de mobiele Afrikahut van SOS en een stand voor de tom bola. Uiteraard zijn de stands voor zien van grote tv-schermen voor presentaties. "So Expo ontwikkelt stands die perfect passen bij elke organisatie, bij elke doelstelling en bij elke boodschap en dus ook bij een organisatie als SOS", aldus Martens. De twee oprichters zijn geen onbekenden in de wereld van de standbouw. Omdat het ontwerpen en maken van stands hun lust en hun leven is, startten ze een eigen bedrijf en vestigden zich op de Hulst in Oostrum. Inmiddels wer ken er veertien mensen bij het bedrijf en is er altijd ruimte voor uitbreiding van creatieve stand bouwers. In de anderhalf jaar dat het bedrijf actief is zijn er al grote opdrachten uitgevoerd en staan weer grote uitdagingen voor de deur. Zo gaat er komende zomer een groep standbouwers van So Expo voor een grote beurs naar het Chinese Sjanghai.Tot het klan tenbestand van So Expo behoren onder andere Stork Prints, Leolux, de Rabobank en Nelipak. Tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wanssum op zondag 29 juni in Meerio vindt de pre mière plaats van het wereld- muziekproject Ensemble Pic colo. Het idee ontstond nadat SOS-voorzitter René Poels de Meerlose musicus en trouba dour Peter van de Water had gevraagd om een muzikale bijdrage te leveren aan het Wereldfestival. Daar hoefde Van de Water niet lang over na te denken. Binnen zijn muzi kaal netwerk was het een klei ne moeite collega's te porren voor dit unieke project. Beginnend bij de Meerlose musi cus Luuk Lenders en de djembé- specialist Jos Swinkels.Toen deze twee hadden ingestemd met het muzikaal wereldproject, volgden ook snel de aanmeldingen van Jan Voermans en Boudewijn Pelzer via het Kunstencentrum Venray, waar Jos Swinkels docent is. Na enkele repetities staat er nu een flitsende set met wereldmuziek van allerlei muziekstijlen. De mannen die Ensemble Pic colo bemensen hebben stuk voor stuk een reputatie. Peter van de Water (accordeon) is in het dage lijkse leven muzikant/troubadour en heeft zijn eigen Studio Piccolo in Meerio, waar hij ook gitaarles geeft. Peter is ook bekend van zijn troubadourwerk in de Kas teelboerderij in Horst. Jos Swin kels (djembé) is in 1990 tijdens opleiding van de Hogere Tropi sche Landbouwschool in Deven ter enthousiast geraakt van West- Afrikaanse percussie. Hij genoot twee jaar les van de West-Afrikaan Kaloga Traoré. Na deze periode is, door werkzaamheden in het buitenland, de muziek op de ach tergrond geraakt. Eenmaal terug in Nederland pakte hij in 2000 de draad weer op bij de West-Afri kaan Oumar Diabaté in Nijmegen. Nu krijgt hij les van Ponda O'Brain en van Sem Schanning. Sinds 2007 geeft hij, met passie, zelf les aan kinderen, beginners en gevorder den in het Kunstencentrum Ven ray. Luuk Lenders heeft een grote liefde voor Ierse muziek en speelt Ierse fluit in de folkband Tim- bershop. Boudewijn Pelzer (con trabas) is actief in het Slavische zigeunerorkest Furiant contrabas. De naam van dit orkest is ver noemd naar de typische Boheem se Furiant (een snelle syncopische wals). Jan Voermans (drum) is een veelzijdige drummer en houdt eigenlijk van de meest uiteenlo pende stijlen muziek; van rock tot latin, van fusion tot feestmuziek. Hij drumt bij het Puppy's Huis orkest en geeft ook les aan het Kunstencentrum Jeruzalem. Het Wereldfestival Meerlo-Wanssum vindt plaats op zondag 29 juni van 11.00 tot 18.00 uur in en op het Megelsum Evenementencentrum in Meerio. en djembétrommels maken. Ook kunnen de bezoekers hier kameel rijden en geeft handboogschutte rij 't Trefpunt uit Tienray demon straties. GALLERY Minibioscoop: continue verto ning van films van o.a.AWA Films uit Swolgen over Zambia, millen niumdoelen en Max Havelaar en vele andere onderwerpen. Galerie AbrahamArts van Bram Reijnders uit Venray laat hedendaagse Brazi liaanse kunst zien en Paul Raedts uit Deurne exposeert met unieke oude Afrikaanse kunst en vertel lingen. Tevens staat in de Gallery World Art House uit Well met internationale kunst. PLAZA Schaap aan het spit, Mongo- zobier, Vietnamese loempia's, ambachtelijk ijs, friet en broodjes en alle soorten drank (koffie, thee, bier, fris) aan de bar bij fanfare Eendracht Meerio. Educatie en voorlichting: onder andere stands van SOS Meerlo-Wanssum, COS Limburg, Water4Life, Hetty Denen Stichting, Wilde Ganzen en vele anderen. Tevens is hier een expo sitie van werkstukken van de kin deren van de basisscholen. Een bodypainter is actief bij de stand van de SOS Jongerengroep. Met de grote tombola zijn veel (grote) prijzen te winnen. Tevens is hier informatie over reizen naar Afrika en Zambia en de Internationale studentengroep van Hogeschool Haarlem informeert over het eco- toerismeproject uit Zuid-Afrika. Mari Wanssum sponsort de T- shirts voor de vrijwilligers van het Wereldfestival 2008. Mare Pij pers en zijn vrouw sympathiseren al langer met het werk van SOS Meerlo-Wanssum en in het bijzon der met het scholenproject in Kalundu View Zambia. Toen Mare Pijpers hoorde van het Wereldfestival liet hij met een weten dat Mari Wanssum (all about pools leisure) wel de 250 T-shirts wilde sponsoren voor de vrijwilligers en een deel om te verkopen. "Ik sta volledig achter het sociale werk van SOS Meerlo- Wanssum en draag daar graag een steentje aan bij", aldus Mare Pijpers. SOS Meerlo-Wanssum is erg blij met de sponsoring van de T-shirts. Volgens voorzitter René Poels is het voor een organisatie als SOS te kostbaar om zelf 250 shirts aan te schaffen.Van de ande re kant is het erg herkenbaar als de vrijwilligers allemaal hetzelfde shirt dragen tijdens het Wereldfes tival. Het shirt is ontworpen door Marijn Poels van AWA-films uit Swolgen. Hij heeft als ondergrond de vingerafdruk van niemand min der dan Nelson Mandela gebruikt. "Als alle mensen met dezelfde inzet als Mandela zouden werken aan een betere wereld, waren de grote wereldproblemen in een klap opgelost", zegt Marijn Poels. "De vrijwilligers van SOS Meerlo- Wanssum dragen allemaal een steentje bij om het ideaal van Mandela te realiseren. De vinger afdrukken van de SOS-vrijwilligers staan al op veel goede projecten, net als de vingerafdruk van Man dela." Op de vingerafdruk heeft Poels Afrika afgebeeld met daarin Zambia aangegeven. Op de achter kant van het shirt staat uiteraard de naam van de sponsor: 'Mari, all about pools leisure'. Voor de SOS Jongerengroep heeft Marijn Poels een speciale T-shirt ontworpen met daarop de slogan'Join the club!'. Zondag 29 juni wordt in Meerio voor de zesde keer door SOS Meerlo-Wanssum het Wereldfestival gehouden met een groots programma voor het hele gezin. Het begint om 11.00 uur en duurt tot 18.00 uur en vindt plaats in en bij Megelsprong Evenemen ten Centrum te Meerio. Een programma met voor ieders wat wils, slechts vijf euro entree (kinderen vrij) en de opbrengst is voor het SOS- scholenproject in Zambia. Het festival is mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van de hoofdsponsoren NCDO en de Rabobanken van Horst aan de Maas en Venray en vele ande ren. Het programma: 11.00 uur: opening met de Afrikaanse muziekuitvoering van het jeugdorkest Meerlo-Wanssum onder leiding van dirigent Bas Clabbers uit Venlo en met mede werking van veel blokfluiters van de basisscholen, Batucada-tropi- cana uit Gennep, de Afrikaans-Bra ziliaanse percussieband Capoeira Ibeca uit Brazilië en Braziliaanse vecht- en danssport. 13-00 uur: zangproject Choir Front Kalundu onder leiding van dirigent Marco Marien en m.m.v van meer dan 300 zangers en zan geressen uit Zuid-Nederland en soliste Moniek Peeters uit Seve num, Hakuna Matata uit Venray (percussie, zang en dans), Afri kaanse modeshow onder leiding van studente Kim Janssen van de SOS Jongerengroep, Dansgroep Dizzy uit Venray, Afrikaans dans- programma met 60 dansers, Afri sinia: muziek, dans en acrobatiek door asielzoekers uit Ethiopië 17.00 uur: Jimmy en Job: jonge rappers uit Blitterswijck en Yama Yama uit Ghana: vijf rasmuzikan ten spelen een aanstekelijke mix van Guitar-highlifemusic, razend snelle percussie en opzwepende Ghanese dans BAZAR Multiculturele markt: veertig verrassende marktkraampjes, boe kenbeurs: tweedehands boeken geschonken door Boeken Steu nen Mensen, o.a. de categorieën kinderboeken en landenboeken. Filippijns stokvechten, Braziliaan se capoeira en Theatergroep Just for Fun productions. De rasmu zikant Kanté Kerfonse, die op de basisscholen workshops verzorg de, gaat samen met alle kinderen van de basisscholen rond 12.00 uur Afrikaans dansen. En er wordt een minitoneelstuk opgevoerd door Marokkaanse, Blerickse jon geren VALLEY Roofvogelshow: Valks Roofvo gels geeft een demonstratie met Afrikaanse roofvogels In de Val ley staan ook Afrikaanse hutten, gebouwd door vrijwilligers van SOS samen met scouting de Meu- leberg Blitterswijck. In dit hutten- dorp zijn verschillende workshops zoals manden vlechten, puntschil- deren, speelgoed maken van afval Megakoor op Wereldfestival Meerio met soliste Moniek Peeters Yama Yama brengt zonnig Afrika Ensemble Piccolo Programma Muziekshoppen schot in de roos

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13